PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Sneltrein Nice-Parijs ontspoord: zestien doden; 76 gewonden Krachtig Nederlands protest in Djakarta Oecumenische jongeren treffen elkaar in Kapelle BILT W 200e jaargang no. 169 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week! 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 juli 1957 mm. Mlnlm. p. ADVERTENTIEPRIJS 15 cent per itl* 4 naai tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») a cent p. regel met een minimum ran f 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 15 cent meer. Giro no. 15W00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. iffi-60. tel. 23SS 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 68. telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43. telefoon 20; Terneuacn. Brouwerijstraat^: Zterlkzee, N. Bogerdatraat 24. tel. 28 IN VOLLE VAART OP ZIJSPOOR Stoom uit locomotief spoot over zwaargehavende wagons Een van de ernstigste treinrampen van de laatste tijd gebeurde gisternacht, toen de exprestrein Nice-Parijs bij het station Bollene- la Croisière 40 km ten noorden van Avignon, met honderden Franse en buitenlandse toeristen ontspoorde. Het aantal doden is thans vol gens het Franse persbureau A.F.P. gestegen tot 16. (United Prfess noemt een dodental van 21). 77 personen raakten gewond. De Franse politie vreest, dat het aantal doden binnen 24 uur nog zal stijgen. De ontsporing gebeurde toen de expresse-trein met een snelheid van 120 km per uur van het hoofdspoor op een zijspoor reed. Functionarissen van de Franse spoorwegen verklaarden, dat de trein van het centrum in Avignon opdracht had gekregen bij Bollène op een zijspoor te rijden om een nog snellere trein gelegenheid te geven te passeren. Om nog onbe kende reden zag de machinist het signaal „langzaam rijden" niet of te laat. Hij ging althans op het zijspoor over met een snelheid van 120 km per uur. Volgens de spoor wegfunctionarissen had hij de snelheid tot 48 km per uur moeten verminderen. Het zijspoor was er miet op ge bouwd, het gewicht van de zware trein, rijdend met een dergelijke snelheid te dragen, en bezweek onder de locomotief. De locomotief en de tender vlogen van het spoor. De twee voorste wagons, waaronder een slaapwagen, werden omhoog gewor pen en kwamen op de locomotief te- Bestedingsdrang De jeugd tot twintig jaar krijgt van onze regering een spaar- premie. Dat besluit verdient alle waardering. Het is goed al3 jon ge mensen leren iets op zij te leggen en hun bestedingsdrang intomen. Die bestedingsdrang is soms erg groot, zo groot, dat het is alsof het geld de jongere (en oudere) mensen in de zak brandt. Gewaarschuwd tegen die overma tige bestedingsdrang wordt er ove rigens genoeg, maar het effect van de waarschuwingn is gering. Het is namelijk zo, dat die over matige bestedingsdrang welhaast een nationaal kwaad van Nederland is. Dezelfde regering, die thans de spaarlust bij de jeugd wil bevorde ren, heeft de leiding gehad bij de race naar overmatige bestedingen en zij werd daarbij opgewekt ge volgd door gemeentebesturen enz. Die gemeentebesturen namen in enkele jaren tijds enige miljarden guldens aan bankkrediet op, toen ze geen kans zagen, dat geld in de vorm van vaste leningen bij de spaarders los te krijgen. En ze zouden op 'dit ogenblik nog met de funeste geldlening doorgaan, wanneer niet de regering enkele da gen geleden de lenerij had afgeremd. Zij kon dat „mooi weer spelen los krediet" niet langer toestaan. Nu zal het geld weer van de spaarders moeten komen, die belegging zoeken. Dat zijn ae spaarders die niet ge noeg bijeen konden brengen om de geldleendrift te bevredigen en mis schien wilden ze ook niet genoeg bij eenbrengen, omdat ze er geen heil meer inzagen. Het mag nog wel eens gezegd worden, dat de regering, die thans iets wil doen voor de jonge spaar ders, een financiële politiek neeft uit gevoerd, die aan de oudere spaar ders het leven zuur heeft gemaakt. Wanneer mensen, die enkele jaren