MAGGI Buitenlandse dansgroepen waren gast van de gemeente Goes Zeeuwse Almanak Ossestaartsoep CIRCA 15 ZEEUWEN ONTSLAGEN IN DE NOORDOOSTPOLDER CT PLANNEN VOOR AANLEG VAN RIJKSWEG 17 AAN DE ORDE AUTOWRAK MET DRONKEN MAN ACHTER STUUR BIJ CLINGE beroemde geneesmiddelen in I tabiet doen wonderen! Chefarlne „4' Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VvuuiobAo auuuo'uiuö iao7 ONGEDWONGEN BIJEENKOMST IN STADHUIS Grote waardering voor organisatie van internationale feestweek In de statige raadszaal van het Goese stadhuis heerste dinsdagmorgen een prettige, ongedwongen sfeer, toen vrolijke jongeren uit zes verschil lende landen een uurtje te gast waren bij het gemeentebestuur. Tijdens deze officiële ontvangst van de deelnemers(sters) aan het internationaal volksdansfcstijn van „Kasporgo" werden vele vriendelijke en waarderende woorden gesproken, waarbij de burgemeester, mr. W. C. ten Kate, werd „bedolven" onder geschenken. Vertegenwoordigers van alle groepen roem den in het bijzonder de gastvrijheid van de Goese bevolking en de voor treffelijke organisatie van deze internationale feestweek. In een in het Engels uitgesproken speechje verwelkomde burgemeester Ten Kate de gasten, waarbij hij zijn vreugde uitspraak over hun komst naar Goes en wees op de waarde van een dergelijke internationale ontmoe ting van jongeren. Zijn ambtsgenoot uit het Engelse Folkestone, mr. Fowler, die voor deze bijzondere gelegenheid getooid was in zijn felrode ambtsgewaad en naar Engels gebruik voorafgegaan werd door de eveneens in kleurig tenue ge stoken town-sergeant met staf, sprak eveneens op deze bijeenkomst. Hij ge waagde met erkentelijkheid van de gastvrijheid en de vriendelijkheid van de Goesenaren en beklemtoonde dè grote waarde van dergelijke interna tionale jongerenontmoetingen, als bij dragen voor een goede verstandhou ding in de wereld. Terwijl het gemeentebestuur als goede gastheren het de bezoekers niet aan verversingen liet ontbreken, voer den nog vertegenwoordigers van de verschillende groepen het woord om te getuigen van hun dankbaarheid, over wat hen in deze dagen ten deel valt. De cadeaus welke hierbij wer den aangeboden, waren wel weer speciaal gekozen. Want de Duitse meisjes gingen bijvoorbeeld met Advertentie De zagende pijnen van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is feen beter middel tegen dan Togal. ogal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert dp nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8.88. Nürnberger koek rond, het mar- ketenstertje uit Salzburg tapte de heren geestrijk vocht uit haar vaatjfe en de martiale leider van de doedelzakband bood burgemees ter Ten Kate een fles pure Schotse whiskey aan. Terwijl dit gezellig samenzijn, waarbij weer eens te meer de ver- broéderingsgedachte naar voren kwam, werd voortgezet, liet Lotte Frank uit Salzburg nog een paar nummertjes op de cither horen. De voorzitter van „Kasporgo", de heer C. W. Vervest sprak tenslotte een dankwoord en gaf het gemeentebe stuur de verzekering, dat zijn vereni ging op de ingeslagen weg zal voort gaan. In de middaguren liet de stadsbeiaar- dier, de heer W. L. Harthoorn de volksliederen over de stad klinken. Het was een zeer sympathieke ge dachte om ook de zieken in de vreug de van dit internationale feest te doen delen. Dinsdagmiddag trok de Nicol- son Pipe band uit Folkestone naar het ziekenhuis Oostwal om daar voor de patiënten op te treden, terwijl te- felijkertijd de volksdansgroep van alzburg de zieken in St. Joanna eni ge verstrooiing brachten. Het