Achterstand in werkzaamheden bij raden voor kinderbescherming Wereldraad van kerken is voor stopzetting proeven kernwapens KLANKBORD ENGELSEN LAKEN KRITIEK OP KONINGIN ELIZABETH DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER VAN JUSTITIE ANTWOORDT Aantal maatschappelijke ambtenaren niet toereikend Er zijn vele raden, voor de kinderbescherming: die sinds de reorganisatie zo zwaar belast zijn, dat zij grote moeite hebben het werk op te vangen en vele zaken, waarin een onderzoek moet worden ingesteld, niet op zulke korte termijn in behandeling kunnen nemen als wel gewenst is. Er bestaat dus bij vele raden een achterstand in de werkzaamheden. Dit heeft de minister van justitie geantwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer mevrouw PloegPloeg over de stagnerende overbelasting van de raden voor de kinderbescherming. De minister kan niet onderschrijven, dat in de huidige situatie de levens belangen van het werk en van de cliënten zouden worden geschaad. Het is stellig niet zo, dat de meeste raden aan behandeling van door particulie ren aangebrachte zaken niet toeko men en zich beperken tot het afdoen van zaken, die door parket en recht bank worden opgedragen. De zware belasting van de raden, zo gaat de minister verder, doet ze ker haar invloed gelden op afdoening van adoptieaanvragen, zulks temeer omdat deze zaken in het algemeen en relatief genomen niet de hoogste ur gentie hebben, terwijl de onderzoeken llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wekker tikte. H Een „grapjas" heeft in de M H omgeving van het Engelse |f H plaatsje Tempsford maandag s het treinverkeer bijna twee uur stil gelegd. Een spoorwegarbeider ont- H dekte een „bom", twee karton- f§ nen dozen, met draden aan elk- j= aar bevestigd, waarin iets tik- M te. Alle treinverkeer werd on- j§ middellijk stil gelegd, op de lijn m H Londen-Edinburgh, totdat men ontdekte dat de „bom niets an- ders bevatte dan wat stenen en M een wekker. Honderden reizi- ff gers waren inmiddels in bussen M H overgestapt. lllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIin Vermogende vrouw vroeg geldelijke ondersteuning. Een klein vermogen heeft men aangetroffen in het bezit van de 59- jarige Zwolse koopvrouw Van L., die zich van tijd tot tijd vervoegde bij de gemeentelijke dienst van sociale za ken om ondersteuning te vragen. Enkele malen kreeg de vrouw, wier man failliet verklaard werd, steun of een lening van sociale zaken omdat iedereen ervan overtuigd was dat zij in behoeftige omstandigheden ver keerde. Daar zij ervan verdacht wordt goederen aan het faillissement te hebben onttrokken en de gemeen telijke dienst van sociale zaken te hebben opgelicht, is proces-verbaal tegen haar opgemaakt en is zij voor de officier van justitie geleid. Het vermogen van de vrouw, die door haar man was verlaten voor hij failliet verklaard werd en die gere geld op de markt stond met snoep goed, was toevertrouwd aan kennis sen in Zutphen. Tot haar verbazing vond de politie daar in een oude kous een bedrag dat met verscheidene nul len wordt geschreven. Amerika verzocht beperking op handel met China Te Washington is bekendgemaakt, dat de Ver. Staten zyn gezwicht voor verzoeken van hun bondgenoten om een verdere verzachting van de beper kingen op de handel met communis- tisch-China. In de verleden week gehouden'bij eenkomst van de NAVO-commissie voor de handel met China heeft de Amerikaanse afgevaardigde in op dracht van het departement van bui tenlandse zaken ermede ingestemd, dat de uitvoer wordt toegestaan van bepaalde machinewerktuigen, chemi caliën, metaalprodukten, transport middelen en schepen. Volgens Amerikaanse regerings functionarissen waren de Verenigde Staten genoodzaakt toe te geven we gens het op 30 mei j.l. door Engeland genomen besluit om de handel met China geen andere beperkingen toe te passen dan die, welke voor de handel met de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen gelden. MANNEN HADDEN DORST In Edinburgh viel zondag een vracht auto beladen met bierflesjes omver. Ongeveer twintig duizend