Frank Consins leeft op voet van oorlog met de Britse regering Middenstanders naar algemeen vinden hun weg waarborgfonds AMERSFOORT KRIJGT OEFEN CENTRUM VOOR TANKS Niemcijer PSEUDO SPOORMAN SPEELDE TWEE MAANDEN ZIJN ROL Handig rollen Heerlijk roken! VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALP ZEEUWSE COURANT 9 OPMERKELIJKE UITLATING IN LAGERHUIS „Het orakel van Worchester Park" I jaar in de Britse economie on ziet staking als politieke hefboom (Van onze Londense correspondent) „Er is één vakbondsleider", aldus Lord Hailsman, de Britse minister van onderwijs, onlangs in het Hogerhuis, „die de indruk geeft het Parle ment de wet te willen voorschrijven, zonder bereid te z|jn naar parlemen taire kritiek te luisteren of zich aan parlementaire discipline te onderwer pen. Wij weigeren echter ons door een buitenstaander te laten dicteren!" Wie is deze vakbondsleider, wiens naam door Lord Hailsham niet genoemd werd, doch over wiens identiteit geen twjjfel bestaat? Het is Frank Cou sins, de man die vorig jaar gekozen werd tot secretaris generaal van Enge- lands grootste en machtigste vakbond, die 1.3 miljoen leden tellende Transport General Workers' Union, of, kortweg, de Transportarbeiders- bond. Hoewel iedereen zjjn naam kent, z|jn er buiten z|jn eigen kring wei nigen die hem ontmoet hebben, en niet alleen voor de massa, maar ook voor de andere vakbondsleiders en de politici is h|j nog een raadsel, zodat men hem het „orakel van Worcester Park" noemt, omdat hij woont in een sober huisje in Worcester Park, een villadorp in Surrey. voor „op industrieel gebied actie te ondernemen", wat een mooi manier van uitdrukken is voor „in staking Hij heeft de egering openlijk de oorlog verklaard, door de indiening van de allerbelangrijkste van 78 re soluties, die tijdens het in september te houden vakbewegingscongres be handeld zullen worden, en die luidt: „Het congres is niet van plan een in flatiespiraal in beweging te zetten, maar aan de andere kant is het even min bereid een politiek te aanvaar den, die verlaging van de levens standaard van de werkers ten gevol ge zou hebben. Het verwerpt daarom het principe van beperking der loon eisen in welke vorm dan ook, en be vestigt hiermee dat de vakbeweging vastbesloten is, zolang prijzen en winsten niet onder controle gesteld worden, op industrieel gebied elke actie te ondernemen die noodzakelijk is om te verzekeren dat de lonen ge lijke tred houden met het stijgend prijspeil". Een handige formulering van een resolutie! Zij werpt de schuld van de inflatie, en daarmee van de onafge broken stroom van looneisen, rond weg op de regering. En zij zuivert bij voorbaat de arbeiders van alle blaam, indien hun looneisen ertoe bijdragen het kostenpeil der industrie tot in het ondragelijke te verhogen. De arbei ders immers, aldus Cousins' redene ring, doen niets dan zich teweer stel len tegen aantasting van hun moei zaam bevochten welvaart. Mochten de werkgevers weigeren toe te geven aan de eisen der arbeiders, dan be houden de vakbonden zich het recht Kritiek op werk van economische raden. Sommige van de 92 regionale eco nomische raden, die op grond van het plan van Kroesjtsjew voor de centralisatie van de industriële lei ding in de Sowjet-Unie in het leven zijn geroepen, vertonen een „duide lijke neiging tot bureaucratie" en andere tekortkomingen, aldus ver klaart het partijblad Prawda. De raden vertonen weliswaar een „geweldige vitaliteit" maar er zijn nog te veel conferenties en richtlijnen en te veel papieren rompslomp. „Er worden pogingen gedaan om de on dernemingen op de oude bureaucrati sche wijze te leiden" aldus Prawda. Inflatie spiraal Nu ka» een kind de logische con clusie trekken, dat het voortdurend aanpassen van de lonen aan het stjj- Sende prijspeil allerminst een af- oend middel is tegen inflatie. Het enige resultaat is dat de pr|jzen op nieuw stijgen, en dat er weer 'n nieu we loonronde noodzakelijk is. Zo raakt men in de beruchte inflatiespi raal, waarvan 't Duitse volk in de wtintiger jaren de vreselijkheid heeft ervaren. Het eind zou zijn, dat de ar beiders zich door deze tactiek in ei gen vlees sn|jden. Ziet Frank Cousins dit niet in Hij weet toch ook dat in 1938 de lonen een totaal bereikten van ruim 28 miljard, een