waar Belgen oesters eten i RIVELLA ZEELAND-VAKANTIELAND RUSSEN ZIJN NIET BANG VOOR VLOEK DER PHARAO'S ZOEKGERAAKT ROOSENDAALS VENTJE HAD TREIN GENOMEN pr°duct ui vtamineo, ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEBOWSB COURANT 9 ELGEN zijn lekkerbekken. Hiermee is e niets nadeligs ten opzichte van onze zui derburen gezegd. Het is nu eenmaal zo. Belgen zijn lekkerbekken. Uitzonderlijke lek kerbekken zélfs. Daarom is een Belg dol op de gaven van de zee. Forellen kan de Belg in Brussel krijgen. Kersvers, zelfs levend. Maar hij moet ze niet. Hij rijdt er voor naar de bron, de vangstplaats, naar de Ardennen. Hij zit er kilometers voor achter het stuur van zijn glanzende limousine. Hij wilt het gade slaan, als de beestjes gevangen worden. En hij blijft er desnoods nog naar kij ken, als ze bereid worden. Eerst dan gelooft hij, dat hij iets koopt, dat vers is. Daarom klimt hij ook met zijn blinkend vervoermiddel naar het noorden en trekt hij de Wester- schelde over, om in Yerseke oes ters te verorberen. Oesters met een flink rijtje nullen, want dat zijn de beste. Hoe verblindender zijn wagen in de zon glanst, hoe meer nullen hij verlangt. En Yer seke, het vriendelijke dorp van de oesterputten aan de Oosterschel- de, vindt het alles wel zo. Bijna iedereen heeft er wel iets met de oesters, de kreef ten en de mosselen te maken. Zelfs de gidsen, die vroeger al ver voor het dorp de etende toeristen opwachtten. Maar dat is een verhaal apart. Op het ogenblik zijn er geen oesters. Medio juni is het klaar in Yerseke. Dan kan men er de laat ste oesters van het voorbije sei zoen eten een seizoen, dat in België zelf al op 30 april wordt gesloten. Maar de zesde septem ber gaat Yerseke weer presente ren, dan kunnen de Belgen (en ook Fransen) weer dozijnen oes ters met wijn en champagne weg spoelen. Op het ogenblik eten on ze zuiderburen er kreeft en mos selen. En dat smaakt ook goed. De kreeften gaan naar de sleeën- bezitters; de mosselen, gekookt en minstens zo lekker, maar niet zo duur, vinden hun weg naar die categorie, die met de vervelende term „dagjesmensen" wordt aan geduid en zich per autobus naar het goede Yerseke laat vervoeren. Zij gevoelen dezelfde drang naar het exquise van Yerseke's zeede licatesse en verschaffen zich dat in overeenkomst met hun beurs: mosselen. Gidsen kunnen de vreemdelin gen, onder wie ook veel Fran sen, Engelsen, Duitsers en zelfs Nederlan ders, alles ver tellen over Yer seke en zijn oestercultuur. Het zijn be daagde, al grij zende mannen, die de Ooster- schelde met de banken dooi en door ken nen. Die gidsen dat is dan het aparte verhaal. De gidsen voe ren de vreem delingen mee langs de putten, de kreeftenpar ken, de mossel- schoonderijen en inleggerijen en langs de ha ven. En al ontvan gen zij dan geen loon of zelfs een ba- sisloon, de fooi en komen met elkaar op een aardig zakcen tje. Maar er is een tijd ge weest, dat de concurrentie strijd zo hard was, dat gemeen te, politie en hoteliers meenden te moeten ingrijpen. Want toen fietsten de gidsen al ver voor de ingang van het dorp de toeristen tegemoet en hielden de zes- en achtpersoons-wagentjes aan. Ze staken de hand op en de auto's stopten. Wie het hardst kon fiet sen en het eerst bij de auto's kon zijn, deed goede zaken. Er moet er zelfs een zijn geweest, die het economisch verantwoord achtte om voor dit doel een brom fiets aan te schaffen... Toen is er ingegrepen. De gidsen mogen geen auto's meer aanhouden en ook zelf hun diensten niet meer aanbieden. Zij zijn in twee groe pen verdeeld, één bij de haven, één op het Kerkplein. Zij dragen een