Stassen: geleide projectielen voor oorlogsdoeleinden verbieden Bey: strijd tegen impopulariteit Bourguiba: strijd voor vrijheid Wï KLANKBORD MELKPRIJS ZAL NOG VERDER MOETEN STIJGEN D VRIJDAG 26 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ONTWAPENINGSBESPREKINGEN IN LONDEN Slechts voor ruimtevaart en wetenschappelijk onderzoek Op de ontwapeningsbesprekingen In Londen heeft de Amerikaanse afgevaardigde Harold Stassen een verbod van het gebruik van inter continentale geleide projectielen bepleit. Controle op dergelijke wapens zou moeten geschieden in het kader van een gedeeltelijke ontwapeningsovereenkomst. Een commissie van deskundigen zou zich hierover nader moeten beraden, binnen drie maan den nadat de overeenkomst is geratificeerd. De Russische gedelegeerde Valerian Zorin zeide de Amerikaanse voor stellen te zullen bestuderen. Stassen drong niet aan op een verbod van de wapens zelf. Er dient een weg te worden gevonden om te voorkomen dat dergelijke wapens in een oorlog worden gebruikt, nadat zij voor vreedzame doeleinden als ruimtevaart en wetenschappelijk onderzoek zijn geperfectioneerd. Het ongecontroleerd lanceren van projectielen in de wereldruimte voor militaire doeleinden bergt voor zo wel Oost als West gevaren, aldus Stassen. De Engelse minister van staat, Al lan Noble, zeide dat het met het oog op de snelle vooruitgang der weten schap moeilijk valt te voorspellen, welke potentiële vernietigingswapens, bij het ontbreken van een controle systeem, kunnen worden ontwikkeld. Het gevaar van een nieuwe en ver schrikkelijke vorm van atomische oorlogvoering kan door optreden wat betreft de geleide projectielen wor den verminderd. Het verbod van militair gebruik van intercontinentale projectielen zou in principe onmiddellijk moeten worden overeengekomen, doch niet eerder dan wanneer een controle systeem is uitgewerkt en van kracht kan worden. De Engelse en Franse afgevaar digden, Allan Noble en Jules Moch, betuigden onmiddellijk hun instemming met het Ame rikaanse voorstel. De Canadese afgevaardigde, David Johnson, zegde toe het te zullen bestu deren. Volgens het Amerikaanse voor stel dient een speciale commis sie een controlesysteem uit te werken, waarbij erop wordt toe gezien dat slechts projectielen voor vreedzame en wetenschap pelijke doeleinden worden gelan ceerd. Kennelijk doelde Stassen op het afschieten van aard- satellieten door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in het kader van het internationale geofysische jaar. in V.S. Op de proef terreinen in de Ameri kaanse staat Nevada is donderdag op nieuw een kernwapen, het tiende in de huidige serie, tot ontploffing ge bracht. De bom was bevestigd aan een ballon, die op ca. 1500 meter hoogte zweefde. De paddestoelvormige wolk bereik te in ca. vijftien seconden een hoog te van 6.000 meter en steeg tot om streeks 10.000 meter. De vuurbal spatte na tien seconden uiteen. De klop op de deur (Slot van pag. 1) deeld? Wij weten het niet.,.. Een reden tot twijfelen en tot ongerust heid! Nog een reden daartoe is de mededeling van de minister, woens dag aan een onzer redacteuren, dat de uitvoering van de oesterproef mede afhankelijk is van de resultaten in het Wemeldingse laboratorium. Het merkwaardige is hier namelijk, dat de visserij-deskundigen het juist omgekeerd stellen: de proeven in dit laboratorium kunnen pas nut afwer pen als men de beschikking krijgt over het proefbassin achter net Veerse Gat.... Hoe is het nu precies? J ij hebbên vroeger wel eens ge schreven over „onzekerheden rond het Drie-Eilandenplan". Een van die onzekerheden is sinds dien weggenomen, namelijk die over de afmetingen van de sluis bij Kats, die aanvankelijk te klein waren op gezet. Maar voor het overige zijn de vraagtekens gebleven. Helaas.... En nogmaals stellen wij daarom de vraag: moet in deze dagen van span ning Zeeland maar afwachten? Of xpoet het strijdbaar bij minister AI- gera aankloppen? De weg van Middelburg naar het departement is i;» dit gewest niet on bekend. Wie laat er ginds op het Bin nenhof de klopper op de deur vallen? RECEPTIES. De Indische minister