PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bourguiba's spreekbuis meldt: Tunesië zal republiek uitroepen Ook in Zeeuwse textielzaken koffieverkoop BILT VADER EN DRIE KINDEREN BIJ ONGELUK GEDOOD GROTE EXPEDITIE NAAR NIEUW-GUINEA KAN DOORGAAN 200e jaargang - no 170 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. a regel») 12 cent p. regel met een minimum ran L—„Brieven of adrea oureau v. d. blad" 25 cent meer. 31ro no. 259300 P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vllssingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg. Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 222B); Oostburg, Nleuwstraat 43. telefoon 20; Tomcurcn. Brouwerijstraat 2: Zierikyre. n. b-. PREMIER ZOU PRESIDENT WORDEN •rdatraat 24. tel. 20 Streng cordon om paleis van bey, prins werd gearresteerd Het politieke bureau van de Tunesische nieuwegrondwetspartij van premier Habib Rourguiba zal, naar ,,L'Action" het weekblad van deze oppermachtige partij, weet te melden, dezer dagen besluiten de monarchie af te schaffen. De grondwetgevende vergadering zou in de loop van deze week de republiek uitroepen. Algemeen verwacht men, dat Rourguiba dan president zal worden. De derde zoon van de bey van Tunesië, Salah ed Din (32), is ge arresteerd en opgesloten, ervan beschuldigd, dat hij vrijdagavond gepoogd heeft een inspecteur van politie met zijn auto te overrijden. Militaire wachtposten om het paleis van de bey zijn versterkt. Er is nu een streng cordon om het paleis getrokken. Deze gebeurtenissen hebben hun bij zondere betekenis, nu duidelijk uit gesproken is. dat de „neo destour" partij een einde wil maken aan de heerschappij van de bey en Tunesië tot een republiek wil maken. Plotselinge verklaring Maandenlang gaan er al geruchten over een afzetting van de 76-jarige heerser-zonder-macht, Sidi Mo hammed Lamine pasja-bey. Hij is een afstammeling van de Turkse regenten die Tunesië regeerden ten tijde van de Turkse heerschappij. Steeds heeft Bourguiba vermeden, zich daarover uit te spreken. „Al leen de constituante heeft het recht over de toekomstige regeringsvorm te beslissen", placht hij te zeggen. Doch vrijdag verklaarde de pre mier opeens: „De Tunesische rege ring zal maatregelen nemen ten aanzien van bepaalde leden van 't gezin van de bey, en enkele hoge functionarissen die hun ambt heb ben gebruikt om zich bepaalde goe. deren toe te eigenen". Koning Leopold sloeg met auto over de kop Gevaarlijk ongeluk liep wondergoed af Koning Leopold en prinses Liliane de Réthy hebben gisteren in de om geving van Cortina d'Ampezzo (Ita lië) een goed afgelopen auto ongeluk gehad. Het echtpaar maakte een proefrit In een nieuwe Cadillacauto. Bij hoge snelheid slipte de wagen met de prinses aan het stuur op een buiten weg, raakte van de weg, sloeg drie maal over de kop en bleef tenslotte zwaar beschadigd in een veld langs de weg liggen. De beide inzittenden kwamen er met lichte ontvellingen en veel schrik af. De auto werd zeer zwaar Het ongeluk gebeurde, nadat het echtpaar een bezoek gebracht had aan een concours d'élegance in Cor tina. De zwarte Cadillac, met ca- rosserie van de firma Farina in Tu rijn, had daar juist een prijs gewon nen. Tijdens de noodlottige autorit volgde de Italiaanse autorenner Nino Farina in een tweede wagen. Dade lijk na het ongeluk snelden Farina en zijn mechanicien te hulp. Farina reed koning Leopold en de prinses naar het Majestic-hotel in Cortina, waar de twee schipbreukelingen zich dadelijk in hun vertrekken terug trokken. Het eigenlijke doel van het bezoek van Leopold en' de prinses gold de onthulling van een borstbeeld van koning Albert, welke zondagochtend in Cortina plaats had. De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot zal in de komende herfst een nieuwe dienst met straalvliegtuigen op Kopenhagen openen. Gevlogen wordt met het grote Toepolow 104-toestel. De genoemde constituante heeft al maanden vergaderd, zonder veel meer te doen dan een praeambule aan te nemen, waarin staat dat Tunesië een Mohammedaanse staat is. Over mo narchie of republiek geen woord. Geen figuur De bey is geen figuur, die tot de verbeelding der massa spreekt. Bey en premier zijn persoonlijk goed met elkaar bevriend. Wel heeft de bey uit hoofde van zijn positie met Frankrijk samengewerkt, doch het was algemeen bekend dat hij in stilte voor de onafhankelijkheid