PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Frans regeringswaarnemer s met Algerijnse nationalisten prak Mislukte staatsgreep in Egypte Vlissingse De Ruyter-expositie trok reeds 4000 bezoekers de BILT Onderzoekers van ramp „Neutron" vertrokken VERWACHT... 2GQe jaargang - no. 163 Dagbladultgave van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.j fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per enm. Min lm. p. advertentie tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. S regel») >3 cent p. regel met een minimum /an 1.—. ..Brieven of adre* ourcau v. d. blad" 25 cent meer. 31ro no. 35WOO P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 6J, telefoon 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Nleuwdraat 43, telefoon 20: Temeu/en. Brouwerijstraat 2; y.icr:k: N. Bot traat 24. tel. 2 SENSATIE IN PARLEMENTAIRE KRING Wellicht verliest Bourgès-Maunoury nu (onmisbare) conservatieve steun In Franse parlementaire kring is gisteren enige sensatie verwekt door de bekendmaking dat een lid van het secretariaat van de mi nister van buitenlandse zaken onlangs heeft geconfereerd met ver tegenwoordigers van de Algerijnse nationalisten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren toegegeven, dat een Franse waarnemer, Goeau-Bissonnière genaamd, aan het begin van deze maand naar Turns is gezonden ter bijwoning van het congres van het Internationaal Verbond van Vrije Verenigingen en om te spreken met „Algerijnse vakverenigingsleiders die nauwe betrekkingen met de opstandelingen onderhouden". De woordvoerder zei dat Pineaus waarnemer met hen gesproken heeft over het standpunt van de opstandelingen ten aanzien van mogelijke onderhandelingen met Frankrijk. Na zijn terugkeer in Frankrijk heeft de waarnemer ver slag uitgebracht aan de premier en de minister van buitenlandse zaken. Officieel weigert de Franse rege ring met de nationalisten te onder handelen zolang deze niet akkoord gaan met een staking van het vu ren. Tot dusver is de minderheidsrege ring, die voornamelijk uit radicalen en socialisten bestaat, in leven geble ven door de steun van de gematigde conservatieven, die haar hebben ge steund op voorwaarde dat zij streng blijft optreden tegen de opstandelin gen in Algerije. Vandaag wordt in de Nationale Vergadering gestemd over een wetsontwerp om de rege ring uitgebreide politieke bevoegdhe den te geven ter bestrijding van de Algerijnse opstandelingen Mn het Franse moederland. Aan deze stem ming is de vertrouwenskwestie ver bonden. Men vraagt zich af, of de conservatieven de regering na de onthulling van gisteren nog wel zul len steunen. In een drietal hoofdstraten van Algiers zijn donderdagavond aansla- Ongeregeldheden in Poolse badplaats. Politie en militietroepèn hebben dinsdagavond in de Oostzeebadplaats Sopot van de vuurwapens gebruik moeten maken om 2000 mensen te verspreiden, dife schade aanrichtten in restaurants en café's. Het waren vol gens een Pools blad merendeels jon gelui uit Warschau, Lodz en andere steden, die naar Sopot waren geko men ter gelegenheid van een inter nationaal jazzfestival. Dc moeilijkhe den begonnen toen aan een aantal jongelui toegang tot een nachtclub werd ontzegd. Er is een aantal arres taties verricht. Voor een rechtbank te Frankfort is woensdag een 28-jarlge moordenaar van een 10-jarig jongetje berecht. De be klaagde leed evenwel In zeer ernstige graad aan tuberculose, zodat men hem op de beklaagdenbank deed. plaatsnemen In een glazen kooi, die van een omroep installatie was voorzien voor het con tact met de rechters. In 191/5 werd het bevrachtingsschip ,fHa 1" van de Duitse marine bij een van de toegangsvaarten van de Wil helmshaven in Duitsland door een Engelse bommenwerper tot zinken gebracht. Voor de herstelwerkzaam heden aan de Raedersluis heeft men thans het wrak gelicht en ligt het als een voorwereldlijk zeemonster op de wal. gen gepleegd, waarbij een Franse of ficier van politie om het leven is gekomen. Vier politiemannen liepen verwondingen op. In Tlemco in liet Oosten van Al giers is een handgranaat in een café geworpen. Twee mensen werden ge wond. Twee luitenants bij auto-ongeluk gedood Op de weg Zwolle-Hoevelaken, bij de overweg onder de gemeente Putten is gisteravond, door