KAPPIE en LestAAfsge/veïvn LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE KRUININGEN HIELD EINDLES WALCHEREN MARKTBERICHTEN 11 380- ZUID-BEVELAND ERNSTIGE SPRINKHANENPLAAG BEDREIGT MIDDEN-OOSTEN VRIJDAG 12 JULI 1957 PROVINCIALS Z B S W 8 B OOTJRANT Geslaagden kregen hun diploma Voor 31 leerlingen van de „Prinses Beatrixschool" te Kruiningcn was donderdagmiddag het moment aan gebroken, dat zij uit handen van de voorzitter van de landbouwhuishoud- onderwijscommissie van de Zeeuwse Landbouw iMaatschappij, burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny van Wolphaarlsdijk het diploma van de landbouwhuishoudschool in ontvangst mochten nemen. De gediplomeerden, de geslaagden van 'de aanvullende cursus en vele ouders waren voor de ze gelegenheid bijeengekomen in „Ons Dorpshuis". Nadat de diploma's en getuigschrif ten waren uitgereikt en verschillende felicitatie- en dankwoorden waren ge sproken, was er nog een gezellig ont spanningsprogramma, waarmee de leerlingen hun school vaarwel zeg den. De middag werd geopend door de heer Ter Haar Romeny, die allen een hartelijk welkom toeriep. Hij wendde zich hierbij in het bijzonder tot me vrouw Vogelaar, de presidente van de commissie van toezicht, mevr. Schip per, wethouder P H. A. Polderman van Kruiningen en de directrices van de landbouwhuishoudscholen te Sohoondijke en Tholen, de dames J. A. van Oeveren en C. P. Hartog. Zieh richtend tot de geslaagde leer lingen noemde spreker het diploma een ruggesteun voor de toekomst. Voordat de heer Ter Haar Ro meny overging tot het uitreiken van de diploma's, waarbij hij voor ieder der geslaagden een vriende lijk woord had, bracht hij hulde aan de directrice van de school, mejuffrouw S. Kleinepier, de leer krachten en de Z.L.M., die het Iandbouwhuishoudonderwijs op Kruiningen heeft mogelijk ge maakt. Toen allen in het bezit waren van het begeerde „papier", was het mevr. Vogelaar, die namens de commissie van toezicht als eerste de gelukwen sen aan de leerlingen overbracht. De directrice van de school sloot zich hierbij aan en hoopte vele van de meisjes op een aanvullende cursus nog eens terug te zien. Zij haalde verder enkele gebeurtenissen uit de twee schooljaren op en constateerde daarbij, dat het aan ontspanning niet had ontbroken. Tenslotte gaf mejuf frouw Kleinepier alle geslaagden een woord voor het verdere leven mee. In haar speech dankte zij nog de scheidende lerares, mejuffrouw A. H. Lammers, voor alles wat zij in het belang van de school heeft gedaan. Aan het eind van het officiële ge deelte traden twee van de leerlingen, Janny Lindenberg van Yerseke en Tannie op 't Hof van Wemeldinge naar voren om de directrice en ae concierge enkele geschenken aan te bieden. Het overige gedeelte van de middag werd grotendeels door de meisjes zelf verzorgd. Zij voerden 'n zangspel onder de titel „De sneeuw koningin" op en lieten de toeschou wers genieten van een poppenkast voorstelling met eigengemaakte pop pen. Verder was er zang en voor dracht. In de hal van „Ons Dorpshuis" was een kleine expositie ingericht van het werk, dat de leerlingen op school hadden vervaardigd. De namen van de geslaagden zijn: Lieni Akkerman, Adrie van Ham, Janny de Waard, Blanche de Koster en Koos Quist van Rilland, Laura Minnaard, Janny Lindenberg, Janny Lamper, Corrie de Wee, Jo van Noor den en Tannie Rijngoudt van Yerse ke, Lya Franje, Adri Minnaard en Ina bij de Vaate te. Krabbendijke, Corrie Lobbezoo en Leny Weststrate te Waarde, Mina Braam, Janny Louis- se, Sjaan Gijzel, Maatje de Jonge en Ina Tramper te Kapelle, Ria Brandt, Pantien Dek. Leny Dominicus, Corrie Hoogstrate, Toos Jansen, Marie Krijn- zen en Annie v. d. Plasse te Krurnin- gen en Corrie Dominicus, Tannie op 't Hof en Willy Verhage te Wemel dinge. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Sportdag jongerenorganisaties De r.-k. jongerenorganisatie uit de kring „Hulst" hielden in Clinge een sportdag. De uitslagen in de aïve afdelingen waren als volgt: Gymnastiek jongens: 1 Clinge; St. Jansteen: 3 Nieuw-Namen; Koewacht. Verspringen jongens: 1 A. v. Duysse, Nieuw-Namen; 2 G. Vael, St. Jansteen; 3 Th. Casteels, Clinge. Hoogspringen jongens: 1 G. Vael, St. Jansteen; 2 G. de Decke- re, St. Jansteen: 3 G. Gronckel, Koe wacht. 100 m hardlopen jongens: 1 W. Vael, St. Jansteen; 2 G. Vael. St. Jansteen; 3 Th. Casteels, Clinge. 4 x 100 m estafette: 1 St. Jansteen; 2 Nieuw-Namen; 3 Clinge. 1500 m hardlopen: 1 W. Vael, St. Jansteen; 2 P. Ferket, Clinge; 3 G. Vael, St. Jansteen. Pyramlde-bouwen: 1 Clin ge; 2 St. Jansteen. Touwtrekken: 1 St. Jansteen; 2 Nieuw-Namen. Alge mene einduitslag: 1 St. Jansteen; 2 Clinge; 3 Nieuw-Namen; 4 Koe- Wacht. SLUIS Vergadering E.H.B.O. De plaatselijke E.H.B.O.-afdeling te Sluis hield een ledenvergadering in het medisch centrum, waarvoor goede belangstelling bestond. Er werd o.m. besloten om met een tweetal ploegen deel te nemen aan de E. H. B. O.-wedstrijden, die de volgende week in Zuldzande zullen worden ge houden. Deze zomer zal er ook een wekelijkse oefenavond worden gehou den voor reeds gediplom-jrde leden, die hun diploma graag verlengd wil len zien. Het bestaande verbandmateriaal wordt op het ogenblik bijeengebracht, daarna gesorteerd en zo nodig wor den de aanwezige verbandtassen aan gevuld. Nadat dit gedaan is zullen de tassen weer op verschillende daartoe in aanmerking komende.posten in de gemeente worden uitgezet. Getracht zal verder worden een zo groot mogelijk aantal donateurs te winnen om de financiële positie van de vereniging te verstevigen. SCHOONDIJKE Jeugddag Zaterdag 27 juli a.s. zal te Schoon- dijke een jeugddag worden gehouden. Het programma omvat naast jeugd- spelen, een openluchtspel „Stephan Borkas" door A. van der Lught. De avond zal worden besloten met een lampionoptocht waaraan de mu ziekvereniging O.K.K. zijn medewer king zal verlenen. Schooldag lichamelijke opvoeding Woensdag 17 juli zal op het ge meentelijke sportterrein te Schoonay- ke de jaarlijkse schooldag lichamelij ke opvoeding worden gehouden. Hieraan zullen ruim 500 kinderen uit de gemeenten Breskens, Biervliet, Groéde. Hoofdplaat, Schoondyke en IJzendyke deelnemen. AXEL Oudjes op reis De Axelse ouden van dagen maak ten een geslaagde trip via Braakman West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en Zuid-Beveland. Op diverse plaatsen werd gepauzeerd; in Sluis stond een uitstekend maal klaar. Via Perkpolder werd Zeeuwsch-Vlaande- weer bereikt en bij de aankomst in Axel stonden de plaatselijke mu ziekgezelschappen ae stoet onder grote belangstelling op te wachten. MIDDELBURG Remmende en niei-remmende aufo's botsten op elkaar In de Sandberglaan te Middelburg botsten donderdag twee auto's tegen elkaar. Een personenauto, bestuurd door de heer F. J. C. uit Slnt-Laurens was ln deze straat bezig met het tes ten van zfin auto door een remproef te nemen. Een stukje rijden, flink rem men enz.... Het ging allemaal prach tig en het bleek wel, dat de remmen functioneerden. Evenwel niet bfl een vrachtauto, die ook In dezelfde straat reed en bestuurd werd door de heer L. P. R. uit Souburg. Deze laatste auto was vlak achter de personenauto ge komen. Plotseling stond de heer C. weer op de rem en ook de vrachtrijder moest dit noodgedwongen doen, want ontwaken was niet meer mogelijk. Thans weigerde de bedryfsrem van de vrachtauto echter, zodat deze met een stevige vaart op de personenwagen In reed, die zwaar beschadigd werd. Bei de bestuurders kregen een bon van de politie. Opbrengst pinkstercollecte De pinkstercollecte in de hervormde kerk te Middelburg, ten bate van de zending, bracht met de nagiften. in totaal j 1129.05 op. RAAD ST.