Langdurige geheime raadszitting over nieuw service-station ^2 ijfc Zeeuwse Almanak EEN BEETJE VRIENDELIJKHEID DOET WONDEREN :mn NV.vh.GEBR. POLAK VLISSINGEN INTERESSANTE VAARTOCHT 17e EEUWSE LEERLINGEN COMMISSARIS DER KONINGIN OPENDE DORPSHUIS Veel orders bij „Schelde" voor tandwielkasten Agenda ZATERDAG 20 JULI 1957 RAAD GOES BIJEEN Niet alle benzinemaatschappijen waren door B. en W. gepolst De wens van B. en W, van Goes om de mening van de raad te horen over de plannen aande Ess-Nederland de stichting van een service-station op de hoek Middelburgsestraathoek Westsingel toe te staan, heeft in de vrij dagavond gehouden zitting de tongen los gemaakL.De publieke tribune was. druk bezet met benzlnoponiphouders en vertegenwoordigers van diverse bcnzniemaatschapptJen, zodat het reeds by de aanvang te vermoeden was, dat 't de „cause célöbre" van deze avond zpu worden. Toen het punt echter aan de orde kwam, ging de raad op verzoek van burgemeester Ten Kate In geheime zitting over. Kuim anderhalf uur werd er achter gesloten deuren over deze zaak beraadslaagd, met als resultaat, dat de heer J. Laport (a.r.) na heropening van de openbare vergadering een voorstel deed om, gehoord de besprekingen In geheime zitting, de zaak voor verdere afdoening aan B. en W. te renvoyeren. Met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard, waarmee dus eigeniyk niets veranderde, daar de bevoegdheid om transac ties, als verhuur van grond uit te voeren, toch reeds aan B. en W. is gedele geerd. Het college had in het onderhavige geval alleen slechts de mening van de raad willen peilen. zinestation te doen plaatsen. Er kwam toen een zelfde plan voor de hoek Middelburgse straatWestsin gel. B. en W. meenden hierover alleen met Esso-Nederland te moeten onder handelen, omdat deze voor het eerste plan het voardeligste bod had gedaan. De hier gevolgde handelwijze kon echter niet de goedkeuring van diver se raadsleden wegdragen. Zy achtten het juister, dat ook voor dit tweede plan alle belanghebbenden een kans kregen. HAMERPUNTEN. Voordat deze zaak aan de orde By de besprekingen hebben, zo ver namen wij later, verschillende raads leden zich niet akkoord verklaard met de gevolgde procedure. Er werd bezwaar tegen gemaakt, dat niet alle in aanmerking komende benzlne- maatschappijen hierover gepolst wa ren. Van de zijde van B. en W. werd aangevoerd, dat er vorig jaar plan nen waren geweest voor de stichting van een dergelijk station op de hoek TerwelstraatWilhelmlnastraat. Alle hier gevestigde maatschappyen wa ren toen in de gelegenheid gesteld om een bod te doen. In verband met de veiligheid van het verkeer, achtte het college het later beter om ter plaatse geen ben- kwam, werden de overige agenda punten in snel tempo afgewerkt. Zo Advertentie) Een vriendelijke attentie voor vriendelijke mensen. ZOALS bekend zal er vanwege de ge zamenlijke fabrikanten van koolzuur houdende, alcoholvrije dranken (de vriendelijkste verkwikking„drink fris!") van 20 Juli tot 3 augustus a.s. in geheel Nederland een grote vriendelijk heidsactie gehouden worden. Het motto luidt „Een beetje vriende lijkheid doet wonderen"! In het kader van deze vriendelijke actie wordt het Nederlandse publiek in de gelegenheid gesteld, namen en adressen van bijzonder vriendelijke mensen op te geven. Wie de laatste tijd in zijn omgeving „een sterk staaltje" van vriendelijkheid heeft meegemaakt of er over gehoord heeft wordt verzocht daarvan vóór 26 Juli melding te maken bij het Bureau Vriendelijkheidsactie