verhouding dus van 4:1. en dat er in 1956 aan lonen totaal 111 miljard werd uitgekeerd, tegen slechts 12% miljard aan dividenden, een verhouding van 9:1. En hij weet toch ook dat er in dë komende tien jaar in de Britse economie ontzag wekkende kapitalen geïnvesteerd moeten worden, wil het land in staat z|jn met succes de vreedzame atoom wedloop mee te lopen. Legt men de dividenduitkering aan banden, dan zal niemand meer bereid zijn z|jn goede geld in industriële ondernemin gen te storten, maar zal het kapitaal uit Engeland wegvluchten naar ge bieden waar de beleggers betere divi dendmogelijkheden zien. Natuurlijk ziet Cousins dit alles. Hij heeft het zelf nooit met zoveel woorden gezegd, maar toch krijgt men steeds de indruk dat hij veel ver der wil springen dan zijn vakbond polsstok lang is: hij wil door indus triële onrust de conservatieve rege ring tot aftreden dwingen, om 'n La bour regering, en daarmee 't principe der geleide economie, aan 't bewind te helpen. Hij wil dus 't stakingswa pen gebruiken voor politieke doelein den. Grote vijand Zo gezien valt het niet te verwon deren dat de regering in hem haar grootste vijand ziet, en hem ook openlik in antwoord op zijn uitda ging de oorlog heeft verklaard. Van nu af bestaat er openlijke vijandschap tussen de regering en het „orakel van Worcester Park", Frank Cou sins. T|jdens de komende vakbewegings congres zal blijken of het onverzoen lijke standpunt van Frank Cousins •voldoende aanhang heeft onder de ar beiders. Blijkt dat het geval, dan staat de Conservatieve Regering een zware tijd te wachten, en volgt er een binnenlandse oorlog op alle fron ten: politiek, economisch, sociaal en industrieel. Hier is een titanenwor steling aan de gang, die voor eens en voor altijd zal moeten beslissen of de Britse samenleving erin zal slagen een arbeidsklimaat te scheppen, dat de eisen van het atoomtijdperk kan doorstaan. Aanleg zal circa vijf miljoen gulden kosten Binnenkort zal door de eerstaan wezend ingenieur der Genie te Amers foort onderhands worden aanbesteed het eerste gedeelte van: „het maken van een tank-oefencentrum op de „Vlasakkers" te Amersfoort (le ge deelte)". Het gehele werk, dat in twee drie jaar zal worden uitge voerd, omvat aet maken van om streeks 28 km rijbaan, aangepast aan het terrein en afgestemd op de oefen programma's van een peleton c.q een eskadron tanks. In het wegenplan z|jn dan ook opgenomen de nodige oefenbanen en hindernissen voor rjj- instructies, de banen voor het oefe nen in peletonsverband met infante rie, de gevechtsoefeningen in eska- dronsverband, en een tweetal torens, van waaruit de verrichtingen van liet tankpersoneel kunnen worden .gade- VI half zware shag In moderne plastic-verpakking geslagen en geleid. De wegen zullen hoofdzaak worden uitgevoerd in beton en beton-klinker- keien van zes tot tien meter breedte. Het tussengelegen terrein wordt door bezaaiing en beplanting in een uit oogpunt van natuurschoon aantrek kelijke staaf gebracht. Door de uit voering van dit plan zal tevens de hinder, 'tvelke de bewoners van de omliggende bebouwing thans onder vinden van de door de tanks opge worpen stofwolken, worden wegge nomen. Het gehele werk zal een uitgave vorderen van omstreeks vijf miljoen gulden. Gezien de vernielingen van de Leus- derheide en de vrijwel onbruikbare toestand, waarin het oefenterrein op de Vlasakkers reeds was gerankt, werd door de eerstaanwezend inge nieur reeds geruime t|jd geleden een plan voor de vorming van een oefen- circuit gemaakt. Dit plan werd in beginsel aanvaard nadat men zich van hogerhand had vergewist, dat de Fransen, inmiddels tot dezelfde conclusie gekomen, een soortgelijk oefencentrum in West- itsland I Duits i hadden aangelegd. De heer Kroestsjew is weer op be zoek: ditmaal in Oost-Berlijn. Hij wordt evenwel niet vergezeld door maarschalk Boelganin, doch door de heer Mikojan. Beide Russen werden in Oost-Berlijn uiteraard groots ont vangen. Op deze telefoto zien we hen met een aantal autoriteiten op het erepodium tjjdens het défilé van de Oostduitse erewacht. V.Ln.r.: de he ren Ulbricht, Kroestjew, Ebert (bur gemeester van Oost-Berljjn), Gromy- ko, Mikojan en Grotewohl. In juli spaaroverschot bij