-LAURENS Nieuwe straat zal ook Van Citterstraat heten Nu de nieuwe straat ln het verleng de van de Van Citterstraat te Sint- Laurens de voltooiing nadert, moet zy een naam hebben. De gemeenteraad was donderdagmiddag onder meer voor dit agendapunt Dyeengeroepen, B. en W. hadden voorgesteld om de nieuwe straat Verlengde Van Citter straat te noemen, maar de heer Joh. Marlnlssen (a.r.) had hiertegen be zwaren. Tot nu toe heette de straat Molenpad en daarvoor Schoolpadje. Dit raadslid zag liever de naam Mo lenstraat (of pad) gehandhaafd. Ook de heer A. Slmonse (a.r.) was deze mening toegedaan. De heer K. A. Ha melink (g.b.) had geen bezwaren te- fen de nieuwe naam, maar meende, at misschien „tante Pos" moeilijkhe den zou ondervinden «net de aandui ding „Verlengde". Op zijn voorstel, dat werd overgeno men door B. en W., werd dan ook be sloten om de aanduiding „Verlengde" te laten vervallen en de nieuwe straat eveneens Van Citterstraat te noemen, Dit voorstel werd in stemming ge bracht en aangenomen met vijf tegen twee stemmen (de heren Marlnlssen en Simonse waren er tegen). De huis nummers in het oude gedeelte van de ze straat zullen nu veranderd worden, aldus deelde burgemeester W. Baas mee. Nadat in besloten vergadering lang durig vergaderd was, werd besloten om aan de heer J. Koole Jzn een stuk je grond aan de Van Citterstraat te verkopen, terwijl de rest van deze strook waarom de heer S. Pouwer verzocht had bestemd zal worden voor gemeente-plantsoen. Aan de stichting Protestants Christelijke na zorg op Walcheren werd een subsidie verleend van 75. Voorts ging de raad akkoord met het voorstel tot vaststel ling van de Interimregeling Ziekte kosten Gemeentepersoneel 1957 over eenkomstig de regeling voor het rijks personeel. Een volgend agendapunt was de be noeming van een lid van de commis sie van beheer voor de Schoolartsen- dienst Walcheren en Noord- en Zuid Beveland (west) in de vacature van de heer C. F. A. M. van Horsigh. De raad benoemde mr. H. J. M. Stieger van Hoedekenskerke. De vergoeding en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1956 voor de bijzondere lagere school werden resp. vastgesteld op 3432 en 3265.58. Tot slot werd de gemeente rekening over 1956 aangeboden. Burgerlijke stand vlissingen. Ondertrouwd: H. Jacobs, 2S J. en A. M. de Bree, 24 J. KOUDEKERKE Bejaarden maakten rijtoer Ongeveer 200 bejaarden van Kou- dekerke hebben een rijtoer gemaakt door Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Met een grote bus en met een kleine 40 personenwagens werd eerst naar Zuid-Beveland gere den, waarna via Perkpolder de Schel de werd overgestoken. En vanzelf sprekend werden de deelnemers 's avonds binnengehaald door de har monie „Voorwaarts" en door een grote mensenmenigte. De voorzitter van de Commissie Rijtoer, de heer J. L. Dregmans, sprak na afloop een woord van dank jegens allen, die deze tocht moge lijk gemaakt hebben. Deze geslaag de tocht werd tenslotte met een ron dedansje besloten, waarbij „Voor waarts" zich weer van zijn beste kant deed kennen. SEROOSKERKE (W.) Naar Wouwse Plantage De ouden van dagen-commissle te Serooskerke (W.) heeft weer de jaar lijkse tocht georganiseerd. In totaal 115 personen van 65 jaar en ouder maakten de reis mee. Deze keer ging de reis naar de Wouwse plantage en de dierentuin in Tilburg. 