lezers mtrnven JO FIBBE Wandelende rupsen meestal op weg naar plaats om zich te verpoppen Pa!Lkfr tüdeliik 15 cfvoordeliger- f 3.95 C DE VIJF RIETVINKEN Profiteer van het zomers idee van NA RECES WACHT TWEEDE KAMER GEWICHTIG WERK 2 samen W Momenteel ENVELOP VINKE CO F. VAN DE VELDE JR. VRIJDAG 26 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 VLINDERS KWEKEN IN EEN WECKFLES Geen voedsel meer nodig.... In de maanden juni en juli ge beurt het nog al eens, dat een na tuurliefhebber ons een rups toont, die hij wel graag zou willen opkweken tot de vlindertoestand. Erg vervelend voor hem vond hij de rups echter niet op de voedselplant, maar kruipend op een stam, een hekje, soms zelfs over de straatstenen. Hij begrijpt heel goed, dat hij de rups geen hout te eten kan geven en nog veel min der steen, maar wat dan wel? door BAREND ZWERFMANS In zulk een geval kan het antwoord heel kort zijn en ogenschijnlijk heel wreed: U behoeft het dier niets te geven. Hoe wonderlijk dit ook mag klinken, het is de zuivere waarheid. Slechts zelden komt het voor, dat een rups de voedselplant zo vroeg heeft kaalgegeten, dat hij zich uit nood- moet verplaatsen om een andere te zoeken. Het verplaatsen komt in de meeste gevallen voort uit een in- stinctsdrang zich te verwijderen van die voedselplant en die drang treedt vooral op, wanneer de rups zich ge heel volwassen voelt. Het zich verplaatsen is dan de drang een plekje te zoeken, waar de rups zich kan verpoppen, waar hij in de grond kan kruipen of in dien hij bovengronds blijft, waar hij zich kan inspinnen. Daarbij komen heel aardige dingen te voorschijn. In de eerste plaats leren we uit de boeken, dat elke rups een cocon maakt van een bepaalde vorm. Gaat het om een rups, die tot de spinners- groep behoort, dan treffen we in goe de vlinderboeken niet alleen de. vlin- IlII üitde ETHER ZATERDAG 27 JULï. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 VARA- 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 6.05 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk ultg.eschakeld..caus._10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Promena- de-ork. 10.50 Buitenl. weelcoverz. 11.05 Leert uw landgenoten kennen. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varla. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Nieuwe gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Meisjeskoor en mandollne-ork. 15,15 Een Internationaal congres zonder tolken, caus. 15.25 Koor zang. 16.35 Instr. trio. 16.55 VARA's ver sierde vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roemeens ork. 18.45 Re- gerlngsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit, vakantie- progr. 21.00 Cabaret. 21.45 Soc; comm. 22.00 Dansmuz. 22.30 Gram. 22.40 Volks liederen. 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? ll.oo Voor de zieken. 11.45 Gram, 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Idem. 14.00 „Dit is leven", caus. 14.15 Gram. 14.40 Boek- bespr. 14.50 Harmonie ork. 15.10 Kroniek v. letteren en kunsten. 15,35 Koorzang. 18.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Lichte muz. 17.40 Ballroomork. 18.00 Ritm. miiz. 18.15 journalist, weekoverz. 18.25 Gr. 18.30 Ka tholieke Culturele Federatie, caus. 18.40 Jazzmuz. 19,00 Nws. 19.10 Commentaar op het nieuws, 19.15 Kamerork. en solist. 20.00 Gram. 20.10 „Lichtbaken", caus. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte 'muz. 21.10 „Als in ons hart een lied weer- klinkt", zangspel. 21.50 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. der en de rups, maar eok de vorm van het spinsel in afbeelding aan. Dat deze afbeeldingen wel eens niet klop pen met wat men zelf ervaart, komt aardig uit in de schets van de cocon van de eike bladvinder, die wij hier bij plaatsen. Spinners-rupsen maken meestal geen lange tocht, nadat zij volwassen zijn geworden. Leven zij als onze eikeblad-vlinder (die zijn naam draagt, omdat hij in kleur en vorm veel op een dor eikeblad gelijkt) bijv. op een appelboom, dan spint de rups zich reeds in voor hij de stam heeft verlaten. De cocon is dan tegen de stam vlak en men zou deze vorm van spinnen als normaal kunnen be schouwen. Dat dit nu feitelijk niet het geval is, komt fraai uit in de af beelding van de cocon, die wij plaat sen. Immers een rups behoort de co con om zich heen te maken en wan