PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles bood Russen plannen aan voor lucht- en landinspectie In de bouwvakken dreigt werkeloosheid... BILT T ZIEKENFONDSEN IN VERZET TEGEN VOORSTEL MINISTER Vandaag... VERLOOFD AMSTERDAMS PAAR IN ITALIË SPOORLOOS 200e jaargang - no. 181 Dagbladultgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 aug. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) U cent p. regel met een minimum ran 1.—. „Brieven of adre» oureau v. d. blad" 25 cent meer. ülro no. 353300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3B41; Goes, Lange Vorststraat 83, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20; Tcrncuzen. Brouwerijstraat 2: Zicrikzce. n. BoiWTfh.ti .-.-it :i I. 28 MET STEUN VAN WESTELIJKE BONDGENOTEN Volgens Zorin zijn voorstellen aanleiding tot verrassing De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft vrijdag op een bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening te Londen namens de westelijke landen de Sow jet-Unie de keus geboden tussen twee zones voor inspectie te land en "it de lucht namelijk of ge heel het grondgebied van Canada, de Verenigde Staten en de Sowjet Unie of een zone in het Noordpoolgebied. Als de Sowjet-Unie een van de twee voorgestelde zones aanvaardt, zal het Westen instemmen met de vorming van een inspectie-zone in Europa, namelijk of van Ierland tot de Oeral of een kleiner gebied als dit maar een aanzienlijk deel van de Sowjet-Unie omvat. Naar verluidt heeft Dulles er meer vertrouwen in dat de Russen wellicht de tweede geboden mogelijkheid, van lucht en landinspectie in het Noordpoolgebied zullen kiezen. Minister Dulles heeft er de na druk opgelegd, dat het zeer belang rijk is direct de praktische details te bestuderen, zpdra er in beginsel overeenstemming is bereikt. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, verklaarde dat de eerste fase van een ontwape ningsakkoord waarborgen tegen een verrassingsaanval moet omvatten. Bloyd voegde er aan toe, dat de Eu ropese bondgenoten van de westelijke leden der subcommissie in beginsel met de voorstellen akkoord zijn ge gaan. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, noemde de voorstellen belang rijk. Hij zei, dat het Westen niets te verbergen heeft. Zijn Canadese colle ga David Johnson verklaarde te ho pen dat de Sowjet-Unie het grote in- spectiegebied zal accepteren. Een woordvoerder van de regering te Bonn heeft verklaard dat West- Duitsland de Amerikaanse ontwape ningsvoorstellen volledig steunt. Bondskanselier Adenauer, die voort durend op de hoogte is gehouden, heeft zich geheel achter het stand punt van minister Dulles gesteld. De Franse regering is van oordeel, dat Rusland tenminste enige uitleg moet geven als het deze plannen van de hand wijst. Het westen heeft door het doen van deze voorstellen bewe- niet van zins te zijn de commu nistische landen aan te vallen. Een woordvoerder van het mi- Minister sprak De stemgeluiden van onze minis ters klinken nogal eens via de radioapparatuur in de huiska mer. Meestal is dat voor het geven van „verklaring en toelichting" op overheidsmaatregelen, die enigerma te pijnlijk zijn en die dan aanneme lijk gemaakt moeten worden. Vrijdagavond gaf onze minister van justitie, prol', mr. I. Samkalden een toelichting, maar ditmaal niet op een overheidsmaatregel doch op een te kortkoming. In de laatste tijd is namelijk ge bleken, dat onze gevangenissen nogal poreus zijn. Gevangenen maakten er een gewoonte van vakantie te nemen zonder toestemming van de gevange nisdirectie en zij waren slechts via de politie te bewegen die vakantie te beëindigen. De minister van justitie heeft nu via de radio aan het Nederlandse volk uitgelegd, dat ons volk en zijn veroordeelde medeburgers zich ver heugen in een nieuw strafstelsel, dat een grotere vrijheid aan de veroor deelde laat. Hij zou dat nieuwe strafstelsel niet graag loslaten, ook niet nu er een se rie opvallende ontsnappingen