nog onbekende oorzaak, een particuliere auto met vier tweede luitenants tegen een boom gereden, met het gevolg, dat twee der inzittenden het leven verloren. De omgekomenen zijn de ongehuwde 21- jarige J. M. C. Jacobs uit Den Haag en de 21-jarige eveneens ongehuwde J. A. K. Kolstee uit Rotterdam. Van de overige twee inzittenden is er een zwaar gewond en de andere minder ernstig. Het zijn respectieve lijk de 20-jarige J. E. Heesbeen uit Haarlem en de 20-jarige L. A. A. Ve raart, eveneens uit Haarlem. Zij zijn beiden in het Centraal militair hospi taal in Utrecht opgenomen. De slachtoffers maakten alle vier deel uit van een zware mortier-bata- jon uit de legerplaats Ermelo. De toestand van de twee gewonde militairen is bevredigend. Zij hebben beide een zware hersenschudding en vleeswonden. HET DOEL OORZAAK VASTSTELLEN. Ook familie van overlevenden in „Meson" Met de Super-Constellation PH- L.K.V. „Meson" zijn donderdag avond van Schiphol met bestem ming Biak de deskundigen, die 'n onderzoek zullen instellen naar de oorzaak van het ongeluk met de „Neutron", vertrokken, uitgeleide gedaan door de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, de bedrijfsdirecteur vluchtproduk- tie, de heer J. A. Bach en nog ver scheidene andere leidende figuren van onze nationale luchtvaart maatschappij. De vooronderzoeker van luchtvaart ongevallen in Nederland, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, zal op Biak worden vertegenwoordigd dooi de heren C. L. Gosen, inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst en A. W. Fournier adjunct-inspecteur van de ze dienst, voor wie plaatsen in de „Meson", waarin 76 passagiers zaten waren gereserveerd, evenals voor vier K.L.M.-deskundigen. De gouverneurvan Nederlands Nieuw-Guinea zal een commissie van onderzoek instellen of heeft dit reeds gedaan. De beide vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M.-deskundigen bieden bij aan komst op Biak hun diensten voor het onderzoek aan. Hoelang dit onder zoek zal duren is op dit ogenblik niet te zeggen, maar aangenomen mag worden, dat de luchtvaartex perts, die gisteravond uit Nederland zijn vertrokken, pas over enkele we ken zullen terugkeren. De heer G. C. Wansbeek, die als leider van de K.L.M.-deskundigen wordt uitgezonden, heeft gedurende zes jaar als inspecteur bij de rijks luchtvaartdienst gewerkt en mag als zodanig een deskundige bij uitstek worden genoemd. Op Schiphol vertelde hij, dat hij over niet meer gegevens beschikte dan die, welke algemeen bekend zijn. Toen het ongeluk met de „Neutron" gebeurde, bevond hij zich met vakan tie in Zeeland. Hij zei dat de deskundigen al het mogelijke zullen doen om de oorza ken van het ongeluk objectief vast te stellen, met het doel om soort gelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. Uit een en ander blijkt, dat de commissie, die na aankomst van dc deskundigen op Biak in zijn definu tïeve vorm zal worden samengesteld, door onderzoek van materiaal het verongelukte toestel, door ge sprekken met de overlevenden en met de luchtvaartautoriteiten ter plaatse, hoopt voldoende aanwijzin gen te krijgen om de toedracht van en de omstandigheden, waaronder de ramp plaats vond, nauwkeurig vast te stellen. 'Op uitnodiging van de K.L.M. zijn enkele familieleden van de over levenden met de „Meson", die on der gezagvoerder Arriens stond, naar Biak vertrokken. De ouders van de stewardess van de „Neu tron", de heer en mevrouw Klein- Klouwenberg bevonden zich in de I.C.A.-hal, toen de heren I. A. Aler en J. A. Bach de familiele den een goede reis kwamen wen sen, verder de heer en mevrouw J. de Boer, ouders van de heer S. M. de Boer van de K.P.M. te Biak, mevrouw G. Leiker, moeder en de heer F. R. de Vries, schoon vader van de gouvernementsarts D. L. Leiker, wiens echtgenote en kinderen bij de ramp om het le ven zijn gekomen. De president directeur van de K.L.M. heeft zich geruime tijd met deze familiele den onderhouden. Kroesjtsjew wil naar Amerika Een Russisch diplomaat heeft gezegd, dat de leider van de Russische com munistische nartii. Nlkita Kroesjts jew. een uitnodiging voor een bezoek aan de Ver. Staten gaarne tegemoet zou zien, De tweede secretaris van de Russi sche ambassade te Washington, Gorsjenew zei, dat