PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bourguiba schoof bey aan de kant en werd zelf president Huren van halve premie-woningen niet met 25 procent verhoogd BILT De klop op de deur OVERSTROMINGEN IN JAPAN NAAR SCHATTING 1000 DODEN K.L.M. BREIDT LUCHTVLOOT UIT MET LOCKHEED EN DC-7C 200e jaargang - no. 174 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per waek: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 24 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») a cent p. regel met een minimum ran 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 24 cent meer. 31ro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen. Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20; Terncuzen. Brouwerijstraat 2; Zicrikzee, N. Boer t 24, tel. 2< TUNIS VAN MONARCHIE REPUBLIEK Eenstemmig besluit van de constituerende vergadering De Tunesische constituerende vergadering heeft donderdag een stemmig besloten de monarchie, die 250 jaar heeft bestaan, af te schaffen en de republiek te proclameren. Premier Habib Bourguiba werd vervolgens eenstemmig tot eerste president van de nieuwe republiek gekozen. Zoals wij aan het begin van deze week reeds meldden werd deze ontwikkeling verwacht. Sidi Mohammed Lamine was de 29ste bey van zijn dynastie, die in 1705 aan de macht kwam, toen Hoessein Ben Ali, leider der Janitsa- ren, (elitetroepen van de Turkse sultan), zich tot onafhankelijk vorst uitriep. Tijdens het debat, dat aan de stemmingen voorafging, ver oordeelde spreker na spreker de bey. Men beschuldigde hem ervan, dat hij zich verrijkt had door misbruik te maken van zijn absolute macht. Bourguiba verklaarde voor de stemmingen, dat men op grond van hun verleden geen vertrouwen in de vorsten van de regerende familie kon hebben, maar men zou tegen de bey en zijn famili niets ondernemen uit wraakzucht. Over de beys zed hij onder meer: „Deze mensen, die in onwetendheid leefden, hadden'slechts één doel: hun troon te beschermen, zelfs ten nadele van de belangen van het volle. Bo vendien dachten en denken zij nog steeds dat zij niet uit dezelfde klei zijn geschapen als de rest van het volk". Bourguiba, die uitbundig werd toe gejuicht, legde de nadruk op het vre delievende karakter van de omwen teling die zioh voltrok, en op het feit, dat de geu/ite kritiek alleen de monarchie in Tunesië betrof. Bourguiba werd na zijn verkiezing tot president langdurig toegejuicht. Een artiileriebaterij in de tuinen van het paleis waar de vergadering werd Het werkbezoek van minister Algera aan Zeeland heeft er de aandacht op gevestigd, dat het begint te spannen rond het Drie- Eilandenplan. Binnen afzienbare tijd zo verklaarde hij immers zal een beslissing vallen over de techni sche uitvoering van de daan in het Veerse Gat en in de loop van volgend jaar wil hij de werken aan deze dam doen aanvangen. Dat betekent dus, dat Zeeland binnenkort zal weten of de minister de „oesterproef" in .het Veerse Gat al dan niet belang rijk vindt. Want indien hij dit expe riment op de juiste waarde weet te sdhatten, dan houdt dit in dat bij de aanleg van de afsluitingsdam daarin kunstwerken worden gebouwd op zijn minst een inlaatsluis en dat naar alle waarschijnlijkheid deze dam aan de Noordbevelandse kant iets noordelijker zal worden gelegd. Er staan dus belangrijke beslissin gen te wachten. Beslissingen, waarmee inderdaad grote belangen zijn gemoeid, niet al leen van de oester- en mosselteelt, maar ook van de garnalenvisserij en van de gemeente Veere. Immers, aan deze zaak zijn tevens voorzieningen een schutsluis dan wel een buiten haven gekoppeld voor de vissers, die thans nog hun thuishaven in de Markiezenstad hebben. De minister heeft zich deze week ter plaatse op de hoogte ge steld. Althans, hij heeft een in tern bezoek aan de Zeeuwse Delta werken gebracht, waarbij hij uitslui tend werd voorgelicht door de amb tenaren van rijkswaterstaat. Nu is het een goed recht, ja een plicht van de bewindsman om zich te laten informeren door een dienst, waarvoor hij de verantwoordelijk heid draagt, vooral wanneer het gaat om zulk een important werk als het Deltaplan. Maar anderzijds is het voor een provincie als Zeeland even eens een goed recht, ja ook een plicht om bij voortduring en met grote na druk te wijzen op het belang van de hier zo noodzakelijk