Met één slag deur naar hereniging van Duitsland dichtgegooid Hammarskjöld heeft geen voorstel gedaan aan Egypte namens Suezmij KLAmORV OOGST VAN APPELS EN PEREN DIT JAAR ZEER GERING VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OPWINDENDE REDE VAN KROESJTSJEW Weinig bedekte dreigementen geuit aan Amerika en West-Europa lil het Oostduitse parlement, de „Volkskammer", heeft de Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjew, donderdag een toespraak gehouden die twee uren duurde, en alle schijn van bereidwilligheid of „compro mis-gezindheid" miste. Adenauer vergeleek hij met Hitier, Amerika waarschuwde hy voor de vernietigende gevolgen van een oorlog, en de hereniging van Duitsland schoof liij van de baan met de verklaring dat de Oostduitse regering hierover moet onderhandelen met de West- Duitse. Het westen tracht Duitsland tot een basis voor de Nato tegen het communistisch kamp tè maken, zei Kroesjtsjew, en het westen doet al wat het kan om een ontwapeningsovereenkomst tegen te houden. Kroesjtsjew bood aan alle Russi sche soldaten terug te trekken uit Oost-Duitsland, wanneer Amerika zijn troepen terugtrekt uit Duits land. En hij wilde wel verder gaan: alle Russische troepen uit Oost- Europa als alle Amerikanen Euro pa verlaten". Maar Amerika zal dit voorstel niet durven aannemen", zei Kroesjtsjew, om reden dat Amerika Europa wenst te beheer sen. Kroesjtsjew verklaarde met na druk dat de staatslieden, die „ontwa peningsovereenkomsten afwijzen", zich goed dienen te realiseren, dat „met de huidige ontwikkeling van de raketten geen land nog veilig is voor een aanval". En de Amerikanen moe ten zich wel bewust zijn van het feit dat „afstand niet langer een bescher ming kan zijn tegen de gevolgen van atoom- of waterstofbommen". Geen hereniging van Duitsland, an ders dan op de voorwaarden, die „het socialistische kamp" stelt, gaf Kroesjtsjew te kennen. „Zogenaamd vrije verkiezingen wees hij van de hand. Alleen het Oostduitse plan, dat door het westen al meerdere malen verworpen is, biedt de enige basis voor een hereniging van Duitsland". En toen mengde hij zich nog even in de Westduitse verkiezingscampag- Atoomovereenkoimst met Amerika in werking. Door een notawisseling tussen het State Department en de Nederlandse Ambassade te Washington is gisteren de met de Verenigde Staten gesloten overeenkomst tot'samenwerking be treffende het niet-militaire gebruik van atoomenergie in werking getre den. Deze op 22 juni 1956 gesloten overeenkomst is in juli door de Sta- ten-Generaal goedgekeurd. Behalve natuurlijk uranium kan Nederland maximaal 500 kg uranium in de verrijking van 20 pet in de iso toop u 235 uit de Verenigde Staten betrekken, benevens een hoeveelheid van 6 kg uranium in een zeer hoge graad van verrijking als splijtstof voor de hoge flux reactor. Deze on derzoekingsreactor is reeds door het reactor centrum Nederland in de Verenigde Staten besteld en zal in Petten komen te staan. Jongetje voor ouderlijke woning dodelijk overreden. Vlak voor de ouderlijke woning te Arasterdam, waaruit onmiddellijk na het ongeval de moeder naar buiten snelde, zyn gisteren twee knaapjes A an 11 en 5 jaar, die samen op een kinderfietsje door de straat reden, door een passerende vrachtwagen overreden. Beide jongetjes werden in een zie kenhuis gebracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig overleed. Zijn 11-jarige broertje Nico werd in ernstige toestand opgenomen. KAMPIOEN BEWUSTELOOS. Een Italiaanse vrachtautochauffeur werd in hoge mate geirriteerd door het claxonneren van een man, die hem in een kleine auto wilde passeren. De vrachtautochauffeur bracht zijn wagen tot stilstand, zodat de kleine auto niet kon passeren. Hij stapte op de bestuurder, een klein onaan zienlijk mannetje, toe en sloeg hem in het gezicht. Deze kon de klap niet verdragen en viel bewusteloos neer. De vrachtautochauffeur zal wel een te groot gewicht hebben gehad, want het mannetje was de Europese