emaille plaatje om de arm, waarop „gids" zwart op wit staat. Bij de ingang van het dorp prijkt nu onder „Yerseke" hun uithang bord. Zij vormen een georgani seerd gidsen-gilde. Zij zitten op de bank op het Kerkplein of staan bij de haven. En ze wachten rus tig, tot een toerist om hun dien sten komt vragen. Eén van die gidsen is met zijn tachtig jaren A. Pekaar. Ze ven jaar vertelt hij al alles over de Yersekse nijverheden. Dat valt hem gemakkelijk, want hij was nog maar elf, toen hij met een hoogaars oesters ging oogsten. Zijn la tere eigen vaartuig, de Ye 203, heeft hij verkocht. Hij heeft er nog steeds spijt van. Dagje uit Donderdagmiddag deed hij zijn verhaal aan de Gentenaar J. Braat, die met zijn charmante echtgenote „zo-maar-voor-een dagje" zijn bureau bij het dagblad „Het Volk" had verwisseld voor het wijde Zeeuwse land. De heer Braat was over Breskens-Vlissin- gen gekomen. Hij bezocht de drukke Middelburgse kennis markt en reed loffelijk stre ven! over Domburg en West- kapelle naar Zuid-Beveland. En hij zou geen goede Belg zijn, als hij daarbij Yerseke voor Yerseke had gelaten, ,,'k Heb goed weer getroffen" zei de vriendelijke Gentenaar en hij legde hoogaars voor hoogaars vast met zijn klap- camera. Even later snorde hij weg in de richting Hoedekens- kerke. Zo is het de Belgen eenvoudig ...,A. Pekaar gids.... om een ééndaags bezoek aan Zeeland te brengen. Als het bij de veren niet te druk is tenmin ste. Maar ze hebben het er voor over. Ze bekijken het Zeeuwse land en de mooie steden. Ze zien de oesterputten en vleien zich even later neer in één van Yersekes restaurants om daar te proeven, hoe vers de oesters wel zijn, die ze zo uit het water zagen komen. Strubbelingen met Britse militairen in Eindhoven In een hotel op de markt te Eind hoven raakten donderdagavond twee Engelse militairen met elkander slaags. Een hoofdagent van politie wilde de twee vechtende scheiden, maar dat was niet naar de zin van andere aanwezige Britse soldaten, ongeveer 15 man, die het gevecht gade sloegen. Zij keerden zich tegen de agent, die assistentie inriep. An dere agenten snelden toe en wisten met enige moeite er werden rake klappen uitgedeeld vijftien militai ren naar het bureau over te bren gen. Enkelen hunner liepen verwon dingen op. Na verhoor werden acht vrijgelaten, zeven man, de ergste raddraaiers, werden aan de mare chaussee overgeleverd. Géén melkprodukten uit ons land naar Philippijnen Het Philippijns ministerie van bui tenlandse zaken heeft de invoer van Nederlandse melkprodukten in blik stopgezet. Reden hiervoor is de klacht die door de United States Internatio nal Cooperation Administration is ingediend op grond van het feit dat de Nederlandse blikjesmelk bekostigd werd met fondsen van de Amerikaan se economische hulpverlening aan de Philippijnen. De Nederlandse legatie te Manilla heeft direct een krachtig protest inge diend tegen het besluit. Er sliep een zeehond naast haar bed Ja zeker, een heuse zeehond! Maar voor ROWENA FARRE vu dat nieta bijzonders. Wan neer je al vriendschap hebt ge sloten met twee eekhoorns, twee otters en een tamme rat, kan een zeehond er best bij als huis genote. En in een verlaten streek van de Schotse Hooglanden hoef je noch op het verkeer, noch op de buren te letten. Rowent heeft over deze merkwaar dige vriendschap een roman geschre ven, waarvan in Engeland binnen een maand de eerste oplage totaal was uitverkocht. Een van Engeiands bekendste boekbesprekers zei ervan: merkwaardige vriendschap „Een verrukkelijk loek. Fris en eerlijk, zonder een greintje sentimentaliteit. Ik heb het met 't grootste