PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering nam na felle debatten bezuinigingsbesluiten Brouwershaven kreeg een slot op de zee BILT DUITSERS ONTSNAPTEN UIT SCHEVENINGSE GEVANGENIS TUMULT TIJDENS INTERVIEW VOOR TELEVISIE TE MOSKOU Vandaag... Vrijdag 2 aug. 1957 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 200e jaargang - no. 180 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlmm. p. advertentie f tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels» H cent p. regel met een minimum /an 1.—. „Brieven of adres bureau v. d- blad" 25 cent meer. 31 to no. Jsnoo P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHsslngen, Walstr. 58-60, lei. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20; Ternc.i/cn Brouwc: ij-.t2; i«-1 --Q'-N i tel. 1 KABINETSCR1S1S WERD VOORKOMEN Op bepaalde gebieden moet alle activiteit worden gestaakt Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Franse kabinet het donderdagavond eens is geworden over de begroting voor 1958. De overeenstemming werd bereikt na twee dagen van moeilijke bespre kingen, waarbij de ministers dikwijls in een fel debat gewikkeld wa ren. De geschillen, die bij het overleg rezen, vloeiden zowel uit leer stellige redenen als uit begrotingstechnische motieven voort. Zij ont stonden hoofdzakelijk tussen de socialistische minister van sociale zaken, Albert Gazier, wiens departement alleen reeds drie miljoen frank per jaar besteedt, en de minister van financiën, Felix Gaillard. Herhaaldelijk scheen het hierby uit te lopen op een aftreden van mi nister Gaillard. De secretaris-generaal der socialistische partij, Guy Mollet, heeft naar het schijnt een belangrijke bemiddelende rol in de conflicten gespeeld. Na afloop van de donderdagavond gehouden kabinetszitting maakte de minister-president, Bourgès-Mau- noury, bekend dat de ministers het er over eens zijn geworden, dat er overeenkomstig de voorstellen van de minister van financiën 600 mil jard frank moet worden bezuinigd op de voorziene uitgaven voor 1958. Hiervan is 550 miljard frank reeds gevonden, zodat op de totale begro ting nog bezuinigingen van 50 mil jard frank zullen moeten worden ge vonden. Dit „technische Werk" zal in een aantal gevallen nog de bemidde ling van de premier vereisen, zo heet het in deze bekendmaking. Deze buitengewoon ernstige be slissingen, aldus Bourges-Maunou- ry, houden in, dat op bepaalde ge bieden alle activiteit moet worden gestaakt. De bezuinigingen op de staatsuit gaven betekenen, dat de spoorwegta rieven zullen worden verhoogd, dat gas 20 procent duurder zal worden, dat de bouw van een groot passa giersschip voor de transatlantische vaart wellicht zal worden gestaakt, dat de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc waarschijnlijk zal worden opgeschort en dat tweeder den zullen worden afgeschaft van de subsidies, die de regering, reeds ja ren uitkeert aan de spoorwegen, het fonds voor sociale zekerheid, de te lers van bieten en anderen. Het grootste gedeelte van de be zuinigingen heeft betrekking op de civiele uitgaven, die in 3958 2.768 miljard frank zullen bedragen tegen 2.480 miljard frank in het lopende jaar. De militaire begroting voor 1958 zal ongeveer 1,3 biljoen frank bedra gen, of ongeveer 14 pet minder dan In sigarenfabriek te Eersel woedde felle brand In de sigarenfabriek van de firma H. Wintermans te Eersel (N. Br.) is woensdagavon een felle brand uitge broken. De binnengoedafdeling op de tweede etage is geheel uitgebrand. De vele belangstellenden hielpen on der leiding van politie en brandweer mee machines en voorraden uit het brandende gebouw te halen. Enige afdelingen, waarbij de siga- renmakerij kunnen voorlopig niet worden gebruikt, waardoor' gisteren ongeveer driehonderd arbeiders het werk niet konden hervatten. De fa briek heeft de volgende week vakan tie. In die dagen hoopt de directie, maatregelen te kunnen treffen, waardoor de produktie weer gedeel telijk op gang kan worden gebracht. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ||||l|||||||llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll Ü-AZs een stevig slot behoedt de s nieuwe keersluis het oude vis- Msersplaatsje Brouwershaven te- =gen te hoge waterstanden. P (Foto P.Z.C.). m die voor 1957. Volgens de Franse mi nister van defensie, André Morice, zullen de Franse militaire inspannin gen in Algerië hierdoor niet worden verminderd. Verenigd luchtcommando van V.S. en Canada De V.S. en Canada hebben besloten te Colorada Springs, in de Ameri kaanse staat Colorado, een gemeen schappelijk luchtcommando te vesti gen, zo blykt uit een comuniqué dat te Ottawa is uitgegeven. Het nieuwe hoofdkwartier zal de plannen voor de luchtverdediging van Noord-Amerika coördineren, zo dat deze ingeval van nood direct kun nen worden uitgevoerd. Het com mando zal verantwoordelijk zijn aan de stafchefs van de- twee landen. Het besluit betekent een uitbreiding van de al zeer nauwe samenwerking tus sen de V.S. en Canada op het gebied van de luchtverdediging. Op alle an dere gebieden van de defensie blijven de twee landen onafhankelijk. De nauwe samenwerking tussen de V.S. en Canada bij de luchtverdediging heeft o.a. geleid tot de aanleg van een gordel van radarstations en luchtbases voor straaljagers van bei de landen in het noorden van Canada. WEER ONTVLUCHTTEN DELINQUENTEN Bewakers grepen drie gevangenen Omstreeks kwart over drie don derdagmiddag zijn vijf gevangenen uit de strafgevangenis te Schevenin- gen ontsnapt. Eén van hen werd al gegrepen voordat hij het gevangenis terrein had kunnen verlaten, twee anderen werden in een nettenboet- veld vlak bij de gevangenis gepakt. Twee Duitsers zijn nog voortvluchtig. De gevangenen waren aan het werk op een werkzolder van gevan genis I. De Duitsers zijn waarschijn lijk met de ontvluchtingspoging be gonnen. Uit een slot van een getralied ven ster zijn twee schroeven gedraaid. Men heeft daarna het slot heen en weer gewrikt totdat het losschoot. De Duitsers, die gevangen zaten we gens het plegen van diefstal door middel van braak in vereniging, zijn door dit raam gekropen. Drie Neder landse delinquenten hebben toen dit voorbeeld gevolgd. De mannen kro pen van het schuine dak in de goot en van daar uit konden zij op een eni ge meters lager gelegen platje sprin gen. Eén van de vluchtelingen, die bang was geweest, zo vertelde hij later, sprong zo ongelukkig dat hij een niet ernstige verwonding aan zijn schouder opliep. Inmiddels was al alarm gesla gen. Het kostte weinig moeite de gewonde man te vangen. De vier anderen lieten zich van dit plat op de binnenplaats zakken en konden via een berg steenkolen over de muur klimmen. Zij kwa men in de tuinen van de huizen van het bewakingspersoneel recht. Vervolgens renden zij Pompstationsweg op. De bewakers zetten onmiddellijk 'n achtervolging in en na enig zoeken vond men twee van de vluchtelingen, die zich verscholen hadden in het boetveld. Met speurhonden Direct heeft de politie Van Den Haag de gehele omgeving afgezet. Er werd intensief gezocht. Ook' de Wassenaarse politie deed mee. Vier speurhonden werden op de sporen van de vluchtelingen gezet, maar dit leverde geen resultaat op. Het spoor liep dood op de plaats waar de twee mannen al eerder gepakt waren. Om streeks half acht vanavond heeft men de afzetting opgeheven. De gevluchte Duitsers zijn Erwin Ludwig Freeze, 23 jaar, en Ludger Johannes Wilke, 20 jaar. Zij komen beiden uit Bocholz (Duitsland). Het signalement van F. is: lang 1.91 m, blond haar, blauwe ogen, gaaf gebit, dat van W.: lang 1.70 m, blond haar, bruine ogen. Zij spreken gebrekkig Nederlands en zijn gekleed in khaki- overalls. De drie andere gevangenen zijn de 27-jarige H. P. uit Velzer-Oord, de 26 jarige W. K. uit Venlo en de 25- jarige H. K. uit Eindhoven. De officier van justitie in Den Haag, mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh was donderdagmiddag aanwezig bij de opsporingspogingen. Sproeivliegtuig stortte neer in Noordoostpolder In de Noordoostpolder is een sproei vliegtuig van een in Rotterdam ge vestigde onderneming verongelukt. Het toestel, een piper „Super Cub", werd vrijwel geheel vernicid. De be stuurder. een 35-jarige uitgeweken Hongaar, bleef ongedeerd. Het ongeluk Is vermoedelijk ont staan door brandstofgebrek. Acht koeien bij Bodegraven door trein gedood Acht koeien zijn gistermorgen na bij Bodegraven door een trein aange reden en