Het kampcentrum van Katendrecht op Schouwen is nu in gebruik tS.ijpe GOES ZETTE VOLKSDANSFEEST MET VEEL GEESTDRIFT VOORT DAMESKOOR ZUIDZANDE IN CADZANDSE DRACHT Aeenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 COMMISSARIS DER KONINGIN HEES VLAG In eerste plaats voor kinderen, maar ook voor de bejaarden De commlftsaris der koningin In de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cnaecnbroot, gewaagde zaterdagmiddag tydens de officiële opening van het kampeentrum Eikendal van het Kntendrechtse Volkshuis uit Rot terdam. dat een plaats heeft gekregen ln het duingebied onder de ge meente Burgh, van de bijzonder grote teamgeest die de bouw van dit centrum mogelijk heeft gemaakt. De opoffering en de eendrachtige sa menwerking die de bouwploeg in de laatste jaren heeft getoond, getuigt van grote moed en een geest, die andere steden zich ten voorbeeld kun nen stellen, aldus jhr. De Casembroot. Eerder in zjjn toespraak wees de commissaris op de grote opvoedende waarde, die een dergelijk kamp heeft voor de jeugd van Katendrecht, die op deze manier eerbied voor de natuur wordt bijgebracht. „De activiteiten die uw vereniging In de laatste twintig jaar heeft ont plooid zijn dusdanig geweest, dat de naam Katendrecht net merendeel van haar vroegere slechte reputatie heeft verloren aldus de commissa ris der koningin. Tevoren was een groot aantal ge nodigden verwelkomd door de leider van de bouwploeg. de heer T. Verha- gen. die een overzicht gaf van de totstandkoming van het kampcen trum. waarbij hij woorden van dank richtte tot alle instanties die hun me dewerking bij de verwezenlijking hebben verleend. „Het centrum is vooral tot stand gekomen dankzij de Rotterdamse bedrijven en fondsen en het verheugt mij daarom de opdracht van de bouwploeg als voltooid terug te geven aan de voorzitter van de Rotterdamse Kamer Van Koophandel en Fabrieken, mr. K. P. van de Man- dele." Mr. Van de Mandele betoogde, dat de Katendrechters zich niet alleen echte Katendrechters heb ben getoond, maar tevens hebben bewezen rasechte Rotterdammers te zijn. „Ik wil de opdracht gaar ne terugnemen en het kampoen- trum overdragen aan het bestuur van de K.S.V. Maar alvorens dit te doen wil ik de hoop uitspreken, dat deze Rotterdamse veste op Zeeuws gebied mag leiden tot een goede verhouding Rotterdam- Zeeland." Voorzitter E. G. Bórgers aan vaardde het centrum namens het be stuur. In zijn toespraak gaf hjj een terugblik over de oprichting en groei van de Kö/tendrechtse vereniging. Het centrum, dat; in de eerste plaats is gebouwd voor de kinderen, wil men ook gebruiken voor bejaarden en huisvrouwen. Jhr. mr. De Casembroot verrichtte hierna de officiële opening met het hijsen van de nationale driekleur, waarna het Wilhelmus werd gespeeld door het korps van de Holland Ame rika lijn uit Rotterdam. Voorbeeld Jhr. mr. R. J. H. Q. Roëll, burge meester van Burgh, noemde 't kamp eeft voorbeeld voor heel dé Schouw- se omgeving. Hulde is op zijn plaats voor de stoere werkers en in de eer ste plaats voor de stuwende kracht, De commissaris der koningin in de provincie Zeelandjhr. mr. A. F. C. de Casembroot opende zaterdagmid dag in Burgh liet kampeercentrum ,JSilcendal" van het Katendrechtse Volkshuis te Rotterdam. Terwijl het muziekkorps van de Holland-Ameri- ka Lijn uit Rotterdam het Wilhelmus speelde, hees de commissaris der ko ningin de Nederlandse driekleur. de heer T, Verhagen, zo zei de bur gemeester. Na het officiële gedeelte volgde 'n rondgang over het terrein, waarbij een bezoek wérd gebracht aan de keuken, het stafgebouw, de zieken zaal en de twaalf groepsverblijven, die elk