c Kei was drieëneenhalve eeuw drempel voor torentrapdeur DE NIEUWE FILMVERSIE VAN „DE KAPITEIN VAN KOPENICK" GETUIGSCHRIFTEN VOOR 93 ZEEVAARTSCHOLIEREN STEMMEN UIT DE KERKEN BATERDAG 20 JULI 1957 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 0 DE STEEN BIJ DE TOREN VAN SEROOSKERKE (I) Volgens een oude sage werd hij door satan neergeworpen In de loop der tijden hebben velen zich afgevraagd, hoe die grote steen gekomen is bij de kerktoren van Serooskerke (W.), en waartoe hij tevoren heeft gediend. Hij is onbehouwen, lang 1,80 meter, breed 0,70 meter en dik 0,87 meter. Bij enkele kerken In de Groninger ommelanden liggen ook dergelijk grote keien, maar voor zover wij weten in Zeeland alleen te Serooskerke (W.). Over de herkomst dier stenen wordt algemeen aangenomen, dat het zogenaamde zwerfstenen zijn, die in de voorhistorische of ijstijd vanuit het noorden van Europa in de Nederlandse laagvlakte door gletsjers zijn aangevoerd. Ook de stenen van de bekende hunnebedden moeten ertoe behoren. Over de steen die tegen een kerk ligt, bestaat een legende, die een antwoord tracht te geven op de vraag, waarom zo'n grote steen juist tegen een kerkmuur een plaats kreeg. Wij willen die legende niet aan de lezers onthouden, al geldt zij niet bepaald voor de steen te Serooskerke. Toen op zekere plaats reeds enkele boerenhuizen stonden, wilden de be woners een kerk bouwen om daarin God te dienen. Door de armoede der dorpelingen vlotte het werk niet erg, zodat het leek of de satan tegen werkte, wiens doel het toch is zoveel mogelijk alle werk ter ere van God af te breken. Eindelijk was de kerk bijna klaar. Maar toen verscheen de duivel, die in menselijke gedaante op aarde rondwandelde. Oude sage Hij vroeg aan de bouwmeester, hoe deze het in zijn hoofd had gehaald een kerk te bouwen voor zijn vijand. Na een hevig twistgesprek werd overeengekomen, dat de kerk afge bouwd mocht worden, maar dan moest de bouwmeester nog voor de voltooiing zijn ziel aan de duivel door B. J. de Meij overgeven. Daar er toch nog enkele werkzaamheden moesten verricht worden, meende de duivel zeker te zijn van zijn buit en dacht zich voor lopig te kunnen terugtrekken. De bouwmeester werkte met zijn mannen in de nacht zo vlij tig, dat het werk bij het mor genkrieken klaar was. De dui vel, gewekt door het hanege- kraai, meende de tijd gekomen om zijn bezit binnen te halen. Toen hij zag dat de kerk geheel afgebouwd was, liep hij boos weg, echter spoedig terugko mende met een grote steen om hiermee de kerk te vernielen. Hij wierp de steen naar het ge bouw, maar miste. De steen kwam naast de kerk te liggen en daar ligt hij nu nog. Aldus de sage. Toestand hersteld Laten wij echter meer onze aan dacht bepalen tot de grote steen, die tegen de kerktoren van Serooskerke ligt. Ruim drieëneenhalve eeuw heeft Vlissingse Bestuurdersbond is bezorgd over het „tandartsenconflict" De Vlissingse Bestuurdersbond heeft zich met een brief tot het Verbonds- bestuur van het N.V.V. gericht om er op aan te dringen, dat het N.V.V. al zijn invloed zal aanwenden om te komen tot een bevredigende oplos sing in het zogenaamde „tandartsen conflict". In die brief wordt o.m. opgemerkt, dat „de wachtkamers der tandartsen bijna leeg zijn. Maar de enkeling die er noodgedwongen toch heen moet zo gaat het schrijven verder wordt zo zeer overvraagd, dat de tandart sen dit conflict nog jaren kunnen volhouden. Op langere termijn zou de mening van velen bewaarheid kun nen worden, namelijk dat één der partijen een groot financieel voor deel zou behalen ten koste van de Volksgezondheid. Mogelijk schuilt in hij daar gediend als drempel voor de torentrapdeur, die aan de buitenkant