Ouverture volksdansfeest in Goes Uoin Zeeuwse Almanak TWEE MEISJES DOOR STROOM MEEGESLEURD EN VERDRONKEN WIE... WENST... WAT? CHR. SCHOOL IN WESTKAPELLE HEEFT LEERKRACHTEN TEKORT N.V.v.h.GEBR. POLAK VLISSINGEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1J»57 Kleurige vlaggenparade op de Markt De vele honderden toeschouwers die vrijdagavond de Grote Kerk te Goes omzoomden, hebben al een voorproefje gehad van het grote fes tijn van volksdans, ballet, muziek en folklore, dat' afgevaardigden uit zeven landen vanmiddag en ook in de volgende week nog zullen bie den. Met een vlaggenparade, waarbij de Belgische, Duitse, Engelse, Oostenrijkse, Franse, Nederlandse en Zeeuwse vlaggen op het grote podium voor het stadhuis werden gehesen en „Arti et Amicitiae" de resp. volksliederen zong, werd tegen acht uur deze internationale feestweek geopend. Vooraf hadden alle tot dusver reeds gearriveerde deelnemers (sters) mét de leden van de organiserende vereniging „Kasporgo" eerst nog een vooral de doedelzakband uit Folke- mars door de stad gemaakt, waarbij stone en de in even kleurrijke kostu- mes gestoken volksdansgroep van de Salzburger Volkshogeschool veel be kijks hadden. Nog interessanter werd het toen alle deelnemende groepen op het podium enkele nummers van hun repertoire ten beste gaven. Het werd een gezellig en afwisselend pro gramma. De Nicolson Pipe band deed de Schotse muziek over de Markt klinken, de dames van „Les Rlrondel- les" uit Villefranche sur Saöne lieten een nummertje goede ritmische gymnastiek zien en zes dames van het Weense „Wieden" verrasten met een bijzonder gracieus uitgevoerde vlaggendans op ja hoe kan het ei genlijk anders! een Weense wals. Volksdansgroepen uit Folkestone en Neurenberg traden op met enkele volksdansen, terwijl het van vorig jaar reeds bekende groepje uit Salz burg met muziek en dans weer de Ti- roolse sfeer op de Goese markt schepte. Een bijzondere attractie was daarbij het optreden van de 16- jarige Lotte Frank, die een vlot num mer op de cither gaf. Voorts traden ook de dames van Kasporgo zelf nog op. Vanmiddag omstreeks half vier zal dit alles in vergrote vorm worden VAN TOT KEIEN WORDEN KLINKERS De A.N.W.B. brengt de Zeeuwse weggebruikers, voor zover zij zich althans buiten Zeeland wagen, een heuglijke tijding. Een twee kilome ter lang gedeelte van de weg tussen Bergen op Zoom en Korteven zal worden verbeterd. „Dit traject maakt deel uit van de weg naar Antwerpen en Zeeland" zo meldt de A.N.W.B. en zij zegt daarmee een waar woord want het weggedeelte, sinds lang berucht door een slipgevaarlijlc weg dek van keien, is de Zeeuwse wegge bruikers wel bekend. De rijbaan wordt voorzien van klinkers en krijgt een breedte van zeven meter. BOCHTEN EXIT. In Zeeland zelf zijn ook wegverbe- tering op til. Op 14 augustus wordt door de Rijkswaterstaat aanbesteed de verbetering van de bochtige weg langs het zijkanaal van het kanaal Terneuzen-Gent in de richting Axel. De bochten in dit weggedeelte, dat ligt tussen Sluiskil en Axelse Sas sing, zullen worden rechtgetrokken, de rijbaan zal worden verbreed en voorzien van twee vrijliggende rij wielpaden. Deze verbetering over twee kilometer is van groot belang, omdat het weggedeelte een belang rijke schakel vormt in de verbinding VERVOERMIDDELEN Zo langzamerhand zou men deze eeuw rustig de eeuw van het voer tuig kunnen noemen. Het vervoer middel in het algemeen en het ge motoriseerd vervoermiddel in het bij zonder neemt zo langzamerhand een onevenwichtig grote plaats in uto en onze samenleving in. Dat slaat ook terug op de jeugd. Knapen van zes tot zestien weten Alles van auto's, motoren en bromfietsen. Een auto herkentien ze op kilometers afstand, icant in de warwinkel van modellen en merken zijn ze vaak uitstekend thuis. Zulks ivas althans het geval met dat Vlissingse knaapje van rond acht jaren, dat met