PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Britten bereiden zich voor op actie tegen opstandige Iman Ontsnapte Duitsers gegrepen zijn weer Krappe van toewijzing aan Zeeland woningbouwgelden Vandaag... 200e jaargang - no. 183 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mini ra. p. advertentie 4.—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (max. 8 regel») U cent p. regel met een minimum ran f L—„Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. 3tro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vltsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogcrdxiraat 2< tel. 24 SPANNINGEN IN OMAN STIJGEN. Arabische Liga wil onverwijld hulpverlening aan rebel Venvacht wordt, dat weldra Britse troepen zullen opmarcheren te gen de troepen van de opstandige Iman van Oman. Het eerste doel van de aanval zou Nizwa zijn. De Britse strijdkrachten zijn thans be zig met het groeperen van de troepen. Verondersteld wordt, dat de aanval zal beginnen uit de vooruitgeschoven post te Abri. Zes Venom- straaljagers hebben maandag vluchten gemaakt boven het gebied van de opstandelingen. Bij een luchtaanval werden bij Tanoeg twee vracht auto's beschadigd. Er kwamen gisteren nog steeds Britse legereenheden in Oman aan. De bevelhebber van deze srtijd- kjachten, brigade-generaal Robert- r»on, is maandag per vliegtuig naar Oman gevlogen. Ook de eenheden van de sultan maken zich gereed voor de strijd. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga heeft aan de 29 Afrikaan se en Aziatische landen, die in 1955 op de conferentie te Bandoeng waren vertegenwoordigd, een nota gezonden. Daarin worden deze staten aange spoord te bewerkstelligen, dat Enge land zijn agressie beëindigt. De betrokkenen zijn tevens in ken nis gesteld van de oproep tot onver wijlde hulpverlening aan de Iman van Oman, die tegen de Britsgezinde sul tan in opstand is. Het Britse optreden wordt in strijd geacht met het hand vest der Verenigde Naties en de be ginselen van de conferentie van Ban doeng. De vertegenwoordigers van de Ara bische Liga zullen vandaag in buiten gewone vergadering te Cairo bijeen komen om een gemeenschappelijk plan voor hulp aan de opstandige Iman van Oman op te stellen. De ver gadering is belegd door de secretaris generaal van de Liga, die gisteren heeft verklaard dat de toestand in Oman „ernstig" is. De secretaris-generaal heeft giste ren besprekingen gevoerd met de am bassadeur van de Soedan in de Egyp tische hoofdstad, Ahmed Moukhtar, die momenteel voorzitter is van de Arabische Liga. De vertegenwoordiger van de Iman heeft nota's overhandigd aan de Rus sische zaakgelastigde en een Ameri- Ho Tsji Minh door Tito in Belgrado begroet President Ho Tsji Minh van het com munistische Noord-Vietnam is gister ochtend te Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek van vijf da gen aan Zuid-Slavië. Hij werd op het vliegveld begroet door president Tito en twee van zijn plaatsvervangers, Petar Stambolic en Svetozar Vulkamanovic. Ho Tsji Minh heeft ook in Boedapest met de Hongaarse premier Kadar, beraad- lipillllllllllllljllllllllM i Het verplaatsen van een com- |f H pleet huis is tegenwoordig niet H zo'n opzienbarende gebeurtenis meer, zeker niet sinds men voor dit werk, dat b.v. in de Verenig- de Staten nogal vaak voor- komt, over speciale grote M j= trucks met oplegger beschikt, §f die van een dergelijke „verhui- f§ zing" een gewoon karwei ma- M ken. Anders wordt dat echter allemaal wanneer zo'n huis wordt opgenomen door een H groep mannen, zoals laatst in H |j| Noord-Malakka, waar 200 in- H boorlingen een huis uit Baling M H overbrachten naar het vijf ki- M lometer verder gelegen Kroh. Een prestatie om respect voor te hebben. kaanse ambassaderaad. Er wordt ver zocht om tussenkomst voor een wa penstilstand, en voor onderhandelin gen om de vrede te herstellen en om de grenzen van het sultanaat te doen eerbiedigen. Elf leden van de Aziatische groep in de Verenigde Naties hebben maan dag gesproken over een rapport be treffende Oman, dat men de Veilig heidsraad wil voorleggen. In dit rap port wordt de Engelse interventie veroordeeld. Vandaag zal het aan de voltallige groep, die bijeenkomt om de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken, worden voorgelegd. Amerika is bang, dat de moeilijk heden in Oman naar andere landen zullen overslaan. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft er op aangedrongen, dat de Engelsen de za ken in Oman stevig aanpakken en snel afhandelen. Hij vroeg zelfs om meer Britse eenheden in te zetten. Vrijwel alle Indonesische politieke partijen hebben het Britse gewapende optreden in Oman veroordeeld. Elke gewapende interventie van een derde mogendheid in de binnenlandse aan gelegenheden van welk land ook is onverdedigbaar. De opstandige Iman van Oman heeft de Verenigde Staten en Sowjet- Unie om bemiddeling verzocht om tot een bestand in Oman te komen. Amerika is echter bang, dat de moeilijkheden in Oman naar andere landen zullen overslaan. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft er op aangedrongen, dat de Engelsen de za ken in Oman stevig aanpakken en snel afhandelen. Hij vroeg zelfs om meer Britse eenheden in te zetten. Pablo Casals (80) gehuwd met zijn leerlinge (20) De ruim 80-jarige wereldberoemde cellist Pablo Casals is zaterdag in San Juan, Puerto Rico, in het huwe lijk getreden met zijn twintigjarige leerlinge Martita Montanez. Rechter Martin Almodovar ver klaarde maandag, dit huwelijk vol trokken te hebben. Het was een sim pele plechtigheid teil huize van Ca sals. Als getuigen fungeerden prof. dr. Alfredo Matilla Jimeno en dr. Jose Passalacqua, de hartspecialist die Casals tijdens zijn ziekte in april behandelde. Zondag vertrok het echtpaar naar Europa aan boord van het Franse passagiersschip „Antilles". TERUG IN SCHEVENINGSE GEVANGENIS Moe en hongerig bij arrestatie De twee Duitsers, die donderdag middag met nog drie delinquenten uit de strafgevangenis te Seheve- ningen waren ontsnapt, zijn maan dag gegrepen. De twintigjarige Ludger J. Wilke werd bij Nieuw- Vennep in de Haarlemmermeerpol- der gearresteerd en de twee-en- twintig jarige Erwin L. Frese te Mijdrecht. Oplettendheid en in zekere mate van toeval hebben tot de arresta ties geleid. In de nacht van zondag op maandag zagen twee wacht meesters van de rijkspolitie te Nieuw-Vennep een wielrijder na deren op een fiets zonder licht. De jonge man voerde achterop de ba gagedrager een metgezel mee. Toen de wachtmeesters de wielrij der toeriepen te stoppen, sprongen beiden van de fiets af, lieten die op de weg liggen en vluchtten. Zij ren den in tegenovergestelde richting van elkaar het weiland in. Onmiddellijk werd er een intensie ve klopjacht ingezet, die maandag middag tot succes leidde. Wilke werd uitgeput aangetroffen bij een hooi mijt. Hij probeerde weer te ontvluch ten, toen hij de agenten op zich zag afkomen. Maar dat had geen resul- Intussen werd de klopjacht op Frese voortgezet. Slechts enkele uren nadat Wilke weer in de straf gevangenis te Scheveningen was teruggebracht, reed er een tweede politiewagen de binnenplaats op, waarin zijn metgezel Frese arri veerde. Frese was er in geslaagd de gordel van politiemannen, die de Haarlem mermeer hadden afgesloten, te door breken. Dank zij de oplettendheid van twee burgers kon hij toch worden ge grepen. De chauffeur Anton van Ca- pel uit Noorden en zijn bijrijder Kees Lelieveld zagen de Duitser op een provinciale weg lopen. Hij kwam hun bekend voor door de foto's die in de kranten hadden gestaan. De politie werd gewaarschuwd, die onmiddellijk met een motor en zij span de weg opreed. Zonder tegen stand nam hij plaats in de zijspan. Beiden waren moe, vermagerd en hongerig. Zij hadden de laatste dagen zeer weinig gegeten. Het uit 2/f man bestaande tam- ft H boerkorps van het garderegi- H s ment fuseliers prinses Irene" heeft maandagochtend bij het tf g paleis te Soestdijk een aubade s gebracht aan prinses Irene ter gelegenheid van haar achttien- s de verjaardag. Later bood een i| deputatie aan de jarige prinses f§ een weekendtas aan. De foto tf H laat zien hoe de koninklijke fa- |t H milie op het bordes voor het paleis het tamboerkorps gade sloeg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Fraaie weekendtas voor jarige prinses Irene. De leden van het koninklijke gezin, bruin verbrand door hun verblijf in Zuid-Frankrijk, hebben maandag van