De zorg voor het dagelijkse brood in vroeger tijden C mm DE VIJF RIETVINKEN dit de ETHER WALCHEREN ZUID-BEVELAND VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE Z E E UW 8 E COURANT 11 BROODPRIJS IN 19e EEUW Bakkerswinkels stonden meestal op de hoek van de straat Do revolutie van 1795 kan met recht een omwenteling genoemd worden, al voltrok die zich voornamelijk in de regering van stad en land. Deze laatste onderscheiding werd niet mee r gemaakt. Overal wezen de nieuwe kiezers de gewenste regeringspersonen aan. Vooral op 't platteland kwam daardoor een grote verandering daar de bijna oppermachtige ambachtsheer zo goed als al zijn voorrechten verloor. Deze kwamen nu aan de nieuw gekozen gemeenteraad. Zo verviel ook het maalrecht van de ambachtsheer. Doorgaans ver kocht deze de molen aan de mole naar, die voor hem het bedrijf had beheerd. De molen te Oosterland, daterend- uit 1752, is echter nog het eigen dom van de ambachtsheer baron Schimmelpenninck van der Oye, die de molen verhuurt. Natuurlijk liet de plattelandsbe volking haar graan nog op de enige dorpsmolen malen. Het was nu de gemeenteraad, die het maalloon vaststelde. Daar later in elk dorp zich een bakker had gevestigd, in de ste den bestonden die reeds lang, heb ben de provinciale staten van Zeeland in 1818 een reglement vastgesteld op de zetting (prijsbe paling) van het brood, zowel voor de stad als voor het platteland. B. J. de Meij Natuurlijk hing de prijs van het brood af van de prijs van het graan. Verder werd rekening gehouden met de kosten van het bakken. Alles werd in geld uitgedrukt zoals het maalloon, slijtage van de gereed schappen, brandstoffen, gist, zout, enz. Ook werd 2.75 in rekening ge bracht als zijnde de belasting op het malen van een mud tarwe. De wind, die de bakker hierbij maakte, werd berekend op 3.60. De plaatselijke besturen moesten tweemaal in de maand de door hen vastgestelde broodprijs aan de bak kers bekend maken. Opmerkelijk dat het maalloon in de steden minder be droeg dan op het platteland. De re den hiervan zal wel geweest zijn, dat de dorpsmolenaars een paard en een kar er op na moesten houden voor het afhalen van graan en het bezor gen van het meel. Het maalloon mocht in plaats met geld ook met graan betaald worden volgens een door het plaatselijk bestuur vastge steld tarief. De molenaars wisten dus waaraan zij zich te houden hadden. In het genoemde reglement werd voorgerekend, dat een mud tarwe 74 kg tarwemeel geeft. Hiervan werd 1 kilo stuifmeel afgetrokken. Er kon 54.5 kg fjjn witbrood van gebak ken worden of 66.5 kg grof witbrood of 96.75 kg. grof tarwebrood. Elk brood moest een bepaald gewicht hebben, dus niet zwaarder of lichter. ZATERDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 7-16 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO1 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Promenade- ork. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Gram. 11.30 Pian<ifecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Polltiekapel. 15.30 Speeltuin werk In Nederland, caus. 15.45 Judas MaccabSus, oratorium (deel 1). 16.30 Lichte muz. 16,55 Vakantletlps. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Roemeens ork. 22.30 Sport. 22.40 Politiepatrouilles, klankbeeld. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 292 m 1007 kc/S. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 N<vs. 7.10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Metropole ork. en sölist. 13.50 Gr. 14.00 Jubileum Jamboree 1957. 14.20 Gr. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gemengd koor. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-ork. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Promenade ork. en sol. 18.00 We reldkampioenschap wielrennen 1957. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19,15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte muz. 21.10 „Als in ons hart een lied weerklinkt", zangspel. 21.50 Gram. 22.35 Wij lulden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23,22—24,00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.0017.30 Voor de kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Gevar. liedjes. 20.50 Fllm- verz. progr. 21.15 Vraag- en antwoord spel. (Intermezzi: lichte muziek). Het mocht ook niet tegen een hoger of lager prijs verkocht worden dan was voorgeschreven. De bakkers moesten hun broden mer ken met de voorletters van hun na men. De kar of wagen, waarin het brood werd rondgebracht, moest voorzien zijn van de naam van de bakker. Geen ander brood mocht er gebakken en in hun winkel te koop gelegd worden dan was voorgeschre ven. Er werd geregeld door de zg. staatsbroodwegers gecontroleerd of de bakkers zich aan de bepalingen betreffende gewicht en prijs hielden. De overtreders werden gestraft met boeten ten voordele van de gemeen tekas (sic). Brj herhaling werd met gevangenisstraf gedreigd. De bak kers mochten wel zg. mekkebroden voor particulieren bakken. Deze brachten hun deegbroden in de bak kerij. Die gebakken broden mochten niet in de winkel te koop worden aangeboden en ook niet samen met ander brood in de kar worden ver voerd. Het gemeentebestuur bepaal de van zulke broden het bakloon. Het bakken van mekkebrood bleef op het platteland tot in deze eeuw ge bruikelijk maar zonder bepaalde voorwaarden. Zo waakte de plaatse lijke overheid er voor, dat de consu ment niet te veel betaalde voor het brood, terwjjl in haar ogen de bak kers toch een behoorlijke winst had den. Tot slot nog iets over het broodbak ken in de steden voor de omwente ling in 1795. De bakkersgilden zorg den voor de belangen der leden. Er waren verschillende bepalingen, waaraan deze zich te honden hadden. Daar het brood toen nog niet thuis werd bezorgd, moesten de klanten het aan de broodwinkels afhalen. De bakker mocht op een vastgesteld uur pas verkonen. Als dit was aan gebroken, ging hij op de stoep staan en blies dan op zijn hoorn ten teken, dat het brood voor de verkoop in zijn winkel gereed lag. Bekend is het ou de kinderversje: „De bakker op de hoek, die heeft vannacht geblazen, enz." In sommige museums is zo'n bak kershoorn nog te zien. Meestal stond een bakkerswinkel op de hoek van een straat, waardoor de klanten uit meer dan één richting konden komen. In de niet verwoeste straten van Mid delburg cn Vlissingen zjjn enkele hak keryen nog hoekhuizen. Door gebrek aan ruimte ontstonden er kelderbak- kerjjen. Vele lezers zullen te Middel burg zich dergelijke bakkerijen her inneren bv. in het begin van de Ban ge Viele. van de Spanjaardsfcraat en op de Wal. Daar zij ramen hadden aan de straat zijden hebben vooral kinderen het werk van de bakker met belangstel ling gadegeslagen. Voor zo ver wij weten staat er nog een kelderbakkerij op de hoek van de Nieuwstraat en de Londense Kade en een op de hoek van de Seisdam en de Seisstraat. WESTKAPELLE Gemeentewoningen zullen met 25 procent worden verhoogd In de raadsvergadering van de ge meente Westkapelle, die vrijdag (heden) om acht uur in het ge meentehuis wordt gehouden, staat als voornaamste punt op de agenda de huurverhoging van gemeente-wonin gen. B. en W. stellen voor alle krach tens de financieringsregeling de huur van gebouwde gemeente-woningen en woningwetwoningen alsmede de noodwoningen met 