was. Bij de laatste restauratie van de toren in 1953 is de toegang dicht gemetseld. Onder de toren is toen een nieuwe toegang gemaakt. De steen is op zijn oude plaats aan de buitenkant blijven liggen. Nu is de oude toestand van voor de her vorming hersteld. Evenals bijna alle Walcherse dorps kerken werd ook die van Seroosker ke tijdens het beleg van Middelburg door Willem van Oranje (1572 1574) geteisterd. Toen in 1577 een hervormde ge meente met een eigen predikant was gesticht, werden kerk en toren door de Staten van Zeeland hersteld. Te voren was het een Rooms-Kathollek bedehuis. Daar een kerkeraads- of consisto riekamer nodig was, werd evenals in enkele andere Walcherse dorpen de grote ruimte onder de toren daar voor gebruikt. Omdat hier de toren trap uitkwam, werd deze dichtge metseld en aan de buitenkant van de toren een nieuwe toegang gemaakt, waarvoor de grote kei kwam te lig gen. Nieuwe consistorie nooit onder de toren geweest, zoals thans, in de roomse tijd niet en tot bijna S eeuwen later nog niet. Even als bij alle oude dorpskerken was er een noord- en een zuiddeur, hetgeen aan de kerkmuur nog te zien is. In 1859 werd achter de kerk een consistorie gebouwd. Twee jaar later werd de noorddeur dichtgemetseld, de zuiddeur was reeds vroeger geslo ten en de toegang tot de kerk kwam, zoals zij nog is, onder door de toren. Daar de consistorie te klein bleek, werd in 1880 de tegenwoordige ge bouwd. FILMS IN ZEELAND H de bekende toneelspeelster. Ten s huize van de beeldhouwster H Fiore de Henrlques (achter- H grond) heeft lady Olivier be- sprekingen gevoerd met. de M dit conflict een k«r.,"v„n waatheü; K dto maar dit mae- niet over de ruggen 1 de plannen voor de Mayflower II en thans op de plaats van ij het theater een groot blok kan- toren wil laten verrijzen. maar dit mag niet over van de arbeiders uitgevochten wor den", zo besluit de brief van de Vlis singse Bestuurdersbond. „Je komt er wel uit" met Norman Wisdom als onuitputtelijke bron van vermakelijkheid. Een Engelse pro- duktie. van beein tot eind vol humor. Nadat we enige tjjd geleden in Al- h'ambra kennis konden maken met een zondige Amerikaanse stad (The Phenix City Story) brengt Luxor (Vlissingen) een film over een soort gelijk dorp in de Verenigde Staten en wel „Het zondige dorp". De hoofdrol vervult Van Heflin, de man uit de ac tie-films, die we hier zien als predikant. Het is alsof Van Heflin de actie meebrengt, want ook hier wordt zo af en toe een fiks robbertje gevoch ten. Ondanks de humor, die de film hier en daar bezit, blijft het een ruwe vertoning. Grand (Goes) vertoont een Franse film vol gangsters in „Als Parijs ont waakt". Een groep bandieten zal een inbraak doen in het casino van Deau- ville. De man die de wacht houdt, ver geet waarvoor hjj in het casino is, zo dra hij aan de roulette-tafel zit. Hjj bemerkt de politie niet en de bende wordt op heterdaad betrapt. Ook vrouwen, die slechts om geld geven ontbreken niet in deze weinig verhef fende film. In dezelfde bioscoop draait zondag „De zoon van Anna", een Italiaanse film over de kinderhandel. Ontroe rend is het spel van de kleine jongen die gekocht van zijn ouders, assiste ren moet bij inbraken. Een aandoen lijke film. Ringrijders in Walchers kostuum naar Vlissingen. Zaterdag 27 juli a.s. tijdens vrije wedstrijd. Zaterdag 27 juli a.s. zullen zestig Walcherse ringrijders naar Vlissin gen trekken, waar namelijk de vrije wedstrijd gehouden wordt, voor de eerste maal in Walchers kostuum. Zij zullen daar de gehele dag, 's mor- gens van 9 uur tot half een geduren- Olivier oftewel Vivien Leigh, de de voorronde, en 's middags tot wo tongeveer 6 uur gedurende de grote en kleine