af het bordes van het paleis Soestdijk het optreden gadegeslagen van het uit 24 man bestaande tamboerkorps van het garderigiment fuseliers „Prinses Irene", dat ter gelegenheid van de 18e verjaardag van H.K.H. prinses Irene optrad. Een deputatie bood de prinses een fraaie weekend tas aan uitgevoerd in bordeaux-kleu rig linnen en gebiesd met leder. De Koninklijke Nederlandse briga de „Prinses Irene", opgericht op 11 januari 1941 in Engeland, maakte deel uit van de bevrijdingslegers in 1944 en marcheerde op 8 mei 1945 als eerste geallieerde eenheid 's Graven- hage binnen. Het regiment Prinses Irene opge richt in 1946 werd bij Koninklijk Be sluit met ingang van 1 juni 1948 ver heven tot garderegiment, waai'door de bijzondere betrekking tot uiting kwam van het regiment tot het ko ninklijk huis. Het Nederlandse contingent op de Wereldjamboree te Sutton Coldfield heeft maandag ter ere van de ver jaardag van Prinses Irene eèn tea- party georganiseerd. Overstromingen in Mexico, drie dammen doorgebroken In het gebied van Las Vegas Mixi- co hebben zich overstromingen voor gedaan, doordat maandagochtend de sterk gezwollen rivier de Gallinas drie dammen in haar bedding door brak. Stroomopwaarts en stroomaf waarts van Las Vegas werd een aan tal huizen overstroomd. Over persoonlijke ongevallen is niets gemeld. Er is wel aanzienlijke schade aangericht. Honderden men sen zyn geëvacueerd.. Overstromingen in Zuid-Korea, die het gevolg zijn van de grote regenval der afgelopen dagen, hebben tot dus verre 120 levens geëist. 37 personen worden vermist en 51 zijn gewond geraakt. 9243 huizen werden vernield of geïnundeerd en zeker 45.000 per sonen werden dakloos. 40.000 hekta- ren bouwland staan blank. De zware regenval begon vrijdag avond en duurde tot zondagmiddag. Het treinverkeer, dat gestaakt moest worden, is weer ten dele hersteld. In 30 jaar had het niet zo hevig gere gend in Zuid-Korea. Enige bedrijfstakken mogen afwijken compensatie-huur In de staatscourant van gisteren Is een aantal beschikkingen van het college van ryksbemlddelaars opgeno men, waarby aan enige bedrijfstakken wordt toegestaan af te wijken van de beschikking compensatiebijslag huur verhoging. Aan deze bedrijfstakken is nu toe gestaan bij het bepalen van de bijslag niet de gemeenteklasse-indeling, die in de verordening is voorgeschreven aan te houden, maar de indeling volgens de geldende collectieve arbeidsover eenkomsten. Het geldt de textielin dustrie, de metaalindustrie, de leder- warenindustrie en het grafisch bedrijf. Door het geringe bouwvolume in de jaren 1954 en 1955 De Nederlandse regering heeft kort geleden aan de gemeentebesturen lenings-gelden toegewezen, welke tot een totaal van 400 miljoen beschik baar waren gesteld door institutionele beleggers. Deze gelden konden door de gemeenten bestemd worden voor de financierir g van in uitvoeringzijnde woningbouwprogramma's, voor het aflossen van kortlopende leningen, welke ten behoeve van de woningbouw waren aangegaan door de gemeen tebesturen, of maar dat eerst in de derde plaats voor financiering van nieuwe bouwprogramma's. De provincie Zeeland is by deze verdeling niet al te best uit de bus gekomen. Van de vier honderd miljoen galden kwam slechts een bedrag van 5.579.000 in Zeeland terecht of wel iets meer dan één procent. Deze teleurstellende toewijzing was een gevolg van dè minder juiste richtlijnen, welke voor de verdeling werden opgesteld. Als basis voor de verdeling werd namelijk aangenomen het aantal nieuwe woningwetwonin gen, waarvoor in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging was verleend. Nu was aan de provincie Zeeland behoudens voor de rampgebieden in de jaren 1954 en 1955 een uiterst mi nimaal bouwvolume toegewezen, zo dat er in die jaren vrijwel niet ge bouwd kon worden. De nieuwbouw kwam pas in 1956 op volle toeren, toen men de in cle provincie aanwe zige bouwcapaciteit ten volle mocht benutten. Het wonderlijke verschijn sel doet zich nu voor, dat bij de ver deling yan, de 400 mil joep de tamp- gebieden boven aan op de lijst en verscheidene grote gemeenten van Zeeland niet of nauwelijks aan haar trek gekomen zijn. Zo kreeg Kruinin- gen 505.900, maar Oostburg kreeg