PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westerse delegaties werden het eens over ontwapenings-inspectie Zware asfaltdijk zal Vlissingse boulevards tegen zee beschermen BILT INTERNATIONALE BENDE IN ZWITSERLAND ONTMASKERD Vand aag, BUIT GEFINGEERDE OVERVAL IN BLIKKEN BUSSEN BIJ BRUG Donderdag 1 aug. '57 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F, B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week! 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7.23 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 200e jaargang-no. 179 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») tl cent p. regel met een minimum ran 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Siro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 38-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 6J. telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwttraat 43. telefoon 20; Torneuzen. Brouwerijstraat 2; Zicrlkzee, N. Bog'-rcMraat Et. tel. 24 HET OVERLEG TE LONDEN Amerikaanse minister Dulles sprak met Russische afgevaardigde Zorin In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de delegaties op de Londense ontwapeningsbesprekingen is woensdag vernomen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de wes telijke delegatieleiders overeenstemming hebben bereikt over een plan tot wederzijdse luchtverkenning van delen van Europa, de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten en het Noordpoolgebied. Ook is gesproken over inspectie te land, maar de plannen hiervoor zyn nog niet geheel uitgewerkt. Minister Dulles heeft woensdag ook gesproken met het hoofd van de Russische afvaardiging, Zorin, om te trachten de vast gelopen ontwapeningsbesprekingen weer op gang te brengen. De twee politici ontmoetten elkaar in de woning van de Amerikaanse ambas sadeur, Whitney. Ook de leiders van de Britse, Franse en Canadese afvaardiging waren hierbij aanwezig. De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, was eveneens uit genodigd, maar hij kon woensdag Pa rijs niet verlaten. Het onderhoud tus sen Dulles en Pineau zal vandaag plaats vinden. Franse 'diplomaten te Parijs zeiden woensdag niet te weten wat minister Dulles beoogt met zijn uitnodiging aan Pineau. Men had echter de in druk, dat de Amerikaanse minister de steun van Frankrijk wenste te verwerven voor vergaande plannen tot wederz"dse luchtverkenning. Frankrijk en de andere Navo-landen hadden reeds overeenstemming be reikt over een aantal mogelijkheden van luchtinspectie. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering hebben de Na vo-landen vorige week Amerikaanse voorstellen voor een Europese zone, Communistenleider vermist sedert gang naar Rusland De Deense communistenleider Arne Munch-Petersen, oud-parlementslid, is tijdens een bezoek aan de Sow jet- Unie verdwenen. Van de zijde van het Russische ministerie van buitenlandse zaken is meegedeeld, dat hij zich niet in de Sowjet-Unie bevindt. flIllllliniHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bestedingsbeperking I in de Hofstad 1 Enige duizenden circulaires zijn gedrukt en rondgestuurd aan alle personeelsleden van de gemeente Den Haag om hen te' vertellen hoe de bestedings- beperking ook haar' terugslag j§| zal hebben op de wijze van uit- betaling van hun salaris. In deze circulaire staat namelijk; „De bestedingsbeperking en in het bijzonder het daarmee ver- band houdende renteprobleem hebben onder meer tot gevolg dat ten aanzien van de uitbe- n taling van de salarissen een n vereenvoudiging zal plaats vinden. Aangezien de tijd tus- sen het bij de bank opnemen van de voor salarisbetaling no- dige gelden en de uitbetaling n daarvan uitermate kort is, ver- dient het aanbeveling het meer tijdrovend gebruik van pas- n munt te beoerken, teneinde zo veel mogelijk in afgeronde be- dragen van een vulden en een n rijksdaalder te kunnen betalen. In verband daarmede zullen te beginnen, met de salarisbeta ling over augustus 1957, de netto uit te betalen maandsa larissen, waar de ambtenaar