finale kampen om de vijf wisselbekers, die beschikbaar gesteld zijn door het gemeentebestuur van Vlissingen, de V.V.V., de P.Z.C., Van den Hemel en Heinekens. In de voorronde zullen de 60 lan- Knappe weergave van Carl Zuckmayer's stuk „De kapitein van Köpenick", Electro (Middelburg) is een grandioze kome die waarin de draak wordt gestoken met het uniform en het militarisme. Een oude schoenmaker, die geen werk kan krjjgen neemt wraak op de bureaucratie, door gestoken in het uniform van een kapitein van de Pruisische garde, de burgemeester van een plaatsje in de omgeving van Berlijn te arresteren. Hij wil er op de paspoort-afdeling een pas stelen, maar komt tot de ont dekking dat Köpenick zulk een afde ling niet bezit. De film Is gemaakt naar een toneelstuk van Carl Zuck- mayer, en wordt beschouwd als een van de beste werken van de regisseur Helmut Kautner. De figuur van de kapitein van Köpenick wordt tot le ven gebracht öoor Heinz Rümann, die dit op een talentvolle wiize doet. Schouwburg, (Middelburg) brengt „Gas-oil" een Franse film over het le ven van de vrachtauto-chauffeurs, die de nachten oj> de weg doorbrengen achter het stuur van hun zware wa gens. De hoofdpersoon is zo'ri chauf feur met een eigen auto, die nog niet is afbetaald. Op een nacht overrijdt hjj een man. Wanneer de politie de zaak onderzoekt blijkt het slachtof fer een gangster te zijn. De bende laat hem niet met rust en beschuldigt hem de overreden man te hebben be stolen. Het onderwerp van de film is niet nieuw en ook het genre is niet onbekend in onze bioscopen. Ook wat het spel betreft komt de'film niet bo ven het gemiddelde uit. Alhambra (Vlissingen) besluit de ker- misweek met een daverende lachfilm 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM H Rond het Londense St. James M Theatre is reeds veel te doen geweest en een van de grote M voorvechters voor het behoud van dit oude theater is lady ciers op de twee banen op de Stee- nen Beer tegenover het postkantoor eerst 20 of (naar gelang de tijd) 22 beurten rijden, waarna de beste der tig geselecteerd worden. Deze rijden in de grote finale in tien beurten om de wisselbekers, terwijl de resteren de 30 rijders in tien beurten eveneens om bekers zullen rijden. De prijzen worden echter betwist door de voor ronde en finales op te tellen, dus over 30 of 32 beurten. Er wordt in Vlissingen gereden zo wel door le klassers, als door 2e en 3e klassers. Vooral de 2e klasserij ders worden nu in de gelegenheid ge steld om hun krachten te meten met de le klassers, temeer nu afgelopen zaterdag gebleken is, dat het peil van de 2e klaswedstrijd vrij hoog geno teerd staat. Het winnende drietal in I de 2e klas prikte zelfs zes ringen meer aan de lansen dan het winnende le klas-drietal. Hóewei dus niet alle prominenten aan de start zullen verschijnen, kan men in de Scheldestad toch een span nende strijd verwachten. In elk ge val komen de 5 wisselbekerwinnaars van vorig jaar tussen de touwen. Dat zijn Jaap van Wallenburg uit Middel burg, de res. kampioen van 1957, Lein de Pagter uit Koudekerke, Kees Lan- gebeeke uit Gapinge, Piet Roose uit Sint Laurens en Abram Maljaars uit Oostkapelle. Ongetwijfeld zullen zij alle krachten moeten inzetten om hun bekers te behouden. De Ruyter-postzegels vonden gretig aftrek Tijdens de „De Ruyterfeesten" zijn 28.000 De Ruvter-pos'tzegels, 4500 en veloppen met het bijzondere stempel, 800 eèrste-dag enveloppen en 2200 fo tokaarten van De Ruyter verkocht. Onderhandelingen over kanaal Gent-Terneuzen. De Belgische regering heeft de heer F. van Langenhove, eertijds perma nent vertegenwoordiger van België bij de Vérenigdc Naties, aangewezen als hoofd van een