president Nehroe heeft tijdens een debat over de buitenlandse politiek in het parlement van New Dehli gezegd, dat degenen, die naar de reeepties van de Indische Ambassades komen om er gratis te drinken, wel weg kunnen blijven. Enkele Indische am bassadeurs hadden de minister-presi dent bericht, dat er, indien op recep ties geen alcoholische dranken wor den geserveerd, sprake is van een tanende belangstelling. WEGPIKAAT. Met inwendige kneu zingen en een hersenschudding is een 42-jarige Amsterdamse dame in het Weesperpleinziekenhuis opgenomen. Op het trottoir van de Patroclos- straat was zij aangereden door het diiewielertje van een zesjarig jonge tje. HIK. Al een half jaar heeft de 18-ja- rige Mareen Morton uit Durban in Zuid-Afrika, vrijwel onafgebroken de hik. Zij hikt thans met een snelheid van 1440 hikjes per uur. AFSCHEID. De 21-jarige werkloze chauffeur Christian Robinson uit New York zit nu al sedert woensdag. Hij was die dag namelijk zo attent een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij op te bellen met de medede ling, dat zich een bom in een van haar vliegtuigen bevond. Er zat per sé geen bom" in het vliegtuig. Wel een vriend van Christian, waarvan hij zo graag afscheid wilde nemen. Twee Nederlanders in Duitsland verongelukt Twee Nederlanders zijn donderdag bij een verkeersongeval op de auto bahn nabij de Duitse plaats Limburg om het leven gekomen. Twee Amsterdamse echtparen, de heer en mevrouw H. de Weerd, en de heer en mevrouw Stochof, waren samen op motorrijwielen op terugrit naar Nederland. Toen het begon ie regenen stopten zij aan de kant van de autobahn om regenkleding aan te trekken. Op dat moment kwam er een zware vrachtauto aan, die op de plaats waar de twee echtparen ston den, slipte. De vrachtauto raakte de heer H. de Weerd en mevrouw M. F. Stochof—Hensen. Beiden werden ge dood. Mevrouw De Weerd en de heer Stochof bleven ongedeerd. Jef Last promoveert in Hamburg De Nederlandse schrijver Jef Last is woensdag te Hamburg geslaagd voor zijn examens Chinees, Japans en Indonesisch. Zaterdag 27 juli zal hij aan de Hamburgse universiteit cum laude promoveren tot doctor in de filosofie. De titel van zijn dissertatie luidt: „Die Wandlung in der Beurteiling Lu Hsüns und Ihre Ursachen". Jef Last is thans 59 jaar. MELKHANDELAREN MENEN: In augustus zal de minister van economische zalven zich moeten be raden over het cüfermateriaal, dat de melkhandelaren in de afgelopen maanden verzameld hebben over hun exploitatiekosten. Met dit materiaal willen de melkhandelaren aantonen, dat de huidige marge van 6 cent voor de gesaneerde en 6% cent voor de niet gesaneerde gebieden onvol doende is en schrijnend tekort doet aan deze groep in de Nederlandse sa menleving. Dit verklaarde de heer C. A. Heuft, voorzitter van de r.-k. hond van melkhandelaren tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van de ze hond- De heer Heuft meent, dat op een stijging van de consumentenprijs voor melk met gemiddeld twee cent per li ter gerekend moet worden, wanneer de minister zich door het cijfermate riaal van de melkhandelaren laat overtuigen. De prijsstijging kan in bepaalde ste den verschillen. Zo menen de Am sterdamse melkhandelaren, dat zij bij een marge van 9 cent per liter eerst een lonende exploitatie kunnen voe ren. De marge bedi*aagt in de hoofd stad thans 6 cent per liter, hetgeen, wanneer de minister aan deze marge- berekening zijn goedkeuring hecht, 'n melkprijsstijging van drie cent per li ter zou kunnen betekenen. In Utrecht en Amersfoort houdt men rekening met een door de melkhan delaren verlangde marge van gemid deld 8 cent per liter. Volgens de heer Heuft is er thans sprake van een onhoudbare toe stand onder de melkhandelaren. Deze groep heeft niet geprofiteerd Het kranige muziekkorps E.M.M uit Serooskerke en de sjezen trokken tijdens de optocht door de straten van Middelburg veel belangstelling. (Foto P.Z.C.J (Voor verslag zie pagina 2). van de loon- en welvaartsrondes, doch heeft wel de talrijke prijs stijgingen moeten opbrengen. De minister van economische zaken heeft medegedeeld, de marge van de