Compensatie voor huurverhoging door Rijksbemiddelaars geregeld Groteske situatie in „zelfkantgebied" Kroesjtsjew gelooft niet in de „schone" kernwapens van de V.S. KLANKBORD N VRIJDAG 12 JULI 1957 PROVINCIALE BEEUW 8 E COURANT V VAKANTIEBIJSLAG NIET ALS LOON BESCHOUWD Minima zijn verschillend in vijf gemeenteklassen Indien de wetswijziging, die de huurverhoging regelt, op 1 augustus a.s. in werking treedt, zal het College van Rijksbemiddelaars een be schikking „Compensatiebijslag huurverhoging 1957" uitvaardigen, die in werking zal treden met ingang van het loontijdvak, waarin 1 augustus 1957 valt. Volgens deze beschikking zal de werkgever een bijslag van twee procent van het rechtens geldende in geld genoten loon moeten uit keren aan in Nederland wonende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrouwen die geen kostwinster, zijn en aan in Nederland wonende werknemers beneden 23 jaar, voorzover zij kostwinner zijn. Voor het bedrag van de bijslag worden zowel minima als maxima gesteld. In de vijf gemeenteklassen volgens de Noodwet Ouderdoms voorziening zal het per week, resp. per maand, niet minder mogen zijn dan: klasse 1 f 3.10 en f 13.50, klasse 2 f 2.60 en f 11.30, klasse 3 f 2.60 en f 11.30, klasse 4 f 2.10 en f 9.10. klasse 5 f 2.10 en f 9.10. De bijslag mag per week resp. per maand niet hoger zijn dan f 4.resp. f 17.40. Uitbetaling van de bijslag is niet verplicht ten aanzien van de werk nemers die meer dan f 10.400 per jaar verdienen en wier loon niet is geregeld in een C.A.O. of bindend vastgestelde loonregeling. Wel is het de werkgever toegestaan, ook aan deze werknemers de bijslag toe te kennen. Aan werknemers die niet in volle dige dienstbetrekking zijn of niet ge durende de normale arbeidstijd wer ken, wordt het minimum en/of ma ximum van de compensatie in even redige verhouding tot de normale ar beidsduur bij volledige dienstbetrek king berekend. Voor afwijking van de in deze beschikking voorgeschreven ge meenten-indeling moeten partijen, betrokken bij C.A.O.'s of loonre- Atoom (Slot van pag. 1) men, maar elk land zal voor zichzelf ook activiteiten op dit gebied moeten ontplooien en het zal de enorme in vesteringen, welke het moet doen, niet gratis aan andere landen ten goede laten komen. Er zal dus bin nen het raam van het Euratom-ver- drag een wedloop blijven bestaan bij de toepassing van de atoom-ener gie. Daarbij moet als vaststaand aan genomen worden, dat zulke landen als Duitsland en Frankrijk met veeJ vaart zullen pogen de grootst-moge- lijke economische voordelen vooi zichzelf te verwerven. ederland kan bij die 7 i enorme bedragen nodig zijn, niet achterblijven. wedloop Er zullen opdat de I energieverwekkende trales in ons land tijdig kunnen over gaan op atoomkracht. Die bedragen kunnen alleen maar bijeengebrachi worden als men sober leeft en spaart. Uit eigen kracht zal Nederland deze nieuwe industriële revolutie moeten financieren in hetzelfde tempo als de grote landen. Reeds is er op dit ogenblik 'n ach terstand. Terwijl een land als Enge land, temidden van grote economische moeilijkheden toch de enorme bedra gen opbracht, welke nodig waren om resultaten te verkrijgen bij hel atoom-onderzoek, heeft Nederland uit een schrale beurs slechts weinige miljoenen beschikbaar gesteld. Dat is riskant geweest, maar het is nog niet te laat. Belangrijke plannen zijn thans gereed en de regering aarzelt niet langer. Er is nu een goede kans. dat Nederland wellicht iets later dan anderen, maar toch nog tijdig de nieuwe energiebron kan ontsluiten, die na een periode van welbegrepen offers, de weg naar groter welvaart opent. Dat alles blijkt uit minister Zijl stra's atoomnota en wij aarzelen niet dit staatsstuk een der