w Directeur Vlissingse H.T.S. sprak over verhoudingen in de studie OUDE TEGELS IN OOSTBURG „GIANT", FILM DIE JAMES DEAN BEROEMD MAAKTE RICHTLIJNEN HUURVERHOGING AAN GEMEENTEBESTUREN SCHELDE BEVAARBAAR VOOR TANKERS TOT 50.000 TON (roese timmerman bouwde zich een jacht ZATERDAG 13 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 TIJDENS UITREIKING EINDDIPLOMA'S Ontwikkeling in de techniek vraagt groot aanpassingsvermogen Het komt niet vaak voor, dat een directeur van een onderwijsinrichting voor zijn eindexaminandi een rede houdt, die het formaat van de „gewo ne" schooltoespraken overschrijdt. Dat gebeurde tijdens de uitreiking van de einddiploma's aan de geslaagden van de Hogere Technische School te Vllssingen. De directeur, ir. C. J. A. Bax, hield een rede, die algemene bekendheid verdient. Hij ving aan met te wijzen op de grote lichtzinnig heid, waarmede zo vaak de studie aan de H.T.S. wordt begonnen. Het ge tuigt van weinig begrip voor de moeilijkheden als men ten einde raad maar naar de H.T.S. gaat, indien men geen kans ziet om bijvoorbeeld het eindexamen 5 jaar H.B.S.-B te halen en daarom deze onderwijsinstelling na de derde klas verlaat. In dat verband citeerde ir. Bax en kele cijfers, zoals die door het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd: 71 van de tot het eerste leerljaar van de H.T.S. en toe gelaten leerlingen behaalt het diplo ma, 47 doet dit in de normale tijd, 24 doubleert één of meermalen. Van de zogenaamde „sterleerlingen", die meestal diploma H.B.S.-B bezitten en die tot het tweede leerjaar worden toegelaten luiden deze percentages respectievelijk 88, 73 en 15. De leer lingen met diploma H.B.S.-B en MULO-B steken gunstig af bij dege nen, die drie jaar H.B.S. hebben ge volgd. De direkteur vestigde er de aan dacht op, dat de leerlingen die tot de H.T.S. worden toegelaten, in de regel enzeer verspreide opstelling hebben. Het eigen tempo van de leerlin gen is niet gelijk en iedereen, die wel eens een flinke mars heeft ge lopen, weet hoe vermoeiend het is te kleine of te grote passen te moeten nemen. Niettegenstaande dat wordt van de aanvang af een vastgesteld tempo ingezet, waar bij het aantal uitvallers vrij groot Is. Het is meestal niet zo, dat men aan het eindpunt van een gesloten kolonne kan spreken. Dienende taak Sprekende over het begrip vrijheid verklaarde spreker, dat de Franse re volutie vrijheid als beginsel stelde en het klassieke liberalisme van de 19e eeuw drukte haar voetsporen. Onze tijd leert echter anders. Vrijheid is niet een beginsel, maar een verwor venheid: zij is geen oorspronkelijk recht, maar zij moet verdiend wor den. En verdienen kan men alleen langs de weg van dienen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hoe sneller de ontwikkeling, hoe omvangrijker de conflicten zijn, is het zeker niet vreemd, dat ook het onderwijs in een zodanig positie is gekomen en de aanpassing tot grote moeilijkheden leidt. De aanpassing is echter dringend nodig. Ononderbroken stormt de maat schappij verder. Do technische voor uitgang is adembenemend en het erg ste is, dat we ons niet bewust zijn hoe snel het gaat. Het vraagstuk van deze tijd is dan ook bij voortduring, hoe de menselijke geest kan worden beïvloed om de moeilijkheden, die zich bij de snelle ontwikkeling voor doen, althans tot een minimum te be perken. De bezorgdheid en de zorg voor de mens in de samenleving en voor de mens in zijn werk is niet alleen voortgekomen uit sociale bewogen heid met de werkende mens, maar goeddeels door de dwingende nood zaak van de evoluerende verhoudin gen. Er was geen keuze en geen vrij willigheid. Dat zijn consequenties voor het onderwijs. De school kan