PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verslagenheid na vergaan „Neutron" Geen oplossing in kwestie over polderlasten en herverkaveling Oorzaak vliegramp onbekend; een der geredden overleden o£ BILT Geen tekenen van sabotage 200e jaargang - no. 166 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS S« cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per •nm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (ma*. regel#» B cent p. regel met een minimum ran 1.-. ..Brieven of adre# oureau v. d. blad" 25 cent meer. 3lro no..35000 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goe#, Lange Vor#tstraat telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nleuwrtraat 43, telefoon 20: Terneuren. Brouwerljitraat 2; Z:erikree N Boite.-dst-»»t 24. te'-. De omgekomen bemanningsleden Grote verslagenheid heerst in ons land na de ramp met de K.L.M. Super Constellation „Neutron", die in de nacht van maandag op dinsdag bij Biak (Neder lands Nieuw-Guinea) in zee stortte. Zoals gemeld, konden slechts twaalf van de 68 inzittenden worden gered. Een van de geredden, het meisje V. Leiker, is gisteren in het ziekenhuis te Hollandia aan haar ver wondingen bezweken, zodat het aantal overlevenden slechts elf bedraagt. De directie van de K.L.M. heeft gistermiddag op grond van telefoongesprekken met haar vertegenwoordiger op Biak, de oud-gezagvoerder G. te Roller, de hoop moeten opgeven dat de vermiste passagiers en bemanningsleden van de „Neutron" nog in leven zijn. In een tefoongesprek met het vliegveld van Biak vernam het A.N.P. van een der functionarissen, dat men daar nog geheel in het duister tast om trent de oorzaak van het ongeluk. Het toestel had een normale start en verdween in de lacht op volkomen nonmale wijze. Voordat het radio contact met 't toestel tot stand kwam, gebeurde het ongeluk. Er z\jn van he toestel geen noodseinen opgevangen. De functionaris van het vliegveld noemde de weersomstandigheden redelijk. Er was een bedekte lucht en een behoorlijk zicht. Er is geen enkele aanwijzing, dat het onge luk aan sabotage te wijten zou zijn. de plaats aan, waar de tragedie zich had afgespeeld. Bijna alle overlevenden hebben brandwonden opgelopen, daar zij uit het vliegtuig tereoht kwamen in het water, dat met brandende benzine wa? overdekt. Zij werden door Pa poea's in prauwen aan land gebracht. Van de overlevenden zijn mevrouw De Rijke, de heer S. de Boer en de heer Lei/ker ernstig gewond. De anderen hebben geen levensgevaar lijke of sledhts lichte kwetsuren. Op het vliegveld kwam het eerste be- riaht over het ongeluk pas binnen een half uur nadat het was gebeurd.. Omtrent de reddingspogingen wordt Papoea's redden drenkelingen Volgens de functionaris kwamen Papoea's, die aan de kust wonen, het eerst met de mededeling dat het toe stel was verongelukt. Zij hadden het vliegtuiig brandend omlaag zien ko men. De zee was op de plaats waar het toestel was neergevallen bedekt met brandende benzine. De Papoea's voeren met prauwen uit en slaagden erin, twaalf mensen te redden. Het toestel was, toen het met de zee in aanraking kwam, in tweeën gebroken. De mensen, die Vlak voor en vlak achter het breukvlak zaten, zagen kans het toestel te verlaten, voordat het in de diepte verdween. Volgens een ooggetuige werden deze mensen als het ware „uit het vliegtuig ge spoeld". Nadat de mededelingen over het ongeluk waren ontvan gen, is men direct met schepen en vliegtuigen aan het werk ge gaan om de eventuele verdere overlevenden te redden. Met vlieg tuigen werd boven het gebied van de ramp gezocht, met boten voer men er rond. Doch het toestel was in de diepte verdwenen en alleen brandende benzine en bo venkomende wrakstukken gaven Weinig meesters De hoeveelheden woorden, die de laatste jaren zijn geschreven en gesproken over het Streekplan Walcheren, zijn niet zo maar met 'n paar cijfers aan te geven. Zelfs een elektronisch brein zou er een kluif aan hebben! Het dikste deel bijvoor beeld uit de lange rij na-oorlogse Sta- tennotulen heeft betrekking op de zitting van 1951, waarin de Provin ciale Staten het Streekplan in eerste instantie behandelden. Deze week is de woordenschat rond het Walcherse Streekplan dank zij enige fikse bijdragen van onvermoei de Statenleden weer aanzienlijk uit gebreid, toen het herzieningsvoorstel en de schadevergoedingsregeling wer den behandeld. Wanneer men nu ech ter deze uitgebreide woordenvloed van maandag nog eens overdenkt, dan