S.E.R. akkoord met voorgestelde regeling van vakantievraagstuk f mmoRD Engelse troepen in opmars tegen opstandige Iman van Oman EIS TEGEN VALSE MUNTER: VIER JAAR GEVANGENIS WOENSDAG 7 AUGU&UTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT ADVIES AAN DE REGERING Geen eensluidende mening over recht op vakantiebijslag Met uitzondering van enkele le den van de Sociaal Economische Raad, kan de raad zich verenigen met een burgerrechtelijke regeling van het vakantievraagstuk en met de voorgestelde minimum duur van de vakantie, welke op grond van de gegroeide situatie en de organisa torische verhoudingen in het be drijfsleven, naar verwacht wordt, niet tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Dit kan men lezen in het advies van de S.E.R. dat door de minister van justitie en de staatssecretaris van sociale zaken gevraagd was over het voorontwerp van wet tot wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon. Het georganiseerde bedrijfsleven behoudt de vrijheid om vakantierege lingen, welke boven de gestelde mini ma uitgaan vast te stellen. De raad is echter van oordeel, dat de mogelijkheid aanwezig moet blij ven bij C.A.O. of verordening van een publiekrechtelijk lichaam een kortere vakantieduur voor jeugdigen vast te stellen, echter met inachtne ming van een minimum van 15 da gen. Een meerderheid van de raad acht disciplinaire maatregelen als korting op vakantie-aanspraken niet te stroken met het karakter van het ontwerp. De meerderheid acht het verstrek ken van een vakantiebijslag welis waar belangrijk maar dat dient naar haar mening niet uit het georgani- Dame en zoontje ontsnapten uit te water geraakte auto. Een dame en haar beide zoontjes zijn gisteravond de verdrinkingsdood ont komen, toen zij er in slaagden bijtijds uit een in de Prinsengracht in Am sterdam te water geraakte perso nenauto te komen. Mevrouw J. Lavergff—Ter Wind, die de voor haar woning aan de Prin sengracht nr. 839 tussen Vijzelstraat en Nieuwe Spiegelstraat geparkeerd staande auto startte, maakte daarbij een fout, waardoor het vervoermiddel in het water schoot. Zij slaagde erin de wagen door het open dek te ver laten, tei'wijl haar beide kinderen, de 15-jarige Henk en de 16-jarige Wim, door het open raam buiten de wagen wisten te komen. Toegeschoten voor bijgangers reikten de drenkelingen de hand en trokken hen op het droge. Zij konden direct in de eigen woning hun natte kleren voor droge verwisselen. Een kraanwagen heeft later de op de bodem van de gracht liggende auto opgetakeld. Pleidooi voor behoud van kleine boerenbedrijven De algemene Nederlandse Boeren actie-organisatie te Groningen heeft in een adres aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer geprotesteerd tegen wat het adres noemt: „het klein-boeren probleem", en dat vol gens het adres zou beogen onder de betiteling „sanering" duizenden klei ne boerenbedrijven te laten verdwij nen. De organisatie verzoekt de Kamer leden het „verdwijnen" van de vol gens het adres per hectare het mees te voedsel producerende boer van ons land met de meeste kracht tegen te gaan. seerde overleg te worden geëlimi neerd. Een minderheid van de raad is van mening dat aan het recht op vakan tie een recht op vakantiebijslag in herent is. In het advies wordt bovendien aan dacht geschonken aan het verschijn sel van betaalde arbeid bij derden tij dens de vakantie van de werknemer, dat door de raad als een euvel wordt aangemerkt. De raad acht het wenselijk, dat in brede kriug op dit verschijnsel de aandacht wordt gevestigd. In C.A.O.'s en publiekrechtelijke regelingen zou den dan ook de ter zake gewenste be palingen moeten worden opgenomen. Televisieprogramma via draaddistributie Voor