belangrijkste te noemen van de laatste vijftig ja ren MOEILIJKE AARDRIJKSKUNDE. De benoeming van Malenkow tot di recteur van een elektriciteits-centrale te Ust-Kamenogorsk werd door Brit se bladen onder de volgende koppen gemeld: Daily Express: „Mongolia for Malenkov; Daily Sketch: „Malenkov to Siberia"; Daily Herald: „Malenkov to Kazakhstan". MOEITE WAARD. Een Deens zee man, Carl Johann Hermann Jensen, wilde zich in Lissabon even in het zie kenhuis laten behandelen voor een paar kleine wonden. Hij moest echter „eeuwen" wachten op de behandeling en dat begon hem al gauw te vervelen. Met een fikse sprong slingerde hij zich over een blindenmuur van het zieken huis om naar schip terug te gaan. Zeer ongelukkig voor hem, bevond zich echter aan de andere kant van de blinde muur een winkel met een glazen dak. De zeeman keerde terug naar het ziekenhuis met wonden die wel de moeite waard waren en hij be hoefde nu niet te wachten. gelingen, waarvoor een andere in deling geldt, goedkeuring ver krijgen van het College van Rijks bemiddelaars. Voor werknemers, die een uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet ontvan gen. kan een aftrek worden toege past van de reeds in deze uitke ring begrepen huurcompensatie. Op voorstel van partijen bij een C.A.O. of bindende regeling kan het College van Rijksbemidde laars een hiertoe strekkende voor ziening vaststellen. Vast tijdloon, garantieloon, tarief- verdienste, produktiepreniies en an dere met de arbeid of met de presta tie of produktie rechtstreeks ver band houdende loonbestanddelen zul len bij de berekening van de bijslag als loon worden beschouwd, echter niet extra-uitkeringen, vakantiebij slag, winstuitkeringen en dergelijke. De regering, zo merkt het college in zijn overwegingen op, is van me ning dat wijziging van bindende loonregelingen en C.A.O.'s, ten doel hebbende deze bijslag in het loon te verwerken, niet voor 1 juli 1958 mo gelijk zal zijn. Van die datum af zal de verwerking in bindende loonrege lingen kunnen geschieden, mits ten minste één jaar verlopen is sinds de loonbepalingen voor het laatst zijn gewijzigd, terwijl voor C.A.O,'s de verwerking moet samenvallen met de afloopdatum. In beide gevallen zal de verwerking bij voorkeur binnen een half jaar, nadat zij mogelijk is geworden, dienen te zijn gerealiseerd. De regering staat op het standpunt dat de uit de maatregel voortvloeien de kosten niet in de prijzen zullen mogen worden doorberekend. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiH Indeling gemeenten in Zeeland In Zeeland zijn de gemeen- M ten voor de noodwet ouder- domsvoorzieriing en du» ook voor de compensatiebljslag in verband met de huurverhoging n ingedeeld als volgt: Gemeenteklasse 3: Middelburg en Vlissingen. Gemeenteklasse: 4: Goes, Zierikzee, Terneuzen, het in- dustriële gedeelte van Sas van Gent, Oost- en West-Souburg, n een deel van Koudekerke dat aan Vlissingen grenst, een deel s van Axel nabij Sluiskil, een deel van Hoek dat grenst aan Terneuzen en een gedeelte van Westdorpe dat aan Terneuzen M en Sas van Gent grenst. Alle overige Zeeuwse ge- n meenten behoren tot klasse 5. =g Felle brand in houtzagerij Donderdagavond heeft de Putte (N.B.) in de houtzagerij van de fir ma Hendrickx in twee houtloodsen een felle uitslaande brand gewoed. Het vuur werd bestreden door de vrijwillige brandweren van Putte, Ossendrecht en Braschaert (België), alsmede door de brandweer van de vliegbasis Woensdrecht. Na vier uur hard werken was men de brand meester. De schade wordt tussen de 1 a 2 ton geschat. De eigenaar was ten dele verzekerd. Amerikaanse gift voor studentenhuisvesting De heer Nathan Straus uit de Ver enigde Staten, heeft aan de Centrale Stichting Studentenhuisvesting