Mijnindustrieraad wenst ook voor bovengronders premieregeling Indonesische regering waarschuwt voor ineenstorting van de staat KOEKAUTO RAMT TRUCK MET IJZER EN MAAKT LUCHTREIS U DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT yWIJ MOETEN ONS VAN FOUTEN BEWUST WORDEN In Djakarta: aanslagen met handgranaten op vier plaatsen De Indonesische regering heeft woensdag de waarschuwing doen horen dat als aan de verschillende crises, welke er op het ogenblik be staan, zoals de gezagscrisis, de politieke crisis en de morele crisis, geen einde kan worden gemaakt, de staat gevaar loopt ineen te stor ten, zodat alle offers, welke tijdens de strijd om de onafhankelijkheid werden gebracht, vergeefs zullen zijn geweest. „De tijd is gekomen", zo vervolgde de regering, „dat wij ons van onze fouten en tekortkomingen bewust moeten worden". Zjj dringt daarom aan een begin te maken met de „nieuw leven-be weging", waarvoor president Soekarno de vorige maand heeft gepleit. Bovenstaande opmerkingen waren vervat in de instructies die de rege ring aan de provincies heeft gestuurd voor de herdenking van de onafhan kelijkheidsproclamatie, op 17 augus tus a.s. Toen president Soekarno zijn plan- nen voor 'n „nieuw leven-beweging" aankondigde, zeide hij daarmede te bedoelen een geestelijke revolutie on der het volk, welke een ras zou moe ten scheppen dat „anders is dan dat van vroeger, dat conservatief en or thodox is, en over alles redetwist". Gedurende een week na de 17e au gustus zal de bevolking worden aan gespoord tot collectieve, arbeid, een soberder levenswijze en geldinzame lingen ten behoeve van de wederop bouw, als het eerste begin van de nieuwe beweging. In de nacht van dinsdag op woens dag werden op vier verschillende plaatsen in Djakarta aanslagen met handgranaten gepleegd. Hierdoor werden twee personen licht gewond. Een handgranaat kwam tot ont ploffing op het dak van de wo ning van een hoofdofficier van de generale staf van het leger; een Hogere (huur) vergoeding na verbouwing en vernieuwing Naar het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid mededeelt worden de vergoedingen, die aan huurders van woningen en bedrijfs panden in rekening mogen worden gebracht na de totstandkoming van verbouwingen en splitsingen en na vernieuwing van een centrale ver- warmings- of liftinstallatie, met in gang van 1 augustus iets verhoogd. Voor verbouwingen en splitsingen gold tot nu toe, dat boven de huur prijs een vergoeding mocht worden gevraagd van de voor rekening van de verhuurder komende verbou- wings- of splitsingskosten. Deze ver goeding, welke gedurende dertien ja ren mag worden gevraagd, was 10 procent van 3/5 deel der redelijke kosten. Voor na 1 augustus 1957 gereed komende verbouwingen en splitsin gen is deze vergoeding gesteld op 10 procent van 3/4 deel der voor reke ning van de verhuurder komende verbouwings- of splitsingskosten. Voor vernieuwing van een centrale verwarmings- of liftinstallatie kon de verhuurder tot nu toe van de huurder een vergoeding vragen van 7.5 procent over 3/5 deel van de door hem gemaakte kosten. Op 1 augus tus 1957 wordt dit verhoogd en mag 8 procent van twee-derde der voor rekening van de verhuurder komen de kosten in rekening worden ge bracht. Dit geldt voor alle vernieu wingen, welke sinds 1 januari 1951 zijn aangebracht. Huurverhoging mag hoogte vastrecht niet beïnvloeden In de Staatscourant van woensdag is een beschikking gepubliceerd van de minister van economische zaken ad interim, waarbij aan de beschik king prijsstop gas-, elektriciteit- en waterleidingtarieven een nieuw lid wordt toegevoegd. Hierin wordt bepaald, dat, in ge vallen waarin het vastrechttarief voor gas, water of elektriciteit wordt vastgesteld op basis van de huur waarde van de betrokken woning, het tariefbedrag niet mag stijgen, doch gehandhaafd moet blijven op het peil van 31 juli 1957. Dit bete kent, dat de huurverhoging de hoog te van het vastrechttarief niet mag beïnvloeden. VEE. In Noord-Frankrijk, in het bied van Maas en Marne, opereert nu al drie jaar en met succes een bende veedieven. De produktie van de bende, die tot op heden voor de po litie ongrijpbaar was, beliep in die tyd 150 flinke koeien. De laatste keer is het echter misgegaan. Het