I Zeeuwse gemeenten op „de wip" tussen „kort" en „lang" geld DE KLERKeZN PROVINCIALE V.V.V. KRIJGT JAARLIJKS 16.000.— Zeeuwse Almanak MÊTTAM-TAM! 64.90 94.80 I29.80 GRANAAT ONTPLOFTE IN HET HAVENKANAAL VAN ZIERIKZEE VLISSINGSE ZEEHONDENWERF LEVERDE KEMPENAAR AF Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 JULI 1957 ZORGEN ROND EEN CIRCULAIRE Vlottende schuld van Zeeuwse gemeenten 20 tot 25 miljoen De circulaire van minister Struycken en Hofstra aan <le gemeentebestu ren over de Investeringen der gemeenten lieeft ook voor Zeeuwse gemeen ten consequenties. Vooral de financiering van woningwetbouvv met vaste leningen kan in de toekomst problemen opleveren, zo is ons gebleken uit 'n onderzoek, dat wy In de zes grootste gemeenten van Zeeland hebben inge steld. De projecten, die thans in uitvoering zyn, zowel op liet gebied van de woningbouw als daarbuiten, worden weliswaar voltooid, maar het bluft een open vraag of de regering verder toe stemming zal verlenen voor verdere belangrijke werken, de huizenbouw inbegrepen. Overigens steken de Zeeuw se gemeenten met hun vlottende schuld van 20 25 miljoen gunstig af tegen het landelijk totaal van naar schatting 3500 miljoen. is gegund en waarvoor momenteel ook geen geld beschikbaar is. De ongeveer 400.000, welke de gemeente Goes uit de grote wo ningbouwlening 1957'58 der Bank voor Ned. gemeenten zal ontvangen, waarvan ruwweg 40 dit jaar beschikbaar komt, zal hard nodig zijn voor consolidering van de vlottende schuld. Zierikzee heeft voorlopig geen last van de nieuwe voorschriften. Alle kapitaalswerken voor 1957 zijn mo- In Vlisslngen had men reeds voor verschillende objecten toestemming gekregen in verband met. een vaste geldlening, die de gemeente tegen ok tober in uitzicht is gesteld, Intussen beraadt men zich nog over de conse- 3iienties, die de nieuwe maatregel al an niet voor Vlissingen heeft. Voor Middelburg heeft de circu laire inzake de investeringen nog niet direct verstrekkende gevolgen, al thans niet tot het einde van het jaar. Naar men ons van de zijde van het gemeentebestuur verzekerde, zullen de reeds onderhanden zijnde werken normaal voortgezet worden. Deze be treffen de bouw van de eerste 76 wo ningen in 't uitbreidingsplan „Stro- menwyk" en de bouw van de twee kleuterscholen aan het Yeerse bol werk. Over de voortgang van de bouw der resterende 260 woningen in het plan ..Stromenwijk" moet het ge meentebestuur een afwachtende hou ding aannemen. Het is nog niet defi nitief bekend, dat de bouw niet zal doorgaan. Misschien is het voor deze woningen mogelijk om een afzonder lijke toestemming te verkrijgen. Voor de woningbouw in Gors zullen de maatregelen geen directe consequenties hebben, zo verna men w\j. Wanneer echter niet ty- dig vaste geldleningen kunnen worden verkregen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat verdere nieuwbouw tijdelijk zal moeten worden stopgezet. Momenteel zijn er 52 woningwet woningen en 60 premiewoningen on derhanden. De financiering hiervan geschiedt met kort geld, doch zoals in de circulaire wordt onbemerkt, wordt dit voor reeds aan de gang zijnde werken toelaatbaar geacht. De 52 woningwetwoningen maken deel uit van een plan van 202 woningen, waarvan men tegen het eind van het jaar weer een deel had willen reali seren. Het zal nog de vraag zijn of liet hiervoor gesloten eontinu-contract zal worden begrepen onder de inves teringen, die reeds onderhanden zijn. Momenteel is er ook de uitbreiding van de Burgemeester van Dusseldorp- school met drie lokalen. Dit werk is reeds gegund, zodat aangenomen mag worden, dat dit voortgang kan vin den. Iets anders is liet met de bouw van een nieuwe u.l.o.