Laatste bemiddelingspoging van minister in tandartsenconflict Zendingsmensen staan midden in veranderende wereld mmm"j HET ACHTERHUIS VAN ANNE FRANK WORDT GERESTAUREERD ZATERDAG 20 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE O O I R A N T BRIEF AAN BETROKKEN PARTIJEN. Commissie van bindend advies" De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een' schrijven doen toekomen aan de bij het con flict tussen tandartsen en zieken fondsen betrokken parf'en. H\j stelt daarin voorop dat een snelle beëin diging van het conflict, thans drin gend gewenst is. Daarom stelt hij thans voor, te besluiten tot het be noemen van een commissie van bin dend advies. Wordt een bindend advies op deze basis algemeen aanvaard, dan neemt de minister aan, dat de tandartsen bereid zijn hun werkzaamheden voor de fondsen te hervatten op het mo ment, waarop de commissie van bin dend advies in haar geheel is be noemd. De honorering zal dan gedurende de periode, waarin het bindend ad vies wordt voorbereid, geschieden op de voorwaarden, welke alsnog door de bindend adviseurs zullen worden vastgesteld, met terugwerkende kracnt tot de datum, waarop de me dewerking aan de ziekenfondsen is hervat. Dat gebeurt dan met dien verstande, dat gedurende deze perio de een voorschotregeling zal gelden, waarvan de voorwaarden gelijk zijn aan die, welke voor 1 april j.l. gol den. Beide partijen benoemen elk twee personen als leden van de commis sie van bindend advies, die alleen door de wederpartij gewraakt kun nen worden ingeval het vermoeden bestaat, dat zij partijdig zouden zijn. Deze vier personen moeten tot over eenstemming komen omtrent de keu ze van een vijfde, die als voorzitter zal optreden. Gelukt dit binnen veer tien dagen niet, dat wordt de keuze van de vijfde persoon gevraagd aan de president van de Hoge Raad. Gedurende de periode, waarin de Bewoner plus 13 katten en hond moeten uit huis De kantonrechter te Amsterdam had de bewoner van een huis in de Noorderdwarstraat, W. A. J. G. C. H. M. van W., die inhet huis dertien katten en een hond houdt, welke een ondragelijke stank verspreiden, ge last zijn woning te ontruimen. De bewoner is van dit vonnis in appèl gegaan. In afwachting daarvan had hij, via een kort geding tegen de huiseigenaren, een poging gedaan 't ontruimingsvonnis te doen opschor ten totdat dit in hoger beroep is be handeld. Dit is mislukt want de pre sident van de rechtbank heeft gister morgen in zijn uitspraak van het kort geding de gevraagde opschor ting geweigerd, zodat de man het huis zal moeten ontruimen. scheidslieden hun bindend advies voorbereiden, zullen partijen hun onderhandelingen voortzetten om trent: a) de rechten van de gesaneerde verzekerden, die tijdens de con- tractloze periode de halfjaarlijkse controle hebben moeten laten ver lopen: b) de tandheelkundige controle: c) de eventuele andere wensen, welke bij een van de partijen nog mochten leven. Afgesproken wordt, dat omtrent het aanvaarden van het bindend advies en voorts gedurende de gehele tijd, waarin het bindend advies wordt voorbereid, slechts gezamenlijke pu- blikaties geoorloofd zijn. De commissie dient haar bindend advies binnen drie maanden uit te brengen. De kosten van de commissie worden door partijen, elk voor de helft, gedragen. De minister geeft dringend in overweging een oplossing op deze grondslag te aanvaarden, en niet op nieuw in discussie over details te treden. Hij verwacht antwoord voor 24 de zer. Mocht dit voorstel geen alge hele instemming vinden, dan zijn de bemiddelingspogingen van zijn kant ten einde. Ziekenfondsenakkoord- De ziekenfondsorganisaties, ver enigd in het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (G.O.Z.) hebben na ontvangst van de brief van de minister van sociale za ken en volksgezondheid zich over een en ander beraden en kwamen, na am pele overwegingen tot de conclusie, dat de verlening van tandheelkundige hulp aan de ziekenfondsverzekerden zo spoedig mogelijk dient te worden hervat. Het gemeenschappelijk overleg nam het besluit de minister mee te delen, dat het zonder opnieuw in dis cussie te willen treden over details, onvoorwaardelijk akkoord