boerenleenbank Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleenbanken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en de Coöperatie ve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht bdroegen de stortingen en terugbetalingen in juli 1957 resp. f 166.290.000 en f 82.740.000, zodat ér een spaaroverschot was van f 33.550.000 (in de vorige maand be droeg 't spaaroverschot f 17.160.000). OOSTENRIJK LACHT.... Conducteur van Köpeniek' geïnspireerd door meisje De Kapitein van Köpeniek heeft in Oostenrijk school gemaakt. In de voetsporen van de schoenmaker Voigt is een 19-jarige ongeschoolde arbeider gestapt die weliswaar geen militaire eerzucht bezat, maar wel een bijzondere sterke voorliefde voor uniformen, in ieder geval voor spoor weg-uniformen. Fritz Rohrmoser uit Maishofen in de Pinzgau (Oostenrijk) heeft namelyk twee maanden lang tussen Innsbruck en Salzburg .dienst5 Advertentie) Als U bij de douane komt ...op weg naar Uw vacantie buitenslands, verra3 de douanier dan niet met theewarmertjes, of boenwas. Neem liever zonne brandolie of - voor „hogerop" - sneeuwkettingen mee. En vooral Hollandse KAAS. prachtige aanvulling-uit-eigen-land b|j al het voedsel in den vreemde. KAAS is gezond en onmisbaar. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindensiraat 7. NXVCW Rtiswijk (zh doe'meer met KAAS Publ. nr\ Het Nederlands Zui»elbureiu35 i gedaan in spoorweg-uniform, zonder dat iemand van de spoorwegen ook maar de geringste verdenking tegen hem koesterde. Voor het gerecht in Innsbruck heeft dezer dagen de „conducteur van Köpeniek" zich moeten ver antwoorden wegens diefstal en be drog, Daarbij kwam uit, dat ei genlijk een meisje de schuld van alles was. Want, zo bekende d« verdachte, hij had het uniform al leen maar aangetrokken om op het meisje indruk te maken. Hij had het „geleend" van zijn vader die zelf spoorwegman was en een half dozijn uniformen in de kast had hangen. Uit de spoorweglegi timatie van zijn moeder verwij derde h|j vervolgens de foto, plak te zijn eigen foto er voor in de plaats en bemachtigde zo een groot aantal vrijbiljetten. Aangemoedigd door dit succes liet hjj zich daarna onder de naam van zijn vader als reserveconducteur inde len op het traject Innsbruck-Salz burg. In deze „officiële" functie gaf h|j reisbiljetten uit, liet zich ambtelijk een nieuwe kniptang uitreiken en zag en passant nog kans 400 shilling ach terover te drukken. Voor het gerecht bekende deze con- ducteur-uit-hartstocht: „Ik heb er plezier aan re had, ik heb de dienst boeken van mijn vader bestudeerd en ik kende de voorschriften precies". Zijn grootste triomf echter was, dat twee maanden lang niemand hem ontmaskerd heeft, hetgeen uitaard in de Oostenrijkse bladen commenta ren uitlokte in de geest van: „Wat voor een bedrijf moet dat zijn, waar zo iets mogelijk is IN TWEE JAAR 16 MILJOEN AAN KREDIETEN Persoonlijke capaciteiten onderpand voor geldverstrekking In april 1955 schiep de overheid twee kredietvormen die speciaal ten doel hebben middenstanders in de gelegenheid te stellen in een nieuwe woonwijk en in het algemeen in een nieuw bedrijfspand een bedrijf te ves tigen. Zij kwam daartoe, omdat gebleken was dat in nieuwe wijken veelal te weinig bedrijfspanden werden gebouwd, waardoor in die wijken een te kort aan voorzieningsmogelijkheden dreigde te ontstaan en omdat in de nieuwe wijken 't aantal middenstandsvestigingen aanzienlijk beneden een redelijk niveau bleef en ten opzichte van het „grootwinkelbedrijf" een aanzienlijke achterstand dreigde op te lopen. Daarom kwam 't Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand tot stand. De regering stelde het zo genaamde inrichtingskrediet in, dat ten doel heeft middenstanders de gele genheid te bieden in een nieuw pand een bedrijf doelmatig en naar de eisen van de tijd in te richten en het zogenaamde hypothecair krediet, dat beoogt middenstanders in staat te stellen een bedrijfspand te laten bouwen of een nieuw bedrijfspand aan te kopen. Het inrichtingskrediet wordt gege ven tot een maximum van 40.000 en het hypothecair krediet eveneens tot een maximum van 40.000, doch ten hoogste 85% van de stichitings- kosten van een nieuw pand. Is er een woning bij, dan bedraagt het maxi mum voor 't bedrrjfsgedeelte 40.000 en 50% voor de stichting van het woninggedeelte. Heel wat