mmoRv 1 Overlevende „Neutron" vertelt verhaal van de ramp Optimistisch Engels witboek over ontwapeningsoverleg NOORDZEE BIEDT DE VISSEN GROOT VOEDSELOVERSCHOT DE RUYTER-EXPOSITIE TROK REEDS 4000 BEZOEKERS. VRIJDAG 19 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE CObRANT 8 MENINGSVERSCHIL BETREFT VOORAL KERNWAPENS In beginsel overeenstemming over een aantal kwesties „De vooruitzichten op een beperkt akkoord over de ontwapening zijn sedert maart j.l. toen de subcommissie der Ver. Naties voor ontwape ning haar werk hervatte verbeterd", zo verklaart de Britse regering in 'n witboek over de stand van zaken bij de besprekingen. Dit witboek is don derdag gepubliceerd met het oog op een debat over deze kwestie, dat volgende week in het Lagerhuis zal worden gehouden. De Britse regering stelt vast, dat er in beginsel overeenstemming be staat over een aantal kwesties. Bij voorbeeld over het feit dat de Sow- jet-Unie en de V.S. in het eerste stadium van de ontwapening hun troepensterkte tot 2.500.000 man zou den moeten verminderen. Voor Enge land en Frankrijk zou een plafond van 750.000 man gelden. (Men moet echter nog vaststellen, wat er in dit verband onder „troepen" moet worden verstaan). Voorts moeten al le straten in dit eerste stadium hun klassieke bewapening beperken door een uitwisseling van lijsten met wa pens, die onder internationaal toe zicht in depot zouden moeten wor den gehouden. (De gang van zaken met deze lijsten moet echter nog wor den geregeld). Ook zouden de mili taire begrotingen moeten worden be snoeid. Tevens is men het er over eens dat door middel van controle van uit de lucht en te land gewaakt moet worden tegen een eventuele verrassingsaanval. Tenslotte deelt men naar het schijnt de mening, dat men in eerste instantie beter naar een gedeeltelijk dan naar een volle dig ontwapeningsakkoord kan stre ven. Twee Kamers van Koop handel adresseren ovc* Euromarkt. De kamers van koophandel en fa brieken voor Amsterdam en Rotter dam hebben een zeer uitvoerig adres, voorzien van bijlagen, gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal betreffende het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag tot oprich ting van de Europese economische ge meenschap. Daarin komen zij tot de slotsom, dat zo ons land mocht besluiten tot de E. E.G. toe te treden, dit toch niet zon der voorbehoud zou dienen te geschie den. Genoemde kamers van koophandel zijn van oordeel, dat bij een toetre ding van ons land tot de Europese Economische Gemeenschap o.m. zal moeten komen vast te staan: 1. Dat bij de toepassing van het verdrag rekening wordt gehouden met de speciale taken van Neder land op het gebied van exportex pansie en werkgelegenheids creatie zulks o.a. voortvloeiende uit de grote bevolkingsaanwas hier te lande en met de bijzondere re latie tussen de Nederlandse econo mie en de in Indonesië werkzame cultuurondernemingen, 2. Dat de bijzondere positie, wel ke Nederland op het gebied van internationale dienstverlening in neemt erkenning vindt doordat in de gemeenschap met name op ver voersgebied in de toekomst geen politiek zal worden gevoerd, welke aan ons land bij de uitoefening van deze dienstverleningsfunctie door onze zeevaart, zeehavens, binnen vaart en wegvervoer belemmerin gen in de weg zou leggen dan wel onze vervoerstakken in een minder begunstigde positie zou plaatsen. 0 Op een verkoping ln Londen ls een nog niet gepubliceerde reeks liefdesbrie ven, die George Bernard Shaw in zijn jonge jaren heeft geschreven, voor 780 pond sterling aan een Amerikaanse han delaar verkocht. Hij kocht ook voor 1300 pond 41 brieven van de Amerikaanse sahrljver Nathaniel Hawthorne. BEWAKING (I) Twintig minuten lang hebben gisteren in het gerechts gebouw te Wolverhampton (Enge land) politie-agenten de .deur van twee arrestantencellen bewerkt. Eén van de collega's had namelijk de sleutels van de celdeuren verloren, en de hoofdbewaker moest aan het begin van de zitting met een rood hoofd de president van de rechtbank vertellen dat de arrestanten nog op gesloten zaten, en dat er ernstige pogingen in het werk waren gesteld om ze te bevrijden. BEWAKING (II). De verslaggever van een Amerikaans radiostation, Pat Michaels is er in