gaat met de door de minister gedane voorstel len voor wat betreft arbitrage. De zie kenfondsorganisaties vertrouwen, al dus het G.O.Z., dat door het aanvaar den van de arbitrage de tandartsen spoedig de werkzaamheden zullen hervatten. Internationaal centrum aan Prinsengracht Het inmiddels wereldvermaard ge worden „Achterhuis" van het Jood se meisje Anne Frank, aan de Prin sengracht nabij de Westertoren te Amsterdam, is eigendom geworden van de in mei j.l. te Amsterdam op gerichte „Anne Frank-stichting". De huidige eigenaresse (de N.V. H. Berghaus) heeft het gehele pand aan de Prinsengracht aan de stich-' ting geschonken. Het gebouw zal worden gerestaureerd, waarvoor de heer Otto Frank, de vader van Anne, de helft van de benodigde kosten zal fourneren. Het andere deel hoopt de stichting uit financiële bijdragen van binnen, en buitenland te verkrijgen. Het achterhuis zal na herstel wor den ingericht, zoals het was tijdens de donkere bezettingsjaren, toen de gezinnen Frank en Van Daan (zeven personen) daar waren ondergedoken en worden opengesteld voor bezoe kers. Men hoopt het originele dag boek, dat Anne in haar kleine ka mertje aldaar schreef en dat in het bezit is van de vader, daar ter in zage te legp-en, alsmede documen tatie en fotomateriaal. In 't andere deel van 't pand wil men 'n interna tionaal centrum vestigen, als ont moetingsplaats voor jonge mensen uit de gehele wereld. Zoals bekend, schreef Anne haar dagboek tijdens de onderduikperiode van de familie Frank en hun kennis sen, het gezin van Daan, tussen 12 juni 1942 en 1 augustus 1944. Drie dagen na de laatste notities in het dagboek, deed de Sicherheidspolizei, door een verrader gewaarschuwd, een inval in het huis en arresteerde alle zeven onderduikers alsmede hun helpers. Anne was toen 15 jaar oud. Van de beide Joodse families, die naar concentratiekampen werden gevoerd, keerde alleen de heer Otto Frank, de vader van Anne, terug. Na de oorlog is het dagboek tussen oude rommel in het achterhuis te ruggevonden. Het is in vele talen uitgegeven; het Amerikaanse echt paar Hackett scheef een toneelbe werking. Thans zijn de plannen voor het maken van een film in een ver gevorderd stadium. De heer Otto Frank, die ook op de persconferentie aanwezig was, deelde mee, dat hij meende juist te handelen, door niet de volledige restauratiekosten voor zijn reke ning te nemen, doch slechts een deel, opdat het ontbrekende kan worden aangevuld door anderen, die eveneens gegrepen werden door het ideaal van Anne. Deze schreef in haar dagboek. „Het is een «-root wonder, dat ik niet al mijn ver wachtingen heb opgegeven, want ze lijken absurd en onuitvoerbaar. Toch houd ik ze vast, ondanks al les, omdat ik nog steeds aan de innerlijke goedheid van de mens geloof." Jordaans proces tegen samenzweerders De Jordaanse regering heeft don derdag bekendgemaakt, dat op zater dag 27 juli het proces zal beginnen te gen personen, die ervan worden ver dacht een samenzwering tegen ko ning Hoessein op touw te hebben ge zet. De verdachten zullen terecht staan voor een militaire rechtbank. STEMMEN UIT DE KERKEN Het jaarverslag van de Hervormde Raad der Zending De zending is voor een kerk een belangrijke zaak. Het is haar eerste op dracht het evangelie uit Jragen, beginnende by Jerusalem, tot aan de uiterste einden der aarde. Als zodanig moet het altijd onze aandacht hebben, wanneer er berichten over de zending komen en wanneer er een jaarverslag wordt gepubliceerd, zoals nu 't jaarve rslag van de Raad voor de Zending van de N.H. Kerk over 1958. Het werk van de zending is wel eens genoemd de polsslag van een kerk. Daaraan kan men bemerken of het hart goed klopt. Wat dat betreft constateert het jaarverslag dat de polsslag wei wat sterker zou mogen wezen, tenminste wanneer men de financiën gaat verge lijken met die van andere kerken. De inkomsten zjj wel 3% hoger geweest dan het voorgaande verslagjaar en bedroegen ruim l|/2 miljoen, maar de verwachtingen lagen hoger. Een van de oorzaken was het feit dat de voor- jaarszendingsweek juist viel in de koudste week van het jaar en die was in 1956 byzonder koud. De najaarscollecte vond plaats te