een capaciteit hebben voor twaalf personen, de douches en de recreatiezaal. VAN uitvin TOT DORST Zaterdagavond lAAt, eigenlijk was het al zondagmorgen, werd de poli tic in Vlissingen gewaarschuwd, dat twee Jongemannen zich ,,op verdach te Avijze" ophielden in 't portiek van een hotel aan het Bcllamypark. Toen de politie ter plaatse Acrscheen wa ren de vogels bereids ge\'logen, maar na enig speurwerk AVerden zc toch teruggevonden. Zittend in een gras veldje Dan de Breewaterstraat en leder voorzien vart een fles witte wijn! Naderhand kwam vast te staan, dat de beide jongelieden studenten uit Bergen op Zoom na het sluitings uur van de café's noe dorstig waren geweest. Om dit onaangename ge voel te bestrijden waren ze doorge drongen in de gang van het hotel in het Bellamvpark, alwaar ze zich uit STRANDKLEDING Het beviel opa en oma, die een be zoek aan kinderen en kleinkinderen in Zeeland brachtenuitstekend. Ze waren in Zoutelandc ln een pension getrokken en vooral opa ging er vrij wel dagelijks op uit om flinke strand wandelingen te maken. Er was even wel een kleine schaduwzijde aan de overigens wolkenloze hemel en dat was de zon Opa had er oen beetje last van. Naar zijn smaak scheen die zon hem van tijd tot. tijd al te verzengend en dies besloot hij op een goeie dag om maatregelen te treffen. Jk ga strand kleding kopen sprak hij resoluut tot oma. Oma verbleekte. In gedachten zag ze de man, die ze tot dusver uitslui tend in passende kledij had gekend, al in korte broek en kleurig prethemd langs de Zeeuwse stranden dwalen, of erger er mee in het keurige pension aan tafel verschijnen. Met een hoofd vol zorgen zag se hem ver trekken. Een klein uurtje later kwam opa terug. Trots wierp hij een minuscuul pakje op tafel en tevreden verklaarde hij: „Zo, nu kan ik er tenminste te gen". Hij had zich een alpinopetje aanye- echaft een klein voorraadje twee flessen witte wijn toeeigenden. De politie ont fermde zich over de dorstige knapen, die zondagmorgen na de wijn be taald te hebben teruggezonden werden naar een kampeercentrum onder Biggekerke, hun tijdelijke ver blijfplaats in Zeeland. WARME SPIRITUS Zondagmidd£^ omstreeks één uur ontstond een brandje in de keuken van het pand Veerseweg 81 te Mid delburg, bewoond door de familie K. Toen mevrouw K. omstreeks die tijd in de keuken kwam, zag zij een grote vlam tussen het keukenkastje en het gasfornuis. Het bleek, dat een op het keukenkastje staande fles brandspiri tus door de hitte van de gasvlam ge sprongen en in brand geraakt was. De heer K. hoewel ziek. slaagde er in met behulp van een slang, die hij aan de kraan bevestigde, het vuur te blus sen. De inmiddels gearriveerde brand weerauto behoefde geen dienst meer te doen. Er was alleen wat verfscha- de. EERSTE LUSTRUM De W.S.V. „Kruiningen" vierde za terdag op bescheiden maar waardige wijze het 5-jarig jubileum. Trots marcheerden de leden in hun nieuwe uniformen, die zij voor het eerst aan het Kruininese publiek toonden, door het dorp. Zij werden rVirbij vooraf gegaan door de Koninklijke Harmo nie ..E.M.M.", die met pittige en vro. lijke marsmuziek ertoe bijdroeg, dat de mars door het dorp "en manifesta tie werd, waarin belde verenigingen hun deel hadden. In de feestelijk ver lichte muziektent op de Markt gaf de accordeonvereniging „Jacob Obrecht" Uit Hooget'heide een concert, waar mee de festiviteiten rond dit eerste lustrum van de W.S.V. „Kruiningen" besloten werden. OPNAMEN In het Holland Festival is zoals be kend het Strijkorkest Benedetto Mar cello opgetreden in het stadhuis te Middelburg. De V.A.R.A. heeft daar van opnamen gemaakt, waarvan zij een