papa mee mocht naar Knokke. Aan de grenspost kon hij z'n hart ophalen, want daar ston den de auto's rijen dik, in alle ma ten, kleuren en gewichten. Hij kon ze allemaal figuurlijk thuis brengen. Héél het gamma van mer ken 'rolde vlot over z'n lippen, alleen de uitspraak van de buitenlandse na men leverde een enkele maal nog irel eens een moeilijkheid op. Maar voor automobilisten was het in ieder geval duidelijk genoeg waf hij be doelde. Zelfs toen hij op een gege ven ogenblik in alle ernst in extase raakte over een ,^eepier"! Waar mee dan ,£ephyr'' bedoeld werd... tussen de beide delen van Zeeuwsch- Vlaanderen. OOK OP SCHOUWEN. De Provinciale Waterstaat gaat op 9 augustus aanbesteden de verdere modernisering van de provinciale weg van Zierikzee naar Renesse, na melijk het gedeelte tussen de haven van Kerkwerve en Noordwelle. Dit 1\'2 km lange weggedeelte verkeert thans in zeer slechte staat, is 5% m breed en heeft aan één zijde een smal rijwielpad dat dicht bij de rij baan ligt. Dit rijwielpad wordt verbreed tot 2,70 m., de weg wordt zes meter en krijgt kantstroken van nog eens een halve meter. Voorts zal het verloop i de weg worden verbeterd. Het gedeelte Serooskerke Noordwelle krijgt een asfaltverharding, doch het gedeelte tót Serooskerke behoudt een klinkerverharding. Het gedeelte van twee km, direct na Zierikzee, is kort geleden geheel herzien. KOOR IN KLEDERDRACHT. Terug in Zeeuwsch-Vlaanderen treffen we daar de dames van het koor uit Zuidzande, die heden, za terdagavond, een bijzonder con cert op de tent zullen geven. Het bijzondere is, dat de dames zich voor deze gelegenheid in de oude Cadzandse klederdracht zullen steken. Als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat het koor naast die fraaie kostuums ook nog over goed stemmenmateriaal be schikt, is er voor toeristen en streekbewoners alle aanleiding om vanavond een bezoek aan Zuid zande te brengen. NIET GEPIEPT. De ouderen in Zuidzande mogen goed kunnen zingen, de jongeren heb ben niet zo gepiept toen zij voor het eerst deelnamen aan het school-ver- keersexamen. Later kwam burge meester H. P. Everwijn in tegen woordigheid van het onderwijzend personeel en de wachtmeester le klasse van de Rijkspolitie, de heer J. Casteleijn, de diploma's uitreiken. Nellie Risseeuw, Izaak Luteijn, Ria Riemens, Bram Risseeuw, Marijke de Kramer, Kees van Hoeve, Rma Versluijs en Irene le Grand hadden overtuigend aangetoond, veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen! MIJNEN! Een schokkend bericht komt ten slotte uit de streek, waarmee deze rubriek, overeenkomstig de aandui ding, eigenlijk mee zou moeten wor den geopend. Bij een geul in de mon ding van het Zwin is een partij mij nen en granaten gevonden. Het ge bied is gemarkeerd met waarschu wingsborden en het zwemmen is er terecht tijdelijk verboden. herhaald. Dan zullen ook onze Zui derburen van de partij zijn met een volksdansgroep uit Deurne en een groep kampioenturners uit Temse. Voorts een Balinese dansgroep uit Den Haag, de gymnastiekvereniging S.S.S. uit Breda met een drumband en last not least de Goese pijpers band „Excelsior". De avonduren zijn gereserveerd voor een feestelijke bij eenkomst in „de Prins van Oranje", waar onder meer ook de pleegouders van de buitenlandse gasten tegen woordig zullen zijn. Zondag gaan enkele groepen naar Breda om daar tezamen met S.S.S. op te treden, terwijl voor maandag een bustocht door Zeeland op het programma staat, 's Avonds is er weer eèn optreden op de Markt te Goes. Grote deelname aan het fruitcorso te Goes De deelname aan het fruitcorso te Goes zal dit jaar nog groter zjjn dan het vorig jaar. Meer nog dan voor heen. zullen de fruitkwekers hun pfo- dukten tijdens het corso aan het pu bliek tonen. Naar het comité heeft meegedeeld is tot op heden (dus ze ven weken voor het corso) de deelne ming van zestien