Koele houding van Oost-Berlijners hij aankomst van Kroesjtsjew mmoRD Straks olie door pijpleidingen van Zeebrugge naar Antwerpen COÖRDINATIE VAN DELTAPLAN EN RIJNKANALISATIE PRIJS VOOR BACONVARKENS MET VIJF CENT VERLAAGD DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 RUSSISCH-OOSTDUIT SE BESPREKINGEN Hevige kritiek op groei van Westduitse militairisme De leider van de Russische communistische partij, Nikita Kroesjts jew is gisteren in Oost-Berlijn aangekomen voor zijn bezoek van een week aan Oost-Duitsland. De Sow jet-Russische delegatie werd offi cieel door de Oostduitse regering en door een afvaardiging van de Oostduitse communistische partij ontvangen op het station van Oost- Berlijn. Na de begroeting leidde Ulbricht, de eerste secretaris der Oostduitse communistische partij de Russische delegatie naar een bui ten het station opgericht podium. Er klonk weinig applaus van de Duitsers, die gedwongen waren het welkom van Kroesjtsjew bij te wo nen. De communistische partij liet fabrieksarbeiders en regeringsem- ployee's in gesloten formatie het station opkomen om Kroesjtsjew te begroeten. Nadat de erewacht was geïnspec teerd marcheerden Oostduitse solda ten langs Kroesjtsjew, die toen zijn glimlach liet wegzakken en ernstig keek. Walter Ulbricht bekritiseerde een paar seconden nadat het Oost duitse leger voorbij was gemarcheerd de groei van het Westduitse militai risme. Kroesjtsjew zei in zijn rede: „Wij zijn hier om vrienden te bezoeken". Hij koestert de „vurige wens" om de „Duits-Sowjet-Russische vriendschap te versterken". Kroesjtsjew vervolgde: „Wij zijn gelukkig te zien dat het Oostduitse „Nationale Pront", onder leiding van de (communistische) socialistische eenheidspartij, met niet aflatende vol harding worstelt tegen herleving van het militairisme in West-Duitsland en voor de hereniging van Duitsland op vreedzame en democratische basis. In de middag zijn de Russen en de Duitsers met de besprekingen begon- Onderhandelingen over Europees vrijhandelsgebied Britse officiële kringen verwachten dat de onderhandelingen over de tot standkoming van een industriële vrij handelszone in Europa, verbonden met de Europese gemeenschappelij ke markt eerst na de bijeenkomst in september van de organisatie voor Europese economische samenwer- werking zullen beginnen. Tevens werd van Britse zijde de ontkenning herhaald, dat de Brit se regering haar standpunt zou her zien wat betreft het uitsluiten van agrarische produkten van de vrij handelszone. Van Britse officiële zijde is heden opnieuw bevestigd, dat het handha ven van de imperiale preferentie voor agrarische produkten uit lan den van het Britse gemenebest het voornaamste bezwaar blijft van Engeland tegen opnemen van de landbouw in het Europese schema. Hieraan werd toegevoegd, dat de Britse politiek inzake het handhaven van de imperiale preferentie onge wijzigd blijft. Nieuwe spoorverbinding Amsterdam-Brussel. In september zullen zoals wij reeds konden melden de Belgische en de Nederlandse Spoorwegen een be gin maken met de snelle, frequente dienst met elektrische treinen van een voor beide netspanningen 1500 volt in Nederland en 300 volt in België geschikt type tussen de hoofdsteden van België en Nederland cn de grote bevolkingscentra van bei de landen. De bedoeling is per dag- dertien treinen te laten rijden, waarbij Ant- werpen-centraal en Brussel-zuid af wisselend Belgisch eindpunt zullen zijn. De totale rijtijd Amsterdam Brussel zal dan drie uur en 13 minu ten bedragen. De douanebehandeling zal tussen Roosendaal en Dordrecht tijdens de rit geschieden in de treinen die Ant werpen als eindstation hebben. De treinen, die tussen Antwerpen en Roosendaal stoppen, zullen op dit traject worden gedouaneerd. MISGELOPEN. Sedert enige maan den werkt men in Vancouver aan een tunnel tussen het station van de Canadian Pacific Railway en een na bijgelegen nieuw postkantoor. 