melkhandelai'en te herzien wanneer uit het verzameld cijfer materiaal blijkt, dat de marge in derdaad te gering is. Om dit materiaal te verzamelen was het nodig dat de melkhandelaren 'n uniform administratiesysteem gin gen voeren. Amsterdam is erin ge slaagd een grote hoeveelheid exploi- jtatiecgfers te verzamelen en binnen kort zal de prijzencommissie van het- produktschap zuivel zich over dit ma teriaal beraden. Deze commissie zal vervolgens het materiaal vergezeld van een advies aan de minister zen den. De heer Heuft deelde voorts nog mede, dat de jongste prijsverhoging van de melk met vijf en zes cent per liter door de consumenten zeer goed is opgenomen. De omzet in de eerste maand van de verhoging steeg zelfs met negen procent. Hij schreef dit toe aan de warme periode, waardoor het verbruik van produkten als kar nemelk, yoghurt e.d. enorm is toege nomen. Na de vakantie verwacht de heer Heuft evenwel een scherpe daling van de omzet van melkproduktgn. Honderden en nog eens honderden mensenzittende op stoelen en ban ken of gebogen over boulevardmu ren, hébben gisteravond ongeveer een uur lang genoten van het op treden van de balletgroep Soesman op een vlot in de Visserhaven te Vlissingen. Schijnwerpers wierpen hun rode, groene en paarse lichten op het vlot, waar tegen de zee meermin, de vis en de schelpen van het décor de leden van de ballet groep enige dansen uitvoerden, die voornamelijk geïnspireerd waren op het thema ,/eee". Deze balletuitvoe ring, die gehouden werd in het kader van de Zomer Show, was een groot succes. Pianist G. Audenaerdt zorg de voor een uitstekende begeleiding. R.A.F. bombardeerde fort in Muskaat Vier Britse Venom-straal jagers hebben donderdagochtend met raket ten en boordkanonnen aanvallen ge daan op het grote fort bij Nizwa, het hoofdkwartier van de opstandelingen van de Imam van Oman in het sul tanaat Muskaat.' Het bureau van de iman in Cairo maakte donderdag bekend dat een onderhandelaar van de sultan van Muskaat die de iman om een wapen stilstand moest verzoeken, na de be spreking door een mijnontploffing om het leven is gekomen. Een Brits officier, die met hem in de auto zat, zou zijn gewond. In het Lagerhuis is donderdag op nieuw het Engelse militaire optreden in Muskaat ter sprake gekomen. De labour-afgevaardigde Bevan merkte op, dat de regering niet het recht heeft ,*,bet leven van Engelse dienstplichtigen in de waagschaal ie stellpn om een vriend te helpen". Koningin woonde in Londen rechtszitting bij Koningin Juliana heeft donderdag ochtend een zitting bijgewoond van de kinderrechtbank te Greenwich, in Zuid-Oost-Londen. Het bezoek was onverwacht. Niemand van het publiek scheen haar te herkennen. De konin- fin die 'n blauwe japon en een witte oed droeg, zat in een houten stoel achter de gerechtelijke functionaris sen. Na de schorsing van de zitting der rechtbank reed de koningin naar het raadhuis van Greenwich, waar ze di neerde met de president van de recht bank John Wattson. Geen veroordeling van „wie weet die wint" De kantonrechter te Amsterdam, mr. P. H. J. Jurgens, heeft donder dagmiddag onmiddellijk uitspraak gedaan in de zaak tegen de hoofdre dacteur van de dagbladen „De Tele graaf" en het Nieuws van de Dag", de neer J. J. F. Stokvis wie ten laste was gelegd, dat de puzzle in dit dag blad, getiteld „Wie weet die wint" m strijd zou zijn met de loterijwet. De kantonrechter achtte dit laatste niet bewezen en sprak de verdachte vrij. De officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, had tegen hem honderd gulden boete subsidiair tien dagen hechtenis geëist. De kantonrechter overwoog, dat de deelnemers aan deze puzzle wél over wegende invloed" hebben op hun kan sen. Daarom was hij van mening, dat de bedoelde puzzle niet in strijd is met het bepaalde in de loterijwet. Enkele getuigen, de puzzelredac teur en enkele prijswinnaars, betoog den, dat het wel degelijk mogelijk is om door nauwgezette redenering in vloed uit te oefenen op de uitslag van de puzzel. De man, die enkele we ken geleden met vijf goede oplossin gen voor den dag kwam beweerde zelfs, dat hij elke week een goede