macgi KlfPENMUIlLONSOEP «SSS5» Eenmaal per jaar circus op de Middelburgse Markt Sasse spiegelglasfabriek kreeg ondernemingsraden „HAJUTO"-TENTOONSTELLING MET TAL VAN ATTRACTIES 4 PROVINCIALE ZEBÜWSE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 f Advertentie J PER ZILVERZAKJE is BIJ DE EERSTE 25 PROCENT Meer begrip tussen hoog en laag" Het was gisteren een belangrijke dag voor de N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voorwerpen en che mische produkten in Sas van Gent, en niet alleen voor de directie, maar vooral ook voor de arbeiders. Maandagmiddag werden namelijk de onder nemingsraad voor de glasfabriek en die voor de chemische fabiek geïn stalleerd. „De wet verplicht ons daartoe", zei ir. C. A. L. Horstman, alge meen directeur van deze fabriek en voorzitter van beide raden, „maar we volgon die wet met vreugde en vertrouwen, omdat we weten, dat de ondernemingsraden een beter begrip tussen werkgevers en werknemers zullen brengen." „Jammer, dat de radio er nu niet is, want „ondernemingsraad" en „me dezeggenschap" zijn ook voor Sas van Gent belangrijke woorden", aldus de heer Van der Himst. „Het is nu niet de directie alleen die verant woordelijkheid draagt voor 't bedrijf, maar ook deze raacT, zo zei spreker, die er verder op aandrong van de on dernemingsraden geen soort klach tenbureau te maken, maar een in stelling, die het algemeen belang in het bedrijf dient. Namens de leden van de onderne mingsraden werd nog het wroord ge voerd door de heer R. van Dinteren, vertelde de een vleugje In zijn openingsrede heer Horstman met trots, dat de Sasse spiegelglasfa briek behoort tot de eerste 25 van de Nederlandse bedrijven, die een ondernemingsraad hebben ingesteld. In de kanaalzone is deze fabriek 't tweede bedrijf, dat 'n ondernemings raad heeft, want al eerder heeft de meelfabriek „Walzenmolen", even eens in Sas van Gent, zo'n raad in het leven geroepen. „Na de oorlog", zo vertelde de heer Horstman, „waren er al fa- briekscommissies. Maar naarmate de onderneming groeit, wordt het con- takt tussen hoog en laag moeilijker. Bovendien wordt liet economisch en sociaal leven steeds gecompliceerder. Daarnaast kon men echter ook een steeds groeiend besef van samenwer king constateren. Dit alles vereist een goed begrip in het bedrijf en al les, wat dit begrip kan bevorderen juichen wy toe", aldus de heer Horst man, die zich dan ook verheugd toon de over de instelling van de onder nemingsraden. Voor de glasfabriek telt de ondernemingsraad negen le den en voor de chemische afdeling ze ven leden. De taak van de ondernemings raden achtte ir. Horstman veel omvangrijker dan die van de fa- briekscommissies, welke eigenlijk alleen de directe sociale belan- «en van de arbeiders bespraken, lu gaat het ook om het goed functioneren van 't bedrijf, waar- by leder belang heeft. Daarna verklaarde de heer Horstman de ondernemingsraden voor geïnstal leerd. Gelukkige evolutie. „In de loop der jaren heeft zich 'n gelukkige evolutie in de verhouding tussen werkgever en werknemer voorgedaan", aldus de burgemeester van gas van Gent, de heer R. A. J. den Boer. De burgemeester achtte de installatie van deze raad een be langrijke stap in deze evolutie cn wenste, dat de verhoudingen hier door nog beter zullen worden. „Dat ia in het belang van beide groepen", aldus de burgemeester. De heer Th. van der Himst uit Goes, districtsbestuurder van de K. A. B., die namens alle arbeidersorga nisaties sprak, vestigde er nog eens de aandacht op, dat Sas van Gent de laatste tijd nogal in het middelpunt van de belangstelling is gekomen door twee radio-uitzendingen op za terdagmiddag. In deze reportoages stond de glasfabriek weer op de vooi> grond. IN