neer de rups dit op de stam doet, kan hij dit om-zlch-heen-spinnen alleen doen voor zover de stam dit toelaat. In ons geval kwam de rups na een zekere tijd van wandelen terecht op een vetplant in een bloempot. Nu kreeg do rups gelegenheid zijn in stinct onbelemmerd uit te voeren en maakte de cocon als gewoonlijk spoelvormig, maar tevens en dat is minder gewoon) rolrond. Het omgekeerde komt Ook voor. De rupsen van de hermelijnvlinder (wit met zigzag-strepen) hebben een eigenaardige vorm. Ze zijn breed van voren en lopen achter in een spitse punt uit, die twee staartjes draagt, zo dun, dat ze op sprieten lijken. Ook deze vlinders „plakken" hun cocons tegen de stammen van bomen (bijv. knotwilgen of populieren). De co cons zijn dus aan de ene kant plat (tegen de stam) maar verder hebben ze een elliptische vorm (die van een ei met twee afgeronde punten). We hebben deze rups geheel in vrijheid laten spinnen. Als spinplaats koos hij toen het open laatje van een lucifer doosje, maar in plaats van in de leng te te spinnen deed hij het overdwars Daardoor werd niet alleen de achter zijde plat, maar ook de beide (an ders afgeronde) coconeinden. Aan de ene kant zien we dus een meestal platte cocon zich geheel af ronden, in het andere geval komen er nog twee platte vlakken bij. En zo worden we dan gewaarschuwd, dat we heel voorzichtig moeten worden bij het beoordelen van coconvormen en vooral eens moeten nagaan, waar de omstandigheden een woordje mee spreken. We kunnen onze lezers dus aanra den vooral eens op de rupsen te let ten, die zo maar doelloos (schijn baar) over de weg kruipen. Neem ze in een leeg lucifersdoosje eens mee naar huis, zet ze in een open weck fles (eventueel met een papier met gaatjes afgesloten) maar zorg voor al, dat de uitkomende vlinder een steuntje vindt om er tegenop te krui pen. De vlinder kan dan de (eerst veel te korte) vleugels laten hangen, waarna ze zich volledig kunnen ont plooien. In kleine ruimten opgesloten poppen geven vlinders, die hun vlerkens niet kunnen ontwikkelen en in verfomfaaide toestand op- f drogen, waarna ze onherstelbaar verminkt, de vlinderkweker wei nig genoegen verschaffen. Wanneer men de voorzorgen goed neemt, (bijv. onderin een weinig aar de doet, waarin de rups zich desge wenst kan ingraven) dan kan zo'n weckfles veel aardige verrassingen opleveren. r> Cikiblad.vlindtr VAN BURGERLIJK WETBOEK TOT EURATOM Behandeling Deltawet waarschijnlijk in oktober De Tweede-Kamerleden, die voor zover zij niet geheel in beslag geno men zijn door hun eigen zaken of opgeëist worden door hun politieke partijen, nu de Kamer op reces is misschien naar een dobber zitten te turen aan een stille waterkant, of genieten van prachtige vergezichten in het Zwitserse hooggebergte; die door vreemde oude stadjes dwalen, in een rustig Nederlands hotelletje luieren of in een boot ergens rond dobberen, al die Tweede-Kamerleden kunnen met voldoening vaststellen, dat zij sedert Kerstmis vele nuttige zaken in 's lands belang hebben af gedaan. En dat ondanks de storende en stagnerende werking op de arbeid van de Kamer, veroorzaakt door de langdurige kabinetscrisis, door de uitbreiding van de Kamers en door de bestedingsbeperking. De lange duur van de moeilijke pogingen om ons land na de verkie zingen voor de Tweede Kamer van 13 juni 1956 weer een kabinet te be zorgen, heeft een aantal werkzaam heden van de Kamer opgeschoven en daardoor verhinderd, dat sommige wetsontwerpen konden worden afge handeld. Een sprekend voorbeeld hiervan is de herziening van het bur gerlijk wetboek, die men in etappes in het staatsblad hoopt te krijgen. Daar komt nog wat bij. Het ka rakter van het tegenwoordige kabi- De koffieverkoop in de textielzaken „Krieg 1st krLeg", onder deze ver ontschuldiging ztjn een vijftien jaar geleden heel wat mensonterende wan daden gepleegd. Toen na de capitula tie aan de verantwoordelijke leiders de rekening werd gepresenteerd, klonk het ,.Es 1st nicht wahr". Aan deze dingen moest ik onwillekeurig denken bij het lezen van het verslag in de P.Z.C. van 22 juli jl. over de verkoop van koffie in de textielzaken. Oorlog in'het groot, oorlog in het klein, maar nooit wordt oorlog ge voerd op reële gronden. Afgunst en naijver op de grote broer Engeland, was de drijfveer tot de oorlogsvoering van het Derde Rijk. Maar zij, die