Madrileense straatveger bouwde eigen Schouwburg UK BOUPLM Sterke Wim van Est greep de derde plaats in tijdrit VOORTREKKERS TABAK DRIEHONDERD JAAR OUDE BOERDERIJ UITGEBRAND. PIJPROOKWEDSTRIJD TUSSEN AMERIKA EN NEDERLAND VRIJDAG 19 JULI 1957 PROVINOIALE ZEEUWSE O O U R AH T Snobs en hertoginnen verdringen zich rond „interessant" object (Van een speciale correspondent) Is in onze twintigste eeuw nog een Shakespeare bestaanbaar? Se- nor Cesar Fernandez, vroeger aan zijn uniform herkenbaar als straaatveger, spant zich in deze vraag bevestigend te beantwoorden. Zijn schouwburg „Cesars Hoek" is vandaag de plaats geworden, waar honderden doodgewone mensen elkaar ontmoeten, maar ook literaire snobs en hertoginnen, die evenals wijlen haar grootmoeders en overgrootmoeders op zoek zijn naar romantische zigeuners aan wie zij haar hart en de daarbij behorende chèques kunnen schenken. Hoe senor Cesar Fernandez zijn eigen kunstzinnige gaven ontdekte en zich zijn huidige roem verwierf, is gauw verteld. Reeds sedert zijn jeugd had deze brave straatveger een grote liefde voor het toneel. Maar steeds weer, wanneer hij zich als figurant bij de Madrileense schouwburg aanmeldde, zond men hem weg: zijn uniform van straatveger kwam theater-direc teuren en regisseurs niet als een aanbeveling voor. Toen besloot hij zelf schouwburgdirectur en regisseur te worden. Bij de brug van Toledo, het armenkwartier van de Spaanse hoofdstad, begon hij jonge mensen aan te trekken, die evenals hij de liefde voor het toneel voelden, >al bleef dan hun literaire kennis be perkt tot wat zij hadden opgestoken van de films in goedkope buurtbio- scoopjes. Om tragedies en blijspelen voor zijn „ensemble" zat Cesar niet verlegen. Hij schreef ze zelf en de rollen werden des avonds in de open lucht aan de spelers gedicteerd, want voor deze „Shakespeare van Manza- nares" was een schrijfmachine een te grote luxe. Bijeengebracht... Maar Madrid met zijn negen maan den winter en drie maanden van hel se hitte is voor openluchttoneel be slist niet de geschikte plaats. Toen besloot onze literaire straatveger een eigen theater te bouwen. De grond daarvoor te vinden kostte niet veel moeite. Hij nam eenvoudig een terrein aan de Manzanares, dat hem ge schikt leek en eigendom was van de stad, ervoor in beslag en begon te bouwen. De stenen werden uit de omgeving bijeen gebracht, zijn medetoneelspe lers werkten vlijtig mee en na een paar jaar achter de Py reneeën zijn de mensen nog in staat in jaren en decennieën te rekenen in plaats van in dagen en weken stond daar dan de schouwburg „Cesars Hoek" Ongeveer tachtig bezoekers kan de zaal bevatten en het toneel is groot genoeg voor „massascènes" met twintig spelers. Senor Fernandez, die niet alleen dichter en regisseur is, maar in zich ook nog de gaven van binnenhuis architect, een beeldhouwer en een schilder verenigt, heeft de zaak zelf aangekleed en dan mogen de venti latoren en de andere technische voor zieningen misschien niet model zijn, zijn publiek rond de Toledobrug stoort dat niet en de Madrileense snobs en hertoginnen vinden het al lemaal zelfs „machtig interessant". Dubbeltje entree Het speelplan van „Cesars Hoek" is, ofschoon de straatveger uitslui tend zijn eigen stukken opvoert, be slist niet eenzijdig. Blijspelen, ont leend aan het dagelijkse leven van de kleine man in Madrid, tragedies, waarin een gewoonlijk niet onbloe dige romantiek triomfen viert, stuk ken, waarin het neo-realisme beslist verrassend werkt, volgen elkaar