Onze „Mr. Rising Price:" geen geziene figuur bij Engelse huisvrouwen! ~özoMvenf3a^ina JURKJES MET VERRASSINGEN Veertig huizen van de bruid'' werden tegelijkertijd geopend Princesse E.M.A. de Bourbon: VRIJDAG 12 JULI 1957 P R O V N \J l A L L ZEEUWSE O O U R A NT 9 EEN HUISHOUDBOEKJE UIT LONDEN Afbetaling van „onmisbare" artikelen belangrijke post op de begroting Iedereen in Engeland kent „Mr. Rising Price": een lange, brood magere, schrale figuur. Men ziet hem niet, want hij bestaat slechts in de fantasie van de spotprenttekenaar der „Daily Express", Cum- mings, maar hij is daarom niet minder reëel, want zijn naam bete kent „de heer Rijzend Prijspeil". De laatste maanden is zijn figuur in de klommen van de „Daily Express" minder dominerend, omdat het er alle schijn van heeft dat het prijspeil voor hoe lang? zich min of meer gestabiliseerd heeft, evenwel op een peil dat 60 boven dat van januari 1952 ligt. Het is dit rijzend prijspeil, dat voor een groot deel de reden is van de talrijke stakingen die Engelands Industriële leven moet doorstaan. Desondanks kan men zeggen, dat er in Engeland een welvaart heerst zoals het land die, zelfs in zijn bloeiperiode van de vorige eeuw, niet Sekend heeft, om de eenvoudige re en dat de welvaart over vrijwel alle bevolkingslagen is „uitgesmeerd". Het spenderingsvermogen van het Britse volk is zo groot, dat de rege ring een rem heeft moeten aanleggen door allerlei credietbeperkende maatregelen, zowel op het gebied van investeringen als dat van het ko pen op afbetaling. De lonen in Engeland zijn hoog afgezien van Zweden de hoogste in Europa. Het gemiddeld-uitbetaalde uurloon bedraagt 2.25 tegen 1.35 in ons land. Aan het begin van dit jaar werd officieel bekend gemaakt, dat het gemiddeld uitgekeerde loon, dus vrouwen en minderjarigen inbe grepen, de 105 per week overschre den had. Een geschoold arbeider ver dient al gauw 150 per week, hoewel 180 en 200 allerminst uitzonde ringen zijn. Een mijnwerker verdient 200 per week, een Londense ha. venarbeider 250 en in de bouwvak ken zijn lonen van 200 geen uit zondering. We kunnen het minimale inkomen van een arbeidersgezin veilig stellen op 150 per week. Om behoorlijk rond te komen heeft de huisvrouw in Londen en omgeving ongeveer 110 nodig, te verdelen als volgt: Huur 15.— Gas. elektriciteit 3.50 Voedsel (inbegrepen de „schoollunches voor twee kinderen) 60. Kleding 20.— V erzekeringspremi e (ziekte, werkloos heid e.d.) 3.25 Vermaak (bioscoop e.d.) 5.75 „Christmas Club" 2.50 Totaal 110.— Het gezin bestaat uit man, vrouw en 2 kinderen omstreeks 10 jaar. Schoolgeld wordt er niet betaald, want de kinderen bezoeken de ..Council School", waar het onder wijs gratis gegeven wordt, 's Win ters wordt het budget verhoogd met 7,50 voor kolen. De man krijgt 20 zakgeld, om zijn sigaretten en zijn dagelijks pintje bier in de „pub" te betalen. De rest wordt besteed aan afbetaling van het onmisbare televi sietoestel en sommige andere arti kelen, die tegenwoordig al gauw „on misbaar" geacht worden: elektrische wasmachine, radio, motorfiets of zelfs een 2e hands auto. (Er zijn in Engeland 6 miljoen personenauto's. Zou er in ons land dezelfde „auto dichtheid" zijn, dan zouden er 1.2 miljoen auto's moeten rijden, tegen in werkelijkheid ongeveer 400.000). Toelichting verdient de post „Christmas Club". Drank is in Engeland erg duurr een literfles „oude klare" kost hier 25, whiskey eveneens. Kerstmis is in Engeland een soort midwinter feest, met veel eten en drinken en cadeautjes, zodat men het gehele jaar spaart om de vrij hoge kos ten te kunnen betalen. De huis vrouw doet dit door elke week een bepaald bedrag te deponeren bij de slijterij, de speelgoedwinkel of bij welke winkel dan ook. Het budget van de Britse arbeider is rekbaar, al naar gelang van zijn inkomen, de streek van Inwoning (Londen is veel duurder dan de pro vincies) en de spaarzin van de huis vrouw. Ook wonen vele arbeidersge zinnen in woningen, die slechts 2.50 of 5.