PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volledige overeenstemming in Frans kabinet over bezuiniging DüBill Biggekerkes bedehuis gerestaureerd BRITSE VLIEGTUIGEN VALLEN YEMENIETEN IN ADEN AAN Vandaag... GUNSTIGE WENDING IN ONTWAPENINGSBESPREKINGEN 200e jaargang - no. 185 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 aug 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») a cent p. regel met een minimum ran f 1.—.Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. 3iro no. J53M0 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51. telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwitraat «3. telefoon rj. Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkxcc. N. BoKcrdstr 24 tel. 26 BEGROTING 1958 DRASTISCH BESNOEID Groot aantal Fransen wordt dit jaar nog gedemobiliseerd De Franse regering is van plan tot het uiterste te bezuinigen. Op de begroting voor 1958 zal zeshonderd miljard franc worden beknib beld. Na veel moeite heeft de minister van financiën ook he't laatste gedeelte van dit bedrag, 7 miljard, uit alle departementen kunnen persen. Gisteren zijn de ministers onder voorzitterschap van presi dent Coty, die per vliegtuig van het kasteel Vizille bij Grenoble, waar hy zijn vakantie doorbrengt naar Parijs is gevlogen, in vergadering bij eengeweest. De minister van financiën, Felix Gaillard, heeft na afloop van de ministerraad verklaard, dat alle problemen zijn opgelost. „We heb ben het einde van de eerste perio de bereikt. Alle noodzakelijke be snoeiingen zijn aangebracht. Het bedrag van zeshonderd miljard franc is zelfs met drie miljard overschreden." Gaillard verklaarde dat er aan zienlek vele Fransen zullen worden Filmkomiek Oliver Hardy overleden De wereldberoemde filmkomiek Oliver Hardy is woensdagochtend op 65-jarige leeftijd ten gevolge van een beroerte overleden. Een jaar geleden werd de lijvige acteur ook door een beroerte getroffen. Sedertdien was hij gedeeltelijk verlamd en kon hij niet spreken. Samen met Stan Laurel trad Har dy in de laatste dertig jaar in onge veer tweehonderd films op. Oliver Norvell Hardy werd in 1892 in Holland, in de staat Georgia, als zoon van een advocaat geboren. Hij heeft ook nog rechten gestudeerd. Stan Laurel ontmoette hij in Holly wood. In 1937 keerde Hardy tot het toneel terug. Enige jaren terug wilden zij samen optreden voor de televisie. Dit plan leed schipbreuk toen Stan Laurel door een beroerte werd ge troffen, waarvan hij vrijwel hersteld Fraai werden kerk en toren van Big- gekerke gerestaureerd. Rechts de ge heel nieuwe consistorie. Foto P.Z.C.). gedemobiliseerd voor het eind van dit jaar zonder dat het een nadelige invloed heeft op de Franse positie in Algerije. Gaillard heeft met de minister van defensie André Morice blijkbaar over eenstemming bereikt over de geëis te bezuiniging van 120 miljard francs. De uitgaven voor het leger zullen onder de twaalfhonderd mil jard franc blijven. De premier BourgèsMaunory verklaarde, dat er geen conflict heeft bestaan tussen minister Gail lard en de overige leden van de Franse regering. Het is echter een feit, dat Gaillard met ontslag heeft gedreigd als er niet bezuinigd zou worden met tenminste zeshonderd miljard francs. Door het bereiken van de over eenkomst is het gevaar voor kabi netscrisis in Frankrijk weer eens be zworen. De vrije markt heeft onmiddel lijk op dit nieuws gereageerd. De franc, die gisteren op 342 voor een dollar stond, was bij het slui ten van de onofficiële markt tot 423 teruggekomen. De officiële koers van de franc is 350, en het dieptepunt is geweest toen enkele dagen terug de franc op 436 stond. Op de goudimarkt, en bg de koersen van francs tegen ponden sterling en Zwitserse francs, heeft hetzelfde verschijnsel zich vandaag geopenbaard; Russische .kunstenaar' spioneerde in Amerika. Een te Moskou geboren inwoner van de Amerikaanse stad Brooklyn, Rudolf Abel, is woensdag aange klaagd wegens spionage voor de Sowjet-TJnie. Volgens Amerikaanse ambtenaren is Abel een kolonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunstenaar. De man zou aan het hoofd van de Russische spi onage in de Verenigde Staten hebben