op in bonte rij. Senor Fernandez is intussen al een hele tijd geleden ermee opgehouden, in alle vroegtemet handkar en be zem erop uit te trekken en het vuil van de Madrileense straten te vegen. Al vraagt hij dan minimale entree prijzen van een dubbeltje tot een kwartje! hij kan ervan leven en zijn toneelspelers verdienen vandaag al „gages", die het hen mogelijk ma ken, na de voorstelling hun geliefde „cana", hun biertje te nemen, dat bezig is in Spanje de wijn te ver dringen. Nederlandse gemeenten over financiering investeringen De Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft openbaarheid gege ven aan haar opmerkingen naar aan leiding van het ontwerp van de uit eindelijk door de regering verzon den circulaire aan de gemeenten be treffende de financiering van inves teringen. In een brief aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie wordt onder meer gezegd: „Wij kunnen ons niet onttrekken aan het gevoel, dat de regering met de voorgenomen maatregel de weg van de minste weerstand volgt, na melijk daar wil ingrijpen waar dit administratief en juridisch het ge makkelijkst is. In de kringen van de gemeentebesturen, maar ook ver daarbuiten, zal men het als een be wijs van machteloosheid, maar ook als een onrechtvaardigheid zien, dat de regering wel drastisch ingrijpt bij de gemeenten, maar in andere secto ren de investeringen nagenoeg on gemoeid laat. Een verbod van investeringen zonder langlopende leningen is naar onze mening alleen verant woord, wanneer het gepaard gaat met een weloverwogen regeling van de uitzonderingen. Er zal, ze ker zolang de huidige noodsitua tie voorduurt, meer dan ooit be hoefte bestaan aan een min of meer permanent overleg tussen de regering en de gemeentebestu ren", zo wordt in het schrijven ge- ,,'t KIEVITSHOES" TE ALMELO. Door gebruik van spiritus bij kachel-aanmaken. Een hevige uitslaande brand heeft gistermiddag de ruim 300 jaar oude boerdery ,,'t Kievitshoes", bewoond door de heer Brummer aan de Bar- biersweg te Almelo, in weinige minu ten volkomen verwoest. Van de in ventaris kon het televisietoestel en enige stoelen worden gered. Twintig kanaries kwamen in de vlammen om. Omstreeks 10 minuten over twee was de heer J. Huurdeman, die naast het verbrande pand woont, met zijn zoontje aan het- voetballen. Zij zagen toen dat er rook uit de boerderij op steeg, doch schonken daar verder geen aandacht aan, in de veronder stelling verkerend, dat men bezig was de kachel aan te maken. Dat was het geval. De echtgenote van de heer Brummer trachtte in de woonkamer de kachel aan te maken. Toen de vlammen niet spoedig genoeg door- IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllilll^ Eerste Nederlandse 1 handbelclub M Leden van het personeel van p een Nederlandse klokkengiete- rij te Aarle-Rixtel hebben de eerste Nederlandse „handbei- club" gevormd. Vrijdagmiddag =j om vijf uur zal deze club zich 5= in de fabriek aan het publiek voorstellen met een optreden voor radio en televisie. 