's Avonds om ongeveer 10 uur wer den de bejaarden door de muziekver eniging „E.M.M." te Serooskerke (W.) verwelkomd. Uitvoering De gymnastiekvereniging te Seroos kerke (W.) gaf een uitvoering in Gapinge. Door de slechte weersomstandighe den kon deze slechts ten dele door gaan. NOORD ZEELAND S.D.K.B.-competitie Deze week gaat de S.DJCB. compe titie weer on volle toeren draaien. Die Gouwe en Ünltas spelen in de le klas op een avond door de week tegen el kaar. Geheel kansloos is Die Gouwe niet. Zeemeeuwen maakt een goede kans om ook de return ontmoeting te gen Burgh tot een goed einde te bren gen. Unitas zal alle zeilen moeten bij zetten om althans één puntje aan Ve- locitas te ontfutselen. Die Gouwe kan zich wat opwerken door V.WJC. met lege handen naar huis te sturen. In de le klas komen de meeste clubs deze week twee maal ln het veld. N.O.A.D. kan thuis een kleine zege behalen op M.E.V.O, evenals Brouwershaven op D.E.S. Burgh II is favoriet tegen Stormvogels. DOSKO kan zaterdag dagavond revanche nemen op M-E.V. O. voor de in Zierikzee geleden neder laag. Stormvogels is goed voor de vol le winst tegen N.O.AÜ3. terwijl Burgh H de baas Kan blijven over D.E.S. De meeste belangstelling ln de 2e klas gaat uit naar de strrjd tussen de nrs. een en twee. Zwaluwen en Brouwers haven. De thuisclub heeft ongetwijfeld de beste kansen op de volle winst. In de 3e klas A kan Brouwershaven II de baas blijven over Renesse IL Zee meeuwen n zal weinig last ondervin den van Stormvogels li terwijl Veloci- tas II een kleine kans maakt op de volle winst tegen Zwaluwen EL In de 3e klas B zijn Unitas U en Die Gouwe II aan elkaar gewaagd. N.O.A.D. II zal zich in eigen huis wel niet door M.E.V.O. II laten verrassen. WIK. I krjjgt tenslotte de handen vol aan de reserves van D.E.S. SINT-ANNALAND Tussen platen bekneld Deze week gebeurde op bet Haven plein te Sint-Annaland een ernstig ongeval. Tijdens het lossen van be tonnen platen, bestemd voor de bouw van een P.Z.E.M.-huisje, kwam de heer P. van der Stelt uit Zwijndrecht op een gegeven moment beklemd tus sen enkele platen, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Het slacht offer, dat over hevige pijnen klaag de, werd op medisch advies naar het Algemeen Bureergasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. HAAMSTEDE Benoeming Tot lid van de gemeenteraad van Haamstede is benoemd da heer K. Manni van de a.r.-partij. Burgerlijke stand VERBETERDE OPGAVE. GOES, Bevallen: J. OostraScholten, z. D. VooisSobout, 7.. F. A. Schermer—Kra- njer, z. J. van Oosten—van Dalen, d. L. M. KuZee—Kaat, z. B. Koppejan—de Vos, z. H. Nonnekes—Botter, z, J. de Vos— Nljsse, d. E. J. Hannewijkvan de Velde, d. A. P. van Hekken—de Jonge, z. Ondertrouwd: J. Hlllebrand, 21 J. en J. Bal, 21 J. W; S. Duvekot, 26 J. en R. Burkhalter, 27 J. Getrouwd: J. Schipper, 23 3. en M. J. van Zweeden, 22 3. H. van Llere, 25 3. en A. M. Janse, 24 3- D. D. Bom. 29 J. en P. de Jong, 22 3. W. W. Hlllebrand. 