'Dit werk wordt uitgevoerd door- twee ploegen, die ieder aan een eind begonnen zijn en elkaar halverwege moesten ontmoeten. Helaas, ze zijn elkaar misgelopen. HET HAASJE. In Harlingen zat de heer Soolsma te vissen, toen hij een haas zag. Onmiddellijk rende hij het dier achter-na. Plotseling lag hij tussen de touwen van een tent te spartelen. Drie meisjes kwamen onder het tentdek vandaan en weerden zich met melkflessen, pannen en een spi- ritustoestel. Zij dachten, dat ze wer den overvallen. Bont en blauw, zon der vis en zonder haas, moest de heer Soolsma naar huis. nen. Donderdag zullen de Russische leiders naar verwacht wordt een zit ting van het Oostduitse parlement bijwonen, waarin premier Grotewohl een verklaring zal voorlezen. Voorts bracht Kroesjtsjew woens dagmiddag een bezoek aan de Oostduitse president, Wilhelm Pieck. Hij was o.nr. vergezeld van de Oostduitse premier, Grotewohl, de Oostduitse partijsecretaris Ul bricht en de Sow jet-ambassadeur in Berlijn. De Oostduitse ambassadeur te Mos kou, Johannes Koenig, schrijft in een artikel van drie kolommen, dat woensdag in alle vooraanstaande Oostduitse dagbladen werd gepubli ceerd, dat er belangrijke nieuwe over eenkomsten hij schrijft niet op welk gebied tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie zullen worden ge sloten. Hij meldt ook, dat Kroesjtsjew in Oost-Duitsland fabrieken en gemeen schappelijk gedreven boerderijen zal bezoeken. Nederlandse in België omgekomen. Woensdag reed een groep van vijf jonge Nederlandse toeristen uit Beers (Noord-Brabant) in de rich ting van Jalhay. Drie lieten zich door een vrachtauto voorttrekken. Te Vervifontaine aangekomen, ver snelde het voertuig zijn vaart en de fietsers lieten het los. De 20-jarige mej. Petronella P. verloor de macht over het stuur van haar fiets en kwam te vallen. Zij liep een schedel breuk op en bezweek kort daarop. Het Wereldgebeuren Onrust VI Ir. E. M. H. SCHAANK Betere beheersing waterhuishouding. Voor de deelnemers aan de vakan tiecursus van het Koninklijk Onder wijsfonds voor de Scheepvaart aan boord van 't inspectievaartuig „Prin ses Juliana" heeft ir. E. M. H. Schaank, hoofdingenieur-direcjeur van Rijkswaterstaat, directie bene den-rivieren, gisteren een uiteenzet ting gegeven over de betekenis van het nlan tot kanalisatie van de Ne- derryn. SITUATIE OP DE VEEMARKT Aanbod van bacon op Engelse markt beperkt Na langdurige besprekingen heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees gisteren met zes tegen vijf stemmen besloten de ba- convarkensprjjs terug te brengen van 2,35 tot 2,30 en de maximum- gewichtsgrens te verlagen van 70 op 68 kg. Nadat in de vorige vergadering na moeizaam overleg was besloten de prijs met 5 cent te verhogen, is het aanbod op de Engelse markt toegeno men en liep de prijs terug. De opna mecapaciteit ligt op ongeveer 10.000 ton, en het aanbod steeg door grote aanvoeren uit Denemarken tot 11.000 tot 13.000 ton, hetgeen voor het pro- H Nadat lord Altrincham, de jon- ij ge Engelse edelman, die zulke H scherpe kritiek uitbracht op de H Engelse koningin, (rechtsbo- M ven) in een Londense televisie- H studio was geïnterviewd door j§ eé de omroeper, Robin Day, werd M M hij bij het verlaten van de stu- IE H dïo in zijn gezicht geslagen door een man, die later werd geïdentificeerd als de 63-jarige Philip Burdidge, een sergeant B.D. van het Engelse leger, die H zich opwierp als verdediger M van zijn vorstin. =j De bovenste foto geeft een H beeld van het T.V.-interview, §1 de onderste toont hoe Burbid- ge na zijn aanval op de lord i§ door twee Londense Robbie's" werd weggeleid. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll duktschap aanleiding was het Neder landse aanbod van bacon te beper ken. Volgens verwachting van de meerderheid van 't produktschap zal de binnenlandse markt de cir ca vierduizend varkens van 68 tot 70 kg, die door het besluit hier meer zullen komen, zonder storing kunnen opnemen. Aan do oplossing van de moeilijk heden met de export van schapen naar Frankrijk wordt nog gewerkt, zo deelde de voorzitter van het pro duktschap, de heer Joh. de Veer, mee. De rundveemarkt geeft over het algemeen een gunstig beeld, het geen naar zyn mening een gevolg is van het besluit van het produktschap de in- en de uitvoer met elkaar in overeenstemming te brengen. Vorige week is 209 ton rundvlees uitgevoerd en kan op deze basis dus ook 209 ton (circa 800 koeien) wor den ingevoerd. In zyn betoog loet hy vooral uit komen, welke samenhang er tussen deze plannen en de Deltawerken be staat. Bij de Rijnkanalisatie is het er vooral om te doen, de waterhuishou ding op de Nederrijn en IJssel be ter te beheersen en de zoetwater voorziening van Nederland in 't wes ten en het noorden te waarborgen. Op het ogenblik blijft van het kost bare zoete water, dat door de Duitse Rijn in Nederland wordt aangevoerd, niet meer dan 10 a 12 behouden. Na het totstandkomen van de kana lisatie van de Nederrijn z^l in het Westnederlandse Deltagebied een groot zoetwaterreservoir kunnen worden gevoed. Bovendien zal de aanvoer van zoet water naar het IJsselmeer aanzienlijk worden ver groot. Uit dit reservoir dat 260.000.000 m3 water kan bergen, zal Noord-Neder land dan in tijden van droogte kun nen putten. Ook voor de binnenscheep vaart zal de Rijnkanalisatie zeer belangrijk zijn. In droge tijden kan het thans voorkomen, dat IJssel en Nederrijn maandenlang nauwelijks kunnen worden beva ren, Na de kanalisatie zullen deze „droee tyden" aanzienlijk gerin ger worden, wat uiteraard groot economisch voordeel met zich meebrengt. De nauwe samenhang tussen deze plannen en de Delta werken houdt in, dat er ook een coördinatie in de uitvoering van deze twee gigantische Nederland se waterwerken zal bestaan. Nieuwe Amerikaanse minister van defensie. De Amerikaanse minister van de fensie Charles Wilson zal worden op gevolgd door Nell H. Mcelroy, een zeepfabrikant. De benoeming van Neil Mcelroy is door president Eisen hower aan de senaat toegezonden. Met het jacht bluebottle"ge- zamenlijk eigendom van konin- H gin Elizabeth van Engeland en haar gemaal pritis Philip, heeft H de prins (links op de fotodeel- M genomen aan een zeilwedstrijd in-de 12 mijls drakenklasse bij Cowes. De kleine prins Charles, die bij zijn vader in de boot zat, deed hierbij zijn eerste er- m varing met het zeilen in een kleine boot op. Beneluxronde 1958 gaat door Tydcns een hoogst belangrijke le denvergadering van de motor- en autoclub „Scheldegouwen", die woensdagavond in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg werd ge houden, is besloten dat jie achtste Beneluxronde in 1958 zal doorgaan. Nadat het bestuur van „Scheldegou wen" hierover mededelingen gedaan had, besloten de leden na een langdu rige bespreking hun fiat te verlenen aan de plannen voor dit belangrijke toerevenement. Onmiddellijk zal nu begonnen worden met de opbouw van de omvangrijke organisatie van deze ronde, die op andere leest geschoeid zal zijn dan vorige jaren. Wij komen nader op de organi.satiepunten van deze achtste Beneluxronde terug. Republikeinen willen overleg over ontwerp burgerrechten- Van de zjjde der fractieleiders van de Republikeinse partij in het Ameri kaanse congres is te kennen gegeven, dat men het wetsontwerp ter verzeke ring van burgerrechten, zoals de Se naat het geamendeerd heeft, onaan vaardbaar acht voor president Eisen hower. Door het amendement had het ont werp veel aan kracht ingeboet. Het betekende een overwinning van blan ke afgevaardigden van de zuidelijke staten, die tegen de emancipatie van de negers zyn. De republikeinen willen thans in overleg tussen Huis en Se naat amendering van het ontwerp be reiken. BELGISCHE HAVENPLANNEN Vaartuigen van 50.000 ton door de Westerschelde In het Brusselse dagblad „Het Laatste Nieuws" heeft P. Lenain een beschouwing geschreven over de plannen van de Belgische regering' voor de uitbreiding van dc havens. Daarin memoreert hij allereerst, dat in 1956 de wet tot stand kwam, vol gens welke binnen een tijdperk van 10 jaar plannen tot 3,5 miljard frank in het Antwerpse havengebied ver- I den. wezenlijkt moeten worden. Het