Bezorgdheid in Goes over tempo woningbouw in plan-west BOUILLON uitvin Zeeuwse Almanak SLUISKIL KREEG STOF, GAS EN GRUIS OP DE KOOP TOE VOLKSDANSFEEST KASP0RG0 MET OPENLUCHTBAL BESLOTEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 GEMEENTERAAD VERGADERDE Een vaste geldlening aangegaan van driekwart miljoen voor nieuwbouw De Goesc gemeenteraad in vakanti eformatie de stoelen van vier raadsleden bleven althans onbezet heeft donderdagnamiddag in een spoedeisende vergadering besloten een geldlening van driekwart miljoen gulden voor woningbouw te accepteren en een voorstel tot de bouw van dertig woningwetwoningen te aanvaarden. Over dit laatste is overigens nog wel enige discussie gevoerd, niet zo zeer over de bouw zelf, maar meer over de aannemersfirma, die dit werk moest uitvoeren. Daar dezelfde aannemer nog praktisch niets heeft gedaan aan de 52 woningen, waartoe reeds in december 1956 werd besloten, uitten enkele raadsleden de vrees, dat de realisering van het tweede plan ook wel eens lang op zich zou kun nen laten wachten. Omdat belde voorstellen, van de woningbouw en van de geldlening, onlosmakelijk met elkaar verbonden waren, werd op voorstel van de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) besloten, in afwijking van de agenda, eerst de geldlening aan de orde te stellen. Zo als gemeld, gaat het hier om een vaste geldlening van 750.000, waar voor van een niet nader in 't voor stel genoemde geldschieter, een aan bieding was ontvangen. De lieer E. N. C. van Riesen (v.v.d.) informeer de wat er met de resterende twee en halve ton gaat gebeuren, nadat b\1na vijf ton in de douw van de 30 wo ningwetwoningen zal zijn geïnves teerd. Hjj vroeg dit, omdat de prak tik van het ogenblik leert, dat de vergunningen vier tot zes maanden op zich laten wachten en met de wo ningbouw toch alle spoed gewenst is. Burgemeester mr. W. C. ten Kate en wethouder J. J. van Melle (c.h.) verzekerden, dat deze zaak de volle aandacht heeft en dat in ieder geval het geld voor woningbouw wordt be stemd. Voor de show". De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) had geen bezwaar tegen de bouw van de 30 woningen, maar hij was bang, dat het lang zal duren voordat de fa. Broek hier gaat beginnen. Aan de 52 woningen, die dezelfde firma reeds kreeg opgedragen, wordt wei- Advert entte j 'n Bloedzuiverende kuur met Krnsehen Salts drijft di oorzaak van die ondragelijk! Bhenmatische Pijnen ernit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Kruschen's zes minera le zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat .vtromen verdwijnen de pynverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. nig gedaan. „Voor de show" is er een heipaal op het terrein gelegd en wat ijzer gevlochten", zo merkte dit raadslid op. Hy voorzag dat de zestig middenstandswoningen in „Valcke- slot" eerder klaar zullen zijn dan de 52 woningwetwoningen, waaraan juist grote behoefte bestaat. De heer Van Riesen kon evenmin begrijpen, waarom deze aannemers firma nu ook voor dit werk in aan merking komt. Als gevolg van de be stedingsbeperking hebben diverse aannemers al mensen moeten ont slaan. Dit werk van 30 woningen leende zich daarom z.i. goed om in drieën te worden besteed. Wanneer de gemeente aan de fa. Broek con tractueel gebonden is voor de bouw van 202 woningen in phasen, was het naar de mening van de heer Van Riesen te bekijken, of er niet een tyd te bepalen is, waarbinnen de bouw moet zijn begonnen. „Anders is het misschien over een jaar nog niet zo ver." Wethouder J. H. Roose (k.v.p.) die het diepst op de vragen inging, kon meedelen, dat direct na de va kantie van de bouwvakken begonnen wordt met het heien voor zowel de 52 als de 30 woningen. In verband met het afkomen van ryksgoedkeu- ringen was het niet mogelijk geweest beide plannen als één project te be schouwen. Hy deelde ook de bezwa ren van belde raadsleden, maar noemde het wenselijk, dat deze beide werken thans aan dezelfde aannemer worden gegeven. Overigens is men helemaal niet verplicht eventueel volgende nieuwe plannen voor wo ningbouw weer aan dezelfde aanne mer te