rijst toch wel de vraag of die spraak waterval ditmaal strikt noodzakelijk was. Het is gevaarlijk om op deze vraag boudweg met een „néén" te ant woorden. Hoewel de neiging daartoe bijzonder groot isMaar men mag niet vergeten, dat het hier ging om wetgevende arbeid, waarbij regelen werden gesteld, die de belan gen raken van velen. En in zo'n ge val is het goed, dat allerlei onderde len grondig worden bekeken, dat men uitgebreide inlichtingen vraagt en dat men zich in de brede verdiept in de problematiek van het bewuste on derwerp. Een dergelijke uitgebreid heid, die dus noodzakel"k en onver mijdelijk is. heeft zich dit jaar ook voorgedaan bij de behandeling van de polderconcentratie. De notulen daar over zullen het dikte-record van 1951 wellicht met enkele centimeters ver beteren Maar wanneer men nu in aan merking neemt, dat maandag een aantal Statenleden aan twee spreektermijnen niet genoeg had en met toestemming van de verga dering nog een derde maal uitge breid aan het woord kwam, dat bo vendien nóch in tweede, nóch in derde termijn ook maar enig nieuw licht op de zaak werd geworpen, dan moet he laas toch worden gec nstateerd, dat er deze week in Zeelands Statenzaal woorden téveel zijn gezegd. Beperking zou hier enkele Statenleden zonder twijfel gesierd hebben, die beperking namelijk, waardoor men de meester leert kennen. Van deze meesters zijn er alweer: helaas maar weinig in de Zeeuwse Staten Nogmaals, er móet in deze verte genwoordigende vergadering openhar tig en dieno-aand gesproken worden over de zaken, die burger en maat- schappij aangaan. Doch dat houdt ze ker niet in, dat diegenen die geroepen (Vervolg op pag, 3) De stewardess, mej. D. J. Klein Klou- wenberg, is het enige lid van de be manning dat de ramp heeft over leefd. Mej. Klein Klouwenberg is op S2 febr. 1928 te Hengelo geboren. Zij is sedert 1 dec. 1954 in dienst van de K.L.M. Vrouwenarts bij auto ongeval omgekomen. Op rijksweg 12 op de grens tussen Vleuten en Harmeien is dinsdag de 48-jarige Haagse vrouwenarts H. Tok verongelukt. De arts zat in een auto, die bestuurd werd door zijn vrouw. Zij passeerde, rijdende in de richting Utrecht, een in dezelfde richting rijdende auto. Vermoedelijk doordat zij de bétonnen afrastering van de autoweg raakte, verloor zij de macht over het stuur. De wagen slipte en sloeg over de kop. De arts werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Zijn vrouw en twee inzittende kinderen kwamen met de schrik vrij. Inkrimping Amerikaanse strijdkrachten. President Eisenhower heeft dins dag zijn goedkeuring gehecht aan een inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man bin nen zes maanden. Zending diamanten voor Amsterdam vermist. Een zending diamanten ter waarde van 20.000 gulden is op weg van Sin gapore naar Amsterdam via Londen zoek geraakt. De zending had zater dag met een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. te Londen moeten aankomen. Zij stond wel vermeld op de lijst van goederen maar werd In het toestel niet gevon den. Opsporingsambtenaren van de maatschappij stellen een onderzoek De Japanse regering heeft zekere be perkingen van de handel met commu nistisch China opgeheven. Het kabinet heeft een nieuwe lijst goedgekeurd van goederen voor de uitvoer, waarop ma chinerieën, elektrische motoren, vracht auto's en diamantwerktuigen voorkomen, nog gemeld, dat de Papoea's in hun prauwen eerst een groep van zeven overlevenden aan wal brachten en er later nog vijf redden. Bij het pa trouilleren met boten en vliegtuigen werden totnutoe twaalf lijken gevon den. DEELNEMING. Op Schiphol werden gisteren de vlaggen halfstok gehesen. De presi dent-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, 9tond in het hoofdkantoor van de maatschappij te Den Haag enige verslaggevers bedrukt tewoord en betuigde zij-n diepe deelneming met de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen. Bij de aanvang van de openbare vergadering der Eerste Kamer heeft de voorzitter, rmr. J. A. Jonkman, naar aanleiding van het verongeluk ken van de K.L.M.