zich immers de weelde niet veroor loven eenzijdig bezig te houden met de ontwikkeling van de techniek en het onverbrekelijk daarmede samen hangende probleem van de menselijke verhoudingen voorbij te gaan. De school zal zich principieel en in concreto moeten bezinnen op datgene wat zij kan doen om het inzicht in het functioneren van de samenleving te versterken, maar vooral om een verantwoor delijkheidsbesef te ontwikkelen, dat is opgewassen tegen de eisen, die deze tijd stelt. Wij kunnen het tempo van on ze tijd niet drukken, we kunnen de snelheid waarmede de techniek voortschrijdt, niet verminderen, maar we zullen de mens moeten leren zichzelf te blijven. Wij bij het onderwijs zullen voor de jeugd moeten zorgen en ons bij voortduring moeten beraden over het „hoe". Wij zouden het doel van het onder wijs kunnen omschrijven als de voor bereiding van de jonge mens op zijn toekomstige taak in de maatschap pij. Als we bijvoorbeeld zouden na gaan, waar al die jongelui zijn geble ven die eertijds de M.T.S.-en bezoch ten en we zouden opsommen wat de eisen van him huidige functies zijn, dan zou dit een enorme verscheiden heid opleveren en wellicht zou er slechts weinig gelijk zijn. Iedereen weet uit eigen ervaiïng, dat de school hem tal van zaken heeft geleerd, die in de praktijk niet meer voorkwa men en andere zijn voorbijgegaan, die later van grote waarde bleken. Een en ander moet ons tot grote be scheidenheid nopen en het moet ons voortdurend prikkelen tot een kriti sche houding tegenover de leerstof en onze eigen ervaring. Ook onze eigen ervaring, want deze speelt ons voort durend parten bij de bepaling van hetgeen nuttig is; het leven van één mens en zijn persoonlijke ervaringen zal aldus de eerste richting geven in dat van tal van jongeren. Ir. Bax wees er de geslaagden ten slotte op, dat het gemakkelijker is om orders te géven en 'om te com manderen, dan om te overleggen en te overtuigen. Maar toch mag men de weg van de minste weerstand niet kiezen. Al helpende en dienende meester worden is een grote levens kunst. Ons doel mag niet alleen zijn het bereiken van goede resultaten in het bedrijf, maar deze resultaten moeten norden l>ehaald in een sfeer van bereidwilligheid en van goede nil, waarin het voor hoog en laag een genoegen is om samen te wer ken, zo besloot ir. Bax zijn met gro te aandacht gevolgde rede. Jongeman kreeg anderhalf jaar jeugdgevangenis Medekostganger bestolen Voor de Middelburgse rechtbank stond terecht de 20-jarlge leerling- j lasser F. H. uit Vllssingen, die op 2 j en 16 juni j.l. enkele bankbiljetten had gestolen van een Italiaanse me- I dekostgangcr in Vllssingen. De officier wees er op, dat er mo menteel nog maar één mogelijkheid was om te proberen deze verdachte van het pad der gewoontemisdaad af te houden, namelijk de jeugdgevan genis. Mr. Schenkenberg van Mi erop eiste dan ook 114 jaar Jeugdgevan genis in Zutphen. De rechtbank trok zich terug in de raadkamer om hierna onmiddellijk uitspraak te doen in deze zaak. Mr. van Empcl vonniste conform de eis van de offi cier. FILMS IN ZEELAND Veel vrolijkheid tijdens Vlissingse kermisweek De James Dean-fans In Middelburg zullen dit weekeinde hun hart weer kunnen ophalen. In de Schouwburg verschijnt nameljjk deze door velen aanbeden figuur in de haast beroemd geworden film „Giant" naar een ro man van Edna Ferber. Hoewel do hoofdrollen knap worden vervuld door Elizabeth Taylor en Rock Hudson, is voor de meeste bioscoopbezoekers Ja mes Dean de favoriet. Hii speelt de rol van een arme boer, die door een olievondst op zyn land ryk wordt; met zyn geld geen raad weet en denkt, dat hjj door zijn snel verworven rijkdom recht heeft op