PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Wel martelingen in Algerije, geen concentratiekamp-regime Veertig „Middelburgen" is goedkoper dan één Amsterdam" BILL PILOTENORGANISATIES NEMEN TWEE MAATREGELEN LINKS EN RECHTS AUTO'S STELEND DOOR ONS LAND 200e jaargang - no. 175 Dagbiadultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw: Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent p«r mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») a cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. 31ro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg. Markt 81, telefoon 3841; Goe», Lange Voratatraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2238); Oostburg. Nteuwitraat 43. telefoon 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkr.ee, N. Bogerdstraat 24. tel. K INTERNATIONALE COMMISSIE RAPPORTEERT Fransen doen hun best om martelingen tegen te gaan Een internationale commissie die een studie heeft gemaakt van de Franse politiemethodes in Algerije, heeft verklaard dat, hoewel zy enkele gevallen van marteling ontdekt hebben, niet gesproken kan worden van een „concentratiekamp-regime". „De Franse autoriteiten in Algerije streven ernstig naar het bewaren van de individuele vrij heden en de rechten, van de mens", zo wordt verklaard. De commissie bestond uit de Belgische dr. Georges André, de Noor- weegse journaliste mevrouw Lise Borsum en de Nederlandse advo caat mr. M. van Rij. Zij werden alle drie tijdens de laatste oorlog ge deporteerd en werden voor deze studiereis aangewezen door de inter nationale vereniging tot bestrijding van concentratiekampen. De bevindingen van deze studiereis, die met instemming van oud-premier Guy Mollet en de minister-president Robert Lacoste en de tegenwoordige premier Maurice Bourges-Maunoury gemaakt werd van 18 juni tot 5 juli, hebben zij verwerkt in een uitgebreid rapport, dat werd aangeboden aan Bourges-Maunoury. De belangrijkste daarin voorkomende punten zijn: Er zijn geen aanwijzingen voor het bestaan van geheime concentratie kampen. De gevangenissen zijn overvol, maar schijnen verder de normale gang van zaken te handhaven. Wreedheden en zelfs martelingen zijn ongetwijfeld begaan door de burgerlijke en militaire politie bij de gevangenneming en het verhoor van moslems tijdens de hoogtepun ten van rebellenactiviteit. Er zijn gevangenen, die vastgehou den werden in tijdelijke concentra tiekampen, soms langer dan twee maanden, zonder verhoord te wor den. (Zo'n opsluiting zonder ver hoor behoort niet langer te duren dan één maand). De mensen die in zulke tijdelijke kampen werden vastgehouden ston den geen rechtsmiddelen open. De Franse autoriteiten beweren, dat disciplinaire maatregelen geno men zijn tegen de civiele en mili taire beambten die de burgerlijke vrijheden geschonden hadden. Praten De neutrale commissie spreekt als liaar overtuiging uit, dat Franse sol daten, speciaal de parachutisten van het vreemdelingenlegioen en het le ger, en politieambtenaren van mar telingen gebruik gemaakt hebben om de moslem-gevangenen aan het pra ten te krijgen. In het bijzonder ge beurde dat tijdens de hoogtepunten van de aanvallen der rebellen. De meest voorkomende martelin gen waren die met water, elektrici teit en de ophangmethode. De com missie heeft dit niet alleen vernomen van getuigen, maar ook van een Frans administratief ambtenaar, die deze methodes rechtvaardigde door te wijzen op de mensenlevens die ge spaard konden worden door de aldus verkregen inlichtingen over nieuwe aanvallen. „Sommige maatregelen die werden toegepast waren -niet in over eenkomst met de principes van de eerbiediging van de rechten van de Huis stortte in tijdens bruiloft: 62 doden Tweeënzestig mensen zijn donder dag te Cairo om het