door de Goese gymnastiekver eniging „Kasporgo" georganiseerde dansfestijn was maandagavond op de markt te Goes voor het stadhuis voortgezet met tal van dansen, waar bij de deelnemende groepen uit En geland, Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk en Luxemburg bijzonder veel succes oogstten. Telkenmale toonden de vele honderden toeschouwers hun bewondering en waardering voor het gebodene door een krachtig applaus. Behalve de Luxemburgse groep wa ren alle deelnemers zaterdag reeds op de Goese markt opgetreden, maar VAN itvin TOT lijfje Muziekfestivals zijn niets >ek uit een vondst nieuws op Tholen. Dit bleef van de heer P. O. Goedegebuure uit de Bierensstraat te Sint Annaland. Tijdens het oogsten van gerst vond hij namelijk een medaille met het opschrift „Festival" en dè datum 14 juni 1893. Uit hetgeen hij ver der kon ontcijferen bleek, dat dit festival was georganiseerd ter gele genheid van liet 50-jarig bestaan van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en dat het fan faregezelschap „Concordia" uit Tho len deze medaille had laten maken. VOETBAL. Voetbalvereniging „Rapenburg" te Stoppeldijk wil ook de dames een kans geven om aan sport te doen. Voetbal alleen bevredigde niet en nu wil men ook andere sporten, o.a. atletiek, gaan beoefenen. Dit werd besloten in een vergadering, die werd gehouden onder leiding van kapelaan Rombouts. Het nieuwe bestuur van de vereniging benoemde de heer A. Strobbe tot voorzitter en besloot ver der meer aandacht te gaan besteden aan sportbeoefening door de jeugd. ENG Het gonst nu zo langzamerhand wel overal van de vakantiegangers in Zeeland en het moet ons van het hart, dat het straatbeeld er elk jaar kleuriger op wordt. Uiteraard domineren de dames wat kleur en variatie in zomerse kledij betreft, maar de heren der schepping bla zen hun partijtje toch ook al knap mee. Zo is de korte broek weer erg in zwang en het is bepaald verba- zingwekkend om waar te nemen met welk een doodsverachting vele man nen zich door de opgave heen slaan om gewóón te doen. Want het valt niet mee om met blote, bleke benen als eenling in een straat vol compleet geklede mensen te doen alsof het al lemaal de gewoonste zaak van de wereld is. Dat zou het misschien wel moeten zijn daar kunt ge enorm van mening over verschil- len maar vooralsnog is het dat voor velen niet. Daarom mogen we die blote benenbroeders gerust nog steeds zien ats. pioniers, als taaie apostelen voor een zaak, die als ge het ons vraagt toch helaas al tijd een verloren zaak zal blijven. Mannenbenen zijn om te lopen, des noods om er mee te schoppen (tegen een bal), maar en hier geachte toehoorders ligt het kardinale ver schilpunt die mannenbenen zijn er beslist niet om te laten zien. Dat kan nooit de bedoeling zijn geweest. En voorzover ge nog niet overtuigd zijt, wel, kijk dan in deze dagen maar eens om U heen. 't ls gewoon eng. Bovendien zal getracht worden om tijdens de K.N.V.B.-competitie een senioren-elftal in de strijd te werpen. TUINFEEST Van wijd en zijd is men naar het tuinfeest te IJzendijke getrokken, dat dank zij deze grote belangstel ling een succes geworden is. Onder de titel „Radiostad brengt U wat" traden o.a. kunstfluiter Jan Tromp, sneltekenaar en conferencier Ro land Wachter en de zanger Bert Robbe voor het voetlicht. De accor deonclub „Flamdria" en de muziek vereniging „Geduld overwint" zijn er goed mee, want voor deze vereni gingen waren de baten bestemd. De heer C. Marteijn vertolkte aller ge voelens toen hij na afloop woorden van dank richtte tot