te Leiden 10.000 dollar geschonken ten behoeve van de studentenhuisvesting in Nederland. Hij zal zgn gift op za terdagmiddag 20 juli in het oude academiegebouw aan de Oude Delft 95 te Delft aan de stichting overhan digen. De schenkinv zal ben goede komen aan de restauratie van het stu dentenhuis Oude Delft 106. De gift van de heer Straus is een blijk van waardering en dankbaarheid voor de hulp, die Nederland gedurende de tweede wereldoorlog aan de Joodse bevolkingsgroep heeft geboden. VOLGENS DUITS DEMOCRAAT: Stappen nodig" 9V De persdienst van de Duitse „Freie Demokratische Partei" heeft donderdag ernstige kritiek gepubliceerd, die de F.D.P.-afge- vaardigde Schwann geuit heeft op het Nederlandse bestuur over de gebieden der „grenscorrecties" tussen Nederland en West-Duits- land. Schwann verklaart, dat de metho den die de Nederlandse autoriteiten in deze gebieden toepassen, precies gelijken op de methoden die achter het ijzeren gordijn gangbaar zijn. De situatie in het „zelfkantgebied" noemt Schwann, gegeven het feit dat de twee landen bondgenoten zijn, „gewoon grotesk". Schwann meent, dat de bondsregering en de Raad van Europa stappen moeten ondernemen. De persdienst bericht dan, dat de Collecte in Den Bosch ten onrechte geweigerd De besturen van het Verbond van Algemene Instellingen voor Kinder bescherming en de Stichting Samen werkende Protestantse Christelijke Kinderbescherming Organisaties, bei de te Utrecht, hebben onlangs be roep ingesteld tegen het besluit van burgemeester en wethouders van 's Hertogenboseh van 24 maart 1956 waarbij toestemming is geweigerd tot het houden van eèn openbare inza meling in die gemeente. Bij koninklijk besluit van 28 juni 1957 is met vernietiging van het be streden besluit van B. en W. van 's-Hertogenbosch bepaald, dat B. en W. ten onrechte de gevraagde toe stemming tot het houden van een openbare inzameling in die gemeen te hebben geweigerd. Uit de overwegingen van de be schikking blijkt, dat de samenwer kende Kinderbescherming Organisa ties zijn opgenomen in het collecte plan 1956 van het centraal archief en inlichtingenbureau inzake maat schappelijk hulpbetoon in Nederland Dit collecteplan is geenszins bindend hetgeen echter niet wegneemt al dus de beschikking dat het van be lang is, dat de gemeenten zich zo veel mogelijk houden aan het plan en daarvan slechts afwijken indien hiervoor gewichtige redenen aanwe zig zijn. Daarvan is in dit geval niets gebleken. Bondsdagfractie der P.D.P. door te legrammen van bewoners uit het be trokken gebied is gealarmeerd. Het geldt hier o.m. de maatregelen bij de aanleg van een nieuwe weg, die pre judiciërend moet werken op iedere nieuwe vaststelling van de grens en een terugkeer van het gebied aan Duitsland onmogelijk moet maken. Schwann beweerde, dat hij landbouw gronden bezichtigd heeft, die „enkele dagen voor het oogsten aan de eige naars ontnomen zijn en met machi nehulp geëgaliseerd zijn". Schwann verklaart, dat de conventie betreffende de rechten van de mens, zowel door Nederland als door West- Duitsland ondertekend, in de correc- tiegebieden voortdurend geschonden wordt. De F.D.P. neemt als oppositiepar tij deel aan de komende Bondsdag verkiezingen. Raad geïnstalleerd voor Technisch Hoger Onderwijs De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft donderdag de raad voor het Technisch Hoger Onderwijs geïn stalleerd. Deze raad, waarvan dr. L. Neher voorzitter is, zal een scha kel moeten vormen tussen de tech nische hogescholen te Delft en te Eindhoven en er, overeenkomstig de in de wet gegeven opdracht, zorg voor moeten dragen dat een doelma tige samenwerking duurzaam ver zekerd is. Mr. Cals, die zijn installatierede was begonnen met een