deel circa een maand geleden heeft uitgezonden. Een ander deel zal zij uitzenden op vrijdagavond 16 augustus in het gezamenlijk pro gramma. Men hoort dan de Sonate ln G van Domenico Scarlatti en daarna het Concert voor fluit en strijkorkest in G van Antonio Vivaldi, waarbij Adrlaan Bonsel, fluit, als solist op treedt. Het kamp, dat op het moment van de opening %vas bevolkt door 140 Rotterdamse kinderen, maakt een bij zonder verzorgde indruk, In de grote recreatiezaal werd na de rondgang thee geserveerd, waarna nog door talrijke personen werd gesproken; onder meer door de heer H. J. W. Beek, als vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs, kunsten en aa-etenscliappen. Mr. K. P. van der Mandele kreeg evenals de commissa ris der koningin een litho van het kamp aangeboden, gemaakt door de Rotterdamse kunstenaar Cornells. Ook een aantal andere personen, dat bij de oprichting van het kamp me dewerking heeft verleend ontving een exemplaar van dit plaatwerk. Jongeman verdronk in Oosterschelde Kano sloeg om Zaterdagmorgen Is de 18-Jarige P. J. Schrijver uit Krabbendijke ver dronken, toen de kano waarin hij met zijn broer, de 19-jarige Jaap Schrijver, op de Oosterschelde voer, omsloeg. De broers hadden dc kano van een provisorisch zeil voorzien. De kano kapseisde omstreeks ne gen uur nabij de zeedijk langs de Oosterschelde. De oudste van de twee broers kon gered worden door de Avachtmeester van de rijkspolitie J. Verpoorten uit Krabbendijke, die zich gewaarschuwd door enkele omstanders onmiddellijk te water begaf. Hij slaagde er in Jaap Schrij ver behouden aan de wal te bren gen, waarna hij zich voor de tweede maal te water begaf om te trachten diens broer Piet te redden. Ook de heer Don, onderwijzer aan de Mulo- school in Krabbendijke, begaf zich te water, maar de reddingspogingen mochten niet meer baten. Het slacht offer was door de sterke stroom meegetrokken. Zijn stoffelijk over schot Werd omstreeks elf uur gevon den en aan wal gebracht dqor een van de twee roeiboten, die intussftrt uit Krabbendijke waren uitgevaren. De verslagenheid in Krabbendijke over dit tragisch ongeval is groot. Terneuzenaar gewond bij ongeval in België Zaterdagavond is de heer J. Cra- cau uit Tenieuzen ernstig gewond geraakt bij een a'erkeersongeA'al on der Maldegem iii België. Hij moest In een ziekenhuis te Eekloo aa'orden opgenomen. Drie andere personen AVerden eveneens zAvaar gewond. Uit de richting van de kus.t nader den twee kleine personenwagens een oprit, toen plotseling een Nederland se auto, bestuurd door de heer Cra- cau uit Terneuzen, trachtte voorbij te rijden. Op datzelfde ogenblik na derde uit tegengestelde richting een Engelse auto. De Nederlander poog de om zich tussen de tweede kleine wagens weer in te voegen, maar greep daarbij de eerste auto. Door de slag werd de Nederlander weer op het linkerbaanvak gestoten, waar hij in botsing kwam met de Engelse auto. De bestuurder van de Neder; landse wagen werd levensgevaarlijk gewond. De inzittenden van de Brit se auto, een echtpaar met hun 12- jarig zoontje, liepen zware verwon dingen op. De slachtoffers zijn in een zieken huis te Eekioo opgenomen. Ernstige autobotsing Vrijdagmorgen omstreeks negen uur Is op de Nieuwe Aveg onder de ge meente Halsteren een ernstige auto botsing gebeurd tussen een luxe auto bestuurd door mevr. H.S. uit Haamslede en een vrachtauto be stuurd door J. B. uit Raamsdonk. De vrachtauto was geladen me! puin en was onderweg naar Stavc- nisse en reed over de voorranesweg Mevr. H.S. die deze weg op wil de draaien verleende geen voorrang Avaardoor een botsing onvermijdelijk was. Haar