stadsbestuur zou ongeveer 700 mil- i r genoegen, zo schrijft „Het joen frank in de haveninstellingen 1 e verder, zullen de beleggen. Deze maatregelen vonden 1 °X?r?e,A en havenkringen in de internationale sclieepvaartwe- opgemerkt hebben, dat de verbre- reld een gunstige weerklank. Ou ".mgswerken aan het kanaal Gent korte tijd kwamen meer dan van 45.000 ton en zelfs van 50.000 ton Fort Frederik en Zandvliet (bij Antwerpen) kunnen bereiken. Men bedenke daarbij, dat ook de bouw van een derde zeesluis opgenomen is in het regeringsplan. Het onder zoek zal uitmaken in welke mate de toegankelijkheid van de Ant werpse haven uitgebreid kan wor- nieuwe aanvragen binnen om vaste aanlegplaatsen, sinds met het gra ven van het vijfde dok begonnen werd. Men mag daarbij niet vergeten, dat de uitbreiding van de haven van Zeebrugge, van deze kusthaven in feite een snelle voorhaven van Ant werpen maakt, zoals Cuxhaven voor Hamburg. De te Zeebrugge met supertan kers aangevoerde ruwe olie zal met pijpleidingen of andere goedkope middelen over het grondgebied van Gent naar Antwerpen gebracht worden. Het Antwerpse stadsbestuur kon niet onverschillig blijven voor de studies, waarmee de regering Bel gische en ook buitenlandse deskun digen belast, om de bevaarbaarheid van de Schelde voor schepen met grote diepgang na te gaan. De ton- nenmaat zal niet beperkt worden tot 50.000 ton, maai- ook zal de mo gelijkheid bestudeerd worden om grotere schepen tot Antwerpen toe te laten. Het staat echter nu reeds vast, dat zonder te grote kosten schepen Terneuzen goed opschieten en niet tevergeefs aangedrongen werd op een verbreding van de sluis van Ter- neuzen. Hierover zijn besprekingen gevoerd tussen de regeringen van cle beide landen en deze besprekin gen zijn, naar verluidt, zeer ver ge vorderd. Proefontploffing boven woestijn van Nevada Boven de woestijn van Nevada is woensdag een atoomwapen, dat aan een ballon vijfhonderd meter boven de aarde hing, tot ontploffing ge bracht. De explosie had een kracht van 20.000 ton. Het was de twaalfde ontploffing in de huidige reeks proe ven. Een onbemande waarnemingsbal lon van de marine, die boven de woestijn hing. werd van zijn ankers losgeslagen en kwam vijftien km ver der brandend neer. De pacifisten, die dinsdag aange komen waren om tegen het nemen van proeven met kernwapens te pro testeren, hebben de proefneming kunnen aanschouwen. De elf beto gers, die waren gearresteerd om dat zij getracht hadden het terrein van de proefneming te betreden, zijn weer vrijgelaten. ilbctekencnd was dit bericht in de krant van gisteren: „Naarde conmiunisUscn-Chlnese pets meldt, hebben op 12 en 13 juni in Hanjang (Midden-China) ruim duizend middelbare scholieren tegen het communistische bewind gede monstreerd. „Contrarevolutionairen", die intussen allen waren gearresteerd, hadden de jongeren ertoe aangezet om de partijbureaus in de stad tc vernielen en vooraanstaande commu nisten te ontvoeren en af te ranselen. Op de tweede dag van de relletjes hadden de scholieren gepoogd, een munitiedepot stormenderhand te be zetten, maar dit mislukte". Uit deze mededeling van communis tische zijde blijkt, dat er in commu nistisch China niet alleen, zoals al eerder bekend werd, ontevredenheid heerst onder dc boerenstand, maar dat het regime van Mao tse Toeng ook op de kringen der geleerden en der studenten niet kan bouwen, in tegendeel. Mao tse Toeng is zelf van boe renafkomst. Men zegt, dat hij niets zo goed kent als het boe renleven van Hoenan, Kiangsi en Sjensi. Mao tse Toeng is ook stu dent geweest, en de Chinese commu nisten vindon hem zo geleerd cn zo'n originele theoreticus, dat zij zijn naam in één adem noemen met Marx en Lenin. Dat naar hun gevoel Mao tse Toeng van alle drie dc belangrijk ste is, kan hieruit worden afgeleid: hij ls immers de enige van de drie die leeft en hij kan nog persoonlijk «n niet zoals Marx en Lenin alleen via de boeken een woordje mee spreken. En dat doet hij dan ook ijverig. Met zijn 64 jaren reist luj nu