flesjes bier rolden over de straat. Dit was in de Schotse stad snel bekend en vele dorstige mannen dachten gratis en kele van die flesjes naar huis te kun nen nemen. De politie kon deze man nen niet weerhouden en moest in al lerijl worden versterkt. Onder toe ziend oog van de vele agenten konden toen arbeiders van de brouwerij de overgebleven flesjes weer op de auto laden HOOGST ONTDAAN De Britse saucijsjes, waarop nog al eens kritiek wordt geleverd vanwege de inhoud, zijn in een nieuw daglicht komen te staan. Doris Blasby, ver koopster in een kruidenierswinkel, zette het mes in een saucijzenworst en stootte daarbij op een gouden voorwerp. Nadat ze het van vlees had ontdaan bleek het een polshorlo ge te ■'"n dat nog liep ook. De eige naar van de zaak stuurde worst en horloge naar de fabriek terug, waar op de bedrijfsleider zich „hoogst ont daan" verklaarde. in dezen veelal zeer moeilijk zijn. Ook al zijn sinds de reorganisatie belang rijke vorderingen gemaakt, de span ning tussen de omvang van het werk en de mogelijkheden dit te verzetten is bij vele raden thans zeker te groot In Middelburg ligt de situatie vol gens de cijfers vrij gunstig. In 1956 werden door de maatschappelijke ambtenaren van de raad 297 voor lichtingsrapporten in civiele en straf zaken uitgebracht. Op 31 december 1956 waren aanhangig 44 zaken. Drie ambtenaren waren voor de voorlich ting bestemd. Er zou geen achter stand zijn. De bij de raden bestaande achter stand is te wijten aan 'n complex van factoren. De voornaamste oorzaak ligt in de moeilijke personeelssituatie. Het aantal maatschappelijke ambte naren is ontoereikend. De pogingen om de nog bestaande vacatures zo vlug mogelijk te doen bezetten wor den met kracht voortgezet. Velo raden zullen nog gedurende langere tijd zwaar belast zijn. Ove rigens wordt verwacht, dat de aan de raden te verstrekken opdrachten zo veel als verantwoord is, zullen wor den beperkt. Fregat „Jan van Brakel" van sterkte afgevoerd Met Ingang van 1 augustus 1957 is Hr. Ms. Jan van Brakel (F 816) af gevoerd van de sterkte der Koninkiy- ke Marine. Het schip werd in 1935 gebouwd bij de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en het daarop volgende jaar in dienst gesteld als visserij politiekruiser. Het week op 14 mei 1940 uit van Den Helder naar Engeland en verrichtte in de Britse wateren escortediensten. In april '42 vertrok Hr. Ms. Jan van Brakel naar Curasao, waar het schip tot eind '44 in de Caraïbische zee en de Westindi- sche wateren onafgebroken en inten sief oatrouilleerde. Daarna keerde de „Jan van Brakel" naar Engeland terug, waar het tot moederschip voor het 203de flottielje mijnenvegers werd ingericht. Het vertrok als zodanig op 10 oktober '45 vanuit Nederland naar Indonesië en deed aldaar ook dienst als opne mingsvaartuig. Na in 1951 naar Ne derland te zijn teruggekeerd, werd Hr. Ms. Jan van Brakel in april '53 weer als politie-kruiser in dienst ge steld. Het schip vertrok in juni 1955 naar Nederlands. Nieuw-Guinea. Joego-SIavische Rode Pimpernel nabij de grens doodgeschoten. Carmelo Jurissevich ,de Joegosla vische „Rode Pimpernel", die honder den vluchtelingen uit Joego-Slavië over de Italiaanse grens heeft gehol pen, is zondagavond door Joegoslavi sche grensbewakers doodgeschoten, toen hij trachtte een gezin over de grens te brengen. Over het lot van het betrokken gezin is niets bekend. NA ARTIKEL VAN LORD ALTRINCHAM Nog geen commentaar van koninklijk paleis De Engelsen zijn woedend op de kritiek, die Lord Altrincham, een drie en dertigjarige conservatief, op de Engelse koningin heeft geuit. De lord heeft, sinds het artikel in „National and English Review" verscheen, een stroom van brieven gekregen en ook de telefoon heeft niet stilgestaan. Men bedreigt hem moord en doodslag of men prijst hem om zijn moed. „Ik ben van plan antwoord te ge ven op redelijk kritiek of commen taar, maar dreigementen of beledi gingen laten me koud," aldus de lord. Hij voegde hier aan toe, dat hij zijn artikel heeft geschreven als een man, die de monarchie wenst te handhaven als een