de eerste en ergste klappen kregen, wa ren de kleine broertjes Polen, Neder land en andere. In de textielsector gaat het dezelf de kant uit. Van de kruideniers in ons land is er slechts een gering deel, nog geen 10 procent, dat textiel verstrekt als een korting op levensmiddelen; in Zeeland is dat nog geen 5 procent. Iets anders is het, dat onder meer verschillende zeeppoederfabrikanten textiel en ook andere huishoudelijke artikelen op bepaalde voorwaarden tegen gereduceerde prijzen beschik baar stellen. Het gros der kruideniers is hier helemaal niet mee ingenomen, doch daar dit vrijwel geheel buiten hen om geschiedt, kunnen zij daar weinig aan doen. Wie dat wel kun nen? In de eerste plaats de textiel fabrikanten. Doch juist zij werken de ze gang van zaken zo veel mogelijk in de hand, omdat zij hierin een goede afzet van hun produkten zien. In de tweede plaats kan de minister een eind aan deze verwrongen situatie maken. Verleden jaar heeft de rege ring een wet gecreëerd tot beteuge ling- van het cadeaustelsel (sic), een wet die zo ongelukkig in elkaar zit, dat de hele middenstand er tegen heeft gewaarschuwd, niet in de laat ste plaats de kruideniers en de tex tielhandelaren. Ziet U de grote broers en de kleine Ik wil niet ontkennen, dat er ten aanzien van deze toestand by de tex tielhandel gegronde redenen aanwe zig zijn om z(jn misnoegen te uiten en te trachten veranderig te brengen in deze ongezonde situatie. Mijn bezwa ren gaan echter uit tegen de methode. Evenals Don Quichotte wil men ken nelijk teeen windmolens vechten. Ik maak ook bezwaar tegen het ar tikel in de P.Z.C., waarin slechts een deel der feiten wordt opgesomd. Door deze eenzijdigheid wordt toch een zekere tendens gegeven. Waarom het klakkeloos naast elkaar zetten van de zogenaamde verkoopsprijzen en in koopsprijzen. waardoor de indruk wordt gewekt, dat er op koffie haast evenveel wordt verdiend als op tex tiel? Waarom zo uitdrukkelijk het enthousiasme aangehaald van een textielzaak op de Oude Markt te Vlis- singen? Ik mag van de P.Z.C. als on afhankelijk dagblad toch objectiviteit verwachten. Maar dan dienen ook de andere aspecten te worden belicht. Arthur H. C. Mercy, Vlissingen Noot van de redactie: In onze repor tage van 22 juli jl. over de koffiever koop in de textielzaken, hebben wij slechts feiten naar voren gebracht en daarnaast de meningen van verschil lende deelnemers aan de actie. Onze Objectiviteit moge ook blijken uit het feit, dat wij de heer Mercy gaarne de gelegenheid geven zijn standpunt toe te lichten. 81. Huub voelde zijn hart in zijft keel bonken. Julsl toen hij aan de andere kant van dé dijk naar, beneden wilde lopen, om Leo zijn ontdekking te vertellen, renden twee zigeunerjongens achter hem aan, die zich bliksemsnel dwars door de haag hadden ge werkt en die hem iets toeschreeuwdenHuub vloog langs de dljkglooiing iri de richting van Leo, maar een der zigeunerjongens greep hem bij zijn arm en beet hem toe: „Wat moet dat! wat sta jij daar te splohe- i-eh?" „ik.... stond niet te spióheren", ik héb een portr-ronnaie met wel vierhonderd gulden verloren en daar lopen mijn vriend en Ik naar te zoeken. We zi)n..., we zijn teneinde raad. .We durven niét naar huisLeo, die direct was komen toelopen, had het op een half-huilende toon gedane verhaal van Huub ook gehoord; hij vond dat Huub er zich heel gevat en kranig uitredde. HJj speelde het spel dadelijk mee en riep: „Verlies nou geen tijd met kletsen, laten we nou zoéken, 't. is zo finaal donker". Ook de tweede zlgeUrtérsiongén W8s erbij gekomen. Ze begonnen sa men tê fiüistêrëh. net-Drees heeft tot een voorzichtig gemanoeuvreer van do regering ge noopt. De «teun, die het kabinet uit de Kamer ontvangt, berust namelijk op een nogal wankele grondslag. De liberalen, nog altijd In de oppositie, voelen geen enkele behoefte om mi nister Drees en zijn ambtgenoten te sparen. De Anti-Revolutionaire Partij, zo heeft de fractievoorzitter dr. Bruins Slot onlangs verklaard, acht zich formeel noch moreel aan het kabinet f ebonden en de leider van dc K.V.P.