een plaats onder de upper ten in Texas. Wanneer hy bij de opening van een van zqn nieuwe hotels de familie uit nodigt, bij wie hij vroeger in dienst was als knecht blijven de conflicten niet uit. Deze vroegere baas van Dean is de hoofdfiguur in deze film en een veel sympathieker mens dan de dron ken Dean. Toch heeft de laatste door zyn onverschillige snel, zfln onbe houwenheid de harten van het grote publiek veroverd en zyn de andere fi guren in deze uitstekende film op de achtergrond geschoven. De „Aasgieren van het westen" (Slot van pag. 1) voor de levering van water, het ge bruik van een geyser of boiler, on derhoud gemeenschappelijke tuinen, verlichting en schoonhouden portie ken, glasverzekering, enz. De minister heeft ook medegedeeld in hoeverre de huurverhoging zal gelden voor woningen die tot stand zijn gekomen met premiën krachtens de premieregeling woningbouw '50, de verminderde premieregeling wo ningbouw 1950 of de premie- en bij drageregeling woningbouw 1953. Aangezien de huurprijzen van deze categorieën woningen voor het me rendeel uitgaan boven de verhoogde huren van vergelijkbare particuliere objecten, waarop de algemene huur verhoging van toepassing is, be staat geen aanleiding tot een alge mene verhoging over te gaan. Slechts ten opzichte van huurpij- zen in deze categorieën, welke lager liggen dan de krachtens de huurwet verhoogde huurprijzen van vergelijk bare objecten, is de minister bereid op verzoek van belanghebbenden de huurprijzen met ingang van 1 au gustus 1957 te verhogen. Vergelijkbare objecten Deze verhoging kan variëren van 1 t/m 25 afhankelijk van de huur prijzen van vergelijkbare objecten, waarbij ook weer rekening zal wor den gehouden met woninggrootte, woongerief e.d. Verzoeken als hierboven bedoeld moeten worden ingediend door tus senkomst van het gemeentebestuur, dat de verzoeken, voorzien van een advies, zal doorzenden aan de minis ter. In afwachting van de beslissing op dergelijke verzoeken bestaat geen bezwaar de huurverhoging in reke ning te brengen, mits het verzoek om huurverhoging gedekt is door een gunstig advies van het gemeentebe stuur. Indien de beslissing van de minis ter mocht afwijken van het ingedien de voorstel, zal ook in deze gevallen een nadere verrekening met de huur der moeten geschieden. BELGISCHE WATERSTAATKUNDIGE MEENT: Nog grotere tankers maken uitdiepen geulen nodig Voor de verenigde commissie van de gemeenteraad van Antwerpen heeft de heer L. Bonnet, ere-inspec- teur-generaal van Bruggen en Wegen een nadere uiteenzetting gegeven van de door hem opgestelde plannen voor het bevaarbaar maken van de Schelde voor grote tankschepen. Volgens de heer Bonnet kunnen tankschepen tot 50.000 ton de haven van Antwerpen zonder enige moeilijkheid binnenlopen. Hiervoor zouden nodig zyn het aan leggen van een steiger en het bedij ken van de polder Zandvliet. Het zou gewenst zijn bulten kleine plaatselykc baggerwerken in de buurt van de aan legsteiger tevens de oosteiyke uitloper by de Bol van Heyst in de Wielingen uit te graven. Voor de vaart van tankers van meer dan 50.000 ton tot 100.000 ton doen zich drie moeilijke punten voor tijdens de vaart naar Antwerpen. In de Wie lingen moet de drempel van de Wan delaar en van de Scheur worden ver diept. In het Zuidergat op de Schelde zelf moet eveneens de vaargeul ver diept en verbreed worden over een lengte van 2 km. Deze beide werken moeten zelfs niet ineens op volle diep te voor de vaart van 100.000 ton tan kers uitgevoerd worden. Het werk kan bijvoorbeeld in drie fasen gebeuren. Tenslotte verschafte de heer Bon net nog enkele toelichtingen over de kosten van deze werken, die nog niet een tiende zullen