PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Regering wil met bezitsvorming jeugdspaarwet stimuleren Zeelands kust in „hangmat" tussen Bretagne en Noorwegen deBILT 9 10 LEGIONAIR UIT HEERLEN DOOR VADER „ONTVOERD" IKE: ONTMOETING WILS0N- ZJ0EK0W ZOU NUTTIG ZIJN VERWACHT... 200e jaargang - no. 167 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.j fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20: Terncur.cn. Brouwerijstraat 2: Donderdag 18 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 2J cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regel*) 13 cent p. regel met een minimum /an 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. 3lro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. t 24. tel. 26 Zlerlk7.ee, N. Boger BUITENKANSJE VOOR JEUGD VAN IS TOT 21 JAAR Extra-uitkering van tien procent over f 30,- tot 200,- 's jaars Uitgaande van de gedachte, dat men het best bij de jeugd kan be ginnen, als men de gewoonte wil aankweken om regelmatig te sparen, hebben de minister en de staatssecretaris van binnenlandsez aken, be zitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de minister van financiën bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat regelen bevat ter bevordering van het sparen door jeugdige personen, in het kort jeugdspaarwet genoemd. Deze wet zal het mogelijk maken, onder een aantal voorwaarden en met enkele beperkingen van overheidswege een premie van 10 procent toe te kennen op door jeugdige personen bij spaarbanken ingelegde bedragen. De hoofdpunten van de wet zijn: 1 Jongelui van 15 tot en met 20 jaar, onverschillig of zy een beroep uitoefenen of nog studeren, kunnen een jeugd- spaarovereenkomst sluiten met een spaarbank. 2 Om in aanmerking te komen voor de premie van 10 procent op het ingelegde bedrag, ver meerderd met de rente, zal minstens 30,per jaar moe ten worden ingelegd. 3 Men zal voorts zes jaar moeten hebben gespaard om aan spraak op de premie te kunnen maken. De maximumspaarperiode, waarover premie wordt uitge keerd, is gesteld op negen jaar. Zij, die huwen, kunnen de spaar gelden met inbegrip van de pre mie geheel of gedeeltelijk opne men, mits de rekening drie jaar heeft uitgestaan. De premie wordt toegekend over ten hoogste 200,ge spaard geld per jaar. Als iemand in een bepaald jaar verhinderd is te sparen, dan moet hij het jaar daarvóór of daarna een bedrag van min stens 30,extra sparen, om toch recht op premie te behou den. 8 Neemt men vóór de afloop van het zesde spaarjaar meer dan. eenmaal per jaar gelden op of neemt men meer op dan in dat jaar werd ingelegd, dan ver valt het recht op de premie, tenzij een gedeelte van het te goed na het derde spaarjaar werd opgenomen ter gelegen heid van het huwelijk van de spaarder. Voordeeltjes van de jeugd- spaarregeling. Onderstaande punten tonen M aan, welke voordelen het voor m jeugdigen meebrengt, om in de toekomst tot de jeugdspaarre- geling toe te treden. Iemand, die na drie jaar 200 per jaar gespaard heeft en dan trouwt, heeft ingelegd 600. De samengestelde interest be- draagt dan b.v. bij de Rijks- postspaarbank, die 2,4 procent rente uitkeert 21.88. Over 621.88 ontvangt hij 62.19 premie. Iemand, die negen jaar lang 200 per jaar spaart, heeft aan kapitaal 1800 bij elkaar. De samengestelde interest be- draagt 206.60. Over het ge- p zamenlijke bedrag van 2006.60 ontvangt hij dus 200.66 premie. Als men bedenkt, dat beide partners voor een huwelijk spa- n ren, vormt deze premieregeling een niet te versmaden voordeel- llll!!lllllllllllllllllllllllllllll!lllillll!llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinf De spaarders zijn geheel vrij in de keuze van de spaarinstelling. De te verlenen premie wordt buiten de heffing van de in komstenbelasting gelaten. Andere regelingen Deze jeugdspaarregeling geeft uit voering aan de eerste van de drie concrete maatregelen, waarmede de regering voorshands voornemens is de bezitsvorming te stimuleren. De an dere twee zijn een spaarpremierege- ling ;voor ambtenaren, waarvan nog overwogen zal worden, of zij.in een wet moet worden vastgelegd en een wetsontwerp tot vrijstelling van so ciale en fiscale lasten over werkge versbijdragen in spaarfondsen voor