Leidseplein 13, Amsterdam-C. Uit de aard der zaak met vermelding van alle ter zake doende bij zonderheden en duidelijke opgave van naam en adres van degene over wiens of wier vriendelijkheid het gaat en die dus voor een verrassing in aanmerking komt. Want de sterkste staaltjes van vriendelijkheid zullen door de fa brikanten van fris-dranken be loond worden met een aardige attentie. VAN TOT KAMPEREN. De zesde klas van de lagere school te Noordgouwe besloot een jaar van hard werken mef een uitstapje naar Cadzand. Op de terreinen van 't vor mingscentrum „Hedenesse" werden woensdagmiddag de tenten opgesla gen. De donderdag en de vrUdag wa ren aan het'strand gewyd. Volop ge noten de jongelui van de zee en Nan de duinen, die by Cadzand by/.onder mooi zijn. Een groots kampvuur waarvoor de jongens en meisjes zelf yverig het hout hadden byeengezoeht, besloot vrijdagavond deze heeriyke kampeertijd. Tiet zang en spelletjes „vierden" zij rond het kampvuur het afscheid van Cadzand. VAKANTIE De geestelijke afwezigheid, die de aanstaande vakantieganger pleegt te. kenmerken is ook uw cursiefschrij- ver niet vreemd en aangezien hij op het ogenblik met een been in de va kantie staat, moest ge vandaag maar niet teveel van hem verwachten. De gulden vrijheid van voorlopig tien werkloze dagen lacht hem stralend toe en hier en daar staat er al een terrasstoeltje knipogendnaar uw die naar uif te zien. Jawel} hier in Zee land, want de voortdurende V.V.V.- roep „Zeeland-vakantieland" heeft niet nagelaten indruk te maken. Ge wilt zo iets dan tenslotte ook wel eens aan den lijve ondervinden, om het maar eens gedragen te zeggen. Intussen zal zoals te doen gebrui kelijk een onzer collega's er voor zorg dragendat dit hoekje tien da gen lang niet onbedrukt blijft, zodat wij met een gerust hart dat knipo gende terrasstoeltje kunnen opzoe ken. Snél, voordat het bezet is..,. Zaterdagmorgen werd de terug tocht aanvaard. Op de terugreis werd Middelburg nog even aangedaan, waar op de fiets een rondrit door de stad werd ge maakt en Miniatuur Walcheren be zocht. Om vyf uur 's avonds was ie dereen weer veilig thuis, menigeen met enige spijt terugdenkend aan de fyne tijd in de duinen van Cadzand. KLOOSTERFEEST. Zestig jaar is het geleden, dat broeder Albertinus van de paters Capucijnen tot deze kloosterorde toetrad. Dit feit werd met vreug de en onder grote belangstelling herdacht in het klooster te Sluis kil. 's Middags werd in de spreek kamer van het klooster een recep tie gehouden. De grote belangstel ling getuigde van de bekendheid, die de jubilaris in de omgeving ge niet. NAAR AMSTERDAM. De leerlingen van de openbare la gere school te Sint Annaland bezoch ten onder leiding van de leerkrachten Amsterdam, waar zij een bezoek brachten aan het aquarium van Artis en aan Schiphol. Na het bezoek aan de luchthaven vap de hoofdstad kwam de zeehaven aan de beurt, die vanuit een rondvaartbootje werd be zichtigd. Op de terugweg werd nog even de speeltuin ..Drievliet" by Rijs- wyk aangedaan. Bij hun thuiskomst werden de kinderen opgewacht door de muziekvereniging ..Accelerando" van Sint Annaland. die hen een vro lijk welkom bereidde. IN HET GOUD. Hef echt naar P. van Drnn gelen Roma te Sluiskil vierde met familie leden en buurtgenoten dezer dagen zj)n gouden bruiloft. Namens de bewoners van de l'iers- senspolderstraat werd de heide oud jes, die nog in goede gezondheid ver keren, met een toepasselijk speeehje 'n staande scheme'" o\ erhandigd. werd de gemeentclyke salarisverorde