aanlei ding heeft gegeven tot ongerustheid. otzover kan men de toespraak van de minister volkomen be grijpen en aanvaarden. Maar er ontbrak iets in die toe spraak en wel de volmondige erken ning, dat men het nieuwe strafstelsel in Nederland heeft ingevoerd, on danks zekere ernstige bezwaren. Die bezwaren zijn, dat tal van straf inrichtingen zich niet lenen voor het nieuwe stelsel en dat het gevangenis personeel hoe weinig blaam dit personeel ook moge treffen blijk baar niet in volle omvang op het nieuwe stelsel is ingespeeld. Op een persconferentie heeft de mi nister medegedeeld, dat het gehele complex van vraagstukken samen hangende met de bewaking van ge vangenen nu opnieuw wordt bekeken. Dat is te laat. Zoiets behoort men niet te doen na een serie ontsnappin gen. Om bij het Scheveningse geval waarbij vijf personen van een werkzolder ontsnapten te blijven: men had vooruit moeten be seffen, dat de bewaking van die zol der welhaast ondoenlijk was en dan had men die zolder voorlopig maar niet moeten gebruiken. Men moet wel de indruk krijgen, dat degenen, die leiding geven bij het toepassen van de modernere en hu manere opvattingen jegens veroor deelden, niet het geduld konden op brengen om te wachten op het ge reedkomen van strafinrichtingen, wel ke zich leenden voor het in praktijk brengen van humanere opvattingen. In zijn radiotoespraak heeft mi nister Samkalden de luisteraars niet gerustgesteld met enigerlei toezeg ging. Hij kon blijkbaar geen garan tie geven, dat in de nabije toekomst de poreusheid van onze gevangenis sen zou verminderen. Daardoor maakte zijn betoog een zwakke indruk. Het had er de schijn van alsof hij de luisteraars wilde verzoenen met het denkbeeld, dat er ook in de toekomst nog wel gevange nen zullen ontsnappen. Het komt ons voor, dat de minis ter er beter aan gedaan zou hebben indien hij had uiteengezet hoe paal en perk gesteld zal worden aan de ontsnappingen. Dat is de enige juiste methode om de gewekte onrust weg te nemen. Jongste ontwapeningsvoorstellen van het westen belangrijk achten en hopen dat ze door Rusland zul len worden aanvaard. Het hoofd van de Russische af vaardiging op de, ontwapeningsbe- sprekingen te Londen, Zorin, lieeft gezegd, dat de nieuwe westelijke voorstellen aanleiding hebben gege ven tot verrassing en twijfel. Ook zei Zorin, dat maatregelen .ter voorkoming van een verrassingsaan val dienen te worden verbonden aan ontwapeningsafspraken. Controle zon der andere maatregelen voorkomt geen oorlog. De grote moeilijkheid van de ont wapening is de kwestie van de kern wapens en de subcommissie moet voorrang geven aan de onmiddellijke beëindiging van de proeven met de ze wapens, aldus Zorin. Hij beloofde het nieuwe plan te zullen bestuderen. De Russen zouden hun collega's in de subcommissie er over hebben ge polst, het overleg te laten voortzet ten door de ministers van buitenland se zaken der leden-staten. De Ame rikanen hadden evenwel meegedeeld, dat zij hier niets voor voelden. De vergadering van de subcommis sie stond onder voorzitterschap van minister Dulles. De volgende bijeen komst zal dinsdagmiddag worden gehouden. Naar van Amerikaanse zijde werd vernomen heeft Dulles erop gewe zen, dat de volledige westelijke ont wapeningsvoorstellen ook voorzien in- nisterie van buitenlandse zaken gen omvatten betreffende beëindiging verklaarde desgevraagd dat Ne-van kernproeven en betreffende de derlandse regeringskringen de kernbewapening. HET TANDARTSENCONFLICT Derden moeten niet honorering vaststellen Blank brood wordt 1 cent goedkoper Tussen de minister van economi sche zaken en de Nederlandse Bakke- rijstlchting heeft overleg plaats gehad Inzake de verlaging van de blank- broodprys met 1 cent per brood van 800 gram. Deze verlaging is naar het oordeel van de minister gerechtvaar digd in verband met de daling van de bloemprys. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerijstichting zou een advies tot een dergelijke verlaging eerst over twee maanden door haar kunnen wor den gegeven. Het overleg heeft er ten slotte toe geleid, dat de Nederlandse Bakkerijstichting zich bereid heeft verklaard, aan de bakkerijen te advi seren de prijs van het blankbrood met ingang van 19 augustus a.s. met 1 ct. per brood van 800 gram te verlagen. De bond van r.-k. ziekenfondsen en de stichting zelfstandige zieken fondsen hebben geantwoord op het jongste voorstel van minister Suur- hoff via arbitrage tussen de Maat schappij tot bevordering der tand heelkunde en de ziekenfondsorganisa ties een oplossing te zoeken voor het conflict tussen tandartsen en zieken fondsen. Deze ziekenfondsorganisaties kun nen moeilijk aanvaarden dat opstel lers van het bindend advies de be voegdheid hebben zelf te bepalen of de arbitrage zal gaan over de ge schilpunten dan wel over de uitgangs punten. Bij een dergelijk bindend advies is niet meer primair het oplossen van de problemen, waarover de partijen het niet eens kunnen worden maar staat voorop het zonder meer door derden laten bepalen van het hono rarium zonder dat de ziekenfondsor ganisaties daarop enige invloed heb ben. De organisaties zouden daar door de vaststelling van de honore ringsregeling volledig uit handen ge ven. Bovendien merken de organisaties op dat hunnerzijds steeds de bereid heid is getoond de onderhandelingen over de honorering voort te zetten, waarop de Maatschappij Tandheel kunde negatief lieeft gereageerd, hoe wel de ziekenfondsorga^iisaties gene gen waren concessies te doen tenein de de moeilijkheden tot een oplos sing te brengen, heeft de Maatschap pij Tandheelkunde verdergaande ei sen gesteld ook ten aanzien van aan gelegenheden, die tijdens de onder handelingen niet aan de orde waren geweest, aldus het schrijven. viert koning Haakon VII, =e sinds 18 november 1905 koning van Noorwegen, zijn 85e ver- M jaardag, ter gelegenheid waar- p van de Noorse posterijen twee bijzondere postzegels in omloop H brengen. 1 EN MORGEN H viert koningin-moeder Eli- zabeth van Engeland haar 75e p verjaardag. f§ is het 25 jaar geleden, dat L- de Amerikaanse dichter en ro- e. manschrijver James Oppenheim H te New York overleed. Eisenhower leed nederlaag in burgerrechten-kwestie De Amerikaanse regering heeft donderdag In de senaat by de behan deling van het ontwerp van president Eisenhower ter verzekering van de burgerrechten (en vooral het stem recht) van de negers een ernstige ne derlaag geleden. Met 51 tegen 42 stemmen keurde de senaat na een fel debat een amende ment goed. dat juryrechtspraak voor schrijft bij de behandeling van schen dingen van het stemrecht der negers. Dit geldt ook voor kwesties, die ont staan uit arbeidsgeschillen en andere gevallen. President Eisenhower had deze week iog verklaard, dat hij tegen een der gelijke wijziging van zijn wetsontwerp was. De Amerikaanse president heeft vrijdag te Washington verklaard dat de goedkeuring van dit amendement op het ontwerp van de president ter verzekering van de burgerrechten, het gerechtelijke stelsel der Verenig de Staten op losse schroeven dreigt te zetten. Hij verklaarde dat de aanvaarding van het amendement ertoe zal lei den, dat grote aantallen Amerikaan se burgers hun stemrecht niet zullen kunnen gebruiken. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, weigerde verslaggevers mede te delen of Eisenhower het ontwerp door zijn veto zal treffen, wanneer het in zijn huidige vorm wordt aan vaard. e Bij de Nederlandse Dok- en H Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is een supertanker H voor Noorwegen in aanbouw. H De tewaterlating van de H ,Jtein" zoals het schip heet f§ zal 9 augustus a.s. gcschie- p den. illllllll!!lllllllllllllllllll[|IIHi!l1lllllll!llllllllllll!ll1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Een beeld van de officiële opening van de jubileum jamboree in Sutton Park bij Birmingham. De hertog van Gloucester, die de of ficiële opening verrichtte, rijdt in een open