PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bi L I' Hereniging van Duitsland alleen via vrije verkiezingen Dulles: V.S. hopen op snel begin ontwapening Twee echtparen door aanrijding gedood In de polders rond de Braakman verdrogen landbouwgronden Vandaag... 200e jaargang - no. 177 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) •3 cent p. regel met een minimum ran L—,3r1even of adres v. d. blad" 23 cent meer. 359304 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 81, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63» telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, *:euw«traat 43, telefoon 20: Tei Brouwerijstraat 2; Ziertkree, N. Bogerdstraat 24. tel. 5 VIERMOGENDHEDENVERKLARING IN BERLIJN Regering moet recht hebben om tot Navo toe te treden Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland hebben in een gemeenschappelijke verklaring hun bereidwilligheid aangekondigd met de Sowjet-Unie overleg te plegen over de hereniging van Duitsland en over het sluiten van een Europees veiligheidsverdrag op elk tijdstip, waar op er enige kans bestaat in deze kwesties resultaten te boeken. De vier landen hebben dit medegedeeld in 'n document, dat gisteren te West-Ber- lijn is ondertekend door de ambassadeurs van de drie Westelijke mogend heden in West-Duitsland en door von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken. In de verklaring wordt voorts gesteld dat een herenigd Duitsland 't recht moet hebben om, wanneer het dat wenst, lid te blijven van de Navo. Een gedwongen neutralisatie of de-militarisatie en een verbod op het lidmaat schap van de Navo zijn voor het westen onaanvaardbaar. Het westen ver klaart zich tegelijkertijd echter bereid de Sowjet-Unie bepaalde veilig heids-garanties te bieden. niet bij het lidmaatschap van Duits land van de Navo. Duitsland zelf zal over dit lidmaatschap kunnen beslis sen. 9. Wanneer een regering van ge heel Duitsland toetreedt tot de Na vo, dan zullen de westelijke landen bereid zijn de Sowjet-Unie en ande re Europese staten veiligheidstoezeg- De punten van de verklaring zijn: 1. Duitsland moet het recht hebben, zelf zijn eigen regeringsvorm te kie zen. 2. De hereniging van Duitsland blijft een verantwoordelijkheid van de Grote Vier, met actieve Duitse medewerking. 3. Eenmaking is noodzakelijk ter vermindering van de internationale spanningen, en ter waarborging van de vrede. 4. Slechts een door vrije verkiezin gen gekozen regering kan voor ge heel Duitsland worden gevormd. 5. Een regering voor geheel Duits land kan slechts door vrije verkie zingen in geheel Duitsland gekozen worden. 6. Duitsland kan niet geneutrali seerd worden. Het land moet het recht hebben om tot verdragsorgani saties toe te treden. 7. Wanneer Duitsland herenigd woi'dt, zullen de veiligheidsbelangen van zijn nabuurstaten beschermd worden, zoals de westelijke landen tijdens de conferentie te Genève be loofden. 8. De westelijke landen persisteren Advies aan kruideniers: suiker 93 cent per kilo De kruideniersvakorganisaties heb ben de handel geadviseerd, de con sumentenprijs voor suiker te stellen op 93 cent per kilo, Dit is het resul taat van een bespreking, die de or ganisaties gistermiddag hebben ge had met de staatssecretaris van eco nomische zaken. Het eerdere advies van de kruideniersvakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo is, zo wordt door de ze organisaties meegedeeld, veroor zaakt door een reeks van misver standen, waarin tijdens de bespreking van gistermiddag klaarheid is geko men. „Deze misstanden zijn in de hand gewerkt door een voortijdige en on juiste publikatie vanwege de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening in de staatscourant van zaterdag 27 juli. Bij het onder houd met de staatssecretaris is dui delijk komen vast te staan, dat aan het toegezegde overleg tussen de or ganisaties van de handel en overheid met betrekking tot de marges ge heel de hand wordt gehouden", aldus de kruideniersvakorganisaties. 25.000,uit Staatsloterij In de eerste klasse, eerste lijst, van de 536e staatsloterij is een prijs van 25.000 ^evallen op lot nr. 11801. Een prijs van 5000 viel op no. 19400. Dit groepje Jordaanse officieren zit er zo gezellig bij, dat men moeilijk kan geloven, dat zij in de beklaag denbank, zitten en nog wel op een ernstige beschuldiging: sanienzioe- ring tegen koning Hoessein! Toch is het zo, deze opname werd gemaakt tijdens de zitting van de krijgsraad op het vliegveld Amman. gingen te doen, binnen het kader van een Europees veiligheidssysteem. 