-vogel „Neutron" een woord van medeleven gesproken, dat door de Kamerleden staande werd aangehoord. „Wij weten, en zijn er helaas aan gewend, aldus mr. Jonkman, dat het moderne verkeer allerwegen talrijke slachtoffers eist. Een ramp, zoals die thans de K.L.M. heeft getroffen, ontroert het Neder landse volk in het bijzonder. Namens de regering sloot de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera, zich bij deze woorden aan. Ir. C. Staf, minister voor defensie en van zaken overzee ad interim, heeft gisteren een toespraak gehou den die eerst door radio-Nederland Wereldomroep en later door de Avro werd uitgezonden. De minister zei ondermeer: De verbinding lijkt nu verbroken, maar zij is niet verbro- ken, al staan wij nu stil en ontroerd bij de baar van degenen die omkwa men. En ik denk aan het leed van hun families, aan sommige families, zelfs die welke vrijwel geheel zijn omgekomen. Maar wij vliegen door: wij gaan door zoals wij het altijd gedaan hebben. Dat zijn wij aan de genen die omkwamen, aan hen, die hun plicht deden, verplicht". Hieronder volgt de levensbeschrijving van de acht omgekomen bemannings leden van de „Neutron". V.l.n.r. De 36-jarige gezagvoerder vlieger eerste klasse Rob de Roos. De heer De Roos is 7 oktober 1920 te Batavia geboren. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen, woonplaats Laren (N.-H.). Hij trad op 1 november 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klasse Elias Hendrik Chardon. De heer Chardon is 15 februari 1930 te Woer den geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Amstel veen. Hij trad op 27 oktober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarige boordwerktuigkundige eerste klasse Jan Oudejans .De heer Oudejans is 24 juli 1921 te Purme- rend geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Hilver sum. Hij trad 24 februari 1947 in ^dienst bij de K.LM. De 30-jarige boordwerktuigkundige derde klasse Hans Henri Frans Iseke. De heer Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gravenhage geboren. Hij is ge huwd en heeft een kind. Woonplaats Nieuw-Loosdrecht. Hij trad op 8 sep tember 1952 in dienst bij de K.L.M. De 32-jarige radiotelegrafist twee de klasse. Petrus Theodoras Hooy- boer. De heer Hooyboer is op 1 sep tember 1924 te Venhuizen geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinde ren. Woonplaats Badhoevedorp. Hij trad op 1 februari 1948 in dienst. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse. De heer Machielse is 5 augustus 1917 te Amsterdam geboren. Hij is ge huwd en heeft geen kinderen. Woon plaats Badhoevedorp. Hij trad op 15 januari 1946 in dienst. De 23-jarige hofmeester Klaas de Groot. De heer De Groot is op 30 april 1934 te Amsterdam geboren. Hij is ongehuwd. Woonplaats Amster dam. De 29-jarige purser tweede klasse Martinus Jacobus Almekinders. De heer Almekinders is op 16 maart 1928 te Kapelle geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Alkmaar. Hij trad op 3 oktober 1949 in dienst. Brit gevonnist wegens gevangenhouding van vrouw. De 26-jarige Brit John Bridal Is dinsdag voor een Londense rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hij een jonge vrouw, Marjorie Jordan, drie en een halve maand in een hol onder zijn tuin ge vangen had gehouden. Bridal heken- de schuld. Volgens de openbare aan klager had Bridal de vrouw midden in de nacht uit haar slaapkamer ln 'n Londense voorstad ontvoerd en op zijn motor naar zijn huis gebracht, waar hij haar in het hol onder de tuin had verborgen. Hoger disconto Nederlandse Bank Het voortgezet gebrek aan evenwicht I delsbanken, centarle kredietlnstellin- in de Nederlandse volkshuishouding gen, landbouw-kredietbanken en al- heeft In de afgelopen weken geleid tot een toenemend beroep op de Ne- derlandsche Bank en een hernieuwde daling van de deviezenreserves. Op grond van deze omstandigheid heeft de Nederlandsche Bank besloten, in het belang van een herstel van het evenwicht tussen nationale middelen en nationale bestedingen, haar rente tarieven, die sedert oktober 1956 on veranderd waren gebleven, met een half procent te verhogen. Bedoelde rentetarieven zijn met in gang van 17 juli 1957 als volgt vast gesteld: wisseldisconto 4*4 pro- messendisconto 4% rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 5% voor anderen 4% Onder „particulieren" zjjn te ver staan alle natuurliike en rechtsperso nen, behalve: de Staat der Nederlan den. de ingevolge de Wet Toezicht Kredietwezen in het register der kre dietinstellingen ingeschreven han- POLDER WALCHEREN VERGADERDE. Ook prof. Polak zag geen kans iets voor de polder te bereiken Nog steeds Is er geen oplossing gevonden inzake de kwestie van de Wal cherse polderlasten en Herverkaveling. Het begint er thans op te lijken, dat er nu niets meer kan worden bereikt. Aldus bleek dinsdag morgen tijdens de buitengewone algemene vergadering