PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook senaat keurde voorstellen goed: huurverhoging definitief Nog geen beslissing over sluis in dam bij Veere BILT PROTESTEN OP HOOG NIVEAU TEGEN ARRESTATIE EYL0N WESTEN STEUNT ADENAUER TEN KOSTE VAN ONTWAPENING 200e jaargang - no. 173 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 4 regel») U cent p. regel met een minimum ran L—..Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. 31ro no. 339300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 5i tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Nleuwttraat 43. telefoon 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlk7.ee. n. :»i MINISTERS STELDEN PORTEFEUILLEKWESTIE Motie-Hellema over na-oorlogse woningen aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Het staat thans vast, dat op 1 augustus aanstaande de verhoging van de huren der vooroorlogse en van sommige groepen na-oorlogse woningen met maximaal 25 procent en de blokkering van de helft dier verhoging ingaan. De Eerste Kamer heeft namelijk woensdag na twee dagen vér gaderen haar goedkeuring aan de desbetreffende wetsontwerpen gehecht. (Voor de consequenties der thans wet geworden ontwerpen verwijzen wij naar pagina 3). Het wetsontwerp tot verhoging van de huren nam de Kamer aan met 56 tegen 8 stemmen. Tegen waren alleen de A.R., behalve prof. Diepen horst, en de C.P.N. Het wetsontwerp tot blokkering der helft van de huurverhoging kwam over de eindstreep met 40 tegen 24 stemmen. De A.R., behalve prof. Diepenhorst, de C.H.U., de V.V.D., de C.P.N. en de heren Regout en Van Meeuwsen van de K.V.P. stemden tegen. Tijdens zijn beantwoording van de sprekers in eerste instantie heeft minister Witte woensdagochtend duidelijk de portefeuillekwestie verbon den aan het al of niet aannemen van de huurvoorstellen. Minister-presi dent Drees, die bij de verdediging ook het woord voerde, onderstreepte dit later nog eens duidelijk. De meerderheid in de Senaat voor de huur- ontwerpen heeft dus direct een kabinetscrisis voorkomen. Prof. Diepenhorst was de enige anti-revolutionaire senator, die voor de wetsontwerpen stemde. In weer wil van zijn bezwaren deed hij dat, zo zeide hij in een korte stemmoti- vering, ten eerste, omdat er niet was aangetoond, dat er principiële bedén- kingen tegen de wetsontwerpen be staan, ten tweede, omdat de verwer ping van een of meer wetsontwerpen tot een kabinetscrisis zou hebben ge leid. De communisten lieten zich verlei den tot een vreemde tactiek. Aange zien de verwerping van het blokke- ringsontwerp het aftreden van het kabinet tot gevolg gehad zou hebben en bekend geworden was, dat tegen dit wetsontwerp de meeste stemmen zouden worden uitgebracht, stemden zij, hoewel zij voor de blokkering waren hun partijgenoten in de Tweede Kamer gaven er ook hun stem aan tegen het wetsontwerp. Motie Het debat heeft behalve de goed keuring van de huurwetten nog een ander belangrijk resultaat opgele verd en wel de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een motie- Hellema (A.R.), die mede onderte kend was namens de K.V.P., de P.v. d.A., de C.H.U. en de V.V.D. Deze motie sprak uit, dat de be woners van dure nieuwe woningen op goede gronden hebben geleefd in de verwachting, dat de huurverho ging van 1 augustus 1957 niet voor hen zou gelden en dat het voor zeer veel bewoners van dure nieuwe wo ningen onmogelijk is een nog hogere huur te betalen en zij verzocht de regering nauwlettend toe te zien, dat een eventuele verhoging van de huur van deze woningen in elk geval wordt beperkt tot wat strikt nood zakelijk is, teneinde een evenwichti ge verhouding tot de huren