Nieuwe kritiek dr. Banning op Wereld Gezondheids Organisatie Solovlucht van Stolker bracht geen Nederlandse zege mmöRD MAN BRACHT ZIJN VROUW MET HAMER OM HET LEVEN DINSDAG 16 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „ZIEKE" KOSTSCHOOLMEISJES WAREN OP REIS Het Wereldgebeuren Eert feit Wellicht veroorzaakt „Aziatisch" virus hier jaarlijks griepgevallen Een bulletin van de Wereldgezondheidsorganisatie bevat het volgende be richt: „Rapporten, uit Nederland ontvangen, geven aan, dat, hoewel een hoog percentage schoolmeisjes in twee kostscholen door de Aziatische griep is aangestoken, en er een zeker aantal, verspreide, infectiehaarden in verscheidene steden is, de ziekte zich niet snel verspreidt. De Nederlandse volksgezondheidsautoriteiten geven te kennen dat slechts enige verspreide lichte gevallen zijn geconstateerd, in dezelfde mate als dit andere jaren 's zomers het geval is. Over het algemeen is de gezond heid van de bevolking in Nederland niet in het minst gestoord en het leven gaat zyn gewone gang." Daarnaar gevraagd gaf dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volks gezondheid gisteren als zyn mening te kennen, dat de laatste twee zinnen van het bericht van de W.H.O. (World Health Organisation) wat hem be trof, gerust achterwege gelaten kunnen worden. rend van 10 tot 17. De door deze peil- Tot nu toe, aldus dr. Banning, heb ik van geen van de provinciale inspec ties een alarmerend bericht ontvan gen. De inspecteurs hebben opdracht om iedere dag te melden hoe het er mee staat, en juist vandaag is het eerste geval van „Aziatische griep aangegeven, maar dit is, volgens dr. Banning, een dubieus geval. Het be treft waarschijnlijk longontsteking. De betreffende patiënt is trouwens 59 jaar, en de laboratoriumgevallen van het a-virus betroffen uitsluitend patiëntjes beneden de 16 jaar. Over de griep die op de kostscholen zou zijn voorgekomen, zei hij, dat e op een kostschool in Amersfoort on geveer 10 tot 12 kinderen influenza hadden gehad en op een kostschool in Maassluis ongeveer 30 leerlingen. Toen echter de provinciale inspecteur van de volksgezondheid naar hen ging kijken, waren zij weg: op een school reisje. Volgens dr. Banning zijn er inder daad in Nederland enige influenzage- vallen. Zij zijn echter verspreid, moe ten gezien worden als incidentele ge vallen, hebben een uitermate mild verloop en geven geen aanleiding tot besmetting. Is het virus nieuw „Wie zegt overigens", vroeg dr. Banning, „dat het infuenza-virus, dat thans is ontdekt, niet al veel eerder in Nederland is voorgeko men? Dat niet vele gevallen van griep, die Nederland ieder jaar heeft, en hier tot de dagelijkse dingen des levens behoren, veroor zaakt zijn door dit virus?" Het is nu actueel geworden, doordat in Singapore, Calcutta en Vietnam zoveel duizenden er door zijn be smet, en men eens is gaan onder zoeken welk virus de griep heeft veroorzaakt, aldus dr. Banning. In elke provincie hebben de inspec teurs van de volksgezondheid ccn aantal peilstations in aantal varië- Britse vliegofficier wordt vermist De Britse majoor-vlieger Ogilvie, die zich in de tweede wereldoorlog meermalen heeft onderscheiden, wordt sedert drie weken vermist. De majoor had op 24 juni van verlof moeten terugkeren. De politie heeft kunnen vaststellen, dat majoor Ogil vie tijdens zijn verlof niet naar Glas gow is gegaan, zoals hij tevoren had gezegd. Een woordvoerder van de basis, waaraan de vermiste vliegerofficier is verbonden, deelde mee, dat de ver dwijning ongerustheid heeft gewekt, omdat Ogilvie op de hoogte was van de inhoud van talrijke geheime docu menten. Korter dienen! (Slot van pag. 1) tenland kan en niet in Nederland. Deze vraag is niet beantwoord in de jongste nota van minister Staf en toch is zij voor de stemming onder het Nederlandse volk hoogst be langrijk. Wordt die vraag niet bevredigend beantwoord, dan zou er wel eens een groeiende weerzin tegen het soldaten