uiteraard recht op heeft, op veelvouden van 50 cent naar beneden worden afgerond. De afrondingsverschillen zullen aan het einde van het jaar of bij ew .eel vertrek worden verrekend". Illlllll lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllltlllllllllllllllll waarin de bewapening wordt geïn specteerd, goedgekeurd. Te Londen is vernomen dat de ver tegenwoordigers der westerse mo gendheden woensdag ook hebben ge sproken over de hoeveelheden splijt baar materiaal, die ter beschikking zouden kunnen worden gesteld van bevriende, hier over niet beschikken de staten. Daarbij is tevens aandacht geschonken aan de vraag welke in vloed deze voorraden zullen onder gaan van een opschorting der proef nemingen met kernwapens en Fort Izki geeft zich aan troepen van sultan over Volgens de minister van buitenland se z.aken van de sultan van Oman, Innes, heeft het fort Izki, dat in han den der opstandelingen was, zich overgegeven. Na aanvallen van Britse vliegtui gen op Izki, dat ongeveer tachtig km ten zuiden van Nizwa, he,t hoofd kwartier van de Imam van Oman, ligt, verscheen de rode vlag van de sultan donderdag boven het fort. Innes heeft journalisten vérder me degedeeld, dat de sultan de „volgen de stap" voorbereidt, die waarschijn lijk van militaire aard zal zijn. De sultan zou niet langer wachten op mogelijke pogingen van het hoofd kwartier der opstandelingen om con tact met hem op te nemen. Volgens Innes omsingelen de drie noordelijke legers van de sultan de opstandelingen. Voor zover hij weet nemen Britse landstrijdkrachten niet aan deze operaties deel; „Nieuw Amsterdam" meed Le Havre In verband met de toestand in de Franse havenstad Le Havre heeft het vlaggeschip van de Holland-Ame- rika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", dat onderweg is van Rotterdam naar het stopzetten van de aanmaak van New York, Cherbourg aangedaan, in splijtbaar materiaal voor de vervaar- welke haven het schip woensdagoch- diging hiervan. I tend om zeven uur is aangekomen. HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN Knap speurwerk van politie De Zwitserse politie heeft een be langrijke vangst gedaan: zij heeft vijf leden van een internationale bende, die heroine vervaardigde, gearresteerd. De heroine werd ge maakt in een laboratorium, dat in Milaan gevestigd was. In dit laboratorium werd gemid deld per maand 30 kilo heroine vervaardigd. Dat is genoeg voor ongeveer tien miljoen injecties. In Amerika betaalt men één dollar tot vijf dollar per injectie. De illegale maandomzet van de firma wordt derhalve geschat op ongeveer vijf tig miljoen dollar. De heroïne werd vervoerd door koe riers. Zij maakten dikwijls in gezel schap van twee meisjes neizen van Wenen naar Turkije. In januari ont dekte de douane, dat hun koffers dubbele bodems hadden. Het gezel schap werd in Turkije gearresteerd. Men kon echter niets bewijzen daar de ruimten tussen de bodems leeg waren en men moest hen weer op vrije voeten stellen. De politie in Tur kije, Zwitserland en Italië kwam ech ter in actie. Dank zij knap speurwerk kon de politie toeslaan en het werd een der belangrijkste vangsten die de politie na de Tweede Wereldoorlog heeft kunnen verrichten. Eigenaar ontsnapt De eigenaar van het laboratorium is ontsnapt. Het Amerikaanse bureau voor verdovende middelen in Wash ington wist van het bestaan van de fabriek en de organisatie tot juni van dit jaar niets af. is het 50 jaar geleden, dat de Engelse journalist en §i romanschrijver David C. Mur- ray te Londen overleed; H geeft de Britse P.T.T. ter gelegenheid van de wereldjam- boree een serie herdenkings- postzegels uit. lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliTilllllllllllllIll In het Engelse graafschap s Berkshire wordt een inter nati- onaal gidsenkamp gehouden H als onderdeel van de viering H van de honderdste geboortedag van lord Baden Powell. Op de rechter foto ziet men hoe gid- M sen van velerlei nationaliteiten lady Olave Baden Powell ver- s welkomen bij de officiële ope- ning van het kamp. H Links demonstreren twee meisjes uit Zuid Rhodesia hoe li je op een gemakkelijke manier drie emmers met z'n tweeën kan vervoeren. Churchill wil herziening van V.N.