auto langs de opgestelde pad vinders, die hem enthousiast groeten en fotograferen. HIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII*llll[lll!lllllllilllllllllllllllllllllllllllllinilll!inillllllll|l Zonnig weekeinde H (Van onze weerkundige H M medewerker). H Deze eerste dagen van au- gustus hebben een zomers ka- l§ p rakter. De temperatuur kwam p ook vrijdagmiddag maar even p p boven de 20 graden Celsius, p maar het is vooral het zonnige n weer, dat het aangenaam p maakt. Ook tijdens het week- p einde is zon te verwachten, p maar veel hoger dan 20 tot p| p 22 graden Celsius komt de tem p H peratuur nog niet, doordat er p nog steeds een zwakke lucht- p aanvoer uit noordelijke tot noord-oostelijke richting plaats p heeft. Het centrum van het ho- p ge drukgebied dat ons in West- f§ p Europa zomerweer brengt lag p vrijdagavond boven de Noord- zee bij de oostkust van Enge- land. Het komt nog ietsje dich- ter bij ons land, zodat de wind p zwak zal blijven. Zeer warm is het in Frankrijk waar ruim 30 p graden Celsius wordt gemeten H en nog warmer is het in Span- H je, waar op tal van plaatsen het kwik tot 40 graden Celsi- p us of iets hoger stijgt. Het warme weer is inmiddels uit M Scandinavië weer verdreven, jÜ waar ook gisteren tal van bui- li en voorkwamen. KORTE PREDIKATIE Indien we zeggen, dat v:e geen zonde hebben, zo mis leiden we onsself.... 1 Joh. 5.'8. Deze woorden van. de apostel Jo hannes vallen als ee"n zware donder slag midden in ons leven binnen. Ze vragen erom ernstig genomen te worden om ons zelf. Wat U kunt doen is dit stukje, dat „Korte predi- katiie" heet, terzijde leggen. De kerk heeft immers toch niet veel te bie den, en wat betekent ze in uw le ven* Lach er maar om en haal de schouders wat op. Negeer het maar. Ik zei, dat deze woorden inslaan. Dit is de reden, waarom ik U op het hart teil drukken: negeer het toch niet. Er wordt al zoveel aan de kerk voorbij geleefd. Ik zeg dit, omdat de kerk door God gebruikt wordt om Zijn Woord in de wereld, in uw leven te doen weerklinken. Dit negeren, doen alsof iets, dat er is, er niet is, is daarom zo erg, omdat het om zo belangrijke dingen gaat. Laat ik het zo zeggen: het gaat om tijd en eeuwigheid beide. Johannes zegt, als je doet alsof je geen zon de hebt, dan bedrieg je jezelf, dan bind je jezelf oogkleppen voor en draaf je maar door in het leven. Zonde is de oorzaak ervan, dat we God niet meer in de ogen kunnen zien. Dit is daarom zo erg, omdat we God nodig hébben in het leven. Zonder God valt de eeuwigheid, het geluk aan scherven, kunnen we niet meer bestaan, gaan we kapot. Dit is plat uitgedrukt, maar ilc meen, dat het niet plat is, wanneer het er om gaat de afschuwelijke werke lijkheid uit te drukken, die er ach ter ligt. God spreekt ons aan, omdat Hij ons ondanks onze mislukking bij zich wil hebben. Nu kunnen we niet verwachten, dat dit grote; de zon devergeving geschonken wordt, als we zelf niets van die mislukking wil len weten. God is de eerste geweest, die ons de hand toestak. Laten we dan ook die hand aanvaarden. Laten we dan ook blij zijn. De deu ren van de eeuwigheid staan voor ons open. Negeer Gods roep niet. Zie uw zonde en vlucht ermee in Zijn armen. IJzendijke, c. Evert. Aannemers verontrust Is er In de Zeeuwse bouwvakken reeds werkloosheid ontstaan tenge volge van de bestedingsbeperkingen? Dit is een vraag, die met enige on gerustheid al vaak is gesteld. Bij ver schillende arbeidsbureaus in Zeeuwse gemeenten vertelde men ons, dat e.r momenteel nog geen bouwvakarbei ders als werkloos staan ingeschreven. Toch zien vele aannemers de toe komst somber in! Zo vertelde de lieer A. de Bijl Jzn., voorzitter van de Vlissingse afdeling van de aanne merspatroonsbond, ons, dat inder daad geen bouwvakarbeiders in Vlis- singen als werkloos staan ingeschre ven. „Dat is overeenkomstig de lijs ten en statistieken", zei hij, „maar helaas niet in overeenstemming met de werkelijkheid!". Hij en talrijke