werknemers. De regering hoopt met de invoe ring van een jeugdspaarregeling, waarvoor zij alle medewerking van de spaarbanken en de jeugd verenigingen zal verkrijgen, te be reiken, dat deze regeling de per soonlijkheid van de jeugdigen ont plooit, doordat zij over enig bezit, hoe bescheiden ook, kunnen be schikken dat de jongeren zich zullen onthoudep van niet noodza kelijke, consumptieve-uitgaven dat zij wat geld bij elkaar zullen krijgen voor de stichting van een gezin, vo'or een gespecialiseerde opleiding, voor uitgaven verbon den aan het aanvaarden of het veranderen van betrekking, of voor de inrichting van een eigen zaak. Aanmoediging nodig Op het ogenblik is de omvang van het sparen door de jeugd teleurstel lend. In 1955 waren naar raming ruim één miljoen 16 tot en met 24-jarigen in het produktieproces opgenomen, (Vervolg op pag. 3) Tentoonstelling „Het Atoom" noteerde honderdduizendste De 17-jarige constructie-bankwer ker Jan Muusse uit Koog a/d Zaan passeerde woensdagmorgen als 100.000ste bezoeker de controle op de tentoonstelling „Het Atoom" op SchiDhol. Mr. A. A. Land. secretaris van het stichtingsbestuur, bood de ge heel verbouwereerde jongeman een draagbaar radiotoestelletje aan. Hij kreeg een aparte rondleiding. Zes mensen verdronken in Engelse badplaats Een plotselinge verandering van de windrichting heeft gisteren aan het strand van de Engelse badplaats Bar mouth, in Wales, een zeer sterke on derstroom doen ontstaan, waardoor tien baders zeewaarts werden gezo gen. Vier jonge meisjes, een jongen van negen en een man van 37 jaar zijn verdronken. Twee lichamen wor den nog gezocht. De strandreddingsdiensten en vis sers in. de nabijheid lieten ogenblikke lijk boten te water om de zwemmers bij te staan toen zij door de sterke stroom werden weggezogen. Bij drie mensen had kunstmatige ademhaling geen resultaat meer, twee mensen worden nog vermist en zijn hoogst waarschijnlijk omgekomen. IN EEN ZIJSTRAAT OMGEKLEED. Na een parade te Marseille. In Heerlen is-dezer dagen een 20- .jarige jongeman teruggekeerd, die door zijn vader „ontvoerd" is uit het Franse vreemdelingenlegioen. De knaap, die twee jaar geleden naar Frankrijk trok en via een wervings bureau bij het vreemdelingenlegioen belandde, schreef enkele dagen gele den uit Afrika, waar hij als legionair dienst deed, aan zijn ouders in Heer- lerheide, dat zijn compagnie zou te rugkeren naar Frankrijk om in Mar seille deel te nemen aan een parade. Deze brief is voor de vader en de moeder van de jongeman aanleiding geweest de trein te nemen naar deze Franse havenstad, waar zij, toen de legereenheden daar paradeerden, te midden van een compagnie legionairs hun zoon ontdekten. Op korte afstand volgden zij de troep en op enkele tientallen me ters van de kazerne wisten de ouders de aandacht te trekken van hun zoon, die door een koene sprong en een flinke sprint zijn vrijheid wist te heroveren. In een zijstraat verwisselde de jongeman zijn legionairsuniform voor het burgerpakje, dat zijn ouders hadden meegebracht. En kele uren later zaten vader, moe der en zoon in de bus naar Parijs. A-bomvoorraden voor Navolanden Amerika'» president Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie te verstaan gegeven, dat hij er voor is om aan de Navo-bondgenoten van Amerika voorraden atoomwapenen te geven. De kwestie wordt thans bestudeerd. Hij verklaarde dat dit plan het voor andere landen overbodig 7.ou maken kernwapenen te vervaardigen, waarmee een toestand zou worden geschapen waarin elkeen onafhanke lijk handelt. Dat zou erg gevaarlijk zijn. Tsjankow ook ontzei uit vice-premierschap. Gcorgioe Tsjankow, de Bulgaarse eerste vice-premier, is door het presi dium van de Bulgaarse nationale vergadering uit zijn ambt gezet. In zijn plaats benoemde het presidium Raiko Damianow tot eerste vice-pre- mier. Damianow was eerst minister van handel. Zijn plaats aan het hoofd van dat ministerie wordt ingenomen door Boris Taskow, een lid van het poli tieke bureau van het centrale comité der Bulgaarse communistische partij. Vierjarig jongetje te Rotterdam verdronken Maandagnacht heeft de politie in de Maashaven te Rotterdam het stoffe lijk overschot gevonden van de vier jarige Floris Meijer uit de