midden van alle col lecten die voor de Hongaarse vluchtelingen werden gehouden. Er klopt toch iets niet helemaal, wanneer de zendingsgave maar achterwege blyft als het weer niet te best is of als er voor een ander doel een beroep op de beurs wordt gedaan. Tegenover de verminderde collecten stond een vermeerdering van inkomsten uit de kerkbussen. Daarin zijn dan misschien nog nagekomen giften terecht gekomen. GENOEG TAFELS. Een uitgebreide jury in het ver-verwijderde Buffalo sprak zich uit tegen het kaartspelen op de koude vloeren van de plaatselij ke gevangenis. De jury was van me ning, dat voor dit doel tafels in ruime mate voorhanden waren. ONGESTRAFT FLAUWVALLEN. Voorheen mochten de Britse soldaten, die bij parades flauw vielen, gestraft worden. De socialistische par', ncntsleden die gehoord hadden van berispin gen en extra-excercities, willen dit be slist niet meer hebben. De minister van oorlog, John Hare, heeft toege zegd en zal er thans voor waken, dat de Britse soldeniers onbestraft flauw kunnen vallen. ACCEPTABEL MODEL. Er moesten heel wat brave autoverkopers in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky worden opgelicht om twee auto-enthousiastelingen aan een voor hen acceptabel karretje te helpen. Zij wilden „kost wat kost" één van de laatste modellen hebben. Zij begonnen bescheiden met een proefrit in een model-53. Met deze wagen togen sij opgewekt naar een andere verkoper, waar zij de auto achterlieten om een „proefrit" met een wagen ""an een jonger model te maken. Dit herhaal den zij net zo lang, tot zij de gewenste wagen een model"'56 aan een „proeve" mochten onderwerpen. Niemand zag ze ooit weer. In haar winkel in Kingston Surrey, Engeland, maakt mej. m Molly Surman reeds twintig jaar glazen ogen en zij is de M enige vrouw in Engeland, die zich bezighoudt met de fabri- katie van dit niet alledaagse H produkt. Zeer gehaaste klan- j= H ten kunnen op hun bestelling s wachten want het maken van H een glazen oog duurt ongeveer twee uur. M IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllH Aga Khan aan de Nijl ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van de Aga Khan is vrijdag ter aarde bestel'd in een tijdelijk graf op het terrein van zijn villa te Assoean aan de Nijl. Honderden vooraanstaande figuren van de Mohammedaanse sekte der Is- mailieten, waarvan de Aga Khan de geestelijke leider was, zijn uit alle de len van de wereld naar Assoean ge komen om de teraardebestelling bij te wonen. De grafsteen draagt in het Ara bisch de woorden: „Hier rust prins Aga Khan". De begum heeft vrijdag opdracht gegeven tot de bouw van een luxueu ze moskee te Assoean ter nagedach tenis aan haar echtgenoot, aldus heeft een verslaggever van Belga vernomen in kringen, die nauwe be trekkingen onderhouden met de fa milie van de Aga Khan. Zij zou dit besluit in de voorgaande nacht heb ben genomen, toen zij waakte bij het stoffelijk overschot van de Aga Khan. Wat een jaarverslag van de zending altijd interessant maakt is het feit dat zij, die midden in dit stuk kerke lijk werk zitten, iets verder zien dan datgene wat er in ons land omgaat en dat zy iets dieper doordringen in dat gene wat er onder de bevolking waar De foto's geven een beeld van de slaapkamer van Anne Frank (onder) en van haar ouders (boven) in „Het Achterhuis"waar de familie Frank tijdens de tweede wereldoorlog was ondergedoken en Anne haar thans wereldvermaarde dagboek schreef. Makelaar verdacht van verduistering f 250.000 Vandaag zal de makelaar-taxateur IJ. N. G. uit Amsterdam-West, die in het begin van deze week werd ge arresteerd onder verdenking van het plegen van oplichtingen en verduis teringen, waarmede hij een totaalbe drag van circa f 250.000.zou heb ben verkregen, voor de officier van justitie worden geleid. Nederlandse schepelingen in Zweden gearresteerd Viiftien Nederlanders, opvarenden van het 462 ton metende motorschip „Harlingen" uit Harlingen, zijn in de Zweedse havenplaats Gaevle slaags geraakt met de politie. Vijf hunner, onder wie de kapitein en de eerste stuurman, zijn. gearresteerd. Twee po litiemannen werden licht gewond in 't gevecht. Volgens het Zweedse