plezier uitgelezen. In Liberie van 10 augustus leest u de eerste aflevering van dit geestige, charman te verhaal, 't Wordt geïllu streerd met voortreffelij ke pentekeningen van de vermaarde Britse teke naar Raymond Sheppard. Liberie Nassauplein 7 Haarlem Oefening tot bescherming van koopvaardijvloot Als onderdeel van dc grote vloot- oefeningen, die in do tweede helft van september zullen worden gehou den door dc ter beschikking van de Navo-opperbevelhcbber van het At lantische oceaangebied gestelde strijdkrachten, zal een aantal koop vaardijschepen tezamen met zee- en luchtstrijdkrachten van "België, Frankrijk. West-Dultsland, Groot- Brittannië cn Nederland de oefening „Stand Firm" houden. Dc bedoeling van ..Stand Firm" zal zijn het beproeven van de maritieme commandovcrhoudln- gon in de Navo, de beheersing van de vitale zeegebieden en de be scherming van de koopvaardij in de eerste dagen na het uitbreken van een eventueel gewapend con flict. De bij deze oefening betrokken strijdkrachten zullen mijnenveeg- operaties, onderzee boot best rijdings- acties en operaties ter bescherming van konvooien uitvoeren in de zuide lijke Noordzee, het Kanaal en de zuidwestelijke toegangen tot het Ka naal. De Russische minister van defensie, Zjoelcow, heeft de Egyptische opperbe velhebber, generaal Amer, uitgenodigd voor een bezoek aan de SowJet-UnJe, zo Is in Cairo bekendgemaakt. De uitno diging ls aanvaard, doch er moet nog een datum voor het bezoek vastgesteld wor den. ONDER EGYPTES WOESTIJNZAND (Van een speciale correspondent) De Egyptische regering heeft een inventarisatie bevolen van alle ar cheologische vondsten, die in de kel ders van het Egyptische Museum en in schuilkelders opgehoopt zijn. Op het ogenblik heerst er namelijk op archeologisch gebied een ware „Egyp tische duisternis", daar tot dusverre noch catalogi, noch inventarislijsten werden aangelegd van de oudheid kundige vondsten. De kelders van 't museum in Cairo zijn tot de plafonds toe volgepropt met antiquiteiten, waarvan niemand eigenlijk iets weet. Na duizenden jaren van sluimer on der het woestijnzand verdwenen zij gewoonlijk onmiddellijk na de uit- j Juli werd voor Zeeland I warme en natte maand (Van onze weerkundige Ij medewerker). Al viel de regen rijkelijk de „plaatselijk zware buien" over het geheel genomen heeft men in juli niet over 't weer te klagen gehad. Dank zij de war me eerste week is de gemiddel de etmaaltemperatuur bijna een halve graad boven normaal ge bleven. De warmste dag werd zaterdag 6 juli toen in Vlissin- gen een gemiddelde van 34 gra den C werd gemeten. Daarna werd het weer wisselvallig. Vooral de tweede helft van de maand moet te onbestendig worden genoemd, hoewel het in Zeeland vaak zonniger en iets warmer was dan in de overige delen van ons land. Bijzonder veel regen kreeg bijvoorbeeld Groningen (stad) waar totaal 194 mm viel. Het werd voor j Groningen de op één na natste i julimaand van de laatste hon- derd jaar. Normaal valt er in juli in Zeeland 65 tot 68 mm regen. Dit keer kwamen vrijwel alle plaat- sen hier boven. Totaal kreeg Vlissingen 105, Aardenburg 74, Sas van Gent 94, Aagtekerke 125. Biezelinge 81, Middelburg 142. Kats 98, Goes 109, Cadzand 110, Borssele 143 en St. Maartensdijk 109 mm. Het aantal uren waarop in juli te De Bilt de zon scheen i bedroeg 195 tegen normaal 206 llllllll!lll!!llllllllllll!llllllll!llllllllllllfl!!l!lll!ll!ll!ll!!ll!!ll!il!llllllllllllllll!! Regering beveelt inventarisatie van oudheidkundige schatten graving weer in nieuwe gewelven, zodat zelfs de Egyptologen vaak he lemaal niet weten, of een bepaald voorwerp