op lossing zou kunnen hebben, maar dan wel enkele uren met ency clopedieën en dictionaires zou moeten doorbrengen en meer dan één oplos sing zou moeten inzenden. De raadsman, mr. C. R. C. Wijker- veld Bisdom onderstreepte dit en merkte nog op, dat de loterijwet zich alleen wil keren tegen excessen op 't gebied van loterijen. Het dagblad heeft met zijn puzzel slechts voor hui selijkheid etc. te bevorden. De officier was het met een en an der niet eens. Hij meende dat er spra ke was van zeer dubieuze en verwar rende vragen en kwam tot zijn eis. Direct daarna sprak de kantonrech ter de. gedaagde vrij. Hij zal nog Het Wereldgebeuren Geïnterneerd De oude Romeinen zeiden reeds, dat de t(jden plegen te verande ren en de mensen met hen. De waarheid van dit spreekwoord is thans opnieuw bevestigd door Eamon op om deel te nemen aan de Paasop stand van 1916 te Dublin en het heeft weinig gescheeld of hij zou overleden zijn voor een Engels vuurpeloton. Enige dagen geleden liet De Valera. 63 strijders van het Ierse republi keinse leger in de kraag griioen en opbergen in een interneringskamp. De tijden zijn veranderd, zo sprak de Valera, en de politieke situatie is fÜiriftélijk vonnis wijzen. Zoals be- end is de directeur van de N.V. De Arbeiderspers kortgeleden veroor deeld voor de puzzel Kruis of Munt in Het Vrije Volk. Deze zaak moet nog in hoger beroep dienen bij de Hoge Raad. Ontsnapte gevangene in Amsterdam gevat Woensdagavond heeft de centrale recherche te Amsterdam in de Haar lemmerstraat gearresteerd de 20- jarige F. K. uit Venlo, dié op 13 april j.l. ontsnapt was uit zijn ge vangenschap. Bezit afgezette vorst onmeetbaar fortuin aan juwelen en paleizen? De regering van Sidi Mohammed Laniine, de bey van Tunis die thans is afgezet, is een lange strijd tegen impopulariteit en politieke moeilijk heden geweest. De afgezette bey, een lange man van 76 jaar, met een altijd keurig verzorgde witte baard, zou een reusachtig fortuin aan ju welen, grond en paleizen bezitten. Toen hij op 15 mei 1943 ten troon werd verheven, werd hij door vele van zijn onderdanen als een usurpator beschouwd. Zijn neef en voorganger, Sidi Mohammed el Moncef, was namelijk verbannen. Toen vijf jaar later El Moncef stierf, begon de bey pogingen in het werk te stellen om steun te krijgen maar hij kwam in grote moeilijk heden doordat de nationalisten met hun eisen om beëindiging van het Franse protectoraat naar voren kwa men. Eerst was de bey de Fransen vriendschappelijk gezind, later liep hij groot gevaar zonder meer aan dé kant te worden gezet. Hij kwam ten slotte met de Fransen tot een ak koord over een serie hervormingen waardoor Tunesië geleidelijk aan tot zelfbestuur zou komen. Maar sedert de terugkeer van Bourguiba uit bal lingschap was de invloed van de bey op de politiek van zijn land nog slechts onbetekenend. De afgezette bey heeft drie zonen en negen dochters. Voorvechter Habib Bourguiba is de eerste pre sident Aan Tunesië. Bourguiba is de jongste zoon uit een eenvoudig gezin te Monastir, een kustplaats ten zuid oosten van Tunis. Op 21-jarige leeftijd (hij is thans 53) ging hij in Parijs rechten stu deren. Hij is met. een Francaise ge- huwd en zijn zoon Habib is in Frarik- rijk geboren. Later werd hij advo caat in Tunis. Bourguiba heeft zich als politiek leider in Tunesië een groot gezag verworven. Hij is energiek en kan goed onderhandelen. Hij bezocht vele landen, toen Tunesië nog Frans pro tectoraat was, om steun A-oor zijn ideaal van onafhankelijkheid te krij gen. Bourguiba begon zijn actieve poli tieke loopbaan in 1930, toen hij met steun A'an een groep jonge politici een campagne voor onafhankelijk heid van Tunesië begon als lid A'an het uitvoerend comité van de grond wetspartij. Vier jaar later brak hij met deze partij en stichtte de nieuwe grondwetspartij. Door zijn agitatie haalde hij zich deportatie en gevan genschap op de hals. Sedert april van het vorig jaar is Bourguiba premier. Toen Frankrijk in 1956 aan Tunesië binnenlandse autonomie had gegeven, ontdeed Bourguiba zich snel \-an zijn vroe gere collega Salah ben Yoessef, die secretaris-generaal