Enerverende strijd bij Oranjezon om provinciale ruitertitels Hein Cujé verbeterde Nederlands record 3000 meter steeple chase PIET VAN KLAVEREN EN VAN KEMPEN GAVEN BOKSSHOW SLECHTSCHIETEND SDKB-TEAM VERLOOR VAN BRABANDERS MAANDAG 29 JULI 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PEIL ZEEUWSE RUITERS VOORUIT A. Priester zonder één fout winnaar van het springconcours klasse B TWEE MAAL VEROVERDE W.K. van Nieuwenhuijzen tijdens de provin ciale kampioenschappen voor Zeeland van de landelijke ruiters op een ter rein bij de uitspanning te Oranjezon een eerste plaats en eenmaal een tweede. Toch won deze Oranjezonruiter die middag geen enkele titel. Zijn tweede plaats bereikte Van Nieuwenhuijzen op Inko in het springcon cours klasse B voor het kampioenschap, terwijl hij eerste werd op „Piet Hein" in de individuele dressuurproef klasse B en op Inko in het afval- springconcours, welke beide laatste nummers echter niet voor het kam pioenschap verreden werden. Toch bleek hieruit de kracht van Van Nieu wenhuijzen, die vorige jaar in Heinkenszand met moeite tot de vijfde plaats kon komen. Niet alleen bij deze rijder, maar over de gehele linie bleek het peil van de Zeeuwse ruitersport in het afgelopen jaar weer vooruit gegaan te zijn, met name bij de jeugdige rijdsters en rijders, die hun kunnen toonden in een dressuurproef klasse N. tot 15 jaar. gen, en ir. J. D. Dorst te Goes, de voorzitter van de gewestelijke bond voor Zeeland. De commissaris der ko ningin en mevr. M. v. d. Bosch uit Goes reikten de prijzen uit. U itslagen De belangrijkste onderdelen waren ongetwijfeld de dressuurproef klasse L, het springconcours klasse B en klasse Z, allen om het kampioen schap. De dressuurproef klasse L werd een overwinning voor de „Wal- cherse" rijder C. Steendijk op „Win ston", die met 127 punten er vier meer vergaarde dan J. Munters op „Boy" van de „Oranjeruiters" uit Willemstad. L. B. H. van der Slikke toonde op „Etcetera" tijdens het springconcours klasse Z zijn meester schap. Ook hier werd J. Munters op „Boy" tweede. Het springconcours klasse B werd een prachtige zege voor A. Priester op „Marco" van de lande lijke rijvereniging „Noord-Beve land". Deze rijder joeg zijn paard over de hindernissen zonder één enkele fout te maken! Een uitste kende indruk maakte hier W. K. van Nieuwenhuijzen op „Inko", die de tweede plaats voor zich op eiste in een spannend duel met de derde geplaatste, C. Steendijk op „Winston". Bij de dressuurproef voor achttal len, klasse licht, ging het eveneens om het provinciaal kampioenschap. De „Schouwse ruiters" uit Dreischor bleken hier de sterksten voor de rui ters van „Walcheren", die met 134% punt er 3 minder hadden dan de kampioenen. Bij de dressuurproef voor achttallen voor de puntentelling 1957 (klasse midden) wonnen de „Oranjeruiters" uit Willemstad de wisselbeker van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, definitief, daar zij voor de derde achtereenvolgende maal als eersten eindigden. Enerverend Bijzonder enerverend was het af- valspringconcours, een spannend attractienummer. Acht paren kwamen hier tegen elkaar uit, waarvan W. K. van Nieuwenhuij zen op „Inko" en E. Knook op „Spencer" zich in de „finale" plaat sten. Reeds bij de eerste hindernis wierp „Spencer" beide bomen af. waardoor Knook een te grote ach terstand .opliep om nog enige