van zijn land aan het werk was. Men herin nert zich bijv. dat in 1952 de bey weigerde, zijn volk te vragen de op stand te staken, die was uitgebroken ais protest tegen de arrestatie van Bourguiba, tenzij men Bourguiba vrijliet Psychopaat zaaide paniek met sten Zaterdagmorgen heeft een uit de psychiatrische inrichting te Boekei ontsnapte zwakzinnige 37-jarige man de Tongelresestraat in Eindhoven in grote beroering gebracht, toen hij I achter zijn ouderlijke woning en op straat in het wilde weg met een stengun begon te schieten. De be woners van het huis vluchtten in pa niek. De man verdween tenslotte in het huis. De politie kwam voor een moeilijke taak te staan. Men vrees de dat het binnendringen van de wo ning nieuwe salvo's zou uitlokken en mogelijk slachtoffers zou maken. De telefoon in het huls bracht daarop redding. De heer des huizes waagde het weer zijn huis binnen te gaan. Onmiddellijk daarna werd hij opgebeld door de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, de heer B. van der Werf, die door bemiddeling van de vader de psychopaat aan het toestel kreeg. De heer Van der Werf sprak ruim een half uur met de man om hem te bewegen de stengun naar buiten te gooien en slaagde erin hem ertoe te bewegen het wapen aan zijn vader te geven, die het weer aan de politie overhandigde. De man was vrijdagmorgen naar de psychiatrische inrichting te Boe- kei overgebracht, waar hij reeds eer der was verpleegd. Nog dezelfde dag wist hij echter te ontsnappen en met een fiets naar de ouderlijke woning te Eindhoven terug te keren. BROMFIETSER STAK PLOTSELING OVER: Het plotseling oversteken van een bromfietser Is de oorzaak geweest van een auto-ongeluk, dat zaterdagavond te Aarle-Rixtel gebeurde en waarbij de 45-jarige heer K. J. F. Z. Holst uit Arnhem en zijn drie kinderen, een meisje en twee jongens om het leven kwamen. Mevrouw Holst werd zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te Helmond opge nomen, evenals de bromfietser, de heer H. uit Aarle-Rixtel, die een been brak en zwaar aan het hoofd werd gewond. Het ongeluk gebeurde op de langs de Zuid-Willemsvaart lopende weg van Helmond naar Aarle-Rixtel. Toen de heer Holst, die uit de richting Helmond kwam, de overstekende bromfietser trachtte te ontwijken, kwam zijn wagen terecht in een enige meters beneden de weg liggende berm- sloot. De wagen werd zwaar beschadigd. het r.-k. ziekenhuis te Zutfen, waar de heer S. des nachts aan zijn ver wondingen is overleden. In Den Haag is zaterdagmorgen om vijf voor half twaalf een autobus van de H.T.M., die bij de halte aan de Nieboèrweg moest stoppen geslipt en tegen de bij de halte behorende abri opgereden. De abri werd ver nield. Eén van de wachtende passagiers, het 7-jarig jongetje J. A. Vogel uit Scheveningen, kwam om het leven. Vijf andere passagiers werden gewond. Slippende stadsbus doodde kind in Den Haag Op de rijksweg ZutfenDeventer zijn zaterdagavond een personenauto en een scooter met elkaar in botsing gekomen waarbij de bestuurder van de scooter, de 25-jarige W. B. J. Steemers uit Gorssel en zijn echtge note, de 21-jarige mevrouw A. A. M. Steemers-Ruiken, zwaar werden ge wond. Zij werden overgebracht naar De West friese dansgroep rfDe Schermer Dansers" gaf zater- s dag middag een openlucht op- treden op de kaasmarkt van n p Edam. IllllllllillllllllllllllillllllllH Reddingsvliegtuig stortte neer: negen doden Een Amerikaans marinevliegtuig met tien inzittenden is zondag nabij Turijn in de bergen neergestort. Slechts één lid van de bemanning overleefde het ongeluk: de man werd met ernstige brandwonden in een Turijns ziekenhuis opgenomen. Het toestel nam deel aan de speurtocht naar een ander Amerikaans vlieg tuig. dat met elf mensen aan boord vrijdag op een vlucht van Marokko naar Venetië verdween en tot nu toe nog niet is gevonden. Duits minister: „Eerst moet Elten terugkomen" De Westduitse minister van ver keer, dr. Seebotom, heeft besloten dat de autoweg van Oberhausen naar de Nederlandse grens met aansluiting aan het Nederlandse verkeers- net niet van Wezel, maar van Oberhausen uit zal worden aange legd. De minister heeft vrijdag verklaard, dat de aanleg van het stuk van We zel naar de Nederlandse grens af hangt van de teruggave van Elten aan de bondsrepubliek. Opnieuw doodvonnissen in Hongarije Twee leden van de „Contra-revo lutionaire