PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse troepen zullen Muskaat te hulp sultan van komen Garnalenvissers vangen dit jaar in Zeeuwse stromen bijna niets BILT BRITSE ARBEIDERS IN ROLLS R0YCE NAAR FABRIEK M DE RAMP MET NEUTRON KROESJTSJEW ONTEVREDEN OVER SATELLIETEN 200e jaargang - no. 171 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 13 cent p. regel met een minimum t>an L—„Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. jlro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorstetraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogcrdr.traat 24, tel. 26 OPSTAND IN OLIERIJK GEBIED Rebellen (met wapens uit V.S.? JP veroverden grote gebieden „De sultan van Muskaat en Oman heeft de hulp van de Britse regering ingeroepen tegen de opstandelingen. De Britse regering heeft het ver zoek van de sultan ingewilligd", aldus heeft de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. De sultan van het olierijke gebied aan de Perzische Golf, waar veel Britse belangen liggen, heeft om steun gevraagd, nadat een aantal rebelleren de stammen onder de imam van Oman naar de wapens gegrepen hadden en belangrijke veroveringen hadden gemaakt. Selwyn Lloyd zei in het Lagerhuis, dat in verband met de situatie in centraal Oman voor voor zorgsbewegingen op kleine schaal van Britse troepen reeds uitgevoerd waren. Voorzover de minister wist, zijn er geen Britse troepen in Muskaat. Het was duidelijk, dat de „dissidenten" hulp van buitenaf hadden ge kregen. Het is derhalve, aldus Lloyd, naar de mening van de Britse regering juist, dat Engeland gehoor geeft aan het verzoek om hulp van de sultan. De plaatselijke Britse autoriteiten hadden tot op zekere hoogte vrij- hreid gekregen tot militair optreden. In antwoord op vragen zei Lloyd, er geen kennis van te dragen, dat de door de dissidenten gebruikte wa pens uit Amerika stammen. „Wij we ten, dat er moderne wapens zijn, die van gebieden buiten Muskaat af komstig zijn". Toen een labourlid vroeg, of Lloyd de verzekering wilde geven, dat geen Britse troepen, vliegtuigen en schepen aan de strijd zouden deelnemen voor dat het Lagerhuis hiervan vooraf op de hoogte is gesteld, antwoordde Lloyd: „Zeker niet". Geen debat Een labourlid poogde een onmiddel lijk debat uit te lokken over „het be sluit van de regering om Britse mili taire steun aan de sultan aan te bie den", doch de voorzitter achtte de kwestie niet voldoende dringend om de behandeling van de lopende zaken hiervoor te onderbreken. Lloyd zei, dinsdag weer een verkla ring te zullen afleggen en het Huis van mogelijke nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te stellen en mede te de len of reeds Britse troepen in de strijd betrokken zijn. In het Hogerhuis is lord Gosford, de onderminister van buitenlandse zaken, gevraagd, of er enig bewijs is, dat vreemde oliebelangen de hand hebben in de moeilijkheden in centraal-Oman. „De enige werkelijke inmenging van buitenaf is, voor zover we weten, wa pens. Als het andere is, voorzover we weten, gerucht", aldus lord Gosford. Toen de socialist lord Stansgate hem vroeg, of Engeland volkenrechtelijk troepen kan zenden, antwoordde lord Gosford: Zer zeker, wij hebben het recht in te grijpen als wij daartoe wor den uitgenodigd, Amerikaanse wapens Volgens berichten in de Britse bla den hebben de opstandelingen een ge bied van 13.000 vierkante kilometer met de steden Niz.wa, Firlt en Ibri ln hun macht. De „Daily Mail" meldde, dat het garnizoen van Ibri Is vernetigd. Het stond onder leiding van Britse officie ren. De opstandelingen z|jn, aldus dit blad, voorzien van Amerikaanse wa pens die uit Saoedi-Arabië zyn inge voerd. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft verklaard, dat de V.S. alles wat spanningen in het Arabische schiereiland kan oproepen zeer ernstig opvatten. De V.S. doen alles wat zij kunnen om de gemoede ren tot rust te brengen, aldus White. Hij was van mening, dat de Engel sen de V.S. op de hoogte houden van de toestand in Oman. Naar zijn weten hebben de Ver. Staten geen voeling gehouden met Sadoedi-Arabië. Afge zien van de wapens, die Amerika aan Saoedi-Arabië had verkocht, waren er, voorzover White wist, geen Ame rikaanse wapens in het bewuste ge bied. Hij noemde het doel waarvoor de Amerikaanse wapens aan Saoedi- Arabië waren verstrekt, duidelijk be paald. In Nairobi, Kenya is gisteren een detachement van 100 man Britse „Ca meron Highlanders" in gereedheid ge bracht om naar Oman te worden ver voerd. Schip voor Israël vaart door Suezkanaal Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft maandag be kendgemaakt, dat 't Deense vracht schip „Brigitte Toft", dat met een lading goederen van Rangoon op weg is naar de Israëlische haven Haifa dinsdag door het Suezkanaal verder mag varen. De Israëlische zeeman, Rafi Eyolon, die zich aan boord van het schip be vond, is echter gearresteerd en zal aan de Egyptische militaire autori teiten worden uitgeleverd. Sinds de aankomst van het schip op maandag zit hij in een hut opgesloten, die bewaakt wordt door de havenpolitie van Suez. Tot heden heeft de Egyptische ka naalautoriteit geweigerd faciliteiten te verlenen voor de bevordering van de schepen, die op weg zijn naar Is raël of daar vandaan komen. De ka naalautoriteit heeft deze schepen echter niet belet door het Suezkanaal te varen. Nasser begint met bouw van Assoeandam President Nasser van Egypte heeft maandag in een rede in het Egypti sche parlement verklaard, dat Egyp te binnenkort zal beginnen met de bouw van de dam van Assoean. Nas ser zei dat de eerste fase zich zal uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kosten, waarvan 290 miljoen in buitenlandse deviezen. Nasser verklaarde voorts dat de Brits-Franse aanval op Egypte „de geschiedenis zal ingaan als de laatste dwaasheid van het imperialisme". BUSSTAKING VOORTGEZET Schoolkinderen moeten liften De staking van het personeel der autodiensten in de provincie in En geland duurt onverminderd voort, Volgens de vakbondsleiders is de sta king algemeen en is er nog geen op lossing voor het conflict in zicht. De al ruim een week durende sta king van de 1600 sjouwers van Co- vent Garden heeft zich uitgebreid tot een andere Londense groenten- en fruitmarkt, die van Spitalfields, waar 600 sjouwers eveneens het werk neerlegden. Van de staking, die vrijdagavond van kracht werd, begonnen de fa brieken eerst maandagochtend last te ondervinden. Vele ondernemingen haalden zelf met vrachtauto's en personenwagens hun personeel op, en niet zeldzaam waren de gevallen dat arbeiders in de Rolls Royce van de directeur naar hun werk werden ge- In de Italiaanse Dolomieten bij% Cor tina d'Ampezzo zijn koning Leopold van België en prinses Liliane de Rethy aan de dood ontsnapt toen de auto, waarmee zij een proeftochtje maakten, tweemaal over de kop sloeg. Zowel de koning, die achter het stuur zat, als de prinses liepen slechts lichte verwondingen op. De foto geeft een beeld van de twee maal over de kop geslagen auto. (Telefoto A.N.P.) bracht. Vele duizenden arbeiders en vooral ook scholieren van platte- landsscholen moesten naar hun werk lopen of om een lift vragen. De staking van de sjouwers heeft zich inmiddels tot de vijf belangrijk ste markten van de stad uitgebreid, hoewel de handel normaal doorgaat. In Cardiff, Zuid-Wales, verzamel de zich een menigte van 500 man rondom zes bussen, waarvan de ban den vernield werden en de benzine tanks met suiker en water veront reinigd. Politie bewaakte de bussen onder een regen van tomaten en stinkbommen tot ze gerepareerd wa ren en hun weg konden vervolgen. Op de plaats waar de Superconstellation „Neutron" van de K.L.M. in zee is gestort, tussen Biak en het eilandje Owi, hebben vertegenwoor digers van hoge burgerlijke en marine-autoriteiten dezer dagen de laatste eer bewezen aan de 59 slachtoffers die bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Tijdens de plechtigheid aan boord van het toumeevaartuig „Oranje" wierpen de afgevaardigden kransen in zee. De heer W. Hamers, hoofd van de afdeling Burgerluchtvaart