leven gekomen, doordat het huis waar een bruilofs- feest werd gevierd instortte. Onder de doden bevindt zich de bruid. De bruidegom behoort tot de 68 gewonden. Van de leden van een orkest overleefde alleen de drummer het ongeluk. Twee der vijf verdiepingen van het oude huis in een volkswijk in het centrum van Cairo begaven het toen de gasten aan het feestvieren waren. De eerste Hawker „Seahawk" is door luitenant ter zee vlieger der eerste klasse R. J. Idzerda overgevlogen van Engeland naar het marinevlieg kamp Valkenburg. Dit type straal vliegtuig is bestemd om vanaf Hr. Ms. „Karei Doorman" te opereren. mens, die de Franse regering en alle democratische landen aanhouden", zo wordt in het rapport gezegd. Geen regel Maar er wordt onmiddellijk aan toegevoegd, dat de maatregelen wer den genomen in het vuur van het gevecht, waarin barbaarse handelin. gen en terrorisme aan de orde - van de dag waren. Verder heeft de com missie van de Fransen de verzeke ring gekregen, dat alles gedaan wordt om een einde te maken aan de martelingen en andere misbruiken, waarover naar de overtuiging van de commissie, niet generaliserend ge sproken mag worden. Het rapport eindigt met de woor den, dat de moeite die genomen werd om haar bij het onderzoek alle vrij heid te geven een bewijs is, dat de hier en daar voorkomende afwijkin gen van de principes van de mense lijke vrijheid geen regel kunnen wor den. Lening van V.S. aan Nederland voor emigranten? De Australische minister van arbeid Harold Holt, heeft donderdag te Washington met vertegenwoordigers van d:e Amerikaanse regering gespro ken over de mogelijkheid van een Amerikaanse lening aan Nederland, waarvoor Nederland op zijn beurt Nederlandse emigranten zal helpen bij hun vestiging in Australië. Een lid. van het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft vorige week voorge steld, dat de Verenigde Staten Neder land een lening op lange termijn tot een bedrag van 5.000.000 dollar ver strekken voor hulp aan Nederlanders in Australië, die met huisvestings moeilijkheden te kampen hebben. lllllllllllllllllt i| Donderdagmiddag ontving ka- pitein G. A. Numan van het 1,13e gardebataljon grenadiers uit Schaarsbergen namens het team, dat zal worden afge- jË vaardigd naar de schietwed- strijden voor de lamdstrijd- li krachten in centraal Europa te H Stelten in Zuid-Duit sland, uit handen van sir E. Mïllington Drake, de organisator van de jaarlijkse internationale schiet- wedstrijden om de prix Leclerq, de door hem beschik- baar gestelde ,J3ernhurd tro- H phy". Foto boven: kapitein Numan ontvangt het trofee s van sir E. Millington Drake waarna de manschappen van M het schietteam er zich over ontfermden (foto onder). lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIDI Nederlandse student in Zweden verongelukt De 23-jarige Delftse student W. H. M. die met vakantie in Zweden ver toefde. is bij een motorongeluk in Skaarby, West-Zweden, om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor m volle vaart tegen een hem tege moetkomende auto, en overleed een uur na het ongeluk. Een vriend, die bij hem op de duo zat, is ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Varberg vervoerd. VEILIGHEID NIET IN GEVAAR Onderhandelingen met K.L.M.