1= Het „handbellen" bestaat hier- H uit, dat de leden van een ge- zeischap allen met verschillend gestemde bellen worden uitge- H rust en daarmee gezamenlijk p= muziek maken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllHllllllillllllllllllllllllllllllllIll In een bijzonder rokerige zaal in Den Haag is gisteravond de eerste radiotelefonische pijprookwedstrijd ge rookt tussen de heer Bouke Dijkstra, Den Haag, kampioen pijproker van Nederland en Robert Rudl, kampioen van de staat Michigan, Verenigde Staten. Die rokerigheid is beslist niet afkomstig geweest van de heer Dijkstra, want om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen, moest hij vooral zo weinig mogelijk rook produceren. Hij heeft het tot een goed einde ge bracht met een tijd van 1 uur, 10 minuten en 10 seconden. De heer Rudl in Michigan verloor met de niettemin respectabele tijd van 1 uur 6 minuten en 39 seconden voor zijn 3,3 gram baaitabak. Er was tijdens deze wedstrijd een radiotelefonisch contact tussen de heer Robert Rudl en de heer B. Dijkstra. braken heeft zij in de hete kachel een fles spiritus gegoten, waardoor er 'n steekvlam uit de kachel schoot. Me vrouw Brummer heeft toen de assi stentie ingeroepen van de heer Huur deman, die ogenblikkelijk met behulp van emmers water en een slang de vlammen bestreed. Het was echter onbegonnen werk. Met de grootste moeite slaagde men erin het televisie toestel en enig meubilair uit het vuur te slepen. De inmiddels gewaarschuwde brand weer stond voor een hopeloze taak. De oude boerderij brandde aan alle kanten en hoewel men met vier stra len het vuur bestreed viel er niets meer t« redden. 0 In Macon (Franse departement Saone et Loire) Is een congres gehouden van het internationale verbond ter bescher ming van de rechten van de mens. De vergadering bracht hulde aan de Franse bond „voor de waakzaamheid en moed waarmee hij zich verzet heeft tegen de gewelddaden, van welke zijde deze ook kwamen, waarvan Noord-Afrika op het ogenblik het terrein is". flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM M De Russische burgerluchtvaart I beschikt thans over een nieuw straalpassagiersvliegtuig, de IL-18 Moskva, die is ontwor- pen door S. V. llyushin. Het viermotorige vliegtuig heeft H een vljegbereik van 5000 km en een kruissnelheid van 600- 650 km p.u. 1 lis MHHmMMUHIHi Van en oeoz DE KLEINE PRINS Een verrukkelijk sprookje: „De klei ne prins" van de Franse vlieger-schrij ver Antoine de Saint-Exupéry! Ad Donker te Rotterdam heeft dit werk je, met tekeningen van de schrijver, opgenomen in zijn pocketserie. De Saint-Exupéry beschrijft een denk beeldige ontmoeting tussen een in de Sahara gestrande vlieger en een jon getje, dat plotseling van een andere planeet is overgekomen en op het eind van het verhaal weer even onverhoeds verdwijnt. Maar voordat men bij dat eind is aangeland, heeft jong én oud 'kunnen genieten van dit verhaal, waarin ae schrijver zijn fantasie de vrrje loop liet en tegelijk de gelegen heid aangreep, om tussen de regels door de draak te steken met onze se rieuze grote-mensen-wereld. MICKIE HET VOSJE Het vijfde deeltje van Ploegsma's Bambi-reeks verhaalt de avonturen van een klein vosje. „Mickie het vosje" is een modern en leerzaam prentenboek, waarmee de Zweedse schrijfster en fotografe Astrid Berg man veel eer inlegt. Met groot ge duld heeft zij opnamen van het vos- seleven en van andere dieren in actie gemaakt. Op aantrekkelijke manier gerangschikt, vertellen die foto's een boeiend verhaal. De tekst, die Cor Bruyn vertaalde, kon beperkt blijven tot korte onderschriften. Een hoekje, dat het mogelijk maakt om huiselijke gezelligheid te paren aan een kleine „ontdekkingsreis" in de natuur. ONDANKS BANDENPECH EN VAL. Anquetil liet er geen twijfel aan bestaan wie de sterkste renner is Wim van Est heeft in de tijdrit van Bordeaux naar Libourne een pres tatie van formaat geleverd: de stoere Brabander legde na een verbe ten gevecht met Anquetil beslag op de derde plaats, na Anquetil en