25% te verhogen. Verder kwamen drie subsidie aanvragen binnen, ten behoeve van militaire tehuizen. B. en W. stellen voor hier dezelfde regeling ais voor 1957 te handhaven. Twee subsidie aanvragen resp. van Bond tegen het schenden van God's Heilige Naam door vloeken en van de Vereniging Zeeuws consultatiebureau voor alco holisme te Middelburg zullen worden afgewezen, als de raad met het voor stel van B. en W. akkoord gaat. B. en W. stellen voor met de door de minister vastgestelde verhoging van de salarissen voor secretarissen en ontvangers akkoord te gaan. Ten slotte is er ook nog een verzoek om subsidie van gymnastiekvereni ging „Hygiéa". B. en W. stellen, na onderzoek van de gegevens der vere niging een jaarlijkse bijdrage van 25 voor. Examens Voor het examen E.N.U.V. te Bre da slaagden voor kostumière de da mes T. U. de Kam te Oostkapelle en E. I. J. Roelink te Serooskerke (W). Zij werden opgeleid door mej. Kwekkeboom te Oostkapelle. Voor het examen timmeren aan de stichting „Vakopleiding Bouwbe drijf" slaagde de heer C. Janse uit Souburg. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: A. J. Sprenkeler—Hokke, z.; M. E. v. d. Pol—Roest, d.; J. H. Loeh— v. d. Klooster, d.: C. C. Meijer—Jonkman, z.; P. C. Verstraate—v. Hese, z.; M. C. Nijsse—Vreeke, d.; C. A. T. Schouten— v. Veldhuizen, z.; E. Spoor—Van der Smissen, d.; C. M. de Regt—Simpelaar, z.; S. P. M. Schroote—Weljens, d.; M. C. Bronsvoort—v. Rooijen, z.: M. W. Kop- pejan—d. Bijl, d.; E. L. Goedbloed—Va der, d,: J. M. Lautenslager—Mannaarts. d. Ondertrouwd: H. F. Janse, 20 j. en J. Fijnvandraat, 21 j.; L. W. Parlevliet, 30 j. en M. L. Pontier, 29 j.; J. la Soe, 47 j. en T. Spuij, 44 j.; L. G. A. v. d. Voort, 24 j. en J. A. E. v. Dijk, 21 j.; G. J. F. Eijssink, 23 j. en J. M. v. Aken. 21 j.; M. Janse, 24 j. en W. de Jonge, 22 J. Getrouwd: G, Maranus, 26 j. en M. Gil lissen, 18 j.; R. W. Vosslamber, 24 J. en A. Verbokken, 23 j.t J. C. Weststrate. 22 j. en G. C. M. Barten, 19 j.; A. J. Murk. 19 j. en P. J. Frlpp, 22 j. Overleden: P. J. Gillissen, 77 j., e, v. M. Melse. SEROOSKERKE <W.). Bevallen: J. Smalheer—Vaane, z.\ M. Riemensla Grand, z.; E. de Ridder— Wouterse, d.; J. van den BroekeHou- mes, d. Overleden: R. de Later, 66 J., weduw naar van L. Dekker. WESTKAPELLE. Bevallen: L. Lous—Hulbregtse, d.; E. C. LievenseDe Jonge, z.; M. Verhulst— De Rijke, d.: E. Faasse—MLnderhoud, z. Ondertrouwd: L. Jobse, 24 j. en J. Mln- derhoud, 21 j,; K. van Rooijen, 31 J. en J. Pouwelse, 22 j. Getrouwd: J. J. Dalebout, 24 J. en J W. van Peene, 19 j.; ,T. Brasser. 23 j. en ,T. Lievense, 19 j.; I. W. Grün, 26 j. èn L M. E, Huljgens, 24 j. Overleden: P. Loöijse, 81 j.; M. Joosse, 68 J., echtgenote van P. van Slghem. MIDDELBURG Oogst van de straat Op het bureau van politie te Mid delburg zijn inlichtinfen te bekomen over in het tijdvak van 31 juli tot en met 7 augustus 1957 gevonden voor werpen. Diverse rijwielen, portemon- naies met en zonder inhoud, hand schoenen, diverse huissleutels, foto toestel, kinderarmbandje, bankbiljet, sigarettenpijpje, gebloemde zijden sjaal, wit rijwielpompje, tennisraket, witte oorbel, bruine kinderschoen, auminium flesje, autobinnenband, wit kindersokje, ballpoint-pen, scha kel armbandje, riem met fluit, venti- latorriem, zilveren armband, streng touw, leesbril, zwembroek met hand doek, rijwielkettingkast, wijnrode re genmantel, rood meisjesvest, grijze colbert. ZOUTELANDE Geitenkeuring Onder leiding van de heren J. M. Cevaal en C. den Engelsen werd te Zoutelande de jaarlijkse geitenkeu ring gehouden. Er werden 29 dieren aangevoerd, die allen werden opgeno men. Lammeren: 1. S. Maljaars; 