-school voor de Geref. gemeente, welk werk nog niet menteel in uitvoering, zodat men de ontwikkeling rustig kan afwachten. Dit geldt eveneens voor Oostburg, waar men echter wel vreest, dat de „zwembadplannen" nu in de verdruk king zullen komen. De raad machtig de B. en W. onlangs voorbereidingen te treffen. Voorts neemt men aan, dat uitbreiding en vernieuwing van de straatverlichting, waartoe de raad be sloot, uitgesteld zal moeten worden. Zoals bekend is de bouw van het nieuwe raadhuis reeds in uitvoering. Voor Terneuzen is het thans nog moeilijk te zeggen of de maatregelen consequenties zullen hebben, omdat men daar nog teveel in het duister tast, aldus deelde ons burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen mede. Enkele weken geleden is men in Terneuzen begonnen met de bouw van ruim 160 woningen, direct nadat de toestemming was verkregen. Deze woningen vormen echter een deel van een bouwplan van byna 600 wonin gen, te verwezenlijken in 2 tot 3 jaar. Het biyft dus een open vraag of deze toestemming voor de volgende 440 woningen binnen die termijn wordt gegeven. Indien de nitvoering van het programma niet op elkaar "zou aan sluiten, zag de heer Tellegen in de toekomst grote moeilijkheden. Prov. Staten aanvaardde besluit z.h.s. Provincale Staten van Zeeland heb ben gisteren besloten de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer een jaarlijkse subsidie te verlenen van 16.000. Dit bete kent, dat de drie jaar geleden ver leende extra subsidie van 30.000 over een periode van drie jaar, thans is omgezet in een bijdrage tot weder- opzegging. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met de aantekening, dat de leden van de S.G.P.- en de AJt.-fracties geacht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Tevoren was over het voorstel van Ged. Staten uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij de heren D. Kod de (s.g.p.) en P. Meliefste (a.r.) be zwaren ontwikkelden. De heer Melief ste meende, dat de horeca- en de mid- denstandsbedrijven, die de revenuen van het vreemdelingenverkeer op strijken, te weinig bijdragen en had voorts principiële bezwaren met het oog op de zondagsheiliging. De heer L. P. van Oorschot (arb.) zou het juister gevonden hebben, wanneer de provinciale V.V.V. destijds toen bleek dat „Zeeland Vaeantieland" zichzelf bedroop aan Ged. Staten verzocht zou hebben de aldus over bodig geworden subsidie voor dit blad te mogen aanwenden voor de verde- VAN 3.H) Lil TOT tS.ijpe BESSEN EN FIETSEN! Enige knapen in Noordgouwe had den bessen ontvreemd bij de heer 31., die als represaille-maatregel twee fietsen van de vermoedelijke daders mee naar huis nam! Eén der jongens nam dat echter niet en met een ou dere broer én een vrachtauto toog hij op pad om het ontvreemde rijwiel te rug te balen. Daar de „clandestiene bessentrekker" niet wilde beloven 't afkeurenswaardige spelletje in de toe komst na te laten, weigerde de heer 3L de fiets terug te geven en som meerde hij de gebroeders zijn erf te verlaten. Zonder fiets gaan we in geèn geval weg, moeten zij toen heb ben gedacht, want zij namen het rij wiel van mevrouw mee. Deze laatste probeerde nog te redden wat er te redden viel, maar bij één van de po gingen om haar fiets van de vracht auto te halen, reed de chauffeur plot seling achteruit. Mevrouw M. kwam daardoor zodanig te vallen, dat zij met een bekkenfractuur naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. De politie heeft thans de zaak in onder zoek. SPREKEN.... Kleuters die zo langzamerhand