MAGGI Pachtwet brengt een verbetering in positie duidelijke pachter LEZERS semmvEN IIH BOUriJK DE VIJF RIETVINKEN Rijst-Julienne maagklachten Op haar bestemming 10 PROVINCIALE ZEETJWBE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 195? LANDBOUWKUNDIGE TOETSING VERZWAKT Pachtprijsbetaling wordt aan strenger normen gehouden (Va/i onze parlementaire redacteur). Als de Eerste Kamer binnenkort te beslissen krygt over de pachtwet, dan zal aan het ontwerp, zoals dat op 9 juli j.I. door de Tweede Kamer werd goedgekeurd, niets meer te veranderen zijn. De Tweede Kamer heeft de nieuwe regeling van de pacht na veel schriftelijke voorbereiding, na lange discussie, na veel wikken en wegen en na het aanbrengen van ver scheidene veranderingen al of niet met medewerking van de regering In de oorspronkelijke opzet haar uiteindelijke vorm gegevex. Een vorm, die in menig opzicht grote voldoening schenkt, doch ook een aantal wensen onvervuld heeft gelaten. Op verscheidene punten wijkt de nieuwe pachtwet zy moet nog in het Staatsblad verschy'nen af van de redactie die de regering aanvanke lijk aan het ontwerp gegeven had. WH hebben daarover een gesprek gevoerd met. het Kamerlid de heer H. Vredeling, thans hoofd wetenschappeiyke afdeling van de Algemeen Ne derlandse Agrarische Bedryfsbond. De heer Vredeling bepaalde zich het uitvoerigst tot de landbouwkun dige toetsing, die in de wet is opgenomen. Dat lag voor de "hand, omdat daarover het meeste verschil van mening bestond en het breedvoerigst beraadslaagd is. De grote verdiensten van de wet liggen echter in de duidelijke verbete ring van de positie van de pachter, vooral wat dc combinatie van de pacht betreft. De heer Vredeling wil de dit uitdrukkelijk vaststellen. Tot nu toe moest de pachter verlenging van de pacht vragen. Vergat hij het, dan konden daaruit onaangename ge volgen voor hem voortvloeien. In de nieuwe wet is sprake van automati sche verlenging. De eigenaar moet nu opzeggen, als hij de pachtovereen komst niet wenst te verlengen. Ook wat de vorming van de pacht prijs betreft, is vooruitgang geboekt, al gewaagde de heer Vredeling van Gesprek met Tweede Kamerlid de heer Vredeling (P.v.d.A.) een onbevredigende behandeling van deze kwestie. Onder de op het ogenblik nog geldende regeling moet de Grond kamer de pachtprijs toetsen aan de redelijke winstmogelijkheid van de pachter. Ten behoeve daarvan heeft de regering in 1952 zekere normen vastgesteld. De Grondka mers kunnen onder die normen blijven. In de praktijk hebben zij dat zeer verschillend gedaan. Hoe dit zij, de pachtprijzen op de slech te grond liepen hoog op, zonder dat ,fjp regering hierin medezeggen schap had. De situatie is nu gewijzigd door de opneming van de bepaling (arti kel 3), dat bij algemene maatregel van bestuur algemene regelen ten aanzien van de hoogst toelaatbare pachtprijs zullen worden uitgevaar digd, strekkende tot bevordering van pachtprijzen, die in een redelijke ver houding staan tot de bedrijfsuitltom- sten by een behoorlijke bedrijfsvoe ring, met dien verstande, dat bij het vaststellen van die regelen de redelij ke belangen van de verpachter mede in acht worden genomen. REGERING BESLIST In het vervolg zal dus de regering zelf moeten uitmaken, of de bedon- §en pacht in een redelijke verhou- ing tot de bedrijfsuitkomsten staat. De Grondkamers kunnen niet meer zelfstandig de prijs verlagen. Het spreekt vanzelf, aldus de heer Vrede ling dat de normen nu veel beter moeten worden vastgesteld dan voor heen. Daarover was men het in de Ka mer wel algemeen eens. Aangezien In 1953 zij het met veel discussie, de landbouwkundige toetsing in de wet vervreemding van landbouwgronden is opgenomen zij geldt dus voor