het eerst in West-Europa is dinsdagochtend op Schiphol een tele visieprogramma via draaddistributie verspreid. Dit is een nieuwe attractie van de internationale tentoonstelling „Het Atoom", waar gisteren de atoom-televisiestudio in gebruik is gesteld. Op diverse plaatsen op de luchthaven zijn ontvangers opgesteld voorlo pig zes waarop het publiek spe ciale programma's kan volgen. In principe is 't systeem van de draad- televisie ook reeds door de PTT ont wikkeld, maar nog niet toegepast. De directie van de Stoomvaart maatschappij Nederland overweegt als het experiment op Schiphol slaagt een van haar grote passagierssche pen, waarschijnlijk de Oranje, met dit systeem uit te rusten. GERECHTSHOF AMSTERDAM Bewondering voor zijn techniek. Tegen de 35-jarige laborant A. G. H., die door de rechtbank wegens het namaken en uitgeven van valse bankbiljetten tot vier en een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is voor het gerechts hof te Amsterdam vier jaar geëist. Het gerechtshof heeft nauwkeurig een aantal valse bankbiljetten van tien gulden bekeken en vergeleken met echte biljetten. Men stak de be wondering voor de techniek van de laborant niet onder stoelen of ban ken. De procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer zei van mening te zijn dat de man met zijn technische ken nis een nuttiger plaats in de maat schappij kan veroveren. Hij wilde hem nog een kans geven en eiste vier jaar met aftrek. De verdachte labórant acht dat teveel zoals zijn verdediger betoogde, omdat hij in verhouding tot de drie andere verdachten in deze gerucht- HAREN GEKORTWIEKT. De stu denten van Pretoria in Transvaal hebben iets tegen de nozems, die de ze stad in gro^e getale bezit. De studenten konden vooral niet de lan ge haren van deze heren uitstaan. Op een avond zijn ze er op uitgetrokken gewapend met allerlei soorten scha ren. De nozem die zij tegenkwamen werd onderhanden genomen en, na dat het haar gekortwiekt was kon hij weer doorlopen. WAT ZE ZEGGEN. De filmster Zsa Zsa Gabor: „Twee vliegen in één klap? Dat is met een miljonair trou wen uit liefde". De Poolse commu nistische partijleider Gomoelka over zijn Oostduitse collega Ulbricht: „Het was spookachtig, een papegaai mee te maken, welks bezitter allang dood is". De Britse ex-Labourleider graaf Attlee: „Het Britse socialisme heeft minder te danken aan Karl Marx dan aan de Bijbel. De Bijbel is namelijk het gevaarlijkste revolu tionaire boek". HITLER ONBEKEND. De Westber- lijnse posterijen ontvangen nog vrij wel dagelijks brieven die voor Adolf Hitler bestemd zijn. Men doet ech ter geen moeite om de brieven, die voornamelijk uit India en de Arabi sche landen afkomstig zijn, aan de „Führer" na te zenden. Zij worden voorzien van de aantekening „ge adresseerde onbekend" en aan de af zenders teruggezonden. Kwestie N.-Guinea in Ver. Naties? In goedingelichte kringen in New- York is dinsdag verklaard, dat In donesië in de komende veertien da gen zal vragen om besnreking van de kwestie-Nederlands-Nieuw-Guinea door de algemene vergadering der Verenigde Naties. Naar verluidt hoopt Indonesië, dat verscheidene landen zijn verzoek om bespreking van de kwestie in de as semblee van de Verenigde Naties zullen steunen. Het ontwerp-memorandum, dat bij het verzoek zou worden ge voegd, beschuldigt Nederland van versterking van „onderdrukkende maatregelen" in Nederlands-Nw- Guinea, aldus genoemde kringen. Volgens Indonesië heeft Nederland militaire versterkingen naar Nieuw- Guinea gezonden, waardoor de vrede en rust van het gebied bedreigd wor den. Vierjarig jongetje door brekende kabel gedood Het vierjarig zoontje van de fami- j lie T. uit Rijswijk (Z.H.) is maandag- middag op het vliegveld „Zuid-Lim burg" te Beek (L.) door een breken de kabel, waarmede zweefvliegtuigen de lucht in wl :n getrokken, getrof fen en onthoofd. makende vervalsingsaffaire, die elk tot twee jaar waren veroordeeld, meende te zwaar te zijn gestraft. De laborant had in de periode ok tober 1953 tot november 1955 onge veer 10.000 bankbiljetten van tien gulden met de afbeelding van de mo len van Ruysdael nagemaakt en er circa 2000 uitgegeven. Een mede plichtige vrouw, met wie hij in het huis van bewaring in het huwelijk is getreden, liep tegen de lamp bij het uitgeven van een biljet in Mui- derberg, nadat de falsificatie reeds was bemerkt en het publiek was gewaarschuwd voor een kleine on nauwkeurigheid in de vervalste bil jetten. De medeplichtige vrouw en haar echtgenoot alsmede de vriendin van de laborant werden gearresteerd. De procureur-generaal verklaarde, dat de valse munterij kan leiden tot ontwrichting van het geldverkeer en tot ondergraving van de grondves ten der nationale economie. Boven dien heeft de verdachte schade toe gebracht aan de mensen, die deze vervalsingen in handen kregen. Hij zei, het een zwaar misdrijf te achten. De raadsman, mr. A.. C. van Em- pel, bepleitte uitvoerig nietigverkla ring van de dagvaarding, omdat het technisch procédé niet voldoende zou zijn uiteengezet, waardoor het ge pleegde delict niet volledig was om schreven. De raadsman voerde bo vendien aan, dat de andere perso nen in deze zaak veel hebben bijge dragen tot dit delict. Het hof zal op 20 augustus a.s. arrest wijzen. Het Wereldgebeuren Weer wijzer Aan boord van het motorschip „Badagry Palm" heeft de pre mier van de nieuwe onafhanke lijke staat Ghana (die vroeger, als Britse kolonie, „Goudkust" heette) dezer dagen in Pretoria een perscon ferentie gehouden. Dr. Kwame Nkroe- mah was op terugreis van Londen naar het land dat nij regeert. In Lon den had hij de conferentie van mi nisters der Gcmenebeatlanden bijge woond. En hij heeft daar de gelegen heid te baat genomen om het terrein van de grote politiek te verkennen. Men mag aannemen dat de colle ga's-premiers van hun kant benieuwd waren ,hoe Nkroemah zich bij hun gezelschap zou aanpassen. Toen de Goudkust in het voorjaar onafhanke- lijk werd, betekende dit dat Nkroe mah was geslaagd voor het politieke „toelatingsexamen". Hij moest nog bewijzen dat hij zich ook door de moeilijkheden van de nieuwe leerstof heen kon werken om ziin land In kor te tijd geschikt tc maken voor het meespelen in het orkest der volkeren. Londense havenarbeiders in staking gegaan. Uit solidariteit met de stakers van de Covent-Garden Mayen hebben tweeduizend Londense havenarbeiders dinsdag het werk neergelegd. Men verwacht dat 1000 andere arbeiders vandaag hun voorbeeld zullen volgen. De president van Noord-Viet- nam, Ho Chin Minh, brengt op het ogenblik een vijfdaags staatsiebezoek aan Joego-Sla- H viê. Deze foto laat zien hoe hartelijk het wel toeging in M H Belgrado, waar president Tito (links) zijn gast bij diens aan- komst verwelkomde. illllllllllllllllllltlllllllllllllllilllllliilllllllllllllllllllIHIIillllllllllllllllllfH New-York wordt overspoeld door golf van jeugdcriminaliteit De stedelijke autoriteiten van New York hebben om een spoedvergade ring gevraagd met de dienst voor jeugdzaken van de staat New York in verband met de golf van jeugdcriminaliteit, die de stad overspoelt. De politiechef Walter Arm verklaarde reeds, dat de stedelijke politie „vrijwel machteloos staat" tegenover de toenemende gewelddadigheid van de jeugd. Hij verklaarde, dat het optreden van talloze jongelui steeds dries ter en misdadiger van aard wordt. Een van de kinderrechters in New York, Hyman Korn, heeft reeds het denkbeeld geopperd