midden standers die geld nodig hadden om in een nieuw pand een zaak te beginnen bij het Algemeen Waarborgfonds aanklopten. Bij een door bemiddeling van het Waarborgfonds verleend kre diet heeft men vijftien jaar doch niet langer tijd om af te lossen, een bank verstrekt alleen kortlopen de kredieten. De middenstanders kunnen bij het Waarborgfonds te recht, omdat de kredieten, die door bemiddeling van deze instelling ver strekt worden, gegarandeerd worden door de staat. Dat wil zeggeneven tuele verliezen worden door de staat vergoed. Niet het Waarborgfonds zelf leent geid uit, doch dat doen uit sluitend de middenstandsbanken op advies van het Waarborgfonds. Het fonds en uiteindelijk dus de staat stelt zich garant. Het karakter van het inrichtings- en het hyp «ecair krediet ligt in het ongewone van de zekerheidsstellïng. De persoonlijkheid van de aanvrager, zijn arbeidslust, zijn energie, zijn doorzettingsvermogen, zijn takt, zijn zakeljjk inzicht en zijn vakbekwaam heid, z|jn verantwoordelijkheidsbesef, zijn vermogen om met klanten om te gaan, z|jn gevoel voor financiering behoren tot de elementen, waarop een krediet zal worden verleend. Het Waarborgfonds let op al deze dingen. En ook op de geschiktheid van de echtgenote en misschien op de om standigheid, dat een paar pientere zoons of dochters medewerken. Marktanalyse Eenandere zekerheid, die het fonds verlangt is 'n goede exploitatiemoge lijkheid van de nieuwe zaak bij een kundig beheer. Ervaren krachten, die aan het Waarborgfonds verbonden zijn, onderzoeken deze kant van de zaak, o.a. door een nauwkeurige marktanalyse, waarbij o.a. in aan merking genomen worden de samen stelling en de draagkracht van de bevolking in de omgeving, de plaats van vestiging, de concurrentiepositie het vermoedelijk verloop van de be hoefte aan de verkochte artikelen enz. Het Waarborgfonds acht krediet verlening namelijk alleen dan ver antwoord, als de aflossing van het geleende kapitaal binnen de daarvoor gestelde termijn mogelijk is met ge lijktijdige waarborging van een rede lijk privé-inkomen voor de onderne mer en zijn gezin. Als het fonds eenmaal een krediet verleend heeft, dan blijft een zeker V.S. verkopen tot 4 miljard landbouwoverschotten Na het huis van afgevaardigden heeft thans ook de senaat een wets voorstel goedgekeurd, dat de Ameri kaanse regering machtigt voor 4 mil jard dollar aan produkten uit de landbouwoverschotten aan bevriende landen tegen betaling in de valuta van de landen te verkopen. Tot dus verre was de limiet 3 miljard dollar. Het wetsvoorstel beoogt ook de re geringsmachtiging te verlenen voor ruiltransaeties in overtollige land- bouwprodukten met de communisti sche landen van Oost-Europa, uit gezonderd de Sowjet-Unie. Ook met communistisch China of zijn satellie ten zullen dergelijke transacties niet toegestaan zijn. De verwachting is, dat Polen een der eerste landen zal zijn, die Amerikaanse landbouwpro- dukten onder het ruilprogramma zul len ontvangen. Bij Chambery in de Franse Alpen 19 een auto verongelukt doordat een grot» rat, die zich onder de bank had ver stopt, plotseling tevoorschijn kwam en de bestuurder in het gezicht beet. Vier inzittenden liepen ernstige verwondin gen op. overleg tussen het fonds en de mid denstander bestaan over de juiste be steding van de gelden. Ook staat het fonds hem dan zo nodig met adviezen terzijde. Snel burgerrecht Uit de allerlaatste cijfers waarover we beschikken, bl|jkt dat op 1 in totaal waren verleend 201 1 juli jl. I mM )1 hypo thecaire kredieten tot een bedrag van 6.637.834 en 474 inrichtingskre dieten tot een bedrag van 8.930.200. Op het ogenblik is dus reeds onge veer I'S miljoen aan kredieten ver strekt. Dit bedrag stygt nog steeds. Van de behandelde aanvragen wer den er in 1956 ongeveer 50% afge wezen. Over het eerste halfjaar 1957 was dit 35%. Doorgaans berusten die afwijzingen op een gebrek aan onder nemingscapaciteiten, vooral voor veeleisende nieuwe wijken, en op on voldoende perspectief van het pro ject. Let men op de toegewezen kredie ten, dan moet geconstateerd worden, dat de door de overheid gewenste nieuwe kredietsvormen snel burger recht hebben verkregen en dat er zeer nuttig werk mede wordt ver richt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11