geslaagd met een consumptiebon, waarop zijn naam en „pers" vermeld stonden, de atoom- proefterreinen van Las Vegas te be treden. Michaels was in gezelschap van 'n luitenant-kolonel, toegevoegd aan de inlichtingendienst van de commissie voor atoomenergie. Toen de wacht- Eost hem om zijn speciale toegangs- ewijs vroeg, overhandigde Michaels hem een bon voor een cocktail in een bar van Las Vegas, een normale perskaart en een rijbewijs. De wacht post zocht de naam van Michaels op de lijst van personen die een spe ciaal toegangsbewijs hebben, vond deze uiteraard niet maar schreef daarop, zonder verder iets te vra gen, een toegangsbewijs uit. Michaels kon de proefterreinen be treden, keek overal rond en werd niet eenmaal aangehouden. Op het gebied van de kernwa pens en de proeven hiermee is men het nog niet eens. De Russen willen de proeven onmiddellijk la ten staken, terwijl de westelijke afgevaardigden een dergelijke maatregel willen verbinden aan 'n verbod om kernwapens te ver vaardigen. In het' witboek worden niet de Amerikaanse voorstellen voor een gedeeltelijke ontwapening behan deld, omdat Stassen nog niet het gehele plan heeft ontvouwd. Explosie op Amerikaanse onderzeebootjager: 3 doden. Woensdagavond heeft zich aan boord van de Amerikaanse ouderzee- bootjager Somcrsworth, ter hoogte van Long Island, een ontploffing voorgedaan waardoor drie opvaren den zijn omgekomen en drie ernstig gewond werden. Volgens de Amerikaanse kustwacht is er geen brand uitgebroken op de Somersworth. Het schip is ook niet gezonken. Later is door een woordvoerder van de Amerikaanse marine gezegd, dat de gewonden door het passagiers schip Queen Mary ter behandeling aan boord zijn genomen. Zij zouden naderhand door een Amerikaans ma rineschip overgenomen worden. GEEN PLAATS VOOR ONGERUSTHEID. Onderzoek naar aandeel zandspiering in vismenu De vlsserybiologen van het Rijksin stituut voor Vlsserijonderzoek hebben ln een bulletin aan alle vissers en re ders vanmorgen verklaard, te hebben moeten concluderen, dat er een groot voedseloverschot in de Noordzee moet zyn en dat dit overschot zonder ge;- yaar voor de visstand door de visserij kan worden uitgedund. Deze verklaring is gevolgd op de on rust. die de laatste weken ging heer sen by reders en vissers, sinds de Ne derlandse vissery zich intensief ging bezighouden met de vangst van de z.g. zandspiering, een vet visje, dat voor de bereiding van vismeel en visolie byzonder geschikt is en in grote hoe veelheden wordt aangebracht. Men weet van de kant van de visse ry de slechte vangsten van de „gewo ne visserij" aan het overbevissen de zer zandspiering. Volgens de weten schapsmensen moet de oorzaak niet worden gezocht in de zandspiering- visserij, maar in de Noordzeevisserij als geheel. Te veel schepen vissen op de Noordzee op klein bestek bij elkaar en men maakt op deze wijze de aan spraken op het kapitaal, dat er aan vis aanwezig is, te zwaar, zodat dit kapitaal langzaam maar zeker in teert. 't Instituut zal echter zodra zou blijken dat de vissery op zandspie ring een bedreiging gaat vormen voor de overige visstand, niet aar zelen de nodige stappen te onder nemen. Thans bestaat daartoe volgens het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek nog geen aanlei ding. De industrieyisserij op zandspiering heeft eind mei 1957 intrede gedaan by de Nederlandse zeevisserij, toen een dertigtal Nederlandse kotters zich by de grote vloot van Deense, Duitse en Noorse schepen, die uitsluitend voor de vismeelfabrieken vissen, heeft ge voegd. Het Rijksinstituut te IJmuidcn heeft zich daarop afgevraagd: wat zülteri de'gfeVol'gén zyn voor de vis stand Welke invloed heeft deze vis serij op de- vangsten van de andere visserij Snelheidsrecord voor Vliegtuigen verbeterd De Britse maatschappij „English Electric" heeft woensdag medege deeld, dat het jachtvliegtuig P-l, een produkt van de maatschappij, snel ler heeft gevlogen dan het bestaan de wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen, dat met 1822 kilometer per uur op naam staat van een Fairey Delta-2. De snelheid van de P-l is niet bekendgemaakt. De P-l is een éénpersoons weer- en windjager. Op de foto de testpiloot Roland Beaumond, die bij de behaalde