een uitgaansverbod voor jongelui af te kondigen 's avonds van 23.00 uur af. Hij werd op deze gedachte gebracht toen hij een zaak behandelde tegen een bende van 12 jongelieden, die 's nachts werden opgepakt, omdat zij op de loer lagen om een concurrerende bende te overvallen. De politie onderneemt toch een poging om de jeugdmisda digheid te bedwingen. Zeshonderd politiecadetten zullen, met gummistok en revolver gewapend en begeleid door politiemannen met ondervinding, in de gevaarlijkste wijken gaan patrouilleren. In groepen van drie zullen zij in de avonduren de straten van Brooklyn en Manhattan doorkruisen. De gehele politiemacht van de stad New York, die 23.000 manschappen telt, is overigens gemobiliseerd om de strijd tegen de oplevende jeugdmis dadigheid aan te binden. MET STEUN VAN PANTSERWAGENS Voorlopig wordt geen tegenstand van rebellen verwacht Engelse troepen in Oman zijn hun opmars tegen de opstandige Iman gisteren begonnen. De Engelsen hebben het basiskamp Fahud, dat on geveer honderd en dertig kilometer gelegen is van het opstandelingen- centrum Nizvva, verlaten. De luchtmacht tracht door een intensieve patrouilleactiviteit troepenverplaatsingen van de rebellen onmogelijk te maken. De bevelhebber van de strijd krachten, J. A. R. Robertson heeft een vooruitgeschoven hoofdkwar tier laten inrichten. Ook de troepen van de sultan rukken op. De bewe gingen worden door terreinmoei lijkheden vertraagd. Via een luchtbrug zijn brandstof fen naar de vooruitgeschoven ba sis gebracht. Deze operatie is thans voltooid. Verwacht wordt dat de Engelse troe pen niet veel tegenstand zullen ont moeten en onafgebroken naar Nizwa zullen opmarcheren. Deze tocht zal ongeveer twee dagen duren. De En- !!l!llllllilllll!llilllllllllllllillli!lll!llilllllllllllllllllll!lllillllllllllllll|llll|l De beide Duitse gevangenen, jË §j die enige dagen geleden uit de M M Scheveningse strafgevangenis s ontsnapten, zijn, zoals gisteren gemeld, weer gevat. Een van jl hen, Wilke, werd uitgeput sla- pend aangetroffen in een hooi- berg te Nieu w Vennep. Een van de dochters des huizes, Lies Burghout, waarschuwde de po- - lit.ie, die daarop tot arrestatie van de man kon overgaan Op |f deze foto zien we hoe Lies haar zuster Nel de plaats in de hooi- berg wijst, waar Wilke lag te slapen, iiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiil gelse troepen en de strijdmacht van de sultan worden gesteund door een afdeling pantserwagens van het merk Ferret. Een woordvoerder van de Engelse strijdkrachten wilde niet verklaren dat de eigenlijke opmars naar Nizwa is begonnen. Hij zei, dat de troepen bewegingen deel uitmaken van het vormen van een slagorde. Acht staten van de Arabische Liga hebben vandaag een bespre king gehad over de affaire Oman. Besloten werd tegen donderdag een zitting van de voltallige poli tieke commissie der Liga uit te schrijven, ter bespreking van de woestijnoorlog. De politieke com missie zal overwegen of de kwes tie-Oman voorgelegd zal worden aan de veiligheidsraad der Ver enigde Naties. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat zijn departement een verzoek van de Iman van Oman heeft ontvangen om Amerikaanse tussen komst in de moeilijkheden in Maskat en Oman. De minister zei nog geen nader commentaar op dit verzoek te kun nen geven. Dulles zei, dat het niet waar is, dat Amerikaanse olie-maat schappijen verheugd zijn over de Britse moeilijkheden in het Midden- Oosten. Voorzover hij wist heeft alleen een dochtermaatschappij van de Iraakse petroleummaatschappij, waarin Brit se, Amerikaanse en andere maat schappijen vertegenwoordigd zijn, oliebelangen in het gebied van de moeilijkheden in het zuidoosten van Arabië. Er