niets. Middelburg moet het met 84.300 doen en Zierikzee ziet zich 660.500 toegewezen. Bij de verdeling is dus geen reke ning gehouden met de directe behoef te van de diverse gemeenten aan langlopende leningen en er zijn dan ook gemeenten voor wie de toewij zing een buitenkansje is. omdat men er nu nog weer een aantal nieuwe woningen kan bouwen. Hier volgt de volledige lijst van de toewijzing voor Zeeland (de gemeen ten, die niet genoemd worden, kregen gemioawijzmgAi De verdeling. Arnemuiden 56.200; Baarland 14.100; Biervliet 14.100; Bres- kens 14.100; Brouwershaven 112.400; Bruinisse 84.300; Clinge 56.200; Dreischor 154.600; Dui- vendijke 84.300; Eikerzee 42.200; Ellemeet 98.400; Goes 421.600; Graauw en Langedam 14.100; Grijpskerke 48.100; 's-Heer Arends- kerke 98.400; Heinkenszand 28.100; Hontenisse 140.500; Kat ten dyke 28.100; Kerkwerve 126.500; Kloetinge 154.600; Koe wacht 42.200; Kortgene 84.300; Kruïningen 505.900; Middelburg 84.300; Nieuwerkerk 323.200; Noordgouwe 14.100; Noordwelle 42.200; Oosterland 267.000; Oost- kapelle 14.100; Oudelande 28.100; Ouwerkerk 140.500; Philippine 28.100; Poortvliet 28.100; Rilland 295.100; Sas van Gent 28.100; Scherpenisse 14.100; Serooskerke (Sch.) 42.200; St. Jansteen 112.400; St. Maartensdijk 42.200; Sluis 42.200; Terneuzen 168.600; Tholen 14.200; Veere 14.100; Vlis- singen 463.800; Vogelwaarde 56.200; Waarde 28.100; Wentel- dinge 84.300: Westdorpe 42.200; Wissekerke 42.200; Wolf aartsdijk 28.100; Yerseke 14.100; Zierikzee 660.500 en Zuiddorpe 14.100. Totaal t 5.579,700, Weer honderden in Algerije gesneuveld Franse autoriteiten hehben mede gedeeld, dat in Algerye in het afgelo- Sien weekeinde een honderdtal rebel- en is gesneuveld in felle gevechten met Franse troepen, vele opstandelin gen werden gewond. Het zwaarste gevecht werd gele verd in het noorden van het district Constantine, nabij de Tunesische grens. Hierbij vonden veertig verzets lieden de dood. In West-Algerije werd een bende in het gebergte in de omgeving van Tlemcen door de veiligheidstroepen opgevangen. Er ontstond een gevecht dat zeven opstandelingen het leven kostte. De bende besfond uit jonge Algerijnen, die op weg waren naar Marokko, om aldaar voor de verzet- strrjd in Algerije te worden opgeleid. Zij waren in 't bezit van nieuwe lich te machinegeweren van Britse make lij. De Franse regering heeft maan dag te Parijs medegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld om een einde te maken aan de nieuwe „golf van terrorisme", die thans over Alge rije gaat en die, naar wordt aangeno men, is ontketend i.v.m. het komende debat over Algerije in de in septem ber bijeenkomende algemene verga dering der Verenigde Naties. is het 100 jaar geleden, M dat onder leiding van Cyrus W. =s M Field een aanvang werd ge- H maakt met het leggen van de m eerste transatlantische telc- graafkabel van Valentie in Z. s W.-Ierland naar Placentia op New Foundland (een afstand M van ca. 3.100.000 yards), doch M deze poging liep op niets uit, |f H omdat de kabel brak. viert Bolivia zijn onafhan- jj j§ kelijkheidsdag. <W)lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!!ll!llll!!lll!ll!lll!lll!i!lillll!llllllllllü Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm, licht bewolkt. 23 gr- Oslo, zwaar bewo|kt, 28 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 24 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 17 gr- Londen, half bewolkt. 27 gr. Amsterdam/licht bewolkt. 22 gr. Luxemburg, licht bewolkt. 27 gr. Parijs, zwaar bewolkt. 27 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 31 gr- Nice, regen. 25 gr. Berlijn, licht bewolkt. 24 gr- Frankfort, onbewolkt, 27 gr. München, onbewolkt. 23 gr. Zürich, onbewolkt. 28 gr. Geneve, jicht bewolkt. 29 gr. Locarno, licht bewolkt. 28 gr. Wenen onbewolkt, 24 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 28 gr. Rome. geheel bewolkt, 32 gr. Ajaccio. licht bewolkt. 27 gr. Mallorca, licht bewolkt. 33 gr. DE VERWACHT... WARM. Warm en vrij zonnig weer behou dens een kans op onweer voorname- lfjk in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 7 augustus Zon op 5.12 onder 20.22 Maan op, 18.18 onder 2.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1