kans te maken. Van Nieuwenhuijzen werd dus eerste, een resultaat, dat hij eveneens behaalde bij indi viduele dressuurproef klasse B, waar hij op „Piet Hein" 100,5 punt behaalde voor A. Knook op „Joy", die het tot 97% punt bracht. Eveneens weer séctaculair werd het eilanden-springconcours, waaraan van elke vereniging drie ruiters deel namen. De groep van de „Schouw se ruiters" nam 23 hindernissen fout loos voor de groep van „Noord-Beve land", die 22 hindernissen goed wis ten te passeren. Er waren verder nog tal van attractieve nummers, zoals klavertje drie, pyramide-rijden door een groep van de „Schouwse ruiters" en de concoursen tuigpaarden. Burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder opende om half twee of ficieel de wedstrijden, waarbij spre ker speciaal de propagandistische waarde van dergelijke evenementen naar voren bracht. Voorts werd tij dens de parade een inspectie van al le deelnemers afgenomen door de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot de commissaris was met zijn echtgenote gedurende de gehele mid dag aanwezig burgemeester De Kam, en de heer P. K. Kistenmaker, de voorzitter van de koninklijke fe deratie van landelijke rijverenigin- ln de open lucht op de Grote Markt werden zaterdagavond bokswedstrijden in Vlissingen gehou den. Vele honderden sportliefhebbers zagen onder meer deze wedstrijd: Frans Riteco uit Vlissingen tegen de Utrechtenaar Berrends. De Vlissinger won op punten. (Foto P.Z.C.) De uitslagen luiden: dressuurproef voor achttallen voor puntentelling 1957 (klas midden): 1 Oranje ruiters te Willem stad—Fijnaart. Dressuurproef voor achttallen om het provinciaal kampioenschap 1957 (klas licht): 1 „De Schouwse ruiters" te Drei schor 138 pnt, 2 „Walcheren" 134',i pnt., 3 „Jullanarufters", Zaamslag 118% pnt.; Dressuurproef voor viertallen (klas licht): „Noord-Beveland", Wissekerke 129% pnt., 2 „Schouwse ruiters", 120 pnt, 3 „Oranjezon", Oostkapelle 119 pnt.; Individuele dressuurproef klas B: l W. K. van Nieuwenhuijzen met „Piet Hein", Oranjezon, 100 Vi pnt., 2 A. Knook met „Joy", .Oranjeruiters", Willemstad, 97'i pnt., 3 A. Rotte met „Rudi", „Oranje zon", 97 pnt., 4 A. van Nieuwenhuijzen met „Henk", „Walcheren", 95 pnt., 5 W. van Nieuwenhuijzen met „Max", Wal cheren", 94% "pnt., 6 J. de Kraker met „Nelly", „Julianaruiters" 94 pnt., Dressuurproef klas L. om het provin ciaal kampioenschap: l C. Steendijk met „Winston", „Walcheren", 127, 2 J. Mun ters met „Boy", „Oranjeruiters", Wil- I lemstad 123, 3 J. J. van Oeveren met „Tarzan", „Noord-Beveland", 119, 4 Jac. de Feljter met „castor", „Oranjeruiters", Axel 107. Jeugdnummer dressuurproef klas N tot 15 jaar: l Frank van Dijke met „Max", „Noord-Beveland" 6.29, 2 Jan Meijer met „Joba „Oranjezon", C,—3 L. Wie- mes Lzn. met „Max" van „Oranjerui ters", Axel, 6, 4 L. Geelhoed met „Ra pid", „De Schouwse ruiters", 6, en Aart Wouterse met „Stella", „Noord-Beve land", eveneens 6. Springconcours klas B, om het kam pioenschap van Zeeland: 1 A. Priester met „Marco", „Noord-Beveland", 2 W. K. van Nieuwenhuijzen met „Inko". „Oranjezon", 3 C. Steendijk met „Win ston", „Walcheren", 4 C. Knook met „Spencer", „Oranjeruiters", Willemstad, 5 J. Munters met „Deugniet", „Oranje ruiters", Willemstad. Concours van eenspannen tuigpaarden aangespannen, toebehorend aan eigena ren woonachtig in Zeeland: 1 L. J. Boo ne. Ritthem met „Durabiel", 2 J. de Nood, Veere met „Ringnalda", 3 K. Meilj- ers, Vrouwenpolder met „Paulineke". Springconcours klas Z om het kam pioenschap van Zeeland: 1 L. B. H. van der Slikke met „Etcetera", „Walcheren", 2 J. Munters met „Boy", „Oranjeruiters". Willemstad, eervolle vermelding voor J. J. van Oeveren op „Tarzan", „Noord-Be- veland". Klavertje drie: 1 „De Schouwse rui ters", Dreischor. 