fr.uitwagens verze kerd. Daarnaast zijn reeds insehrijvin^Qü ontvangen van een aantal frultver- werkende bedrijven, terwijl er, zeker een tiental autodealers aan dit corso zullen deelnemen.. Zes muziekkorp sen zullen tussen de wagens marche ren. Voorlopig hebben reeds ingeschre ven: Veilingvereniging Zuid-Bevelaiid Goes; Afdeling Oudelande van Öe Ne derlandse Fruittelers Organisatie; M. de Baar, Kwadendamme; gebr. Van 't Westeinde te 's-Heer-Arends- kerke; N.V. Zeeuwse Fruitteelt Maatschappij te Goes; M. Tilroe, Kloetinge; Goese Middenstandsvrou wen; L. A. Schrier te Kapelle; Afde ling Goes van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde; Kring Zuid-Beveland N.C.B.; Fruit- bedrijf Oost Ketelaar; M. J. Mulder N.V. te Goes; Pakstation veiling Oudelande; Pakstation veiling 's-Hee renhoek; A. Jobse te Goes en P. Daalman te Nisse. Op eenvoudiger manier van Schouwen naar Walcheren Ook goedkoper Mede op initiatief van de provin cial© Zeeuwse V.V.V. is in samenwer king met de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland, do R.T.M., de Stoomtram Walcheren en de firma J. O. Krijger te Goes de gelegenheid ge schapen om op een eenvoudige ma nier. gebruik te maken van de be staande diensten van vervoer, te rei zen van Schouwen-Duiveland naar Walcheren en omgekeerd. Er zijn dagkaarten ontworpen, die equivalent zijnaan 1 Dagabonnemen ten per R.T.M. voor de busdiensten op Schouwen-Duiveland en het veer Zijpe-Anna Jacoba; 2 Dagabonne menten per Stoomtram Walcheren voor de busdiensten op het gehele eiland Walcheren en naar Goes; 3 Retour Katseveer-Goes en 4 twee maal een enkele reis voor de veer dienst Katseveer-Zierikzee v.v. Bovendien is er een flinke reductie toegepast op de bestaande tarie ven. De prijs van de kaarten be draagt: voor volwassenen (blauwe kaart) 5.15 en v oor kinderen (4 tot en met 9 jaar) (gele kaart) 3.40. Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen Bij besluit van de minister van Financiën is met ingang van 1 au gustus 1957 aangesteld in vaste dienst als motordrijver-dekknecht bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stro men met aanwijzing van Yerseke als standplaats, de heer F. J. Vlaming te Yerseke, thans als zodanig werk- zaam op arbeids-overeenkomst. Jeugd judo-toernooi in Goes Zaterdagmiddag zal in Goes een Jeugd Judo Toernooi gehouden wor den tussen een 40-tal Judoka allen beneden de 16 jaar uit Vlissingen, Middelburg, Goes. Bergen op Zoom en Roosendaal. Dit toernooi wordt gehouden in de sportschool Felix Janssens te Goes. DRAMA BIJ CADZAND Wanhopig vriendinnetje trachtte hen te redden Op tragische nyze zyn gisteren om streeks vijf uur 's middags in de zee by Cadzand twee meisjes verdron ken. De slachtoffers zijn Maria van Kampen uit Oostburg, 14 jaar oud en de 15-jarige Maria de Reu uit IJzen- dyke. De beide meisjes zaten in de zelfde klas van de openbare u.l.o.- school te Oostburg en waren vrien dinnen. Omdat het vrijdagmiddag mooi weer was besloten de beide meisjes en een vriendinnetje te gaan zwem men aan het strand by Cadzand. Daar een van hen niet kon zwemmen gingen zij niet ver in zee. Zij kozen echter een verkeerde plaats om te baden, namelijk de omgeving van een paalhoofd, waar de stroom zeer sterk was. Hoewel het water niet hoger dan borsthoogte kwam, raakte Ma ria de Reu, het meisje dat niet kon zwemmen, in ernstige moeilijkheden. Zij dreigde door de stroom te worden meegesleurd. Onmiddellijk schoten haar twee vriendinnen te* hulp. De stroom was echter te sterk. Ondanks hun wanhopige pogingen om de kant te bereiken verdwenen Maria van Kampen en Maria de Reu beiden in de golven. Het derde meisje wist met moeite het strand te bereiken, waar ze om hulp riep. Hoewel het erg druk was op het strand had niemand iets van het dra- Examens Het diploma scheepswerktuigkun- dige B II werd behaald door de heer A. C. van Dam, leerling van de „De Ruyterschool". De collecte voor de zending, die in de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke ge houden werd, brcacht 180.op. ma bij het paalhoofd gemerkt. Enke le heren reageerden op 't hulpgeroep en gingen te water. Het was echter reeds te laat. Na tien minuten werd het lichaam van een der slachtoffers gevonden. Een half uur lang probeer de men nog met kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken doch zonder resultaat. Na een uur werd ook het tweede slachtoffer ge vonden. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand juli Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is in de maand juli toegenomen van 1 15.498.066,21tot f 15.657.362,25. Er werd gedurende deze maand Inge legd f 826.432,84 en f 667.136.80 terugbe taald, een verschil dus van f 159.296,04. Er werden 175 nieuwe rekeningen ge opend en 96 rekeningen afbetaald, waar door het aantal rekeningen steeg tot 23.241. De Inleg van het sehoolsparen bedroeg f 2.589.70; uit de spaarbusjes kwam f 3.445,59.- Hoofdkantoor: Inleg t 491.322.07, te rugbetaald l 404.202.63, tegoed f 10.290.914,02. Souburg: Inleg f 34.840.49, terugbetaald t 36.535,46, tegoed t 832.970,60. Goes: Inleg f 208.222,12, terugbetaald f 132.894.23, tegoed f 3.045.984.31. Wolfaartsdljk: Inleg f 11.648,72, terugbe- taald t 19.003,16, tegoed f 559.583,56. Terneuzen: Inleg f 35.466.70, terugbe taald f 45.580.11, tegoed f 471.737,26. Zaamslag: Inleg f 5.905,15, terugbetaald f 6.341,95, tegoed 1 98.020,68. Axel: Inleg f 6.619.09, terugbetaald f 6.090,97, tegoed f 117.119,14. Kortgene: Inleg f 3.011,71, terugbetaald 1 1.576,49, tegoed f 118.368,50. Kapelle: Inleg f 20.606,74, terugbetaald f 3.176,93, tegoed f 79.127.73. f Advertentie j Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die door de jury zijn aangewezen, hebben heden bericht ontvangen. Ten over vloede ligt de lijst met de namen vanalle prijswinnaars ter inzage bij Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem merweg 317-321, Amsterdam-W., toe gezonden. De prijs winnaars wensen wij van harte geluk. VOOR 45 AMBONEESJES Noodoplossing gevonden voor de duur van enkele maanden Westkapelle krijgt in de naaste toekomst een prachtige nieuwe school met de Bijbel in afwachting daarvan wordt een moderne noodschool van tw ee klassen gebouwd om de oude school op „sterkte" te brengen, en toch, ondanks al deze goede berichten, ziet hoofdonderwijzer Van Sparrentak de toekomst een beetje somber in. De school met de Bybel heeft namelijk voor het a.s. cursusjaar gebrek aan leerkrachten. Hoewel het niet nodig is, dat de onderwijzers en onderwijzeressen zich by de machtige vuurtoren verdringen om het leerkrachtenkorps te versterken, begint het er toch naar ui. te zien, dat men liever met een grote boog heenloopt om het dorp aan de zware zeedijk, waarachter ook het Ambonezenkamp gelegen is. En om de kinderen in dit kamp is het juist begonnen. Achtenvijftig bruine jongens en meisjes willen leren lezen en schrijven, maar dat gaat niet als er geen onderwijzers zijn. Voorlopig heeft de heer Van Spar rentak nog wel een noodoplossing voor de duur van desnoods enkele maanden gevonden, maar de thans Advertentie J i HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. drie ontbrekende leerkrachten zullen er te zijner tijd toch moeten komen. Eén als opvolger van de onderwijzer, die per 1 september a.s. naar Nieuw Guinea vertrekt en twee voor de noodschool. zodat de school inplaats van vier uit zes leerkrachten zal be staan. Nadat de rust in het kamp te West kapelle was weergekeerd, kwamen de Amboneesjes, die ongeveer een jaar of korter niet in de schoolban ken gezeten hadden, weer terug. Van de 38 werden er 23 in een apar te klas ondergebracht waarvoor i een leerkracht werd toegewezen i terwijl de resterende vijftien over de verschillende klassen verspreid