de overdracht van landbouwgrond van de ene eigenaar aan de andere en de pacht nage noeg een duurzaam gebruiksrecht is geworden, is in de in 1955 ingediende pachtwet eveneens de beoordeling, door de Grondkamers, van de land bouwkundige gevolgen van de ver pachting met name wat betreft de omvang, de ligging en de verkave lingstoestand van het pachtobject, geïntroduceerd. Ook de commissie-Van den Berg, die een voorontwerp-pachtwet sa menstelde en het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat is het wetenschappelijk bureau van de K.V. P., hadden de landbouwkundige toet sing aanvaard. De regering is in haar ontwerp wat verder gegaan dan de jurisprudentie op dit punt bij de ver vreemding van landbouwgrond. Zij nam namelijk de bepaling op, dat de pachtovereenkomst niet zou mogen leiden tot een of meer van de door haar ongewenst geachte situa ties, „ongeacht de voordien bestaan de toestand". Deze toevoeging, die niet ln het aanvankelijke wetsontwerp stond, bracht minister Mansholt erin, nadat dr. Drees in zijn regeringsverklaring van 1956 toen het nieuwe kabinet tot stand gekomen was had ge zegd: „Wettelijke maatregelen zullen worden voorgesteld ter voorkoming van versnippering van bedrijven, waar herverkavelingen en saneringen hebben plaatsgevonden". VERZWAKKING De heer Droesen van de K.V.P. wilde de toevoeging „ongeacht de voordien bestaande toestand" er uit hebben. Hij wenste die wet te gebruiken om verslechtering van de landbouwkundige omstandighe den tegen te houden, niet om die te verbeteren, een streven, dat de heer Vredeling niet kan hegrijpen. De regering bestreed een desbe treffend amendement-Droesen doch zij verloor. De bepaling is uit het wetsontwerp verwijderd. De heer Vredeling vindt dat een ver zwakking. Een verzwakking acht de heer Vrede ling ook de bepaling dat de Grondka mer een pachtovereenkomst, die zou leiden tot een van de ongewenst ge achte gevolgen „kan" goedkeuren, als weigering op grond van bijzondere omstandigheden onredelijk zou zijn of zou indruisen tegen het landbouwbe lang. Liever had hij gezien, dat hier aan de grondkamers de goedkeuring imperatief was voorgeschreven. Een pleister op de wonde was voor hem de opneming door een amendement- Egas van de bepaling, dat de Grond kamer als schadelijk voor de algeme ne belangen van de landbouw kan aanmerken overeenkomsten die lei den tot vergroting van een bedrijf, waarvan uitbreiding voor de onderne mer niet van overwegende betekenis ls, terwijl in de nabijheid één of meer kleine bedrijven uitbreiding behoeven. Verheugd was de heer Vredeling, dat de poging van de heer Biewenga, om de landbouwkundige toetsing geheel uit de wet te verwijderen dus ook voor de IJselmeerpolders en de her- verkavelingsgebieden mislukt is. De heer Biewenga wenste het rapport van de commissie-Hofstee af te wach ten, alvorens te komen tot een beslis sing over de wijze, waarop en door wie de toetsing dient te geschieden. Minister Mansholt verklaarde het amendement op grond van de door de De heer Biewenga heeft toen heel handig zijn amendement zodanig ge wijzigd. dat de toetsing alleen zou zijn toegestaan voor de IJselmeer polders en de herverkavelingsgebie- den. De regering kon het toen niet meer onaanvaardbaar verklaren. Dr. Mansholt heeft zich eruit gered door mede te delen, dat hij dit amendement eerst in het Kabinet zou moeten bren gen, alvorens er een uitspraak over te kunnen doen, maar dat net voor hem nog altijd een diepe ingreep beteken de en dat het daarom voor hem en minister Samkalden nog steeds on aanvaardbaar was. De toetsing is in de wet blijven staan Vliegen in formatie Militaire deskundigen zijn het er thans meer dan ooit over eens, dat een goede spreiding