-per week doen, hoewel dit nimmer het geval is met na de oor log gebouwde woningen. Engeland is, ondanks het vereve ningsproces dat tijdens en na de oor log werd ingezet, nog altijd een land van klasseverschillen. Voor de „be tere klassen" liggen de kosten van Ditmaal een patroontje, waar moe der én dochter plezier aan beleven, want het biedt verschillende mogelijk heden: een eenvoudig bloesje en een wijde zwierige rok. Maak ze allebei van dezelfde vrolijke bedrukte stof en U krijgt het effect van een charmant jurkje. Maak nog zo'n stelletje in een bijpassende effen kleur en U heeft vier jurkjes, want U kunt rokjes en bloes jes onderling combineren. Voordelig, praktisch en leuk! De rok bestaat uit twee banen van de gehele stof breedte (90 cm) en de vereiste roklengte (ca 45 cm plus zoom en naad). Zijnaden sluiten, waarbij links een splitje voor trek- sluiting openlaten. De zoom inleggen en de rok op taillewijdte inrimpelen of in plooien leggen, die U naar ver kiezing wel of niet instrijkt. De boven rand wordt tussen een 3 cm. brede band van dubbele stof gezet, eveneens op taillewijdte plus een overslag. Neem deze niet te klein, zodat U het volgend jaar het rokje zo nodig iets wijder kunt maken. Het bloesje links, open en gesloten te dragen, knipt U volgens ons pa troon behalve het kraagje. Daarvan laat U het 2 cm brede uitstekende levensonderhoud totaal anders, om dat de behoeften totaal verschillend zijn van die van het arbeidersgezin. Stelt men het inkomen van bijv. een ingenieur op 250 per week, dan gaat hier alleen al aan schoolgeld voor twee schoolgaande kinderen 50 per week af, daar het school geld per kind al gauw zo'n 400 per vier maanden bedraagt. Het onder wijs op de provinciale scholen is n.l. niet altijd even bevredigend. De En gelsman wil zijn kind niet alleen kennis, maar ook omgangsvormen doen bijbrengen en dat krijgt men alleen op een particuliere school. Wil hij zijn zoon op diens 12e jaar naar een kostschool sturen, dan kost hem dit aan schoolgelden, kleding, zak geld enz, zo'n 4000 per jaar en men begrijpt dat er heel wat gespaard moet worden voor de schoolopleiding van zoonlief. Ook de huren zijn veel hoger: 50 tot 200 per week. Er wordt door het ontwikkelde gezin meer uitgege ven voor culturele behoeften als boe ken, kranten, tijdschriften, theater en de sociale omgang in clubs e.d., om niet te vergeten de buitenlandse vakanties. En daar het heel gewoon is dat men in Londen werkt maar in de voorsteden woont, wordt cr al gauw 10 per week verreisd, en moet de man de lunch in de stad ge bruiken raison van omstreeks 2.50 per maaltijd. Het is juist on der de „betere standen" dat de aan wezigheid van „Mr. Rising Price" het meest gevoeld wordt. Europese huishoudboekjes ff Onze correspondenten in Lon- den, Parijs en Bonn hebben op ons verzoek enkele on bescheiden blikken geworpen in de huishoudboekjes van res pectievelijk de Engelse, de Frarise en de Westduitse huis- vrouw. In een drietal artikelen kunt U lezen wat zij in die di- verse huishoudboekjes zagen, en het eerste van die drie arti- kelen vindt U hiernaast: de n bevindingen op dit gebied van onze Londense correspondent. milium ©s.©/» Modelwoningen zijn ook in Vlissingen en Goes te zien (Van onze redactrice) In veertig plaatsen In ons land, waaronder twee Zeeuwse steden, zijn gistermiddag modelwoningen geo pend onder auspiciën van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Met deze modelwoningen welke ge heel in moderne stijl zijn ingericht, viert het Bouwfonds het gereedko men van de tienduizendste B.G.