geachte voor zieningen, die kortheidshalve worden aangeduid als „de oesterproef". Daar toe. heeft het provinciaal bestuur dit maal helaas geen gelegenheid gehad. Het zij zo. Maar de vraag rijst tevens of juist naar aanleiding van dit bezoek nog niet eens opnieuw bij de minis ter eventueel ook bij de volksver tegenwoordiging op de grote be langen moet worden gewezen, die hier voor Zeeland op het spel staan. Want wanneer men alle tot nu toe bekend geworden feiten uitlatin gen van rijkswaterstaatsambtenaren en de jongste verklaringen van de minister zelf nog eens nagaat, dan kan het niet anders of men moet zioh hier danig ongerust voelen.... Ongerust, omdat tot nu toe door rijkswaterstaat weinig geestdrift is getoond voor de door Zeeland gewenste extra-voorzieningen in de dam bij Veere. Toen de burgemees ter van deze gemeente zijn slagzin de wereld inzond: „Een dam zonder sluis is voor Veere een kruis!" toen is er geglimlacht. En tegenover de slagzin werden feiten gesteld, als: aanzanding, hoge baggerkosten, het ontbreken van rentabiliteit en meer van deze dingen. Indrukwekkende zekerheden, inderdaad. Maar zeker heden, die men blijkbaar gelovig moet aanvaarden zonder dat men ze althans in het openbaar kan toetsen. Is het een wonder, dat in Zeeland het geloof in deze zekerheden een twijfelend geloof is? Zal de aanzan ding inderdaad wel zó verlopen als de rijkswaterstaat meent? Daarente gen is van de zijde van de provinciale waterstaat toch betoogd, dat een noordelijker tracee van de dam de kansen van verzanding aanzienlijk zou reduceren. Zijn er proeven ge nomen om meer gegevens over deze kwestie te krijgen? En zo ja, zijn de resultaten van deze proefnemingen aan het provinciaal bestuur medege- 1 Vervolg op pag. 3) BOURGUIBA. gehouden, liet na de uitspraak ten gunste van de stichting van een re publiek saluutschoten horen. De bey werd na de uitspraak van de constituerende vergadering onder politie-bewaking uit het koninklijk paleis overgebracht naar een nieuwe verblijfplaats in een villa te La Ma- noeba, nabij Bardo, een voorstad van Tunis. De vergadering nam haar besluiten onder de kristallen kroonluchters in de rode en goudkleurige voormalige troonzaal van het paleis Bardo. 2000 mensen hadden zich op het plein voor het paleis verzameld. De stra ten waren versierd met vlaggen en guirlandes van palmtakken. OVERVLOEDIGE REGENVAL Vierhonderd treinreizigers zouden verdronken zijn De Japanse politie heeft mee gedeeld, dat er op Kioesjoe (Zuid- Japan) naar schatting duizend do den of vermisten zijn als gevolg van overstromingen, veroorzaakt door overvloedige regenval. Het weerkundig bureau zegt, dat er op het eiland sinds donderdag avond naar schatting meer dan 80 cm regen is gevallen. In de nachte lijke uren zijn dorpen en steden door stromen water uit de bergen overvallen. Door de voortdurende regen wordt het reddingswerk be lemmerd. De verbindingen met de getrof fen gebieden zijn verbroken, zodat Filatelistische kringen hebben de laatste maanden geen klagen over de activiteit van dè Egyptische P.T.T. Weer is er een nieuwe zegel toege voegd aan de reeds bestaande. Het is ditmaal een herdenkingszegel, name lijk ter gelegenheid van de opening van de Nationale Vergadering. De tweetalige zegel is in bruin uitge voerd; de zonnestralen zijn geel. het onmogelijk is een duidelijk overzicht van de toestand te krij gen. Het grootste deel van het westelijke kustgebied van Kioesjoe is getroffen. Een trein met 400 mensen is in een afgelegen streek door het wa ter overvallen. Men vreest dat al len zijn omgekomen. Volgens een bericht van een ra dioamateur staat er in de stad Isahaja twee meter water. Hon derden inwoners worden vermist. j= De gepensioneerde generaal- majoor P. J. Bont uit Beekber- gen heeft voor het regiment intendance een mars gecompo- neerd, die donderdag tijdens een plechtigheid in kamp Zee- burg te Amsterdam overgedra- gen is aan de brigade-generaal s K. D. Scheffer, inspecteur van H de intendance. De Koninklijke Militaire Kapel speelde de mars tijdens deze plechtigheid H voor de eerste maal waarbij dit overzichtje werd gemaakt. llllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM^ Volmachten voor Franse politie tegen terrorisme Met een overweldigende meerder heid van 269 tegen 25 stemmen heeft de