snel heden lasst kreeg van de hitte door dat hij bijna de warmtegrens van 2400 km. p.u. bereikte. Voedselbron De zandspiering is zonder twijfel, aldus de bevindingen van het Insti tuut, een belangrijke voedselbron voor haring, makreel, kabeljouw, wijting e.d. Allerlei platvissen eten ook vol wassen zandspiering. De hoeveelheid zandspiering, die naast ander voed sel gegeten wordt, verschilt echter van seizoen tot seizoen en van plaats tot plaats. Vissen die uitsluitend zand spiering eten zijn niet bekend. Onderzoekingen zijn gaande om in verschillende gebieden vast te stellen, welk aandeel de zandspiering heeft in het menu van diverse vissoorten. Japanse boer heeft genoeg van Amerikaanse bommen werpers Een Japanse boer op Hokkaido heeft de autoriteiten meegedeeld, dat hij deze maand zal beginnen met een zelfmoordbetoging in het oefengebied van Amerikaanse bommenwerpers in de omgeving van zijn boerderij. De boer, Nosaki, zei, dat het beter is te sterven dan nog langer de vliegtui gen te verdragen, die duizend maal per dag op veertig meter hoogte over zijn woning vliegen. VoK-,t' Nosaki heeft zijn vrouw door de vliegtuigen een zenuwoverspanning gekregen. Andere gezinsleden zijn hardhorend geworden, vee is omgekomen en ne gen koeien geven geen melk meer. Ganzen op snelverkeersweg als koppel brokkenmakers eè Op de Leeuwarderweg te Am- j|| H sterdam heeft zich een moder- ne versie van het sprookje van Moeder de Gans afge- ee speeld. Zonder zich aan de ver- keersregels ten aanzien van ee H overstekende „voetgangers" te ee storen, stale een koppel gan- ee ee zen deze drukke snelverkeers- m se weg over. Personenauto's, die ee aan beide kanten naderden, ee stopten om de ganzen voor- rang te verlenen. Maar de bestuurder van een ee trekker met oplegger had niets in de gaten, passeerde de voor ee hem stil staande wagen en i§ reed pardoes tegen de auto op, H die aan de andere kant van de weg geduldig stond te wach- H ten. Bij deze botsing werd een ee in de personenauto zittende ee jongen licht gewond. De twee auto's liepen schade op. Het politierapport vermeldt lako- §f xiiek: „Dc ganzen zijn doorge- ee lopen". M Op het vliegveld van Caïro in ee Egypte is met een K.L.M.- vliegtuig de lcist met het stof- felijh overschot van Aga Khan m aangekomen. Op de foto ziet s êe men de met rouwkransen over- se M dekte kist omringd door Is- es maïli-leiders. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Vriendelijkheids- ambassadrices" naar Vierdaagse. Er komt een nieuw element in de 41e vierdaagse van Nijmegen, die volgende week dinsdag begint. De internationale vierdaagse afstand marsen van dit jaar krijgen hun „vriendelijkheids-ambassadrices". Een aantal Belgische jongedames, die tijdens de wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel als „gastvrou wen" zullen optreden, komen naar Nijmegen om daar bij de wandelaars belangstelling te wekken voor deze tentoonstelling. Ook de Belgische parachutisten zullen, de traditie getrouw, weer landen in de polder bij de Waalbrug. Maandagmiddag zullen 30 van deze Belgische militairen in de Ooypolder gedropt worden. Dertienjarige redt knaap van verdrinkingsdood Gisteren was de 12-jarige Wouter P. aan 't baden in de Binnenhavenkom te Scheveningen. Op 'n gegeven ogen blik raakte de jongen in moeilijkhe den. De dertien jarige Bernhard K., begaf zich te water en wist Wouter, die zich tien meter van de kant be vond en reeds in bewusteloze toestand verkeerde, te grijpen. Hij zwom met hem naar de kant terug en gaf hem over aan twee burgers, die zich ook al te water hadden willen begeven. Met succes paste men op de drenkeling kunstmatige ademhaling toe, waarna de jongen naar het Juliana kinder ziekenhuis is overgebracht. Verlaging gewichtsgrens baconvarkens voor export. Bij de tot dusverre geldende voor waarden wordt meer bacon geprodu ceerd dan de Engelse markt kan op nemen. Naar aanleiding daarvan heeft het produktschap voor vee en vlees besloten door middel van een vernauwing van de gewichtsgrenzen voor baconvarkens de uit te voeren hoeveelheden bacon aan te passen aan de vraag. Met ingang van maan dag 22 juli kunnen slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 70 kg voor de berei ding van bacon worden bestemd. (Slot van pag. 1) en dat is ook gebeurd dat er een enthousiaste groep komt aan- marcheren, onder het zingen van het aloude lied over de blauwge- ruite kiel! Het zijn trouwens niet altijd uitsluitend kinderen, die tot 't zingen van dit lied geïnspireerd worden, want onlangs vertrok er een r.