NOVEMBERmisschien reeds in oktober, hoopt men de nieuwe gere formeerde kerk te Schoondijke in ge bruik te kunnen nemen. Zoals de foto laat zien, betreft het hier een achtzij- dige kerk, waarvan vier tegenover elkaar liggende zijden grote raampar- tijen zullen krijgen. Deze raampgr- tijen, die in glas-in-lood worden uit gevoerd, krijgen een hoogte van J/,5 m en een breedte van 8,5 m. In elk van de vier raampartijen wordt, naar een vroeg-chrislelijke voorstelling, in glas-in-lood de apostelen Johannes, Lucas, Mattheus en Marcus uitge beeld, De werktekeningen hiervoor zijn ge reed; de glazenier Jan Wijkman uit Groningen is dezer dagen begonnen het glas te snijden. Over ongeveer drie weken zullen de ramen gereed zijn. De kerk is ontworpen door het architectenbureau Eldering te Leeuw arden. (Foto P.Z.C.). voorzitter van de afdeling Sas van Gent van de K.A.B., die zelf ook zit ting heeft in deze raden. Hij drong aan op een goede samenwerking en achtte dit met een voorzitter, „die zulk een heldere kijk heeft op het bedrijf en op de gehele Industrie in de kanaalzone", zeer goed mogelijk. Tenslotte voerde lr. Horstman nog maals het woord, waarbij hij onder meer vaststelde, dat ln de eerste ver gadering van de ondernemingsraden een nieuw reglement zal worden vastgesteld. Daarna was men nog geruime tijd genoeglijk bijeen. Landbouwwinterschool wordt „middelbaar"- Het bestuur van de Zeeuwse C. B. T. B. heeft besloten de naam van de christelijke landbouwwinterschool te Middelburg met ingang van I sep tember te wijzigen in: Christelijke Middelbare Landbouwschool. Dit besluit houdt verband met een overeenkomstige naamsverandering bij de rijkslandbouwwinterscholen. Hierbij wordt een aanpassing verkre gen aan de benaming van ae verge lijkbare scholen in het buitenland. Met ingang van dezelfde datum wordt de middelbare landbouwschool gewijzigd in hogere landbouwschool. Middelburgse raad tegen chr. technische school (Slot vap pag l) geadviseerd om de voorgestelde aan passing der gemeentelijke topsalaris sen aan die der rijkssalarissen niet aan te nemen, gezien de slechte fi nanciële toestand der gemeente. De heer Kaland onderstreepte dit advies. Hij was van oordeel, dat in het algemeen de voetsporen van het rijk gevolgd moeten worden, maar dat het anders wordt als een rijksbe- sluit maar juist met de hakken over de sloot komt, zoals dit. „De gemeen teambtenaren worden over één kam geschoren", aldus de heer Kaland, „maar bij het bedrijfsleven is het ge heel anders; daar wordt een extra persoonlijke prestatie beloond". Bo vendien vond spreker, evenals de fi nanciële commissie, dat er de laatste jaren een behoorlijke salariëring voor de gemeenteambtenaren geweest is. De volgende spreker, drs. Wester hout, had niet de indruk, dat in de toekomst hard zal worden gewerkt aan de voorzieningen voor de middel bare en lagere ambtenaren. Discriminatie. Wethouder Berenpas van sociale zaken verdedigde het voorstel van B. en W. „Het feit ligt nu eenmaal zo", aldus spreker, „dat de Staten-Gene- raal akkoord zijn gegaan met de ver hoging van de topsalarissen van het rijkspersoneel. Wanneer wij niet mee gaan, zijn onze salarissen rjiet in overeenstemming met die in de mees te andere delen van het laud". Als ge volg noemde de heer Berenpas onder meer moeilijkheden bij de vervulling van vakatures en een discriminatie van de huidige functionarissen. „Laat Middelburg niet in een uitzonderings positie", besloot de wethouder. De heer Hoek, de woordvoerder dei- financiële commissie, meende, dat het met de nadelige gevolgen wel zou Hand Rissen lier beklemd. De heer J. Rijnberg uit de Nieuwstraat te Sint-Annaland raakte bij werkzaamhe den aan de dijk te Stavenisse met zijn hand