van oudere woningen tot stand te bren gen. De verhoging van de huren van een zeer groot aantal na-oorlogse woningen heeft een tijdlang in het middelpunt van het debat gestaan. Minister Witte legde uit, dat in de grote steden de huren van de oude woningen na de verhoging met 25 procent komen te liggen op 176 pro cent van voor de oorlog, in kleine gemeenten op 194 procent en gemid deld op 185 procent. Er zijn na-oor logse huizen, die op basis van de hu ren van de woningen, die gebouwd zijn onder de bijdrageregeling 1948, dit percentage niet bereiken. De hu- Woensdag bracht de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, een bezoek aan de~waterstaatswer- ken in Zeeland. De minister (links) met de hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst-zuid, ir. H. A. C. M. Dibbits (rechts) op de steiger te Katse Veer. (Foto P.Z.C.) ren van deze huizen zullen tot het bedoelde percentage worden opge trokken. Nog meer in t vat We zijn er met de huurverhoging van 1 augustus a.s. nog niet. Er zul len er nog wel meer volgen. Te dien aanzien opperde minister Witte het denkbeeld om in het vervolg de ver hogingen bij algemene maatregel van bestuur uit te voeren. Naar de minister-president dr. Drees in een gesprekje, dat we na afloop van de vergadering met hem hadden, veronderstelde, zal de volks vertegenwoordiging, hoeveel controle zij ook behoudt, niet zo gemakkelijk een dergelijke verstrekkende mach tiging in handen van de regering leggen. Nieuwe atoomproef in Verenigde Staten Omstreeks een uur Nederlandse tijd is woensdagmiddag in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada de negende kernontploffing in de hui dige reeks proefnemingen van de commissie voor atoomenergie tot stand gebracht. Het apparaat was in de vlakte van Yucca op een toren van 150 meter hoogte aangebracht. De ontploffing ging met een blauw tot purperen lichtflits gepaard. Deskundigen voor de burgerverdo- diging van Nederland, Spanje, Zwe den, Duitsland, Canada, Italië, Frank rijk, Engeland en Turkije woonden de proef bij. Op een afstand van ruim een kilometer doorstonden 18 ge leerden de ontploffing in een zwa re schuilkelder. Opstand in communistisch China onderdrukt Radio-Peking heeft woensdag avond bekendgemaakt, dat de vei ligheidspolitie een opstand tegen het Chinese communistische bewind in de afgelegen, aan Tibet grenzende provincie Tsinghai, heeft onderdrukt. De opstand werd geleid door intel lectuelen en gefinancierd door kapi talisten uit andere delen van China. Een kleine groep revolutionairen had gepoogd een „regering van ge heel het volk" in het leven te roe pen. Vijf leiders van de opstand, te gen wie „belastende bewijzen" voor handen zijn, zijn gearresteerd, aldus radio-Peking. Ontstemming in Denemarken Het Deense vrachtschip „Brigitte Toft" is woensdag in Haifa aangeko men na het Suezkanaal te zijn door gevaren. De lading van het schip is voor Israël bestemd. Zoals bekend is een Israëlisch lid van de bemanning, Ra.fi Eylon, maandag te Suez door de Egyptische autoriteiten gearresteerd. Het Deense Ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Deense am bassade in Cairo opgedragen, het Egyptische Ministerie van Buiten landse Zaken om een verklaring te vragen van de redenen van de arres tatie van Eylon, die zich in Egypte in hechtenis bevindt. Dit is door een woordvoerder van het Deense Minis terie woensdagavond medegedeeld. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Liveran, heeft aan de pers meegedeeld, dat hij secretaris-generaal Hammar- skjöld heeft gevraagd alles te doen wat mogelijk is om de invrijheid stelling van de Israëlische zeeman te verkrijgen. Israël heeft ook geprotesteerd bij de voorzitter van de veiligheidsraad. Volgens de kapitein van de „Bri gitte Toft" is de enige klacht tegen de Egyptische autoriteiten de arres tatie van Eylon, die „Nelson" wordt genoemd omdat hij maar één oog heeft. Naar de kapitein meende te we ten, was Eylon van het schip gehaald om de reis naar Port Said over land te maken zodat geen enkele Israëliër er zich op zou kunnen beroemen, het kanaal doorgevaren te zijn. „Zij hebben mij zeer bepaald be loofd, dat Eylon te Port Said weer aan boord zou gaan", aldus de ka pitein van het Deense schip. Het onafhankelijke Deense blad „Information" schreef gisteren, dat een ernstige inbreuk is gemaakt op het geschreven en ongeschreven zee recht. Eylon heeft volgens het blad bijna vier maanden lang aan boord van het schip vertoefd en was, „ten volle een lid van de Deense beman ning van een Deens schip". Zelfs al had hij in Egypte een moord begaan, dan kon hij nog niet zomaar door de Egyptische politie worden opge pakt", aldus betoogt „Information". Twee mannen bij zwemmen verdronken Woensdag zijn twee vrienden, de 36-jarige gehuwde J. van der M. uit Tzum (Friesland) en de 23-jarige H. D. uit Oldenhove bij het zwemmen aan het Noordzeestrand op Terschel ling ter hoogte van paal 12 door de stroom meegesleurd en verdronken. g Op een vliegveld in Nairobi wachten Britse troepen naast een groot ,fieverly" transport- vliegtuig, gereed om eventueel H naar Óman te vertrekken. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii R.A.F. m actie in Muskaat United Press meldde gisteravond uit Bahrein, dat toestellen van de R, A.F. woensdag in de loop van de dag, opererend van de bases in Aden en langs de Perzische Golf, aanvallen hebben gedaan met raketten en boord- wapens op versterkingen van de op standelingen in het sultanaat Mus kaat aan de Perzische Golf. In berichten uit Londen wordt slechts gesproken van „offensieve vluchten''. De sultan van Muskaat had Engelands hulp gevraagd nadat zijn onderkoning, ae imam van Oman in opstand was gekomen. Een woord voerder der opstandelingen in Cairo heeft gisteren bekendgemaakt, dat de imam een vredesaanbod van de sultan heeft afgeslagen, dat Britse eenheden onder andere in de plaats Nizwa om singeld ztfn en dat botsingen tussen opstandelingen en Britse eenheden in het nadeel van de laatsten was be- sD.riU. Deze berichten werden uit Lon den ten stelligste ontkend. In Washington is men in het minst niet ingenomen met het optreden van de Britten in Muskaat, Men wijst erop, dat daardoor koning Saoed van Saoe- di-Arabië in een moeilijk parket wordt gebracht juist nu hij min of meer door „Washington" gewonnen is. Amerikaanse diplomaten noemen het geheel een onbeduidende geschiedenis. Men schat het aantal opstandelingen op 600. In bejaardentehuis: brood besmeerd met rattengif De in het begin van deze maand gearresteerde 73-jarige W. TL v. d. M., heeft bekend gepoogd te hebben de 60-jarige S. S. medebewoner van het bejaardentehuis te Weidum (Fr.) te vergiftigen. Van der M. heeft toege geven zesmaal rattenvergif op de bo terhammen van S. te hebben ge smeerd. S. nuttigde deze tijdens de rustpau ze in zijn werkzaamheden te Leeu warden. Toen S. enkele malen onwel was geworden, stelde de politie een onderzoek in, waarbij Van der M. op heterdaad werd betrapt, maar niette min ontkende. Thans verklaarde hij te hebben ge handeld onder invloed van het over lijden van zijn echtgenote, hetgeen hem geestelijk sterk had getroffen. Hij heeft, naar hij verklaarde, met zelfmoordplannen rondgelopen, maar om zekerheid te hebben omtrent de uitwerking van het rattenvergif koos hij