bedragen van het geen Nederland denkt te besteden aan net Deltaplan. „Woningen '47 en '48" De huurprijzen van woningen, tot stand gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage ingevolge de financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948, zullen met ingang van 1 augustus 1957 worden verhoogd met 25 Dit percentage moet worden bere kend over de zogenaamde sobere huurprijs op 31 juli 1957, dus na af trek van eventuele toegestane verho gingen, toeslagen of vergoedingen voor bijzondere voorzieningen. Aangezien door deze huurverhoging de onrendabele top van de bewuste woningen kleiner wordt, zal de Jaar lijkse bijdrage met ingang van 1 au gustus 1957 worden herzien. Daarbij zal mede de huurverhoging van 5 ingegaan op 1 september 1955, in aanmerking worden genomen. Electro, (Middelburg, zyn zo'n gezel lig troepie bandieten, die gewapend met revolvers, geweren en ongure ge zichten in de goede oude tijd het wilde westen, wanneer we tenminste films als deze moeten geloven, onvei lig maakten. Hoofdpersoon is een aan lager wal geraakte dame, eige nares van een enorme veestapel, die zij op minder fatsoenlijke wijze heeft verkregen. Te laat kryet zij spijt van haar levenswijze en wanneer zij op de gedachte komt om een eerlijk leven te gaan leiden, daartoe in staat ge steld door haar op oneerlijke wijze verdiende kapitaal, maakt een kogel een eind aan haar avontuurlijke le ven. Aardige ontspanning voor hen. die graag een avondje in het wilde westen willen toeven. In Grand, (Goes) wordt dit week einde „Het geheim van de zwarte tent" onthuld. Geen dans- of kermis tent, maar de tent van Anna Maria Sandri, die op voortreffeiyke wijze een dochter der Bedouinen aan ons voorstelt. Haar spel is zo sympathiek dat het niemand kan verbazen, wan neer een jonge Engelse officier, die in de woestynoorlog tegen Rommel gewond raakt en'door de Bedouinen wordt verpleegd, verliefd wordt op zyn verpleegster en by deze dochter van de Sheik achterblijft. Een jonge re broer van de officier trekt naar Tripoli om het geheim van zijn ver miste broer op te helderen. Van het romantische decor, dat de woestijn opleveren kan werd in deze film een dankbaar gebruik gemaakt. Tegen deze achtergrond bloeit de liefde en wordt gevochten op leven en dood. Anthony Steel en Donald Sinden stel len als typische En<*°lse officieren niet teleur. De Vlissingse bioscopen bieden een programma, dat geheel in het kader van dn kermis past. In Alhambra word* Viva las Vegas" gedraaid, de naa"t reeds genoeg. Las Vegas is eer 'nr Amerikaanse centra van veiwaar voor ernst geen plaats is. In deze stad „vergokt" een rijke boer g.cld, maar hij verliest er behalve zijn geld ook zijn hart. Het laatste aan een balletdanseres, die, eerst zijn mascotte aan de speeltafel hem later geluk brengt op ziin boer- dery. Dan Dailey en Cyd Charisse vervullen de hoofdrollen in deze film op „luchtige" wijze. De vrolijkheid stij°t ten top in Lnxor, wanneer voor een avondje Dean Martin en Jerry Lewis de grote mannen zijn „In het wilde westen". De namen van deze komieken zeggen reeds genoeg en zijn een waarborg voor een paar uurtjes werkelijke ontspanning. Expositie geopend door mr. F. Adriaanse Onze voorouders hebben enige eeuwen lang de vocht- en schimmel- plekken van de muren in hun gan gen, keukens enz. weggewerkt niet geglazuurde en soms sierlijk beschil derde tegelwanden of tegellambrize- ringen. Dat heeft geduurd van ongeveer '1 jaar 1550 tot 1800. Nadien raakte de tegelwand uit de mode. Op dit ogenblik hebben nog slechts weinig mensen, en dat zijn dan in hoofdzaak verzamelaars en cultuur historici, belangstelling voor die ou de tegels. Toch zijn het