ning gewijzigd voor een tweetal amb tenaren van het B.A. en enkele an dere voorstellen in verband met kin dertoelagen e d. voor het gemeente- personeel aanvaard, Besloten werd tot aankoop van grond in, het plan Val- ckeslot, van mevr. Rademacher Scho- rerClotterbooke Patijn, nadat op een vraag van de financiële commis sie nog was medegedeeld, dat de bij komende kosten 2600. zouden bedra gen. Hetzelfde gebeurde met het voorstel tot aankoop van. grond voor verbetering' van de Willem Zelleweg. De bijkomende kosten zijn hier 2860. Het raadslid J. S. Visscher (p.v. d.a.) merkte hierbn no°- op, dat de raad er voor een juiste beoor deling van de voorstellen recht op heeft, te worden ingelicht over de bijkomende kosten. De gemeente Goes zal zich aansluiten bij een gemeenschappelijke regeling voor de opleiding van gemeente-politie personeel. Kandidaten voor deze opleiding worden door de burge meester als hoofd der politie aan gewezen. zo verduidelijkte burge meester Ten Kate. De geslaagden zullen ook inderdaad in het korps worden opgenomen, wanneer zy geschikt zyn. De ontruimingstermijn van enkele onbewoonbaar verklaarde woningen werd weer verlengd. Verder benoem de de raad met algemene stemmen mej. P. A. v. d. Berg uit Hoog Kep- pel tot onderwijzeres aan de prof. dr. Kohnstammschool. Het voorstel om mej. E. de Vries eervol ontslag te ver lenen als onderwyzeres aan de Jan Ligthartschool kon van de agenda worden afgevoerd, omdat deze' ont slagaanvrage inmiddels was ingetrok ken. Verordeningen op het lager on derwijs en het kleuteronderwijs wer den zónder meer vastgesteld en finan ciële medewerking werd verleend aan de chr. kleuterscholen voor aanschaf van materialen. TE DUUR. Bij de rondvraag kreeg de heer R- Zuidema (a.r.) te horen, dat de ver koop van de grond voor het nieuwe prot, streekziekenhuis nog niet is goedgekeurd, Hetzelfde raadslid wees op het feit, dat nog een groot aantal woningen van Bredero's bouwbedrijf leeg staan. In verband met de grote woningnood vroeg hij B. en W., of zij niet hun invloed konden uitoefenen om deze huizen voor toewijzing in aanmerking te laten komen. Wethouder mr. H. B. Bouwman (p.v.d.a.) kon hierop mededelen, dat het betrokken bouwbedrijf deze wo ningen wel wil verhuren, doch een huurprijs van f 140 per maand vraagt. Naar de smaak van B. en W. is dit wel wat te hoog en daarom wil het college niet tot vordering overgaan, omdat de risico groot is, dat dan ook deze huurprys zou moeten worden betaald. De heer E. N. C. van Riesen (v.v.d.) wees nog op een gevaarlijke situatie op het stationsDlein. De stadsbus eji de bus van de dienst Katseveer moe ten zich daar zo opstellen, dat zy de passagiers op de rijweg moeten la ten uitstappen. Het raadslid gaf in overweging deze bussen ontheffing te verlenen van het verbod om uit de richting- Terwelstraat naar hun staannlaats aan het olantsoen te rij den. Daarmee kan dan worden be reikt dat de passagiers veiliger de bussen kunnen verlaten. Advies voor aanleg nieuwe haven te Bergen op Zoom Het ingenieursbureau dat het ge meentebestuur van Bergen op Zoom van advies dient bii de uitwerking van de plannen voor de verbetering van de Berden op Zoomse haven, is tot de conclusie gekomen, dat het he ter is een nieuwe haven aan te leg gen. De nieuwe haven zou moeten worden gelegd oo het gebied achter de dyk van de Theodoru -mlder. De voorhaven met schutssluïs zou in de richting van het eiland Tholen moe ten worden aangelegd, ter hoogte van de bocht, die het Bergse Dien maakt naar de dijk toe. In Tilburg geslaagd bij r.