de grote mensentaal gaan spreken zijn vooral vatbaar voor laten we zeggen pittigeuitdrukkingen. Dat is geen onthulling, dat wist ge allemaal al lang, maar het verschijnsel is er toch voor leken op pedagogisch en psy chologisch gebied niet minder op merkelijk om Misschien komt het omdat, pittige uitdrukkingen wat makkelijker in 't gehoor liggen, sterker aanspreken dan de huis- tuin en keukentaal,... In ieder geval had die vierjarige knaap in Middelburg op dit gebied ook de klok horen luiden, zonder vooralsnog precies te weten waar de klepel thuishoorde. Want toen zijn papa hem vroeg oj hij ook wist waar z'n schoentjes konden zijn, dacht hij even diep na, keek toen aarzelend tot jinpa op en sprak plechtig: Daar weet ik geen best van". 't Verschil tussen een „p" en een „b" was hem in dit verband namelijk nog niet helemaal duidelijk gewor den VISHAAK Badmeester Bosdijk maakt nog al eens het een en ander mee in het 3ïiddelburgse zwembad aan de Poelendaelesingel. Meestal spelen deze grote of kleine gebeurtenis sen zich af op het zwem- en water- terrein. Wie schetst echter de ver bazing van de heer Bosdijk toen zaterdag een heer de zwembad poort kwam binnengestapt met 'n vishaakje in de neus 3ïet het weerhaakje dwars door de neus vleugel heen, zodat het er aan de buitenkant weer uitstak. „Heb ik opgelopen op het jaagpad van Vlis singen naar Middelburg", vertelde deze heer tegen de badmeester. In het kanaal waren namelijk enkele enthousiaste jeugdige vissers bezig met het verschalken van palingen. Op vakkundige wijze werd het haakje met aas in het water ge slingerd. Eén der jeugdige vissers deed het echter een beetje te vak kundig en nog wel juist op het moment, dat de fietsende heer pas seerde. Het haakje beschreef een fraaie boog door de lucht, maar inplaats van in het water te ko men, sloeg het zich vast in de neus van de fietser. Deze spoedde zich haastig naar het zwembad, waar de heer Bosdijk eerste hulp ver leende. 3Iet behulp van een nijp tang weril het weerhaakje platge- knepen, zodat het gehele geval weer uit de neus van de man ver wijderd kon worden. Het is dus met name voor de jeugdige vis sers zaak om voorzichtig te zijn bij het ingooien van het aas, want het had de fietser evengoed een oog kunnen kosten. BRANDJE In een warning aan de Dan ze Vissersstraat te Terneuzen ont stond 's nachts een begin van brand, vermoedelijk door het om vallen van een petroleumstel. Met behulp van emmers water en een tuinslang wist men het vuur spoe dig te bedwingen, zodat de brand weer niet behoefde in te grijpen. Het petroleumstel stond gelukkig met in huis, maar op de achter plaats. Toch was er nog enige schade: een schuurtje en een toi let kregen brandschade, terwijl de muur van een belendend perceel eveneens werd beschadigd. re uitbouw van het werk. De vereni ging heeft dit nu zonder meer ge daan. Niettemin wenste de heer Van Oorschot zich niet tegen het voorstel te verzetten, maar toch was ook hij van mening, dat het particulier initia tief dat de baten incasseert van het toeristenbezoek meer kon doen voor het V.V.V.-werk. De heer A. H. S. Stemerding (c.h.) vond, dat de gemeenten meer dienden bij te dragen en mr. J. F. G. Schlin- gemann (v.v.d.) vroeg zich af of „Zeeland-Vacantieland" wel efficiënt wordt verspreid: „Je ziet het ner gens De heer A. Schout verdedigde het voorstel namens Ged. Staten met gloed en verve en raakte aldus ver zeild in een debat met zijn fractie genoot Meliefste over de zondags heiliging. Tenslotte bracht hij liet E.T.Ï.