artiesten en middenstanders, die hun medewer king hadden verleend. Het feest werd besloten met een dansje op mu ziek van het Ballroomorkest. WASDAG. De huisvrouwen van Sint-Annaland zaten maandagochtend met de han den in het haar. Er was geen water en dat op wasdag. Vroeg in de mor gen was" er al weinig druk op het water en enige uren later kwam er geen druppel meer uit de kraan. Ge lukkig was het euvel tegen de mid dag weer verholpen, anders zouden vele mannen in Sint-Annaland deze week niet met een hagelwit over hemd rondlopen. MOSSELZAAD Te veel is nooit goed. Dat weten ook de mosselkwekers en daar om kijken de meeste kwekers een beetje bedenkelijk. Er is namelijk te veel mosselzaad. Dat wil zeggen te veel op de verkeerde plaatsen. De percelen met consumptiemosselen in de Oosterschelde, in de Waddenzee en de Grevelingen worden bedreigd door deze zaadval. Het gevaar bestaat dat de mosse len hierdoor worden verstikt. dat vormde geen bezwaar om met een geheel nieuw programma voor het voetlicht te treden. De balletgroep uit Luxemburg was maandagmiddag gearriveerd en zij voerde Les Sylpnyddes van Chopin uit. Met veel gratie en charme werd deze dans gebracht, die evenals de overige dansen van de balletgroep bijzonder werd geapprecieerd. Maandagmorgen en -middag stond er voor de dansgroepen een excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen op het programma. De reis werd gemaakt via Kruiningen-Perkpolder, waarna op het platform van de Terneuzense watertoren werd genoten van een schitterend vergezicht over land en rivier. Na de middagmaaltijd ver volgde het internationale '-ezelschap zijn reis naar Aardenburg, waar bur gemeester J. M. A. C. van Dongen ter begroeting op het gemeentelijk sport terrein aanwezig was. Over Walche ren werd tenslotte de reis naar Goes gemaakt. Tijdens het volksdansfeest van maandagavond deelde de heer C. W. Vervest, voorzitter-secretaris van „Kasporgo" mede. dat zater dagmiddag en -avond 286.07 was gecollecteerd voor het Prinses Beatrix Poliofonds. Terwijl de groepen uit Luxemburg en Salzburg met „Kasporgo" dinsdag avond naar Domburg trokken om daar voor de badgasten op te treden, hebben Wenen, Neurenberg, Ville- franche sur Saone, de doedelzakband en de volksdansgroep uit Folkestone oppieuw een programma op de markt te Goes verzorgd. Advertentie) BEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Zoals de naam al doet verwachten is in deze soort extra vleesextract verwerkt. Een pikante soep voor fijnproevers. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn KONINGINNESOEP POULETSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JU LI EN NE GROENTESOEP KERRYSOEP WINOSORSOEP DOOR BESTEDINGSBEPERKING Jonge boeren tussen de 20 en 30 jaar. De directie van de Noordoostpohler- werken te Kampen heeft zicli genood zaakt gezien om in verband met de bestedingsbeperking ongeveer 200 Nederlandse jonge boeren te ontslaan. Ongeveer een 15-tal Zeeuwse jonge boerenzoons ,die gedurende de laatste drie jaar naar de Noordoostpolder vertrokken om er een nieuw bestaan te zoeken, worden zodoende werkloos. Het ontslag gaat in op zaterdag lp' augustus a.s. De directie 'ziet deze jongeren niet gaarne vértrekken, omdat er zich ve le goede krachten onder bevinden. Daar er genoeg werk is, zowel in de Noordoostpolder als in Flevoland, heeft men via het departement ge tracht om de boerenzoons in .de pol der te houden, maar de directie heeft met dit verzoek geen resultaat ge had. Zoals te begrijpen, was de te leurstelling bij de Zeeuwse boeren zoons