2 „Oranjeruiters", Oost kapelle, 3 „Oranjeruiters", Axel, eervol: „Julianaruiters", Zaamslag. Concours tweespannen tuigpaarden aangespannen toebehorend aan eigena ren woonachtig in Zeeland: 1 J. Brand, Oostkapelle met „Mirjam" en „Pehne- ke", 2 J. Boone, Rittehm met „Okina" en „Rolida", 3 W. de Bruin, Vrouwen polder met „Zoline" en „Trixi", 4 S. Meijers en J. de Nood, Veere met „Ma rion" en „Ringnalda". Afvalspringeoncours als attractienum mer: l W. K. van Nieuwenhuijzen met „Inko", Oranjezon, 2 E. Knook met „Spencer", - „Oranjeruiters", Willem stad, 3 J. van Dis met „Portia", Oranje- Eilanden-sprinconcours: 1 „De Schouw se ruiters" met 23 sprongen, 2 „Noord- Beveland" 22 sprongen, 3 „Oranjerui ters", Willemstad 20 sprongen. OP 'T NIPPERTJE Henk Dik nam afscheid met overwinning Het is op het nippertje goed gegaan met de bokswedstrijden, die zaterdag avond voor de Zomershow gehouden werden op de Grote Markt in Vlissin gen. Want byna de hele avond dreig den donkere wolken met enkele fikse regenbuien voor de boksers en de hon derden toeschouwers de pret te beder ven. Maar het bleef droog; althans op één enkel onbetekenend buitje na. Dat buitje viel juist, toen de professionals Piet van Klaveren, lichtgewichtkam pioen van Nederland, en Frits van Kempen, weiter kampioen van Neder- Henk Dik, die besloten heeft èen streep te zetten onder zijn boksloop- baan, sloot zijn sportcarrière af met een overwinning op de vinnige De Krauw uit Rotterdam. De Vlissinger wist zijn tegenstander meestal goed op afstand te houden. De felle slagwis selingen waren vaak in het voordeel van Dik, die tenslotte een overtuigen de overwinning behaalde. Ditmaal was er geen succes voor de Vlissingse zwaargewicht Hans Lubig, die tegen Huisstede uit Utrecht boks te. In de eerste ronde nam Lubig wel iswaar zeer agressief het initiatief, maar de passief verdedigende Huis stede had een voortreffelijke dekking. ivempen, wenerKampioen van i>euer- b] k -„-liet incasseerde de Utrechtenaar fakete' malen onSwï re boksshow. En dat was niet erg. Want de beide vuistvechters deden zo hun best, dat ze geen kou voelden en het publiek keek zo gefascineerd toe, dat welhaast geen toeschouwer om die enkele druppeltjes naar huis trok. De boksdemonstratie die voor deze twee uitstekend getrainde sportlieden werd gegeven, betekende beslist een propaganda voor de bokssport. Deze show was min of meer een openbare boksles. Eerst lieten zij het simpele touwtje springen zien, waarbij zij in allerlei variaties sprongen en liepen, een training, die vooral goed is voor het voetenwerk. Heel het arsenaal van stoten passeerde daarna de revue in een „wedstrijd", waarbij de boksers de stoten op eikaars handschoenen plaat sten. Rechte stoten, hoekstoten, opsto ten, counters, dubbele stoten, schijn stoten, dat alles werd, en vaak in in gewikkelde combinaties, gedemon streerd. Voor het overige kregen de toe schouwers enkele goede