alleraardigste kunat- nijverheidsprodukten uit een voorbije tijd en daarom is het een gelukkige gedachte van burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg geweest om in een zaal van de Waterleiding maatschappij een tegeltentoonstelling te organiseren. Hij vond mr. F. Adriaanse uit Mid delburg verzamelaar en kenner van oude tegels bereid een ope ningswoord voor deze tentoonstelling te spreken. Maar alvorens vrijdag middag te twee uur de expositie werd geopend was er nog een klein tafe reel, dat een aankno."' aan de hedendaagse kelijkheid. Tesamen met mr. Adriaanse nam de heer Hoekzema twee schermen weg, die de toegang tot de expositie zaal blokkeerden en achter die scher men bleek zich een grote imitatie tegel te bevinden, waarvoor in een elegante pose een balletdanseresje stond. Dit danseresje, mej. Helen Soesman, trad naar voren en voer de op het bordes van de watertoren een sierlijk dansje uit, waarmee ze groot succes had. Uiteraard bestond de opening van de tentoonstelling niet alleen uit sierlijkheid. Burgemeester Hoekze ma hield een toch ook wel elegant toespraakje, waarin hij namens de Gemeenschap Oostburg, de instanties bedankte die door het verlenen van subsidie enz. de expositie mogelijk hadden gemaakt. De heer Adriaanse hield daarna 'n beknopte causerie, die voor vele aan wezigen verhelderend gewerkt moet hebben, want hij gaf in weinig woor den een interessant overzicht van de herkomst en het gebruik der blauwe en gekleurde wandtegels in de zes tiende tot achttiende eeuwse wonin gen. Ook vermeldde hij met enige trots, dat een der oudste tegelfabrie ken in de zestiende eeuw in Middel burg heeft gestaan, maar helaas spoedig ten onder is gegaan. Het De afgelopen twee jaar kon men de Goese timmerman Willem Schrij ver in zijn vrije tijd praktisch altyd vinden in de achtertuin van zyn wo ning aan de J. D. van Mellestraat. Hy bouwde daar zelf een jacht. Dat is te zeggen, hy moest een oude. nog zee waardige sloep van ruim acht meter lang geheel uitbreken en van een splinternieuwe opbouw voorzien. Het scheepje heeft nu een keurige, solide teakhouten kajuit, waar het gezin Schrijver met zijn viertjes en nog een gast, straks op hun zwerftochten, in drie kooien en twee hangmatten op het golvengeklots in slaap kunnen soezen. xXx Vrijdagavond was het dan zover, dat het scheepje naar de waterkant kon worden gebracht. Vandaag zal het, nadat de ijzeren kiel zal zijn Devestigd zonder enig officieel vertoon te water worden gelaten. Maar voor de fami lie Schrijver zal het in ieder geval een grote dag worden, nu een wens aan duld en ijver gewerkt is, realiteit is geworden. Een grote trailer en een draaiende kraan kwamen voor de deur en na- tuurlhk ontbrak ook de belangstelling van de buurtgenoten niet. Over dit laatste hebben de bouwers overigens nooit te klagen gehad, vooral niet var de jeugd. „Toch hebben we nooit las' van de jongens gehad", vertelde me vrouw SchrrverWaage, die als on derwijzeres. haar naedagogische ta lenten ook in dit geval uitstekend had weten te benutten. „We hebben ze namelijk beloofd, dat ze allemaal eens mee mogen varen, wanneer ze althans kunnen zwemmen". Nu het moment gaat naderen, waarop deze belofte kan worden ingelost, heeft mevrouw Schrijver het druk om de mededelin gen in ontvangst te nemen van jon gens en meisjes, dat zjj leren zwem men. xXx In maart 1955 had de heer Schrij ver, die in zyn jonge jaren al eens de bezitter van een kano en later van een sloep is geweest, de roepstem van het water niet kunnen weerstaan en opnieuw een sloep gekocht. De opbouw stond hem hter niet aan en daarom besloot hij tot een grondige vernieuwing. „De eerste winter zat hy hele