groot, daar enkelen reeds ge trouwd waren en een huis toegewe zen hadden gekregen. Onder de Zeeuwse jongens, die ont slagen moesten worden, bevinden er zich uit Walcheren en uit Zeeuwsch- Vlaanderen, voornamelijk het ooste lijk deel. De meesten van hen zijn jonge boeren, tussen de 20 en 30 jaar, die de laatste drie jaar naar de Noordoostpolder vertrokken om eerst nog wat ervaring op te doen, alvorenji zij op een bedrijf inschreven. Abdijcatacomben en Statenzaal ook verlicht. Dank zij het initiatief en de mede werking van de ambtenaren van de inspectie der Registratie en Successie, die hun zetel hebben in het gebouw Abdijplein 7, zal vanavond (woens dagavond) de verlichting van het Ab dijcomplex te Middelburg nog groot ser worden. Mét de reeds in hét licht der schijnwerpers staande gebouwen, zullen vanavond voor het eerst de monumentale kelders onder de Abdij te bezichtigen zijn, terwijl tevens de Statenzaal in de rondwandeling zal worden opgenomen. Zoals reeds eerder gemelfl wordt de verlichting in de Abdijgebouwen ont stoken om half negen, waarna de rondwandeling via de Nieuwe en Koorkerk kan beginnen. Via de Kloostergangen hebben de bezoekers toegang tot de grote kelders onder de gebouwen, die goed verlicht zullen zijn. Vanzelfsprekend is ook de Sta tenzaal verlicht. Enkele ambtenaren van de registratie hebben zich bereid verklaard om de rondwandeling door de gewelven te leiden. t Advertentie) Witte tanden - frisse adem met COLGATE Bestrijdt tandbederf de oehele dag Het zou nog wel mogelijk ge weest zijn om de ontslagen arbei ders aan het werk te houden tot het einde van het jaar. Daar zij echter dan niet gemakkelijk aan nieuw werk te helpen zouden zijn, heeft de directie besloten om hen met ingang van zaterdag a.s. te ontslaan. De begroting voor 1958 zou het namelijk niet toelaten om zoveel mensen aan het werk te houden. De directie in Kampen verklaarde verder nog, dat het merendeel der jongeren, onder wie ook de Zeeuwen, nog niet besloten hebben om naar huis terug te keren. Momenteel pro beert men zoveel mogelijk werk te vinden bij de pachters in de polder, maar of dit voor allen gelukken zal, is te betwijfelen. Wanneer zij er niet in slagen hetzij bij pachters, hetzij op een andere wijze in de polder te blijven ls het waarschijnlijk, dat zij niet meer voor een bedrijf in aan merking zullen komen. Autobotsing op weg bij Nieuw- en St.-Joosland Omstreeks elf uur dinsdagmorgen zijn twee auto's bestuurd respectieve lijk door de 24-jarige J. A. M. uiit Til burg en door E. S. uit Rotterdam, bij de uitvalsweg te Nieuw en St. Joos- land op elkaar gWeden. Eén auto kwam in de berm terecht, de andere heeft de rijweg geruime tijd versperd. M. liep enkele kneuzingen op, de naast hem zittende dame B. een hoofwond en S. kwam met de schrik vrij. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Poolse verstekelingen aan boord van Zweedse tanker. De kapitein van de 12.732 brt me tende Zweedse ertstanker „Atland" op weg van Antwerpen naar Narvik seinde dinsdag op de Westerschelde, dat hij twee Poolse verstekelingen aan boord had. Door de marechaussee wer den zij 's middags in Vllssingen van boord gehaald en naar België terugge stuurd. Discussie-avond te Sint-Kruis Zaterdag 14 september a.s. zal in het dorpshuis te St. Kruis een discus sie-avond worden gehouden over: „De atoombom, de mogelijkheden om de oorlog uit te bannen en te maken een wereld, waarin het goed is te le ven". Op deze discussie-avond zullen o.m. aanwezig zijn de organisatrice, mevrouw E. S. van Hinte-Zandvliet