van de meest vitale instellin gen van het land. „Er zijn veel mensen die er ook zo over denken als ik." De gemeenteraad van Altrincham het dorp in Cheshire, dat gezorgd heeft voor een titel voor lord Altrin cham stelt een resolutie op, waarin het optreden van de lord wordt ge laakt. De dorpelingen en de autori teiten zijn van mening, dat de opmer kingen van de lord neerkwamen op verraad. Hij moet naar de Tower (de Lon- dense gevangenis) worden gestuurd, In de stad Cheyenne in de Ame- j§ rikaanse staat Wyoming zijn s weer de Frontier Days" ge- houden, een jaarlijks terugke- rend feest waarbij gedurende H een week de herinneringen aan het verleden, waarin Cheyenne tot het werkelijk „wilde" Wes- ten moest worden gerekend, n nieuw leven worden ingeblazen. H Ergens op zijn pad trof de fo- et tograaf die het feest versloeg, |f H deze allesbehalve gemakkelijk 11 M uitziende feesteling, die juist op weg was naar een „saloon" om H een pittig flesje melk naar binnen te slaan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllliii zeggen ze. Er zijn ook opmerkingen van: „Ze moeten die vent doodschie ten." Het uitblijven van commentaar van Buckingham Palace op de kritiek van lord Altrincham op koningin Eli zabeth, heeft tot nog een aanval op het paleis geleid. Dailly Herald schrijft, dat zul ke aanvallen waarschijnlijk nooit zouden plaats vinden, als de voorlichtingsdienst van het paleis actiever was. „Zijn de paleisautoriteiten zich bewust van de wijziging in de openbare reactie op het koningschap? Wij betwijfelen dat. Hun voorlichting aan het publiek is slecht. Zij zijn verantwoordelijk voor het materiaal in koninklijke re devoeringen, waarvan de onnozelheid het sarcasme van lord Altrincham heeft opgewekt. De koningin heeft haar zware taak met moed op de schouders genomen. Zij heeft het respect van de grote meerderheid van het Britse volk. Zij verdient betere steun van de paleis autoriteiten, die zich aan dode tradi tie vastklampen." In de vroege ochtenduren van zondag is een trein met 800 sol- ee M daten, die hadden deelgenomen aan militaire oefeningen in de H Pyreneeën, met volle vaart in- gereden op een stilstaande lo- §1 comotief op het station Ville H Verde, zeven kilometer van Ma- s drid in Spanje. De foto geeft n een beeld van de reddingsiverk- zaamheden bij de personenrij- |l tuigen terwijl ook nog iets zichtbaar is van de goederen- wagens en de vrachtauto's, (Lie M erop hebben gestaan. Het onge- luk heeft 22 mensen het leven gekost. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllll Jonge staat Ghana wijst Engelse journalist uit Het Internationale pers-instituut heeft zijn grote bezorgdheid uitge drukt over Engelse persberichten, dat de autoriteiten van Ghana (de nieuwe staat in Afrika, die zojuist zijn vrijheid veroverde) Bankhole Timothy, adjunct-hoofdredacteur van de „Daily Graphic" van Acra ver zocht hebben binnen 48 uur het land te verlaten. Het internationale persinstituut (I.P.I.) heeft het volgende telegram aan de eerste premier van deze jon ge onafhankelijke staat van de goud kust gezonden: „I.P.I. zeer bezorgd over de uit wijzing van redacteur Timothy. „Wij dringen er op aan, uw besluit te her zien, in het belang van de persvrij heid". Fret te Voorthuizen doodde 150 kuikens Toen de heer -I. R. van de Prinsen kamp te Voorthuizen gistermorgen zijn kuikens natelde i.wam hij tot zijn grote schrik tot de ontdekking, dat er 150 kuikens verdwenen waren. De eigenaar dacht direct aan diefstal en deed daarom aangifte bij de politie. Bij nader onderzoek bleek echter, dat een roofdier, waarschijnlijk een bloeddorstige fret, de oorzaak van de verdwijning was. Onder enkele kolen- zakken vond men de resten van de vermiste kuikens. Kartelonderzoek naar Fabo-conlract gereed In de Staatcourant van 2 augustus 1957 is een bekendmaking opgenomen van de staatssecretaris van economi sche zaken, waarin deze mededeelt, dat voorshands geen reden bestaat op grond van het kartelbesluit over te gaan tot onverbindendverklaring van het „Fabo"-contract en uitvoeringsbe sluiten van dit contract. Tegen