Terroristische Organisa tie" zijn zaterdag te Boedapest ter dood veroordeeld wegens hun aan deel in de opstand van vorig jaar. De ter dood veroordeelden, Ferenc Hor vat en Gyorge Spamberger, zouden schuldig zijn aan een poging tot moord en activiteit, welke gericht was op omverwerping van het volks- democratische regime. VLIEGVELDPROBLEEM OPGELOST Geslaagde voor-expeditie van overste Venema De grote Nederlandse wetenschappelijke expediti naar het Sterren- en Antaresgebergte in het hart van Nederlands Nieuw Guinea kan in het voor jaar van 1958 vertrekken. Voor een groot deel is dit te danken aan de voor expeditie, die de kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Venema de tech nische leider van de eigenlijke expeditie de afgelopen maanden naar Nieuw Guinea heeft gemaakt om een geschikt terrein voor de aanleg van een vliegveld te vinden. Overste Venema heeft deze opdracht met succes volbracht. Zondagmiddag keerde hy met de „Electron van de KLM uit Nieuw Guinea op Schiphol terug en deelde mede, dat in de Sibil- vallei, aan de rand van het te explo reren gebied, thans een vliegveld wordt aangelegd, waarop ..Twin pio neers" kunnen landen en starten. De stagnatie, die dreigde op te tre den, omdat het gouvernement van Nieuw Guinea op grond van het ad vies van een plaatselijke vliegtüigdes- Is verdwenen schipper vermoord? Het stoffelijk overschot van schip per A. E. A. 'B., die in de nacht van 31 december 1955 op 1 januari 1956 te Dordrecht op mysterieuze wijze is verdwenen, is op 1 april j.l. gevonden in de rivier de Noord in "de nabijheid van Papendrecht. De rijkspolitie te water, district Vlaardingen, die we gens het onderzoek eerst nu mede delingen over deze lugubere vondst heeft gedaan neemt aan dat de schip per vermoord is. In verband hiermee heeft zij de schippersknecht J. H., die met schipper B. op het uit België af komstige sleepschip .Marie Louise" voer gearresteerd. De man onkent evenwel hardnekkig iets van de dood van schipper B. af te weten. LANDELIJKE ACTIE TEGEN KRUIDENIERS kundige de aan vankei jjk uitgezochte plaats niet bruikbaar achtte, blyft door de reis van overste Venema be perkt tot enkele maanden. Als oorspronkelijke vertrekdatum van de expeditie was 1 januari 1958 gekozen, maar toen het teleuretellen- le bericht van het gouvernement kwam. had de „Stichting expeditie Nederlands Nieuw Guinea" de start een half jaar uitgesteld. De voor-expeditie heeft veel steun ondervonden van de plaatselijke be volking, Papoeastammen, die ry wel nog nooit met blanken in contact wa ren geweest. In ruil voor ijzeren ge bruiksvoorwerpen de Papoea's ge bruikten stenen bijlen e.d. waren deze mensen bereid de nodige werk zaamheden te verrichten. Thans werken er 200 Papoea's aan de strip onder leiding van twee Eu ropeanen en vijf man politie. De „Stichting expeditie Nederlands Nieuw Guinea is opgericht door het koninklijk Nederlands aardrijkskun dig genootschap en de Nederlandse maatschappij voor natuurwetenschap pelijk onderzoek. De gebieden van onderzoek zijn: kartografie, anthropologic, ethnolo- gie, taalkunde, geologie, botanie, zoölogie, geografie en agrogeologie. De wetenschappelijke staf zal bestaan uit 26 personen en voorts gaan mee een technisch leider, een arts, een be stuursambtenaar, een cineast, twee personen voor de administratie, drie vliegers en mecaniciens en een radio technicus. De expeditie zal worden be geleid door 40 man politie. De kosten van de expeditie zijn ongeveer 1000.000. Hoewel het voor deze verkoopster in Middelburg (nog) geen alledaag se bezigheid is, verkocht zij met even veel plezier en kennis van zaken een pak „Taxarimakoffie" als een nieuw schortje of een tafellaken. (Foto P.Z.C.). Ook vele Zeeuwse textielzaken zijn zaterdag begonnen met de verkoop van koffie tegen inkoopsprijs als maatregel tegen de levering van textiel- waren door kruideniers aan hun klanten. De vraag naar deze Texaroma- koffie liep nogal uiteen. Sommige winkeliers waren reeds des middags door hun voorraad heen, andere verkochten slechts enkele pakjes. Nog niet alle textielhandelaren konden aan deze landelijke actie van de fede ratie van middenstandsorganisaties in de textiel-detailhandel, de Mitex, meedoen, doordat zij de koffie niet op tijd binnenkregen. Over het alge meen verwacht men in de loop van deze week, wanneer het publiek wat meer met de actie