wer den. Tevens startte in maart van dit jaar een kleutergroep van 22 Am boneesjes. die ondergebracht werden op het toneel in het Hervormd Jeugd- gebouw, waar zij onder meer les ln Nederlands kregen van een kleuter onderwijzeres. Deze 22 werden dus klaargestoomd voor de le klas. „Het ging allemaal heel goed", vertelde de heer Van Sparrentak ons. De kinderen komen graag naar school, hetgeen voor een gmot deel te danken is aan de toe gewijde arbeid van de twee leer krachten. Een van hen de leer kracht voor de klas van 23 leer lingen heeft echter elders ge solliciteerd, terwijl de kleuteron derwijzeres niet meer over vol doende tijd beschikt. Voor nieuw personeel is de heer Van Sparren tak voornamelijk aangewezen op de kweekschool te Middelburg, maar de meisjes hebben reeds maanden van tevoren een betrek king buiten Zeeland gezocht, ter wijl de jongens in dienst moeten. HUIS STAAT KLAAR Een vaste leerkracht heeft men dus nodig, waarvoor men zelfs een wo ning gereed heeft staan vlak bij het strand, alsmede twee tijdelijke krach ten, één voor de klas van 22 (de kleutergroep) en een voor de klas van 23 leerlingen. De vijftien Ambo- nese leerlingen, die over de drie klas sen verdeeld waren, komen in het volgende leerjaar in die klas terecht, waarin ze thuishoren, zodat hiervoor geen moeilijkheden meer bestaan. Het onderwys voor deze twee groepen heeft de heer Van Spar rentak voorlopig kunnen regelen. Voor de ene klas komt een ónder- wijzer uit de tweede leerkring ge durende tien dagen lesgeven, waarna hij bearii l voor de hoofd akte. Hierna komt een gepensio neerd hoofd van een school uit Amsterdam, die onder meer in In donesië directeur van een kweek school geweest is. En voorlopig heeft de kleuteronderwijzeres zich bereid verklaard om het onderwijs aan „haar" klas voort te zetten. Het liefst heeft de heer Van Sparren tak jonge onderwijzeressen, die de nieuwe methode kunnen onderwijzen. „Maar je krijgt ze niet naar Zee land". verzucht de hoofdonderwijzer. Toch is er één voor de derde leer kring geslaagde sollicitant, die even wel in dienst moet. Maar met het oóg op de noodtoestand ls het mis schien mogelijk om uitstel te krijgen In ieder geval gaan de Amboneesjes niet naar het kamp terug, want er zijn in Westkapelle nosr (gehuwde) oud-onderwijzeressen, die desnoods voor enkele maanden totdat een defi nitieve oplossing gevonden is, willen bijspringen! VANDAAG. Middelburg Electro: „Battle Hymn", 7 en 9.15 uur, 14 Jr.; Schouwburg: ..Sport staalt spieren", 8 uur. a.l.; Molenwater: Manlatuur Walcheren, 9 —23 uur: Provinciale Bibliotheek: Tentoonstelling „Zeeuwse geschiede nis door tijdgenoten verhaald", 10 12.30 uur en 13.3018 uur; van Ben- them Jutting: Hokusal; Toren- vliedt: Zang en voiksdansavond, 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Battle Hymn", 7 en 9 uur, 14 jr.; Luxor; „De strijd tegen de vliegende schotels", 7 en 9 uur, 14 Jr.; Bejaardenhuls: Tentoon stelling „Michiel de Ruyter", 10— 17.30 uur en 19—21.30 uur; Verenigings gebouw Noordstraat 34: Dert's kleu renfilms „De Ruyterherdenking 1957" en „Vlissingen 1957", 3. 4. 5. 8 en 9 uur: Koopmanshaven: Ballet Soes man, 21 uur. Goes Grand: „Battle Hymn", 7 en 9 uur, 14 jr. Internat, volksdansfeest: 15.00 tocht door binnenstad, 15.20—16.45 u. optre den op Grote Markt, 20.00 u. feest avond in „Prins van Oranje'. Veere Carillonconcert door Plet Broerse, Raadhuistoren, 8—9 uur. Middelburg Electro: als zaterdag, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als zater dag, 2.30 en 8 uur; Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: als zaterdag, 3. 7 en 9 uur; Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur; Bejaardenhuls: Tentoonstel ling „Michiel de Ruyter". 13—17.30 uur. Goes Grand: „Curucu van de Ama zone", 3 uur, 14 Jr. Om 7 en 9 uur: als zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2