2. J. v. Sluys Kzn.; 3. Jac. Dommisse Azn. Volbloed Lammeren: 1. P. J. Klei- nepier; 2. A. Provoost; 3. A. Kleine- pier; 4. K. Kleinepier; 5. B. Flipse; 6. P. v. Sluys Kzn. Éénjarige geiten: 1. P. J. Kleine- pier; 2. P. v. Sluys Wzn.; 3. B. Flip se; 4. C. v. Sluys Kzn. Tweejai'ige geiten: 1. A. Kleine- pier; 2. K. Kleinepier; 3. C. v. Sluys; 4. A. Dommisse. Oudere geiten: 1, 2 en 3. P. J. Kleinepier; 4. Jo de Witte Fzn.; 5. P. van Sluys Kzn.. Stamboekgeiten: 1. P. J. Kleine pier; 2. P. v. Sluys Kzn.; 3 en 4. K. Kleinepier; 5. A. Maljaars Azn.; 6. A. Provoost; 7. P. v. Sluys Wzn. SEROOSKERKE (W.) Benoeming De heer D. C. de Dreu, te Seroos kerke (W), is met ingang van 5 aug. 1957 benoemd tot leerling-ambtenaar op arbeidscontract ter gemeente secretarie van Serooskerke (W). zijn vriend zou langs gaan. zij hoorde Iemand met t melljk slaperige stem „Hallo, met Lultlnk" zeggen. „Meneer Luitlng", zei mevrouw Rietvink, „neemt U me niet kwalijk, dat lk zo laat nog opbel, maar ik maak mij er zo ongerust over, dat onze Huub nog niet thuis is. Weet U ook of hij nog bij Leo is7" „Me vrouw. ik weet net niet. maar ik ga wel even m 1 atelier kijken. Alleen dient U wat geduld te hebben, want ik moet even iets aanschieten. Ik lag al in 't mandje, weet U". „Oh meneer Lultlnk. wat vind Ik dat vervelend", murmelde mevrouw Rietvink, maar aan de andere kant van de lijn bleef het stil. De ban ketbakker maakte zich al gereed om het beloofde on derzoek ln te stellen. Popelend van ongeduld stond me vrouw Rietvink mot de hoorn aan hot oor.... Officiële publikaties OOST- EN WEST-SOUBURG. WIJZIGING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN TER INZAGE. De burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat de door de raad vastgestelde wijziging van de bebou wingsvoorschriften behorende bij het uitbreidingsplan ln onderdelen dezer ge meente, voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt gedurende het tijdvak van 12 tot en met 31 augustus 1957 op Iedere werkdag, behalve des za terdags, van des voormiddags 9.00 tot 12.30 uur en des namiddags 2.00 tot 5.00 en op zaterdag van des voormiddags 9.00 tot 12.00 uur. O.- en West-Souburg, 6 augustus 1957. MIDDELBURG. ONTTREKKEN AAN OPENBAAR VERKEER. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het voornemen be staat de Huidevettersgang te ohttrekken an het openbaar verkeer. Vanaf heden t.m. 20 augustus 1957 be staat gelegenheid hiertegen schriftelijk bezwaren in te dienen bij de gemeente raad. Middelburg, 7 augustus 1957. Burgerlijke stand HOEDEKENSKERKE. Bevallen: J. I. BekAdrïaenssens, z.: E, C. de Pundert—Maas, z.; S. C. Delslne -De Koster, d. HEINKENSZAND. Bevallen: M. van der Does—Van Dam- ïe. z.; C. C. van de VeldeVan der Llppe, d. Getrouwd: C. Boonman en N. Traas. J an Damme en C. van Liere. Overleden: M. C. Gort, 71 J.; D. de Korte, 88 j., e. v. M. P. Kusse. ZEEUWSCH-VLAANDEREN BRESKENS Voorstel pluimvee in Bloemenwijk te verbieden In de vergadering van de gemeen teraad van Breskens, die vrijdag 9 augustus a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis gehouden wordt, zul len B. en W. voorstellen in de alf - mene politieverordening op te nemen een artikel, dat het houden van ko nijnen, vogels en pluimvee in de Bloe menwijk (het complex noodwoningen ter weerszijden van de Van Zuijen- straat) verboden is, tenzij daarvoor toestemming is verkregen van B. en W. Verder vermeldt de agenda onder meer de benoeming van een tweede leidster aan de openbare kleuter school, waarvoor mejuffrouw 7*. Boone te Koudekerke (reeds van 1 juli af in tijdelijke dienst) wordt voorgedragen. Ook zijn er twee sub