uit de tijd der Pharao's, waarvan men het bestaan uit andere bronnen kent, nu eigenlijk al is ge vonden of niet! Overigens bergt het woestijnzand nog steeds een overvloed aan arche ologische kostbaarheden in zich, zo dat praktisch iedere expeditie wel aan zijn trekken komt. Juist in de laatste jaren werden enkele sensa tionele vondsten gedaan, waaronder een volledige pyramide bij Sakkara ten zuiden van Cairo, waarvan de grafkelders vol stonden met alle mo gelijke voorwerpen. De gehele arche ologische wereld spitste de oren, toen een Egyptische oudheidkundige in de onmiddellijke nabijheid van de grote pyramide van Cheops en slechts enkele meters onder het zand, een gewelf met twee vier-en-een-halfdui- zond jaar oude zonneschepen der Êharao's opgroef. De leden van het 'uitse archeologische instituut tc Cairo vonden de resten van een tem pel. Het werk der archeologen heeft zich de laatste tijd steeds meer ge concentreerd op het gebied tussen Gi- za en Memphis ten zuiden van Cairo. Op het ogenblik zijn vier grotere bui tenlandse groepen in Egypte aan het Ontslag voor 200 arbeiders bij Noordoostpolderwerken Het is thans definitief dat ongeveer 200 arbeiders in dienst van de directie van de Wieringermeer (Noordoost polderwerken) worden ontslagen. Het ontslag is een gevolg van de rijksbe groting 1958 en de 'daarmee verband houdende investeringsbeperking waardoor de werkzaamheden van de directie van de Wieringermeer minder omvangrijk zullen zqn dan aanvanke lijk was gedacht. Het tempo van de ontginning van Oostelijk Flevoland zal namelijk tijde lijk worden vertraagd, een temporise ring dus op de begroting voor 1958. In plaats van 6000 ha zullen 4000 ha in cultuur worden gebracht. Of de ontginningswerkzaamheden ook in de toekomst zullen worden vertraagd, zal afhangen van de ontwikkeling van de financiële positie van ons land. graven: twee Amerikaanse bij Sak kara, een Belgische bij Luxor en een Russische in de Nijldelta. De Russen zijn overigens, zo verklaarden zij te genover een Amerikaanse correspon dent, beslist niet bang voor de vloek der pharao's, welke, zo heet het, rust op ieder, die de grafgewelven ver stoort. Vergunning De formaliteiten, die aan het opgraven vooraf moeten gaan zijn vrij eenvoudig. Gewoonlijk gaat 't bij de grotere expedities om ge leerden van bekende universitei ten, die slechts om een vergun ning vragen en deze gewoonlijk zonder kosten krijgen. Maar ook leken geeft men de gelegenheid, opgravingen te doen. Van hen echter vraagt men een waarborg som van 4500 Egyptische ponden. Een dergelijke niet-specialistische groep, „The Falcon Wing Press" uit Colorado (V.S.) ontdekte kort geleden bij Dhaschur de funda menten van een kleinere pyra mide uit de dertiende dynastie, waarin zich een nog ongeopende sarkofaag en vele gebruiksvoor werpen bevonden. De opgravingswerkzaamheden wor den voortdurend gecontroleerd door inspecteurs van de Egyptische rege ring, die de autoriteiten onmiddellijk van eventuele vondsten op de hoogte stellen en er op toezien, dat de bui tenlandse geleerden zich niets van de ontdekte voorwerpen toeëigenen. Want de vergunning tot graven staat weliswaar het zoeken naar antiqui- ten toe en ook het wetenschappelijk onderzoek daarvan, maar niet het in bezit houden. Egypte heeft hiervoor een speciale wet, waarin overigens staat, dat de regering aan archeolo gen bepaalde door hen gevonden voorwerpen kan schenken, mits daar van meer dan een exemplaar is ge vonden. Overigens is deze bepaling een gunst, waarvan echter wel dooi de legering een royaal gebruik wordt gemaakt. Hiervan was de leider van