geleden een stukje Nederlandse staatslening ad 10Ó0,kochten nu zien, dat hun stukje op de effec tenbeurs ongeveer f 150,minder waard is, dan is dat helemaal niet aanmoedigend voor de spaarlust. En wanneer diezelfde mensen van een spaarbank enige procenten rente per jaar ontvangen, .terwijl door prijsstijging enz. de geldswaarde ongeveer 4% in een jaar zakt, dan kunnen mensen zich alleen maar in de portemonnaie gegrepen voelen. Men moet er zich over verbazen, dat na deze bittere ervaringen nog zovele mensen sparen en dat niet iedereen er de brui aan reeft anneer de regering werkelijk iets wil doen om het sparen te bevorderen, dan zal dat wat meer moeten zijn, dan alleen maar een kleine premie aan jonge lui beneden de 20 jaar. Dan zal zij in dit land een financieel klimaat moeten scheppen, waarin de spaar der wat meer zekerheid heeft en waarin hij niet het gevoel heeft dat hij alleen mgar het Kind van de fi- nancieel-politieke en fiscale reke ning wordt. Dat akelige gevoel heeft hij op het ogenblik wel en dit verklaart voor een groot deel, waarom de besparin gen zover achterblijven bij' het ni veau, dat noodzakelijk is óm in Ne derland de investeringen voor wo ningbouw, industrie enz. te kunnen opvangen. recht. Drie andere wagons botsten op elkaar, twee wagons werden op een nabijgelegen akker geworpen. Een van de wagons kwam precies naast de locomotief tereahit, waaruit hete stoom uit gebarsten leidingen ontsnapte. Vele passagiers liepen daardoor brandwonden op. „Het was een vreselijke chaos, het gesis van de ontsnappende stoom, de kreten van de passagiers en het hulp geroep", vertelde een ooggetuige. Een van de reizigers, een man, Sicard genaamd, redde waarschijn lijk het leven van vele gewonden toen hij naar het station van Bol lène holde en de prefect van het departement Vaucluse om hulp vroeg. Tegelijkertijd ging een an dere passagier, uit de slaapwagen, naar een café op een kromming van de verkeersweg om onmiddel lijke hulp te vragen. Hij had slechts een pyjama aan en moest twee km blootsvoets lopen. De spoorwegwachter, die niet wakker was geworden door de vreselijke slag van de ontsporing, maar wel werd gewekt door de kreten van de'gewonden, plaatste vuurpijlen bij de plaats van de ramp. Zij ontploften juist op tijd om de „blauwe trein'-', die op volle snelheid en met vele toeristen aan boord, naderde te waarschuwen. Alle omwonenden, brandweerlie den, gendarmes, werkers van het Rode Kruis, soldaten en 20 ambulan ces waren ter plaatse binnen een kwartier na het ongeluk. De ziekenhuizen in Avignon en Orange bereidden zich onmiddellijk voor op het opnemen van talloze ge wonden. Alle beschikbare chirurgen van het departement werden gemobi liseerd. In de operatie-zalen werd door tientallen doktoren zonder on derbreking gewerkt. Een eindeloze stroom van gewonden werd aange bracht door de ambulances. Velen bleken slechts licht gewond te zijn en de meesten leden aan een zenuw schok of hadden lichte brandwon den opgelopen. Zes helikopters brachten de ge wonden van Orange over naar zie kenhuizen in Marseille. Beschuldigingen over wreedheden in Nieuw-Guinea ongegrond Naar in Djakarta is bekend ge maakt, heeft de Nederlandse regering vrijdag krachtig geprotesteerd tegen de door Indonesië geuite beschuldi ging, dat de Nederlanders hun toe vlucht hebben gezocht tot wreedhe den tegen en executies van Indonesi sche burgers in Nederlands Nieuw- Guinea. De betreffende protestnota werd door het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer Hagenaar, overhan digd aan de waarnemend secretaris generaal van het Indonesische mini- sterie van buitenlandse zaken, Soewi- to Koesoemowidagdo. „De Nederlandse regering protes teert nadrukkelijk", aldus de nota, „tegen de officiële uitzending van ra dio Republik Indonesia op 3 juli j.l., waarin de Nederlandse regering wordt beschuldigd van wreedheden en de executie van achttien Indonesi sche burgers in Nederlands Nieuw- Guinea". De woordvoerder