geven, zo antwoordde hij de heer Van Riesen. Er zullen echter niet veel andere mogelijkheden wor den gelaten, voegde de wethouder er evenwel direct aan toe. Nadat B. en W. de toezegging had den gedaan flink „achter de bouw te zullen aanzitten, ging de raad ten slotte met het voorstel akkoord om de 30 woningwetwoningen onder hands aan genoemde Groningse aan nemersfirma te gunnen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 11. Dode dolfijn dook op in V eer e VAN TOT Met gezin (en meubels) op straat gezet. Het is beslist iets bijzonder als iemand met zyn gezin en zyn meu beltjes op straat wordt gezet. Dat gebeurt ook in Oosterland niet dage lijks. Vandaar dan ook, dat er hon derden mensen op de been waren, „toen in de Zandstroomstraat een be woner van één der aldaar staande woningen met inboedel en al op ge rechtelijke wijze op straat werd ge zet", zoals onze correspondent dat schreef. Het „lijdend voorwerp" van deze ge beurtenis was de heer N. die lange tijd bij een plaatselijke landbouwer gewerkt heeft en die ook lange tijd in een huis van die landbouwer woon de. Maar nu werkte de heer N. niet meer bij genoemde- landbouwer en het gevolg was, dat een andere knecht in de woning mocht gaan wo nen. De heer N. kreeg echter geen woning naar zijn zin toegewezen en DEPRESSIE En dan ineens is het uit met de pret. Ondanks alle kranten, die op gezag van ,fie Bilt" opgewekt uit roepen Zomers weer". Een depres sie hier, een hoge rug van lage druk daar en hup, daar drijven de wolken- relden weer bij tientallen over, bleke bliksemflitsen schieten langs een ge schrokken hemel en dan breekt de bui los. Aan de Zeeuwse stranden kunt ge dan tientallen en nog eens tientallen badgasten een haastig heenkomen zien zoeken. Gejaagd vluchtendomdat hemelwater zo heel iets anders is dan zeewater. De luch tige, zomerse kledij gaat schuil onder regenjassen in alle maten en kleuren c» aldus uitgedost flaneren de ver dreven strandbezoekers even later veelal in de badplaatsen. Vaak in slordige formaties; de dames een flink eind in de achterhoede, opge houden door aanlokkelijke etalages, de heren vér vooruit, zwaar bomend en auto's bekijkend. De kinderen daar ergens tussen in, met emmer tjes en schopjes baldadige dingen bedrijvend. Waaruit men kan leren hoe één onnozele depressie ganse fa milielevens kan ontwrichten. Maar gelukkig zorgt de natuur al tijd weer voor opklaringen bleef dus rustig „zitten-waar-ik-zit- en-ik-verroer-me-niet". Maar nu is de heer N. dan toch uit „zijn" woning gezet. Toch behoeft het gezin N. niet onder de blote hemel te slapen, want de hele familie is nu ondergebracht in het voormalige Groene Kruis-ge- bouw VOLOP. In deze vakantietijd vergaat veel mensen de lust tot werken. Daar op maakt onze correspondent in Oosterland echter een uitzonde ring. Zeef actief stuurt hij ons zijn berichten en zo kunnen we dan ook nog meedelen, dat „zeer ten gerieve van de aldaar wonende mensen, zomede van de landbou wers, die daar in de buurt land bezitten, de Hoge Maireweg thans zover gereed is, dat de teerlaag is aangebracht". Het verkeer kan nu weer volop van deze weg gebruik maken. Enkele honderden meters van het oude gedeelte zijn nog in tact gebleven, namelijk het gedeel te, dat toegang geeft naar de hof stede „Nieuwe Zorg". En dat weg gedeelte is nog zo goed, dat het beslist geen oude weg is. DAKPANNEN. Er is nog meer nieuws uit Ooster land. Belangrijk is, dat de bouw van de landbouwschuur op de hofstede „De Hoge Maire" nu zo ver is gevor derd ,dat de dakpannen al zijn ge legd. „Zoals bekend wordt dit werk uitgevoerd voor rekening van onze ambachtsheer baron C. Schimmelpen- ninck van der Oye", zo bericht onze correspondent. FEEST. De finale van deze rubriek brengt ons ditmaal in Axel, waar het echt paar K. Scheele-Martin aan de Nieu- wendijk onder grote belangstelling varf familie, vrienden en bekenden zijn gouden bruiloft vierde. Het werd een gezellig feest. Tijdens het hoog water van donder dagmiddag is aan de voet van de dyk langs het sportterrein te Veere, vlak by de aanlegstyger van de veerboot, een grote dolfyn aangespoeld