delegatie die met Nederland zal hebben te onderhande len over enige aangelegenheden be treffende het kanaal Gent-Terneuzen. Deze onderhandelingen betreffen o.m. de Belgische wensen inzake verbre ding van dat kanaal, een derde sluis bij Terneuzcn en de verdeling van de kosten van deze werken. Voorts zal men over voorzieningen met betrek king tot haven- en spoorwegtarieven spreken; aldus meldt de Nieuwe Rot terdamse Courant. Het ligt in de verwachting dat ook Nederland een diplomatieke figuur zal aanwijzen als hoofd van zijn de legatie voor deze onderhandelingen, welke overigens niet zozeer diploma tieke als wel aangelegenheden van vooral technisch-financlële aard zul len betreffen. Koninklijke onderscheiding voor landarbeider. De heer J. Donze te Driewegen (gem. Terneuzcn), die veertig jaar werkzaam was op de hoeve van de heer L. de Feyter—Huijssen werd onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding werd hem ten huize van de heer De Feijter dooi de heer J. Versprille als vertegen woordiger van de burgemeester van Terneuzen uitgereikt. Donderdagmiddag werd in de Lekha ven te Rotterdam de grootste tot nu toe in ons land gemaakte scheeps schroef Verscheept. Het gevaarte heeft een gewicht van 25% ton en een diameter van iets meer dan ze ven meter, het is bestemd voor een tankschip dat in Japan in aanbouw Inspecteur Belastingen gaat Oostburg verlaten. De heer O. E. Alberti te Drachten benoemd. De heer O. E. Alberti, hoofd van de Inspectie der Belastingen te Oost- burg, is per 1 september a.s. in gelij ke functie benoemd te Drachten in Friesland, een plaats, die momenteel door tal van industrie-vestigingen een enorm snelle groei doormaakt. De heer Alberti, die in 1951 in genoem de functie naar Oostburg kwam, werd reeds in 1956 benoemd tot hoofdinspecteur-titulair, in welke hoedanigheid hij dus thans zijn func tie in Drachten zal aanvangen. Toen de heer Alberti, die te Den Haag zijn opleiding tot hoofdambte naar bij de registratie ontving, zijn functie in Oostburg aanvaardde, was juist de eerste spade in de grond ge stoken voor'het nieuwe Rijkskanto- rengebouw aan het Ledelplein. Zo kon hij de gehele bouw en de inrichting van dit gebouw, waarin-ook de dienst van 's Rijks belastingen is onderge bracht, van nabij meemaken. Na het beëindigen van zijn opleiding in Den Haag arbeidde de heer Alberti enige tijd in Rotterdam als toegevoegd in specteur, waarna zijn benoeming in Oostburg volgde. Hij trad in Oost burg ook op als plaatsvervangend kantonrechter. De heer Alberti zal met genoegen terugzien op zijn „Oostburgse tijd", waarin hij zes jaar de scepter zwaaide over het aldaar gevestigde belastingkantoor; hij heeft er, zoals hij zegt „steeds prettig ge werkt". Weer druiven uit België De invoer van druiven uit België in ons land is thans wederom toegestaan, uiteraard met inachtneming van de tussen ons land en België overeenge komen minimumprijzen. IN VLISSINGEN Praktijk leert men pas aan boord van schip Welgeteld 93 leerlingen stuur lieden en machinisten van de „De Ruyterschool" Jn Vlissingen beleef den vrijdag een gedenkwaardige middag. Want op die dag ontvingen zij hun getuigschriften tijdens een bijeenkomst in één van de lokalen van de lokalen van deze zeevaartschool. De directeur van de school, de heer G. K. Brouwer, noemde deze uitrei king van de "tuigschriften zelfs een hoogtepunt voor de leerlingen, voor de leraren en ook voor de ouders van de leerlingen, die ln grote getale aan wezig waren. De heer Brouwer kon onder meer welkom heten vertegen woordigers van 't schoolbestuur ver tegenwoordigers van scheepvaart maatschappijen en ook de heer P. Vijn, oud-directeur van de zeevaart school, en ir. C. J. A. Bax, directeur van de Hogere Technische School in Vlissingen. Om twee uur kwamen de leerlin gen, die voor stuurman gestudeerd hadden bijeen om hun diploma in ont vangst te nemen. De heer Brouwer vertelde, dat van de 29 leerlingen niet minder dan 24 kandidaten waren ge slaagd. Zestien leerlingen behaalden het a.s.