sidie-aanvragen resp. van de Vere niging tot oprichting en instandhou ding van een Zeeuws Consultatiebu reau voor alcoholisme om f 75 per jaar met ingang van 1958, waarop B. en W. voorstellen afwijzend te beschikken en van de voetbalvereni ging „Breskens" om de haar toege kende subsidie van f 250 per jaar te verhogen tot f 400, dit in verband met de verhoging van de pachtsom van het terrein, waarop B. en W. voorstellen met ingang van 1 januari 1958 te voldoen. Verder stellen B. en W. voor, de beperkende voorstel len te laten vervallen, die aan het confectiebedrijf Blum ten laste wa ren gelegd, aangezien in de loop der jaren wel is gebleken, dat dit confec tiebedrijf voldoende levensvatbaar heid bezit. Voorts staat een herzie ning van het uitbreidingsplan op het programma. Ook is een schrij ven van Gedeputeerde Staten ont vangen het besluit omtrent de be zoldiging van wethouders, secreta rissen en ontvangers en mannelijke werklieden te wijzigen. B. en W. stel len voor in te stemmen met twee punten van looncompensatie voor ge- meentepersoneel i.v.m. de huurverho- ring, zoals de minister van binnen landse zaken ze verzoekt te treffen. TERNEUZEN Rijkspostspaarbank. Bij de rijkspostspaarbank in het ressort Terneuzen, omvattende Ter- neuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil en Zaamslag, werd gedurende de maand juli ingelegd f 194.267,17 en terug betaald f 167.097,50. Hoogvogel geschoten. De heer G. Mattheeuws te Axel wist bij een te Terneuzen door de schuttersvereniging „De Westerschel- de" georganiseerde schieting, de hoogvogel voor zijn rekening te ne men. De zijvogels werden resp. een prooi van de heren L. Block (Zuid- dorpe) en A. Meert (Sluiskil). Havenzwemwedstrijd Breskens a.s. zaterdagmiddag. Zaterdagmiddag wordt te Breskens de jaarlijkse havenzwemwedstrijd gehouden. Zo alB gewoonlijk bestaat er weer veel belangstelling voor dit evenement. Br kwam een groot aan tal inschrijvingen binnen. Helaas zal Annie Cornelisse van Luctor uit Mid delburg, die vorig jaar eerste bij de dames werd, haar wisselbeker niet kunnen verdedigen, daar zij een keel ontsteking heeft. Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie te Terneuzen zijn omtrent de volgende gevonden voor werpen Inlichtingen te bekomen: rode plastic damesportemonnee inhoud f 1.07; grijze jongensjas; bekende melodieën; bos sleutels aan ring; halsketting; oude bruine herenportemonnee met Inhoud: bankbiljet van 1 20; idem van f 25; wit plastic kindertasje; sleuteltje; hulssleu tel nr. 4; blauwe broek en gele blouse; parapu; zwart gelakt kinderschoentje. HOOFDPLAAT Uitstapje ouden van dagen De ouden van dagen van Hoofd plaat maakten hun traditionele, jaar lijkse reis. Om 8 uur vertrok de bus met 52 deelnemers uit Hoofdplaat. De tocht ging langs de Belgische kust, via Blankenberge, waar de kof fie werd gebruikt, naar Adinkerke aan de Belgisch-Fx-anse grens. Hier werd een bezoek gebracht aan het bekende „Meli-parlt" met z'n sprook- jestuin, vogelpark en waterorgel. In Adinkerke werd de bejaarden een warme maaltijd aangeboden. De te rugtocht ging via Roeselaere naar het mooie Brugge, waar weer de koffie werd gebruikt. Om half 9 keerde de bus terug in Hoofdplaat, buiten het dorp opgewacht door de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst". Bij het gemeentehuis maak ten de oudjes nog een rondedansje. OOSTBURG V.v. „Oostburg" speelt tegen v.v. „Jong Ambon" Het eerste elftal van de voetbal vereniging „Oostburg" zal, alvorens de voetbalcompetitie 1957-1958 half september a.s. begint, nog enkele vriendschappelijke wedstrijden spe len. Zaterdag, 10 augustus om 5 uur zullen de rood-zwarten