deze overeenkomst tussen enige fabrikanten van kerftabak, en met name tegen een aantal uitvoe ringsvoorschriften ervan, bestonden bezwaren. Deze richtten zich tegen de door de betrokkenen gehanteerde erkenningsregeling voor grossiers, waarin het behoefte-criterium een es sentieel element vormde, tegen de uit sluiting van erkenning als grossier van gemengde grossiersbedryven en winkeliersinkoopverenigingen en te gen het verbod aan deze bedrijfsvor men op winkeliers-condities te leve ren. Aangezien deze uitvoeringsbeslni- ten inmiddels zijn ingetrokken, be staat voor een optreden op grond van dit kartelbesluit geen aanleiding meer. In plaats van de ingetrokken er kenningsregeling waarin de vrijheid van de individuele fabrikant, al dan niet tot inschakeling van een grossier over te gaan. volledig tot haar recht komt. Journalisten vrijgelaten, maar houden stadsarrest. De journalisten Utomoprio en Lauw Pang Soei, beiden van het dagblad „Keng Po", en S. Brata van de ,,Bra- ta Nieuwsdienst", die enige weken geleden werden gearresteerd op de be schuldiging van publicatie van be richten over militaire aangelegenhe den zonder voorafgaande toestem ming, werden zaterdag te Djakarta uit hun aanhouding door de militaire autoriteiten ontslagen. Hun werd stadsarrest opgelegd, in afwachting van de verdere behande ling van hun zaak. Hanafiah Kusumadipradja van de „Pemandangan", die van een soort gelijke overtreding wordt beschul digd, bevindt zich echter nog steeds in arrest. EERSTE STAP TOT ONTWAPENING. Atoomwapens verbonden aan idee totale oorlog Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft zich uitgespro ken voor stopzetting der proeven met kernwapens, „tenminste gedurende een korte proefperiode". Stopzetting der atoomproeven zou de eerste stap van ontwapening ln fasen kunnen z(jn. Atoomwapens zyn onherroepelijk aan het idee der totale oorlog verbonden, hetgeen „niet is te verenigen met het menselijk geweten". In de resolutie wordt de vraag gesteld of een land het recht heeft proeven met kernwapens te nemen zolang de geleerden het niet eens zijn over de gevolgen. Een regering heeft niet het recht de „vol le verantwoordelijkheid voor de proeven te nemen, indien de gevolgen van de proeven wellicht in de gehele wereld merkbaar zijn. Voor zover bekend is de Sowjet- Unie het enige land dat over atoom wapens beschikt en geen gedelegeerde in de Wereldraad heeft. De resolutie was ingediend door de Anglicaanse bisschop van Chicester, Engeland, dr. George K. A. Bell. De commissie voor internationale zaken had voordien reeds in een minder krachtige bewoording opgestelde re solutie ingediend. Slechts twee leden van het centrale comité, Charles Westphal uit Parijs en dr. Georgy Florowsky van de Harvard Divinity School in de Verenigde Sta ten onthielden zich van stemming. Voorts werd een resolutie aangeno men waarin de kerken „in de direct betrokken landen" wordt verzocht hun regeringen op de hoogte te stellen van de resolutie betreffende de proeven met kernwapens. Bepaalde leden van het centrale co mité dienen de resolutie voor te leg gen aan de regeringen van die landen, die geen vertegenwoordigers in de Wereldraad der Kerken hebben 30.000 op lot 13.994 In de 536-ste Staatsloterij is een prijs van 30.000.gevallen op lot nummer 13.994. Ver. Staten nemen zestig oorlogsschepen uit de vaart De Amerikaanse marine heeft maandag te Washington bekendge maakt, dat zij in de komende vijf maanden zestig schepen, waaronder het slagschip „Iowa" (45.000 ton wa terverplaatsing), uit de actieve dienst zal nemen. Dit besluit is genomen, omdat de uitgaven voor de vloot in het huidige belastingjaar moeten worden beperkt. Een aantal oudere oorlogsschepen, dat voor december uit de vaart zal worden genomen, wordt vervangen door nieuwere sche pen. Het Wereldgebeuren Tweeling uiteen? Op de reis. die de Russische partij leider Kroesjtajew naar een ge heime Roemeense conferentie- plaats maakte om met het Jocgo-Sla- vische staatshoofd" Tito te nraten werd hij niet, zoals tot dusver altyd 't geval was. vergezeld door de