-diploma en acht leerlingen namen met1 succes deel aan het (zwaardere) examen voor het b.s.- diploma. „Zoals een sleutel toegang ver schaft tot een huis", .aldus de heer Brouwer, „verschaft dit getuieschrift toegang tot een goede baan". „Maar", zo zei de directeur van de zeevaart school, „het verschaft toegang en niets meer. Het hangt helemaal van jullie af of je met dit diploma verder 'omhoog zult komen. Daarvoor is ijver en een doortastende houding be langrijk". Met klem drong de heer Brouwer er b\j de leerlingen op aan om op de schepen, waar de gemeenschap klein is, een goede verstandhouding te bewaren en vooral openhartig en eerlijk te zijn. „Want aan boord", (Slot van pag.: 3) rele erf goederen, gepaard gaande met diep ingrijpende maatschap pelijke en staatkundige revolu ties?" Zie daar enkele vragen, die uit het jaarverslag bovengenoemd, naar vo ren springen en waarmee men niet al leen Tn ons land zit, maar waarmee men te maken heeft bij alle zendings- arbeid over heel de wereld. Het is geen rustige ontwikkeling meer van een bekend werk. De zending is, met al haar onderdelen, betrokken in de gisting, die er is onder de volken waar tot nu toe is gewerkt en zij heeft di rect te maken met „de steeds groter wordende kloof tussen Indonesië en het Westen, in het bijzonder Neder land". Tegenover deze moeilijkheden wordt het feit geconstateerd dat geen gene ratie van zendingsarbeiders in Indo nesië ooit zulke arbeidsmogelijkheden heeft gekend en bij alle narigheden die er zijn, blijft 't werk voortgaan en blijven de gemeenten in getal en in aantal toenemen. De nuchtere cijfers die in het jaarverslag worden ver hield, spreken in dezen toch wel een duidelijke taal. De taak, die zendings arbeiders uit ons land niet meer kun nen vervullen, wordt overgenomen door krachten die ziin voort gekomen uit de jonge kerken ginds. Gezien de verhoudingen tussen In donesië en ons land en al de moeïlyk- heden, die daaruit voortkomen en ma ken dat ook zendingsarbeiders moei lijk het benodigde visum kunnen krij gen is in de Raad voor de Zending, bljjkens het jaarverslag, wederom de vraag besproken of men niet naar een ander zendingsterrein moet omzien buiten Indonesië en Nieuw-Guinea. Met de internationale zendingsraad is contact opgenomen „omtrent de mo gelijkheid en wenselijkheid van een nieuwe missionaire verantwoordelijk- j heid elders ter wereld". 1 Een andere kwestie, die reeds in '55 te berde werd gebracht en het vorige jaar wederom ter 3prake kwam, was de zendingsarbeiders in gouverne mentsdienst op Nieuw-Guinea. Zijn deze nog wel zendingsarbeiders? De zending kan niet te nauw met het gouvernement worden verbonden. Zij moet blijven het eigen werk van de kerk. Natuurlijk is de oproep tot be zinning inzake Nieuw-Guinea van de N.H. Kerk, een stuk apart in dit jaar verslag. Alles by elkaar genomen, is dit jaar verslag toch niet pessimistisch. Een kerk kan door haar zendingsarbeiders zaaien en zal dan maar moeten af wachten zoals in de gelijkenis: „Alzo is het Koninkrijk Gods, alsof een mens zaad werpt in de grond en slaapt en opstaat, nacht en dag. en het zaad ontkiemt en groeit, zonder dat hft zelf weet hoe". Huldiging adjudant Kronenburg. In aansluitiing op ons bericht over -de huldiging van de adjudant der rijkspolitie E, Kronenburg te Leider dorp verzoekt men ons nog mede te delen, dat de