andere patroons op Walcheren hebben op het ogenblik niet voor honderd procent em- Klooi voor hun mensen en zouden et best met een paar man min der af kunnen. Tot ontslagen op min of meer grote schaal is het evenwel nog niet gekomen, omdat men de bouwvakarbeiders nog vast wil houden in afwachting van rijksgoedkeuring voor uit te voe ren werken, die er genoeg zijn. De heer de Bijl was van oordeel dat de aannemers zich niet ten onrechte zorgen maken om de huidige ontwik keling. „De zuidelijke provincies moeten de eerste stoot van de beste dingsbeperking opvangen, zelfs voor werken, zuiver in de particuliere sec tor, komen de goedkeuringen maar niet af", zo vertelde hij. Consequenties „Nu daarby nog de penibele finan ciële positie van de gemeenten komt, waar-door de financiering van een aantal gebouwen spaak dreigt te lo pen, zal men de mogelijkheid van ernstige consequenties in de vorm van ontslagen in de toekomst onder ogen moeten zien", aldus de mening van de heer de Bijl. Van de zijde van de Vlissingse dienst voor gemeentewerken vernamen wij, dat het verschil tussen het aantal projecten, dat tot uitvoer kan worden gebracht en de beschikbare bouwca paciteit, niet zo groot is, dat men bouwvakkers „over" zal hebben. Ook in andere delen van Zeeland dreigt de werkloosheid. En in de meeste gevallen houden enkele grote wérken, die momenteel uit gevoerd worden, die werkloosheid nog tegen. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen byvoorbeeld wordt nu nog bet merendeel van de werkkrachten „opgeslokt" door enkele grote kapitaalswerken: de aanleg van de veerhaven in Bres- kens, de bouw van het stadhuis in Oostburg en de bouw van de r.-k. h.b.s. in die plaats bijvoorbeeld. Men verwacht echter algemeen, dat het aanbod van bouwvakarbei ders groter zal worden dan de vraag als enkele van deze werken gereed zijn gekomen Niet te voorkomen Zo ligt de situatie op de Bevelanden ook. Van werkloosheid is nu nog geen sprake, maar wel is men alge meen van oordeel, dat de bestedings beperking op vrij korte termijn zal gaan doorwerken. In Goes byvoor beeld zijn nog enkele woningbouwob- jeoten, onder andere in Valckeslot. onderhanden, maar wanneer daarvan in het najaar de ruwbouw een eind gereed zal zijn, zullen ontslagen bij na niet te voorkomen zijn. Bij de kleine aannemers hier begin nen de opdrachten ook steeds schaar ser binnen te komen, zodat in enkele dorpen alle zeilen bijgezet moeten worden om de arbeiders aan het werk (Vervole on pag 5) Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, onbewolkt Miinchen, onbewolkt Zürich, onbewolkt Genève, onbewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome. zwaar bewolkt Ajaccio, onbewolkt Mallorca, onbewolkt 21 gr. 25 gr. 20 gr. 24 gr. 28 gr. 33 gr. 30 gr. 27 gr. 20 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. 29 gr. 29 gr. 25 gr. 29 gr. 31 gr. 26 gr. 31 gr. Tijden een vakantiereis door Ita lië is o geheimzinnige wijze het verloofd*. paar mej. Vera Peerlkamp én de heer Ben Loman uit Amster dam verdwenen. De jongelui reisden per scooter achter de auto van de ou ders van het meisje, de heer en me vrouw Peerlkamp, aan. Samen had men drie dagen geleden een kampeer terrein bij Savona verlaten en met bestemming Sestri Levante, maar het verloofde paar is daar niet aangeko men. Tenslotte heeft de heer Peerl kamp aangifte gedaan bij de Itali aanse politie, maar tot dusver zijn de nasporingen vruchteloos gebleven. DE VERWACHT... DROOG. Droog en zonnig weer met iets ho gere middagtemperaturen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 4 augustus Zon Maan ZON EN MAAN op 5.08 onder 20.27 op 15.50 onder 5 augustus Zon op 5.09 Maan op 16.48 onder 20.26 onder 0.29 Vijfhonderd inwoners van het Portu gese plaatsje Cambeses de Rio zijn dak loos geworden tengevolge van een grote brand die 54 woningen verwoestte. Hei waren bijna alle eenvoudige lemen ge bouwtjes van arme mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1