10. Het bestaan van de Navo kan feen punt van onderhandeling met de owjet-Unie worden gemaakt. 11. De westelijke landen zullen geen enkele ontwapenings-overeenkomst sluiten die de hereniging van Duits land zou belemmeren of tegenhou den. 12. Alle ontwapeningsmaatregelen die op Europa betrekking hebben moeten door alle desbetreffende Eu ropese landen worden goedgekeurd, en de hereniging van West-Duitsland dient daarbij mede in beschouwing te worden genomen. Diplomatieke waarnemers te Lon den zeggen dat er geen kans op is, dat de Sowjet-Unie de westelijke po litiek van een hereniging van Duits land op basis van vrije verkiezingen, zoals uiteengezet in de viermogend- hedenverklarïng, zal aanvaarden. De Russische politiek, welke her eniging door middel van besprekin gen tussen de regeringen van beide delen van Duitsland wenst, is de vo rige week nog uiteengezet in de brief van premier Boelganin aan premier MacMillan. De Oostduitse regering heeft zich zaterdag j.l. uitgesproken voor een statenbond tussen Oost- en West-Duitsland. De westelijke verklaring is korte tijd voor het bezoek van de Sowjet- leiders Boelganin en Kroesjtsjew aan Oost-Duitsland en voor de verkiezin gen in West-Duitsland in september uitgegeven. Te Londen door Lloyd begroet De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken,Dulles, is maandag per vliegtuig te Londen aangekomen voor besprekingen over het vraag stuk der ontwapening. Minister Dul les werd begroet door zijn Britse ambtgenoot, Lloyd, de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Whitney, en de leider van de Amerikaanse verte genwoordiging op de huidige ontwa peningsbesprekingen te Londen, begint in Aix-les-Bains in Frankrijk een internationaal M dansfeest, terwijl daar tevens voor de eerste maal een we- reldcongres wordt gehouden H van choreografen, dat onder auspiciën staat van de Aca- démie des Choréographes te H Parijs. lilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllH Gevechten tussen negers en blanken te Chicago Het is zondag te Chicago tot vecht partijen gekomen tussen negers en blanken. Het eerste handgemeen ontstond, toen 50 of 60 blanken een groep van ongeveer 100 negers aanvielen, die in een park aan het picknicken waren. Hier werden ongeveer 25 personen licht gewond. In de avonduren werden de gevech ten hervat, toen blanken door ne gers bestuurde auto's met stenen be kogelden, en in brand staken en au tobussen met negerchauffeurs aan vielen. Bij deze gevechten werden tien personen licht gewond. In een tevoren opgestelde verklaring herinnerde minister Dulles er aan, dat president Eisenhower twee jaar geleden op de conferentie van rege ringsleiders te Genève zijn voorstel inzake wederzijdse luchtinspecties had gedaan. Iedere maand, die voor bijgaat zonder dat er een akkoord wordt bereikt, vergroot het ontwa- peningsvraagstuk, zo meende Dulles. De Ver. Staten waren echter hoopvol gestemd, dat er weldra in een of andere vorm een prak tisch begin kan worden gemaakt. Dit zou maatregelen inhouden om het gevaar van een verrassings aanval te verminderen. Hierna zou het eenvoudiger zijn, de be wapeningslast te verminderen en de grote politieke vraagstukken welke de vrede bedreigen, op te lossen. Dulles zei, dat hij de gelegenheid zou aangrijpen om ontwapeningskwesties te bespreken met dè Britse premier Macmillan en minister Lloyd, alsme de met de Franse en Canadese afge vaardigden in de subcommissie voor ontwapening. Voorts zou hij een ont moeting hebben met Perkins, de Amerikaanse ambassadeur bij de Navo. Koningin Elizabeth en prins Philip hebben vorige week een bezoek gebracht aan de Ka naaleilanden, omdat op het ei land Sark motorvoertuigen ta boe zijn, werd in een open rij tuig een tochtje gemaakt. lllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliril Ronselarij van arbeids krachten breidt zich niet uit De minister van sociale zaken en volksgezondheid hoopt, dat aa-n het probleem van de ronselarij van ar beidskrachten het hoofd zal kunnen worden