licht gewicht boksen, Duilio Loi. PECH GEHAD. Op het stadhuis te Nijkerk ontstond grote consternatie, toeen een bruidspaar verscheen en het bleek, dat de ouders van de brui degom niet aanwezig waren. De va der had schriftelijk toestemming ge geven, maar de moeder had ver klaard, dat zij zelf wel zou komen. Zij kwam echter maar niet opdagen. Er werd contact gezocht met de po litie te Amsterdam, die de bewuste vrouw opspoorde. Zij verklaarde, dat zij geen bezwaar had tegen het hu welijk, maar wel tegen het betalen van reisgeld. Het bruidspaar, dat al les voor een flinke bruiloft in gereed heid had gebracht, moest onverrich- terzake heengaan. „Pech gehad", zei de bruidegom. ne door te verklaren dat alle „gezon de elementen In West-Duitsland" te gen Adenauer zijn, dat Adenauer veel gemeen heeft met Hitier, en dat „iedereen weet hoe het Hitier ver gaan is". Kroesjtsjew moet woedend zijn ge weest over de koele begroeting die Oost-Duitsland hem in Berlijn heeft doen ondergaan, en de toespraak in de „Volkskammer" herinnert aan de peroraties die zijn voorganger op de Kremlin-troon in voorbije dagen op stelde. Westelijke waarnemers zijn er zeker van dat de koele ontvangst Kroesjtsjew gisteren erg is tegenge vallen, en dat hij nu spijt begint te krijgen van de stramme glimlach die hij een dag lang heeft gedragen De Oostduitse premier Otto Gro- tewohl heeft op de bijgewoonde zitting van het Oostduitse parle ment verklaard dat Oost-Duitsland als staat zal blijven bestaan tot het communisme in geheel Duits land is veilig gesteld. Kroesjtsjew, met een pas achter zich Mikoyan en Gromyko, heeft gis teravond een krans gelegd aan de voet van het oorlogsmonument in Oost-Berlijn. Toen de plechtigheid voorbij was, liep Kroesjtsjew, tot verbazing van vele hem zorgelijk begeleidende func tionarissen, plotseling op de plaats af waar de Westerse verslaggevers ston den. Fotografen zwermden om de groep heen, en op de weg naar de uitgang van het monument verander de de groep dignitarissen in een plukje zielige mensen, van alle zijden omstuwd door journalisten. Maar Kroesjtsjew bleef zwijgen. WAT MEN REEDS VREESDE Slechts ongeveer een derde van vorig jaar verwacht. De verwachtingen voor de oogst van fruit zijn niet hoog gespannen. De oogst zal zeer gering zijn. Men schat dat de produktie van appelen slechts 124 miljoen kg zal zijn. Vol gens de voorlopige cijfers bedroeg het aantal kilo's het vorig jaar 315 miljoen kg. Naar schatting zal men 31 miljoen kg peren oogsten. Het vo rig jaar had men honderd miljoen. Deze schatting is gemaakt aan de hand van standcijfers samengesteld door de rijkstuinbouwconsulenten en op basis van de vruchtdragende op pervlakte, afgeleid van de uitkom sten van de land- en tuinbouwtelling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, door de directie van de tuin bouw van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening. Er zijn evenwel nog tal van fac toren die invloed op de grootte van de oogst'kunnen hebben, waarvan als belangrijkste de weersomstandighe den te noemen zijn. De cijfers dienen Architect prof. Echauzier onverwacht overleden. Op zijn landgoed „Zwanenburgh" te 's Graveland is woensdag prof. F. A. Escliauzier, architect en buitenge woon hoogleraar in de decoratieve kunst aan de Technische Hogeschool in Delft, op 68-jarige leeftyd onver wacht overleden. Prof. Eschauzier studeerde in En geland en Oostenrijk. Hij legde zich vooral toe op het bouwen van grote landhuizen. Een van de meest beken de is dat van de kunstverzamelaar' van Beuningen in Vierhouten. Voorts heeft prof. Eschauzier de verhouding van het interieur van het rijksmu seum te Amsterdam verzorgd en de nieuwe vleugel van het stedelijke museum. Het kantoorgebouw van de Amstel Brouwerij in de hoofdstad was eveneens een schepping van prof. Eschauzier, zomede het inte rieur van een aantal grote schepen, zoals de Nieuw Amsterdam en de Willem Ruys. De overledene heeft ook enige kerken gebouwd. Het