tussen een lier bekneld. JJij moest zich onder doktersbehandeling stellen, Collecte De A.V.O. collecte te Ovezande heeft opgebracht 31.54. De collecte voor de inwendige zending te Heinkenszand gehouden in de Ned. hervormde kerk heeft opgebracht f 41.96. MMS MH1MH I (VPft h 0 P- 1 - meevallen. „De gemeente verkeert momenteel in een slechte financiële positie", aldus spreker, „en daar moe ten de topfunctionarissen dan maar iets in meedragen". De heer Berenpas gaf, zich nog niet gewonnen: „Wij mogen een functie ambiëren, maar als de beloning ons niet aanstaat, sollici teren wij niet. De ambtenaren moet het loon krijgen, dat zij waard zijn". De heer Kögeler merkte nog op, dat men zal trachten om de na-uitkering uit het gemeentefonds voor de ver hoging te bestemmen. Maar het hielp allemaal niet, want na de stemming bleek, dat de raad zich niet met de voorgestelde verhogingen kon vereni gen. Voor de verhoging der topsala rissen stemden de heren Meliefste en Wattel, voor de verhoging der sala rissen van secretaris en ontvanger al leen de heer Wattel. Raad Zierikzee benoemde gemeente-secretaris. De heer R. van Ommeren. In een spoedeisende raadsvergade ring der gemeente Zierikzee is maan dagavond de heer K. van Ommeren tot gemeentesecretaris benoemd. De heer Van Ommeren is Ned. Herv ormd en aangesloten bij de S.G.P. Het college van B. en W. kwam na een geheime zitting van bijna twee uur met een voordracht aan de raad, waarop voorkwamen de namen van de heer R. van Ommeren als eerste en de heer M. A. Sweere. Nadat de vergadering was geschorst en het voorstel door de fracties besproken, werd de heer Van Ommeren benoemd met negen tegen twee stemmen. In de vergadering van woensdag jongst leden werd de heer Van Ommeren be noemd tot derde waarnemend secre taris. De nieuwbenoemde gemeentesecre taris is 34 jaar en vader van vier kin deren. Hij werd op 17 maart 1923 te Rhenen geboren. De heer Van Omme ren was hoofdcommies op de secre tarie te Zierikzee afdeling financiën en belast met de leiding van de be grotingswerkzaamheden. De heer Van Ommeren bezocht de Handelsdag school; hij behaalde voorts de diplo ma's gemeenteadministratie I en ge- meentefjnanciën. Hij is administra teur van het woningbouwbedrijf te Zierikzee. Voor de heer Van Omme ren naar Zierikzee kwam was hij werkzaam als adjunct-commies op de secretarie te Kesteren. Hij is tevens werkzaam geweest op de gemeente secretarie te Putten. Opening Visserijdagen te Breskens Naar wij vernemen zullen de vis serijdagen te Breskens, die ditmaal voor de vijfde keer worden gehou den, officieel worden geopend door de commissaris der koningin in Zee land. Autobus contra bestelwagen in Bergen op Zoom Op het Stationsplein te Bergen op Zoom had een aanrijding plaats tus sen een autobus bestuurd door de heer 9. B. uit Stavenisse en een be stelauto bestuurd door de heer J. d. Z. uit Bergen op Zoom. Toen De Z. zijn wagen dwars op de rijbaan plaatste om achteruit de ingang van het los- terrein van het station in te rijden, begon de autobus, die in een parkeer haven stond, achteruit te rijden. Een botsing volgde. Aan beide voertuigen ontstond schade. Tegen beide chauf feurs werd door de politie proces ver baal opgemaakt. VAN 13 TOT 21 SEPTEMBER IN GOES. Bijna alle standruimte thans verhuurd. De „Hajuto"-tentoonstelling, die te gelijk met de Goese Fruitweek van 13 tot en met 21 september a.s. wordt gehoudea, belooft een evenement te worden met tal van attracties. Naast de ongeveer 80 stands, die voor een groot deel worden ondergebracht in de grote expositiehal, is er een aan trekkelijk programma samengesteld, dat het optreden vermeldt van vele bekende artisten. Een kleurrijk wa terorgel, dat thans in Amsterdam