-rapport, over het toerisme naar voren. De Staten aanvaardden het voorstel z.h.s. Tijdens deze Statenzitting werd eed groot aantal voorstellen als hamer- stuk afgedaan. Het enige punt, waar over wat langer was gesproken, was de kwestie van de bijdrage aan de Karelpolder. Gedeputeerde C. Philip- se gaf daarbij een uitvoerige uiteen zetting over de historie van deze oude kwestie en zette daarbij uiteen, dat in deze zaak géén sprake is van na latigheid van de zijde der provinciale waterstaat. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard met de aantekening, dat de S.G.P.-fractie tegen was. Advertentie t Een beperkte partij zwaar wollen, machinaal geweven SMYRNA KARPETTEN met doorgeweven rug, in een aantal warme Perzische dessins. 220 x 160 van 95.- NU 285 x 200 van 135- NU 325 x 225 van 175. NU VERENDE MATRASSEN met binnenwerk van prima conische stalen veren, degelijke afdekking en overtrokken met zijden damast tijk. 1 persoons NU 80 2 persoons NU 9.80 Langdurige garantie Een ongekend voordelige oprul- mlngs-aanbleding van zware kwa liteit overgordijnstoHen. Effen DO BB Y-stoffen en fantasie DOBBY, kleur- en zonecht, 120 breed, van 4.90 en 5.90 per m. NU in 2 series: I.98 en 2.79 ORIGINEEL „JABO"-TAPIJT het topproduct van de bekende Verto-fabrieken. IJzersterk en geschikt voor elk Inte- 45 rïeur,100 br. NU p.m. BELLAMY PARK VLISSINGEN TIJDENS BAGGERWERKZAAMHEDEN Twee werklieden door scherven gewond Tijdens bakkerwerkzaamheden in het havenkanaal van Zierikzee is maandagmiddag omstreeks één uur een grnaat opgehaald, die in de stortbak naast de baggermolen is ontploft. Twee werklieden werden door de ^rondvliegende scherven ge wond. Het zijn 31. Hongkoop uit Slie- drecht. die een grote vleeswond aan de arm opliep en G. van Oort uit Werkendam. Deze laatste kreeg vlees wonden aan linker onder- en boven been. Door de kracht van de explosie werden beide mannen, die aan de kant van de bak op de baggermolen ston den, tegen het dek geworpen. Nadat eerste hulp. was verleend door dokter E. E. Vleugel Schutter, zijn de gewonde werklieden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. CENTIMETER VOOR CENTIMETER De tewaterlating verliep zonder moeilijkheden Centimeter voor centimeter gleed gistermiddag de kempenaar Deo Ju- vante (3Iet God's hulp) van de Vlis- singse Zeehondenwerf in de Vissers haven. De talryke belangstellenden langs de kademuur, onder wie vele kinderen die vanwege de kermis vrijaf hadden gekregen, zagen hoe de ka bels, waaraan het schip was beves tigd, langzaam werden gevierd. Toen het schip zo achterstevoren te water was gelaten, trok men het schip langs de noordzijde van de haven. De hele operatie, die ongeveer een half uur duurde, verliep zonder moeilijkhe den, temeer een prestatie daar op dat moment vele visserschepen in de ha ven lagen, die even tevoren met het opkomend tij waren binnengelopen. De Deo Juvante is een rijnschip met klein certificaat, hetgeen inhoudt dat het ook korte reizen langs de kust mag maken. Het zal gebruikt worden om grondstoffen als zand en grint uit Duitsland naar een betonfabriek in Zeebrugge te brengen. De eigenaar, de heer Chr. Kornet uit Werkendam, heeft nog twee schepen met ditzelfde vervoer. De kempenaar is ongeveer 51 m lang. 6.70 m breed en 2.60 m diep. Het bruto tonnage bedraagt 350, het laad vermogen ongeveer 500 ton. Twee roe ren achter en een vóór bevorderen de wendbaarheid in lege toestand. De Deo Juvante is reeds geheel afge bouwd op de machine na. De 200 pk Deutz-motor, die het schip een snel heid van 8 tot 10 mijl zal kunnen ge ven, wordt bij de machinefabriek „De Waal" te werkendam ingebouwd. Waarschijnlijk woensdag wordt het rijnschip daarheen