-directie in impasse De heer L. Metz, sprekende namens de beide pilotenorganisaties (de ver eniging van KLM-vliegers en de In ternational Pilots Association of K.L. M., waarbij de niet-Nederlandse vlie gers zijn aangesloten) heeft medege deeld, dat de onderhandelingen tus- AMSTERDAMMERS „OP STAP" In de nacht van zaterdag op zondag zyn twee Amsterdammers, de 27-ja- rige vertegenwoordiger M. J. en de 39-jarige H. J. G. eens op stap ge gaan. Op een gegeven ogenblik be sloten zij naar Rotterdam te gaan, waar J. een vriendinnetje had wonen. Na tevergeefs te hebben gepoogd een aantal geparkeerde auto's op gang te brengen, besloot het tweetal de wagen van de baas van G. te nemen. Zij kwa men hier niet verder mee dan Wasse naar omdat de motor toen warm liep. De schade daarby aan de wagen toe gebracht is zo groot, dat deze naar de sloop kan. J. en G. lieten de auto langs de weg staan en liften naar Amsterdam te rug. De volgende dag gingen beiden naar Den Haag, waar G. een vrien dinnetje tegenkwam, de 20-jarige F. L. B. Gedrieën toog men toen naar Scheveningen. Hier namen zy uit een geparkeerde auto een jas en hand schoenen weg en uit een andere auto autopapieren. Vervolgens stalen zij een geparkeerde auto en reden naar Haarlem, waar getracht zou worden de auto te verkopen. Een garagehou der, bij wie dit geprobeerd werd, voel de er niet veel voor, maar wist wel een mogelijke koper. Tezamen met J. ging deze garagehouder naar deze man toe, maar onderweg werden zij door de politie ingerekend. Ondertussen was G. met mejuffrouw B. op stap gegaan. In Bloemenaaal stal G. een auto en schilderde op de nummerplaten het nummer van de wagen te Scheveningen waaruit hij de papieren had gehaald. De reis ging toen in zuidelijke richting, maar in Leende (N.-B.) kreeg de auto panne. En passant had men in Rotterdam nog de 28-jarige classificeerder C. M. opgepikt. Het drietal begaf zich vervolgens naar Maastricht, waar een andere auto werd gestolen. Met deze wagen reed men terug naar Haarlem, waar men trachtte de wagen te verkopen. Hetgeen niet gelukte. De politie, die van deze poging op de hoogte was ge komen, signaleerde de gestolen auto. Donderdag kwam de Haagse politie ter ore, dat de gestolen auto in de Kranestraat aldaar zou staan, maar toen zij zich daar ijlings naar toe be gaf, bleek de wagen alweer verdwe nen. Wel trof zy mejuffrouw B. met de classificeerder daar In een loge ment aan. Verder speurende zag de politie plotseling G. met de gezochte auto de Rijswykse straat inryden. De politie reed de man klem en arres teerde hem. Op het ogenblik zitten ln Den Haag nu niet alleen G., M. en me juffrouw B. opgesloten, maar ook J„ die van Haarlem uit naar Den Haag is overgebracht. sen de directie van de K.L.M. ener zijds en de organisaties van vliegers anderzijds, met als Inzet de Ionen en pensioenen, in een. impasse zijn geko men. In dit verband hebben de beide vlie gerorganisaties besloten tot het ne men van de volgende maatregelen: 1. Van maandag a.s. af zullen be- plaalde extra prestaties niet meer door de vliegers worden verricht. Men zal zich van die datum af precies aan de daarvoor vastgestelde reglementen houden. 2. Van volgende week vrijdag af zul len de checkpilots en de selected cap tains geen extra arbeid meer verrich ten, hetgeen tot nu vrijwillig werd gedaan. De leden van de beide vliegeror ganisaties zijn over beide genomen besluiten ingelicht. Van het vlieger- 'corps van 600 man zijn ongeveer 580 piloten aangesloten bij de twee vlie- gcrorganisaties. Van de zijde van deze organisaties is met klem betoogd, dat niet de vei ligheid van het vliegen door bedoelde maatregelen in gevaar komt, maar wel zal zonder twijfel schade worden toegebracht aan dé economie van het bedrijf. Verdere versobering in Frankrijk De Franse minister van financiën, Felix Gaillard, heeft het Franse ka binet vrijdag een begroting van „versterkte versobering" voor 1958 en ingrijpende nieuwe beperkingen van de overheidsbestedingen voorge steld, Woensdag zullen de ministers de nadere bijzonderheden van de nieuwe versoberingscampagne uit werken. Volgens sommige berichten bedra gen de nieuwe bezuinigingen, die mi nister Gaillard voorstelt, 700 miljard frank. Om het enorme tekort, dat de Franse betalingsbalans aanwijst, te