wedstrij den te zien. Zo boksten Frans Rite- co van DOS uit Vlissingen en Ber rends uit Utrecht een aantrekkelij ke partij. Ook nu weer viel Riteco op door zijn goede techniek en stijl. Vooral in de laatste ronde, toen hij zeer agressief was, maakte hij met verrassende schijnbewegingen keer op keer openingen en éénmaal ging Berrends door een felle rechtse hoek voor enkele tellen naar het canvas. De Vlissinger werd tenslot te overtuigend winnaar. enkele malen onbewo gen een treffer. Maar in de tweede ronde had Lubig nog weinig in te brengen tegen Huisstede, die met lan ge stoten zijn tegenstander steeds weer bedreigde. Zo zelfs, dat Lubig in de tweede ronde opgaf. Rienus Riteco van DOS heeft kenne lijk zijn vorm nog niet gevonden. In zijn partij tegen Nagtegaal uit Utrecht bleek, dat zijn lichaamsconditie nog niet sterk genoeg was voor een volle wedstrijd. Door een oogblessure moest hij tenslotte opgeven. De jeugdige Tonny de Looff van DOS, die in een vlotte stijl bokste, won op punten van Joop Wijngaards uit Roosendaal. Een overtuigende over winning werd behaald door Loenhout uit Roosendaal, die zijn tegenstander al na enkele seconden naar het can vas joeg. Het werd tenslotte een rui- H Zojuist heeft het startschot ge- M 1 klonken voor de '2 km zwem- M 1 wedstrijd in het kanaal bij het P 1 Sas te Goes. Ruim dertig he- jf ren kunnen beginnen aan een M moeizame strijd tegen de wind j in. [1 (Foto P.Z.C.) j liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiniiiF TIJDENS BREDASE SPORTWEEK Bovendien hadden Schouwse spelers veel pech (36) Ter afsluiting van dc Bredase sportweek kwam het vertegenwoordigen de SDKB-korfbaltwaalftal zaterdagavond in het veld tegen het westelijk Noordbrabants team. In een vrij aantrekkelijke ontmoeting moest de Schouwse ploeg met 63 het onderspit delven. In het veld waren de Zeeu wen geenszins de minderen; alleen het schieten was niet bepaald tot in d<- puntjes verzorgd. Teveel goede scoringskansen werden door slordig en on nauwkeurig «loeien te nift gedaan. Hierbij kwam nog, dat de Schouwse speelsters en spelers nog met een behoorlijke dosis pech te kampen had den, daar bijna zeker een tiental schoten op en rond de korf rolde, waar van nota bene een drietal er weer uitsprong.... De Brabanders kregen ze ker de helft minder kansen, maar zij wisten ze te benutten. Reeds binnen de minuut nam Bra bant door mevr. Schouten de leiding. De SDKB'ers lieten zich door deze tegenslag niet intimideren en namen zelfs een licht veldoverwicht. Hierbij ontstonden goede scoringskansen, waarvan men echter niet wist te pro fiteren. Simmers miste zelfs een strafworp. Toen Geerts met een ver schot de Brabantse voorsprong to* 2-0 vergroot had, vonden de Schouw se spelers het toch tijd worden om 'i tegenpunt te scoren. Dat gebeurde dan ook door Van Popering, die de achterstand dus reduceerde tot 21. Een minuut voor de rust maakte Schepens er echter 31 van en met deze stand werd thee gedronken. De eerste tien minuten van de tweede helft waren weer geheel voor de Zeeuwen, maar evenals in de eerste helft gingen weer tal van goe de kansen verloren. Toch slaagde Hennie Dalebout er in om haar ploeg op 32 te brengen, maar het was Kievit, die met een mooi en ver schot de Branbantse voorsprong tot 42 vergrootte. In de beginopstelling Italiaanse ploeg voor wereldkampioenschappen