terugblik op de gebeurtenissen, die tot oprichting van de raad hadden geleid, consta teerde, dat de taak van dit lichaam in de wet slechts in vrij algemene termen is aangegeven. Voorts strekt de bevoegdheid van de raad zich niet verder uit dan het geven van advie zen. Maar juist in het gebrek aan eigen beslissende bevoegdheid, zo vervolgde mr. Cals, kan een belang rijk element liggen, dat veeleer po sitief dan negatief kan werken. De raad zal immers alleen kun nen functioheferi; wanneer hij volle dig vertrouwen krijgt van de beide instellingen, die hij moet coördine ren en van alle andere instanties met wie hij regelmatig contact moet onderhouden. Voor het verkrijgen van dit vertrouwen zou een uitge sproken machtsverhouding, die de in stellingen volkomen afhankelijk van de raad zou maken, juist een belang rijke hinderpaal kunnen vormen. Twee Onassismannen in directie Japanse werf Grote opdracht tankerbouw De Japanse Kawanami scheeps werf heeft een voorlopig contract ge sloten met de Griekse reder Onassis voor de bouw van vijf tankers van 100.000 ton elk. Onassis zou 20 pro cent van de bouwsom vooruit willen betalen. De werf is enige jaren gele den in liquidatie gegaan, maar met behulp van Onassis zou een reorgani satie mogelijk zijn. De aandeelhou ders van de werf zouden akkoord gaan met deze reorganisatie. De opdracht van Onassis geeft de werf voor 3% jaar werk. In de direc tie van de werf zullen twee verte genwoordigers van Onassis een zetel krijgen. Onassis zal ook 25 Duitse en Amerikaanse ingenieurs „leve ren". De Kawanami-werf was zeer actief in de oorlog, maar kwam na de oorlog in financiële moeilijkheden. Van de begane grond af gezien lijkt alles op de top van de Goese televi sietoren zo nietig, maar de voet van de mast heeft hier toch altijd nog een doorsnee van vijf meter, terwijl de top slechts1.80 meter breed is. (Foto P.Z.C.). Het Wereldgebeuren Weegschaal Met de 79-jarlge Aga Khan Is giste ren een merkwaardige hoog waardigheidsbekleder aan zyn I miljoenen vol gelingen ontvallen. Een autoriteit, die niet alleen bij Britse paardenrennen en in de Franse uit gaande wereld een rol van betekenis speelde, maar ook bij tfjd en wyle in het wereldgebeuren. Had het feit, dat hij officieel in Bombay resideerde, niet reeds met dc politieke historie te ma- I ken Zfjn grootvader immers werd in het begin van de vorige eeuw door een omwenteling In Perzië naar India verdreven. Die grootvader hielp de Engelsen bij de verovering van Sind en Kon zich daarna te Bombay v«tt- gen. De gisteren overleden Aea Khan bekleedde het geestelijke leiderschap van 'n mohammedaanse secte. die te genwoordig grotendeels in India en Pakistan gevestigd is en die behoort tot de IsmallietTsche onderafdeling van de Sji'ieten, voormalige Hindoe'* die zich als een afzonderlijke kaste be schouwen. Door dez« invloedrijke posi tie kon hfj wanneer hij dat nodig vond heel wat gewicht in de politieke weeg schaal werpen. Aan Engeland bewees hij in de Eer ste Wereldoorlog grote diensten door dat hfj de voet dwars zette aan de Duits-Turkse propaganda, die aan stuurde op een Heilige oorlog. Hij wek te de Ismailicten op. trouw te blijven aan het Britse imperium. Om van haar erkentelijkheid blijk te geven, verleende de Engelse rege ring hem naderhand de titel ..Zijne Hoogheid". Brits-Indië heeft hij niet zelden op Ronde Tafel- en Volken bondsconferenties vertegenwoordigd. In 1937 was hij voorzitter van de Vol kenbondsvergadering. In die functie deed hij zijn best om Duitsland en Ita lië over te halen, ook lid van de orga nisatie te worden. Ook beijverde nij zich toen. om een internationale be wapeningsbeperking voor elkaar t« krijgen. Maar hij was geen voorstan- Incidenten aan