avonden te teke nen. Dat was op zichzelf al een ge noegen". zei zijn vrouw. Vori" jaar zomer Is het nas goed begonnen met de bouw. De aanschaf van het materiaal moest natuurlijk geleidelijk gebeuren, want alles bij elkaar kost het no«r een lieve duit. Tegen de winter was Schrijver „on derdeks", zodat hij toen gemakkelijk heeft kunnen doorwerken. „We gin gen praktisch nooit we»*", vertelde mevrouw Schrijver, die ook al enthou siast is om er in de aanstaande va kantie met de boot op uit te trekken. Maar tegelijk is zy voorzichtig. „Eerst maar eens zien hoe het gaat. Daarom zal het dit jaar wel bij de Zeeuwse wateren blijven". Alle tuigage is klaar, het hulpmo tortje is al gemonteerd, alleen een naam heeft het jachtje nog niet. „Daar zijn we het nog niet over eens" zei mevrouw Schrijver lachend. In ieder geval zal er geen champagne aan de doopplechtigheid te pas ko men. We zullen het maar met een fles limonade doen. dat is goedko- per s Vr F- K- Adriaans 1 ter van de Z.V.U., causerie bij de open f§ fantiekei tc geltent H tp Oost burg. firodukt kwam overigens voorname- ijk uit het centrum van Nederland, en het werd druk geëxporteerd naar andere landen. Na deze causerie bewonderden de genodigden de tegel tableau's, die we liswaar niet groot in aantal, maar voortreffelijk van kwaliteit waren. De expositie is zo goed ingedeeld en toch ook weer zo beperkt gehou den, dat een bezoek ook voor nict- deskundigen een prettige tijdpasse ring is! Bij de opening van de tegel- tentoonstelling te Oostburg p voerde me). Helen Soesman 'n if p charmant dansje uit. illl!inillllltllllllll!llll[lll!!ll!llllllllll!!!lllllllllllllllllll!ilillllllllll|||||||f Voorstel raad van commissarissen Dividend N.V. Haven van Vlissingen 7,5 procent De raad van commissarissen stel len de aandeelhouders van de N.V. Haven van Vlissingen voor over 1956 een dividend uit te keren van 71 2 procent en aan dc Investor! ngsreser- ve f 82.400 toe te voegen, alsmede aan de reserve voor belastingen f 35.600. Aldus blijkt uit het pus versche nen jaarverslag van de N.V. over 1956. Nadat van het exploitatiesaldo werden afgetrokken de in 1957 over de winst van 1956 te betalen canon, alsmede de aan de directie en het personeel te betalen tantièmes en na dat de in 1957 te betalen belastin gen werden gereserveerd, blijft er een saldo over van f 175.613.94. Het on verdeelde winstsaldo 1955 bedroeg f 763,93, zodat een bestemming moet worden gegeven aan 176.377.87. Voorgesteld wordt van dit bedrag f 252, 87 over te brengen op de nieu we rekening en het resterende bedrag gedeeltelijk aan dividend uit te kcrer. en gedeeltelijk aan enkele reserves toe te voegen. In net jaarverslag is voorts op genomen een gespecifieerde lijst van net aantal schepen, dat in 1956 ge bruik maakte van de Haven van Vlis singen. Deze cijfers publiceerden wij reeds aan het begin van dit jaar. De heer C. Bruins verlaat „Stoomtram Walcheren" De heer C. Bruins tc Vlissingen, de directeur van de N.V. „Stoom tram Walcheren", zal vermoedelijk in de loop van september a.s. als zoda nig afscheid nemen van deze Wal- cherse busonderneming. De heer Bruins heeft namelijk een functie aangenomen bij de N.V. Zuid Ooster autobusdiensten te Gennep. Het is de bedoeling .dat de heer Bruins daar binnen verloop van tijd de functie van directeur zal overnemen. De heer Bruins heeft ruim vijf jaar bij de Stoomtram Walcheren gewerkt, daar hij begin 1952 tot directeur van deze onderneming benoemd werd. Universitair examen Voor het doctoraal examen economi sche wetenschapoen slaagde aan de Economische hogeschool te Rotter dam de heer L Traas Azn. te Nieuw- dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7