Rus sische premier, maarschalk Boelga- nin. Dit heeft verwondering gewekt: de heren waren immers tot dusver zulke trouwe reisgezellen, dat men hen als de tweeling ,.B en K" betitel de. Samen gingen zij naar Azië. sa men naar Joego-Slavië, samen zelfs naar Groot-Bnttannië. De verbazing werd nog groter toen men hoorde, dat Boelganin evenmin van de partij zal zijn, wanneer Kroesjtsjew mor gen met een Sowjet-delegatie de communistische regering van Oost- Duitsland opzoekt. Inplaats van Boel ganin liep aan Kroesjtsjews zijde door de Roemeense conferentiezaal: Anastas Iwanowitsj Mikojan, eerste plaatsvervangende vice-premier. En diezelfde Mikojan zal ook in Oost- Duitsland het op één na belangrijkste lid van de delegatie zijn. Twee mogelijke oorzaken worden opgegeven voor Boelganins mankeren. In de eerste plaats viel het de laatste tijd op, dat de ge zondheid van de baardige Sowjet-heei te wensen overliet. Hjj kon niet zo best meekomen op sommige inspan nende uitstapjes, die even zovele be wijzen waren van Kroesjtjews bijna onuitputtelijke energie. Het is dus mogelyk, dat hij het wat rustiger aan wil doen. In de tweede plaats blijven geruchten de ronde doen, dat het ogenblik nadert waarop Boelganin aan de dijk wordt gezet. De dijk, waarop ook Molotow, Malenkow. Ka- ganowitsj en Sjepilow al staan, om dat zij partijsecretaris Kroesjtjev.' dwars zaten. In de strijd om de macht heeft Boelganin waarschijnlijk aan Kroesjtsew te weinig steun gegeven om in diens gunst te blijven. Misschien spelen zowel Boelganins gezondheidstoestand als diens tanen de invloed een roi. Is de tweeling de finitief gescheiden Inplaats van de bekende uitdruk king ,.B en K" komt men nu de afkorting ,,K en M" tegen. Die K is van Kroesjtsjew. de M van Mi kojan. De K staat nu voorop. Dat geeft beter aan. wie het eigenlijk voor het zeggen heeft, al is het niet onmogelijk dat Kroesjstjew nog meer weerstanden zal vinden op zijn weg naar de macht. Maar ook de man, die nu aan Kroesjtsjew zyde op reis gaat zal meer nog dan vroeger de aan dacht trekken. Hij staat bekend om zijn slimheid en om zijn deskundig heid op economisch gebied. Wat die slimheid betreft: Mikojans biografen verhalen van herhaalde arrestaties in de eerste jaren van de Russische re volutie, Die arrestaties werden tel kens door ontsnappingen gevolgd... En op economisch terrein heeft hij vooral van zich doen spreken, toen hij na een bezoek aar. de Verenigde Staten in 1937 als volkscommissaris voor de levensmiddelenindustrie op zeer grote schaal de in Rusland tot toen toe onbekende conservenfabrie- ken stichtte. Als deskundige op het gebied van de buitenlandse handel heeft hij veel van de wereld gezien en hij is nu dus bezig, om in Kroesj tsjews gezelschap verdere verkennin gen te doen. Bij de economische her vormingen kan Kroesjtsjew ongetwij feld de heldere kop van Mikojan goed gebruiken. En Mikojan maakt langs economische wegen een klim partij naar steeds groter invloed. Tsjechische astronoom ontdekte een nieuwe komeet Gezagvoerder Collins van de KJL.M.-super- 3onstellation „Wijvern" deelde de meteoroligi- sche dienst van de luchthaven Schiphol mee, dat hy een heldere komeet had waargeno men. De komeet bevond zich toen op 52.50 gra den noorderbreedte en 12.10 graden wester lengte en op 15 tot 20 graden boven de hori zon. De nieuwe komeet was tot op heden nog niet in ons land waargeno men. De ontdekker van de nieuwe komeet is niet de gezagvoerder, maar de Tsjechische astronoom Mrkos. De komeet zal zijn naam dragen. Inmiddels heeft het Internationaal astronomische bureau te Kopenhagen, waar aan hij zyn ontdekking heeft megedeeld, de nieuwe komeet waarge nomen. De Leidse sterren wacht heeft de komeet zondagmorgen om streeks half vier zeer mooi gezien aan de ho rizon van de noordelijke hemel, in de omgeving van de sterrenbeelden Lynx, Kreeft en Twee lingen. De komeet heeft een fraaie staart van onge veer zes graden. Er zjjn zondagochtend twee geslaagde foto's van de Komeet gemaakt. ANASTAS MIKOJAN slim, deskundig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5