Israëlisch- Syrische grens duren Yoort In de omgeving van de Israëlische nederzetting Gonen hebben Israëli sche en Syrische troepen elkaar don derdagochtend opnieuw beschoten. Na een kwartier werd het vuren ge- Van Israëlische zijde zouden geen verliezen zijn geleden. De Israëlische regering heeft de Syriërs ervan beschuldigd, het vuur met geweren en machinegeweren te hebben geopend. De Israëlische premier heeft in een telegram aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld Syrië geheel verantwoordelijk ge steld voor het incident. De ambassa deurs van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk werden op het Israëlische ministerie van buitenland se zaken ontboden, waar de direc teur-generaal Walter Eytan een der gelijke beschuldiging uitte. Van Israëlische zijde is men ge neigd Egypte en de Sow jet-Unie als aanstichters van het incident te zien. Zweden zal akkoord gaan met uitspraak Gerechtshof Een woordvoerder van het Zweed se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat zijn rege ring zich bij een uitspraak van het Internationale Gerechtshof in de zaak Elizabeth Boll zal neerleggen. Het is nog niet bekend of de Zweedse regeling een jurist naar Den Haag zal zenden om haar belan gen te bepleiten, of dat een der raadslieden van de Zweedse diploma tieke vertegenwoordiging in de re sidentie met de afwikkeling van de zaak zal worden belast. De Franse minister voor de Sahara heeft medegedeeld, dat de Franse rege ring in september a.s. een grote lening zal uitgeven voor het tot ontwikkeling brengen van de rijkdommen van de Sahara. De minister wees erop, dat als Frankrijk zich ^Je nodige financiële of fers zou willen getroosten de olielagen in de Sahara Frankrijk binnen drie jaar onafhankelijk zouden kunnen maken van invoer van olie. „SPONTANE REDE" IN PRAAG der van de sussingspolitiek, die Cham berlain tegenover de as-mogendheden wilde toepassen. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog begaf hy zich van Frankrijk naar Zwitserland, waar hy bleef tot begin 1945. Opmerkeiyk was, dat de Aga Khan. die Bombay als zijn officiële re sidentie moest beschouwen, toch 1 het liefst ln Europa verbleef. Aan de Rivièra en in andere mondaine oorden van dit werelddeel was hij een gezie ne gast. Niet zonder reden noemde de Britse staatsman Lord Templewood hem indertijd „een wereldburger bij uitstek". In de Aga Khan waren volgens ande deren de oosterse cultuur en de wes terse beschaving verenigd. Het wan daarbij ongetwijfeld mede door zHn persoonlijke aanleg en door zijn sprookjesachtige rijkdom, dat de Aga Khan bij het combineren van west en oost een bijzondere soort levensgenie ter werd. Prins Aly Khan. die het leiderschap nu automatisch van zijn vader overneemt, verenigt in zich nog meer dan zijn vader het oosten en het westen. Hij is immers geboren uit het tweede huwelijk van de Aga Khan. met de Italiaanse Theresa Magleano. dat in 1909 werd gesloten. De eerste vrouw van de Aga Khan was nog een Perzische, maar de drie met wie bij la ter achtereenvolgens trouwde, waren allen Europesen. Ook opvolger Aly Khan heeft zich geen echtgenote ge zocht onder de eigen volgelingen. Kor te tijd is hij met ue filmster Rita Hay- worth getrouwd geweest. Aan het sterfbed van zijn vader stond hij met z(jn verloofde, de mannequin Bettlna. Men krijgt dus de Indruk, dat het wes ten in het bestaan van de familie een steeds belangrijker plaats inneemt. Mm kan zich afvragen of dit op de duur niet tot verwijdering tus sen de geestelijke leider en zijn volgelingen aanleiding zal geven. Maar voorlopig is daar nog geen spra ke van: de ..geestelijke kinderen", on der wie vele welgestelde handelslieden zenden trouw hun bijdragen die wor den geschat op 'n