S., met wie hij niet op al te beste voet leefde, als proefkonijn uit. BOELGANIN TOT MACMILLAN: De inhoud van de brief, die de Russische premier Boelganin maan dagavond zond aan Engelands eerste minister Macmillan bevatte,, naar woensdagavond werd meegedeeld, de beschuldiging, dat Engeland een ont wapeningsovereenkomst in de weg staat door samen met de andere wes telijke mogendheden Adenauer te helpen de verkiezingen in september te winnen. Wegenwacht stelt hulpambulances in De wegenwacht van de Konink lijke Toeristenbond A.N.W.B. zal voortaan alle nieuwe inspectie-auto's zodanig uitrusten, dat zij in een handomdraai als ambulance voor ge- wondenvervoer kunnen worden ge bruikt. Reeds zijn twee dezer wagens, die in de streken ten noorden van Déh Haag, Leiden en Gouda in het noor den van Zuid-Holland en in Noord- Holland tot halverwege de Afsluit dijk dagelijks op de weg zijn, met een nieuwe installatie uitgerust. De andere inspectiewagens zullen gelei delijk bij vervanging tot hulpambu lances worden ingericht. De A.N. W.B. is tot dit besluit gekomen, om dat van de ongeveer 2000 gewonden bij verkeersongevallen, die jaarlijks door de wegenwacht worden verbon den en geholpen, er vrij veel zijn, die een te lange tijd op transport naar een ziekenhuis moeten wachten. Dit komt eensdeels, omdat het waar schuwingssysteem voor ambulances niet is gecoördineerd, anderdeels, omdat niet altijd op stel en sprong voor gewondenvervoer kan worden zorggedragen. Burgemeester Van Hall hervat werkzaamheden De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall is zover hersteld, dat hij maandag 5 augustus zijn werk zaamheden gedeeltelijk zal hervat ten. Dit heeft de wnd. burgemeester mr. F. H. C. van Wijck, woensdag meegedeeld bij de aanvang van de raadsvergadering. Zoals bekend, kreeg mr, van Hall op 9 mei j.l. een maagbloeding tijdens een vergadering, waarna hij een ope- lastingkaarten worden afgegeven. De ratie heeft ondergaan. BEZOEK VAN MINISTER ALGERA De minister van Verkeer en Water staat heeft nog geen beslissing geno men of er al dan niet een sluis of in- laatwerk in de Veeregat-dam zal ko men. Mogelijk zal op korte termijn de beslissing komen „over de technische uitwerking van het Drie-eilanden- plan", zo formuleerde mr. J. Algera het algemener, toen wy woensdagmid dag te VVemeldinge een onderhoud met de bewindsman hadden aan het eind van zyn oriëterend technisch werkbezoek aan het Deltagebied-Zuid. Het advies van de Raad van Water staat- over dit vraagstuk is reeds bin nen, zo deelde de minister verder me de. Uitvoerig werd tijdens dit bezoek aandacht geschonken aan de moge lijkheden voor de aanleg van een proefbassin voor de oestercul tuur. Voorlopig gaan hiervoor nog steeds de gedachten uit naar het ge bied direct achter de aan te leggen dam bij Veere, zo verzekerde ook de directeur-generaal van de Rijkswater- Haat, ir. A. G. Maris. Uitvoering van de hiervoor bestaan de plannen is naar het oordeel van Waterstaat echter afhankelijk van de in het hulplaboratorium te We- meldinge te verkrijgen resultaten. Bij de besprekingen welke aan het eind van dit bezoek in dit laborato rium werden gehouden, heeft daar entegen de bioloog-deskundige, dr. P. Korringa, zo vernamen wjj later, met nadruk gesteld, dat voortzet ting van dit laboratoriumwerk al leen zin heeft, wanneer Inderdaad ook het Zandkreekproject voor proeven op grote schaal zal worden uitgevoerd. Minister Algera zei ons verder nog te verwachten, dat de Deltawet eind oktober in de Tweede Kamer komt. Minister Algera, die o.m. vergezeld was van ir. A, G. Maris en het noofd van de Deltadienst prof, ir. Ph, Jan sen, arriveerde 