op Bali, ondervraagt de bevolking van de kampong Menoejas op het eilandje Owi, over het ongeluk van de Neutron". Aan de hand van een schaalmodel van een Superconstellation geven de inwoners hun visie op de toedracht van de ramp. j Kou met enige regen (Van onze weerkundige medewerker) De laatste twee dagen is er in g Vlissingen ruim twintig millv- s meter reger» gevallen. Belang- rijk natter is het tot nu toe in deze maand in dc noordelijke provincies, waar zowel in Gro- M ninge als in Friesland plaatse- M lijk de honderd millimeter al is overgeschreden. Een kleine 1 depressie d:e, dinsdagavond rij- kelijk regen veroorzaakte in e§ s Engeland, is naar het oosten getrokken en zal vanmorgen M ook in ons land hier en daar H regen veroorzaken. Wij blijven de eerste dagen nog in een be- s m trekkelijk koele westelijke ff luchtstroming, waarin de tem- fl peratuur overdag tussen 18 en 20 graden Celsius schommelt. j= Met deze stroming beweegt nog een depressie naar het oosten, welke in de komende avood en nacht opnieuw regen in ons p land zal veroorzaken. Het zo- =1 j= merweer houdt hierdoor in gé- p heel West-Europa een zeer wis- p selvallig karakter. Warm en H zonnig is het thans in Noord- Europa, waar zelfs in Finland p middagtempera turen van -26 n p 28 graden Celsius worden ge- meten. Het ziet er niet naar uit, p dat deze warme lucht de ko- p mende dagen naar onze omge- p p ving zal uitstromen. llllllllllilllillllllllllllllllllllll lllllllllll Rovende lifters in taxi gegrepen In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half vier heeft de recher che te Arnhem de Utrechtse politie op de hoogte gesteld van een beroving van een vrachtautochftuffeur door twee lifters. De chauffeur M. miste bij aankomst te Arnhem zyn portefeuille met een bedrag van ongeveer 550.Hij deed onmiddellijk aangifte by de Arnhem se politie. Het bleek, dat de twee lifters een taxi naar Amsterdam genomen had den. De Utrechtse politie werd door de recherche te Arnhem gealarmeerd en de adjudant van dienst zond onmiddel lijk twee radiowagens naar rijksweg 12. De wagens waren nauwelijks op de weg ArnhemUtrecht aangeko men toen een taxi uit de richting Arn hem met grote vaart naderde. Bij aanhouding bleek dat de twee lifters, de 24-jarige B. J. en de 26- jarige A. B., beiden uit Arnhem, zich in de taxi bevonden. Eén van hen was in het bezit van de vermis te portefeuille. Het geld hadden zij reeds verdeeld. Zij legden een volledige bekente nis af en zijn gisteren voor de offi cier van justitie geleid. Duitser in zee verdronken Een op Terschelling logerende Duit ser P. geheten, is bij het baden in zee verdronken. De man raakte in moeilijkheden, en werd na een half uur uit het water gehaald. De le vensgeesten waren toen reeds gewe ken. Volgens het Hongaarse blad „Neps- zabadsag" heeft Kroesjtsjew op een receptie als slot van zijn recente reis in Moskou tegenover Hongaarse jour nalisten betoogd, dat er „grote ver- V1SSERSLUI WERKTEN IN DE FRUITTEELT Vloot uit Veere nu naar de Lauwerszee vertrokken Het gaat op het ogenblik slecht in de Zeeuwse visserij! Uitgesproken slecht, vooral in de garnalenseetor. De garnalen, die de vissers vorig jaar recordvangsten en topbesommingen brachten, zijn plotseling uit de Zeeuwse wateren verdwenen. Vraagt men hoe het komt, dan blijven ook de visserijbiologen hierop het antwoord schuldig. Het is wel eens meer slecht geweest en daarom blijven de vissers maar hopen dat de garnalen zullen terugkomen. Intussen worden er in de Lauwerszee en omgeving vvèl volop garnalen gevangen en daarom is nu praktisch dc gehele in Veere gestationeerde vissersvloot naar het noorden vertrokken. „Het is dood tij in Veere", zo vertelde ons de voorzitter van de plaatselijke vissersvereniging, de heer L. J. A. Huybrecht. Van de 29 schepen liggen er nog maar vier in de haven, de rest is tijdelijk naar Zoutkamp en Dokkumer Nieuwezijlen gegaan. De vangsten van de vissers in Breskens en Vlissingen zijn al even teleurstellend als die in Veere, doch met de kustvisserij