Franse Senaat donderdag haar goedkeuring gehecht aan het verle den van bijzondere volmachten aan üj politie bij het bestrijden van het terrorisme in Frankrijk zelf, name lijk het redht om dag en nacht huis zoeking te houden, om verdachten tot drie weken in arrest te houden en om in Frankrijk interneringskampen in te richten. De nationale vergade ring keurde deze volmachten goed met 280 tegen 183 stemmen. De bij zondere volmachten gelden ook voor Algerije. De prefect van de Parijse politie, Genebrier heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat door het terroris me in Frankrijk gedurende de eerste 19 dagen van deze maand 41 mensen het leven verloren en 229 werden ge wond. Gedurende de eerste zes maanden van dit-jaar werden 223 mensen vermoord en 1246 gewond. INVOERING DERDE KLASSE Modernisering van het vrachtvervoer Naar aanleiding van de plannen van de K.L.M., inzake verdere vloot uit breiding heeft het A.N.P. een onder houd gehad met de president-direc teur, de heer I. A. Aler. Over de mo tieven, die de K.L.M. hebben bewogen thans over te gaan tot de bestelling van één DC-7c en één Lockheed L 1049h en een optie te nemen op vier „Seven Seas" en twee 1049 h's, deel de de heer Aler mede, dat de volgende punten daarbij van groot belang zjjn Enveloppe met 11 mille spoorloos verdwenen Woensdag in de namiddag heeft een 67-jarige inwoner uit Blokker (N. H.) bij de politie in Amsterdam aan gifte gedaan, dat hij een enveloppe met een inhoud van 11.310, die hrj in de binnenzak van zijn colbert had opgeborgen, mist. Hij was 's ochtends met zijn echtgenote uit Blokker per trein naar Amsterdam gereisd om 'bjj zijn zoon op bezoek te gaan. Toen hjj in de middag nog een straatje om ging bemerkte hij, dat hij de envelop pe met geld kwijt was. Het onderzoek van de politie, ook in de woning van de zoon, heeft nog geen resultaat g< had. Men weet niet of het geld gest< len, gerold of verloren is. VLISSINGSE BEWONERS PROTESTEERDEN Gemeente adviseert minister over huurverhoging premiewoningen Het is dus eindelijk zover: de huurverhoging is er door! Nog maar nauwelijks hebben de beide Kamers er hun goedkeuring aan gehecht of vele huurders kregen al een minder prettige mededeling in de brieven bus gestopt. De mededeling namelijk, dat de huur met 25 procent wordt verhoogd met ingang van 1 augustusVoor de meeste huurders zit er niet meer op dan te berusten in dit enigszins naargeestige bericht. Want zij wonen nu eenmaal in kort vóór, tijdens of vlak na de oorlog gebouwde woningen. Maar er zijn er ook, die niet zonder meer willen berusten. „We zijn nog maar net in een dure, pasgebouwde woning getrokken, waarvan we dachten, dat de huurprijs niet verhoogd zou worden en nu krijgen we toch bericht, dat we 25 procent meer moeten betalen." In Zeeland hoort men deze en dergelijke zinnen vooral in Vlissingen. Het zijn met name de bewoners van de grotendeels in 1956 en voor een klein gedeelte ook nog in 1957 gereedgekomen zogenaamde halve premie-woningen, die hebben gepro testeerd. In Vlissingen is dat de nieuwe wijk bij het sportveld aan de Irislaan: de Simon de Vliegerlaan, de Willem van de Veldelaan, de Jan van Capellelaan, de Hercules Se- gherslaan, de Hendrick Vroomlaan en de Meindert Hobbemalaan. De wo ningen in deze straten; die groten deels het eigendom zijn van de Zuid- Nederlandse Bouw- en Handelsmaat schappij, zijn pas eind 1956 gereed gekomen en de huurders hadden ver wacht, dat deze woningen zeker niet onder de huurverhoging zouden val len. Nu zij toch de aanzegging heb ben gekregen, dat de huren met 25 procent omhoog zullen gaan, hebben zij geprotesteerd bij de huiseigenaar en ook bij de gemeente. Over deze zaak hebben wij ge sproken met de heren M. A. van Pop^ring, wethouder, en A. Ro- rije, hoofd van de gemeentelijke woningdienst. „Ik adviseer deze mensen", zo zei de heer Rorije ons, „niet te betalen". „Voor deze halve pre miewoningen is namelijk een vrij huurbedrag vastgesteld. Dat houdt in, dat de huurcontracten, die meestentijds een looptijd van drie tot vijf jaar hebben, pas na afloop van deze periode gewij zigd kunnen worden. De huur verhoging kan geen invloed heb ben, want bij de vaststelling van deze huren is namelijk al reke ning gehouden met de 25 pro cent verhoging." Anders ligt de zaak met de pre miewoningen, die