's morgens om kwart over tien aan het kantoor van het Drie-eilandenplan aan de Parallelweg te Goes. Hier werd de minister door ir. H. A. M. C. Dibbits, ir. A. F. de Wolf en ir. G. H. S. Hofker uitvoerig inge licht over de technische ontwikkeling van het Drie-eilandenplan. Ongeveer twee uur later ging het gezelschap, waarin zich ook de hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswatersaat in Zee land, ir. J. H. van der Burgt en de ar rondissementsingenieur ir. F. J. Sprenger bevonden, op de steiger te Katseveer aan boord van het water staatsvaartuig „Dir. Generaal Harm- sen". Tijdens de vaart naar Veere werden eerst de werken aan de bouw put te Katseveer in ogenschouw geno men. terwijl verder besprekingen over de plannen zijn gehouden. Omstreeks half twee arriveerde de „Harmsen" voor Veere, waar de heer D. J. Blom, waterstaatkundig hoofd ambtenaar le kl., belast met de uit voering van de werken aldaar, aan boord kwam. De minister bezichtigde daarop de werkhaven te Vrouwenpol der, waarna men naar het toekomsti ge tracee van de afsluitdijk is geva ren. Minister Algera hoopt, zo verklaar de hjj ons nog, dat volgend jaar met de bouw van de afsluitdam kan wor den begonnen. Men wil beginnen aan de Noordbevelandse kant. bjj de Onrustpolder. Even na drie uur embarkeerde het ge zelschap aan de sluizen te Veere, van waar per auto naar het hulplabórato- rium van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek in de Stormezandepol- der te Wemeldinge werd gereden. On derweg werden nabij de Postbrug nog de nylon zandzakken aan de minister gedemonstreerd. In het laboratorium werd de minis ter tenslotte uitgebreid voorgelicht door de directeur van de Visserijen, ir. G. J. Lienesch en de directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dr. P. Korringa, over de proeven tot behoud van de oestercultuur, De ontwapeningsconferentie in Londen is voor Engeland slechts een mantel om de opeenhoping en per fectionering van de meest vernieti gende soort wapens, atoom- en wa terstofbommen en geleide projectie len. te bedekken, zo wordt botweg in de brief gezegd. Als eerste stap voor een ontwape ning eist Rusland de onvoorwaarde lijke stopzetting van de proeven met kernwapens, zonder dat hieraan an dere maatregelen verbonden worden. Boelganin vestigt er de aandacht op, dat vasthouden van het Westen om deze stopzetting aan andere zaken te verbinden, betekent, dat de onder handelingen hierover van tevoren al tot mislukken gedoemd zijn. Leerstoel in kernfysica aan Amsterdamse universiteit De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde toe te laten tot het vesti gen van een bijzondere leerstoel in kernfysica aan de gemeente-univer siteit van Amsterdam. Dit besluit heeft de raad genomen overeenkomstig een positief voorstel van het college van curatoren op ad viezen van de senaat en het presi dium en onder de bepaling, dat het reglement voor de oprichting van deze leerstoel en mogelijke verande ring daarin, onderworpen zullen zijn aan de bekrachtiging van B. en W. Stewardess van „Neutron" in Biak overleden Bij de K.L.M. is woensdag aan het eind van de middag bericht ontvan gen uit Biak, dat daar in het hospi taal is overleden mej. D. J. Klein Klouwenberg, de stewardess van de „Neutron". Zoals gemeld zijn de ouders van mej. Klein Klouwenberg vorige week naar Biak gevlogen. Zij zijn daar zaterdag j.l. aangekomen. DE VERWACHT... Vrij veel bewolking, maar geen re gen van betekenis. Zwakke of mati ge wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 26 juli Zon op 4.54 onder 20.42 Maan op 4.09 onder 19.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1