bekend is en alle deelnemers zijn bevoorraad, een grotere toeloop van koffieklanten. De Middelburgse textielwinkeliers waren, niet ontevreden over de ver koop. Een deelnemer in de Lange Delft noemde de belangstelling „bo ven verwachting". Hij had reeds be stellingen voor de volgende ronde moeten doen. Deze winkelier kreeg een mevrouw in de winkel, die re soluut een briefje van tien gulden op de toonbank deponeerde. „Daar voor wil ik Texaroma hebben, ver klaarde zij. Het viel op, dat de duur dere pakjes van f 1,60 (normale prijs f2,18) beter aan de „vrouw" konden worden gebracht dan de -pondjes van f 1,30 (normale prijs f 1,72). De deelnemende winkeliers in Middel burg hebben ongeveer tussen de 300 en de 400 pakjes verkocht. De Vlissingers hebben nog geen grote belangstelling voor deze goed kope aanbieding getoond. Een tex tielhandelaar in de Walstraat was er blij om, want de hele actie geeft hem veel administratieve rompslomp, waar hij eigenlijk geen cent wijzer van wordt. In een zaak op de Oude Markt was men echter enthousiaster. Het gebeurde nogal eens dat een klant de winkel binnenstapte met het doel alleen koffie te kopen, maar niettemin ook met een stuk textiel naar huis ging. Hier was men vroeg in de middag reeds door de voorraad van honderd pakjes heen. Ook in Goes draait de actie nog niet op volle toeren. Slechts een zeer klein aantal textielhandelaren neemt aan de koffieverkoop deel. Op een enkele na hadden de winkeliers het nieuwe produkt echter nog niet in huis. De winkelier, die wel reeds koffie kon verkopen, kreeg maar een paar klanten. Bij andere zaken kon den de Goesenaren de koffie alvast bestellen, maar ook daarmee liep het zaterdag niet hard. In Zierikzee is de start niet slecht geweest. Vrijwel alle zaken, die een Kleine voorraad koffie hadden ge nomen, waren na enkele uren reeds geheel uitverkocht, zodat op een ge geven moment iedereen bij iedereen leende om aan de vraag te voldoen. Ook hier had niet elke zaak de be stelde voorraad gekregen. Dank zij de collegialiteit heeft iedere zaken man echter wel koffie kunnen ver kopen. De verkoop van Texaroma in Ter- neuzen is een groot succes geworden. Ofschoon geen sprake is geweest van een „hamsterwoede", is er toch veel koffie verkocht. Verscheidene win keliers bereikten een verkoop van enige honderden pakjes. Op het ogenblik nemen zes Terneuzense tex tielhandelaren aan de actie deel. Men verwacht echter, dat dit aantal zich spoedig zal uitbreiden. In Oostburg is de belangstelling voor de actie, zowel bij de textiel zaken als bij het publiek, vrijwel nihil. Wij troffen slechts een enkele winkelier aan, die er wel wat voor voelt. Hij had zijn bestelling koffie echter nog niet binnengekregen. In Amsterdam, Den Haag Utrecht bestond grote animo voor de goedkope koffie. In Rotterdam is echter van enige belangstelling voor de actie niets gebleken. Hoewel de textielhandelaren blij (Vervolg op Dag. 7) Overstromingen in China Ruim 500 mensen omgekomen Hedenochtend heeft de communis tische Chinese radio-omroep te Pe king gemeld, dat overstromingen, die vier dagen geduurd hebben, en voor afgegaan zijn door twee weken van zware regenval in de provincie Shan tung, 557 doden hebben geëist, en dat door deze overstromingen een mil joen mensen getroffen is. Een gebied van 1 miljoen hectaren op de grens tussen de provincies Shantung en Kiangsun staat onder water, aldus ra dio Peking. Enkele duizenden dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Het weer in Europa. De weerrapporten van gisteravond 1 uur luidden: Stockholm onbewolkt 26 gr. Oslo onbewolkt 27 gr. Kopenhagen onweer 20 gr. Aberdeen motregen 16 gr. Londen zwaar bewolkt 20 gr. Amsterdam hall bewolkt 19 gr. Luxemburg onweer 17 gr. Parijs regen 20 gr. Bordeaux regenbui 21 gr. Grenoble regenbul 19 gr. Nice onbewolkt 30 gr. Berlijn regenbui 22 gr. Frankfort zwaar bewolkt 20 gr- München zwaar bewolkt 15 gr. Zürlch zwaar bewolkt 10 gr. Genève regenbul 18 gr. Locarno licht bewolkt 22 gr. Rome half bewolkt 28 gr. Ajacclo half bewolkt 24 gr. Mallorca onbewolkt 32 gr. DE VERWACHT... OPKLARINGEN Opklaringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Dezelfde of iets la gere temperaturen. Overwegend ma tige wind tussen west en noord. ZON EN MAAN 23 juli Zon op 4.50 onder 20.46 Maan op 1.04 onder 17.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1