vee maakte zoveel kabaal, dat de dieven er van schrokken en de benen namen. De boeren hebben het vee geprezen. Zij zullen een wachtdienst instellen. DUW. Prinses Alexandra van Kent wierp met vaste hand een fles cham pagne tegen de boeg van het nieuwe marinefregat Jaguar. De kostelijke inhoud spatte bruisend uiteen, de au toriteiten namen de hoeden af en rie pen hoera, maar het fregat bleef waar het was. Terwijl de in verlegenheid gebrachte autoriteiten hun Kalmte verloren, gaf de prinses het onwillige fregat een forse duw. Zonder manke ren gleed het zijn element tegemoet. andere werd geworpen naar het gebouw van de Nederlandse druk kerij „De Unie", in het centrum van de stad. In deze drukkerij worden behalve het in de Neder landse taal verschijnende dagblad „Java-bode" ook nog gedrukt de communistische „Bintang Timoer" en de onafhankelijke „Indonesia Raya". De militaire woordvoerder van de hoofdstad noemde gisteren deze in cidenten een „hervatting van de po gingen van bepaalde mensen om in het land verwarring te stichten". Utrecht vriendelijkste stad van Nederland Utrecht kan nu als de vriendelijk ste stad van Nederland worden be schouwd. De vriendelifkheidsactie van de Fris-fabrikanten heeft dat duidelijk gemaakt. Drie van de v\jf vriendelijkheidskampioenen werden na summier onderzoek door een aan tal werkstudenten in negen univer siteitssteden van ons land in Utrecht ontdekt. Het waren de hoofdagent van po litie J. van de Mars, de postambte naar G. A. A. Klaassen en de taxi chauffeur J. Beumer. Een Groningse buschauffeur, de heer B. Elzer, kreeg de eretitel in de categorie bus- of tram conducteurs en -chauffeurs en de Amsterdamse kelner N. Wil- lemsen werd als de vriendelijkste en behulpzaamste ober gesignaleerd. Dit vijftal heeft dinsdagmiddag in Am sterdam uit handen van drie K.L.M.- stewardessen onze internationale vriendelijkheidssymbolen een oor konde in ontvangst mogen nemen en een bewijs voor een gratis trip per K.L.M. naar Brussel voor hen en hun echtgenoten of verloofden. OP DRUK KRUISPUNT IN AMSTERDAM Spectaculair ongeluk liep goed af Een uiterst spectaculaire auto botsing op het kruispunt Zeeburger- dijkMolukkenstraat te Amsterdam heeft woensdagochtend tegen half twaalf talloze voorbijgangers op dit punt met open mond en trillende benen aan de grond genageld. Een uit de stad komende kleine dichte vrachtwagen, geladen met koek, reed volgens de getuigen met grote snelheid over de Zeeburgerdijk m de richting van het viaduct en verleen de bij net kruispunt met de Moluk kenstraat een uit deze straat van rechts komende grote, met ijzer be laden, truck met oplegger geen voorrang. In volle vaart botste de kleine vrachtwagen tegen de linkervoor zijde van de grote truck op, werd door deze botsing in zijn geheel de Graanhandel oppert bezwaren tegen Euromarkt De werkgroep Euromarkt van de vereniging „De Nederlandse Graan handel" heeft in een adres aan de le den van de Tweede Kamer zich uit gelaten over de Europese Economi sche Gemeenschap. Daarin worden bezwaren ontwikkeld tegen de con tracten op lange termyn. Deze con tracten noemt het adres slechts aan vaardbaar, wanneer ze berusten op een concrete wederkerigheid en in dien bewust gestreefd wordt naar vermijding van een staatshandel. Wat de bepaling der minimumprij zen en der tariefacontingenten be treft: wanneer minimumprijzen wor den ingesteld ter bescherming van een nationale agrarische industrie moet volgens het adres de eis wor den gesteld, dat er geen kunstmatige preferentie ontstaat, terwijl tarief contingenten niet mogen leiden tot een ingewikkelde overheidsbemoeiing. Uitgaande van de stelling, dat de nationale overheden voorbehouden kunnen maken, zoals voor andere partners is geschied, wordt de Twee de Kamer verzocht slechts dan het verdrag te ratificeren, indien aan de door de graanhandel naar voren ge brachte bezwaren wordt tegemoetge komen. Bovendien acht het adres het essentieel, dat deskundigen uit de door d'e vereniging „De Nederlandse Graanhandel" vertegenwoordigde sector worden aangewezen, die aan de uit hoofde van het verdrag te voe ren besprekingen deelnemen. lucht ingezwaaid helemaal over de nu volkomen vernielde motorkap van de truck Heen en vloog, zeker enkele