-structuur Sir Winston Churchill heeft woens dag op een banket ter ere van Ame rikaanse juristen, die een bezoek aan Londen brengen, gepleit voor een herziening van de structuur van de V.N., omdat er zijns inziens in de volkerenorganisatie geen recht wordt gedaan. Hij was er echter geen voor stander van, dat Engeland de V.N. verlaat. K.LM.-vliegers voeren weer normale diensten uit De K.L.M. vliegers hebben besloten de normale dienstuitvoering, alle ex tra-prestaties inbegrepen, met ingang van vrijdagnacht te hervatten. Dé gevoelens ten opzichte van de direc tie van de K.L.M. zyn niet veranderd, 7,0 wordt in een verklaring gezegd. De vliegers zijn er echter van over tuigd, dat een rustige atmosfeer ge wenst is tijdens de komende bemid deling in het loonconflict door het college van ryksbemiddelaars. Dit besluit werd reeds maandag ge nomen. De uitvoering werd vertraagd door een persoonlijke brief van de president-directeur van de maat schappij aan alle vliegers die dinsdag werd ontvangen. Volgens de vliegers behelsde de brief pertinente onjuist heden. Niettegenstaande de psycho logische moeilijkheden, die door deze brief zijn geschapen, hebben de vlie gers besloten de normale dienstuit voering te hervatten. SLECHTS f 320.—OPGESOUPEERD Handlanger hielp politie bij graafwerkzaamheden Op aanwyzing van de haiflÜlanger van de bankloper G. B., <lc 33-jarige bankwerker W. S. heeft de politie dinsdagmiddag onder een brug tus sen Vinkeveen en Waverveen in drie blikken busjes het geld gevonden, dat S. daar in de grond had begra ven. Aan het bedrag van 55 mille, dat in de verdwenen tas had gezeten, ontbrak 300 gulden. S. had dinsdag middag de rechercheurs zelf de plaats aangewezen, waar hjj de buit had verstopt. Knap recherchewerk heeft de 33- jarige S. er al snoedig toe gebracht om de juiste plaats aan te wijzen waar hij de buit had verstopt. S. hielp zelf mee met het spit ten naar de blikken busjes met geld. In de nacht van maandag op dinsdag, kort nadat hij van zijn bed was gelicht, had S. een plaats aangewezen onder een via duct over de Ouderkerkerlaar., maar hier bevond het geld zich niet. Waarschijnlijk heeft S. de ontbre kende 320 in de dagen dat hij op Communisten behaalden in Soerabaja meerderheid Volgens de woensdag bekende uit slagen hebben de communisten bij de gemeenteraadsverkiezingen in Soera baja een vooruitgang geboekt van twintig procent, vergeleken met de algemene verkiezingen in 1955. Ove rigens hebben zy in geheel Oost-Java een aanzienlyk aantal stemmen meer gekregen. In Soerabaja. de op een na grootste stad van Indonesië, behaalden zij de absolute meerderheid. Zij kregen 150,000 stemmen, tegen 125.000 bij de verkiezingen van twee jaar geleden. De nationalistische P.N.I. verloor 19.000 stemmen en zakte af tot een totaal van 37.000. MILJOENENPROJECT ONTWORPEN President Tsjang Kai Sjek van Na tionalistisch China, gefotografeerd tijdens de inspectie van zijn troepen in Taipei gedurende de jaarlijkse militaire wapenschouw van dit jaar. Nieuwe zeedijk tussen Eiland en Voorhaven geprojecteerd RIJKSWATERSTAAT IS thans vry wel gereed met de verbeteringsplan nen voor de Vlissingse boulevards, zo kwam ons ter ore. Het is zo goed als zeker, dat vanaf de Boulevard Bankert tot aan de rotonde met het monu ment van De Ruyter een zware asfaltdyk zal worden gelegd, die echter minder hoog zal worden dan het wegdek van de Boulevard. Het fraaie uit zicht zal hier dus niet worden belemmerd. Voorts zyn er plannen gereed v oor de beveiliging A an dat gedeelte zeewering, dat loopt vanaf het Voor haventje tot aan liet Eiland. Hier wil men de waterkering zodanig verster ken, dat er in feite een nieuwe dijk op een hoogte van 8 a 9 m. plus N.A.P. zal worden gelegd. Dit betekent, dat de stukken muur in de thans bestaan de zeewering o.a. bij de Oranjemolen geheel in de nieuwe dijk zullen verdwynen. Deze