leven kunnen ontstaan en dan is men met het vervullen van de Navo-ver- plichtingen in de allergrootste moei lijkheden. Laat de minister eens grondig be studeren hoe de verkorting van de dienstplicht in België tot stand is ge bracht. Vermoedelijk vormt die stu die een uitnemende handleiding om de thans nog voor onmogelijk ver klaarde diensttijdverkorting (met twee maanden) ook in Nederland door te voeren. stations wekelijks verstrekte cijfers van het aantal influenza-gevallen ver tonen. vertelde dr. Banning, van de winter tot de zomer een dalende lijn. Er Is, besloot dr. Banning in Ne derland nagenoeg geen verschil met andere jaren, en hy meende dat een mededeling als: „Over het algemeen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet gestoord en het leven gaat zijn gewone gang" een gevaar lijke mededeling is, die de indruk zou kunnen wekken alsof er tóch iets aan de hand was, of iets aan de hand is geweest. Buisleidingplan van Onassis gaat niet door Egvpte heeft het plan van de Griek se reder Onassis om langs de weste lijke oever van het Suezkanaal een oliebuisleiding van Suez naar Port Said te leegen, verwornen. aldus is I officieel in Cairo bekendgemaakt. I Hassan Ibrahim, de voorzitter van de Egvptische economische organisatie, die deze verklaring aflegde, voegde 1 hieraan toe. dat Egvpte bezig is aan een nieuw definitief plan voor een buisleiding en hiervoor de medewer king tracht te krijgen van onderne mingen, die olie vervoeren. Ibrahim verklaarde voorts dat Onassis blijkens zijn project zyn plan alleen maar zelf wilde uit voeren. Ook bevatte het plan-Onassis enke le financiële asDecten, waartegen Egvpte bezwaar had. Het nieuwe project beschermt de rechten van Eg'mte volkomen. Egvp te zal internationale aannemersbe drijven verzoeken inschrijvingen voor de aanleg van de buisleiding te doen. President Nasser van Egypte zal volgens berichten in de Egyptische pers, die door radio-Caïro zijn aange haald, op 26 juli te Alexandrië een be langrijke rede houden. DRAMA TE AMSTERDAM Dader bleef apathisch in woning achter De 45-jarige bankbediende J. L. G. heeft maandagochtend in zijn woning aan de Bredeweg zij 46-jarige vrouw 31. G.N., van het leven beroofd door haar met een hamer de schedel in te slaan. Zorin: voorstellen van V.S. zijn misleidend De Russische gedelegeerde Zorin heeft maandag in de ontwapenings conferentie te Londen de Amerikaan se ontwapeningsvoorstellen uitvoerig „ontleed" en de beschuldiging geuit, dat de voorstellen geen duidelijkheid in het debat brengen, doch veeleer de publieke opinie pogen te misleiden. De westelijke afgevaardigden uit de V.S., Engeland, Frankrijk en Canada wezen de Russische be schuldigingen van de hand. De Britse regering liet weten, dat men de mogelijkheid van een deling van het eiland niet kan uitsluiten. De minister van koloniën, Lennox-Boyd, verklaarde dat het „ongelukkig zou zijn als het eiland wordt verdeeld, maar ingeval er zelfbeschikking komt zal dit geschieden op basis van liet zelfbeschikkingsrecht van de Grieken en dat van de Turken". John Profumo, de plaatsvervan ger van Lennox-Boyd, zei dat de regering „niet opnieuw uitziet naar mogelijkheden om weer een initiatief te nemen". Hij was van oordeel dat aartsbisschop Maka- rios veel tot een oplossing van het vraagstuk kan bijdragen, door ko lonel Grivas en andere leiders van de verzetsbeweging Eoka te be wegen, het Britse voorstel om Cy prus onder vrijgeleide te verlaten, te aanvaarden. Een Labourmotie, waarin de rege- ringspolitiek ten aanzien van Cyprus werd gekritiseerd, werd met 326 te gen 260 stemmen verworpen. 9 Een te Cape Elizabeth, in de Ameri kaanse staat Maine, wonende gepen sioneerde onderwijzeres, die als enig in komen een maandelijks pensioen van honderd dollar bezat, heeft 1.200.000 dol lar geerfd van een r.