door het uitgestrekte land, over al toespraken houdend. Hij zet daar zijn theorie van de „honderd bloe men en honderd scholen" uiteen: kri tiek op talloze manieren is geoor loofd. mits zij noch de partij noch de regering schade toebrengt; er kan in het land onrust voorkomen, maar het staat vast, dat die moet worden be streden, zo mogelijk en zo lang het gaat op vreedzame manier. Als „laatste van de drie profeten" doet Mao dus zijn best om op zijn manier het communisme te dienen. Maar overigens is datgene wat hij' zegt, van minder betekenis aan de feiten eromheen. Zo wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat hij wel tot zijn rondreis gedwongen wordt doordat overal onrust, twijfel en kritiek om zich heen grijpen. Du troebelen in de kring der studenten (en van de professoren die hen be ïnvloeden) vormen een veeg teken. Dt het grotendeels analfabetische China heeft het woord van de „schriftgeleerden" veel gezag. Nog onlangs sprak iemand die kritiek oefende op het huidige regime: „De traditie wil. dat de Chinese intellec tuelen als aanvoerders optreden bij nieuwe bewegingen. Dat was zo van de Tang-dynastie tot aan het incident van de Vierde Mei". Met die Vierde Mei herinnerde hij aan gebeurtenis, sen uit het jaar 1919. Vijftienduizend studenten gingen toen in Peking dc straat op en dwongen de minister van buitenlandse zaken, een smadelijk verdrag met de Japanners op te zeg gen. Zo ontstond de invloedrijke be weging „democratie en wetenschap." Niet alleen de nationalistische, maar ook de communistische Chinezen heb ben telkens met trots aan dat incident herinnerd; de communisten vooral na dat de studenten in 1949 met zeer gro te meerderheid hun zijde hadden ge kozen. Na de gebeurtenissen in Hon garije klonk echter uit de kring van hoge r en middelbaar onderwijs de eerste openbare kritiek op het com munistische doen en laten. En na de incidenten van juni j.l., waarover dc krant gisteren sprak, doen de Chinese communisten er verstandig aan. maar niet meer erop te wijzen, dat dc toe komst van het land steeds door de in tellectuelen wordt bepaald En inderdaad praten zij daarover niet. Zonder veel omhaal van woor den wordt er gestraft. Wie meedeed aan relletjes krijgt dwangarbeid. Wie alleen maar kritisch geboomd heeft, wordt in een staatsbedrijf gezet, „om gedurende een jaar of drie kennis te maken met handenarbeid". Alle stu denten die in de oppositie kwamen kunnen naar een passend baantje flui ten. Dit zijn feiten, die een heel wat minder poëtische indruk maken dan Mao tse Toengs devies van „honderd bloemen en honderd scholen". Hier en daar wordt verondersteld, dat de maatregelen tegen de studen ten niet worden bepaald door Mao. maar door Lioe Shao-chis oen fana tieke stalinist, die ac-hter de scher men bijna even zoveel te vertellen heeft als de „derde profeet''. Prins Rainier en prinses Gracia maken zich niet erg geliefd Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco hebben zich bij de va kantiegangers m Schoenried en Gstaad (Zwitserland), en bij de foto grafen, die er werken, niet erg geliefd gemaakt. In de kerk van Gstaad moest een concert, waaraan Yehudi Menuhin, Benjamin Britten en Peter Pears medewerkten, een kwartier worden verlaat omdat Rainier, Gracia en Rainiers vader Prins van Polignac zo lang op zich lieten wachten. En bovendien liep het Monegaskisch gezelschap vlak na de pauze weg. „Dat is een belediging voor de musici", vinden de muziekliefheb bers in Gstaad. En de fotograven hebben hun houding bepaald, toen een rechercheur, die in opdracht van prins Rainier werkte, een fotograferend fotograaf de camera uit handen sloeg. De camera is waardeloos geworden.,.... MAO TSE TOENG ....trekt rond Tijdens een treinbotsing nabij het Zwitserse station Lachen 2ijn dins dagavond 36 personen gewond, van wie 5 ernstig. Een personentrein reed van achteren op een stilstaande an dere personentrein, doordat dé be veiliging van het baanvak niet goed functioneerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3