uit Sint Kruis presidente voor Neder land van de Vrouwen Wereld Unie voor Eensgezindheid, burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aar denburg, professor M. Knap, voor aanstaand wereldfederalist, de direc teur van het Centraal Bureau Anti- Atoombom-Actie te Haarlem en de voorzitter van de Stichting Propagan da voor Federale Wereldregering, de heer J. A. C. van der Kraan te Rotter dam. Het muziekgezelschap „Elk Naar Zijn Krachtente Sint Kruis, zal haar medewerking verlenen. Schip „strandde" in Goes De Belgische „reder" weet het nog wel niet, maar zijn stoomschip „An dreas" ligt sinds dinsdagmorgen vei lig en wel. midden in liet land, op een tuinhek aan de Poehveg te Goes. Gestrand, na een geslaagde noodlan ding, want al was de „Andreas" naar zijn vormen voorbestemd om de golven te doorklieven, het knaapje in het Belgische stadje Rupelmonde heeft van zijn handenarheidprodukt een „luchtschip" gemaakt. De kermis in de wijk Schellekens vorcnde het „plechtige" moment voor de „tewaterlating" van de oceaan stomer. Eén grote, rode ballon van 'n meter doorsnede en elf kleine ballon nen voerden de papieren „Andreas" het luchtruim in. Zonder kompas en zonder loods, alleen maar voortgedre ven door de wind, die toevallig die dag uit de zuidoost hoek kwam. De „Andreas" zette koers naar Holland, de Westerschelde over, terwijl de nacht al was gevallen. Boven de Poel bij Goes gebeurde hetDe grote motor, de rode ballon, explodeerde hoog in de lucht, de „Andreas" ver loor hoogte en strandde tenslotte in de Poelweg, net voor de overweg. Daar vond de vrachtwagenchauf feur E. Proos hem, toen deze dins dagmorgen om kwart over vijf wilde wegreden naar Rotterdam. Hij stap te toch maar even uit om zijn niet alledaagse vondst naar huis tê bren gen. Eerst heeft hy het schip in het café van zijn schoonvader, de heer Rijn gezet, 'maar de uit de ballonnen ontsnappende gassen maakten hst wenselijk de „Andreas" naar de voor tuin te verhuizen, waar de zoontjes er zich nu mee vermaken. Aan de „Andreas" zat ook een kaartje be vestigd, met het verzoek om van de vondst melding te maken. Nu, daar kunnen ze in Rupelmonde op rekenen. Vandaag of morgen komt er wel 'n brief uit Goes bij George Vaes in de Vuilstraat! (Foto P. Z. C.) OOK VOOR ZEELAND VAN BELANG Werk begint het volgend jaar De minister van Waterstaat en Verkeer is thans in het bezit van het advies van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant met betrekking tot Rijksweg 17. Zij verenigen zich voor het z.g. westelijk tracé, zoals dat ongeveer twintig jaar geleden werd ontworpen. Rijksweg 17 werd oorspronkelijk geprojecteerd als een vierbaansauto weg, bedoeld om Zeeland en West- Brabant een meer directe aansluiting te geven op het centrum van het land, zo schrijft het „Brabants Nieuwsblad". Met de uitvoering werd kort voor de oorlog een begin ge maakt nadat tevoren de benodigde gronden tussen Roosendaal en Oudenbosch waren onteigend. Na de oorlog gingen aanvankelijk dringen der projecten voor en sinds 1953, toen kwam vast te staan dat na ver loop van tijd 'n nieuwe grote Noord- Zuidverbinding, de z g. Zoomseweg, zou worden aangelegd, werd het du bieus of Rijksweg 17 nog ooit tot stand zou komen. Pas sinds kort zijn de kansen ten goede gekeerd. De overwegingen in Den Haag zijn, dat deze weg maar dan minder ambi tieus opgezet ook nu nog van be tekenis kan zijn, dat West-Brabant KANTONRECHTER TERNEUZEN slechts Standaard tube Familietube Colgate vernietigt wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken, met éénmaal poetsen. Remmen en stuurinrichting waren geheel versleten De chauffeur-magazijnbediende A. de P. uit Antwerpen reed op maan dag 1 april van dit jaar misschien was het als aprilmop bedoeld ter wijl lpj onder de invloed was, op de ryksweg te Clinge met een personen auto, die nauwelyks nog aanspraak i op deze naam kon maken. 