gestaan. Volgens de aanklacht heeft de 55- jarige Abel, die op 21 juni van dit jaar te New York werd gearresteerd, inlichtingen over de Amerikaanse de fensie doorgegeven aan de Sowjet- Unie. Hij zou in 1948 met de spiona ge zgn begonnen. Ambtenaren deelden mee. dat Abel de hoogstgeplaatste Rus is, die we gens spionage in de Verenigde Staten is gearresteerd. In de aanklacht wor den de namen van nog vier personen genoemd, die voor de Sowjet-Unie zouden hebben gespioneerd. Fruitimporteurs wensen invoerliberalisatie. Westduitse fruitimporteurs hebben woensdag te Hamburg aangedrongen op een verdere liberalisatie van de invoer. Het invoeren van appels, pe ren, perziken, pruimen en abrikozen wordt in West-Duitsland nog steeds bemoeilijkt door periodes van ver boden invoer en door invoercontin genten. De importeurs wezen vooral op de invoermogelijkheden uit Spanje. Hoe wel de laatste tijd de waardegrens VQor de invoervergunning verhoogd werd van D.M. 5000 tot D.M. 20.000, wordt dit nog te gering geacht. Bo vendien wenst men, dat het Westduit se ministerie voor de voedselvoorzie ning althans voor het lopende jaar de périodes van verboden invoer alge- Times wijdt aandacht aan affaire-Altrincham. De 64-Jarlge Londenaar J'hllip Kinghorn Burbidge is woensdag tot een boete van een pond (tien gulden) veroordeeld, omdat hij lord Altrin cham, die felle kritiek heeft uitge oefend op de koningin, een klap had gegeven. De rechter zei dat ongeveer 95 pro cent van het Britse volk door het ar tikel van Lord Altrincham beledigd is en van walging is vervuld, maar dat ongeveer 99.9 procent zeker niet Bur- bidgc als zijn kamptoen uitkiezen. De Londense Times, dat doorgaat als de officiële woordvoerder van het hof in delicate aangelegenheden, heeft aandacht gewijd aan de affaire. Het betekent misschien dat de con troverse, die door de kritiek van lord Altrincham is ontstaan, enige weer klank heeft gevonden bij het Hof. Lord Altrincham zat vandaag op nieuw voor de televisiecamera's ver schijnen. STRIJD IN OMAN Hulpverlening aan rebellen via Saoedi-Arabië. De Engelse en Muscaattroepen, die in opmars zijn tegen de opstan dige troepen van de Iman van Oman, zijn tot op 32 km doorge drongen van het opstandelingen centrum Nizwa. Er is nog geen contact gemaakt met de rebellen. De opmars werd gemaakt tot aan de zoom van het rebellengebied onder een schroeiende zon. De pantserwa gens kwamen op kookpunt onder de felbrandende zon, toen zij zich voort bewogen over het terrein. De opmars werd gesteund door straaljagers van de Britse luchtmacht. De Britse militairen zullen geen stad of dorp binnentrekken. Dat zul len de Arabische eenheden doen. En gelse straaljagers hebben tevens aan vallen gedaan op Yemenieten die de grens van het protectoraat Aden heb ben overschreden. De aanvallen zullen worden voortgezet totdat zij zich hebben terugetrokken. Van officiële zijde te Beiroet is vernomen, dat de Saoedi-Arabische regering toestemming heeft verleend tot het zenden van hulp aan de Iman van Oman via Saoedi-Arabië. Als hulp wordt in de desbetreffen de verklaring van Saoedi-Arabië ge noemd medicamenten, levensmiddelen en giften in geld of in natura. De Egyptische rode halve maan heeft besloten medische hulp aan de strijdkrachten van de Iman te zen den. ...herstellen wij een fout uit s het „Vandaagje" d.d. zaterdag H j.l. en delen wij mede, dat de koningin-moeder van Engeland rn niet haar 75ste, maar haar 57ste verjaardag vierde. M ...viert de bekende tot Neder- i| lander genaturaliseerde letter- s M kundige en imprasario Ernst H Krauss te Amsterdam zijn |f 70ste verjaardag. iliumml Hevige regenval heeft plotse- ling een nare situatie gescha- M pen in het Sutton Park bij Bir- H mingham, waar op het ogen- blik de Wereld Jamboree wordt gehouden. Het overvloedig val- lende hemelwater veroorzaakte H op verschillende plaatsen over- stromingen waardoor een dui- H zend padvinders in het olst van de nacht naar een ander onderkomen dan de overspoelde tenten moest trekken. De foto laat zien hoe enige verdrevenen H sliepen op wasbanken van een drooggebleven grote tent in het park. ïllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll^ Moedige Papoea's kregen onderscheidingen. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, heeft in de kampong Mokmer op Biak aan de drie moedigste redders bij de ramp Neutron gisteren de koninklij ke onderscheidingen uitgereikt. De plechtigheid werd bijgewoond door de leden van de parlementaire missie, een delegatie van de Konin klijke Marine verscheidene vertegen woordigers van het gouvernement en hoofden van kampongs uit de om geving. Dr. Van Baal speldde de koninklijke onderscheidingen op de borst van de, gedecoreerden, waarna hij de bij behorende oorkonde uitreikte. Na mens de president-directeur van de K.L.M. overhandigde de vertegen woordiger van de Nationale Lucht vaartmaatschappij op Biak arm bandhorloges uit aan twaalf Pa poea's Japan ongerust over ontwapeningsvoorstellen Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag te Tokio verklaard, dat Japan zich „ernstig ongerust maakt", over dat gedeelte der Ameri kaanse ontwapeningsvoorstellen, dat voorziet in onbelemmerde luchtin- spectie van bepaalde gebieden. De Japanse regering is van me ning dat Dulles' voorstellen „ernsti ge afbreuk hebben gedaan aan de Ja panse aanspraken op de zuidelijke Koerillen". Eisenhower heeft gezegd dat de Amerikaanse regering de belangen van bevriende naties als Japan niet zal negeren, en dat de Japanse ge zichtspunten de aandacht zullen heb ben. Nederlandse kampeerders in Duitsland beroofd Enige Nederlandses kampeerders zijn in Karlsruhe het slachtoffer ge worden van (nog onbekende) dieven, die hen van al hun geld, ongeveer 000 mark, beroofd hebben. Zij zijn thans gedwongen naar Nederland te rug te keren. De politie vermoedt, dat de dieven bedwelmende middelen gebruikt hebben, daar de kampeerders hun geld goed verborgen hadden, deels onder hun hoofdkussen. MET LOF VAN EISENHOWER Misverstand met Rus Zorin opgehelderd. In Westelijke kringen te Londen is men van mening, dat de ontwa peningsbesprekingen woensdag voor het eerst sinds weken een gunstige wending hebben genomen. Na de conferentie hebben Stas- sen, Zorin en de Franse gedele geerde Moch nog een bespreking gehad. Dit onderhoud had ten doel het misverstand uit de weg te rui men dat door toedoen van Zorin, die overigens te goeder trouw was, was ontstaan. Billy Graham praat met bendeleiders in New-York. De evangelist Billy Graham heeft verklaard op een bijeenkomst In Ma dison Square, dat hij bezig is contact op te nemen met leiders van jeugd benden, om te pogen een eind te ma ken aan de nieuwe golf van moord en gewelddadigheid op de New York- se straat. Twee en twintig personen zijn dit jaar vermoord, 4 hunner in de laat ste 11 dagen, en talloze gevechten zijn door jeugdbenden geleverd in de New Yorkse volkswijken. Volgens 'n schatting der politie bestaan er ruim 60 benden, met een ledentotaal van 8000. Graham zeide: „Christus is het antwoord op dit grote probleem dat de politie en sociale werkers onder ogen moeten zien. Wij nemen mo menteel contact op met bendeleiders en hun leden en velen van hen zgn van plan de volgende week te komen naar Madison Square. Wijziging toelatingseis lagere technische scholen Tot nu toe waren de toelatings eisen voor alle lagere technische scholen, ongeacht de duur van de cursus dezelfde, nl. het doorlopen hebben vam het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onder wijs en het bereikt hebben van de leeftijd van 12 jaar en 8 maanden. Thans is door een K.B. het toela- tingsbesluit zodanig gewijzigd, dat, met ingang van het komende cursus jaar. de leeftijdsgrens van 12 jaar en 8 maanden is vervallen voor die leer lingen die wensen te worden toe ten tot een lagere technische school die een 3-jarige dan wel een 4-jarige cursus heeft aanvangende met een algemeen eerste leerjaar. VRIJDAGAVOND aanstaande neemt de Hervormde Gemeente van Bigge- kerke haar uit de dertiende eeuw da terende en thans schitterend geres taureerde bedehuis in gebruik. In deze restauratie van het oude kerk gebouw, dat vanouds het middelpunt van het. dorp is, was ook begrepen het herstel van de toren. De 'oren- restauratie werd door de gemeente gefinancierd. De gemeente heeft ook een nieuwe klok in de toren laten aanbrengen, die vrijdagavond voor de aanvang van de wijdingssamen komst, die op half acht is ~esteld voor het eerst zal worden geluid. De restauratiewerkzaamheden heb ben twee volle jaren gevergd, jaren, waarin de Hervormde Gemeente van Biggekerke gekerkt heeft in de kan tine van het D. A. C. W.