-k.-leergangen Bij de r..k. leergangen te Tilburg, zijn geslaagd voor het diploma ge meente-administratie I: J. van Has selt. Bergen op Zoom; M. Jansen, Tholen; G. Keulemans, Bergen op Zoom; M. Larmonie, Bergen op Zoom; F. Veraart, Bergen op Zoom. Koninklijke onderscheiding voor boekdrukker- De heer J. de Kubber, boekdrukker bij de firma Littooij en Olthoff te Middelburg is onderscheiden met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Advertentie) Weet U dat U belasting kunt besparen door middel van levensverzekeringen Laat /DE OLVEH VAN 1879' U inlichten. Onze inspecteurs en tus senpersonen staan voor U klaar. OE OLVEH VAN 1879, Korlenaerkade 1, 's-GRAVENHAGE, Fostbus 1879. De vijfde klas van de Prins Bern hardschool te Vlissingen, die het hoogste percentage „17e ecuwse leer lingen" in zijn gelederen had tijdens de De Ruyterfeesten, maakte vrijdag een vaartocht met Hr. Ms. „Cerbe rus" van de Koninklijke Marine. Op de achterste rij: mevrouw C. Geer vliet, de echtgenote van het hoofd der school, luitenant ter zee C. H. C. Vierhout, de Commandant Maritieme Middelen Vlissingen, luitenant ter zee N. W. Sluyter en de heer Geer vliet. (Foto P.Z.C.). Mulo-examen Voor het vrijdag te Goes gehouden Mulo-examen behaalden het diploma A (x is met middenstandsdiploma) de dames J. Goedhart en P. Baljeu, beiden O.- en W.-Souburg, P. A. v. d. Linde, 's Heer Arendskerke, M. G. Mijnsbergen, Goes, M. Verschelling, J. L. Geelhoedt, A. M. v. Liere (x), J. E. G. v. Luik, J. L. Schooff (x), en M. S. Simons (x), allen Terneu- zen, C. Silooij, Kruiningen, F. K, Cal- liber (x), M. Labruijère (x), M. J. N. de Nooijer (x) en J. Davidse (x), al len Middelburg, N. den Hollander (x), Oostkapelle, J. W. Riemens (x), Hoek, L. Leijten (x), Serooskerke en H. M. de Hulster, Aardenburg, en de heren C. P. Hordijk, R. v. d. Werff, J. D. Verburg (x), allen Middelburg, A. J. W. Jobse, Rilland-Bath, J. Mul der, Goes, A. W. Janse, Terneuzen, Fluit (x) en J. J. den Doelder (x), beiden Axel, K. L. Dekker (x), Zaam- slag, M. Kooiman (x), O.- en W.- Souburg, B. v. d. Broeke (x), Veere en G. P. Jobse (x), Serooskerke. Afgewezen zes kandidaten. De Mu lo-examens zijp hiermee beëindigd. Advertentie HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. MET Hr. Ms. CERBERUSVAN DE K.M. Vijfde klas Prins Bernhardschool. VIJF EN TWINTIG uitgelaten kinderen, leerlingen van de vijfde klas der Prins Bernhardschool te Vlissingen, namen vrijdagmorgen bezit van Hr. Mr. „Cerberus", een nettenwerkschip van de Konin klijke Marine! Als beloning voor het feit, dat deze klas tijdens de De Ruyterfeesten in Vüssingen het hoogste percentage „zeven tiende eeuwse leerlingen" in zijn gelederen had, mochten de jon gens en meisjes vrijdag een vaar tocht met Hr. Ms. „Cerberus" mee maken, Een tocht, waarvan mede dank zy het fraaie weer en het kalme water met volle teugen werd genoten. Niet alleen de kinderen, die on der leiding stonden van het hoofd der school, de heer C. Geervliet en diens vrouw, waren enthousi ast óver deze „zeereis", maar ook de officiëren, ónderofficieren en manschappen van de „Cerberus" deelden in deze uitbundigheid. Zij toonden zich waardige gastheren, die geen moeite teveel was, zij vertelden de kinderen alle bijzon derheden over het schip en zij or ganiseerden pleziertochtjes met de motorsloep. De Commandant Maritieme Mid-; delen Yhssingen, kapitein ter zee N. W. Sluyter, verwelkomde het gezelschap vrijdagmorgen op de