van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta, de heer Pekelha ring, zeide, dat deze beschuldigingen volkomen ongegrond zijn. In de pro testnota verklaart de Nederlandse re gering, dat in Nederlands Nieuw- Een der leiders van het tweede oecu menische jeugdkamp in Kapelle, Gli- ve Reid uit Walesbegroet een der eerste deelnemers. (Foto P.Z.C.) Guineé. nooit Indonesische burgers zijn geëxecuteerd, noch personen van enige andere nationaliteit. In bedoelde uitzending voor radio Republik Indonesia had een woord voerder van het Indonesische ministe rie van voorlichting gezegd, dat de Nederlanders voortgaan met deporta ties, arrestaties en moorden en dat berichten waren ontvangen over het ter dood brengen van achttien per sonen, die beschuldigd werden van pogingen tot omverwerping van het Nederlandse bestuur in West-Irian. Onderwijzend personeel ziet salarisregeling gewijzigd Verschenen is het koninklijk besluit tot wijziging van de salarisregeling van het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs en het lager land- en tulnbouwonderwijs. In dit koninklijk besluit Is het resultaat van het ak koord omtrent, de herziening van de onderwijzerssalarissen van 16 april jl. verwerkt. Het besluit werkt terug tot 1 januari 1957. De hoofdlijnen van dit akkoord zijn onlangs gepubliceerd. Negatieve reactie van Zorin te Londen De Sowjet-Russische afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Valerian Zorin, heeft vrijdag een, volgens zijn Britse collega Allan Noble, „negatieve reactie" gegeven op het Britse voorstel om groepen deskundigen te vormen voor het be studeren van de technische bijzon derheden betreffende die vraagstuk ken, waarover men In beginsel tot een zekere overeenstemming is geko men. Naar in conferentiekringen ver luidt, verklaarde Zorin, dat het voor stel van de Amerikaan Stassen om in de eerste fase van een ontwape ning de troepensterkte van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie tot twee en een half miljoen man te beper ken, voordelig voor de Amerikanen zou zijn, doordat Rusland langere grenzen heeft. Zorin zei evenwel, dat Moskou wel bereid is de Amerikaan se voorstellen betreffende een ver mindering van de troepensterkte tot achtereenvolgens 2.500.000 man, 2.100.000 man en 1.700.00 man, in gunstige overweging te nemen, mits een en ander niet afhankelijk wordt gesteld van vorderingen bij het op lossen van politieke geschillen. Zorin was van oordeel, dat de mate van overeenstemming tot dusver slechts „betrekkelijk" is en niet de wezenlijke meningsver schillen betreft. Air France slachtoffer van een „grap" Een telefoontje van een onbekend gebleven vrouw dat aan boord van een niet nader omschreven Air Fran- ce-toestel een bom zou zijn gelegd, was oorzaak dat donderdagnacht drie verkeersvliegtuigen van de Franse luchtvaartmaatschappij naar het dichtsbiizynde vliegveld in de Ver enigde Staten werden gedirigeerd om te worden onderzocht. Het bleek echter een grap te zijn: aan boord van geen van de toestellen werd een bom gevonden. De toestellen konden met grote vertraging hun reis vervolgen. Eerste atoomraket van vliegtuig gelanceerd. Boven de woest'm in Nevada is vrijdag voor de eerste maal een atoomraket door een vliegtuig, dat zich in de lucht bevond, gelanceerd. Dit type raketten is bedoeld voor de strijd tussen vliegtuigen onderling. ff Ho Chi Min, de president van de communistische republiek ff Vietnam, brengt op het ogen- M blik een bezoek aan Tsjecho- ff Slowakije. Op de foto ziet men H Ho Chi Min linksJ in gesprek met de Tsjechische president M Zapotocky op het Praagkasteel. illlllllllllllllllinillllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Franse regering wint vertrouwensvotum. Internering Algerijnse rebellen in Frankrijk. De regering-Bourgès-Maunoury heeft vrijdag in de Nationale Vergadering het vertrouwens-votum over haar Al- gerjjnse politiek gewonnen. De uitslag van de stemming was: 280 stemmen voor, 183 tegen en 29 onthoudingen. De premier