van de Polder Walcheren in het polderhuis te Middelburg, waar voor de zoveelste maal een bespreking aan deze kwestie gewijd werd. Zoals bekend, heeft de voorlopige toedeling van de Hcrverkavelingscommissie tot gevolg gehad, dat de meeste grondeigenaren zich minder toebedeeld zagen dan de op pervlakte, waarvoor zij in het dijkgeschot van de polder zijn aangeslagen. Krachtens het bijzonder reglement van de polder Is de kadastrale boek houding de grondslag voor het dijkgeschot, zodat het de polder niet mo gelijk is bij de aanslagen rekening te houden met de voorlopige toedeling. Tijdens de vergadering van dins dagmorgen deelde de voorzitter van het dagelijks bestuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, mee, dat er een bespreking is geweest betref fende de kwestie met prof. Polak, de voorzitter van de raad van beroep van de Herverkaveling. Na afloop van deze bespreking zag ook prof. Polak geen kans om nog iets voor de polder te bereiken. Nadat vorig jaar de minister van Landbouw in een brief aan de pol der had meegedeeld, dat hij de Her verkavelingscommissie Walcheren geen opdracht wenste te geven over te gaan tot betaling van de vergoe ding, richtte het polderbestuur een adres tot de Kroon, waarin werd meegedeeld, dat het voor de polder niet mogelijk is om tegemoet te ko men aan het onrecht, dat tengevolge van het door de Herverkavelings- commissïe gevolgde systeem van voorlopige toedeling is aangedaan aan hen, die minder grond hebben gekregen dan zij vroeger hadden. Slechts de Herverkavelingscommissie kan de geleden schade berekenen en vergoeden. Dit kan en behoeft niet op korte termijn te geschieden, aldus werd opgemerkt. TWEE MOGELIJKHEDEN. Nu de zaken er zo voor staan, wees jhr. m. Rutgers van Rozenburg er de vergadering op, dat de polder nog twee mogelijkheden heeft. Ten eer ste een post van 30.006 A 40.000 op de begroting te plaatsen en het geheel door eigen mensen te laten berekenen, en ten tweede de zaak te laten rusten. De voorzitter zag niet veel heil in het plaatsen van een post op de begroting, omdat dit zijns inziens weinig resultaat zal opleve ren. De heer J. Bosselaar Szn. uit Aag- tekerke vroeg de voorzitter of het mogelijk was de post wel op de be groting te plaatsen met het oog op het nieuwe kadaster. De voorzitter antwoordde hierop, dat in oktober de herverkavelingsakte gepasseerd zal worden. Wanneer de akte dan in het kadaster van de polder komt. zal de bijwerking echter niet eerder kun nen geschieden dan in 1958 of 1959. Algemeen was de vergadering van gemene spaarbanken, zomede de le den van de verenigingen, die aange sloten zijn bij de Nederlandse organi satie van het effectenbedrijf en de leden van de Vereniging van Valuta makelaars en discontohandelaren. Huurwetten 23 juli in Eerste Kamer. (Van onze parlementaire redacteur). Op het allerlaatste nippertje, na melijk op dinsdag 23 juli a.s. en de volgende dagen komen de wet tot verhoging van de huren van vooroor logse en daarmede gelijk te stellen woningen met 25 procent en de wet tot blokkering van de helft dier huur verhoging in de Eerste Kamer In openbare behandeling. De huurverhoging moet op 1 augus tus a.s. ingaan. Het is dus kort dag. Aangezien de Eerste Kamer vol gende week ook de landbouwwet zal behandelen, zullen de dames en heren niet alleen op dinsdagmiddag, maar ook op dinsdagavond, op woensdag en zo nodig op donderdag vergade ren. De wetsontwerpen tot verhoging van de vennootscnaps-, van de om zet- en van de personele belasting zullen in de Eerste Kamer in het openbaar behandeld worden op 30 Ju li a.s. en eventueel de volgende da gen. oordeel dat geen post op de begro ting moest worden geplaatst. Voorts ging de vergadering akkoord met het voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan van een geldlening van 1.000.000, die geslo ten kan worden door bemiddeling van de Nederlandse Waterschapsbank. De looptijd van deze lening is maximaal 40 jaar tegen een rente van 4% pro cent per jaar. Na onderzoek van de geloofsbrieven werden de heren E. G. Lindenbergh en Joh. Loois Hzn. her kozen als commissarissen. VERWANT... TOENEMENDE BEWOLKING. Aanvankelijk opklaringen en slechts hier en daar een bui, in de middag van het westen uit toenemende be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid-westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 18 juli Zon op 4.43 onder 20.53 Maan op 23.00 onder 11.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1