dyk betekent ook het einde van het haventje bij het lan dingsmonument by de z.g. Marinedam, omdat de nieuwe waterkering tus sen Oranjedyk en Eilanddyk een rechte lyn zal vormen. Deze plannen van Rijkswaterstaat ijken voor Vlissingen uiterst gunstig, voornamelijk omdat ze het karakter van de boulevards niet aantasten. Met andere woorden: Vlissingen jehoudt zijn voornaamste attractie als toeristenplaats. Tot dusver was daarover nog steeds geen zekerheid te krijgen en allerlei geruchten de den de afgelopen jaren de ronde. In 11954 besloot de raad van Vlissingen contact op te nemen met een inge- 1 nieursbureau, teneindè verzekerd te zyn van gespecialiseerde technische bijstand in het overleg met Rijkswa terstaat. Sindsdien werd echter wei nig meer van de plannen gehoord. Wel werd sommige Zeeuwse autori teiten bij excursies naar het Water loopkundig laboratorium in Delft een model van de Vlissingse boulevards getoond, waarbij een soort buitenta lud was aangebracht, dat tot doel had de golfslag te verminderen. By demonstraties voor de bezoekers bleek dan dat deze taluds inderdaad de kracht van het water aanzienlyk verminderen. Maar deze proeven waren aller minst werkelijkheidDie wer kelijkheid was maar al te vaak an ders, namelijk hoge overslaande golven, die tegen de vrijwel haaks lopende muren van de zeewering beukten, zodat de bewoners van de huizen aan de Boulevard soms het angstiere gevoel hadden, dat er in de onmiddellijke omgeving bommen vielen. Zo dreunde het... Het ziet er dus nu naar uit, dat er gelukkig een eind komt aan dit „ge- beuk" en dat het talud-idee wordt verwerkelijkt. Tegen de steile muur van de Boulevard de Ruyter aan komt een „eerste kering" met een vrij flauwe helling, die meters ver in zee zal lopen, op sommige plaatsen 50 tot 60 meter. Deze djjk zal van zand worden gespoten, waarna dit zandlichaam een zware bekleding krygt, voornamelijk van asfalt. Wan delend over de Boulevard de Ruyter zal men dus te zijner tijd op 2 a 3 meter beneden het wegdek op een hoogte van 5 6 meter plus N.A.P. een asfaltdyk zien, waarop de golven stuk zullen slaan, vóórdat zy de ei genlijke Boulevard bereikt hebben. Het overslaande water zal daarmee inderdaad tot het verleden behoren. Deze djjk begint bij de Boulevard Bankert, even voorbij de Coosje Bus- kenstraat en loopt dan door tot aan de rotonde met het standbeeld van De Ruyter. Het stukje „niet-officiële" strand onder de grote bunker bij het restaurant Delta dient dus te ver dwynen. (Vervolg op pag. 2) vrije voeten was en de wisselloper al in verzekerde bewaring werd gehou den, opgesoupeerd. Beloning De beloning van 5000, die door de directie van de Amsteraamsche Bank was toegezegd aan hem of haar, die aanwijzingen kon geven tot het terugvinden van het geld, zal zeer waarschijnlijk wel worden uit gereikt. Maar het staat nog niet vast of er één of meer personen in aanmerking komen voor deze belo ning. Deze toekenning zal geschieden in overleg met de politie, die deze hele zaak op schrift heeft staan en dus het best een oordeel kan vormen over de waarde van de inlichtingen, die door diverse personen zijn gege ven. De heer H. J. Lakenman van het ministerie van volkshuisvesting, die, zoals bekend, is benoemd tot direc teur van het grootboek voor woning verbetering. De heer Lakenman is op 19 april 1902 te Zierikzee geboren. Het weer in Europa gisteravond 7 Volgens de rapporten uur: Stockholm, licht bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, onbewolkt Genéve, onbewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajacclo, onbewolkt Mallorca, onbewolkt 25 gr. 25 gr. 22 gr. 19 gr. 26 gr. 21 gr. 23 gr. 27 gr. 31 gr. 28 gr. 26 gr. 19 gr. 24 gr. 20 gr. 23 gr. 25 gr. 27 gr. 20 gr. 26 gr. 29 gr. 26 gr. 30 gr. VERWACHT... OVERWEGEND ZONNIG Overwegend zonnig weer en op nieuw hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, In hoofdzaak uit oostepike richtingen. 2 augustus Zon Maan ZON EN MAAN op 5.05 onder 20.31 op 13.34 onder 23.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1