bestaat bij de Amerikanen niet de wens de Britten uit dit gebied te verdrijven. De minister sprak de hoop uit, dat de Britse actie tegen de opstandige Iman geen grote omvang zal aanne men. Op de persconferentie in Pretoria oieelc nu, dat de nieuwe premier te Londen min of meer gelouterd is. Nkroemah heeft net als vele an dere leiders in nieuwe staten wegens opstandige activiteiten in de gevangenis gezeten. In zijn ge val was het zelfs zo, dat hij in 1951 zat te brommen op het ogenblik dat de bewoners van zijn land hem met grote meerderheid (80 procent der stemmen) kozen. De Britse gouver neur, sir Charles Arden-Clarke, was zo verstandig om hem toen vrij tc la ten en hem te benoemen tot „leider van regeringszaken". Deze tactiek kon de gevangenisdirecteur niet be grijpen. Hij voelde er niets voor om in de toekomst orders te moeten ont eigen van één van zijn vroegere Kostgangers en nam ontslag. Maar Arden-Clarke had goed ge zien: Nkroemah trad zodanig op dat Engeland het op zeker ogenblik ver antwoord vond, over de zelfstandig heid van Ghana te praten. In het overleg had de negeiprcmicr uiter aard een belangrijk aandeel. Hij deed zijn bijnamen eer aan: behalve „Showboy" wordt hij namelijk „Ade laar" en „Leeuw" genoemd, en bo vendien is hij wel als de Afrikaanse Nehroe aangeduid. Men neemt nu aan, dat het voor al onder invloed van de India se (echte) Nehroe was, dat Nkroemah in Londen enige verande ring bracht in zijn opvattingen. Kort na de dag waarop zijn land zelf standig geworden was, had hij aan gekondigd dat nog dit jaar en wel in oktober een „Afrikaanse confe rentie" zou worden gehouden. Die conferentie te Accra, Ghana's hoofd stad, zou alleen toegankelijk zijn voor de negen onafhankelijke Afri kaanse staten: Ethiopië, Egypte, de Soedan, Libië, Tunesië, Marokko, Li beria, Ghana en Zuid-Afrika. Voor vertegenwoordigers van Europese koloniale mogendheden, die grote belangen in Afrika hebben, zou geen plaats zijn, en men zou dus aan de conferentietafel geen zetels reserve ren voor Engelsen, Fransen, Belgen en Portugezen, toch zijn het deze Europese landen die de ontwikkeling van het Afrikaanse continent in de eerste plaats bepalen. I n Pretoria heeft Nkroemah nu ge- I zegd, dat de conferentie voorio- -* pig is uitgesteld tot het voorjaar van lü58. Hij deelde mee dat dit ver rassende besiuit was genomen omdat men een betere voorbereiding nood- zaKcujK vond. Maar inmiddels is be- Kenu geworden, dat Nkroemah nu (onuex Nehroe's invloed?) tot de con clusie is gekomen dat het niet doen lijk is om over de toekomst van Arrika te praten zonder ook de nauw erbij betroxken Europese landen aan het gesprek te laten deelnemen. Neh roe, die voor de onafhankelijkheid van zijn land heel wat vaker achter slot en grendel heeft gezeten dan Nkroeman, ueett zijn jongere colle ga waarsc.njniijic erop gewezen, dat wegen van geleidelijkheid moeten worden bewuudcid wanneer men in achtergebleven gebieden de invloed van de oorspi onkeiijke bewoners weer voorop wil stellen, en dat men niet mèèr moet nastreven, dan men zelf kan verwerkelijken. Wie verder wil springen dan de polsstok lang is, komt terecht op een plaats waar hij niet wilde wezen... Het Londense „college" heeft onge twijfeld ertoe bijgedragen, dat Nkroemah zich niet meer blind staart om de „Afrikaanse politiek" zonder meer, maar dat hij de problemen van zijn werelddeel ziet als een onderdeel van het wereldgebeuren. KWAME NKROEMAH Afrikaanse Nehroe Een nieuwe politieke partij - de Nationale Democratische partij van Zuid-Afrika is te Bloemfontein gevormd Een formule voor eenheid tussen de blanken in Zuid-Afrika werd eenstemmig goedgekeurd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5