had de vertrouwens kwestie verbonden aan een wetsont werp, dat beoogt de Franse politie speciale bevoegdheden te geven ten aanzien van Algerijnse opstandelin gen in Frankrijk. Het belangrijkste artikel van het ontwerp is dat waarin de regering gemachtigd wordt personen voor on bepaalde tijd te interneren, die door een rechtbank schuldig zijn bevon den aan bepaalde misdrijven. Hiertoe zullen dan interneringscentra in het leven worden geroepen. Verder zijn in het ontwerp voorzieningen getroffen voor uitgebreidere bevoegdheden tot huiszoeking. Bondsraad keurt Euratom goed. De Westduitse bondsraad heeft met algemene stemmen de wet tot ratifi catie van de Europese verdragen goedgekeurd. De bondsdag heeft de verdragen op 5 juli al aangenomen zodat de west duitse bondsrepubliek de beide ver dragen (inzake de Gemeenschappelij ke Markt en Euratom) thans defi nitief heeft bekrachtigd. Daar stonden ze vrydag dan in het Zuidbevelandse dorp Kapelle.... Bir- the Wolier uit het Deense plaatsje Farso, de Griekse student Elias Bou- tos, die helemaal per trein van Pi raeus kwam gereisd en John B. Stan ley, de theologische student uit South Carolina. Onbekenden van elkaar, in een vreemd land dat ze voor het eerst zagen en in een omgeving, zo geheel anders als zU gewend zijn. Zevenentwintig jonge mensen uit negen verschillende landen en van ve lerlei kerkelUke richtingen, willen elkaar hier vier weken lang ontmoe ten rond het kruis. Daarvoor zijn ze op weg gegaan uit Amerika en India., uit Israël en Duitsland, uit Grieken land en Zwitserland, Denemarken en ook Nederland. Allemaal naar Kapel le, dat voor de tweede maal een oe cumenisch jongerenwerkkamp binnen zjjn grenzen verwelkomt. Vorig jaar kwamen er voor het eerst achttien jone-eren naar dit Zuidbe velandse dorp. Zij werkten in de boomgaarden, samen met de mensen uit het dorp, zij spraken en vormden een gemeenschap met de jongeren en ouderen uit deze omgeving. Het wa ren goede weken, ook voor de dorpe lingen en daarom vormden jongeren van alle kerken in Kapelle en Bieze- lingen als de eerste oecumenische re sultaten van dit kamp een plaatselijk comité „Vrienden van het werk kamp." Deze vrienden hebben nu ge zamenlijk dit tweede werkkamp van de Wereldraad van Kerken voorbe reid. Wij troffen het gistermiddag bij ons bezoek. De leiders, Ko Deij uit Souburg en Clive B. Reid uit Wales, konden even uitblazen, daar de zalen van het verenigingsgebouw „Obadja" gereed waren om de gasten te ont vangen. Het was van 's morgens zes uur hard werken geweest om het ge bouw, dat nog maar drie uur tevoren door bruiloftsgangers was verlaten, helemaal tot kampverblijf in te rich ten. Maar het kwam voor elkaar, met veler hulp Zoa' s voor alles wat met dit kamp te maken heeft, de grootste medewerking in deze gemeente wordt verkregen. Want dezelfde vrienden uit Kapel- le-Biezelinge zullen er bijvoorbeeld ook voor zorgen, dat de kampbewo ners maandag aan het werk kunnen. Fruit en bonen plukken, om daarmee geld te verdienen voor het oecume nisch jeugdwerk in België. Het is de jongelui namelijk niet om te doen er zelf beter van te worden. Ze hebben zelf voor de reis gezorgd en betalen bovendien nog inleggeld voor het kamp. Werken alleen is niet hun doel. Twee middagen per week blijven zij (Vervolg op pag. 7) Wisselvallig hondsdagenweer ff (Van onze weerkundige M M (medewerker). M Hoewel de hondsdagen qffi- cieel eerst op 24 juli beginnen, M zal het weer ook de komende ee M dagen een wisselvallig karakter n hebben. De koude depressie, die n gisteren over noord-west Frankrijk naar het zuid-oos- ff M ten trok. veroorzaakte, behalve ff in Groningen ook in Zeeland f| pf plaatselijk flinke buien. Te H Aagtekerke werd vrijdagavond je in een half uur 20 mm regen ff p| gemeten. In een groot deel van ji Zeeland is het nog betrekkelijk pp droog, zodat op enkele plaatsen deze buien zeer welkom zijn. Vandaag zorgt een rug van ff je hoge luchtdruk voor énkele op- ff klaringen. Een nieuwe depres- sie