Kroesjtsjew gaar ne de reis zou maken als een tegen bezoek van president Eisenhower aan Rusland. De Russische leider, die nogal reis lustig is, heeft in bet. verleden al la ten doorschemeren, dat hij wel graag een bezoek aan de Ver. Staten zou brengen. Maar de Ver. Staten hebben dit Idee nooit aangemoedigd. Hoe dat zij. de verklaring van de tweede secretaris van de Russische ambassade, die werd afgelegd tijdens een interview voor een r-dio-statlon van de hoofdstad, kwam slechts een paar uren, nadat president Eisenho wer had laten doorschemeren dat een bezoek van de Russische minis ter van defensie, Georri Zjoekow, welkom zou zijn. De Russische ambassade, die ge woonlijk nergens commentaar op wil leveren, heeft het idee van Eisenho wer onmiddellijk een goed idee ge noemd. Regering schenkt 10.000 voor slachtoffers in Iran De Nederlandse regering heeft een bedrag van f 10.000.— ter beschik king gesteld van de regering van Iran voor de aankoop van goederen ter le- I niging van de nood ontstaan door de j recente aardbevingen in dat land. Reeds eerder heeft de Nederlandse regering bij monde van de tijdelijk j zaakgelastigde mr. N. van Dql haar deelneming doen betuigen. Prins Bernhard heeft donder- j§ M dag in Zaandam een nieuvje |j H munitiefabriek geopend. In de- H ze fabriek wordt de zgn. .50 munitie vervaardigd. Op de bo- venste foto ziet men hoe de prins, na de officiële opening, H aan de president-commissaris EE H de versierselen uitreikt, beho- rende bij het commandeur- H schap van Oranje Nassau. Op EE de onderste foto kijkt de prins =Q naar de werkzaamheden aan 71. een moderne draaibank. Naast H de prins de Amerikaanse am- H' bassadeur in ons land, de heer ËE- 'Philip Young. lllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllll Velsens recherche heldert zeven inbraken op. In de laatste weken zijn zeven in braken gepleegd aan de zuidzijde van IJmuiden, daar waar zich de kleine industrie en het visserijlaboratorium bevinden. Na langdurig posten heeft de recherche thans de vermoedelijke dader in handen gekregen. Het is de 39-jarige analyst uit IJmuiden, C. J. W., die bekende de hand te hebben gehad in alle zeven inbraken. Nadat W. het hele Visserijlabora torium had onderzocht, een ruit had verbroken en de brandkast had ge forceerd, bleek er niet meer dan bij na 200 gulden te worden vermist. Ook na inbraken in andere industriekan toren was de buit zeer gering. De man is in verzekerde bewaring ge steld in afwachting van zijn trans port naar de Haarlemse justitie. IN APRIL VAN DIT JAAR Samenzwering van officieren en politici. In Cairo is donderdagavond mee gedeeld, dat er een mislukte staats greep tegen het regime van president Nasser is gepleegd. In de mededeling wordt verklaard, dat 'n samenzwering van enige voor malige officieren van het leger en voormalige politici, in april ji. door de regering was verijdeld. Onder de samenzweerders bevonden zich Mohammad Salah Eddin, voor malig minister van buitenlandse za ken en Abdel Fattah Hassan, voorma lig minister van binnenlandse zaken, aldus de mededeling. Andere deelne mers aan het komplot waren zeven voormalige hoge officieren, twee la gere officieren en vijf burgers. De samenzweerders hadden be kend, dat zij van plan waren pre sident Nasser en zijn ministers tij dens een kabinetszittïnEf te ver moorden en dan de macht over te nemen. Salah Eddin zou president worden. De samenzweerders wa- „VAN HET WIEL TOT HET GRAF" Interessante tentoonstelling op aantrekkelijke wijze ingericht Op bijzonder overzichtelijke wyze is in het nieuwe tehuis voor bejaarden aan de President Rooseveltiaan te VLissingen de tentoonstelling Ingericht ter hendenking van Michlel Adriaanszoon de Ruyter. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat men deze expositie, die zoals bekend eerder in Am sterdam werd gehouden en waar wy reeds uitvoerig over schreven de sprekende naam „Van het wiel tot het graf" heeft gegeven! De tentoonstel ling, die „in tijdsvolgorde" is opgesteld, begint inderdaad met het wiel en eindigt met een afbeelding van het grafmonument van De Ruyter in de Nieuwe Kerk, Het is derhalve verklaarbaar, dat een van de nu* reeds meer dan 4000 bezoekers in Vlissingen opmerkte: „In drie kwartier heb ik meer geleerd, gezien en begrepen van Mlchiel de Ruyter dan tot nu toe in heel m'n leven" Uit dit hier en passant genoemde bezoekcijfer moge blijken, dat. de belangstelling voor de tentoonstel- 'ing tot nu toe alleszins bevredigend 3. Direct na de officiële opening op juli j ,1. telde men trouwens de 3e ili, toen de expositie voor het pu- 'liek werd opengesteld, al 405 be oekers en in de eerste week toonde lit cijfer een staag stijgende lijn. In otaai telde men in de eerste week '969 bezoekers (onder wie 1188 schoolkinderen), in de tweede week kwamen er 1350 belangstellenden (onder wie 700 scholieren) en nog deze en derde week passeerde men in totaal het ronde getal van 4000. Nog zondag j.L leidde men in vier uur tijd 160 bezoekers rond. In het bijzonder voor de scholen blijkt de tentoonstelling een aan trekkelijk punt te zijn op het pro gramma van schoolreisjes. Zo kwa men er scholieren uit tal van Zeeuw se gemeenten, maar ook uit plaatsen elders in het land, zoals Zundert, Til burg, Breda, Andel, Sprang-Kapelle en Dtrksland. Onder de „particuliere" bezoekers bevonden zich ook tal van buitenlanders; Belgen uiteraard en Duitsers, maar ook Amerikanen, Oostenrijkers en zelfs Israëliërs. Komen en gaan Vrijwel van dag tot dag is het een komen en gaan en de beide „gidsen", de heren G. H. Joosten en C. K. Kos ter, hebben handen vol werk om voor al de vaak weetgrage schooljeugd tevreden te stellen. Uit de interesse van de meisjes, maar vooral ook van de jongens, blijkt wel dat het leven van de grote admiraal toch nog wel sterk tot de verbeelding spreekt. De jeugd laat zich over het alge meen graag voorlichten om aan de hand van de tentoongestelde voor werpen etf schilderijen zoveel moge lijk op te steken over het leven van De Ruyter. Overigens vraagt deze expositie die nog duurt tot 16 september en die dagelijks geopend is, een vry inten sieve organisatie. De administratie vergt naast de beide rondleiders nog twee man en voorts zijn er vier sup poosten nodig om voortdurend een wakend oogje in het zeil te houden. „En dat is soms nog te weinig", zo verklaarde de heer Joosten, hetgeen begrijpelijk is wanneer men weet, dat er soms drie tot vier groepen tegelijk door de kamers en zalen dwalen. Het jeugdige publiek ontneemt aan deze expositie ook vaak het plechtige karakter, dat vele ten toonstellingen nu eenmaal plegen te hebben. Hier kan het gebeuren (Vervolg op pag. 3) ren voornemens de staatsgreep gewapend met machinegeweren en gekleed in militaire unifor men uit te voeren, aldus de be kendmaking. Dr. Mohammad Salah Eddin, een Wafdist, was van december 1950 tot januari 1952 minister van buitenland se zaken tijdens het bewind van ko ning Faroek, die in 1952 werd ont troond. In anril 1954 werd gemeld, dat hij behoorde tot degenen die krachtens een order van het revolu tionaire opperbevel en het kabinet voor tien jaar van hun politieke rech ten werden beroofd. Sindsdien hoor de men niets meer van hem. Abdel Fattah Hassan was onder meer (waarnemend) minister van bin nenlandse zaken ten tijde van Faroek. Hij heeft ook het bevel gehad over de Egyptische strijdkrachten in Soe dan. In 1952 werd hem gedurende on geveer een maand huisarrest opge legd, omdat hij zou hebben getracht onrust te zaaien. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Stockholm, half bewolkt, 26 gr. Oslo, geheel bewolkt. 21 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 22 gr. Aberdeen, regen. 13 gr. Londen, zwaar bewolkt. 20 gr. Amsterdam, regenbul. 19 gr. Luxemburg, regenbul, 18 gr. Parijs, licht bewolkt. 23 gr. Bordeaux, half bewolkt, 21 gr. Grenoble, onweer, 24 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. Berlijn, licht bewolkt. 25 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 22 gr. München, onbewolkt, 22 gr. ZQrich, regenbui, 23 gr. Geneve, regen, 24 gr. Locarno, regen, 24 gr. Wenen, licht bewolkt. 25 gr. Innsbruck, half bewolkt, 24 gr. Rome, onbewolkt, 28 gr. Ajaccio, licht bewolkt, 24 gr. Mallorca, zwaar bewolkt, £9 gr. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enke le buien, sommige vergezeld van on weer. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. ZON EN MAAN 20 juli Zon op 4.46 onder 20.50 Maan op 23.50 onder 14.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1