laatst gereed gekomen kerkgebouw was de Ned. Hervormde kerk in Oosterbeek. Ook het nieuwe provin ciehuis te Assen was door prof. Eschauzier ontworpen. MlllllllllllltlllM Dag en nacht, werkelijk vier- H en-twintig uur per etmaal, M wordt er gewerkt aan de fuik H van de nieuwe veerhaven voor Breskens. Met behulp van een Menck-heistelling worden mo- menteel de palen geheid voor n H de damwanden van de fuik. Met H iet opspuiten van de ringdijk, die de bestaande zeewering zal vervangen, is men thans voor de helft gereed. (Foto P.Z.C.). derhalve met het nodige voorbehoud te worden gebruikt. De produktie heeft uitsluitend betrekking op de voor de handel geteelde produkten. De produktie uit volks- en particulie re tuinen is hierin dus niet begrepen. Het Wereldgebeuren Deze foto, gemaakt ten noor- den van het Noordzeekanaal te - s|. Veisen, toont de spoorlijnen, §f M welke naar de tunnel-in-aan- H bouw leiden. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Ziekenfondsverzekering voor bejaarden gewijzigd. Bjj de Tweede Kamer Is inge diend het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de ziekenfondsverze kering voor bejaarden (verhoging in komensgrenzen) Bij wijziging van de pensioenbe dragen ingevolge de A. O. W., aldus vermeldt de Memorie van toelich ting, zal ook deze grens moeten wor den bezien. Nu de uitkering voor gehuwden uit hoofde van de algemene ouderdoms wet is verhoogd met 108 's jaars, met ingang van 1 augustus (voorna melijk in verband met de op die da tum in werking getreden huurverho ging), komt het de minister van so ciale zaken en volksgezondheid on vermijdelijk voor, de toetredingsgrens voor de bejaardenverzekering even eens met dit bedrag te verhogen, ten einde aldus te bereiken, dat degenen, die thans recht op toetreding tot de bejaardenverzekering hebben, die be voegdheid niet verliezen. Avonturier vindt in onherbergzaam gebied wrakstukken van vliegtuigen Robert BiUingsley is een mijnwerker in Arizona. Hij gaat echter niet alleen op zoek naar kolen, maar de mijnwerker trekt er ook dikwijls op uit om avonturen te zoeken. Billingsley vaart dan meestal over woeste snelstromende rivieren. Onlangs maakte hij een tocht van meer dan driehonderd kilometer op de rivier de Colorado. Hij kwam niet met lege handen terug; hij bracht een theelepeltje, trouwringen en wat kleingeld mee. De avonturier had in het onherbergzame gebied van Grand Canyon menselijke overblijfselen gevonden. Zij lagen verspreid tussen de wrak stukken van het vliegtuig van United Airlines en dat van Trans World Airlines. Deze vliegtuigen waren met elkaar op 30 juni 1956 in botsing gekomen, waarbij 128 mensen om het leven kwamen. Deze vliegramp was de grootste uit de geschiedenis van de burgerlijke luchtvaart. Er zullen alsnog begrafenisplechtigheden voor de slachtoffers worden gehouden. Billingsley maakte de tocht stroomafwaarts op twee rubberbanden. Men had verscheidene dagen naar hem gezocht. Smalle vaartuigen en vliegtuigen hadden hem getracht op te sporen, maar hadden hem niet kunnen ontdekken. Evacuatie uit angst voor aanvallen van zeerovers. Ongeveer 3000 bewoners van de eilanden Berau, Derawan, Balikukup en Talisan, ten oosten van Borneo, willen evacueren uit angst voor over vallen door zeerovers. De eilandbewoners hebben het plaat selijk bestuur van hun verlangen in kennis gesteld, nadat berichten wa ren binnengekomen over een bewa pend piratenschip. dat in de wateren rondom deze eilanden zou zijn waar genomen. In de laatste paar jaren werden de eilanden tweemaal aangevallen door zeerovers die naar verluidt van de Philippijnen afkomstig zouden zijn. Een patrouillevaartuig van de politie, dat naby Berau, een on- feïdentificeerd bewapend vaar- uig had gesignaleerd, zette hier op koers naar Telukbajur, om dat de gezagvoerder de bewape ning van zijn schip niet toerei kend achtte om de strijd aan te binden. Ziekenfondsen blijven bij hun bezwaren. Bij hun bezwaren wordt meege deeld: De bond van r.