-kamp. Tref fend was bij deze restauratie van kerk en toren de samenwerking tus sen kerkvoogdij en burgerlijke ge meente. De laatste was het ook, die de restauratiekosten van het bede huis, die een ton beliepen, „voor" heeft gefinancierd. Het herstel van de toren, waartoe onder meer de ge hele spits gesloopt is geweest, vroeg de som van 58.000, zodat de tota le kosten op 158.000 komen. Aan de zuidzijde van de kerk werd een geheel nieuwe consistorie ge bouwd. Interieur en exterieur van kerk en tonen maken weer een keu- I gg|| rige indruk. In de samenkomst van vrijdagavond zal ds. A. D. H. Rose am m Abbing, na een inleidend woord door de voorzitter van de kerkvoogdij, de Woens.i~gvuuuag werd de luaLsle i de orgelgaierti. Luiks het orgeldat heer R. Wgkhuije, een wijdingswoord hand, gelegd aan de beschildering van eveneens aanzienlijk werd verfraaid. spreken, 1 {Foto PJZJJJ, Zorin had gevraagd, welke voor waarden de westelijke mogendheden stellen voor het staken van de kern proeven. De westelijke mogendheden hadden zich toen ingespannen om aan te tonen, dat stopzetting van de kern proeven volgens de voorstellen van de westelijke landen niet aan voor waarden onderworpen is, maar deel uitmaakt van een algemene ontwape ningsovereenkomst. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower woensdag de Russen ronduit de eer gegeven dat er op de Londense besprekingen voor uitgang is geboekt. Hij toonde zich optimistisch inzake de mogelijkheid van een ontwapeningsovereenkomst, maar dit optimisme zou slechts vol komen gerechtvaardigd zijn, als de Russen het voorstel voor luchtver- kenning, dat de westelijke mogend heden de vorige week in Londen heb ben ingediend, aanvaarden, aldus Eisenhower. Volgens waarnemers in Washing ton doet de regering-Eisenhower, na de indiening van de nieuwe voorstel len van de westelijke landen, een vastberaden poging om de openbare mening mee te krijgen voor wat be treft het voorstel voor luchtverken- ning. Geen ambassadeur van Amerika in Hongarije. Hongarije beschouwt de Ameri kaanse weigering,een nieuwe am bassadeur naar Boedapest te zenden, als een onvriendelijke daad, aldus heeft een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De Amerikaanse regering zou de regering te Boedapest er officieel van op de hoogte hebben gesteld, dat zjj „op het huidige tydstip" niet over weegt een nieuwe ambassadeur in de Hongaarse hoofdstad te benoemen. Wereldraad van kerken verwerpt resolutie tegen r.-k. kerk. Een poging om de Rooms-Katho- lieke kerk te veroordelen als een „schendster van de godsdienstvrij heid" is tijdens een bijeenkomst van het Centrale Comité van de Wereld raad van kerken verworpen na een langdurig debat. In de plaats daarvan werd een voor stel aangenomen om de betrekkingen met de Rooms-Katholieke kerk te „bestuderen." Het weer in Europa. Volgens de rapporten var gisteravond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt. 16 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 24 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 17 gr. Londen, zwaar bewolkt, 26 gr. Amsterdam, onbewolkt, 22 gr. Luxemburg, onbewolkt, 23 gr. Parijs, half bewolkt, 27 gr. Bordeaux, licht bewolkt. 30 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 31 gr. Nice, zwaar bewolkt. 26 gr. B-rlijn, zwaar bewolkt. 23 gr. Frankfort, onbewolkt, 27 gr. München, licht bewolkt. 24 gr. Zürich, onbewolkt, 28 gr. Genéve, zwaar bewolkt. 30 gr. Locarno, half bewolkt, 26 gr. Wenen, licht bewolkt, 27 gr. Innsbruck, half bewoikt, 28 gr. Rome, onbewolkt. 32 gr. Ajaceio, onbewolkt. 29 gr. MaUorca, zwaar bewolkt. 33 gr. VERWACHT... WARMER. Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind, draaiend naar znidoost. Warmer. ZON EN MAAN 9 augustus Zon op 5.16 onder 20.18 Maan op 19.20 onder 4.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1