-k. priester, die dit geld had verdiend met beurstransacties. BAAS. De 75-jarige mevrouw Julius Klingberg zei in het echtscheidings proces tegen haar 75-jarige echgenoot met wie zij 48 jaar getrouwd was ge weest: „Ik heb genoeg van zijn bazig heid". HOEFIJZER. De Herald, het dagblad van Auckland (Nieuw-Zeeland) be vatte onlangs een artikel onder de ti tel: „Bijgeloof is sterk". Oud-bokser K. O. schreef naar aanleiding daar van een ingezonden stuk waarin hy verklaarde, dat hij de kracht van amu letten kon bevestigen. „De enige keer" zo schreef hij, „dat ik succes had met boksen, deed zich voor toen ik een hoefijzer in een van mijn handschoe nen had gestopt". De nieuwe openbare kleuterschool aan de Schuitvaartgracht te Vlissin- gen is maandagmiddag met een vrolijk rondedansje door personeel en kleuters in gebruik genomen. In september zal het schooltje, dat ttvee werklokalen en een speellokaal heeft, officieel worden geopend. Tot nu toe gejioten de kleuters gastvrijheid i» de Jacob Catsschool". (Foto P.Z.C.) De man was herstellende van een operatie. Het echtpaar schijnt al dus de politie onenigheid te heb ben gekregen, waarna beiden tydens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold. Daarna zou G. zijn vrouw met een hamer dodelijk hebben getroffen. De politie werd eerst van de moord in kennis gesteld toen het 11-jarig zoontje dat na twaalf uur uit school kwam, de buren had gewaarschuwd. Deze hebben zich toen met de poli tie verstaan, die de man in zijn wo ning heeft aangehouden. De politie vermoedt dat de man geestelijk gestoord is. Hij is na de moord apatisch in zijn woning ge bleven en heeft zelf zijn 11-jarig zoontje binnengelaten toen dat na twaalf uur van school thuis kwam. Bij zijn arrestatie heeft de da der zelf de hamer aan de politie gegeven. De eerste verklaringen die hij aflegde boden volgens de politie nauwelijks houvast. Van de zijde van de justitie hebben in de loop van de middag nog de of ficier mr. W. Tonckens, de sub stituut mr. H. Bouma en de rech tercommissaris, mr. W. A. de Koe op de plaats van het misdrijf de situatie in ogenschouw genomen. Verbod van huisarbeid wordt uitgebreid Blykens een mededeling van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid is binnenkort de afkondi ging te verwachten van een uitbrei ding van het Huisarbeidsbesluit 1936. Onder het verbod van huisarbeid wordt thans ook gebracht het bewer ken, verwerken en verpakken van ge neesmiddelen, van bestrijdingsmidde len tegen plantenziekten en ongedier te, alsmede van ontplofbare stoffen en artikelen zoals klappertjes. allerlei soorten vuurwerk, lonten, vuurkoord en patronen. Voorts is het bestaande verbod om aardewerk in huisarbeid te beschilde ren uitgebreid tot het gehele proces van vervaardiging en afwerking. Het districtshoofd van de arbeids inspectie kan vrijstelling van deze ver boden verlenen in bepaalde gevallen, waar waarborgen aanwezig zijn, dat het gevaar voor de gezondheid en de veiligheid tot een minimum is be perkt. Het besluit treedt op 1 augustus in werking. Op zoek naar bus met radio-actieve afval Amerikaanse schepen en vliegtui gen hebben gisteren gezocht naar een stalen bus met radio-actieve af val. Deze bus is zondag niet gezon ken toen zij 185 mijl ten zuidoosten van New-York met 25 andere in zee werd geworpen. Het was toen duister en men verloor de bus uit het oog. De kustwacht heeft het betrokken gebied gevaarlijk voor de scheep vaart verklaard. Éi Gezeten op een klein stoeltje, j= M was de voormalige Engelse M staatsman, sir Winston Chur- s chill het centrum van een „conferentie" op het Sandown m H park tijdens de paardenraces. H De jockey, W. H. Carrdie sir Winstons Holiday Time in de sterklasse reed, had ondanks deze kleine voorbespreking weinig succes. Het veulen werd niet geplaatst. Illlil!lllllllllll!!l1ll>!!ll!l!!lll!l!!!illl!lll!l!llllllilllillllllllllllllll!IIII[liniïl Groot-Brittannië breidt voorlichtingsdienst uit Groot-Brittannië zal in de komende twee jaar de uitgave ten behoeve van de voorlichtingsdienst voor de landen overzee