Maasstad. Het ventje is gistermiddag gaan spe len op een vlot in de Maashaven en is daarbij te water geraakt. Toen het I niet thuis kwam is de vader naar de politie gegaan. Toen bekend werd, dat 't jongetje bij 't vlot had gespeeld is men daar <rean dreggen. Het eerste werk van de Delta- afsluiting kan als geslaagd M worden beschouwd doordat de bouw van de werkput bij Hel- levoetsluis thans zover gevor- derd is, dat geen terugslag meer wordt verwacht bij de ko mende herfststormen. De bo venste foto geeft een beeld van het aanbrengen van keien op de zinkstukken van de ring dijk, die ongeveer 8 meter bo- s ven N.A.P. moet komen. De onderste foto geeft een beeld vah de werkzaamheden vanaf het noordoostelijke punt. Uraniumrush in geheel Italië Meer dan 300 personen en instellin gen hebben van de Italiaanse rege ring vergunning gekregen om in Ita lië naar uranium te gaan zoeken, en reeds zijn 332 „caims met een totale oppervlakte van ongeveer 300.000 hectare, door de „ontdekkers" afge bakend. In de omgeving van Turijn, in Pie- monte, werd meer dan tweederde van het totaal-aantal claims uitge zet. Bij recent geologische onder zoekingen zijn in dit gebied kleine maar blijkbaar tot in exploitatie te brengen hoeveelheden uranium erts aangetroffen. Overigens wordt in geheel Italië naar ura nium gezocht, en men ziet steeds meer vakantiegangers met geiger tellers en kleine houwelen de ber gen intrekken. „EEN OPRECHTE RUS" Bij ontwapeningsoverleg niet toegeven aan moeheid. Amerika'» president Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat een ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wil son, en zijn Russische collega Zjoe- kow wellicht nuttig kan zijn. De president wil alles proberen om betere betrekkingen tussen beide lan den tot stand te brengen. Maar, zo voegde de president hier aan toe, het moeten geen bijeenkom sten zijn, die alleen al om het feit dat zij gehouden worden aanleiding De president verklaarde er tegen gekant te zijn dat de Londese ontwa peningsbesprekingen worden opge schort, alleen omdat men een beetje ontmoedigd en vermoeid raakt. Eisenhower herinnerde aan de oorlogstijd, toen hij betrekkingen met maarschalk Zjoekow des tijds Russisch bevelhebber in Ber lijn onderhield. Hij verklaarde, dat hij met Zjoe kow zeer bevredigende relaties had onderhouden en noemde de maar schalk een zeer oprecht mens. Lloyd: Studiecommissies ontwapening als zij niet bewaarheid worden. Eisenhower zei voorts dat men op timistisch en enthousiast- moet blij ven bij de pogingen om tot een begin van ontwapening te komen. Het al ternatief is zo vreselijk, dat alle ri sico's, die genomen worden om op dit punt verder te komen, helemaal in het niet verzinken vergeleken bij een passieve houding, die neerkomt op nietsdoen, aldus Eisenhower. Onder de Algerijnen in de Parijse ge vangenis Santé ivas dinsdag een op stand uitgebroken omdat de cipiers, die in staking waren gegaan, hun weigerden voedsel te verstrekken. Manschappen van de Franse veilig heidsgarde en politieagenten legden een cordon om de gevangenis tenein de erger te voorkomen. Theorie van de Belgische civiel-ingenieur L.Leper In een zojuist verschenen omvangrijk boek van een Belgisch ingenieur troffen .wy de volgende theorie aan: De aardkost tussen Bretagne en Noorwegen heeft de vorm van een hang mat, die aan de uiterste punten is opgehangen. Het Vlaamse kustgebied waaronder Zeeuwsch-Vlaanderen ligt hierby ln een holte. De ophang- punten zetten hun rijzende beweging voort, terwijl het midden van de „bulk" die de hangmat vormt en in Nederland is gelegen, verzakt. Zo maakt de Belgische kust de klimmende beweging mee en wordt het Nederlands rand gebied tot verzakking gebracht. Het nulpunt van deze beweging bevindt zich wellicht in de omgeving van Vlissingen of Iets meer naar het noorden toe. Voor de vormgeving van Zeeland ls een van de opvallendste resultaten ge west (lat de rivier de Schelde, die in Noord-Frankrijk ontspringt, bij Gent niet naar het noorden doorstroomt maar oostwaarts via Antwerpen een omweg heeft moeten kiezen om ln de Noordzee uit te monden. Op deze wijze zocht de Schelde de diepste bedding op. Zoals men weet is de Oosterschel- de sedert de Romeinste tijd de eigen