bij alle wapens is geboden, gezien de ver om zich heen reikende vernielende kracht der moderne projectielen e.d. Waarom dan nog steeds die ge vaarlijke oefeningen om in nauwe formaties te kunnen vliegen? Regelmatig leest men van vlieg tuigen, welke elkaar raken en dan prompt neerstorten. Zelfs met schiet stoelen, blijft de kans op dodelijke ongelukken voor de vliegers groot. Om van de enorme materiële scha de maar te zwijgen. Maar ook de burger staat hierbij voortdurend bloot aan de gevaren van neerstor tende en brandende vliegtuigwrak ken. Waarom, nogmaals, dit inconse- kuente en gevaarlijke gedoe? Goes. J. M. POLDERMAN. De Vierdaagse Naar aanleiding van de verslagen in uw krant over de Vierdaagse en het noemen van vele namen van deel nemende Zeeuwen, doet het mij niet prettig aan in uw laatste verslag maar enkele namen van deelnemers (sters) terug te vinden. Het „o.m." voor de genoemde personen lijkt mij geen beloning voor de overigen. Het geeft de indruk, dat er uitvallers zijn en bij myn weten hebben alle Zeeu wen de tocht volbracht. Dan wou ik U er no» op attent maken, dat de „gouden plak" slechts wordt uitgereikt aan diegenen, die voor de tiende keer de Vierdaagse uitloopt. Deze prestatie leverde jaar de heer De Bruttné uit Vllssjn- 'lissingen. P. J. Weyberg, deelnemer 4e keer. Noot van de redactie. Het was voor onze speciale verslaggever niet doen lijk uit de ruim 11.000 wandelaars met zekerheid alle Zeeuwen op te pikken en te vermelden. Vandaar dat de aanduiding „onder meer" werd gebruikt. Advertentie EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Bevat rijst met fijngesneden groenten. Voedzaam en geurig. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn i KONINGINNESOEP OSSESTAARTSOÉP TOMATENSOEP ASPERGESOEP POULETSOEP GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP 0 Tussen Instanboel en Iderne ls een autobus met 42 passagiers in botsing gekomen en ln brand geraakt. Van de inzittenden werden er 23 gedood en 8 gewond. De bus gleed na de botsing een droge rivierbedding in, sloeg over de kop en vloog in brand toen benzine uit de tank explodeerde. doordat het gewijzigde amendement- Biewenga niet werd aangenomen. Ook de landbouwkundige toetsing in familieverband is niet geheel on aangetast gebleven. Het uiteindelijk resultaat van alle besprekingen is ge weest, dat altijd een strenge land bouwkundige toetsing in de IJsel meerpolders en in ruil- en herverlta- velingsgebieden zal plaats hebben, ook bij familieverband. Daarbuiten en buiten familieverband „moet" de Grondkamer letten op ondoelmatige verkaveling. Zij „kan" letten op een te geringe bcdrijfsgrootte, op liet ge bruik van het land ter verkrijging van neven-inkomsten anders dan voor zelfvoorziening en op een ongewens te vergroting van het bedrijf. Het wetsontwerp is tijdens de be handeling op een aantal punten ver zwakt, vindt de heer Vredeling, doch niettemin betekent het een stap in de goede richting. (Herplaatsing wegens misstelling) Nederlandse expeditie met onderzeeërs naar de Andes (Van een onzer verslaggevers) Aan boord van de onderzeeërs „Walrus" en „TIjgerhaai" van de Koninklijke Marine zal in het ko mende najaar door een expeditie on der leiding van ir. G. Bakker van het geodetisch instituut te Delft en lr. L. Otto van het K.N.M.I. te De Bilt een wetenschappelijk onderzoek worden verricht naar de verschijn selen van de aardbodem in de wa teren rond het Panamakanaal. Deze expeditie zal ons land op 23 oktober verlaten. Men denkt om streeks de 10e november met het onderzoek dat zich onder meer richt op de onderzeese uitlopers van het Andesgebergte te kunnen beginnen. Daarbij steunt de expeditie op het onderzoek, dat jaren geleden is ver