van naar schatting tussen de 800 en 1000 kilo. De kolossale vis, die nog niet zo heel lang geleden gestorven moet zijn, vertoonde op verschillende plaat sen van het lichaam venvondimren. Daar het dier dicht bij de kop een langwerpige inkeping van ongeveer twee decimeter groot had, is het niet onwaarschijnlijk, dat het getroffen is door de ronddraaiende schroef van een boot. Het komt niet dikwijls voor, dat vissen van dergelijke grootte deze dolfijn was ongeveer 3 meter lang aan de kusten van Zeeland aanspoe len. Een van de in Veere verblijven de toeristen nam dan ook nog vlug de kans waar om een vin van de dol fijn als aandenken te bewaren. Wan neer de wind wat meewerkt, zal de kolos in de loop van de nacht by hoog water wel weer verder gedre ven zijn. (Foto P.Z.C.) Duim van landbouwer werd afgekneld. De landbouwer K. L. de B. uit Clin- ge verloor woensdagmiddag bij het binnenhalen van de oogst de duim van zijn linkerhand, doordat deze door de leidsels werd afgekneld. Toen de landbouwer van een dijk af moest met zijn landbouwwagen, zette hy de remmen in werking, maar c*cze wei gerden. Het gevolg was dat de wagen teveel doorschoot, waardoor de B. geen kans meer zag de leidsels van rond zijn hand te doen. Hierbij werd hem de duim van zyn linkerhand af gerukt Nadat door een E.H.B.O -er de arm van het slachtoffer was afge bonden om verder bloedverlies tegen te gaan, was de onmiddellijk gewaar schuwde arts H. A. A. Brabers ter plaatse, die het noodzakelijk achtte de landbouwer te doen overbrengen naar het r.-k. ziekenhuis. Pater Gonzaga overleden. Pater Gonzaga O.F.M. Capucljn ls donderdag te Sluiskil in het zieken huis overleden. Pater Gonzaga, in de wereld W. C. Fruytier, werd op 10 november 1907 in Den Haag geboren. Van 1921 tot 1928 studeerde hij aan het Serabijn-seminarie te Langeweg. Vervolgens studeerde hij in Tilburg en Udenhout. Na zijn priesterwijding kwam hij in 1937 naar Sluiskil. In 1939 werd hij benoemd tot gardiaan van dit klooster. Behalve een onder breking van 1942 tot 1948 bleef hij steeds in de Sluiskilse parochie. Pa ter Gonzaga was geestelijk adviseur van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel in de provincie Zee land. Ook de harmonie had zijn steun en belangstelling. Maandag aanstaan de zal de begrafenis plaatsvinden in de tuin van het Capucijnenltlooster te Sluiskil. (Slot van pag. 1) j werkt. „Worden de ruiten hier erg vuil van het stof?" vragen wij. „Och", zegt ze en trekt haar schou ders op, „dat weet je nu eenmaal hè. Maar 't is wel eens vettig ook en dan wordt het vervelender". De 27-jarige L. v. d. Wege is vrachtrijder. Hij komt dagelijks on der de los- en laadinstallaties over de verkeersweg door. „Ik heb niet veel last van dat kolengruis, behalve als de raampjes alleibei open staan. Waar ik ellendig veel last van heb, dat is wanneer ze aan het verven OP VERLICHTE MARKT TE GOES. Slotballet op muziek van Gershwin. Met een vrolijk openluchtbal op de hel verlichte Markt te Goes is don derdagavond het uitstekend geslaag de internationale verbroederings-fes- tijn van „Kasporgo" besloten. Voor de laatste maal hebben de onver moeide deelnemers- (sters) aan dit grootse feest vele honderden toe schouwers doen genieten van hun ballet, volksdansen, gymnastiek en muziek. Vandaag gaan alle groepen weer huiswaarts, ongetwijfeld vol goede indrukken over een week gast vrij onthaal in Goes. Voordat 's avonds om acht uur de Nicolson Pipe band, die in de afge lopen dagen zoveel succes oogstte bij zijn herhaald optreden, nogmaals de voor Nederlandse oren niet alledaag se klanken liet horen, sprak de voor zitter van „Kasporgo", de heer C. W. Vervest een kort openingswoord om, terwijl het festijn 1957 nog niet was afgelopen, reeds voor 't volgend jaar een mogelijk nóg grootser feest in uitzicht te stellen, n.l. van 1 8 augustus. Geboeid door spel en gratie volgden de honderden daarop de verrichtingen van de Franse da mes-gymnasten, de volksdansen van de Folkestonè-groep en Neu renberg, het zeer geslaagde optre den van de Weense meisjes, ter- wyl de balletgroepen uit Folke stone en Luxemburg ook