lijke monding van deze rivier, die pas door de aanleg van de spoorwegdam in 1867 door het Kreekrak van zijn oorsprong is afgesloten. Deze theorie nu is ontwikkeld door de Belgische civiel-ingenieur L. Leper in zijn boek „Kunstmatige inundaties in Maritiem Vlaanderen, 13161945", dat zojuist is verschenen. Als inleiding tot zijn eigenlijke onderwerp behan delt de schrijver het ontstaan van het Vlaamse en Zeeuwse kustgebied, vol gens de bekende theorieën van de zee spiegelrijzing en de bodem-inklinking. Deze bewegingen veroorzaakten na 't jaar 1000 landverliezen, die in 1100 tot een catastrofe leidden, waarbij o.m. de bedding van het Zwin werd gegraven en de Zuiderzee ontstond. Zo lag ten gevolge van deze ontwikkeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, in eilanden „verscheurd", ten prooi aan de zee. In de 12e eeuw begint daarop de door de grafelijkheid gesteunde definitieve landwinning en daarmede de wor- vormen voor De Britse minister van buitenlandse voorgesteld enkele groepen deskun digen te belasten met de bestudering van de punten waarop de leden van de subcommissie het in beginsel eens zijn geworden. De Amerikaanse. Russische en Ca nadese gedelegeerden deelden mede over het voorstel te willen nadenken. Selwyn Lloyd noemde de vijf voor naamste punten waarop enige over eenstemming was bereikt, en waarop de werkcomités zouden kunnen stu deren 1. Inkrimping van de troepen sterkte; 2. conventionele bewape ning; 3. inspectie uit de lucht; 4. waarnemingsposten op de grond en 5. de opschorting van kernproeven. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: S\ockholm, onbewolkt, 24 gr. Oslo. geheel bewolkt, 23 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt. 20 gr. Londen, regen. 20 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 19 gr. Parijs, geheel bewolkt, 23 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 23 gr. Grenoble, half bewolkt, 23 gr. Nice, onbewolkt, 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 22 gr. Frankfort, zwaar bewolkt. 24 gr. München, regenbui. 18 gr. Zürich. regenbui. 17 gr. Genève, half bewolkt, 20 gr. Locarno, licht bewolkt, 24 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 23 gr. Innsbruck, regen, 20 gr. Rome, onbewolkt, 28 gr. Ajacclo, licht bewolkt, 24 gr. Mallorca, half bewolkt, 29 gr. dingsgeschiedenis van onze polders en waterschappen. In die eeuw worden tevens talloze dorpen voor het eerst vermeld als bewijs van de kolonisatie van deze streken. Het reliëf van de kunstzone en het verzanden van de kusthavens wordt, verwekt door het zand van de Franse en Engelse rotsen, dat wordt afgezet op de plaatsen, waar de wervelstromingen het sterkst zyn, vooral aan de noord oostelijke Franse en de Belgische kust. In het algemeen bevindt zich voor onze kusten een diepte van 40 m, die ontstaat door de terug kaatsing van de tegen de kust klotsende golven. De zandbanken, evenwydig aan de kust zijn het ge volg van de branding. De overstromingen, die het boek be handelt, hebben bijna uitsluitend be trekking op Vlaanderen en Zeeuwsch- Vlaanderen. Vermeld worden o.a, het verlies van het land van Saaftinge met 19 dorpen in 1377, in hetzelfde jaar het onderlopen van 22 dorpen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. in 1385 't moedwillig inunderen van het land van Hulst ter beveiliging tegen de aanvallen van Gent, in 1452 hetzelfde ter verdrijving van de Gentenaars en tenslotte de militaire inundatie tijdens de 80-jarige oorlog. In 1648 wordt de Schelde officieel voor de Belgen gesloten, met inbegrip van de zij-armen. De dan volgende oorlogen doen in Nederland de wens ryzen deze zrj-armen van sduizen te voorzien om zo nodig 't achterliggen de land onder water te zetten. Zo wordt in 1690 de haven van Boekhou- te geblokkeerd, hetgeen in 1702 langs de hele kust nog eens gebeurt. In de (Vervolg 'op pag. 5) TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk geheel bewolkt met op de meese plaatsen regen. Later op de dag van het westen uit opkla ringen. Iets lagere middagtemperatu- ren. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. ZON EN MAAN 19 juli Zon op 4.44 onder 20.51 Maan op 23.23 onder 12.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1