-wo- ning. De Zeeuwse modelwoningen, res pectievelijk gelegen aan de Van der Helstlaan 29/31 te Vlissingen, en aan de Witte de Withstraat 3/5 te Goes, zijn gistermiddag omstreeks half drie geopend, op hetzelfde tijdstip waarop ook elders in den lande deze voorbeeldwoningen onder het motto „Het huis van de Bruid" officieel werden opengesteld. In Vlissingen heeft de burgemees ter, mr. B. Kolff, de modelwoning aan de Van der Helstlaan geopend met een korte toespraak. De geno digden onder wie zich ook mevrouw Kolff en enkele gemeentelijke auto riteiten bevonden, luisterden vervol gens gezamenlijk naar een radio-uit zending ter gelegenheid van de lan- hardwerkende Amsterdamse vrouw denachterlijn tegen de stofvouw kunt leggen. In plaats van de figuurnaden in te stikken, kan men de taille met lastex doorstikken of aan de binnen kant van een schuif met elastiek voor zien. U sluit de zij- en schoudernaden, waarby U de rugschouders iets in houdt. Het beleg naar binnen slaan en de knoopsgaten aanbrengen. De hals- rand zet U tussen de dubbele stof van het kraagje. De armsgaten worden met schuine repen stof afgewerkt. Voor het rechtse modelletje met rug- sluiting laat U van het voorpatroon beleg en overslag vallen, aan het rug pand tekent U middenachter 6 cm aan: 4 cm beleg en 2 cm overslag. Nu knipt U het kraagje wel volgens hei patroon, zodat het uit twee deeltjes bestaat met sluiting van achteren Hier zijn de armsgaten afgebiesd met effen stof, waarvan ook de kraag en de garnering op 't voorpand gemaakt is. Wilt U een jurkje aan één maken volgens dit model dan tekent U de i Eatronen met de stippellijn a's ender- ant. Het rokje krijgt in p:a?ts van links een splitje middenachter a's ver lenging van de rugsluiting aan het Hierbij toil ik U dank zeggen voor de sublieme wijze, waarop V de rol van mijn bet-overgroot moeder in het hour spel „Mar ie An toinette" vertolkt hebt", schreef on langs een Amsterdamse dame aan de actrice Eva Janssen, en zij onderte kende haar brief met Zrincesse E. M. A. de Bourbon". Omdat ze haar adres erbij vermeldde Churchill- laan 1/1II1 hebben wij audiëntie aangevraagd bij deze dame van ko ninklijke bloede. Het werd ons zon der de minste omslag verleend. Deze „Princesse E. M. A. de Bourbon" is een (51-jarige) hardwerkende alleen staande vrouw moeder van drie grote kinderen die met bescheiden kantoorwerk en Franse lessen in de avonduren in haar onderhoud en dat van haar studerende dochter tracht te voorzien. Slechts in één opzicht onderscheidt ze zich van de duizenden leeftijdge noten om haar heen: het leven heeft haar één illusie gelaten. De illusie, dat ze een echte prinses is. In haar huiskamer driehoog aan de Amsterdamse Churchill-laan hebben we ons met haar over de boeken en bescheiden gebogen om die illusie te verifiëren. Men kent het oude ver haal. Uit het huwelijk van de Franse koning Lodeioijk XVI de zonne koning", zoals hij werd genoemd met Marie Antoinette uit het Habs- burgse Huis, loerden drie kinderen geboren. In december 1778 een doch ter Thérèse Charlotte. Drie jaar la ter de vurig verlangde kroonprins Louis, de eerste dauphin, en weer vier jaar later de tweede zoon, de hertog van Normandië. Louis is niet ouder dan acht jaar geworden; op 2 juli 1789 overleed hij, en gingen zijn rechten op de troon over op de tweede zoon, die toen Louis Charles werd genoemd. Drie jaar later werd het gezin ge vangen genomen en in de Temple op gesloten, 21 januari 1793 stierf Lode- wijk de zestiende onder de guillotine en werd de nog geen acht jaar oude Louis Charles door de koningsgezin de aristocratie in de gevangenis tot koning uitgeroepen. Lodewijk XVII dus. Zes maanden nadat zijn vader onf- hoofd was, werd de jonge koning van zijn moeder en zuster gescheiden. De republikeinen zouden hem zelf wél opvoeden, heette het. Nauwelijks drie maanden later vond ook Marie An toinette de dood op het schavot. I olgens sommige geschiedschrij- 1/ vers zou ook Louis Charles in de Temple zijn gestorven. Maar mevrouw E. M. A. de Bourbon weet wel beter. Het nare in haar geschie denis is, dat er zich in de 19e eeuw wel