-k.-vrouwengroep uit Breda, eveneens luidkeels zingend, zo ver klaarde ons de heer Koster. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Veel te zien. Er is veel te zien op deze expositie. Tal van voorwerpen, documenten en schilderijen, die de verschillende pe rioden uit het leven van De Ruyter duidelijk in beeld brengen. Dat is mede een gevolg van het feit, dat nen thans in de gelegenheid is ge weest een afzonderlijke, complete collectie samen te stellen, die als het ware „chronologisch" kon worden opgesteld. Het deel van het nieuwe llllllllllllllllllllllllllllllllllll bejaardentehuis, dat men hiertoe heeft gebruikt, leent er zich uitste kend voor. Diverse kamers sluiten op elkaar aan en voorts had men dan nog de beschikking over een ruime zaal, als „slotstuk" van het geheel, Voor de bezoekers is er boven dien nog een praktische, gestencilde handleiding beschikbaar, naast de officiële catalogus," en juist die hand leiding is voor het verzamelen van indrukken erg nuttig. Enthousiaste bezoekers kunnen zich verder nog een getrouwe kopie aanschaffen van het originele lakstempel van De Ruyter en voor buitenlanders zijn er folders beschikbaar in Frans, Duits en Engels, terwijl ook voor pas sende souvenirs is gezorgd, in de vorm van prentbriefkaarten en speldjes. De Vlissingse „De Ruyter-tentoon- stelling", zo kan men concluderen, is op een alleszins aantrekkelijke wijze ingericht en verdient de grote be langstelling te behouden, die z\j in ieder geval tot op heden al gekregen heeft! Het Wereldgebeuren Monarchie Lui» Carrero Blanco is niet do minste in het rijk van de Spaan se dictator generaal Francisco Franco. Hij ls hoofd van 's generaals kabinet. Allerlei papieren waaronder Fran co zijn handtekening moet zetten, moet hij eerst bekyken. Aan hem was in het begin van deze week ook de eer beschoren, om in het parlement offi cieel mee te delen, dat in Spanje dc monarchie zal worden hersteld, wan neer Franco overlijdt of als staats hoofd aftreedt. Hij zei. dat het ko ningschap „traditioneel en katholiek zal zjjn en dat het getrouw de begin selen van het regime zal dienen". Men verwacht, dat de volgende koning de thans negentienjarige prins Juan Car los zal zyn al heeft diens vader, de graaf van Barcelona gisteren te Ge- nève verklaard dat hjj geen afstand zal doen van zijn aanspraken op de troon. „Zijn koffers slaan eepakt." Maar wie ook de toekomstige Spaan se koning is. hij zal c- heeft Blanco direct erbij gezegd niet de zelfde macht hebben »lg generaal Franco. Want Franco was „een bui tengewoon man die de burgeroorlog won en Spanje veroverde". Gisteren was het eenentwintig jaar geleden, dat de Spaanse burger oorlog tot uitbarsting kwam. Op 18 juli 1936 was de leider van rechts, Sotero, door een links moordcomman do om het leven gebracht. Het leger, dat door deze moord werd opgeschrikt ondernam in de nacht van achttien op negentien juli een tegenrevoltc. De re gering had echter voorlopig succes met een moedig, maar gevaarlijk middel: zij onthief de manschappen van hun gehoorzaamheidspllcht tegen over de officieren. De soldaten rea geerden prompt met het afzetten en in vele gevallen met het doden van hun meerderen. Alleen in Afrika, waar Spaanse fronttroepen lagen, ging de %'lieger niet op. Met Italiaanse en Duitse vliegtuigen liet Franco, die daar bevelhebber was, troepen naar Spanje vervoeren en zelf plaatste hij zich te Tetoean aan het hoofd van de opstand, die zich snel voortplantte. Spanje werd, alvorens Franco „de burgeroorlog won en het land vero verde", een waar bloedbad. Vele „vrij willigers" uit andere staten mengden zich in de strijd. Spanje word daar door ook: het proefterrein voor aller lei nieuwe wapens. Met straffe hand heeft Franco tot dusver geregeerd. Van op positie kon m zijn regeringspe riode tot dusver geen sprake zjjn. Maar, zoals minister Bianco in zijn speech voor het parlement eveneens