gedood. De trein werd ern stig bescbad'""' er k-eeg 40 minuten vertraging. De bestuurder trein, welke om 6.21 uur uit Leiden vertrok in de richting Utrecht, zag tussen Bodegraven en de Wieriker- brug plotseling een aantal koeien de spoorlijn oversteken. Ondanks krach tje remmen en signalen kon een aan rijding met de koeien niet worden voorkomen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Baby van één pond is na negen dagen nog in leven In het St.Janziekenhuis te Zaan dam wordt op het ogenblik de uiter ste zorg besteed aan een maand te vroeg geboren baby, die op woens dag 24 juli bij de geboorte slechts één pond woog en thans negen dagen later nog steeds in leven is. Na de geboorte kwam het eerst een ons aan, maar viel later op het ge boortegewicht terug. Het ligt in een couveuse. Het hoofdje is even grout als een citroen en het ontvangt acht druppels voeding per uur, die met een spuitje door het keeltje worden gebracht. De vader, zei, dat volgens een arts de vroege geboorte van het kind zou zijn toe te schrijven aan een bloed ziekte. I H.K.H. Prinses Irene, die op 5 H augustus a.s. haar achttiende s verjaardag hoopt te vieren. M (Foto Meyboom). M pilllllllllllllllllllllllllllllllinillll!lllülülllll!lllll!ll!llllligtl!IIIIII1Hllii[ Textielhandelaren gaan met kruideniers praten Textielwinkeliers gaan nog onver minderd voort met de verkoop van hun „texaromakoffie" tegen inkoops prijs. Het bleek, zo deelden hun orga nisaties mee, dat de actie een groot succes is geworden. Sinds 20 juli is de koffie-omzet al boven een miljoen gul den gestegen. De textielorganisaties blijven bereid met de kruideniers te praten over het staken van reclame met textielaanbie- dingen tegen onzakelijk gecalculeerde prijzen. De textielorganisaties streven er immers naar, dat de kruideniers zich zullen terugtrekken op hun eigen terein n.l. dat van het levensmiddelen- gebied. Op initiatief van het hoofdbe drijfschap detailhandel zal van daag in Den Haag een bespreking worden gehouden over het conflict. De textielorganisaties zrjn van plan met de acties door te gaan totdat een overeenstemming zal zrjn be reikt. Ook de Centrale van bonden in de speelgoed-, huishoudelijk- en luxe-artikelenbranche zal met de koffieverkoop onder de naam Lux- aromakoffie voortgaan. Een televisie-interview, dat door de Amerikaanse journalist Dan Schorr (winnaar van de eerste Willem de Zwïjgerprijs die werd toegekend) in Moskou werd gehouden ter gelegen heid van het jeugdfestival, is uitgelo pen op een waar tumult. Schorr interviewde de Amerikaan se jongeman Walter Raleigh Copped- ge uit Rosedale. Laatstgenoemde is geen vriend van het communisme. In antwoord op een vraag van Schorr zeide Coppedge: „Mijn inte ressantste belevenis hield verband met de Russische opvattingen over de Hongaarse opstand. Enkele stu denten van de universiteit in Mos kou zeiden mij, dat zij het officiële Russische standpunt inzake Honga- ...is het 75 jaar geleden, dat de beroemde in 1916 als gelnter- §i neerd soldaat te Amsterdam M overleden Vlaamse schilder en M beeldhouwer Rik Wouters te Mechalen werd geboren. Üllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll KEERSLUIS KWAM GEREED Brouwershaven bezit een slot op de zee. De keersluis in de haven is voor de inwoners van Brouwersha ven een machtige grendel op het wa ter, waarachter zij zich voor 't eerst sinds eeuwen beschermd weten tegen de slopende -inwerking van de vloed. De haven, sinds jaar en dag de levensader van het stad e, was tege lijkertijd ook,steeds een dreiging. El ke hoge vloed bracht namelijk via diezelfde haven in liet t van Brou wershaven een overstroming teweeg. Honderden jaren was de zee op deze wijze in het offensief, telkens op nieuw spoelde het water over de ka den, klotste tegen de gevels en beuk te langzaam aan de muren murw. De Brouwenaars waren allang vergeten dat deze toestand eigenlijk in het ge heel niet normaal en gezond was. Van geslacht op geslacht voerd - rij hun taaie strijd, waarin vloedplanken de voornaamste wapens waren. Men had zelfs een verordening geschapen, die elke havenbewoner verplichtte zijn huis en daarmee het gehele stadje en eigenlijk ook geheel Schou wen door vloedplanken