drie-en-veertig personen hebben uitgegeven als de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Dat heeft het de Franse royalisten niet gemak kelijk gemaakt geloof te scheppen in de hoogste kringen, dat de enig ech te Lodewijk XVII onder die drie-en- veertig kandidaten is geweest de overgrootvader van deze Amsterdam se burgeres. Niettemin, enige erken ning voor dit feit is er wel geweest, en nog wel een koninklijke erken ning. Na heel veel omzwervingen door Europa, en zelfs door Amerika is deze pretendent voor de Franse troon in januari 181/5 vanuit Enge land naar Nederland overgestoken. Nadat hier enkele kleine moeilijkhe den waren overwonnen, is hij hier met zeer veel eer ontvangen en toen hij dan ook 15 augustus 181/5 te Delft overleed, werd er een doodsakte op gemaakt, die Koninklijk werd geau- thoriseerd en waarin de volledige ti tels van deze Prince de Bourbon wer den opgenomen. Koning Willem III heeft naderhand last gegeven dat de steen, die op het graf te Delft werd geplaatst, van overheidswege zou worden onderhouden. Tot tweemaal toe, het laatste in 1936, is dit graf nog geopend gewor den voor een sectie op het gebeente. Tweemaal werd er namelijk, volgens de familiekring een aanslag gepleegd op het leven van deze kroonpreten dent, en de sporen daarvan kwamen bij de sectie nog aan het licht. jii aarom de officiële geschied- yy schrijvers nog altijd twijfelen aan de echtheid van de bewe ringen* Och, dat is wél duidelijk. Het is een ongelooflijk verwarde tijd geweest. Maar bovendien is er op 8 juni 1795 »n de Temple een kind over leden van ongeveer dezelfde leeftijd als de dauphin. Volgens een officiële verklaring van 9 juni 1795 is het ech ter een ander kind, een rachltisach- tig kind, geweest. De onderzoekende doktoren, die naderhand vergiftigd zijn geworden, hebben er de dauphin niet in herkend. Het lijkje werd be graven op St. Marquérit, maar nie mand, die de dauphin persoonlijk ge kend had, heeft de begrafenis mogen bijwonen. Toen in deze zélfde periode Barrat probeerde het Republikeinse bewind wat et verzachten, is de werkelijke dauphin de Temple ontvlucht, en op genomen bij toegewijde mensen. Wel werd hij in '97 opnieuw gearresteerd, maar niet voor lang, omdat Josephi ne de, Beauharnais ,de latere vrouw van Napoleon zich over hem ontferm de. Het zou ons te ver voeren de avon tuurlijke levensloop van deze troon pretendent uit de 18e eeuw nog ver der te volgen. Wanneer men zijn ge schiedenis verder leest, en verneemt hoe hij later in Zwitserland het hor logemakersvak heeft geleerd, zich als horlogemaker in Duitsland heeft ge vestigd, daar leefde onder de naam Charles Guillaume Nauendorf, de naam van iemand, die hij stervende had gevonden op de weg van Halle naar Berlijn, en hoe hij in 1825 tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij zich ten on rechte zou hebben uitgegeven voor een levende prins de Bourbon, moet wel tot de conclusie komen, dat het wel 'n hardnekkig oplichter of fcdsfi- cateur geweest moet zijn, wanneer hij er de risico's van al dat leed voor lief voor genomen heeft. En met deze eenvoudige opsomming zijn we alles behalve volledig gevjeest over zijn po gingen om zijn waardigheid erkend te krijgen. Het enige lichtpunt in deze hele persoonsgeschiedenis is zijn hu welijk in 1818 met mej. Jeanne Einert uit Frankfort aan de Main, die hem in de loop der jaren een ne gental kinderen heeft geschonken. De twee laatsten, Adelbert en Emma nuel, werden geboren in Engeland en aldaar ingeschreven met hun volle titels. Adelbert is de grootvader van mevr. E. M. A. de Bourbon geweest. Door bemiddeling van koning Willem III is hij geplaatst geweest bij het garderègiment der Grenadiers en Ja gers. Uit diens huwelijk werden even als uit het huwelijk van zijn broer Praktische schrijftafel met boeken rekjes: een hoekje van de jongens- slaap- en werkkamer uit de model woning Zet