Defi- lippis. Ware het niet, dat Van Est met twee lekke banden te kampen had gehad en een vrij zware val had gemaakt, dan zou hij beslist op de tweede plaats zijn geëindigd. Nu werd hij derde, waardoor hij zijn zeven de plaats in het algemeen klassement aan de Italiaan Defillippis ver speelde. Advertentie DE INTERNATIONALE pijprookwedstrijd Nederland-Amerika werd verrookt met Nederlands beste pijptabak: Niemeijer Voor Jacques Anquetil, specialist in wedstrijden tegen 't uurwerk is de tijdrit een prestige kwestie geweest. De jonge sterke temporijder mocht in deze 66 km lange rit over grillig draaiende wegen eenvoudig niet falen Ieder ander resultaat dan een zege zou het aanzien van de adspirant 1 Tour-winnaar hebben geschaad. An- i quetil heeft dat begrepen. Toen hij enkele seconden voor de start in Bor deaux de riemen van zijn pedalen stevig aantrok was zijn gezicht bleek zijn houding gespannen. Fel gecon centreerd stoof hij, als laatste van de 58 deelnemers over het kronkelige parcours, waarin enkele kleine heu vels de cadans der renners verstoor den. Jacques Anquetil heeft niet ge faald, integendeel, hij heeft de kans om zijn leiderspositie te ver beteren ten volle gebruikt. De rit is voor hem een volledige triomf over zijn naaste concurrenten in de algemene rangschikking ge worden. De Belg Marcel Janssens verspeelde 4 min. en 42 sec op de Fransman en de Oostenrijke/ Christian zelfs 6 min en 3 sec. De voorsprong van Anquetil werd daardoor vergroot tot bijna een kwartier (14 min. 56 sec) en met deze veilige voorsprong zal hij ongetwijfeld ook Parijs bereiken. Tijden gedrukt. De resultaten van de overige Ne derlanders waren weer matig. Ker sten, Stolker en Piet de Jonen heb ben de gehele rit in een stromende regen moeten rijden en uiteraard heeft dit hun tijden gedrukt. Ker sten werd ruim voor de helft van 't parcours, bij Branné, ingehaald dooi de grillige Pierre Ruby van Noord Oost Centraal, die met zijn 1.36.30 (ook in een wolkbreuk gereden!) lange tijd tot de als 42ste gestar te Planckaert binnenkwam de lei ding had. Koningin bezocht kamphuis Amsterdamse speeltuinbond Donderdagochtend heeft Konin gin Juliana een onofficieel bezoek gebracht aan het kamphuls „Am. sterdam-Zuid" van het Amsterdams speeltuinverbond te Valkeveen. Het bezoek was bepaald op ongeveer een uur, maar het heeft bijna twee uur geduurd. Koningin Juliana heeft na een rondgang door dit door de speel tuinmensen zelf gebouwde kamp huis. op ongedwongen wijze met de kinderen meegespeeld en gezongen. De kinderen zijn door de koningin getracteerd op taartjes, waarbij van zelfsprekend een glaasje oranje li monade werd geschonken. RONDE VAN FRANKRIJK SO°ET. IS JULI-21°ET. 19 JULI- 22"ET. ZOJ On BOfiOEAUX I.ISOURfJ SlRcmy f Choteoudun PVendom* Choteourcncult 22 Gerrit Voortuig haalde voor Bran né de Italiaan Padovan in en Piet van Est had ongeveer 12 km nodig om de al enkele dagen slecht rijdende Schellemberg te „lappen". Dit wa ren slecht schijn-succes jes, die geen prestaties van de eerste rang opleverden, al was de 1.39.20 van Piet van Est, die hem als twee de Nederlander de 17de plaats ople verde, zeer redelijk. Voor de wielrenners van de Tour de France 1957 liggen de zware berg etappes weer in het verleden. Woens dag werd de negentiende etappe over 19-'t km van Pau naar Bordeaux verreden waarin de laatste uitlopers van de Pyreneëen voorkwamen, zoals r'" foto laat zien. „SHAKESPEARE VAN MANZANARES"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7