verminderen bereidt minister Gaillard voorts een speciaal plan ter bevor dering van de Franse uitvoer voor. Maximaal 50 km in bebouwde kom Op 1 november aanstaande zullen motorrijtuigen binnen de bebouw de kom gebonden zijn aan een maxi mum snelheid van 50 km per uur. Dan treedt namelijk het besluit tot wijziging van het verkeersre glement in werking, krachtens welk besluit het de bestuurder van een motorrijtuig verboden is daar mee met een grotere snelheid dan 50 km per uur te rijden over een weg of weggedeelte, gelegen bin nen een bebouwde kom., tenzij de weg of het weggedeelte een aan duiding draagt, dat een grotere snelheid is toegestaan. In dat geval is de maximumsnel heid 70 km per uur. Tunesische regering afgetreden De Tunesische regering is vrijdag afgetreden ingevolge de uitroeping van de republiek. Het kabinet zal de lopende zaken behartigen, totdat er een nieuwe regering aan de consti tuerende vergadering is voorgesteld. De bevolking van Tunesië viert in tussen feest. De straten worden steeds meer versierd met vlaggen en guirlandes. In de café's weerklonk tot diep in de nacht muziek. HET WESTEN KOST MEER DAN OVERIG NEDERLAND ALS MEN AMSTERDAM eens over het gehele land ging verdelen een absurde gedachte overigens! in veertig plaatsen ter grootte van Mid delburg, dan zou men niet minder dan honderd vijftig miljoen pér jaar be sparen! Het is namelijk bewezen, dat de gemeentelijke uitgaven per hoofd toenemen naarmate de concentratie van de bevolking groter wordt. Im mers, deze concentratie maakt in deze centra allerlei voorzieningen noodzakelijk: uitgebreide verkeers verbindingen, dure waterleidingen rioleringen, een grote politie en brandweer, geneeskundige diensten enz. Onlangs heeft een onderzoek van dr. C. van den Berg over de struc tuur van de gemeentelijke uitgaven uitgewezen, dat deze toeneming van de gemeentelijke uitgaven per noofd door een groter wordende bevolkings concentratie in een formule is uit te drukken. De kostenstijging per hoofd der be volking bedraagt namelijk 0,2 maal het bevolkingsverschil in dui zendtallen. Veertig „Middelbur gen" in plaats van één „Amster dam" zou dus f 170,per hoofd of honderdvijftig miljoen bespa ring betekenen! In de praktijk komt dit er op neer, 1 dat heel Nederland via belastingen en de hogere rijksuitkeringen aan grote f gemeenten bijdraagt aan deze extra asten, die worden veroorzaakt door een samenballing van bedrijven en daarmee van mensen in de Randstad Holland, Wanneer de bedrijven in de Randstad deze lasten zelf eens zou den moeten betalen, dan zouden ve len wellicnt de neiging hebben om toch maar naar kleinere plaatsen te gaan, met andere woorden: zij zou den zich over het gehele land ver spreiden Dit overigens theoretisch betoog komt er op neer, dat het voor het land als geheel een kwestie van zuinig beheer zou zijn, als elk jaar een deel van de aldus „verspilde" miljoenen bebschlkbaar zou komen om de ont wikkeling buiten onze grootste ste den, dus buiten de Randstad, te sti muleren. Hiertoe zijn vele middelen aanwezig zoals subsidies voor vestiging elders, het verkopen van bouwgrond beneden de kostprijs, het doen plaatsen van bedrijfsgebouwen door gemeenten, het gunstiger maken van de vervoers- en openbabre nutstarieven (die in de „provincie" thans hoger zijn dan in de Randstad ih plaats van lager), en het aanleggen van goede wegen. Ook de bestaande bedrijven buiten het Westen zouden hiervan moeten profi teren. De totale Nederlandse produk- tie zou op deze wijze minder kosten en de arbeidsproductiviteit en het na tionale inkomsten zouden stijgen. Voor een dergelijke politiek Is er ruimte in ons land, zo betoogde drs, L. H. Klaassen ln het zojuist verschenen tijdschrift „Economie". En h\j zegt: „Om economische