op platvis kunnen ze daar de zaak nog lopende houden. Het is een wonderlijk geval met de garnalen. Vorig jaar werd er ruim twee miljoen kilogram aan de Zeeuwse vismijnen aangevoerd en nu hoegenaamd niets. Normaal be ginnen zo ongeveer na Pinksteren re delijke garnalenvangsten te komen, maar nu is het vaak geweest, dat een vaartuig na een hele dag vissen, slechts met een kilo of vijf aan de mijn kwam. Het is duidelijk dat in zulke gevallen, al worden er dan ook goede prijzen betaald, de onkos ten op geen stukken na worden ge dekt. Om van Inkomsten voor schip pers en kiTechtéh"~nog maar gigt te spreken. Verschillende vissers uit Veere en Arneniuiden zijn daarom in de afgelopen weken in de fruitteelt gaan werken. Het was een noodsprong, want hun hart blijft naar de zee trek ken. Toen dan ook van enkele voorlopers, die naar het nooor- den waren gegaan, gunstige be richten over hun besommingen kwamen, zijn er geleidelijk méér gevolgd. Het is zodoende in de anders zo bedrijvige havpn van Veere langzamerhand stil ge worden. Maandag zijn er weer daag gaaa er nog twee. De vangsten zijn in de Lauwerszee uitstekend en de prijzen variëren er ongeveer rond de f 2,50 per kg. We hoorden van een visser, die vorige week in het noorden f 3500 had kun nen besommen. Dit was dan een uit zondering, maar een bedrag van f 2000 is wel zo ongeveer het gemid delde. Ook al omdat de onkosten voor deze vissers, ver van huis, ho ger zijn, hopen ze natuurlijk alle maal spoedig weer naar Zeeland te kunnen terugkeren. Kustvisserij Hoewel de vloot uit Veere, welke zich speciaal op de garnalenvisserij toelegt, in het bijzonder getroffen werd. is het voor de vissers uit Vlis singen en Breskens niet beter. De garnalenvangst is daar miniem. De negen vissers, die Vlissingen als thuishaven hebben, gaan helemaal niet meer op garnalen uit. Zij leggen zich nu toe op de kustvisserij, die net hun onkosten dekt en een schrale boterham oplevert. In Breskens was het toevallig maandag iets beter met de garnalen. Er kwamen toen schepen met par tijtjes van veertig tot zestig kg aan de mijn, doch in vergelijking met andere jaren, is dat toch niet veel. De andere visserij moet het daar een beetje goedmaken. Er wordt wat tong gevangen, maar ook dat is niet daverend. Het ziet er daarom naar uit, dat de Zeeuwse vissers 1957 onder de vijf schepen vertrokken en van-, jnagere jaren zullen moeten rang schikken* gissingen" waren gemaakt omdat communistische landen als Honga rije, Polen en Roemenië tegen de raad van Rusland in trachten zich economisch zelf te bedruipen. „Men moet als communist denken bij het oplossen van economische vraagstukken. Kleinere landen kun nen ze niet op eigen houtje oplossen. Ieder socialistisch land moet die goe deren voortbrengen die het 't goed koopst en in de grootste hoeveelhe den kan produceren. We wedijveren met de kapitalisten en deze strijd kunnen wij alleen winnen indien we meer en goedkoper dan zij produce ren en het systeem van massapro- du ktie gebruiken", aldus Kroesjtsjew. Het weer in Europa uur luidden: Stockholm, onbewolkt 28 gr. Oslo, licht bewolkt 28 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 27 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 16 gr. Londen, licht bewolkt 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 15 gr. Luxemburg, regenbui 13 gr. Parijs, licht bewolkt 20 gr. Bordeaux, half bewolkt 29 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 16 gr. Nice, licht bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr- Frankfort, zwaar bewolkt 22 gr. München, regenbui 17 gr. Zürich, regen 15 gr. Genève, zwaar bewolkt 15 gr. Locarno, mist 26 gr. Wenen, zwaar bewolkt 17 gr. Innsbrück, zwaar bewolkt 19 gr. Rome, half bewolkt 27 gr. AJaccio, onbewolkt 24 gr. DE VERWACHT... OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige westelijke wind. Dezlfde temperaturen als gis teren of iets hogere. ZON EN SLAAN 24 juli Zon op 4.51 Maan op 1.55 onder 20.45 onder 13.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1