meters hoog, door de lucht rechtuit het kruispunt over. Daar, in het verlengde van de Zee burgerdijk, ramde de wagen, die volgens ooggetuigen in de lucht ge told had, over de kop geslagen was en bij het neerkomen op de straat nog eens over de kop sloeg, een langs het trottoir geparkeerde auto. die geladen was met manden van een blindeninrichting. Door de schok werd deze auto via het trottoir tegen een gevel opgeduwd, hetgeen mate riële schade opleverde. ÉÉN HOOG. Tenslotte kwam de door de lucht gebuitelde wagen loodrecht op zijn neus staande tot stilstand, op een afstand van circa 20 meter achter de plaats van do botsing met de truck. „Hij vloog bijna op gelijk ni veau als de ramen van één hoog door de lucht", hield een van de ooggetuigen vol. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er met een shock af. Een tweede gewonde was een dame, die bij de geparkeerde auto stond. Zij werd met lichte verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd, evenals de chauffeur van de kleine vrachtwa gen en een derde verkeersongeval gen opliep. Op het ogenblik wordt op het infanterieschietkamp ,Jlars- kamp" een driedaagse oefe- ning gehouden door de 13de ge- n m vechtsgroep uit Oorschot. De foto geeft een beeld van een M bataXjonsaanval op Oostdorp n H in de „Harskamp". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Kernprobleem verontrust Wereldraad van Kerken Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken is dinsdag in New- haven in de Amerikaanse staat Con necticut zijn tiende jaarlijkse verga dering begonnen. De secretaris-gene raal van de wereldraad, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, verklaarde, dat een der dringendste problemen van dit ogen blik de houding van de kerken ten aanzien van de kernwapens is. De wereldraad omvat 165 protestant se, anglicaanse en orthodoxe kerken in 50 landen. Dr. Visser 't Hooft verklaarde in zijn verslag aan het comité, dat de raad in het afgelopen jaar met de kritiekste situaties sedert zijn op richting in 1948 geconfronteerd is geweest. Het beleid van de,raad is vooral in Oost-Duitsland en com munistisch China verkeerd uitge legd. Uit communistische landen zijn op deze vergadering alleen ds. Nurakozy uit Boedapest, dr. Pakodzy, professor van het gereformeerde seminarie van Debrecen, en bisschop Gottfried North van de evangelische kerk in Saksen (Oost-Duitsland) aanwezig. In het verslag van het uitvoerende comité van de raad wordt voorts de evangelische bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, geprezen wegens zijn strijd voor de vrijHeid van de kerk. Mijlpaal bereikt met middenstandsdiploma's De directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme, dr. W. L. Groeneveld Meyer, heeft woensdag in Breda het 250.000ste middenstands diploma algemene handelskennis uit gereikt. Sedert 1938, het eerste jaar waar in het middenstandsexamen werd af genomen, hebben 425.000 personen aan dit examen deelgenomen, door 59 van hen werd het diploma be haald. Zeventien procent van alle kandidaten waren vrouwen. Bejaarden in tehuizen hebben recht op zakgeld Justitie trad in Limburg op tegen beheerders Behoeftige en geestelijk gestoorde ouden van dagen, die zijn onderge bracht in tehuizen en inrichtingen, hebben recht op een zakgeld van 10 procent van hun A.O.W.-uitkering, maar het blijkt, dat vele verzorgen de instanties dit bedrag niet uitbe talen, zo heeft nir. F. M. Wilbre- ninck, de scheidende officier van jus titie bij de rechtbank te Roermond woensdag meegedeeld. Talrijke instanties, zo zei hij, die het onderhoud van deze ouden van dagen bekostigen en curatoren van inrichtingen menen zelfs, dat zij niet aan hun trek komen als zij de aan hun zorgen toevertrouwde bejaarden het hun toekomende zakgeld uitke ren. Ingevolge zijn algemene in structie heeft de officier van justitie te Roermond krachtdadig ingegre pen en die bewindvoerders, die meer naar betalende instanties of naar hun eigen zak keken dan naar hun patiënten, aan het verstand gebracht noe zij hun taak hadden op te vat ten. Tal van nieuwe bewindvoerders zijn aangesteld voor onverzorgde ge vallen en niet minder dan 300 staan onder controle van het parket. Amerika ontwerpt een atoom-koopvaardijschip De