op afdoen de wijze tegen de vloed te wapenen. Jaarlijks was e- c:n r ':ouw tijdens welke de planken geïnspecteerd wer den. In de loop van deze lanee, lange tijd werden de planken telkens ver hoogd, ook verschenen ze i,n de ven sterbanken. Een staalharde stoot heeft dit duel in een kort ogenblik beslist. Op 1 februari 1953 hakte het water zich met onvoorstelbare kracht door alle tegenweer heen. Schotbalken knapten, of als ze- niet bezweken begaven de huizen, waaraan ze bevestigd waren het, de vloedplanken werden door de kolkende stroom meegesleurd. De bebouwing langs de haven, die steeds de beschermende koker te gen het water voor het achter land was geweest, werd openge scheurd en de zee veroverde de polder. In die dagen kregen de woorden die de toen juist nieuwbenoemde bur gemeester van Brouwershaven, de heer J. L. van Leeuwen, in zijn eer ste rede tot de raad gesproken had een bijzonder relief. De nieuwe eerste burger had er namelijk op gewezen, dat het feit dat elke hoge vloed het water in Brouwershaven op de kaden n tegen de hui "en bracht een zeer onbevredigende situatie markeerde, waaraan zo spoedig mogr"'k 'n eind moest worden gemaakt. Dat was overigen, geen uitvinding Jllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H Nog liggen bij de „coupures" in de havenbebouwing van m H Brouwershaven de schotbalken n eee klaar om de gaten voor het =2 water af te sluiten. p H Ze hebben echter eens en voor- goed hun dienst gedaan en M zullen evenals de ontsierende H dam op het plein spoedig ver- d wijnen. H De zware balken gaan even- H H wel niet helemaal uit het stadsbeeld weg. Naar wij ver- nemen zullen ze waarschijn- H lijk keurig gladgemaakt en ge- m polijst worden om daarna tot banken te worden omgevormd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllini van de heer Van Leeuwen. Vele ma gistraten voor hem hadden zich het zelfde gerealiseerd. Ook hadden zij begrepen dat men nooit de weg zou kunnen kiez-- d* haven maar ineens te dempen, omdat daarmee de wel vaartsbron van de gemeente zou worden afgesneden. Ook stond hun duidelijk voor ogen, dat ophogingen of het optrekken van muren geen oplossing op lange termijn zouden brengen en dat er dus een keersluis zou moeten komen. T kosten die aan een dergelijke sluis verbonden waren liepen evenwel in de honderd duizenden guldens en het was duide lijk, dat een gemeente van een 1200 inwoners dat onmo*--' kon opbren gen. Ook op dit punt moest dan ook de ramp op verschillende plaatsen ver- Vervolg op pagina 3). rije afkeurden, maar dat de gemid delde Rus het ermee eens is". Op dat ogenblik schreeuwde uit de bij het interview aanwezige «jonge ren een Amerikaan; „Leugenaar. Schorr wil een contra-revolutie be ginnen". Andere jongeren mengden zich erin. Omstreeks 40 Nieuw-Zeelanders, Australiërs, Canadezen, Engelsen en Belgen verkondigden luidkeels hun mening. Sommigen beschuldigden Schorr ervan, dat hij interviews „en sceneert" met anti-communisten. An deren riepen, dat men vrij moet kun nen spreken. Schorr besloot, van uitzending af te zien. Mijnmstorting in België: 2 gewonden nog onder puin Op de 371-meter verdieping van de kolenmijn Aulniats te Farciennes heeft zich donderdag een instorting voorgedaan, waardoor vier arbeiders bedolven werden. Twee gewonden konden worden bevrijd. De andere twee mijnwerkers konden nog niet worden bereikt en men heeft weinig hoop ze nog levend terug te vinden. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 Stockholm, geheel bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, hall bewolkt Amsterdam, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, onbewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccio, onbewolkt Mallorca, onbewolkt 20 gr. 22 gr. 21 gr. 17 gr. •27 gr. 22 gr. 26 gr. 29 gr. 32 gr. 31 gr. 26 gr. 22 gr. 27 gr. 23 gr. 26 gr. 28 gr. 28 gr. 23 gr. 28 gr. 30 gr. 26 gr. 29 gr. DE VERWACHT... DROOG WEER Droog weer met zonnige perioden maar ook enkele o verdry ven de wol kenvelden, voornamelijk in het noor den van het land. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. ZON EN MAAN 3 augustus Zon op 5.06 onder 20.29 Maan op 14.45 onder 23.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1