op dit sluitingsfeest een wel zeer grote bijdrage tot het succes leverden. Vooral 't slotballet van de Luxem burgse groep op muziek van Gersh win, was buitengewoon aardig. Het was toen inmiddels reeds tegen el ven geworden. De jongste meisjes van alle groepen werden door „Kas porgo" in de bloemetjes gezet, waar na in hotel „De Korenbeurs" nog 'n korte slotbijeenkomst met de pleeg ouders werd gehouden. De heer 'M. A. van Egeraat bood hier mevr. Vervest een ruiker bloemen aan, waarna de heer Vervest vervolgens enkele ge schenken pverhandigde aan personen, die zich bijzonder verdienstelijk maakten. De burgemeester van Folkestone, mr. Fowler, bood hij een ets van Goes aan. De geestelijk adviseur van „Kasporgo", kapelaan Van Stee, had de taak op zich genomen om niet alleen de bestuursleden, maar vooral ook de Goese pleegouders te bedan ken. De vriendelijkheid waarmee de bevolking haar deuren voor de bui tenlandse gasten had opengezet, was voorbeeldig. „Dat was Goes op zijn mooist." Verder sprak de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, nog een kort woord. Terwijl nog vele handen werden ge drukt, zetten op de markt vooral de jongeren van vele nationaliteiten met een dansje, op de muziek van de boe- renkapel van Kolpings Zonen uit Bergen op Zoom het feest tot mid dernacht voort. Plechtigheid. De uitgelaten stemming van de ongeveer vijftien jeugdige Fran- gaises van „Les Saöne, maakte don- lifranche sur Soöne. maakte don derdagmorgen plaats voor stille ingetogenheid, bij het bezoek dat de meisjes brachten aan de Franse Militaire Begraafplaats in Kapelle. Stil en ernstig luisterden zij naar de woorden van Pater Berthoud, die er aan herinnerde, dat alle in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen in Zeeuwse bodem bij Kapelle een laatste rustplaats vin den. Nadat hij het Onze Vader had gebeden, legden twee meisjes van de groep een krans aan de voet van het monument. Tevoren was er in de sfeervolle raadszaal van het gemeentehuis in Kapelle een officiële ontvangst ge weest, waar burgemeester H. G. van Suijlekom een begroetingswoord sprak. Spreker zeide het zeer op prijs te stellen, dat de Franse volks dansgroep tijdens deze druk bezette feestweek tóch nog kans had gezien enige uren uit te trekken om naar Kapelle te komen. Deze plechtigheid houdt de gedachte aan de gevallenen levendig. Wij zullen nimmer vergeten, dat zij voor'onze vrijheid zijn geval len, aldus burgemeester Van Suijle kom. Nadat hij in het kort de betéke nis van Kapelle als fruitteeltcentrum had uiteengezet, beantwoordde me vrouw Combet, voorzitster van „Les Hirondelles", de rede van de burge meester. Als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen in Kapelle voor de ge sneuvelde Franse zonen wordt ge daan, overhandigde zij burgemeester Van Suylekom een boek. De heer Vervest zwaaide het ge meentebestuur lof toe voor de har- telyke ontvangst. Na al deze dagen van spel en vermaak, kunnen wij ons hier bezinnen op de ernstige dingen van het leven, zo zeide hy. Tenslotte sprak hy de hoop uit, dat deze bij eenkomst de verbroederingsgedachte nog zou stimuleren. van kostelijk viees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet Belgische Piper Cup moest landen bij Bergen op Zoom. Woensdagmiddag omstreeks drie uur dook uit het wolkendek boven Bergen op Zoom plotseling een klein vliegtuigje, dat boven de stad bleef rondcirkelen .alsof het naar een ge schikte plaats om te landen zocht. En inderdaad na enkele bochten daalde het op de renbaan Kijk in de Pot aan de rand van de stad. Het bleek, dat de bestuurder de heer H. Renoird uit Ixelles, die om kwart over een in Oostende met rijn Piper Cup was opgestegen en die op weg was naar Rotterdam, door de nevel zijn koers was kwijtgeraakt. Nadat alle formaliteiten waren vervuld gaf de politie toestemming om te ver trekken, waarna de heer Renoird met zijn passagier, de heer R. Dallaerd uit Vorst, zijn reis voortzette. f Advertentie f Scooter slipte, berijder liep schouderfractuur op. De heer M. B. uit Koewacht slipte met zijn scooter en kwam daarbij ten val. De heer B. liep een