- ractlo, prof, Romme, heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat als er al enige binding aan het ministerie- Drccs mocht bestaan, dit uitsluitend hem zelf betreft, doch geen enkele van zijn fractiegenoten. De uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerleden van 100 tot 150 heeft mede tot een vertra ging in de arbeid van het kabi net geleid, doordat de nieuwe lingen zich met hun parlemen taire taak vertrouwd moesten maken, zowel in Kamervergade ringen zelf als in de vele Ka mer- en partijcommissies. Tenslotte heeft ook de beste- Met nieuwe moed! Na het reces moet de Kamer ver der! De thans van de vakantie ge nietende afgevaardigden zullen zich moeten voorbereiden op een druk winterseizoen. In de eerste plaats wacht hun de behandeling van de begroting, die wegens haar bijzondere aspecten, sa menhangen met de noodzaak tot be zuinigen, meer de aandacht zal op eisen dan vorige jaren. Nog voordat echter de begroting voor 1958 aan de orde komt, zal de Tweede Kamer op 3 september a.s. dat is althans de bedoeling een aanvang maken met de openbare be handeling van één der negen boeken, waaruit het nieuwe burgerlijk wet boek zal bestaan. In oktober hoopt men de wetsont werpen tot goedkeuring van de ver dragen betreffende Euromarkt en Euratom in de Kamer te behandelen. Zij zullen ongetwijfeld tot een zeer breed opgezet debat aanleiding ge ven, gezien de ingrijpende gevolgen, die zij voor de Nederlandse economie hebben. Er ligt verder nog een lange serie van wetsontwerpen onafgedaan. We met prestatiebeloning Met de bedoeling een begin te maken met prestatiebeloning heeft de direc tieraad van het staatsbedrijf der P T. T. besloten het al verscheidene jaren in gebruik ztfndc systeem van gratifi caties en extra-periodieke verhogin gen over een groter percentage van het personeel uit te breiden. Tot dus verre kwam vier procent van het per soneel voor een extra-beloning vol gens dit systeem In aanmerking, te beginnen met dit najaar zal dit tien procent van het personeel zijn cn voor dit jaar zal gebroken worden met het toekennen van extra-periodieke ver hogingen. Er zullen dit Jaar alleen gratificaties worden gegeven. Alle groepen van het personeel zullen pro- centsgewys van deze prestatiebelo ning profiteren. Zil zal minimaal 75 en maximaal 200 bedragen. noemen de Deltawet, waarvan men aanneemt, dat zij eveneens in okto ber a.s. in het openbaar In de Twee de Kamer in bespreking zal komen. Voorts wacht op behandeling de geneesmiddelenwet, waaromtrent de commissie van voorbereiding echter feen eindverdrag heeft willen uit rengen, zolang Economische Zaken niet gereedgekomen ia met de in voorbereiding zijnde vestlgingsbé- sluiten voor drogisten en voor krui deniers. Op het programma staan de wet op de ruimtelijke ordening en de wo ningwet en de daarmede samenhan gende wederopbouwwet; de wijziging van de winkelsluitingswet: en in bonte mengeling: de monumenten wet; de wet op de dierenbescher ming; de oprichting van dc N'.V. luchthaven Schiphol; de instelling van het nationaal bedrijf Artillerie- Inrichtingen; de bevordering van de ontwikkeling van de IJniond; de luchtvaartwet en de omroepwet. Zelfs is er nog een stokoud wets ontwerp tot vaststelling van de re gelen betreffende het accountants- wezen en ligt er diep In een lesse naar weggeborgen een wetsontwerp op de journalistieke verantwoorde lijkheid. Zij zullen nog wel een poos onder het stof bedolven blijven. Maar ook zonder deze ontwerpen, weet de Ka mer wat haar te doen staat! Gun U toch de tijd om het er eens fijn van te nemen: Doe Uw was heerlijk snel met Pré! Die supermilde, snelwassende Pré garandeert U in een mum van tijd een kraak- en kraakheldere was. En zie ook hoe mooi gaaf en zacht Pré Uw handen houdt! Spoed U naar Uw winkelier, want uitslui tend zolang de voorraad strekt, heeft U op elke 2 pak Pré een voordeeltje van 15 cent! Versterk Uw clubkast Pré doet mee sympathieke Persit spaarsysteem voor ver enigingen, clubs, comité's, •nz. De hiervoor be nodigde spaaremmer- tjes komen voor op de zijkant van het pak. Op het dubbele pak 2 dubbele pakken Pré 30 cent voordeliger! is de grote mode tasjes. Wij brengen dezè in de allernieuwste kleuren voor slechts Vele modellen vindt U bij DE NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ VOOR DE WALVISVAART N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding een 2e SCHEEPS- WERKTUIGKUNDIGE met tenminste diploma B. Sollicitaties aan de afdeling personeelszaken Dé Ruyterkade 107, Amsterdam-C. VERLOVINGSKAARTEN DRUKKKR1J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11