echtgenote werd uit de auto geslingerd en bekwam dusdani ge A'erwondingen dat hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd vervoerd. De auto die zwaar werd beschadigd Averd door de politie in bewaring genomen kele defecten aan OP ZONOVERGOTEN MARKT Na afloop „rock 'n roll" in „De Prins van Oranje" Bij een A-olIcsdansfeest hoort een vrolijk zonnetje. Het leek wel of de zon hieraan had gedacht zaterdag middag, toen op de Markt te Goes voor het stadhuis dansgroepen uit zes verschillende landen toonden op welke wijze zij zich in hun vader land met deze dansvorm amuseren. Vrijdagavond waren deze groepen in Goes gearriA'eerd om deel te nemen aan hèt door de Goesc gymnastiek vereniging „Kasporgo" georgani seerde dansfestijn, dat een avcck zal duren. Zaterdagmiddag gaven zij dan hun eerste grote voorstelling. De jongens en meisjes zaten op banken in de met touwen afgezette dans ruimte op het plein en traden om beurten op. Voor die tijd hadden zij ou de pit tige muziek van de drumband van de gymnastiekvereniging „S.S.S." uit Breda en de „Goesc Pijpersband" een mars gemaakt door de binnen stad. Vi.if tot zes rijen dik verdron gen de belangstellenden zich reeds een uur voor het begin achter de touwen. Na de kleurige entree van de groepen werden zij voorgesteld aan de genodigden. Hoewel de dansen niet alle authen tiek waren en vaak meer gebaseerd op ontspanning dan folklore, toonde het publiek met hartelijk applaus herhaaldelijk, dat het niet was te leurgesteld. Bijzonder veel succes had de „Nicolson Pipe Band" uit Folke stone. Het applaus, dat volgde op het optreden van deze doedelzak band en van de dansgroep, die een originele Schotse dans op de ze muziek uitvoerde, vvas zeker verdiend. De jongste van de?,e danseresjes Avas pas elf jaar oud, maar op perfecte wijze maakte zij de meest ingewikkelde passen van de moeilijke, Schotse zivaard- dansen. Ook bij de dansgroep van de Salz- burgér volkshogeschool ging het Verlichting Abdijgebouwen woensdag a.s. vanaf 8.30 uur Voor de vierde maal gedurende dit seizoen zullen de Middelburgse inge zetenen en in de stad verblijvende toeristen in de gelegenheid gesteld worden om de verlichte Abdijgebou wen te bezichtigen, namelijk woens dagavond a.s. Vanaf half negen des avonds zullen de deuren van de Nieuwe Kerk geopend zijn, waarna men via de bekende route het sfeer vol verlichte complex in ogenschouw kan nemen. Voorts zal men de verlichting nog kunnen zien op de woensdagen 14 en 21 augustus a.s. voornamelijk om het folkloristische element. Hiervan getuigden ook de kostuums, leren broeken voor dc mannen en mooi geborduurde rok ken en witte kousen voor de meisjes. Aan de andere groepen was duide lijk te zien, dat zij de lichamelijke ontspanning boven originaliteit stel den. Het waren dan ook voor het merendeel in de eerste plaats gym nastiekverenigingen. die het volks dansen beoefenen als een vorm van ritmische gymnastiek. Een tweede groep uit Engeland was nog verder gegaan en verscheen met een ballet nummer, waarvoor zij een uitge breide garderobe met zich hadden meegevoerd. Hun optreden zweefde tussen ballet en volksdans in. Contrast Een groot contrast mot deze Euro pese groepen vormden „The Orien tal Girls" uit Den Haag, Indische meisjes, die enigszins verwarrend werden aangekondigd als een Bali nese dansgroep. De rijstdans echter, die zij vol gratie uitvoerden op Krontjong-muziek een muziek vorm die niet afkomstig is van Bali, maakte deze kleine vergissing ruimschoots goed. 