totaal van meer dan vier miljoen gulden per jaar. Het ka pitaal. dat op zes miljard gulden wordt begroot. Is voorlopig niet uitge put. ondanks het feit dat een kamer dienaar gewoon was. elke ochtend duizend gulden in de portefeuille van de thans overleden Aga Khan te stop pen by wyze van zakgeld voor die dag. Daar stond tegenover, dat de Aga Khan veel aan liefdadigheid ten gunste van zijn volgelingen deed. By zijn jaarlijkse bezoeken aan zijn aanhangers in India en Oost-Af rika placht hij zijn (aanzienlyke) gewicht in goud of diamanten vast te stellen en net tegenwicht dan onder zijn „ge liefde geestelijke kinderen" te laten verdelen. Hij heeft door bij die gele genheden op een weegschaal plaats te nemen een werk gedaan, dat mis schien belangryker was dan het ge wicht dat hy bij tijd en wijle in de poli tieke weegschaal legde. Washington: tegengaan massale vernietiging ons eerste oogmerk In een machinefabriek te Praag heeft de Russische partijleider Kroesj- tjew een onvoorbereide toespraak gehouden ten overstaan van honderden ar beiders, waarin hy president Eisenhower o.m. verweet „onzin verteld te heb ben", toen hy verklaarde, dat Amerikaanse geleerden er in waren geslaagd „schone" kernwapens te vervaardigen. Overigens noemde hy de president een „intelligent man", die hy persooniyk kende en voor wie hy veel achting had. Op deze uitlatingen kwam kort daarop commentaar van het Witte Huis Ln Washington. De Amerikanen noemden het „tamelyk verbazingwek kend, dat de heer Kroesjtsjew de po gingen van de Amerikaanse geleer den om de gevaarlyke radio-actieve neerslag van kernexplosies te elimine ren, als een dwaasheid beschouwt" Het vermyden van een massale ver nietiging van mensen in een atoom oorlog is en was steeds een eerste oog merk van president Elsenhower en zyn regering, aldus de verklaring van het Witte Huis. In zyn nogal spontaan aandoende rede, zei de Russische premier overi gens nog veel meer. Zo verklaarde hy over communistisch China o.m.: „China is een groot, oorspronkelijk land. Het bootst niets na. het volgt het Marxistische pad op zijn eigen Chine se wyze, maar dit is geen reden tot ru zie". Elk socialistisch land heeft zyn eigenaardigheden en het zou absurd zijn, als zij elkaar imiteerden, maar „de Sowjet-Unie beschouwt het als haar heilige proletarische taak om de werkende klassè van andere socialis tische landen te helpen", aldus Kroesj tsjew. Over Rusland zei hy: Nadat Marx de vooruitzichten en de rol van de arbeidersklasse had aangegeven, had Lenin van een achterlijk en onge letterd Rusland, dat geen vakorgani satie kende, een staat gemaakt, die nu een tweede plaats inneemt wat de pro duktie betreft, na de V.S. Volgens de Russische partijleider zullen de Rus sen de Amerikanen spoedig van deze eerste plaats verdringen. „Tegenwoordig zyn er grappenma kers, die kritiek op ons komen le veren en ons onze fouten verwyten. Tot hen zeg ik. myn beste jongens, waar waren jullie toen wy uit het niets een socialistisch land op bouwden?, o, ik zie Zuidslavische journalisten in het gezelschap. Schrijft dat niet op, beste vrienden ik zal het persoonlijk aan kame raad Tito zeggen, als ik hem zie", en communiqué, uitgegeven na af- •op van de eerste besprekingen tus- en Boelganin en Kroesjtsjew ener zijds en de Tsjechische partyleiders anderszijds. wordt tenslotte gezegd, dat deze besprekingen „opnieuw de volkomen eenheid van opinie tussen beide delegaties hebben bevestigd". ■Éa DE AGA KHAN ..gewicht In diamanten In hei paieis van Justitie te Neuren berg (West-Dultsland) ls een niet ont plofte bom van 500 kilo ontdekt. d:e daar bij een bombardement in de Twee de Wereldoorlog terechtgekomen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7