grotendeels in 1953, 1954 en 1955 gereed zijn gekomen. In Vlissingen zijn dat met name de middenstandswoningen aan de Bone- dijkestraat, de Singel, de Paul Kru- gerstraat, de Hogeweg, de President Rooseveltlaan en de Van Dishoeck- straat. „De premiewoningen mogen ver hoogd worden met 1 tot 25 procent", aldus de heer Rorije, „in vele geval len zal dit een verhoging van 25 pro cent betekenen. Hierover moet ech ter bij de gemeente een verzoek in gediend worden om de huur met een bepaald percentage te verhogen. Dat hoeft niet altijd 25 procent te zijn. Het kan ook bijvoorbeeld 10 of 15 procent zijn. De gemeente zal de mi nister dan van advies dienen over deze verhoging, waarna de minister tenslotte de definitieve beslissing neemt." Deze Vlissingse premiewoningen (voornamelijk dus midden standswoningen) zijn voor een belangrijk deel eigendom van de woningbouwverenigingen. Het bestuur van de woningbouwver eniging „Goed Wonen", die 47 van deze woningen bezit, deelde ons mede, dat de huren in af wachting van de definitieve be slissing van de minister voorlo pig met 25 procent zullen wor den verhoogd. Dit om de huur van deze woningen op te trek ken aan de huur van de nieuwe middenstandswoningen, die ge bouwd worden door „Goed Wo nen". De woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" heeft tot nu toe nog geen beslissing genomen. Het bestuur zal binnenkort over deze kwestie beraadslagen. Een huurver hoging van 15 procent wil de wo ningbouwvereniging „Sint-Willibrord" (Vervolg op pag. 7) geweest: 1 modernisering van het vrachtvervoer; 2 invoering van de derde klasse in de burgerluchtvaart goede aansluitingsmogelükheid te scheppen voor de periode van 1958 tot eind 1959 begin 1960 (wanneer de schroeftribune- en straalverkeers- vliegtuigen in gebruik worden geno men). De heer Aler merkte op, dat met het oog op het snel groeiende lucht- vrachtverkeer men het bij de KLM natuurlijk aantrekkelijk vindt te trachten een deel daarvan te krijgen en de steeds aanzwellende vracht- stroom nog te stimuleren, teneinde in 1960. wanneer de maatschappij de DC-3 straalverkeersvliegtuigen met grote vrachtcapaciteit in gebruik neemt, dit volume zoveel mogelijk te benutten. De vraag naar het lucht vervoer van passagiers blijft voor de K.L.M. op bevredigende wrjze toene men. hetgeen aldus de heer Aler ook blijkt uit net onlangs bekend gemaak te halfjaarlijkse verslag aan aandeel houders der maatsco.inntj. De bezet- tingsraad is in vergelijking met het vorig jaar op het nu groter zijnde net zelfs nog gestegen. Ook op langere termijn zal het luchtverkeer zonder twijfel steeds toenemen. De invoering van de derde klasse, waarvan de prij zen wellicht vijftien procent lager ko men te liggen dan die van de huidige toeristenklasse, zal bovendien de ba sis van het passagiersvervoer verbre den. De optie op de zes toestellen loopt over een half jaar. Met de bestelling van het DC-7c-toestel en de Lockheed L 1049h is een totaalbedrag van twin tig miljoen gulden gemoeid. Indien de optie op de zes toestellen in een defi nitieve order wordt omgezet, zal de ze uitbreiding van de vloot op rond tachtig miljoen vulden komen. Thans beschikt de KLM reeds o.m. over 17 Super Constellations en 9 DC-7c's. De tiende DC-7c zal in de komende week worden afgeleverd. Voor levering in de jaren 1959 1960 heeft de KLM reeds eerder besteld 12 Lockheed electra en 8 Douglas DC-8 vliegtuigen. Het weer in Europa gisteravond De weerrapporten uur luidden: Stockholm, regenbui, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, regen, Aberdeen, regen, Londen, geheel bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, licht bewolkt, Grenoble, half bewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfort, zwaar bewolkt, München, regenbul, Zürlch, zwaar bewolkt, Genève, half bewolkt, Locarno, licht bewolkt, Wenen, regen, Innsbruck, zwaar bewolkt. Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, 22 gr. 23 gr. 16 gr. 19 gr. 23 gr. 20 gr. 21 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 18 gr. 23 gr. 20 gr. 23 gr. 25 gr. 28 gr. 22 gr. 21 gr. 25 gr. 25 gr. DE VERWACHT. VEEL WIND. Over bet algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 27 juli Zon op 4-55 onder 20.41 Maan op 5.28 onder 20.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1