richt door prof. dr. ir. Vening Mei- nesz, oud-hoofddirecteur van het K.N.M.I. te De Bilt en buitengewoon hoogleraar in de geodesie te Delft. De expeditie zal veertig dagen werk zaam zijn. Het onderzoek vormt te vens een Nederlandse bijdrage in het kader van het Internationaal geo fysisch jaar. ~Oan en oeet Vier boeiende boekjes voor de jeugd Deze eeuw wordt terecht wel „de eeuw van het kind" genoemd. Dit komt ook in de boekenmarkt tot ui ting. Voor ons op tafel ligt een vier tal boekjes, door „Het Spectrum" uitgegeven onder de serie-naam Pris- ma-juniores. Zij zijn smaakvol ver zorgd. De tijd, dat kinderen Indianenboe ken lazen en over arme kindertjes, die na veel slaag en ellende, tóch gelukkig werden, is voorbij. Het laat ste soort diende voornamelijk om de jeugd aan te tonen hoe goed zij het toch wel had en was dus als het ware door de ouders zelf in het leven geroepen. Bij het tegenwoordige kin derboek zal het lezertje zich eerder wat onprettig voelen, als hij het boek heeft gesloten en weer op de zo ge wone wereld staat. Dit pleit dan toch wel voor het nieuwe genre, want de fantasie van de schrijver zal het kind enige aangename uurtjes bezorgen. Dorothea Hollatz schreef een meis jesboek, „Metti en haar eiland". Het gaat over een meisje, dat bij haar tante logeert, zich daar zeer vermaakt, tóch heimwee krijgt en naar huis op een klein, verlaten eilandje tracht terug te roeien als ze hoort dat haar moeder ziek is ge worden. Het relaas van haar beleve nissen is geschikt voor meisjes van tien tot vijftien jaar. Voor meisjes van dezelfde leeftijd ook niet kwaad is „Het witte paardje" van Elisabeth Goudge. Het is een verhaal uit het verleden, half een fabel, half een sprookje, wel wat ouderwets mis schien voor een jong meisje, maar toch wel zo geschreven, dat het nooit verveelt. Het meest boeiende van deze boekjes is wellicht „De geheimzin nige koffer" van Olivier Beaucaire. Een Frans meisje, Carla Peyraud ge heten wordt in een uiterst geheim zinnige atoom )-spionage-affaire ge wikkeld. Zij trotseert vele en grote gevaren, doch weet de zaak tot een goed einde te brengen. Vóórdat het echter zover is, zal de lezeres van dit meisjesboek vele malen met Carla in spanning verkeren. Zij zal het boek achter elkaar uitlezen en er opnieuw aan beginnen. Frank Crisp's „De jacht op de zeerovers" tenslotte, een boekje voor de jongens, is in feite een romantisch technicolorproduct voor alle leeftijden. Alles wat in het jeug dige brein maar spannend heet, komt in zijn meest ten top gedreven vorm, in dit boekje voor. J. F. CH. DIX: BLOEMEN IN UW TUIN. Uitg. Mij. N.V. Kosmos. Amsterdam-Antwerpen. Een gids voor het beplanten van de tuin met. bloemen en heesters, de keuze van planten voor vijvertjes en rotspartijen, met de behandeling er van en aanwijzingen voor schikking en onderhoud. Een niet te uitgebreid handig boekje voor liefhebbers van vele en mooie bloemen. 86. Huub wierp de lucifer op de vloer en trapte het ding uit. Hij had genoeg gezien. Met vaste hand greep hij de twee korven. „Als ale ellendige klpljn nu maat niet aan het kakelen slaaf, dacht hij. Met ln elke hand een korf verscheen hij in de deuropening van de woonwagen. Het was bulten lichter dan hem lief was. maar hij zag niets, dat hem kon verontrusten. Met twee stappen was hij het trapje af en toen rende hij in de richting van de dijk. Daar was hij vrij veilig, want deze kant van de dijk lag In de schaduw van het maanlicht. Huub begon nu als een dolleman te lopen, langs de dijk. „Lopen", dacht hij, „lopen tot ik niet meer kan, tot Ik zo'n pijn in m'n zij krijg dat ik er bij neervalGemakkelijk ging het niet met een korf in elke hand en over een etuk grasland dat zo ongelijk was