Amerikaanse regering heeft plannen bekendgemaakt voor de bouw van een koopvaardijschip met atoomvoortstuwing, dat in 1960 vol tooid zal moeten zijn. Het zal zowel voor passagiers- als vrachtvervoer dienen. Volgens een tekening zal de romp van het schip gelijken op die van een jacht. De bovenbouw is ver naar achteren geplaatst. De volgende ma ten werden opgegeven: lengte 295 meter, breedte 26 meter en diepgang 9 meter. Het schip krijgt één kernreactor, die in twee generatoren stoom zal opwekken voor een stoomturbine, die één schroef zal aandrijven. Het schip krijgt bovendien een diesel motor voor noodgevallen en om ha vens binnen te varen. Het is de bedoeling, dat het schip met eerste lading atoombrandstof 560.000 kilometer aflegt. TEGEN ADVIES VAN REGERING IN De veerpont tussen Wageningen en Randwijk over de Rijn is tengevolge van overbelasting aan een zijde voor een deel gezonken. Twee vrachtwa gens met stenen, die dinsdag de pont opreden veroorzaakten zo'n slagzij, dat c{e lucht schachten vol begonnen te lopen. Gelukkig was de grote drij vende bole „Labor" in de nabijheid en kon spoedig begonnen, worden met het weer in normale positie brengen van de veerpont. Op de foto ziet men de half weggezonken pont. Vrees voor wilde actie van mijnwerkers in Limburg De Mijnindustrieraad heeft gisteren de ontwerp-verordening betref fende een premieregeling voor het gehele mijnpersoneel vastgesteld. Het ontwerp kreeg 21 stemmen voor en één stem tegen. De verorde ning moet nog de goedkeuring verkrijgen van de ministers van econo mische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid. De heren Zijl stra en Suurhoff zijn echter gekant tegen een premie voor boven gronders. De premies zullen volgens de ontwerp-verordening variëren tussen 25.en 75.per maand. Voor de vaststelling van de veror dening waren de elf werkgeversver tegenwoordigers, de zes vertegen woordigers van de Nederlandse Ka tholieke mijnwerkersbond, de twee van de Katholieke Vereniging voor Mynbeambten, de vertegenwoordiger van de Protestants-Christelijke Mijn werkersbond en die van de Algemene Bond van werkers in het mijnbedrijf. De vertegenwoordiger van de bij het NW aangesloten Algemene Neder landse Bedrijfsbona in de mijnindus- strie stemde teeen. Do mijnindustrie raad stelde tevens de ontwerpveror dening diensttijdtoeslag vast. Tijdens een gehouden bespreking in Den Haag hebben de ministers Suur hoff en Zylstra reeds te kennen ge- feven dat zij bereid zijn de loonsver- ogingen voor de ondergronders in overweging te nemen, maar dat ten eerste de aanwezigheidspremie een voor hen onaanvaardbare vorm is, dat ten tweede over de omvang van de loonsverhoging nog eens ernstig zou moeten worden gesproken en dat zij niet bereid ziin wijzigingen te brengen in het inkomen ven de bo vengronders. De positie van die bo vengronders is immers zeer wel ver gelijkbaar met die van arbeiders in vele andere takken van het Neder landse bedrijfsleven. De heer Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijn werkersbond heeft herhaaldelijk medegedeeld, dat zijn bond de strijd niet zal ontwijken. Hij wil echter nader ziin houding bepalen als de regerin~ haar beslissing de finitief heeft bekend gemaakt. Dat zou binnen twee maanden zijn. Waarnemers vrezen dat de heer Dohmen dc leden van zijn bond niet in de hand kan houden en dat op kor te termijn een of andere wilde actie van de Limburgse mijnwerkers zal ontstaan. Door de invoering van de premieregeling- hoopt de mijnindus trieraad dat de kolenproduktïe gun stig zal worden beïnvloed. Teneinde een oplossing te vinden voor het steeds acuter wordende verkeers probleem in de grote steden, is te Den Haag de stichting parkeer-garages op gericht, die zich bij uitstek zal bezig houden met de bestudering der moge lijkheden voor vestiging van parkeerga rages, hetzij bovengronds of onder gronds, in o£ nabij de centra waar het verkeer het grootst is. Het Wereldgebeuren Smokkelboek Milovan Djilas, die eens behoor de tot de vriendenkring van dc Joego-Slavische dictator Tito, zit al een tijdje in de gevan genis. Vorig jaar december werd hij tot drie jaar brommen veroordeeld omdat hij „tegen de staat gerichte propaganda" had bedreven. Hij had er een gewoonte van gemaakt, arti