veel belangstelling trekt, zal tijdens de tentoonstellingsdagen zijn klanken over de hoofden der muziek- en wa terliefhebbers uitstorten. Hoewel het nu nog ruim een maand duurt voordat „Hajuto" zijn poorten opent is aan de Westsingel reeds de 2400 m2 houten hal verrezen, waarin straks de standhouders hun produk ten zo aantrekkelijk mogelijk voor het publiek zullen rangschikken. Ter gelegenheid van deze feestelijkheden zal de Westsingel als toegangsweg tot de tentoonstelling met vele hon derden bloemen worden versierd, ter wijl een schitterende verlichting des avonds voor een bont en kleurig schouwspel zal zorgen. Voorts zal de organiserende commissie een ware prijzenre gen" over de hoofden van de „Ra- juto"-bezoekers uitstorten: zo ver krijgt iedere honderdste bezoeker een verrassing en voor de 1000e, 5000e 10.000e enz. zijn er waar debonnen die variëren van 50. tot 250.Ook de standhouders zullen zich niet onbetuigd laten. In de showhal, die met het restau rant in totaal aan ongeveer 1000 be zoekers plaats kan bieden, treden in de avonduren tal van bekende radio- Meisje door auto gegrepen Het 9-jarig dochtertje van de heer C. J. uit Westkapelle, dat in Melis- kerke bij haar tante logeerde, stak daar plotseling de weg over en werd gegrepen door een auto, bestuurd door onderwijzer Francke uit Seroos- kerke (W). Zij kwam met haar lin kervoet onder één der wielen terecht en werd onmiddellijk naar het zieken huis „Bethesda" te Vlissingen over gebracht. MONDELING ANTWOORD OP V.V.V.-SCHRIJVEN „Maar geen steen van de rijweg" Zelden hebben de ingekomen stukken voor de vergadering van de Mid delburgse gemeenteraad, die maandagmiddag gebonden werd onder voor zitterschap van waarnemend burgemeester J. W. Kögeler, zo veel stof tot spreken gegeven als deze middag. De aanleiding vormde een schrij ven van een aantal hoofdstedelijke zakenlieden over het plaatsen van 'n circus op de Markt, welk schryven in deze vergadering mondeling door de waarnemend burgemeester werd beantwoord. De heer Kögeler be toogde, dat deze kwestie reeds in de vergadering van 5 oktober 1954 een punt van uitvoerige bespreking geworden is. Met 10 tegen 7 stemmen be sloot de raad toen om B. en W. te machtigen om 1 maal per jaar gedu rende enkele dagen een circus loe te staan zijn tenten op te slaan op de Markt. Al de facetten, die V.V.V. aangeroerd heeft, zyn ook in 1954 be handeld, aldus de heer Kögeler. Sindsdien is er niets veranderd, zodat B. en W. in overeenstemming met het raadsbesluit het circus een plaats ge geven hebben op de Markt. De heer L. A. Schenk (v.v.d.) open de als eerste spreker de schermutse lingen. Spreker wees er op, dat 't circus verder is gegaan, dan bij vo rige gelegenheden het geval geweest is. daar nu de onwelriekende stallen midden op de rijweg geplaatst wer den. De heer Schenk achtte 't schrij ven van V.V.V. zeker niet waard om (zoals gebeurd is) per briefje beant woord te worden, met volkomen ne gatie van de motieven, die V.V.V, ontwikkelde. „Het besluit is geno men", aldus dit raadslid, „maar acht men dit in het belang van de stad?" De heer Schenk zag liever geen cir cus, dan een instelling als dit. De burgemeester stipte aan, dat de vroegere burgem. op het stand punt stond, dat de Markt niet uit sluitend voor de Marktbewoners is. „Geen enkele toerist is weggebleven, omdat er enkele dagen een circus gestaan heeft", zei de heer Kögeler, die voorts betoogde, dat men terwille van de continuïteit niet van de eens genomen beslissingen moet afwijken. Wel gaf de voorzitter toe, dat het wenselijker geweest zou zijn om het antwoord aan V.V.V. wat ruimer te stellen. De heer W. P. J. Baars (c.h.) on derschreef het betoog van de heer Schenk. Hij achtte V.V.V. wel dege lijk benadeeld in haar streven om de mooie dingen van Middelburg naar voren te brengen. „Neem dan Mod- deroord". aldus de heer Baars. De heer J. S Hoek (a.r.), die zich vervolgens in de „strijd" mengde, sprak van een „overrompeling", om- I dat de raad zjcb niet heeft kunnen voorbereiden by de besprekingen over dit onderwerp. Overigens bracht de heer Hoek in het midden, dat de Markt bij het steeds toenemende ver voer niet gemist kan worden als par-r keerterrein. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v. d.a.) merkte allereerst op, verwon derd te zyn over de grote stroom van Hoorden, die aan dit onbelang rijke onderwerp gewijd zijn. „Een heleboel Middelburgers vinden het prettig als er een cjrcus komt, uit gezonderd de Marktbewoners dan", aldus de lieer Hubregtse. „Maar voor een trekpleister als dc Miniatuur, moet men dan maar enkele dagen per jaar ongemak over hebben." Tot slot verklaarde dit raadslid, dat hy akkoord ging met het antwoord van het college om elk jaar een circus op de Markt toe te staan. De waarnemend burgemeester ver klaarde vervolgens, dat het toegezeg de kleine circus bij de reeds verge vorderde opbouw veel te groot bleek en zelfs een flink deel van het trot toir in beslag nam. „Toen konden we niet meer zeggen: „Bol je matten maar op", aldus de heer Kögeler, die echter betoogde, dat bij een volgend circus dat dus een maal per jaar de Markt mag bezettengeen stuk van de straat in beslag genomen zal mogen worden. Niet te tragisch. Het gebrek aan parkeerterrein wenste de waarnemend burgemeester niet al te tragisch op te nemen. „Donderdags moet men het ook af staan en ook als er eens een korfbal wedstrijd gespeeld wordt. Dan is er nooit iemand, die bezwaar maakt," Overigens verbaasde het de heer Kö geler, dat er geen reacties gekomen waren met betrekking tot de kermis, die toch ook de Markt in beslag ge nomen had. Tot slot vestigde de heer Wattel nog de aandacht op een ter rein. waar men de brandweer- en rel- nigingsgarage genrojecteerd heeft. Naar aanleiding van de ingeko men circulaire van de minister van binnenlandse zaken betreffen de de financiering van investe ringen, wilde de heer Hubresrtse weten wat daarvan de gevolgen zijn voor de woningbouw en dan met name voor de Stromenvvijk. De heer A. J. Kaland (c.h.) vroeg of er nog objecten bij Ged. Staten zijn met een verzoek om een ver- lclarin0' van geen bezwaar Indien dit wel het geval is, wilde dit raadslid weten of er dan de mo gelijkheid is om hiervoor een geld lening af te sluiten. De waarnemend burgemeester merkte op, dat de toestand er niet rooskleurig uitziet. In B. en W. is reeds gedacht aan een „burgerzinle ning", maar door inlichtingen had de heer Kögeler de indruk gekregen, dat dit een mislukking zou worden. ..Misschien is er wel twee ton los te branden", aldus de voorzitter, „maar daartnee is Middelburg niet geholpen. En straks wordt er misschien ge zegd, dat een verkregen vaste lering moet worden aangewend voor gflos sing van kortlopende leningen", bracht de heer Köfeler somber naar voren. De bouw van de Zuidsingel- school is nog in behandeling bij G K-. terwjil B en W. zich ten opzichte van de Stormepwijk op het stand- mint stellen, dat men met de eerste 76 aan de rivale 336 begonnen is De heer B. A. Hessèlink (v.v.d.) vond het onlogisch om de last van 't financieren van kort sreld op de ge- rrjemte te leeeen. ..Nu moet de ge meente er maai- zien uit te komen met vast eeld. eat men niet krijgt..." aldus dit raadslid. In de rondvraag wilde de heer M. Wattel (a.r.) weten of de huurverhoging ook vap toepassing verklaard is voor de noodwonin gen ip de Koepoortlaan. Hef ant woord van dp waarnemend burge meester luidde hierop