persbureau T. T. waren de zeelieden in beschon ken toestand uit een restaurant ver wijderd. Zij begonnen te vechten toen de door het restaurant gewaarschuw de politie tot arrestatie wilde over gaan. Omdat het publiek een vijandige houding tep-enover de oolitie begon aan te nemen, vroeg de nolitie ver sterking en werden de sabels getrok ken. het zendingsterrein is leeft. Wij horen wel van de volkerenwereld van het verre Oosten of van Afrika, waar al les totaal aan het veranderen is, zo dat men niet weet was er uit zal voort komen, maar hier in Europa gaat het toch betrekkelijk lanes ons heen. De Haags atelier uitgebrand Gistermorgen omstreeks kwart voor vijf is een felle brand uitgebroken in een perceel in de Valkstraat in Den Haag. De brandweer rukte met twee autospuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen uit en was het vuur „tegen zes uur geheel meester. Het be trokken perceel waarin de 25-jarige J de R. een atelier heeft waar rok ken en blouses worden vervaardigd voor rekening van een Zwolse firma, brandde echter geheel uit. De naast 't atelier gelegen gasmeterfabriek, op dé binnenplaats waarvan een grote laktank stond, alsmede de belenden de woning konden echter door het op treden van de brandweer gespaard blyven. De eigenaar van het atelier, waar een zestal meisjes werkt, had zich extra vroeg naar de Valkstraat bege ven teneinde een partij blouses voor verzending gereed te maken. Nadat hij in het benedenhuis op een butagas- toestel wat koffie had opgezet was hg boven gaan werken. De brandweer vermoedt dat tridens de afwezigheid van de heer De R. de vlam in de gas- pijp is geslagen waardoor deze is doorgesmolten- en een grote vlam is ontstaan die de omgeving in brand heeft gestoken. De eigenaar van het atelier kon zich niet meer langs de trap in veilig heid brengen en moest zich door het raam van de eerste verdieping laten zakken. Hij heeft onmiddellijk de be woners van het nabij gelegen huis, waar kinderen te slapen lagen, ge alarmeerd. Behalve de voor de verzen ding gereed liggende blouses werden 12 rollen stof, die door *n Zwolse fir ma ter verwerking waren toegezon den, alsmede de ateliermachines een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. mensen van de zending staan er mid den in. Zij weten meer dan wij hoezeer die wereld „vooral sinds de Tweede Wereldoorlog in een geestelijke en staatkundige omwenteling verkeert". Zg hebben er direct mee te maken en staan voor de vraag of de wijze waar op de zendingstaak wordt vervuld, voor de tegenwoordige tijd met die veranderde en steeds meer verande rende omstandigheden, wel de juiste is. Er zijn oude methoden, die nu heb ben afgedaan. Er moeten nieuwe wegen worden bewandeld. Zgn het juiste wegen Komt bet eigenlijke werk van de zending, het uitdra gen van het Evangelie, voldoende tot zijn recht? Nu zgn dit vragen die in alle tijd moesten worden ge steld. Maar in de voorbijgegane eeuwen had men een bepaalde wij ze van werken gevonden die het meest effectief was. Op deze wijze heeft nien niet kunnen voort gaan. „De zending, die de draagster is van een lange traditie, moet zich steeds meer de vraag stellen naar haar specifieke taak in onze dagen. Is de arbeid, die haar in het verle den gekenmerkt heeft, misschien gebonden geweest aan een bepaald tijdvak van de wereldgeschiedenis, de tijd van Europese expansie en kolonialisme, zodat het zendings werk van de oudere kerken mis schien met dit tijdvak ook een ein de moet nemen?" Indien er veran deringen moeten komen in de vorm van werken, welke zijn dan moge lijk en geboden „in een wereld van krachtige herleving der oude we reldgodsdiensten en andere cultu- "oT-vnlg- op pag 5) Het Wereldgebeuren Filibuster Richurd B. Russell behoort tot de politici van een galant en rustig soort. Bovendien wordt hij tot de zeer glimmen gerekend. Hij heeft zijn intelligentie tot dusver vooral uitgeleefd in de senaat. En voorna- I meïljk kwam hij in actie, wanneer de kwestie van de rassenscheiding aan de orde was. Als afgevaardigde van de zuidelijke staat Georgia strijdt hij namelijk met vuur tegen plannen om de negers in het zuiden gelijk te stellen met dc