van de nieuwe grondwetspartij was. Salah ben Yoes- sef verliet het land en werd bij ver stek ter dood A'eroordeeld. Bourguiba wist de overeenkomst over binnenlandse autonomie nog geen jaar later om te zetten in een erkenning van algehele onafhanke lijkheid. niet meer dezelfde als in A-ervlogcn jaren. Dat moge waar zijn, maar ook De Valera zal wel veranderd zijn. Hij is nu een bijna blinde grgsaard van 74 jaar en niet meer de vurige op standeling van 34 jaar anno 1916. Merkwaardig is ook, dat hij destijds een van de \m-ige leiders dér Sinn Fein-beweging in Ierland was en dat diezelfde beweging thans scherpe cri- tïek op De Valera heeft En nog merkwaardiger is, dat De Valera, cue bg de Engelsen ^een goed kan doen vorige week na de arresta tie van de 63 Ierse strijders een goed keurend schouderklopje kreeg van 't dagblad „Times". Geen andere Ierse staatsman, zo schreef de Times, zou de moed kunnen opbrengen om zo moedig af te rekenen met wraakgc- voelens uit het A'erleden. Nu is de organisatie, die zich „Iers republikeins leger noemt Avel een heel Avonderlijk samenraap sel. In 1931 heeft men het leger ver boden, cmdat de toenmalige Ierse re gering te veel last had \»an zijn ter reurmethoden. Een jaar later werd Ea mon de Valera minister-president en hg hief het verbod op. Het leger, dat eigenlijk een soort oud-strijaersver- eniging was, herrees en het wierf zelfs jongeren aan. Totdat ook de Va lera last kreeg met de terreur-neigin- Sen van zijn \-roegere strijdmakkers, [ij verbood het leger. Dit belette de leiders A'an het nu geheim-geAvorden leger niet, A'an 1948 af een hele reeks bomaanslagen, relletjes enz. te orga niseren, die bedoeld waren als verma ning aan de Engelsen om het stukje Noord-Ierland, dat Ulster heet, aan de Ierse vrijstaat OA'er te dragen. Ul3ter is bg de stichting van de Ierse vrijstaat niet aan de Ieren toe gewezen. omdat de bewoners A'an Ul ster daar tegen geporteerd waren. Zij stammen in hoofdzaak af van Schotse protestanten en ze verschillen nogal van de overige Ieren, die overwegend rooms-katholiek zijn. De Valera stelde zich op het stand punt, dat Ulster ook bij de Ierse vrij staat behoort, maar hij wilde geen ge weld gebruiken om dat gebied aan zijn staat toe te voegen. De Ulsteria- nen moesten vrijwillig besluiten tot samengaan met het overige Ierland. Niet alzo het Ierse republikeinse le ger, dat '.vilde wel de Aveg \-an geweld en bomaanslagen bewan delen. Het pgnlijke voor De Valera was. dat de mannen van zijn oude leger hem sedert 1940 eA*er,zeer mistrouw en als zij de Engelsen doen. De Va lera weet niet eens Avie op dit ogen blik de leiders van het (geheime) le ger zijn en hij moest van Engelse vei ligheidsbeambten horen, dat er een groot sabotageplan bestond en voorts dat het leger geld ontving \-an Ame rikaanse Ieren en dat heel wat jonge lui tot het leger Avaren toegetreden. Dat ging dè Valera te ver en daar om sloeg hij enkele dagen geleden toe. Nu zitten dan 63 leden van de repu blikeinse strijdmacht in een interne ringskamp te Curragh in Zuid Ier land Zij zitten daar gevangen voor onbepaalde tijd, want een wet uit 1940 geeft aan de minister president het recht onruststichters zonder A*orm van proces te interneren. at riekt wel een beetje naar tota litaire methoden en in sommige Engelse kringen A'indt men dat niet prettig. De Engelsen hebben nog al wat ervaring opgedaan met inter neringskampen en met opsluiten van verzetslieden. Ze hebben daarbij be merkt. dat de A'olksgunst erg AA-issel- valllg is en dat deze gunst de ene dag op de andere kan toevallen aan lieden die wegens illegale daden zijn gearre steerd Hoe gemakkelijk kunnen han dige Ierse propagandisten de arres tanten niet aan het volk presenteren als strijders en lijders voor de Ierse eenheidals jongemannen, die be reid waren het hooeste offer A-oor die eenheid te brengen Dan keert de A-olksgunst zich tegen de Valera en dan kan de kracht A;an zijn internerende optreden wel eens een fatale kracht blijken te zijn die het einde \-an De Valera als 'iers staatsman bewerkt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3