bezoek ontvangen van het in Zeeland wel bekende elftal „Jong Ambon" uit Vlissingen. GROEDE Benoeming Dr. H. A. Cijsouw, vroeger te Groe- de, thans te Utrecht woonachtig, is bij koninklijk besluit benoemd tot lector in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met de opdracht onder wijs te geven in de propaedeutische anorganische scheikunde. Oecumenische jongeren bespraken geloofsvragen. Onderhandse lening van 750.000. Een van de doelstellingen van de oecumenische werkkampen, zoals er thans een te Kapelle wordt gehouden, is om met elkaar over de verschil lende geloofsvragen te spreken. Daartoe werd dinsdagavond in het verenigingsgebouw „Obadja" een der gelijke bijeenkomst belegd, waarbij onder meer ook aanwezig waren de jongeren van de Gereformeerde Ge meente, Gereformeerde Kerk en Christelijk Gereformeerde Kerk. De leiding van deze samenkomst was in handen van de heer Jac. Traas uit Biezelinge. In discussiegroepen werd met elkander van gedachten gewis seld over de verschillende geloofs overtuigingen, waarbij de deelnemers van het werkkamp allerlei vragen stelden. Uit de besprekingen die er op volgden, bleek, dat hoewel men een verschillend principe naleeft, er toch ook een zekere eenheid valt waar te nemen en het goed mogelijk is om samen te werken met begrip voor elkanders overtuiging. Er werd door de kampleden een spel opge voerd waarbij min of meer de ver schillen in kerkelijke richtingen wer den uitgebeeld. GOES Examens voor vakdiploma slager cn slaehtdiploma Het vakdiplema slager werd te Utrecht behaald door de heren F. J. Baart, C^°e; C. H. van 't Veer. Goes; S. Koets, Biggekerke en J. de Kok te 's-Heer Hendrikskinderen. Het slaehtdiploma en vakdiploma 6lager werd behaald door J. M. Wisse, Hein- kenszand; C. P. den Hamer, Zaam slag; A. Sturm, Aagtekerke; M. L. Schouwenaar, Vlissingen; L. Lauren- se, Goes; C. Schrijver, Goes en M. de Waard, Kapelle-Biezelinge. Optreden buitenlandse dansgroepen De buitenlandse dans- en sport- groepen, die op uitnodiging van „Kasporgo" uit Goes naar Zeeland kwamen, hebben ook in Domburg op getreden. Er werden enige punten uit het programma, zoals dat te Goes werd uitgevoerd, ook op het recrea tieterrein in de kustplaats gebracht. Namens de vele belangstellenden dankte de voorzitter van de V.V.V. te Domburg de organisator, de heer C. W. Verwest van „Kasporgo", voor diens medewerking. De leden van de diverse groepen ontvingen een aan denken; twee vrouwelijke deelneem sters kregen bloemen. Aantal baden In het badhuis van het Medisch Centrum te Goes werden gedurende de maand juli 3362 douchcbaden ge nomen. YERSEKE Wedvluchten Met 464 Jonge en 57 oude duiven nam de postduivenhoudersverenlging „De Noordster" te Yerseke deel aan een wed vlucht vanuit Mons. De uitslag bij de jonge duiven was 1 E. Vermast; 2 J. A. van de Plasse; 3 G, Boone; 4 M. Mln- naard; 5 J, Zoetewelj; 6 P. Llndenberg: 7 C. F. Hout; 8 M. Pekaar: 9 A. Hoe- beke; 10 W. A. Vette. Oude duiven: 1. 3 en S C. A. Elenbaas 2 en 6 M. Mlnnaard: 4 Joh. van Stee: 7 M. H. van de Plasse: 8 Jac. van Stee; 9 W. M. van Haver; 10 J. van Eenenaam. NOORD ZEELAND Examens Voor het in de r.