bereikt vandaag met regen jf Ierland en trekt geleidelijk pp ee naar het zuid-oosten waardoor ff zondag de kans op enige regen pp weer wat groter wordt. De wind, die naar het zuid-oosten |f draait, zal tijdelijk weer iets ff ff warmere lucht aanvoeren, maar ff veel verandering komt er niet §1 in de temperatuur. Zeer warm |f is het nog in een groot deel ff van Rusland, Finland en Zwe- ff ff den, waar temperaturen van ff 25 tot 30 graden Celsius voor- komen. Deze warme lucht wist ej gisteren tot Noord-Duitsland ff ff door te dringen, maar veel ver- ff der komt het niet. KORTE PREDIKATIE Ik schaam mij het Evangelie niet, Romeinen 1 16. De juli- en augustusmaand heeft een geheel eigen stempel. Een groot deel van Nederland gaat met vakantie en een groot deel maakt de vakantie van 'anderen mogelijk of verzorgt op een of andere manier vakantiegan gers. Ook onze provincie kan van toeris ten, badgasten enz. meespreken. Ver schillende dorpen lijken gedurende een paar maanden van karakter ver anderd en alles „draait" om de gas ten. Wie met vakantie gaat, ontmoet bijna altijd mensen die hij nog niet kende, de kamerverhuursterhotel-, pensionpersoneel, mede-vakantiegan gers enz. En wie thuisblijft, ook in de dorpen waar het niet storm loopt met gasten komt altijd wel met eni ge logé's in aanraking. Vaak gaan ons deze vakantiecon tacten heel goed af. Is het mooi weer, dan gaat het nog gemakkelijker. Nu staat boven deze overdenking ge schreven: Ik schaam mij het Evan gelie niet; een woord van Paulus; Men kan Paulus' leven op allerlei wij zen typeren, maar misschien i« dit woord een van de duidelijkste. Ik schaam mij het Evangelie niet... Van vroeg tot laat, overal, in alle om standigheden, op reis en thuisIk schaam mij het Evangelie niet. Hij kwam er voor uit en verkondigde zijn Heer. Elk mens die hij ontmoet te was een kans, een mogelijkheid om iemand van den levenden Heer te vertellen. Nu denk ik aan allen die hier bo ven genoemd zijn. Ik schaam mij het Evangelie niet... Het geloof kent geen vakantie. Hoe verkwikkend kaïi het zijn wanneer uw logé voor zijn ge loof uitkomt, een toerist wéét, dat zondag, zondag is. Natuurlijk nu an ders zondag dan thuis, maar toch een zondag, dan des Heren. Vaak zal het gaan om kleine din gen maar die zijn juist soms het- belangrijkst er voor uit komen wat we geloven en doen, wat we ge wend zijn en dat geldt dan voor al lemaal vaste bewoners van Zeeland en gasten. Laat ieder, zo nodig in dit opzicht zijn schroom overwinnen. Ik schaam mij het Evangelie nief... Het Evangelie is bepaald met iets om zich voor te schamen. Het is immers nog steeds de Blijde Boodschap. De Boodschap van Gods liefde in Chris tus voor ons, voor U en voor mij. Halleluja! Hansweert. (Ds. A. de Haan.). Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt, 24 gr. Oslo, zwaar bewolkt. 23 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 23 gr. Aberdeen, motregen. 12 gr. Londen, zwaar bewolkt. 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 21 gr. Luxemburg: zwaar bewolkt. 19 gr. Parijs, regenbui. 18 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 19 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 23 gr. Nice, licht bewolkt. 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 26 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 23 gr. München, regen. 18 gr. Zürich, regenbui. 18 gr. Genève, licht bewolkt. 20 gr. Locarno, onweer. 17 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 27 gr. Innsbruck, regen, 16 gr. Rome, zwaar bewolkt, 29 gr. AJaccio, zwaar bewolkt. 24 gr. Mallorca, onbewolkt. 27 gr. DE VERWACHT... PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Opklaringen maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Wei nig verandering in temperatuur. Overwegend zwakke veranderlijke wind. ZON EN .MAAN 21 juli Zon op 4.47 onder 20.49 Maan op onder 15.09 22 juli Zon op 4.48 onder 20.48 Maan op 0.23 onder 16.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1