onderont wikkelde gebieden te ontdekken behoeven wy ons werkelijk niet van het westen des lands te ver- wyderen. Als er destijds een nieu we waterweg kon worden gegra ven, waarom zou er dan geen nieuwste waterweg kunnen ko men? Het ligt toch in onze hand om gunstige vestigingsvoorwaar den te scheppen, daar waar ze het grootste rendement voor de Neder landse volkshuishouding hebben". De Zeeuwse gedachten gaan uiter aard bij het lezen van dit betoog uit naar het Sloe en het Kanaal van Ter- neuzen. Indien men hier slechts een deel van het „verspilde" bedrag zou steken in de verbetering van de vesti- gingsmogelrjkheden, dan zou dit niet alleen van belang voor Zeeland zijn. maar voor geheel Nederland. Niemand, die van één Amsterdam veertig Middelburgen wil maken. Maar aan de andere kant is het niet nodig, dat er van de Nederlandse be lastinggelden steeds maar meer moet worden aangewend ten dienste van grote bevolkingsagglomeraties. Op dit gebied kan een betere verdeling wor den toegepast, indien de rijksoverheid industrie-spreiding in overig Neder land bevordert. En vrijwel nergens zijn de vestigingsfactoren reeds zo voortreffelijk in aanleg aanwezig als ronde de Westerschelaemondingl Het Beierse ministerie van financiën heeft afgezien van zijn voornemen om de wachttorens van het voormalige con centratiekamp Dachau, die bouwvallig zouden zijn, af te breken. Het ministerie kwam van zijn plan terug, nadat het -n- ternationale comité van voormalige be woners van het kamp hiertegen had ge protesteerd. KORTE PREDIKATIE DE VERHEVENE IS NABIJ Want de ogen des Heren zijn op ds rechtvaardigen en zijn oren tot hun gebed, maar het aangezicht des Heren is tegen degenen, die het kwade doen. I Petrus 3 12. Wij moeten ons niet ergeren aan dat spreken van Gods ogen en oren in de Bijbel. Dat lijkt te menselijk. Maar het heeft zijn bedoeling. De levende God wil zich niet la ten vergeestelijken en Hij wil niet vervluchtigd worden tot een idee. Hij wil beleden worden als de God die werkt, die bij de mensenkinderen tegenwoordig is. Hij zegt, dat Hij onze handel en wandel ziet. Dat Hij ons kent, want Hij ziet ook het hart. En Hij hoort ons. En zijn oren zijn geneigd tot het gebed. De Here wil, dat wij dat weten en er dankbaar voor zijn. Dat wij zo re kening met Hem houden en Hem ge hoorzaam zijn. De tekst ziet de rechtvaardigen midden in het leven van de omgang met anderen. Zij hebben de broeders lief. Zijn barmhartig Lasteren niet. Bedriegen niet, maar zegenen. Waar komt het vandaandat ze zo zijn? Uit de tegenwoordigheid van Gods liefde. Uit de erkenning van Zijn na- bijheid. Hieruit, dat ze rekening houden met de Here. Dat is hun rechtvaardig heid. Ze hebben Hem lief en hebben nu ook de naaste lief. Als ze Hem vergeten, Zijn tegen woordigheid, Zijn ogen, dan is ook hun verhouding tot de anderen niet goed, vol zonde. Maar de Here ziet ook dat en in Zijn genade roept Hij terug. Hij vermaant en spoort aan: zoek de vrede, want mijn ogen zijn op de rechtvaardigen. Nu zie in gunst op wie in de rechte verhouding tot mij leven en dit ook beleven in de ver houding tot hun naaste. Dat is het eerste. Er is echter een tweede reden voor de tekstwoorden: Als uw naaste het U moeilijk maakt om vrede met hem te hébben, toch: zoek de vrede, want Mijn ogen zijn op de rechtvaardigen. Ik zie uw moeite wel. Ik zie ook in gunst op U en Mijn oren zijn tot uw smeking. De Verhevene is nabij. F. VAN DIEREN St. Philipsland. DE VERWACHT... PLAATSELIJKE BUIEN Nu en dan opklaringen maar plaat selijk ook enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 28 juli Zon op 4.57 onder 20.39 Maan op 6.52 onder 20.51 29 juli Zon op Maan op 4.58 onder 20.37 8.15 onder 21.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1