een Amerikaanse expeditie niet op de hoogte, toen hij onlangs gearresteerd werd op het moment, dat hij in het vliegtuig naar New York wilde stap pen. In zijn bagage vond men voor werpen, die zijn groep in een door haar ontdekte grafkamer had gevon den. De Amerikaan zal zich t.z.t. voor een rechtbank moeten verant woorden wegens antiquiteitensmok- kel. Naar samenwerking bij afzet fruit in Duitsland Op aandringen van Nederland heb ben vertegenwoordigers van het Ne derlandse Centrale Bureau van de tuinbouwveilingen en de afzetraad voor groente en fruit van de Duitse bond van landbouwers in Bonn bespre kingen gevoerd over een gemeen schappelijke afzetcampagne voor groente en fruit in West-Duitsland. Door de kleine fruitoogst van dit jaar bestaan er grote impoftmoge- lqkheden. De Duitse Verbruikscoöpe raties hebben reeds de afschaffing van douanerechten geëist. Een Nederlandse vertegenwoor diger zou in het geval van een ge meenschappelijk optreden eventueel lid van de afzetraad kunnen worden. De besprekingen zullen op 10 septem ber te 's-Gravenhage worden voortge zet. In de trein van Am sterdam naar Den Haag zat een jongetje van nauwelijks zeven jaar, helemaal alleen. Een medereiziger van deze kleine burger had het op een gegeven moment in de gaten en vroeg aan het ventje waar hij naar toe moest. „Naar Roosendaal", zei Jantje benepen en de conducteur werd ge waarschuwd. In Leiden nam de conducteur de jeugdige reiziger by de hand en bracht hem naar de chef van bet station. Deze zorgde er voor. dat Jantje met een vol gende trein naar Roo sendaal werd doorge zonden. Een conducteur hield een wakend oogje over Jantje. Nadat de trein vertrokken was belde men de politie te Roosendaal op met het verzoek Jantje bij zijn aankomst op te vangen. Dat gebeurde. Twee agenten stonden aan het station toen de trein binnenkwarA'. Jantje vertelde de agenten waar hij woonde. In een jeep werd hij naar huis gebracht. „Daar woon ik", zei de jon gen, toen zij de bewuste straat inreden. De agenten belden aan, maar niemand was er thuis. De politie vond uiteindelijk het adres van Jantje's grootvader en leverde daar de kleine avon turier af. Daarmee was voor Jantje zijn avon tuur afgelopen en daar het reeds Iaat in de avond was geworden, werd hij direct in bed gestopt. Maar in Amsterdam liepen de ouders van Jantje angstig te zoe ken en met hen de po litie. Zo rond vijf uur waren de ouders, die eens een dagje uit wa ren in Amsterdam, Jantje plotseling kwijt geraakt. Hoe ze ook zochten, nergens von den ze hem. En naar mate de tijd verstreek, werden ze zenuwachti ger. De politie werd in de arm genomen, die na enkele uren speurwerk besloot in een officieel telexbericht alle poli tieposten in het land te waarschuwen. Om half twaalf kwam daarop uit Roosendaal het telefo nische bericht, dat Jantje zojuist alleen per trein in Roosendaal was aangekomen. Toen hij zijn ouders was kwijt geraakt, was Jantje op goed geluk gaan lopen. Hoe hij de weg naar het station had gevonden wist hij zelf niet meer te ver tellen. Maar hij kwam er en liep doodgemoe dereerd met de stroom mee. Bij de controle was er niemand, die op hem lette. 's Ochtends was hij van het tweede perron naar beneden gedaald en dus wandelde Jantje diezelfde trap op naar boven. Er stond toeval lig een trein gereed, waar hij maar ïn stap te. En zo begon de een zame treinreis voor dc kleine Jan; een reis, die overigens goed afliep. en ALCOHOLVRIJ eAndett dan and&U i Het beVa {en en koofrYdra x0uten- ^3 tuinera Drink het koel! Sprankelendgoudgeel Verkrijgboar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11