dat hij elk ogenblik dreigde te vallen. Hij hield echter vol en toen hij eindelijk bij gebrek aan adem een ogenblik bleef stil staan, lag het woon wagenkamp ver achter hem. Als U tot dusver zonder resultaat tabletten, poeders enz. gebruikte om van Uw maagklachten af te komen, neem dan nu de frappant werkende RABRO MAAGTABLETTEN. Het grote succes van RABRO is tweeledig. In de eerste plaats is de samenstelling gericht op een veelzijdige werking, zodat zuurbranden en pi|nen verdwijnen. Bovendien brengt RABRO een blij- vende verbetering. En dat is wel het I allerbelangrijkste! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist Feuilleton 37 Ook Joan scheen verheugd over zijn komst. „Zeg eens Joe, in het boek, dat Ann me met Kerstmis heeft gegeven, begrijp ik een paar illustraties niet goed 'en ik zou je heel dankbaar zijn voor je hulp". „Natuurlijk", antwoordde Joe, nu weer wat opgewekt. En zich tot Ann wendend, vroeg hij met een glimlach: „Heb jij niets voor me te doen?" Ze staarde hem nadenkend aan. Grappig dat ze eigenlijk nooit had op gemerkt. hoe aantrekkelijk zijn ma gere. donkere gezicht wel was en hoe de ondeugende blik in zijn donkere ogen bij zijn prettige mond paste. Met een poging om te glimlachen, antwoordde ze: ,,Ik kan niets beden ken". Hij keek haar onderzoekend aan. „Wat is er aan de hand Je ziet er zo opgewonden en treurig uit!" „Niets", riep ze haastig en snelde naar de keuken. Toen ze terugkwam hoorde ze hen druk praten, maar zodra ze de deur opendo trad plotseling stilte in en ge- door 'llarf Rrelon Smith voelde blijkbaar niemand zich op zijn gemak. Ar.n begreep, dat ze het over haar hadden gehad. Ze werd er boos om, maar durfde niets zeggen, uit vrees in tranen te zullen uitbarsten. Ze wilde niet, dat. Joe haar zou zien schreien. Mike zou het eerst weer vertrek ken. Hij was de laatste dagen erg stil geweest en toen Ann zelf naar slaap kamer opzocht, lag hij nog wakker. Ze ging op de rand van zijn bed zit ten en vroeg zachtjes, om Ned niet wakker te maken: „Kun je niet sla pen?" De jongen lag op zijn rug, zijn han den onder het hoofd. „Neen", zei hij. En toen, na lang stilzwijgen: „Zeg eens, Ann, zou paps het heel erg vin den, als ik weer thuis kwam? Ik be doel voor goed." De vraag maakte Ann aan het schrikken. „Ben je daar dan niet gelukkig, beste jongen?" „Neen, niet erg." „Misschien komt het door de veran dering." Ann trachtte zich haar eigen eerste jaren op de kostschool te herinneren en wist nog, dat het begin allesbehal ve prettig was geweest. Ze beproefde Mike dit aan het verstand te brengen, maar las in zijn koppige blik, dat hij haar niet geloofde. „Neen," herhaalde hij. „Ik wil het nog één keer proberen en als het dan niet beter gaat..." „Maar wat scheelt er aan?" vroeg Ann. „Plagen de jongens je?" „Zoals wel in de boekjes staat?" grinnikte Mike. „Nee zo is het niet precies. Ann. 't Komt doordat... o. ik kan 't niet precies uitdrukken, maar ik zou graag weer thuis zijn, bij vader in zijn spreekkamer rondscharrelen, zoals ik deze vakantie heb gedaan. Ik geloof, dat ik van plan verander en dokter wil worden." „O, Mike, dat zou paps zeker pret tig vinden!" riep Ann, terwijl ze zich voorover boog, zijn dekens instopte, en hem kuste. „Probeer het nog één keer en praat dan met paps over een dagschool. Je weet, dat jij zelf naar de kostschool hebt gewild." „Dat weet ik wel," zei hij geeu wend, „ik heb soms de domste inval len." Toen Mike vertrok brachten ze hem allemaal naar het station en Ned schreide hete tranen. Suzy volgde spoedig, met een hele boel koffers, waarin een stapel op laatste ogenblik nog gewassen en ge streken kleren. Joan sloot de rij. Wat was het nu weer stil in huls, I met alleen