's Avonds traden verschillende groepen nog eens op voor hun pleeg ouders en genodigden in de „Prins van Oranje". Dit. programma aa'as goed verzorgd, maar duurde iets te lang voor de meeste meisjes, die reeds de hele middag gedanst had den. Pas tegen één uur was het af gelopen. Dit was echter voor velen geen bezAvaar om daarna gedurende het erop volgende bal, de volksdans- kunst te verwisselen voor rock 'n roll, dat met evenveel enthousiasme werd beoefend. Ondanks het feit. dat op de dansvloer vier verschillende talen werden gesproken, begreep nt'en elkaar volkomen, Mgr. dr. Ch. A. M. van Dam te Bergen op Zoom overleden Zaterdagavond is te Bergen op Zoom in Huize Catharina, overleden Mgr. dr. Ch. A. M. van Dam, in le ven emeritus deken en pastoor van Bergen op Zoom, Mgr. Van Dam werd in 1875 te Breda geboren. Na zijn priesterwijding in 1900 werd hij naar Rome gezonden, waar hij twee jaar studeerde. In 1916 werd hij tot deken van Bergen op Zoom benoemd, Mgr. Van Dam, die tijdens de Duitse bezetting in het kamp Amersfoort ge vangen Averd gezet, was een zeer ge ziene figuur. Hij verwierf zich met alleen de achting van het rooms- katholiekè deel van de bevolking van Bergen op Zoom, maar ook van de anders denkenden. Bij zijn 40-jarig priesterfeest benoemde de Paus de overledene tot geheim kamerheer. Engelse zeecadetten brachten zater dag een bezoek aan de tentoonstelling ,£Iicliiel de Ruyter" te Vlissingen. De afstammelingen van De Rïtyters vij anden bekijken hier aandachtig de maquette van de zeeslag bij Kijkduin. (Foto P.Z.C.). Diploma-uitreiking van „Vakopleiding Bouwbedrijf" In technische school te Middelburg In één der lokalen a-an de techni sche school te Middelburg AVerden zaterdagmiddag de diploma's uitge reikt aan de cursisten, die zijn ge slaagd voor de zomerexamrns van de stichting „Vakopleiding Bouwbe drijf". Aan deze examens is in Zee land deelgenomen door 60 kandidaten voor timmeren en 26 kandidaten voor metselen. De heer J. A. Letzer uit Vlissingen, de a-oorzitter a'tin de exa mencommissie, heette nnn het begin a'an deze bijeenkomst de genodigden en leerlingen A'an liarte AveJkom, Avaarna hij de geslaagden feliciteer de met het behaalde resultaat. Zes van de best geslaagde kandidaten oA-erhandigde de lieer Letzer met een toepasselijk toespraakje de daarvoor bestemde prijzen. Namens het gemeentebestuur van Middelburg werd het woord gevoerd door do heer L. J. van 't Westende, die eveneens zijn gelukwensen over bracht en de geslaagden op het be lang van het verworven diploma wees Hierna werd gesproken door de heer Th. de Waal. hoofdcontrolcur van de stichting „Vakopleiding Bouwbedrijf" Tot slot van hot officiölo gedeelte van deze middag dankte de heer J. Provoost, controleur van de stichting A'oor Zeeland, het bestuur en de direc teur van de technische school voor de verleende medewerking, de examen commissie en do concierge der school. De heer Letzer sprak een slotwoord. Vervolgens kregen de genodigden en verdere bezoekers de gelegenheid om de examen-werkstukken aan een nader onderzoek te onderwerpen. De stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft dit jaar de ongeveer 2500 exa menkandidaten voor timmeren in Ne derland werkstukken laten maken, die onderdelen zijn voor de zogenaamde groepshuizen voor de padvinders. Deze groepshuizen zijn aangeboden aan de Nationale Padvindersraad. De Middelburgse examenkandida ten hadden de opdracht gekregen om een wandschot te maken, tervvijl op het examen in Hulst een onderdeel voor een spant gemaakt werd. Het werkstuk metselen bestónd uit het maken van een stuk gevelfragment met siermetselwerk. Alle kandidaten voor metselen ontvingen hun diploma, één timmerman moest worden afge wezen. Uniek terras op platvorm Terneuzens watertoren Lift werd zaterdag in gebruik genomen Zaterdagmiddag werd de in de Ter- neuzense watertoren aangebrachte lift voor het publiek opengesteld. Reeds op de eerste middag maakten velen van de gelegenheid gebruik om vanaf het platform, waar zich tevens een modern ingericht café-terras be vindt, dat aan ruim 100 bezoekers plaats biedt, van het schitterende uit zicht over land en rivier te genieten. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke V.V.V.. die deze unieke attractie exploiteert., de toren tot 15 september alle dagen voor het pu bliek open te stellen en wel des och tends van 10—12 uur en des namid dags van 1421 uur. Van medio september tot 1 juni van het volgend jaar Avordt de toren voor het publiek 'gesloten, met uitzonde ring echter van bijzondere dagen, zo als'Pasen en Pinksteren. Gezelschap pen. die tijdens de wintermaanden een bezoek aan de toren willen bren gen kunnen zich hierover met de WV verstaan. Examens Voor het examen hoofdakte onder wijzer slaagde te Breda mej. A. M. M. Thomaes uit Aardenburg. Eerste prijs voor jong accordeonist Op het algemeen concours voor ac- rordeonistcn dat te 's-Hertogenbosch werd gehouden, behaalde in de junio- renk'asse de 11-jarige Herve Marclé nu F"d- cm le prijs met 212 pun ten Groot was de belang stelling, toen het dames koor „Juliana" te Zuid- zande zaterdagavond een concert in de tent gaf. Geen wonder ook: het koor beschikt in de eerste plaats over goe de zangstemmen ten tweede: de dames had den zich voor deze ge legenheid in de fraaie oude Cadzandse dracht gestoken, compleet met „karkassen"! Enkele honderden be langstellenden Avaren op het Dorpsplein samenge komen om te luisteren naar de mooie zang van het onder leiding van burgemeester H. P. Ever- wijn, de directeur, staan de dameskoor. Het koor bood, in het stemmige zwart met de fraaie witte mutsen en gouden en zilveren ver sierselen. een prachtige aanblik. Nadat het koor geopend had met het Zeeuws-Vlnamse volks lied, bracht de voorzit ter van de plaatselijke V.V.V., de heer H. Goe- degebuur, dank aan de dames voor de vele moeiten, die zij zich hadden getroost, om hun „uitrusting" de oude Cadzandse klederdracn- compleet te krijgen. Hierna vervolgde het koor zijn programma met „Jesu Rex Admi- rabile" van Da Palesti na en zong verder voor de pauze nog „Vere Languores" van Antonio Lotti, het Russisch Ves perkoor van Bortnianski en „Dorpsvesper" van Jacques Perk. Na de pauze brachten de dames een lichter genre van liederen en zongen onder meer het Wiegelied van Brahms, „Daar was een wuf die spon" (P. van Hauwe), Voermansl.ed tin i bewerking van J. Evertse) en „Wij zijn al bijeen goede kadul- ietjes" van Joop Schou ten. Het was een bijzonder geslaagd concert, dat er zeker toe heeft bijgedra gen de naam van hot koor en van Zuidzande groter bekendheid te ge- sen. De nog jonge ver- g'iig voor Vreemde lingenverkeer, die de or ganisatie in handen had, kan hierop met voldoe ning terugzien. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg - Electro: „Battle Hymn", 7 en 9.13 uur. 14 J. Schouwburg: „Sport staalt spieren", 8 uur, a.l. Provinciale Bibliotheek: Tentoon stelling ..Zeeuwse geschiedenis door tijdgenoten verhaald", 19—12.30 en 13.30—18 uur. Van Benthem en Jut ting: Hokusal. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Vlixslngen Alhambra: „Battle Hymn", 7 en 9 uur. 14 Luxor: „De strijd tegen de vliegende schotels", 8 uur, 14 j. Bejaardenhuls: Tentoonstelling Mlchlel de Ruyter", 1017.30 uur. Goes Grand: „Battle Hymn", 8 uur, 14 J. Grote Markt: Volksdansen, 20 u,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2