-k. modevakschool te Zierikzee gehouden examen ztfn geslaagd: voor hngerienaaien: M. Dufhouwer, D. Gaanderse, F. v. Zuidland. allen uit Brouwershaven; C. Zwijnenburg, BruinIsse; G. Bolijn. Haamstede; C. den Boer, Kerkwerve; ML Goud zwaard, J. v. d. Have, R. Zwager, allen Oosterland: C. den Hollander, C. den Hollander beiden te Schudde- beurs; L. Beije, C. de Boofl, N. v. Burg, J. v. Dóngen, T. v. Dongen, C. Koper, W. Koster, R. Meerdink, C. v. Mourik, J. Regoort, R. Schot, A. v. Tiggelhoven, C. v. d. Vate, A. Ver- kaart, C. Verkaart, J. WiIIem.se, al len Zierikzee. voor costuumnaalen: G. Bolijn, J. Visser, beiden te Haamstede; M. Pannekoek, Ouwerkerk; C. Berre- voets, L. Evers, G. Leidekker, R. Romijn, L. Verkaart, J. Willemse, al len Zierikzee. In Roosendaal slaagden voor cou peuse: L. Okkerse, Bhiinisse; M. v. d. Have, Oosterland; G. Blommaert, M. J. v. Velthoven, Zierikzee, SINT-ANNALAND Voetbalwedstrijden. Zaterdagmiddag werden op het sportterrein aan de Bierensstraat Sint-Annaland twee voetbalwedstrij den gespeeld tussen de beide elftal len van „WJI.S." uit Sint-Annaland en die van „Kogelvangers" uit V lemstad. „WLH.S." n won van „Ko gelvangers" II met 10, terwijl „W. H.S." I van „Kogelvangers" I won met 32. RAAD KERKWERVE. B. en W. ontevreden over salarisregeling hoger gemeeniepersoneel. Er komt een poststation. De nieuwe salarisregeling voor de gemeentesecretarissen en gemeente ontvangers, zoals die door do minis ter is opgesteld, was aanleiding voor B. en W. van Kerkwerve om hun on genoegen over deze regeling uit te spreken in een vergadering der ge meenteraad, die onder leiding stond van burgemeester S. Franeke. Zij stelden de raad voor G.S. kenbaar te maken, dat men het met deze rege ling niet eens is. De raad keurde dit voorstel goed. Men is van oordeel, dat de verhouding tussen de salarissen van genoemde ambtenaren en die van de burgemeesters nu nog meer zal worden verstoord. Met de nieuwe bezoldiging van de gemeentewerklieden ging men ak koord, evenals met de looncompensa tie in verband met de huurverhoging. Verzoeken om subsidie van de Ver eniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en het Humanis tisch Thuisfront werden afgewezen. Nu de toren van de Nederlands her vormde kerk zal worden vernieuwd verzocht de heer M. de Jonge nog maals om verlichting van de wijzer plaat. De andere raadsleden vielen hem bij en de voorzitter beloofde te informeren naar de kosten. Mejuf frouw P. A. Boone te Noordgouwe werd benoemd tot kleuterleidster. Van de waarnemend directeur van het postdistrict Middelburg was de mededeling gekomen, dat de P.T.T. in principe besloten heeft een post station met bestelling te vestigen in Kerkwerve. Hierna werden de werkelijke uit gaven voor het openbaar lager onder wijs over het dienstjaar 1955 voorlo pig vastgesteld op 1480.63, terwijl het bedrag van het voorschot aan de bijzondere lagere school over het jaar 1955 nader werd vastgesteld op 2467,49 en het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uit gaven over 1955 voor de bijzondere school werd bepaald op 2513,43. Een aanvraag van het hoofd van de openbare lagere school om een krediet beschikbaar te stellen voor een nieuwe methode voor het leeson derwijs in de eerste klassen werd ingewilligd. Ook werd een krediet beschikbaar gesteld voor het aankopen van een motorgazonmaaier. De grond, die is gelegen achter de woningen aan de Weelweg, zal aan de bewoners worden verhuurd. Hier bij werd echter het beding gemaakt, dat op de grond geen opstallen zullen mogen worden geplaatst. De grond is alleen te huur als tuingrond. Vervolgens werd de gemeentereke ning voor het dienstjaar 1955 voorlo pig vastgesteld. Het nadelig slot van gewone dienst bedraagt 3838,22, in ontvangst 202.337,15 en in uit gaaf 206.175,37. Het nadelig slot van de kapi taaldienst bedraagt 236.837,46, in ontv. 2.425.112,48 en in uitgaaf 2.661.949,94. Tot slot van de vergadering werd nog een begrotingswijziging voor de dienst 1957 aanvaard, waarbij de be groting 1957 sluitend werd gemaakt met een post onvoorzien van 2492,13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9