PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Huurvoorstellen van de regering fel gekritiseerd in senaat Uit de „catacomben" naar een echt" onderzoek-centrum o, BILT TANDARTSEN AKKOORD MET ARBITRAGE-REGELING RUBBERFABRIEK TE RHENEN TOT DE GROND AFGEBRAND 200e jaargang - no. 172 Dagbladultgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: V. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 1 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentlea (max. 8 regels) U cent p. regel met een minimum ran f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Stro no. S5KOO P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 83, telefoon 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg, NieuwUraat 43, telefoon 20; Terncuzen, Brouwerijstraat 2; Zlcrjkzc. n. tv,;a. tel. ONTWERPEN ZULLEN WEL AANGENOMEN WO RDEN Prof. Molenaar acht tijd gekomen om kabinet beentje te lichten (Van onze parlementaire redacteur) De huurverhoging met 25 procent en de blokkering van de helft dier verhoging voor de verbetering van de huizen zullen op 1 augustus aan staande wel ingaan, doch de Eerste Kamer, die de desbetreffende wets ontwerpen dinsdag in openbare behandeling nam, ls lang zo grif niet roet haar fiat als de Tweede Kamer. We herinneren eraan, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp tot ver hoging van de huren van voor-oorlogse en daarmede gelijk te stellen woningen op 7 juni j.l. zonder hoofdelijke stemming aannam en slechts de twee kleinste fracties, die van de C.P.N, en van de S.G.P., aantekening kregen, dat zij tegen waren. Als we de balans opmaken van de Eerste Kamer de beslissing valt pas woensdag of donderdag dan blijkt, dat de P.v.d.A., de K.V.P. en de O.H.U. vóór goedkeuring van het wetsontwerp tot huurverhoging zijn, doch de A.R.P. op één lid na, de V.V.D., de C.P.N. en de S.G.P. ertegen. Hoewel dit bij een voltallige kamer 66 3*>ór en 19 tégen betekent, is dit toch een veel ongunstiger verhouding dan In de Tweede Kamer. De Tweede Kamer nam het blokkeringsontwerp aan met 94 tegen 44 stemmen. Ertegen verklaarden zich de A.R., de V.V.D., de S.G.P., de C.H.U. op drie leden na en negen leden van de K.V.P. In de Eerste Kamer zijn tegen de blokkering de A.R., de V.V.D., de S.G.P. en de gehele C.H.U., benevens een aantal K.V.P.-ers. Het is duidelijk dat het ontwerp wel aangenomen zal worden. De meerderheid zal echter niet groot zijn. De heer Kraayvanger van de K.V.P., die zijn volledige instemming betuig de met het wetsontwerp tot verho ging van de huren met 25 procent, noemde de dwang, die de huiseige naars wordt opgelegd om de helft van de huurverhoging te laten blok keren, een ontsiering van het wets ontwerp. De K.V.P. heeft daarom grote bezwaren tegen de blokkering. Doch namens een deel van zijn frac tie verklaarde hij niettemin zijn stem eraan te geven. Dit was dan het offer, dat hij wilde brengen om de huurverhoging te verzekeren en onder de huidige omstandigheden niet een ongelukkige kabinetscrisis te veroorzaken. Geert gevaar Aangenomen moet worden, dat ir. Kraayvanger naméns het grootste deel van zijn 25 leden tellende frac tie sprak, zodat van die kant voor de regering geen gevaar dreigt. Bij de beoordeling van de wets ontwerpen verkeerde de Eerste Ka mer in een gunstiger positie dan de Tweede, doordat de fracties zich in het geheel niet, of in veel mindere mate moreel gebonden achtten aan het zittende kabinet-Drees. De ka binetsformatie is immers buiten haar om gegaan. Enkele partijen, met na me de A.R.P. en de C.H.U., konden zich hierdoor gemakkelijker tegen de wetsontwerpen uitspreken, het geen zij "dan ook op zakelijke gronden bij monde van de heren Hellema en Reyers deden. Ds. Smits (s.g.p.) verwierp het ontwerp als zijnde „staatssocialisme". De heer Molenaar van de V.V.D. voelde zich als vertegenwoordiger van de oppositie geheel vrij te staan. Hij accentueerde deze positie door zich af te vragen, of het niet beter was door verwerping van een of meer der wetsontwerpen thans aan de regering, die volgens hem geheel op de verkeerde weg is, een halt toe te roepen dan de gehele lijdensweg te moeten afgaan. Hij deinsde niet voor een kabinetscrisis terug. Hij had er weliswaar geen behoefte aan, doch als er een kabinet van brede samenstelling is, dan moet het ook zaken kunnen doen, zo vond hij. Dit kabinet kan het niet en dan is er niets tegen, dat de Eerste Kamer aan deze ongezonde ontwikkeling een einde maakt. Dit wapengekletter bij de