Marinesteiger in de Buitenhaven, waarna hij de jongens en meisjes „overdroeg" aan de commandant van Hr. Ms. „Cerberus", luitenant ter zee I W. M. Goossens. „Jongens jullie mogen nu aan boord", was voor de kinderen aan leiding om juichend bezit te ne men van het schip, dat kort daar op koers zette naar de Noordzee. De tocht voerde langs de Walcher- se kust tot de hoogte van West- kapelle, waar de steven werd ge wend. In de Hompels, 1% mijl zuid-oost van Vlissingen ging men voor anker. Intussen hadden de kinderen zich ontdaan van hun jassen en vesten en zwermden zij uit over het schip. De een legde belang stelling voor de machinekamer aan de dag, een ander vond dat hij onmisbaar was in het stuurhuis en een derde staarde het liefst dromerig voor zich uit naar de zacht kabbelende golven. Kortom, een ieder vermaakte zich, zeer tot het genoegen van de bemanning, die tekst en uitleg moest geven. SNERT EN NASSI. De maaltijd aan boord van het schip vormde wel een der hoogte punten van de dag. Het menu be stond uit de traditionele snert en nassi-goreng, maar niet alle kin deren hielden er van! Er waren er die de snert niet lustten anderen voelden niets voor de overigens uitstekend bereide nassi-goreng en een enkeling at geen van bei de. Geen nood, want de kok had aan alles gedacht. Zij, die noch snert, noch nassi lusten, kregen een stevige boterham met kaas, zodat niemand iets tekort kwam. Ook de tocht met de motorsloep van dé „Cerberus" werd bijzon* der geapprecieerd. Onder super visie van enkele stoere vertegen woordigers van de Koninklijke Marine zwalkten de kinderen ruim een half uur over de Schelde. De stemming zat er direct al in, want een der „jantjes" bleek een 'even goed dirigent als zeeman. Luid schalden de liederen over 't water, zoals „In-een-blauw-ge- ruite kiel" enz. Een regenbui maakte na een half uur een eind aan de tocht, maar ook dat kon het enthousiasme van de 25-kin- deren niet temperen. Nadat om drie minuten voor twee het anker was gelicht voer men nog een eind de Everingen op, waar de steven werd gewend. Omstreeks drie uur arriveerde het gezelschap moe en voldaan in Vlissingen. Hier vertolkte „mees ter" Geervliet de dank van de vijf en twintig scholieren, die een onvergetciyke dag hadden gehad. Een driewerf hoera onderstreepte de woorden van de heer Geervliet. Toen was het tijd om afscheid te nemen en nog lang zwaaiden de kinderen naar de officieren, onder officieren en manschappen van Hr. Ms. „Cerberus", die hen zo'n onvergetelijke dag hadden be zorgd; Dank zij Michïel de Ruyter en de 17e eeuwse kleding! FEEST IN NIEUWERKERK Weemoed en dankbaarheid. n aanwezigheid van talrijke ge nodigden heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vrijdagmiddag te Nieuwerkerk het nieuwe dorpshuis of ficieel geopend. De burgemeester, de heer A. A. van Eeten, sprak een be groetingswoord, waarin hij opmerkte, dat de opening van dit nieuwe dorps huis met gemengde gevoelens werd meegemaakt. „Enerzijds is er wee moed, omdat wij moeten terugdenken aan 't gebouw van voor de ramp, te rugdenken ook aan de velen, die toen hun activiteiten ontplooiden en die helaas niet meer aanwezig zijn. An derzijds evenwel is er dankbaarheid, omdat wij thans een nieuw gebouw in gebrik mogen nemen". De bur gemeester dankte allen, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt en noemde in dit verband rijk, pro vincie en gemeente Amsterdam. De commissaris der koningin me moreerde in zijn openingstoespraak, dat Nieuwerkerk voor do ramp de enige