gesleept. Eind sep tember hoopt men net in de vaart te kunnen nemen. De bemanning zal be staan uit vier man. De Zeehondenwerf werkt op het ogenblik aan een zuiger voor lv. Kra mer's Aannemingsbedryf te Vinke- veen en een motorsleepvlet. Na ver schillende herstelwerkzaamheden zal men beginnen aan de bouw van drie elevatorbakken voor dezelfde firma. De baggermolen kreeg door de explo sie geen schade en functioneert nor maal, maar de granaat sloeg in de nog bijna lege stortbak een aantal vrij grote gaten, waardoor deze dreig de te zinken. Het gelukte evenwel de stortbak tijdig uit het havenkanaal te slepen. De baggerwerkzaamheden zijn een onderdeel van de sluisbouw in Zie rikzee en worden uitgevoerd door de firma Blom en van Vlies te Slie- dreoht. Het havenkanaal moet aan één kant worden uitgediept om het aan grotere schepen mogelijk te ma ken de haven binnen te lopen. Bouw twee B.L.O.-schoIen in W. Z.-Vlaanderen definitief Plaats thans nog niet bekend Het staat thans definitief vast, dat in West Zeeuwsch-VIaanderen twee b.l.o.-scholen zullen worden gesticht, namelijk een openbare en een r.-k. school voor bijzonder lager onder wijs. Dit deelde de heer P. Vermeulen mede in een bijeenkomst van de kring ,,'t Land van Cadzand" van de Vereniging voor Volksonderwijs. Be halve afgevaardigden van de openba re soholen, waren ook de christelijke scholen vertegenwoordigd. Het is nog niet bekend, waar de scholen zullen worden gebouwd. Men streeft er ech ter naar een en ander zo spoedig mo gelijk te laten uitvoeren. In de ko mende weken zal de algemene rege ling voor beide scholen in de gemeen teraden worden behandeld. Daarna kunnen meer officiële stappen wor den ondernomen. EXAMEN Aan de Hogere Technische School te Dordrecht behaalde de heer C. Blok- poel te Goes het einddiploma weg- en waterbouwkunde. De kempenaar Deo Juvante" op de grens van land en water bij de tewa terlating van de Zeehondenwerf in de Vissershaven te Vlissingen. Foto P.Z.C.) KUNST „De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor" 3Iiddelburg, „Toorenvliedt" „De Openluchtspelers". „DE VROLIJKE VROUWTJES van Windsor" hebben maandagavond in het openluchttheater „Tooren vliedt" te Middelburg ondanks drei gende wolken en van tijd tot tijd ge staag neersiepelende regen kans ge zien de bezoekers van deze première enkele uren lang met haar schalkse intriges rond de aloude ridderfiguur van Sir John Falstaff te boeien. Dat is een bewonderenswaardige prestatie geweest, waar in de eerste plaats re gisseur Jan Lemaire jr. en de leden van „De Openluchtspelers" alle lof voor toekomt! In eendracht en ver eniging immers hebben zij dit klas sieke, boertige spel van Shakespeare uit doen groeien boven „zo maar" een kleurig kijkspel tegen de idyllische achtergrond van „groen en bloemen". Zij zijn er zelfs in geslaagd de toch niet bepaald gloednieuwe intrige van dit stuk als het ware óndanks de ro mantische entourage boeiend te doen zijn en dat nu is een prestatie, die met name voor een zo heterogene groep nauwelijks genoeg geloofd kan worden. Vanzelfsprekend droegen de kleu rige kostuums (van H. Schippers uit Rotterdam), het voortreffelijke gri me- en kapwerk (van I. A. Lorier) en de tekst (jawel, van Shakespea rein de bewerking van mr. H. M. Planten veel bij tot het slagen van deze opvoering, maar dat neemt niet weg dat het zwaartepunt ook hier weer in de vertolking lag en dat zwaartepunt dan is glansrijk overwonnen. Zeker, hier en daar rem de de premièrekoorts het tempo een. weinig, maar dat is vrijwel de enige bedenking, die tegen deze opvoering is aan te voeren en dat is dan