uiteenzette: hij is wel van plan om het mogelijk te maken, dat de parle mentaire debatten een groter terrein bestrijken. Er zijn tekenen dat langza merhand in Spanje, dat door Franco werd teruggedrukt in 'r. Middeleeuw se dut, toch de geesten in beweging komen, zodanig dat zcifs deze dicto- tor het raadzaam acht om een veilig heidsklep open te zetten. Tijdens de zitting waarin Blanco sprak, was ui gebleken, dat men zich niet zoals voorheen ertoe bepaalde zijn „auto matische goedkeuring" te verlenen. Bij het wetsontwerp voor een nieuwe regeling van het technisch onderwijs (dat ten doel heeft het aantal inge nieurs te doen toenemen) waren er zo. waar afgevaardigden die zich van stemming onthielden en zelfs 49 te genstemmers.... Er doen overigens geruchten de ronde, dat net by de vaag aan geduide veranderingen in het Spaanse parlementaire stelsel niet zal blijven, maar dat Franco zich wil ont lasten van zijn werkzaamheden als regeringsleider. Men zegt. dat hij van plan is om in de nieuwe ontwikkeling meer de rol te spelen van de hoogste scheidsrechter, dus als staatshoofd zonder meer. Zijn voorzitterschap van de ministerraad zou hij volgens die geruchten in handen willen leggen van een vertrouwen man. En die vertrou wensman zou ci-'m diezelfde Luis Car rero Blanco móe! en zijn. Al met al is een minder despotische ontwikkeling in Spanje mogelijk. Maar het valt niet te verwachten, dat Franco en Blanco de Spanjaarden naar een modern democratisch stel sel zullen voeren. VRESELIJKE SECONDEN FRANCISCO FRANCO ...straks arbiter?... Wal bereikt, dank zij Papoea's Na een duidelijk fatale bescha diging van het vliegtuig volgden voor de inzittenden vreselijke se conden, toen de „Neutron" naar het scheen over de linkervleugel omlaag viel. Dit vallen ging zeer snel; de schattingen oter de duur variëren van één tot vijftien se conden en daarna kwam de crash, die gepaard ging met het desin tegreren van alles, het snijden van de stoelriem in het lichaam en direct daarop de vuurstorm. Dit seinde de heer H. O. Wage naar, een van de overlevenden van de ramp met de KLM-Superconstel- lation Neutron by Biak. Het A.N.P. had aan mr. J. O. de Rijke, een andere geredda, gevraagd, over zijn bevindingen te berichten, maar de heer De Rijke kon aan dat verzoek, in verband met zÜn toe- stand, geen gevolg geven. In zyn plaats gaf de heer Wagenaar een relaas. Hij deelde mede dat na een norma le start het gebruikelijke praatje van de gezagvoerder over de omroep-in- stallatie in het vliegtuig volgde. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig waren verdwenen en het toestel van het vliegveld wegvloog, was er door de ramen van de kajuit buiten niets meer te zien. De pur ser was bezig met het uitdelen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep-installatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en heren, over circa een minuut kunt U de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam." De heer Wagenaar bericht dan verder, dat naar zijn mening de mi crofoon opvallend haastier werd afge sloten. Direct daarop, aldus de heer Wagenaar, werd een botsin" gevoeld, toen waarschijnlijk de linkervleugel met iets in aanraking kwam met een droog eh brekend geluid. De heer Wagenaar herinnert zich dat hij na de val van het vliegtuig beklemd raakte tussen wrakstukken. Hy slaagde erin door achteruit te kruipen, los te komen, en lag daarna in zêe met rondom hem heen bran dende benzine. De heer Wagenaar was er aan vankelijk van overtuigd, dat hij de enige overlevende van het ongeluk was, omdat hij op het eerste ogenblik nergens een levend wezen kón ont dekken. Nadat het vuur minder was geworden en nadat de heer Wagenaar zich had ontdaan van zijn bovenkle ding, slaagde hij er in, naar by zelf zeert tot zijn verwondering, zijn vrouw terug te vinden en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervolgens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, gezocht naar drijfmiddelen die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmogelijk geweest de wal te be reiken indien niet op tijd de Papoen- vlerkprauwen waren verschenen, al dus besluit de heer Wagenaar zijn mededelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5