De Italiaanse wielerunle heeft de volgende renners aangewezen voor deelneming aan de wereldkampioen schappen op de baan en op de weg, welke van 10 t.m. 18 augustus in Bel gië worden gehouden: Weg: professionals: Albani, Baffi, Baldini, Boni. Defillippis, Fabbri, Fantini, Maule, Moser, Nencini, Pado- van Sabbadin; weg, amateurs: Assi. relli, Bampi, Conti, Fagni, Magni, Mancini, Martini, Mora, Pambianco, Pizzoglio, Tinazzi en Zorzoli. Baan: professionals, sprint: Mas- pes, Ogna, Oriani en Sacchi; achter volging: Chiesa, Messina, De Rossi en Faggin; achter grote motoren: Martino. Baan: amateurs, sprint: Beghetto, Gasparella, Lombardi, Pesenti, Pina- rello; achtervolging: Domenicali. Gandini, Musone, Simonigh.- was het mevrouw Schouten, die er 52 van maakte. Toen, na vele vergeefse pogin gen, was het de beurt aan Sim mer* om met een mooi en ver schot de achterstand tot 58 te verkleinen, maar Zeeuws kampi oene Catrien Bolijn (die In Roo sendaal woont maar in Zlerlkzee op s«-h«>ol gaat) maakte er tenslot te 63 voor do Brabantse ploeg van. Voor de aanvang van de wedstrijd voerde voorzitter Ringeling van de Brabantse korlbalbond het woord. Hij sprak de wens uit, dat deze eer ste. kennismaking tot een jaarlijks terugkerend gebeuren zou uitgroeien, waarvoor de Brabantse hond een wisselbeker beschikbaar zal stellen. In de pauze overhandigde de voorzit ter van dc sportweek aan beide ploe gen een vaantje. Internationaal hockey- program voor Nederland Het Nederlandse hockcy^lftal krijgt in 1958 een interessant en vrij druk bezet programma te verwer ken. Het interlandseizoen wordt op 22 maart geopend met een wedstrijd tegen Schotland. Deze ontmoe.ting wordt gehouden in Amstelveen. Op zondag 30 maait volgt In Brus sel de jaarlijkse wedstrijd tegen Bel gië. Zaterdag 12 anril speelt do oran- jeploeg, vermoedelijk in Cardiff, te gen Wales. Eveneens in april wordt in Amstelveen een wedstrijd tegen Duitsland gespeeld. Onderhandelin gen omtrent de datum zijn nog gaan de. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond zal in september 1958 in het Wagenerstadion in Am stelveen 'n groot internationaal toer nooi worden crehouden. waaraan, be halve door Nederland, zal worden deelgenomen door 7 sterke landeploe- gen. In oktober zal tenslotte worden deelgenomen aan een klein toernooi met vier landen, dat in Brussel tor gelegenheid van de wereldtentoon stelling zal worden georganiseerd. Voor het Nederlands B-elftal zijn twee wedstrijden vastgesteld. Op 15 maart in het zuiden tegen Bclglë-b en in mei in Amstelveen tegen En- geland-b. Sparta koopt spil Schilder (Volendam) voor één ton! Jan Schilder, de 20-jarige spil van de eersteklasser Volendam en van 't Nederlands B-elftal, heeft een con tract getekend met de Rotterdamse ere-divisieclub Sparta. De transfer-som bedraagt 100.000 gulden. Eerder is slechts aan één speler, namelijk Frans de Munck, zulk een hoge transfer betaald. Korfbaluitslagen S.D.K.B. Ie klas: SVOWK—Unitas 4—8; 2© klas: Burgh IIStormvogels 10—4: NOAD-Dosko 13; 3e klas A: Burgh IIIStormvogels 162. Burgh III kampioen; 3e klas E: Die Gouwe II DSS H 2—2, WIK—Unitas II 5— 0, Mevo II—DSS II 0—2. me overwinning op punten. Een bewegelijke partij tussen De- nois uit Breda en Van Hasselt uit Roo sendaal eindigde tenslotte onbeslist, Steekelenburg uit Utrecht won door opgeven van