schouderfrac tuur en verwondingen aan armen en benen op. De scooter werd zwaar be schadigd. Ds. Smeding preekt in Goes. Ds. S. S. Smeding uit Noordhorn, vroeger directeur-hoofdredacteur van de Middelburgse Courant, zal a.s. zondag voorgaan in de dienst bij de Doopsgezinde kerk te Goes. Deze sa menkomst begint om half elf des morgens. VANDAAG. Vlissingen Alhambra: „De machinist", 7 en 9 uur, 14 jr.; Luxor; Hebzucht", 8 uur, 14 jr.; Bejaardenhuls: Tentoon stelling „Michiel de Ruyter", 1017.30 uur. Middelburg Electro: „Artists en mo dels", 7 en 9.15 uur, a.l. Schouwburg: „Strassenserenade", 8 uur, a.l. Molen water: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Provinciale Bibliotheek: Tentoonstel ling „Zeeuwse geschiedenis door tijd genoten verhaald", 10—12.30 en 13 30— 13 uur. van Benthem en Jutting: „Ho- kusai". Goes Grand: „Gitaren der liefde", 8 u., alle leeftijden. MEVROUW C. BAX ..als je dan over het lakentje strijkt.. zijn. Ziet U al die zilvergrijze spet ten op de kar? Nou ik weet wel waar ze vandaan komen. Dat stui ven, dat is meer vervelend voor de fietsers enzo", zegt hij. Dus spraken we een wielrijdster aan. Het was mevrouw G. Vcrbunt uit Axel, die de weg nogal eens fietst, ,,'t Is een rotzooi, stof In je ogen en je goed vuil", was haar even kort en kernachtig commentaar. De politieman had drie indrukwek kende strepen op zijn mouw. Hij was van oordeel, dat al degenen die zo veel kritiek hadden op „dat beetje stof" een gaatje in hun hoofd moes ten hebben. Overigens had hij voor de weg on der de installaties ook een treffende kwalificatie: „Neem je paraplu maar mee en zet je stofbril maar op". Hij was niet van mening dat de weg daar gunstig liep, maar anderzijds ook niet dat ze een gevaar zou bete kenen voor de veiligheid in het ver keer. Schilder B. Bruyn (54) merkte op, dat de stoflast niet van dien aard is dat voor de schilders van een strop kan worden gesproken, zij het dat het werken met „klassieke" verven onder dc plaatselijke omstandighe den een hachelijk karwei moet wor den geacht. Wij breken at" „Tk woon er midden tussen „stof en gas"; ik heb een gezin met vier kinderen en we zijn gelukkig alle maal gezond. Bij mijn garage, die tegen de fabriek is aangebouwd is een zwaluwnest vol geluk.' Tk ge loof niet in de schadelijkheid van de dampen. En aan do andere kant: men dient dit als een consequentie van. de industrie te accepteren", zei dr. M. Kamps, secretaris der directie van de cokesfabriek, toen we met hem over Sluiskils stof spraken. „We kunnen tenslotte de fabrieken niet dicht gooien, omdat ze naast goede zaken ook minder plezierige dingen met zich meebrengen. Binnenkort zullen we een aanvang maken met de af braak van de huizen die tussen de fabriekspanden inliggen. Later ko men mogelijk ook de woningen oos telijk van fabrieken, die de grootste last ondervinden nog aan de beurt. Heus meneer, deze zaak heeft on ze aandacht en wij doen ons best, maar een zaak waar geleerden nog lang niet uit zijn kunnen wij niet in een handomdraai klaren". De fabrieken doen hun best. Daar over vertelden ze ons, mevrouw Bax, de politieman en de anderen. Ze we ten het, de boeren, die jaarlijks hun schade door verbrande gewassen vergoed krijgen, de kerkgangers, die hun besmette zondagse kleren op kosten van de fabriek kunnen laten stomen, de weggebruikers, die door plankiers en omhulsels zich althans gedeeltelijk beschermd weten. Tenslotte hebben we Sluiskil ver laten. Het dorp werd snel kleiner achter ons en de fabrieken in onze gedachten steeds groter. Er bolderde een zware damp (stof) pluim boven het complex. We konden ons niet aan de indruk onttrekken dat er nog ineer mogelijk is. Een gedegen on derzoek, ook naar de gevaren voor de gezondheid. Een complex van maatregelen, die de overlast tot het uiterste minimum zou moeten terug drukken. Mogelijk een omlegging, anders een verdere beveiliging, van de verkeersweg en tenslotte bij voort during de instelling onder de bevol king, die beseft, dat er geen ro- ren zijn zonder doornen. SCHILDER B. BRUYN „.geen ramp...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2