huis van de bruid". delijke opening van „Het Huis van de Bruid In Goes waren in de modelwoning aan de Witte de Withstraat aanwe zig burgemeester mr. W. C. ten Ka- te en zijn echtgenote, en voorts on der andere vertegenwoordigsters van de Plattelandsvrouwenbond en Mid denstandsvrouwenvereniging. Ook hier luisterde men. na een korte ope ningstoespraak van burgemeester Ten Kate, gezamenlijk naar de radio uitzending gewijd aan het „huis van de bruid". Doelmatige inrichting Het ontwerp voor de inrichting van deze modelwoningen is van de Haagse binnenhuisarchitect S. Aar dewerk. Meubelen, woningtextiel en verder huisraad in dit geval gele verd door respectievelijk de Vlissing- se en de Goese middenstand zijn alle afkomstig uit fabrieken met een gevestigde naam; het meubilair dat geëxposeerd wordt is uitstekend, zo wel wat vormgeving als wat kwali teit betreft. Alles is zo doelmatig mogelijk ingericht: handige wand- meubels die weinig ruimte innemen, stoffen die kleur- en wasecht zijn. keukenmaterialen welke een mini mum aan onderhoud vergen. Meer opvallend dan mooi is daar entegen net vloerbedekkings-experl- ment in de met linoleum belegde woonkamer, waar men in de zithoek een ronde inzet van lijioleum in een andere tint .aantreft. Ook aan de op lossing van het ruimte-probleem, In de jongensslaapkamer gevonden door twee bedden haaks over elkaar te plaatsen, zal men moeten wennen. En een experiment is eigenlijk ook de inrichting van de tweepersoonsslaap kamer, welke de Inrichters de neven functie van werkvertrek hebben ge geven. Maar tenslotte wil een der gelijke modelwoning alleen maar richtlijnen voor een zo doelmatig mo gelijke inrichting aangeven. Naast iedere modelwoning vindt men nog een B.G -huls; dit is echter niet Ingericht, zodat men de lege en de ingerichte woning gemakkelijk met elkaar kan vergelijken. Tot en met 20 juli zijn deze „huizen van de bruid" nog te bezichtigen; de op brengst der (lage) entreegelden is bestemd voor hulp aan blinde kinde ren. Charles Edmond (18331883), vier kinderen geboren. Het tweede kind Henri Charles Edouard (18671937) werd de vader van onze gespreks- vrouwe en haar broer mr. Louis Jean Henri Charles de Bourbon, die bur gemeester van Oss is geweest, en thans als schrijver en dichter in Den Haag leeft. Hoezeer ook deze laatste nog vervuld is van geloof in zijn goe de rechten op de Franse troon, kan men lezen in zijn sonnet Zelfpor tret" uit de dichterbundel Zet ne gende uur". Princesse E. M. A. de Bourbon zegt: .Mijn broer heeft nog altijd contact met de royalisten ran Frank rijk. Niet natuurlijk met de Graaf van Parijs. Dat is een Orléans, en dat geslacht heeft er nog aan gehol pen Marie Antoinette op het schavot te brengen. Het is er ons uiteraard niet om begonnen de Franse troon te beztten. Het is de vraag, of we foor een dergelijke zware taak de capa citeiten zouden bezitten. Het enige wat wij zouden willen en wat ook vader heeft gewild, is door alle rege ringen erkend te worden als een De Bourbon. Wie zich bewust afstamme ling voelt van dit Franse koningshuis valt het zwaar, die erkenning maar niet te krijgen". De mode op Ascot Niet alleen voor kenners van paardesport, ook voor fijn proevers op modegebied is As cot tijdens de beroemde jaar lijkse paardenrennen een dora do. Op deze fotocombinatie zijn enkele modesnufjes te zien, welke dezer dagen op Ascot te bewonderen waren. Links: de filmactrice June Laverick in een blauw met ruitte japon met sjerp, waarbij zij een grote witte hoed draagt. Midden: een witte japon, overdekt met steno-tekens, waarbij een oran je hoed met ruitte roos wordt gedragen. Rechts: een combi natie, bestaande uit een koffie kleurige jurk, een zwarte strooien hoed en een zwarte parasol. liiiuuuuiouiuimnlinniiinraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiniiuiiiiiuiiinnr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9