geboden door de nieuwe ar- beidsbemiddelingswet, die nu op zijn departement wordt voorbereid. Ove rigens heeft hij niet de indruk, dat dit euvel zich de laatste tyd uitbreidt, zo deelt de minister mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem wa ren gesteld door het lid van de Twee de Kamer, de heer Van Lier. Vrouw omgekomen bij 's Hertogenbosch Maandagmorgen is bij Orvelte een personenauto uit Beilen, bestuurd door de heer J. Naber, vertegenwoor diger aldaar, in een bocht van de weg in botsing gekomen met een vracht auto. De bestuurder van de personen auto was op slag gedood. Zyn echt genote werd zwaar gewond naar het Schilderij van Hendrick ten Oever werd als oude rommel verkocht Een werk van de zeventiende eeuwse Overijselse schilder Hen drick ten Oever is in Zwolle met wat oude rommel voor een tientje verkocht aan een opkoper. Het schilderij, dat voorkomt op een lijst van Monumentenzorg, hing destijds in het bejaardentehuis aan de Van Karnebeekstraat. Op zékere dag verhuisde het echter naar de zolder van het tehuis M omdat men het als een stuk zonder enige waarde beschouivde. Daar lag het maandenlang tussen oude rommel en toen er onlangs een opkoper verscheen om te vragen of men nog wat had mee te geven, M deed men de héle zaak, waarbij ook het schilderij van Ten Oever, 11 voor een tientje aan de man over. p Deze ontstellende ontdekking werd gedaan door de directeur van het provinciaal Overijsels geschiedkundig museum te Zwollede heer Joh. W. Schotman, toen hij in het bejaardentehuis het schil- H derij wilde bekijken en ter leen vragen voor de aan Hendrick ten Oever gewijde tentoonstelling, die volgende maand in het museum g te Zwolle wordt gehouden. Men tracht thans te achterhalen waar het schilderij gebleven is. M lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllil BOEREN IN MINEURSTEMMING Akkerbouwoogst wordt op een derde van normaal geraamd In de polders rond de Braakman zijn de boeren in mineurstemming! Op ongeveer driehonderd vijftig hectare landbouwgronden moet er dit jaar geld bjj. Het droge voorjaar is funest geworden, want de regen die nu de vakantiegangers doet wanhopen, kwam in het bü'/.onder voor de boeren op deze droogtegevoelige gronden twee, drie maanden te laat. Sinds de af sluiting van de Braakman was het voor ben toch al slecht, maar nu is het wel héél erg met de gevolgen van de verdroging. Er wordt gesproken over oogstopbrengsten van slechts een derde van wat vóór de afsluiting op deze gronden normaal was. Een lelijke tegenvaller; voor de mensen die hun ge hele bedrijf in dit gebied hebben, zelfs niet minder dan een ramp. Daarom is er in landbouwkringen al gedacht aan een schadevergoedingsregeling, een vraagstuk, dat aan de Gewestelyke Raad van het Landbouwschap wordt voorgelegd. Of het verdrogingsverschijnsel nu OoestdeDressies uitsluitend aan de afdamming van de r Braakman te wijten is, zullen de des kundigen moeten nagaan. In ieder ge val is het een feit, dat sinds deze zeearm werd afgesloten, de grondwa terstand in de omliggende polders des zomers is gedaald tot ongeveer twee meter onder het maaiveld. De sloten welke anders om deze tijd van het jaar. nog voldoende water bevatten, taan nu droog. Toegegeven, dat ronden met een betrekkelijk dim za deldek en daaronder grof zand, nooit een erg grote watercapaciteit hebben maar het grondwater stond er voor dien toch altijd hoog genoeg om de gewenste gewassen normale oogsten te doen geven. Totdat in 1952 de Braakman dicht ging. De druk van het kwelwater viel toen weg, wat een oorzaak kan zijn voor de daling van het grondwaterpeil, De laatste jaren is het voor de boe ren in deze polders bijna normaal ge worden, dat er door verdroging oogstdepressies optreden. Ze gaan er daarom al mee rekenen bij de samen stelling van hun bouwplan, al blijft de vruchtwisselimg natuurlijk haar eisen stellen. Een gewas als suiker bieten, dat nogal wat vocht vraagt, komt men er tegenwoordig maar zeer sporadisch meer tegen. Er zyn zelfs al boeren, die speciaal koolzaad en karwy verbouwen, omdat deze ge wassen vroeg rijp zijn en dus geoogst kunnen worden, voordat de verdro- -•'ng het sterkst Is. Dit jaar konden de landbouwers de droogte echter helemaal niet meer vóór zyn. Percelen koolzaad die er eerst nog goed