van 13 miljoen pond sterling verhogen tot ongeveer 15 miljoen. Uit een regeringsrapport blijkt dat de Britse voorlichtingsdiensten in Tu nesië, Marokko, het gebied om de Per zische Golf. Perzië, Indonesië en be- Eaaide landen van het Britse gemene- est uitgebreid zullen worden. In het rapport wordt gezegd, dat deze uitbreiding noodzakelijk is om de Britse voorlichtingsdienst op een niveau te houden dat overeenkomt met de wereldomspannende verant woordelijkheid van Groot-Brittannië. In het rapport wordt ook rekening gehouden met een kapitaalsuitgave in de eerstkomende jaren van ongeveer 5% miljoen pond voor een nieuwe technische uitrusting, die hoofdzake lijk bestemd is voor de omroep. Volgens het regeringsrapport zullen de uitzendingen in het Frans en Ita liaans beperkt worden en de uitzen dingen voor Oostenrijk en Duitsland tot één geheel worden samengevoegd. De uitzendingen in het Portugees, Nederlands en Deens zullen geheel ko men te vervallen. DEFIL1PP1s WON SPRINT IN SAINT GAUDENS Wim van Est verloor groene trui; nog slechts 60 renners in de strijd Byna had de tweede Pyreneën-etappe een Nederlandse verrassing opgele verd. Bijna had Michel Stolker, de 23-jarige coureur uit Zuilen, een lange gedurfde solo-vlucht op succesvolle wijze beëindigd. 3Iaar een etappe- overwinning is de Nederlandse ploeg kennelijk niet gegund dit jaar. De Ita liaan Defilippis won de sprint van de groep van 18 man. die zich na de af daling van de Portillon had gevormd en achter in deze groep kwam Stolker aan het wiel van Wim van Est binnen. Hy was leeg, hij had alles gegeven die keer maar hij kon niet meer en de manier, waarop hij zijn voorwiel over de streep boven aan de helling van het circuit van St. Gaudens duwde, maakte de indruk, dat deze streep voor Stolker ook geen tien meter verder had moeten liggen. De lange slanke Michel had daarbo- I De adelaar kwam binnen als een ge ven tijdens zijn vlucht op een felle plukte kip, ontredderd en uitgeblust, adelaar geleken, gemakkelijk klim- I Er kwam in deze 236 km lange mend in de ijle lucht, en als een etappe nog een teleurstelling by schicht naar beneden schietend in de I voor de Nederlandse ploeg. Wim afdaling. In St. Gaudens was er van van Est, die kort voor de finish die zelfverzekerdheid niets meer over door Walkowiak tegen een hek was gedrukt, heeft zyn groene trui niet kunnen behouden ondanks het feit, dat hii zich in de kopgroep had weten te werken. Jean Fores- tier, de vriendelijke donkere Fransman, werd tweede en boekte daarmee dus dertien punten winst op Van Est, die in het klassement slechts met 1 punt verschil boven hem had gestaan. De overige vier Nederlanders kwamen allen in het peloton, bijna 151minuut na de winnaar binnen. De ronde heeft opnieuw drie ren ners verloren: de regionalen Hassen- forder en Sabbadini en de Portugees Barbosa, die zich de laatste dagen niet goed voelde en voortdurend in moeilijkheden zat. Allen bereikten St. Gaudens met meer dan een uur ach terstand op Defilippis en overschre den daarmee de tijdslimiet. Ook Ro ger Hassendorfer dus geëlimineerd. Het was geen onverwachte gebeurte nis. De Elzasser, een enkele keer werkelijk humoristisch, vaker echter uiterst vervelend kan in de vlakke etappes tot goede prestaties komen (hij won twee etappes!, maar hij mist volkomen de capaciteiten van een klimmer. Bij iedere heuvel van enige betekenis verloor hij het contact met het peloton en dan begon een lange, moeizame rit. Een der bergetappes moest fataal worden voor hem: dat is dan vandaag ook geschied. Door het uitvallen van Barbosa be staat de gemengde Luxemburgse ..ploeg" nog slechts uit één renner: Da Silva. Hij zou een ploegleider, een soigneur, een mecanicien en twee volgwagens tot zijn beschikking moe ten hebben, maar dat werd de tourlei ding toch te duur. Daarom is ploeglei der Frantz naar huis gestuurd en werd de verzorging van Da Silva op gedragen aan de regionale zuidwest ploeg. Na deze tweede pyreneën-etappe nemen nog slechts 60 renners aan de Tour deel. precies de helft van het aantal, dat nu bijna drie weken gele den in Nantes startte en door. Hij st laten we ten, hoe hij over dit bemiddeling»- aanbod denkt, maar het is zeer de •.