nog een zeer begrijpelijke. Zorgvuldig en met inzicht is klaar blijkelijk de rolverdeling tot stand gekomen, zodat men om te beginnen een zwierige en overtuigend ingebeel de Falstaff (van J. M. Gel jon) „over het grasveld" zag komen; geïnspi reerd en vol overgave gespeeld, met als voornaamste en evenzeer overtui- fende tegenspeler de burger Ford van H. J. Jongepier). Waarna on middellijk de dames Ford en Page (N. J. KunstLipjes en G. Geljon De Witte) genoemd dienen te wor den als de wel zeer geslaagde vrouw tjes van" Windsor, die het allemaal zo heel beleidvol naar hun hand we ten te zetten. Met een extra „eer volle vermelding" voor mevrouw Kunst, die te elfder ure mevrouw D. ScheltensKoops moest vervan gen en dat voortreffelijk deed. Om even bij de dames te verwijlen, die in dit spel immers zo'n grote rol spelen: mevrouw M. C. J. Hoek Scheijbeler wist van haar Vrouw Haastig een ware creatie te maken; rustig, maar daarom niet minder be zield en „glashelder" gespeeld. Deze figuur liet aan duidelijkheid niets te wensen over! Kostelijk was de heer J. Wever als de leutige waard van,,J)e „JKouse- band", beheerst en zonder onnodige charge gespeeld, maar niettemin vol komen recht doend aan deze uitbun dige figuur. In dezelfde sfeer lagen ook de vertolkingen, die de heren F. Meijer en C. van Hoek wisten te ge ven van respectievelijk de geestelijke Sir Hugo Evans en de geneesheer dr. Cajus en van de heer J. de Heer, die neef Slapperman wel bijzonder goed' leven wist in te blazen. Mej. I. M. C. Loontjes was voorts een charmante Anna Page, zoals de he ren J. Si es, A. J. C. Constandse en C. de Nijs voor respectievelijk een alleszins aannemelijke minnaar F-en- ton, een ingetogen, bejaarde vrede rechter en een waardige burger Page wisten te zorgen. De knechten van Falstaff, de be- diendeq, de elfen en de pages speel den hun partij vlot en zonder hape ren mee en zo kreeg dit klassieke blijspel van „De Openluchtspelers" gerecruteerd uit diverse Middelburg se amateur- toneelverenigingen) een vertolking, die men zich nauwelijks beter had kunnen wensen. Heel de gezapige sfeer, die dit stuk nu een maal ademt, kwam gedegen en toch met de onontbeerlijke speelsheid uit de verf en werd zo tot een belevenis het fraaie „Toorenvliedt" ten volle waard! Vanavond en morgenavond zijn er wederom opvoeringen. v. B. Gerepareerde „Vittangi" passeerde Vlissingen De „Vittangi", de Zweedse ertstan ker, die in de nacht van 18 februari van dit jaar ter hoogte van het Leu- genaarshoofd bij Vlissingen aan de grond liep en pas na veel moeite weer vlot gesleept werd, is thans weer in de vaart. Zondagmiddag omtreeks half twee passeerde de tan ker behoedzaam de plaats waar vijf maanden geleden het ongeluk gebeur de. Evenals in die onheilsnacht was de boot weer met een lading erts op weg van Narvik naar Antwerpen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het eenzame hart" (14 j.) 19 en 21.15 uur: Schouw burg: „Giant" (14 j.) 20 uur tot 23.30 uur; Molenwater: Miniatuur Walche ren; Van Benthem en Jutting: Ho- kusai; Prov. Bibliotheek: Tentoon stelling „Zeeuwse geschiedenis door tijdgenoten verhaald", 10—12.30 en 13.30—18 uur. Torenvliedt: Open luchtspelers met „De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor". Vlissingen Alhambra: „Kruispunt Bhowani" 7 en 9 uur, 14 j. Luxór: „De vluchteling van Guatura", 8 u.. 14 j. Kunstzaa! Bikker: Schilderijen Mies Callenfels—Garsten. Bejaar denhuis: Tentoonstelling „Michlel de Ruyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „Dr. Viimmen", 8 uur, 1« J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2