kelen te schrijven voor westerso bladen. En vorig najaar zei hij in de „New Leader", een New Yorks tijd schrift, dat „dc wonde, die de Hon gaarse revolutie het communisme toebracht, nimmer geheeld kan wor den." De gebeurtenissen in Hongarije hadden hem gesterkt in kritiek, die hij al in 3951 had geuit. Hij had eerst de eigen Joego-Slavische weg naar het socialisme, die verband hield met de breuk tussen Belgrado en Moskou, verdedigd. Vooral het zelfbestuur in bedrijf en geme behoorde tot dc Joego-Slav' idealen, waarvan Djilas een warm voorstander was. Hij noemde dit systeem „de enige wave democratie". Maar de democratie kon zich in Joego-Slavië niet ontvouwen en het zelfbestuur bleef een loos begrip zo lang de cellen van de centralistisch ©organiseerde, totalitaire partij toch iet heft in handen hielden. Hij heeft toentertijd in het com munistische partij-orgaan „Borba" geschreven, dat het noodzakelijk was om een eind te maken aan do totalitaire gedachtendiscipllne en dat binnen de -partij vrije meningsvor ming moest worden toegelaten. Als straf voor al die ketterij werd Dji- las, die tot op dat ogenblik voorzit ter van het Parlement en plaatsver vangend minister-president was, van al zijn functies ontheven. In- decem ber 1954 ging hij nog verder: tot een journalist van de „New York Times", die hem interviewde, zei hij dat het éénpartijstelse] verkeerd was en dat in Joego-Slavië een tweede, socialis tische partij moest worden gevormd- Hij kreeg daarvoor achttien maan den voorwaardelijk. En sinds zijn „staatsvijandige propaganda" van vorig jaar zit nij, zoals gezegd, wer kelijk achter de tralies. Voor drie jaar. Maar Djilas, die een actief en oorspronkelijk denker is en die men wel eens een char meur met een sympathiek clowns- fezicht heeft genoemd, en om wiens ritische kwinkslagen in de vrien denkring gelachen werd, zolang hij niet aan de eigenlijke partilprinci- pes kwam, heeft het bij dit alles niet gelaten. Hij heeft een boek geschre ven, dat „De nieuwe klasse" zal be ten. Voordat hij werd gearresteerd, had hij, naar dezer dagen bekend werd, de eerste helft van dit werk al naar Amerika gestuurd zonder dat iemand het merkte. De New Yorkso uitgever Frederick A. Praeger heeft dezer dagen ook de rest van dit ge schrift ontvangen. „Clown" Djilas heeft klaarblijkelijk ook gooche laarstalenten. Hij is althans erin ge slaagd, ook het tweede gedeelte van het boek Joego-Slavië uit te smok kelen. Onlangs heeft een vriend van hem dat gedeelte meegenomen naar Amerika. Er zat een brief van Djilas bij: dat het boek moet worden uit gegeven, ongeacht de gevolgen die dit voor hem kan hebben. it die woorden blijkt, dat Djilas geen gering risico neemt, wan neer „De nieuwe klasse" deze maand in Amerika van de pers komt. Er worden dan ook harde noten ge kraakt in dit werk. In het Ameri kaanse tijdschrift „Life" heeft de Ruslandkenner Edward Crankshaw, die het klaarblijkelijk al heeft in gezien, het een en ander erover ver teld. De theoretische rechtvaardiging van het communisme, zo schrijft hij. wordt in dit boek weerlegd. Djilas zegt in het boek, dat de communis tische leiders eenvoudig een nieuw© klasse van uitbuiters zijn. De macht van deze klasse over de mensen is groter dan ooit in de geschiedenis is voorgekomen. De nieuwe klass© heeft haar bestaan te danken aan de noodzaak, achterlijke en agra rische landen te industrialiseren. Nadat deze industrialisatie een feit is geworden, kunnen de nieuwo leiders thans niets meer doen dan hun ruwe kracht vergroten en het volk plunderen. De leiding is niet langer scheppend. De vroegere Joe go-Slavische vice-premier zegt onder meer: „Wanneer deze nieuwe klasse van het toneel der geschiedenis ver dwijnt en dit moet gebeuren - - zal er minder over haar heengaan worden getreurd dan ooit tevoren over een andere klasse." Bij de verschijning van dit boek is het niet alleen belangwekkend te weten hoe Djilas' vroegere vriend Tito zal reageren. Het belangrijkste is, te weten dat Djilas een vernieti- fend anti-communistisch document eeft voortgebracht, dat zijn uitwer king niet zal missen op andere den kende mensen achter het IJzeren Gordijn. MILOVAN JK LAS riskant boekwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5