voorstonden, moesten al op 19 juni gemaaid worden om het gewas niet verder te laten verdrogen. Gevolg: een kilo-opbrengst tot een derde van normaal. Met de karwy was het niet veel beter. De erwten waar van de eerste partyen op 2 juli werden geoogst, gaven al evenmin een redelijke opbrengst. De gerst is zo kort gebléven, dat ze alleen maar met de combine geoogst kan worden, terwijl de graslandproduk tie al evenzeer ernstig te lyden heeft, omdat er bijna geen groen sprietje te vinden is. Zó buitenge woon slecht hebben de boeren rond de Braakman het nog niet meegemaakt! Alle aangrenzende polders, van het Axelse gat tot en met Biervliet, heb ben min of meer van deze verdro ging te lijden. Het ergste is dit het geval in de Kanaalpolder, de Kleine Stellepolder, de Drjckmeesterpolder. de Koninginnepolder en de Elisa- bethpolder. Behalve landbouwgron den liggen er in dit gebied ook er.ke- le boomgaarden, die eveneens een kwijnend bestaan leiden. Reeds in het najaar van 1956 heb ben Ged. Staten op initiatief van de Z.L.M. een commissie gevormd, die moet onderzoeken of deze telkenjare optredende verdroging blijvend kan worden verholpen. Het is te hopen dat deze commissie, waarin deskun digen van de rijks- en de prov. wa terstaat, de cultuurtechnische dienst, de landbouwvoorlichtingsdienst en de commissie waterbeheersing en ont- zilting zitting hebben, inderdaad een oplossing kan aangeven. De betrok ken boeren zullen anders door de jaarlijks terugkerende oogstdepres sies hun bedr jjfsuitkomsten blyvend ongunstig beïnvloed zien, Wilhelminaziekenhuis te Assen over gebracht, waar zij in de loop van de middag is overleden. Twee kinderen die eveneens in de auto zaten, zyn er vry goed afgekomen, evenals de chauffeur van de vrachtauto. Maandagmorgen is het landbou- ersechtpaar N. uit Steenwijksmoer, dat op één bromfiets van het melken terugkeerde, op de Krimweg nabij Coevordcn door een tegemoetkomen de autobus aangereden en gedood. De heer N., die de bromfiets bestuur de, trachtte een melkauto te pas seren doch botste daarbij tegen de autobus, die uit tegenovergestelde richting naderde. Het echtpaar laat vier kinderen achter. De 59-jarige mevrouw M. J. C.-K. uit Heerlen is maandagmorgen om het leven gekomen toen de auto, waarin zij met drie van haar kinde ren op weg was naar Amsterdam, bjj 's Hertogenbosch, ter hoogte van rijksweg 55 slipte een met volle snel heid tegen een tegemoetkomende vrachtwagen botste. De auto wérd be. stuurd door een van haar zoons, de heer J. C., die met zijn broer voor in de wagen zat. Zij werden min of meer ernstig gewond. De dochter, die met haar moeder achterin had plaatsge nomen werd zeer ernstig gewond. Het salarisconflict K.L.M.- vliegers en directie Instemming met interventie van college van rijksbemiddelaars Naar het A.N'.P. van de zijde van de vliegerorganisaties verneemt, wordt het voornemen van de directie van de K.L.M. om het salarisconflict voor te leggen aan het college van rijksbemiddelaars met instemming begroet. In de objectieve en onpartijdige be middeling door het college van rrjks- bemiddelaars hoüen de vliegers ten slotte een faire oplossing te krygen voor het reeds zo lang durende con flict. Daarnaast blijft echter het pro bleem van het herstel van vertrou wen door de vliegers in de directie bestaan, aldus wordt gezegd in een door de vliegers uitgegeven verkla ring. Het weer in Europa Volgens de rapporten van 7 uur: Stockholm, regenbui Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, regenbul Aberdeen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewoü-1 Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, half bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewo! Mtinchen, zwaar bewolkt Zürich. zwaar bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, zwaar bewolk Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt 21 gr. 25 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr. 18 gr. 13 gr. 17 gr. 23 gr. 23 gr. 23 gr. 19 gr. 17 gr. 17 gr. 18 gr. 21 gr. 25 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. DE VERWACHT... WEERSVERBETERING Enkele opklaringen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 31 juli Zon op 5.01 onder 20.34 Maan op 10.59 onder 22.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1