strijd om de huurverhoging zal wel geklet ter blijven. Het is niet aan te nemen, dat prof. Molenaar voldoende mede standers in de Eerste Kamer ont moet om het kabinet-Drees in het nauw te drijven en dan de dodelijke steek toe te brengen. „Brigitte Toft" voer door Suezkanaal De Egyptische autoriteiten hebben het Deense, onder Israëlische charter varende vrachtschip „Brigitte Toft" gisteren toegestaan door het Suezka naal te varen. De lading, Birmaansc rijst die in Haifa zal worden gelost, is niet van strategische waarde, zo is van Egyptische zijde verklaard. Eén der opvarenden, de Israëliër Rafael Ayon is gearresteerd. Hij zou foto's hebben gemaakt van de militai re installaties langs het kanaal. De Egyptische autoriteiten verdenken Ayon ervan officier in het Israëlische leger te zijn. Zijn toestel is in beslag genomen. De Israëlische regering overweegt een protest i.v.m. de arrestatie van de Israëlische opvarende van de „Brigitte Toft". De regering heeft eahter nog niet uitgemaakt of zij duit protest zal indienen bij de V.N. of bij de grote mogendheden. 9 Twaalf Jaar geleden verloor de tuinder De Koning van de Veenweg in Nootdorp zijn trouwring bij werkzaamheden in de tuin. Thans is deze ring door een lid van zijn personeel gevonden. Nieuwe woningen Prof. Hellema uitte nog de vrees, dat de handhaving van het tegen woordige prijspeil niet mogelijk is als de huurverhoging doorgaat en wel doordat de bedrijven en de mid denstand de verhoging van hun uit gaven niet zonder doorberekening kunnen goedmaken en dat hij de in diening van een motie overwoog, waarin de regering wordt verzocht sommige na-oorlogse woningen met al hoge huren niet nog eens in huur te verhogen. Sprekende over de verhoging van de huren van na-oorlogse woningen zei de heer Hellema nog, dat in Am sterdam woningen, die in 1955 zijn afgebouwd, 23 procent meer huur zullen moeten opbrengen. Er is geen sprake van, dat het verschil tussen de huren tussen oude en nieuwe wo ningen zodoende kleiner zal worden. Bovendien wordt de last door de huurprijs te hoog. Spreker zei te ho pen, dat de ministers bereid zullen zijn de huurverhoging voor nieuwe woningen te herzien. Hij kondigt ter zake een motie aan. De heer Hellema zei onder de hui dige omstandigheden een zo belang rijke verhoging van de huren, als vervat in de verwijzing van de huur wet, niet verantwoord te achten in verband met de economische risico's daarvan. Lloyd: Verbod kernwapens nu niets waard Een overeenkomst over een onmid dellijk verbod van het gebruik van kernwapens zou het papier waarop zij geschreven was niet waard zijn, zo heeft de Britse minister, Selwyn Lloyd, dinsdag in het Lagerlms ge zegd. Geen der partijen zou geloven, dat in het uiterste geval de ander de in zijn bezit zijnde wapens niet zou ge bruiken. Lloyd trok hieruit de con clusie, dat de mogelijkheden van een realistische regeling op het gebied van de kernwapens op het ogenblik beperkt zijn tot opschorting van de proeven en stopzetting van de ver vaardiging van splijtbare stoffen voor militaire doeleinden. Lloyd zei voorts, zich niet te kun nen verenigen met de opvatting, dat kernwapens verboden moeten wor den terwijl conventionele wapens in grote hoeveelheden zouden blijven 'bestaan. Het Britse persbureau „Exchan ge Telegraph" heeft gemeld, dat de Britse minister-president, Macmillan, maandagmiddag een persoonlijke brief heeft ontvan gen van de premier van de Sow- jet-Unie, Boelganin. De brief is een antwoord op Macmillans brief van juni, waarin de Britse premier voorstellen deed voor ontwapening. Naar verluidde heeft Boelganin het westen en in het bijzonder Groot- Brittannië verantwoordelijk gesteld voor vertraging bij het bereiken van een overeenkomst over ontwapening. De Sowjet-premier drong in zijn schrijven speciaal aan op nauwere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, vooral op so ciaal en cultureel gebied. Minister onderhandelde over verlaging broodprijs De minister van economische zake", prof. dr. J. Zijlstra, heeft dinsdagmor gen opnieuw een onderhoud gehad met het bestuur van de Nederlandse bakkerijstichting over de prijs van het witte brood. Dit onderhoud waarvoor de minister zijn vakantie onderbrak, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het overleg zal nog voortduren. De bakkerijstichting had de minis ter vorige week schriftelijk medege deeld dat zij er niet veel voor voelde de bakkers te adviseren de prijs van het blanke brood op korte termijn