heer Kronenburg in zijn Zeeuwse tijd geruime tijd groepscom mandant van de rijkspolitie is ge weest te 's Heer-Arendskerke. Hij be gon. zijn diensttijd destijds bij het korps politie-troepen. Tijdens de hul diging in Leiderdorp mocht de jubi laris, die bestuurslid is van verschil lende verenigingen, van vele zijden fraaie geschenken in ontvangst ne men. De opperwachtmeester L. de Vries uit Middelburg, die geruime tijd met de heer Kronenburg heeft sa mengewerkt, woonde de huldiging bij als vriend en als Zeeuws collega. De plaatselijke muziekvereniging bracht de jubilaris 's avonds een muzikale hulde. zo zei de heer Brouwer, „kan men niemand ontlopen. Men is daar op elkaar aangewezen en betrouw baarheid is dan een eerste vereis te". Ir. A. de Vos. secretaris van het schoolbestur, reikte daarna de diplo. ma's uit aan de best geslaagde leerlingen. Voor het a.s.-gctuigschrift was dit de heer K. D. Witvliet en voor het b.s.-getuigschrift was de heer J. van Loon ae beste. „U bent een reclame voor onze school", zo vond de heer De Vos, die namens het schoolbestuur verder een dankwoord richtte tot de directeur en de leraren. Om drie uur kwamen de geslaag de leerlingen, die met succes deelge nomen hadden aan het examen voor machinist bijeen. Met enige trots kon de directeur vermelden, dat van de 73 leerlingen niet minder dan 69 het getuigschrift hadden behaald. Een bijzonder groot aantal leerlingen 61 van de 69 slaagden voor het b.m.-getuigschrift. De overige acht kregen het a.s.-gctuigschrift. De directeur bracht naar voren, dat de geslaagde leerlingen weliswaar een belangrijke vordering hebben ge maakt door het behalen van dit ge tuigschrift, .maar",- zo zei hij. „de werkelijke praktijk leren jullie pas aan boord van de schepen", Ook wees hij er oo. dat de geslaagden pas goe de meerderen kunnen worden door eerst goed het werk van een mindere te doen. „Daarom ook zal het eerste (leerlingen)-jaar een moeilijk jaar worden", aldus de heer Brouwer. Ir. F. Struijk, chef van de techni. sche dienst, van de K.P.M. In Am sterdam en bestuurslid van de „De Ruyterschool", reikte daarna de di ploma's uit aan de best geslaagde leerlingen van de 3 klassendo heren A. Koller. G. Ch. Grevink en W. Maarse. Namens de leerlingen sprak de heer J. Wielari uit Rotterdam ten slotte een "ïïartelijk dankwoord tot de directeur en de leraren. LEZERS SCHRIJVEN Filmbeknotting, niet door de censuur Bent U tevreden als U 35 sigaret ten in plaats van de door U gekochte 20 in uw doosje aantreft? Als U con stateert dat men LT een kwart van het betaalde volle pond tekort doet In een Middelburgse bioscoop ziet men daar blijkbaar niet tegenop. Een film van het klassieke formaat pro jecteert men daar op Cinemascope- breedte. Resultaat? Van het beeld wordt deel van boven afgesneden, waardoor alle personen er als ont hoofden rondwandelen; hun hals kan men nog juist aanschouwen. Men hoort hun stem, maar hun gezicht ontbreekt, wat extra-jammer is als het de expressieve kop van Fernan- del betreft Op deze wijze een goede film nog wel een uit de „culturele serie" door beknotting te verknoeien Is een ergerlijke daad, waartegen uit naam van hen, die „het volle pond" betaalden en verlangden, een krach tig protests op zijn plaats is Een liefhebber van de goede film. (Nagekomen advi Heden overleed zacht en kalm. na een langdurig, geduldig gedragen Ih- den onze innic geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder CORNELIA HUIBER DIN A KOPPEJAN wed. van Karei Gerrlt Enters, in de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam. J. H. ENTERS Rotterdam. 19 juli '57. Middelharnlsstraat 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13