1 Op verzoek van de brigadecom- mandant der koninklijke marechaus see was door de rijkspolitie een on derzoek ingesteld naar de toestand, waarin het aangehouden vehikel ver- keerde en een wachtmeester van de verkeersgroep kwam dinsdag voor liet Terneuzens kantongerecht, waar de niet verschenen chauffeur zich wegens de ondeugdelijkheid van zijn auto rr.oist verantwoorden, zijn be vindingen mededelen. U'.t en bloemlezing van het onder zoek bleek onder meer. dat de be- dryfsrem totaal versleten en kapot was. B(j een snelheid van dertig ki lometer per uur was een remweg van dertig meter nodig om tot stilstand te komen. Daarbij werd niet afge remd door middel van de remvoering maar door de klinknagels. De hand rem weigerde alle dienst en de stuur inrichting van de „auto" was geheel versleten, terwjjl de onderdelen ervan waren uitgelopen, waardoor de voor wielen een abnormale stand hadden gekregen. Van de banden liepen er twee „op hun tandvlees". Verder ont brak een der schokbrekers totaal. De algemene indruk van do des kundige was dan ook, dat hier ge sproken kon worden van een sloop wagen en hij achtte het volkomen on verantwoord met iets dergelijks op de weg te verschijnen. De officier van justitie, mr. J. L. Andrea, zeide dat kenneiyk met een wrak was ge reden, hetgeen grote gevaren voor het verkeer inhoudt. Zijn els luidde tenslotte in totaal 180 of 26 dagen met de bepaling dat het in beslag ge nomen voertuig zal worden vernie tigd. De kantonrechter, mr. H. van den Belt, vonniste conform deze eis. compensatie dient te hebben voor de achterstand die hier is ontstaan als gevolg van het ScheldeRijnvraag- stuk, en dat de mogelijkheid om praktisch onmiddellijk iets te doen aanwezig is doordat het Rijk nog al tijd in het bezit is van de gronden voor het eerste deel van het project. Het Provinciaal Bestuur had Rijks weg 17 vorig jaar op het eigen we genplan geplaatst. Hij zou daarin de functie krijgen van een verbindings weg tussen West-Brabant en Den Bosch, via de Langstraat. Nu men er in geslaagd is het Rijk voor mede werking aan dit project te interesse ren, zal het wel zo gaan dat de uit voering en de kosten door het Rijk worden overgenomen. Rijksweg 17 zal dan geen vier- baansweg worden, maar een eenvou dige provinciale weg met «en rijbaan van ongeveer 7 nieter breedte en ter weerszijden fietspaden. Voorlo pig zal de weg nog niet kruisingsvrij worden gemaakt, maar de mogelijk heid bestaat wel dat dit later alsnog zal gebeuren. f Advertentie) Bi) pijn, griep ol „landerig gevoel zorgl een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! VANDAAG. Middelburg Electro: „Het geheim van de biecht", 7 en 9.15 uur. 14 j. Provin ciale Bibliotheek: Tentoonstelling „Zeeuwse geschiedenis door tijdgeno ten verhaald", 10—12.30 en 13.30—18 u. van Benthem en Jutting: Hokusal, Mo lenwater: Minatuur Walcheren. 9—23 uur. Abdijgebouwen: Verlichting 20.30 Vllssingen Alhambra: „A. en C. als loodgieters", 7 en 9 uur, a.l. Luxor: „De furie van de Mississippi", 8 uur, 14 J. Bejaardenhuis: Tentoonstelling „Mlchiel de Ruyter", 10—17,30 uur. St. Jacobstoren: carillonconcert, 20 uur. Goes Grand: „Curucu van de Amazo ne", 8 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2