met één cent per 800 gram te verlagen. De stichting zou een dergelijk advies wel in september a.s. willen geven. Nog geen twintig kilometer vanaf het centrum van Man- Chester werd deze foto ge maakt: in het Lyme Park in Cheshirep. De serene rust doet de grote stad met haar ben zinedamp en p.k.'s vergeten. VVNA'VVVV\\A^VSA'VVWVWVV Perzië krijgt tankschepen uit Nederland De sjah van Perzië heeft aan de Perzische Senaat medegedeeld, dat Perzië binnenkort 2 olietankschepen van elk 32.000 ton, gebouwd in Ne derland, zal ontvangen. Anderzijds onderhandelt Perzië met Japan over de aankoop van 10 tankschepen van elk 45.000 ton. De sjah heeft voorts medegedeeld dat de nationale Iraan- se Petroleum Maatschappij binnen 10 jaar een der grootste oliemaat schappijen ter wereld zal zijn en dat zij over een eigen vloot van tank schepen zal moeten beschikken. Voor tandheelkundige hulp moet nieuw schema komen De Nederlandse maatschappy tot bevordering der tandheelkunde kan zich verenigen, zo deelt zy mee, met de door de minister van sociale zaken en volksgezondheid enkele dagen geleden voorgestelde arbitrage-regeling inza ke de honorering van de tandheelkun dige hulp aan ziekenfondsverzeker den. Een voorbehoud is nog gemaakt ten aanzien van de betalingsregeling ge durende de periode, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier om een voorschotregeling, totdat ANDERHALF MILJOEN SCHADE werd de Rhenense vrywillige brand weer gealarmeerd voor een enorme uitslaande brand in de fabriek van de Recticel Rubber Company aan de Rad- boutweg te Rhenen. In het magazyn van deze fabriek was de brand uitge broken. Deze brand had in korte tyd zo'n grote omvang aangenomen dat het gehele bedryf met inventaris ver loren ging. De schade schat men op CAPACITEIT WORDT 20.000 MONSTERS Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek zal in september verhuizen Het personeel van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek in Goes zal niet weten wat het overkomt, wanneer het begin september kan verhuizen uit de „catacomben" van het „manhuis" naar het ruime, lichte en efficient ingerichte nieuwe gebouw, dat aan de Nae- reboutstraat zijn voltooiing nadert! De begrippen licht en ruimte zullen daar weldadig aandoen, want die heeft het hoofd van het laboratorium, de heer J. van Weizen, met zijn staf van 21 leden in de huidige, sombere behuizing niet gekend. Maar niet alleen als werkruimte zal dit nieuwe laboratorium eeu grote verbetering betekenen. In vergelijking met de „spelonken", waarin men zich negen jaar heeft moeten behelpen, zal dit nieuwe onderzoek-centrum een enorme vooruitgang in outillage en een belangrijke vergroting in de capaciteit geven. Vorig jaar september heeft de bouw een aanvang genomen en in no vember aanstaande zal het zover zijn, dat de opening verricht kan worden. plastic zuurkasten aangeschaft. Ook de afvoerleidingen voor het over grote deel weggewerkt zijn van een speciale plastic soort. Tijdens de bouw zijn deze leidingen gemakke lijk té hanteren en te gebruiken. Ze wegen praktisch niets en kunnen met lijm aan elkaar bevestigd wor den, In het grote gebouw, waarvan de. wanden grotendeels uit glas bestaan, zijn verschillende noviteiten op het gebied van laboratoriumbouw te vin den. Sommige hiervan betekenen een primeur voor Zeeland. Zo heeft men bijvoorbeeld, om de corrosie, die veel al in hout en metaal van zuurkasten optreedt, tegen te gaan,, een drietal De ruwbouw van het laboratorium is op het ogenblik zo goed als ge reed. Deze week komen de timmer lieden en metselaars er klaar, zodat met de inrichting kan worden be gonnen. Terwijl het „hart" van het laboratorium uit een 280 vierkante meter grote hal bestaat, heeft men de voorkant een meer representatief karakter gegeven. Een onderdeel, dat aan de Singelstraat ontbrak, het geen als een groot gemis werd ge voeld. Rechts naast de ingang zal op een blinde muur het embleem van het bedrijfslaboratorium een plant, die via een reageer buis met de wortels in de aarde zit worden aangebracht. Dit naar een ontwerp van mevrouw Messer uit Vlissingen. Een bre de gang leidt naar de laborato riumhal. Aan de linkerzijde daarvan treft men eerst de garderobe en even ver der 't ontvanglokaal aan. Daar wor den de monsters langs de achterzijde van 't gebouw binnengebracht en ge sorteerd. De kamer van het labora- toriumhoofd en het archief zijn de (Vervolg op pag. 2) anderhalf miljoen gulden. De oorzaak is nog niet bekend. Het