-raag. of hij het zal toejuichen. In tegendeel het is te verwachten dat hij met bezwaren op de proppen Eén van Nasser* bijnamen herin nert aan de felle strijd tussen Israëli's en Arabieren in 1948. Als kapitein van het Egyptische le ger heeft hij zich toen namelijk met zijn bataljon bijzonder onderscheiden en weldra noemde men hem „de tij ger van Faloega". Hij werd zwaar ge wond. maar wachtte in het militaire hospitaal niet zijn volledige genezing af. Zo gauw hij maar weer een beet je op de been was. snelde hij weer naar het front om zich bij zijn man schappen te voegen. Maar het mocht niet baten. Al waren zij niet de eni ge aanvallers van Israël, en al had den de Israëli's strijd te leveren aan al hun grenzen, toch leden de Egyp- tenaren een vernederende nederlaag. Die nederlaag was de voornaamst e aanleiding tot de revolutie, waarhij koning Fa roek door legerofficieren, van wie Nasser een der voormannen was, ten val werd gebracht. Vorig najaar echter heelt het leger van het nieuwe Egypte dat door Na-> ser wordt aangevoerd, eveneens het onderspit moeten delven. Een ver zachtende omstandigheid was dat toen niet alleen de Israëli's binnen vielen, maar ook (in de zone van het Suezkanaal) Engelsen en Fransen. Egypte's revolutie had twee doel einden verbetering te brengen in de slechte toestanden op so ciaal en economisch terTein, en op in ternationaal gebied aan prestige te winnen. Tot nu toe is liet Nasser he laas niet gelukt, om de sociale en economische omstandigheden op noe menswaardige manier te verbeteren. Hij moet dus nog steeds de aandacht afleiden naar het terrein van de 'du - tenlandse politiek. Leek het vóór de Suezcrisis, alsof zijn stem gezag kreeg in de hele Arabische wereld, thans heerst er onder de Arabieren grote verdeeldheid. Niet in dc laatste plaats is dat toe te schrijven aan het feit, dat Nasser en Syric's president Koewatly zich voor het Russische kar retje laten spannen en dat de andere Midden-Oosterse heersers d:e politiek afkeuren en zich integendeel achter de Eisenhowerleer hebben gesteld. Weliswaar zijn er op het ogenblik al lerlei afgezanten op reis tussen de Arabische hoofdsteden om de diverse breuken te helen, maar de verschillen zijn te groot om een werkelijk har monisch geheel tot stand te brengen. Het enige, dat alle Arabieren sa menbindt, blijft de vijandschap tegenover Israël. En daarom zal Nasser, die de aandacht van de bin nenlandse politiek wil afleiden en die zijn buitenlandse prestige wil ver groten, niet gauw bereid zijn om op Soebrawardi's voorstel in te gaan. Al begTijpt hij misschien ook nu zelf wel, dat de staat Israël een feit is. Op de duur zal erkenning, ook door de Arabieren, niet kunnen uitblijven. „eByaiOaHi. .yyyy.r. .eno GAMAL ABDEL NASSER ....tijger van Faloega.... Franse benzinecheques voor buitenlanders In de loop van deze week, op zijn atst zaterdag 20 juli. zullen alle banken in de grote Franse steden be voorraad zijn met benzinecheques voor buitenlandse automobilisten, mo torrijders e.d.. die langer dan drie da gen in Frankrijg verblijven en op de ze wflze reductie op de benzineprijs krijgen De Nederlandse banken, die een bijkantoor of correspondent in Frankrijk hebben, zullen deze cheques vermoedelijk al in het begin van de week hebben, zodat men ze in Neder land met Nederlands geld kan kopen. Men kan maximaal voor 50.000 francs aan cheques opnemen, de eerste aan koop mag niet meer dan 25.000 francs zijn (goed voor 250 liter bezine), een week daarna kunnen de resterende 25.000 francs worden opgenomen Voor een cheque van duizend francs betaalt men in Nederland 6.15, in Frankrijk jr. 555.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3