gemeente op het eiland was, die een verenigingsgebouw had. Thans betekent het gereedkomen van het nieuwe gebouw tevens de voltooiing van de herbouw alleen de zuive ringsinstallatie is nog niet in orde. Deze herbouw is zeker niet in een clichéstsijl geschied, aldus de com missaris. De kom van het dorp is be houden gebleven en is nog even mooi als voor de ramp. Jhr. De Casem broot verklaarde voorts, dat het nieu we gebouw zijn verwachtingen had overtroffen. „Ik wil U van harte met deze aanwinst gelukwensen en ik hoop, dat het dorpshuis mag bijdra gen tot de groei en de bloei van het verenigingsleven" aldus besloot de commissaris. Een groot aantal sprekers wenste daarop het gemeentebestuur eveneens geluk. De heer P. C. Besanger deed dit namens het Amsterdamse ge meentebestuur. Vele sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van ge schenken: o.a. een voorzittershamer, elektrische klokken, projectiescherm, enz. Op haar beurt bood de gemeen te diegenen, die zich in het bijzonder hadden ingespannen voor de totstand koming van het gebouw een kleine herinnering aan. Voornamelijk tengevolge van de ve le bouworders voor tankers van 65.000 ton en meer hebben tal van werven In de eerste maanden van 1957 orders geplaatst bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" tè Vlissingen voor tandwielkasten. Niet alleen bin nenlandse werven, maar ook Duitse en zelfs Amerikaanse reders bestel den tandwielkasten bij „De Schelde". Op 31 december 1956 waren er 18 in opdracht; sindsdien werden er 22 bij besteld, met een gezamenlijk vermo gen van 322.500 a.p.k. De kleinste kast hiervan brengt 6000 a.p.k. over; de grootste 19.000 a.p.k. De meeste nieuwe kasten liggen in de buurt van 15.000 a.p.k. De oplevering van de tandwielkas ten moet gebeuren in de jaren 1958 tot en met 1961. De destijds in de tandwieifabriek gedane investeringen waren gegrond op de verwachtingen van de directie dat de bouw van steeds grotere tan kers de stooipvoortstuwing weer ex tra in de belangstelling zou brengen. *WWVVVVVW\<VW\*VWV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 13. WWWNWWWVNWVWVW VANDAAG Middelburg Electro: „De kapitein van Köpenick", 7 en 9.15 uur, alle leeft.; Schouwburg: „Gas-oll", 8 uur, 18 J.; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 —23 uur, vanaf 20 uur: Die Tlroler Holzhacker Bub'n, met Gerda Ziller; Provinciale Bibliotheek: Tentoonstel ling „Zeeuwse geschiedenis door tijdgenoten verhaald", 10—12.30 en 13,30—18 uur; Van Benthem Jutting: „Hokusal". Vlissingen Alhambra: „Je komt er wel uit", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „Het zondige dorp", 7 en 9 uur, 14 jaar; Bejaardenhuls: Tentoonstelling „Mi chïel de Ruyter", 10—17.30 en 19— 21.30 uur; Jeugdgebouw Noordstraat 34: Kleurenfilm „De Ruyterfeesten Vlissingen"; Bonedijkeschool: Ten toonstelling kamerplanten, 13.45—17 uur. Vrouwenpolder - Duinoord: Volksdans feest, 20 uur. Goes Grand: ..Als Parijs ontwaakt", 7 en 9 uur, 18 Jaar. MORGEN Middelburg - Electro: Als zaterdag, 3.30, 7 en 9,15 uur Schouwburg: Als zater dag, 2,30 en 8 uur; Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—23 uur; Graan- beurs Dam Concert Middelburgs Mannen knor, 12—13 uur. Vlissingen - Mhambra: Als zaterdag. 3, 7 en 9 uur: Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en ft iiur; Bejaardenhuls: Ten- toonste)!!! Michlel de Ruyter", 13 —17.30 uur. Goes Grand: „De zoon van Anna", 3 uur, 11 j.„Als Parijs ontwaakt", 7 en 9 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2