bedrijf was verzekerd. De Rhenense brandweer bestreed het vuur met acht stralen en werd ge assisteerd door de vrijwillige brand weer uit de buurtschap Achterberg. In de vervaardigde produkten, hoofdzakelijk rubberartikelen, kon het vuur zich snel uitbreiden en de rook ontwikkeling was navenant. Het duurde ongeveer een uur, voor dat de spuitgasten het vuur hadden ingesloten. Met man en macht moest men een naastbijgelegen woning nat houden, waarvan het dak reeds had vlam gevat, terwyl op verscheidene plaatsen de verflaag reeds was ver schroeid en ruiten waren gesprongen. Zowel deze woning als het kantoor van de fabriek konden behouden blij ven. Vermist marinevliegtuig op Canali-piek gevonden Het reddingscentrum op het Milaanse vliegveld heeft dinsdagmorgen bekend gemaakt, dat men het wrak van de Amerikaanse marinebommenwerper, die met elf mensen aan boord sedert vrijdag j.l. werd vermist, in de bergen van noordoost-Italië heeft gevonden. Van het vliegtuig is niet meer over dan een uitgebrand wrak. Alle elf in zittenden zijn omgekomen. Het wrak werd gevonden op de Canali-piek bij de alpenhut van Treviso. Volgens de Amerikaanse luchtmacht in noord- Italië is het wrak gevonden door Itali aanse alpenjagers. Het ligt ongeveer 70 km zuidwestelijk van de stad Bel- luno, op 2400 m hoogte. Een gemeng de Italiaans-Amerikaanse ploeg tracht het wrak te bereiken. de honorering van de tandarts op ba sis van het bindend advies definitief kan worden verrekend. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde ver klaart met nadruk dat het conflict met de ziekenfondsen niet in de eerste laats een honoreringsregeling be reft. Het hoofdbestuur acht daarom op korte termijn overleg met de zic- kenfondsorganisaties noodzakelijk omtrent de regelingen, die als voor waarden blijven gelden voor het her vatten van de medewerking aan de ziekenfondsen. Door ook van de gesaneerde patiënt boven een nader te bepalen Jeeftyd een te verlangen voor bepaal- er naar streven de tandheelkundiw hulp in de eerste plaats ten goede te laten komen aan de verzekerden, die de instandhouding van het eigen ge bit op prijs stellen. Zolang men nog in vele gevallen te kampen heeft met het euvel van overstelpte tandartspraktij ken. moet een dergelijke regeling ter- wille van een verantwoorde tandheel kundige hulp naar de mening van de Nederlandse maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde als een on vermijdelijke noodzaak worden be schouwd. Op deze wijze zou tevens een doelmatiger besteding van de beschik bare ziekenfondsgelden kunnen wor den bereikt. Om dezelfde hierboven genoemde redenen heeft de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tandheel kunde by de minister van sociale za ken en volksgezondheid bovendien aangedrongen op de spoedige invoe ring van het nieuwe schema voor tandheelkundige hulp. waaraan de zie kenfondsen en de ziekenfondsraad al eerder hun goedkeuring hebben ge hecht. Het stemt de maatschappy daarom tot voldoening, dat de minis ter de bereidheid heeft getoond de spoedige invoering van dit nieuwe schema te bevorderen. Nederlandse kustvaarder „Fiducia" vlot De kustvaarder „Fiducia", die zon dag aan de Engelse oostkust aan de grond is gelopen, is thans vlotgeko- men. De Nederlandse sleepboot „Maas" zal de „Fiducia" die een de fecte stuurinrichting heeft, naar de Engelse haven Boston slepen. Het weer in Europa Stockholm, regenbui 23 gr. Oslo, regenbui 27 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 25 gr. Aberdeen, regenbui 16 gr. Londen, regenbul 23 gr. Amsterdam, zwaar, bewolkt 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, regenbul 21 gr. Bordeaux, onbewolkt 22 gr. Grenoble, half bewolkt 20 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 21 gr. München, regen 12 gr. Zürlch, motregen 17 gr. Genève, onbewolkt 19 gr. Locarno, onbewolkt 26 gr. Wenen, regenbui 16 gr. Innsbruck, regen 15 gr. Rome, regen 15 gr. 'Ajaccio, regen 27 gr. Mallorca, half bewolkt 27 gr. Een perfecte formatie van vijf Haw ker „Hunter"-strualjagers van het stuntteam van het 111e squadron van de Engelse luchtmacht, dat met ge heel zwarte vliegtuigen opereert VERWACHT... WEINIG VERANDERING Veel bewolking met voornameiyk in het noorden van het land enkele ver spreide buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. De zelfde temperaturen of iets hogere. ZON EN MAAN 25 juli Zon op 4.53 onder 20.43 Maan op 2.57 onder 19.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1