blanken, en om hen overal toe te laten wttr blan ken mogen komen. Bij de zuidelijke blanken zit het besef van de rassen tegenstelling uiteindelijk toe te schrijven aan de strijd voor zelfbe houd wel heel diep. De rustige Russell gaat gewoonlijk niet tekeei. I wanneer 'n wetsontwerp op dit ter- I rein besproken wordt. Maar hij weet de regels, die voor de parlementaire j vergaderingen gelden, zodanig toe te passen dat al aan menig wetsont- werp de weg werd versperd. Ook nu is de kwestie van de bur gerrechten weer actueel. De *c- naat bespreekt thans een wets- j ontwerp van de rcgering-Elscnhower I dat ten doel heeft, het kiesrecht \'ftn de negers te beschermen. Dit wets ontwerp is door het Huis van Afge vaardigden met 286 tegen 126 stem men aangenomen, zodat daar de ver eiste twee-derde-meerderhcid met gemak werd gehaald. De behandeling in de senaat zal echter minder vlot lopen, omdat daar de invloed van de zuidelijke afgevaardigden groter is. Niet, dat zij veel kans hebben op een stemmen-overwinnlng. Maar senator Russell is weer van plan, om de mo gelijkheden van de orde der vergade ringen uit te buiten en wel door dc „filibuster" toe te passen: zijn mede afgevaardigden en hij zullen eenvou dig niet uitgesproken raken over het wetsontwerp, zodat het op de duur wordt doodgepraat. Die achttien zui delijke democraten hebben een lange adem en het is best mogelijk, dat hun uithoudingsvermogen groter is clan dat der luisterende medesenatoren. Verscheidene afgevaardigden hebben al rekening gehouden met een debat waarvan het eind niet te voorzien is: zij sloegen veldbedden op in hun bu reaus. om steeds op hun post te kun nen zijn. Senator Russell heeft inmiddels al in een toespraak laten blijken, dat hij niets dan afkeer van het wetsontwerp heeft. Hij vreest „on uitsprekelijke verwarring, verbitte ring en bloedvergieten in een groot deel van ons land Dat er momenteel verbittering heerst onder de negerbcvolklng, liet hij bui ten zijn beschouwing. Vijfenvijftig tot vijfenzeventig pro cent van de negers in het zuiden worden óf door intimidatie, óf door wettelijke kunstgrepen, van de stem bus afgehouden. Dat de rassenschei ding op scholen enz. tot incidenten aanleiding heeft gegeven, is alge meen bekend. Het nieuwe wetsont werp wil nu aan de minister van justitie de bevoegdheid verlenen om. in gevallen van schending of dreigen de schending van de burgerrechten, voor een federale rechter tot actie over te gaan en eventueel federale troepen in te zetten. Misschien zal het toch niet tot 'n „uitputtende" behandeling ko men. De senaat heeft nog mêèr te doen, dan over de burgerrechten te spreken. En misschien heeft Rus- sells dreiging met de filibuster wel 't gevolg, dat hij toch weer tot op ze kere hoogte zijn zin krijgt, en dat de senaat zich met een tussenweg tevre den stelt in de hoop, dat het Huis van Afgevaardigden straks met zo'n wijziging van het wetsontwerp ak koord gaat. Dezer dagen werd be kend, dat een aantal meer vooruit strevende zuidelijken wilde voorstel len, om weliswaar volledige be scherming te geven aan de stemrech ten der negers, maar niet toe te staan dat de federale autoriteiten de „menging" bij het onderwijs afdwin gen. Veel democraten, ook uit het noorden, zullen zich wellickt noodge dwongen, met zo'n tussenweg tevre den stellen. De kwestie van de ras senscheiding roept conflicten op tus sen noordelijke en zuidelijke demo craten. In tegenstelling tot de zuide lijken, zijn de noordelijken ervan overtuigd dat op de duur een pro gressieve politiek ook op het punt van de rassenkwesties moet worden gevoerd. Zij aanvaarden het nadeel, dat ge lijkstelling van blanken en negers in het zuiden met republikeinse winst van negerstemmen gepaard zou gaan en dat de zuidelijke staten dus min der vast in de democratische greep zouden liggen. Overigens zou ook bij een eventueel compromis toch enige vordering worden gemaakt op het pad naar gelijke rechten voor negers en blanken. Een pad, dat alle slim migheidjes van Russell ten spijt bij zo'n compromis zeker niet op houdt.... RICHARD B. RUSSELL ...galant, rnstig, slim....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3