-k. ziekenfondsen in Nederland en de stichting autono me ziekenfondsen handhaven hun principiële bezwaren tegen het laatste voorstel van minister Suurhoff. Aangezien hun gebleken is, dat ook bij de Nederlandse maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde de opvatting leeft, dat de vaststelling van de honoraria door derden eigen lijk een onjuiste figuur is, hebben zij zich in een uitvoerig schrijven op nieuw tot de maatschappij gewend, met onder meer het verzoek alsnog een uitspraak te doen over het ta- riefsvoorstel van 26% cent per stoel- minuut, dat door op één na alle zie kenfondsorganisaties is gedaan en over de inhoud waarvan de maat schappij zich tot op heden niet heeft uitgesproken. Stakingen in Londen breiden zich nog steeds uit. Na een aantal havenarbeiders heb ben ook de arbeiders van een aantal vemen in de Londense haven het werk neergelegd uit sympathie met de vierduizend sjouwers van de grote groenten- en fruitmarkten, die al 25 staken. SECRETARIS-GENERAAL ALS BEMIDDELAAR „Geestelijke tendens in het Midden-Oosten verbetert" De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars kjöld heeft te New York verklaard, dat hij op een zeer bescheiden wijze als bemiddelaar fungeert tussen de Egyptische regering en de oude Suez-kanaalmaatschappij. Hij heeft reeds met beide partijen een bespreking gevoerd, maar hij zou nog geen voorstel hebben overge bracht. Er is sprake geweest als zon Hammarskjöld in zijn rol van bemiddelaar de Egyptische regering een eis tot schadevergoeding van 15 miljoen pond sterling hebben overgebracht. Hammarskjöld verklaarde, dat hij nog immer meent dat de geeste lijke tendens in het Midden-Oosten verbetert, en noemde de „lange pe riode van zeer grote rust" aan de Israëlisch-Egyptische grens als voorbeeld van deze stelling. Hammarskjöld acht het voorbarig enig commentaar te geven op de ont- wapeningsbesprekingen, die in Lon den worden gevoerd, maar merkte wel op dat een ieder die van deze be sprekingen iets durft te verwachten, naïef wordt genoemd. „Ik vind het absoluut niet erg naïef genoemd te worden", zei hij. Over de mogelijkheid van een bij zondere zitting over de kwestie Hon garije liet Hammarskjöld zich niet uit. Op het ogenblik worden de leden van de algemene vergadering daar over gepolst, en eerst als het resul taat daarvan te zijner kennis is ge bracht, zal hij zich een oordeel kun nen vormen. Men stelde Hammarskjöld vragen over zijn jaarverslag, o.a. over de ont kenning, van de beschuldiging als zou de Ü.N.O. met twee maten me ten. Men vroeg hem of er twee ma ten bestonden één voor de grote machten en één voor kleine landen. „Met twee maten bedoel ik een fundamenteel wettelijk en moreel oordeel. Ik geloof niet dat er twee van zulke oordelen bestaan voor gro te en voor kleine landen", verklaarde Hammarskjöld. Toen de weigering van Israël ter sprake werd gebracht in antwoord op het U.N.Ö.-verzoek om toestemming tot het instellen van een 24-iiurs ob servatie in de gedemilitariseerde zone tussen Syrië en Israël, kon Ham marskjöld weinig zeggen. De vermeende Israëlische souverei- niteit berust op een bepaalde uitleg ging van de bestandsbepalingen, zei hij. Hammarskjöld zei de kwestie van de Israëlische journalist-zeeman, die van de „Brigitte Toft" afgehaald is, met de regering in Cairo besproken te hebben. De besprekingen over de ze kwestie zijn nog niet afgesloten, merkte hij op. Vakbondsleiders te Sydney zgn van plan een eigen organisatie te stichten. Zij vinden o.a. dat zij te wei nig verdienen. Strijd tegen chaos In de verzetsbeweging heeft Frankrijks premier Maurice Bourgès-Maunoury zich danig geweerd. Hij maakte zich onder meer verdienstelijk ais contactman tussen de voorlopige vrfje Franse regering in Algerije en het door de Duitsers bezette Franse gebied. Herhaaldelijk moest hfj daarvoor op geheimzinnige manier de reis van bezet Frankryk naar Londen en terug volbrengen, een riskante onderneming. Tijdens