Boelier (D.O.S.) Tijdens deze boksavond werden Frans Riteco. die vorig seizoen kam pioen van de B-klasse is geworden, en Henk Dik en Rienus Riteco, die tien jaar lid zijn van DOS, gehuldigd. H Annie Cornelisse rechtsen Corrie Voogdbeiden van het §f Middelburgse Luctor, die tij- l§ dens de 2 km-zwemioedstrijd e| in het kanaal bij het Sas te Goes beslag legden op resp. de M ji eerste en tweede plaats. (Foto P.Z.C.) 1 Iiiuiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinin^ ZESLANDENWEDSTRIJD IN BRUSSEL Verrassende overwinning van Vise! op 10.000 m Hein Cujé uit Middelburg heeft zondag tydens de atletiek-zeslanden- wedstrijd in Brussel een verrassende prestatie geleverd: op de 3000 meter steeple chase verbeterde hij het Ne- derlanse record met niet. minder dan zes seconden! De Middelburger kwam tot een tftd van 9 min. 16.4 sec. Het oude record stond op naam van Lam met 9 min. 22.4 sec. Deze "oortreffelyke tijd was in de zeslan- lonwedstrp! goed voor een vierde daats. Cujé liep steeds in de kopgroep en ocht zelfs twee ronden voor het ein- e de leidersplaats op. In de laatste >nde kwam evenwel de Duitser Lau- ar fel opzetten en met hem Leenaert België) en Kammermann (Zwitser and). Dat ging juist iets te hard voor Cujé en toen hij bovendien mid- 1 den in de „sloot" terecht kwam, ver loor hq het contact. De vierde plaats wist hij echter te behouden Bijzonder verrassend was ook dc overwinning van Henk Viset op de 10.009 meter. Het werd de eer ste en de enige voor Nederland tydens deze zëslandenwedstrijd en dan nog wel door een atleet, die dit seizoen zijn eerste tien kilome ter-wedstrijd liep. Vanaf het begin hield Viset contact met Vandenwatteijne, Hoger en Du- leau. Na 5000 meter behoorde hij nog steeds tot het leidende viertal. Viset liet toen zien wat hij kon. Met nog zes ronden voor de boeg schoot hg naar voren en zocht de tweede plaats achter de Belg Vandenwatteyne. Daarna wisselden de vier lopers voortdurend van plaats. Even leek het zelfs of onze landgenoot de aan sluiting zou missen, maar bij het in gaan van de laatste ronde versnelde hij tot ieders verbazing het tempo, ging de anderen voorbij en liep zelfs iets uit. Gedurende die laatste ronde vergrootte hij nog zijn voorsprong en ging onbedreigd door dc finish. Voor het overige hebben de Neder landers weinig succes gehad, zo wei- 1 nlg zelfs, dat Nederland op de laat- ste plaats eindigde. Duitsland toonde zich oppermachtig en vergaarde 130 punten, Frankrijk werd tweede (97 punten), Italië derde (85 punten). België vierde (78 p). Zwitserland vijfde (67 p) en Nederland zesde (53 punten). Henk Visser kwam tijdens deze wedstrijden bij het verspringen niet verder dan een sprong van 5.45 me ter. Deze Euronese recordhouder had met een blessure te kampen en maak te slechts één sprong. Nederland was overigens nog meer verzwakt door het afwezig zijn van Kees Koch en Van Hardeveld. Rebel nam de plaats in van Kees Koch en kwam bij het discuswerpen tot de tweede plaats met een worp van 49.39 meter, ach ter de Europese kampioen Consolini (Italië). Bij de marathon bereikte Smits de derde plaats. Hein Cujé zorgde tijdens de zeslan- denwedstrijd in Brussel voor een verrassing. Deze Middelburger ver beterde het Nederlandse record op de 3000 meter steeple chase met zes se conden. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5