bevestigend, dpar deze woningen niet onder de groep yallen, waarvoor afwijkin gen vap toepassine zijn. Overi gens merkte de voorzitter on. dat de hewoners van deze woningen vermoedelijk 'n compensatie krij gen. die hoger zal zijn dan de ver hoging zelf. artisten op. Na de officiële opening donderdagavond 12 september om 8 uur, die zal geschieden door de com missaris der komngiin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. dc Casem- broot, treedt Martin Erich met zijn showorkest voor het voetlicht. Verder wordt er die avond een acrobatische show uitgevoerd. Des zaterdags is er wederom een aantrekkelijk amuse mentsprogramma met o.a. Martin Erich en Mr. Doodle. Des maandags, evenals vrijdags, treden 's avonds in de 6howhal amateur-artisten uit Goes en omgeving op. De dinsdagavond is gereserveerd voor Maria Zamorra met haar showorkest en tevens ko men die avond de Notenkrakers aan bod. Woensdag vermeldt o.m. het op treden van de Zingende Zusjes en de accordeonist Willy Ray en donderdag komen Jan Gorissen en Max van Praag voor het voetlicht. Mary Scot- ty en de Twee Pico's zullen des zater dags leven in de brouwerij brengen. De matige entree-prijzen recht vaardigen de verwachting, dat vele duizenden de expositie zullen bezoe ken. Voorts ligt het in de bedoeling van de commissie om de leerlingen van lagere scholen in klasseverband tegen een gereduceerde prijs toe te laten tot een voorstelling met het wa terorgel. LEZERS SCHRIJVEN Veiligheidsmaatregelen aan strand in Cadzand nodig Hoe ontzettend zijn wij hier allen onder de indruk van het verdrinken van de twee meisjes in Cadzand, te meer omdat dit is gebeurd bij het drukke strandgedeelte, waar op dat moment mensen aanwezig waren, die hierin blijkbaar helemaal geen erg gehad hebben. De vraag rijst nu of dit ongeluk (en dergelijke ongelukken) niet voorko men had kunnen worden. Is het nu langzamerhand geen tijd, dat degene, die het strand in exploitatie heeft, dan wel de gemeente, veiligheids maatregelen gaat nemen, die verder overal in den lande in alle andere badplaatsen, genomen worden? Het gaat niet aan de revenuen te incasseren en dan de meest elemen taire maatregelen te verwaarlozen. Cadzand is langzamerhand een bad plaats, waar het in het seizoen zeer druk is en het is onverantwoordelijk, dat daar nog steeds geen wachters zijn. Waarom niet, bijvoorbeeld tus sen de Blanke Top en het haventje, twee tonnen gelegd, waarbinnen, het zij op het strand of in een roeiboot, eên speciale wachter patrouilleert en waar men dus met een redelijke vei ligheid zijn kinderen kan laten zwem men? Op deze wijze gebeurt dit in nage noeg alle badplaatsen, en ik hoop en verwacht, dat dit zeer spoedig in Cadzand ook het geval zal zijn. Groede; L. H. G. Van den Hoek- Maclaine Pont. (Nagchomi'f <«H«'rtrnHie) Met diep leedwezen feven wij kennis, dat op augustus 1957 na een langdurige ziekte is overleden, de heer J, GEERTSE, oud 60 jaar, ln leven gemeentewerkman van Domburg. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. Het gemeenteperso- neel van Domburg. Algemene kennisgeving Heden overleed na een kortstondig lijden onze lieve en zorgzame moe der. behuwd-, groot- en overgrootmoeder CORNELIA KOSTER, weduwe van LUDOVICUS NOIJONS, m de ouderdom van 86 jaar. Amsterdam: Wed. M. E. GOED- HART-NOIJONS. F. C. NOIJONS. Vlissingen: W. NOIJONS. J. NOIJONS— EGERAAT Souburg: M. A. ROELSE— NOLJONS. A. ROELSE. Hillegom: H. KLITZ NOIJONS P. K. KLITZ. Klein- en achterklein kinderen. O.- en W.-Souburg, 5 augustus 1957, Buteuxstraat 25 A. De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdag 7 augustus a.s. Vertrek Buteuxstr, 25 A, des namiddags om 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6