geallieerde landing in Normandië kwam hij ook zelf zyn vaderland bin nen, en wel per parachute. Bij de ver drijving van de Duitse bezetters speelde hy de rol van een luitenant zo moedig (by Autun werd hy gewond" dat men hem tot kolonel bevorderde. In 1947 werd hij opgenomen in de regering. Van niet minder dan elf ka binetten had hH deel uitgemaakt, voordat hy in juni jl. premier werd. En als premier heeft hy zich al maanden weten te handhaven De laatste tyd had hy slechts ge wapend met een portefeuille nog steeds verantwoordeiykhcid voor activiteiten van het leger. HIJ beheerde namelijk de portefeuille van defensie, zodat hij een belangrijk deel op de schouders nam van de verant woordelijkheid van de strijd in Alge rije en voor het Frans-Britse gewa pende optreden in de zone van het Suezkanaal, vorig najaar. De strijd tegen de rebellen in Algerye drukt nog steeds zwaar op het Franse eco nomische en financiële leven. Duizen- de jongelui moeten immers in de fa brieken worden gemist omdat zij hun land aan de overzijde van de Middel landse Zee dienen in de wapenrok. En die dienst, met wat eraan vast zit aan bewapening enz., kost bergen geld. Bourgès-Maunoury is door deze omstandigheden, die gepaard gaan met inflationistische verschijnselen, tot de conclusie gekomen dat er nu een nieuwe verzetsbeweging nodig is. Verzet tegen gelaarsde zwarthemden is niet meer nodig, maar wel tegen het spook van de economische en fi nanciële chaos. Mit de man die hy tot minister van financiën benoemde, Felix Gail- lard, is hg aan die zeer boven grondse stryd enthousiast bezig. Gis teren kon worden gemeld, dat in het Franse kabinet tenslotte overeen stemming heerst over het gehele pro gramma van Gaillard, om niet min der dan zeshonderd miljard francs tc bezuinigen. In grote trekken was on langs al een akkoord bereikt, maai de laatste zeven miljard francs wilde niet één minister van zgn begroting schrappen. De strijdbare Gaillard ont zag zich niet om, zoals hy al eerder had gedaan, met aftreden te dreigen, terwijl premier Bourgès-Maunoury de rol van bemiddelaar speelde. De zwaarste hindernis vormde de bezui niging door het ministerie, dat Bour gès-Maunoury zelf heeft beheerd: dat van defensie" Maar na een apartje tussen de premier, defensieminister Morice en Gaillard werd men het ten slotte toch ook over deze besnoeiing eens: aan defensieuitgaven zal 2.7 miljard minder mogen worden ge boekt, hoewel de militaire uitgaven voor Algerije gelgk zullen blijven. In december zullen 130.000 militairen de dienst mogen verlaten. De oude begroting is verscheurd: een geheel nieuwe wordt opge steld. Maar Bourgès-Maunoury en Gaillard weten, dat het verzet te gen de chaos nog niet afdoende is: zg spreken dan ook nu van de eerste fase in deze strijd. Zo heeft Gaillard zich ten doel gesteld, de omvang van de uitvoer met twintig procent te doen toenemen. Een dergelyke toene ming zal het land volgens de minister in staat stellen, zich de nodige gel den te verschaffen voor de aankoop van de grondstoffen, waaraan de in dustrie behoefte heeft. De aanvoerder in 't gevecht, premier Bourgès-Maunoury, die geen bril jant spreker is maar op onbriljante manier treffende dingen zegt, heeft woensdagavond in een radiorede la ten uitkomen, dat men het einddoel nog noet heeft bereikt: „De rege ring zal nog verdere even grgpende maatregelen moeten nemen en nog meer bezuini gingen moeten invoeren om tot een economisch herstel te kunnen komen Wg zullen verdere offers moeten vragen, maar zij zullen biliyk worden verdeelc"" MAURICE BOURGÈS-MAUNOURY bovengronds verzet Makarios naar Amerika voor bespreking over Cyprus Aartsbisschop Makarios vertrekt 31 augustus per schip naar de Ver enigde Staten om daar het streven naar een aansluiting van Cyprus bij Griekenland toe te lichten. Hg zal worden vergezeld door bisschop Ky- prianos van KjTenia. die met hem op de Seychellen in ballingschap is ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5