de kleine kinderen als ge zelschap. voelde Ann zich eenzaam. Sinds zijn terugkomst werkte Joe urenlang in zijn laboratorium, zodat ze hem elke dag voor de maaltijden moest bellen. Terwijl haar vader spreekuur hield en de kinderen te bed waren, werd er gebeld. Ann, die in de keuken bezig was, rende naar de voordeur, als ge woonlijk bang dat de kinderen wak ker zouden worden. Johnny stond voor haar en ze wist niet wat te zeggen of te doen. „Ik ben aan het koken," bracht ze er tenslotte uit, met een vaag gebaar in de richting van de keuken. „Best," zei hij, meteen de deur slui tend en naar het achterhuis lopend. Ann volgde hem met het nare bon zende gevoel in haar keel, dat altijd aan een heftig toneeltje voorafging. Met trillende handen begon ze kaas te raspen, terwijl Johnny, grimmig kijkend, bij het vuur stond. „Ik vertrek morgen", zei hij. „Morgen...?" herhaalde ze zenuw achtig. „En je weigert nog altijd met mij te trouwen Ze keek hem aan en bij het zien van zijn verdrietige blik scheen er iets in haar te smelten. „O, Johnny, lieve Johnny, kijk niet zo..." smeekte ze onwillekeurig. Waarschijnlijk was ze hem dich ter genaderd. Hij beschouwde dit als een uitnodiging en had haar het vol gende ogenblik in zijn armen geno- i men. Hij hield haar dicht omsloten, zijn lippen op de hare gedrukt. „Ik wist het wel, dat je het niet meende," stiet hij er op hese toon uit. „Ik wist, dat het maar verbeelding was..." „Maar," protesteerde Ann, die pro beerde los te komen. „Het was geen verbeelding. Ik meende het, ik kan niet met je trouwen." Eensklaps ging de achterdeur open. „Neem me niet kwalijk," klonk Joe's ijskoude stem. Johnny lie de armen zakken en Ann tuimelde achterover, de handen tegen haar mond gedrukt. Verschrikt keek ze naar de tegenover elkaar staande mannen. Joe was zo wit als een doek; zijn mond vormde een dunne streep, zijn ogen waren saamgeknepen. John ny's gelaat had daarentegen een hoge kleur en hij sprong met wijdgeopende ogen naar voren. „Houd je hier buiten, alsjeblieft," krijste hij. Ann slaakte een kreet, deed een schrede vooruit, struikelde over een stoel en viel. Haar ogen hadden zich gesloten, zodat de aanblik van de twee woedende mannen haar niet langer schrik aanjoeg. HOOFDSTUK XII Ze voelde dat iemand haar optilde. Joe was het eerst bij haar geweest en ze hoorde hem op snijdende toon zeg gen: „Als ik jou was zou ik maar weg gaan voor de dokter thuiskomt. Je hebt gehoord hoe Ann erover denkt../' „Ik..." klonk Johnny's stem. Nog boos. maar aarzelend. Terwijl Joe haar ergens neervlijde, hoorde ze de voordeur dichtslaan, „je kunt nu je ogên wel opendoen," zei hy koel en toonloos. Ze keek op en zag dat hy haar op de oude divan by het venster had ge legd. Hij sloeg haar met iets hards in zijn blik gade. „Je weet dus... vroeg ze. „Natuurlijk!" klonk het sarcastisch. ..Het leek helemaal niet echt en ik kan niet begrijpen, dat hy erdoor van de wys raakte". Ze ging overeind zitten en drukte haar handen tegen de wangen. „Het spijt me, Joe, maar ik wist niet wat ik doen moest." „Hm," zei hy. zich over haar heen buigend. „Ja was zeker bang, dat je hem verdriet zou doen. Nu ja, hy heeft niet alleen schuld. Jij hebt hem aange moedigd." ,,0, neen, Joe". Ze vocht tegen haar tranen. „Ik ben eerlijk tegen liem ge weest."' „Alleen dc laatste tijd. Het is jam mer, dat je niet vlugger een besluit kunt nemen," hernam hy en liep met een de kamer uit. Vol verbazing over zijn heftigheid stond ze op en ging weer, met nog wat bevende handen, de kaas raspen. Het toneel van daareven kon ze niet zo snel vergeten en ze had erg te doen met Johnny, die de feiten maar niet wilde aanvaarden. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12