29 3. en A. W. Verrljzer, 23 3. Overleden: M. Wezepoel, 55 J„ man van J. de Jongh. N. Hoogesteger, 80 J., wed. van A. Geluk. M. v. d. Linde, 79 j., man van H. Trlmpe. C. Moerland, 46 3-, man van M. Visser. VEILING V.V2J1. GOES 11 juli. Export- en industrteveiling: per kg. Jucunda I en II 77, afw. 74. Madame Moutot I en II 658o, afw. 51. Frambozen in krat, export 312— 343. II 166—251. Frambozen voor het vat 179.20. Rode bessen II, export 129.50—130, idem Duitse Zure I «n II 115. Zwarte bessen, export 481—485. Gewone veiling: per doos: Frambo zen I 61, II 50—51. Per kg. Kersen: Markiezen II 78, III 39. Krieken I 100, II 80. Zoete Morellen II 88—98. Insp Löhnes II 71—73. Klerken I 100, II 62—79. Varikse Zwarte I 109—115, 11 66. Kruisbessen 25—57. Witte bessen 4552. Orangepruimen II 51—73. Ma dame Moutot II 120-140, afw. 65—85. Per stuk: Perziken 2143. VEILING KRABBENDIJKE 11 juli. Export- en industrieveiling: Aardbeien: Jucunda I en II 76.10, af wijkend 67. Gewone veiling: Dubbele princes- sebonen I 107—127. Aardbeien: Proli fic II 105—134 per kg. Jonkheer Van Tets II 128—132 per kg. Prolific I 38 per doos, II 35 per doos. VISMIJN VEERE 11 juli. 141 kg. Exportgarnalen 2.07 —2.71. 306 kg. Schar 27—35. 190 kg. Bot 16—20. 38 kg. Schol 35—46. 221 kg. Middel tong 1.49—3.00. 71 kg. Rog 16—17. 5 kg. Haai 16. 3 kg. Poon 16. 3 kg. Kreeft 10.39. VEILING KAPELLE 11 juli. Aardbeien zonder dop: Ju cunda II 76.60—78.10, afw. 73.40— 74.20. Madame Moutot II 72, afw. 63. Climax II 93, afw. 65. Rode bessen, exp. 137 50, II ind. 133.10—137.50, III 118. Zwarte bessen I 485, II 352. Fram bozen in kratten I 333—360, II 108—- 271, frambozen in tubs 188.60—191.30 Kersen: Markiezen I 167212, II 124 —139. Klerken I 131—142, 11 117—130. Insp. Löhnes I 166—173, II 105—138. Morellen 115—146, II 72—115. Varikse Zwarte I 121—146, II 87. Mierlose Zw. I 120—138. Vleeskersen I 118—162, II 47. Hollanders I 151. Citroenkersen I 99. Vroege van Werden I 176. Kersen III 2878. Aardbeien per doos I 55— 56. Aardbeien per kg. I 157, II 93 151, afw. 75. Rode bessen per doos 1 35—42, II 32—34, idem per kg. II 130— 143. Kruisbessen I 3751, II 1735. Witte bessen II 78. Dubbele princes- sebonen I 120134. BORSSELE Lezing voor mannenvereniging In een dezer dagen gehouden ver gadering van de Geref. mannenvere niging te Borssele hield de heer Iz. de Mey een rede over de weder komst van Christus. NISSE Openluchtconcert Zaterdag 13 juli a.s. 's avonds om half acht zal dc muziekvereniging „De Echo" uit Wilhelminadorp een cpncert geven in de muziektent te Nisse. WEMELDINGE Reisje zondagsschool Dezer dagen maakten de kinderen van de Evangelische Zondagsschool te Wemeldinge hun jaarlijkse uitstap je. Deze keer ging de reis naar Dom burg, waar de warmte geen bezwaar was om de kinderen van duin en wa ter te laten genieten. Leiders en kin deren met enkele moeders hebben dan ook een gezellige middag gehad. Noord-Afrïka, het Nyklal en het Midden-Oosten worden door de ern stigste sprinkhanenplaag sinds 28 jaar bedreigd, aldus voorspellen des kundigen van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Na ties. Volgens deze deskundigen zal de situatie bijna gelyk zyn aan die van 1929'30 toen de invasie van sprink hanen de ernstigste werd genoemd in de jongste geschiedenis. De waarschu :ng is gegeven na een bijeenkomst in Tanger van de ..Desert Locust Control Cr e" waaraan een reeks van spoedtelcgrammen naar de 29 b~d? !r nd«n is voor afgegaan. Volgens de commissie zijn de voor naamste bed reigde gebieden Libye, Tunesië, de Soedan en Saoedi-Arabië. De oorzaak van het grote gevaar moet gezocht worden in het feit, dat vier achtereenvolgende zwermen sprinkhanen die de bedreigde gebie den zijn binnengevlogen en zich snel vermenigvuldigen. De commissie acht het nodig, dat op grootse schaal een actie wordt be gonnen. Reeds zijn vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht bezig 200 ton insectenpoeder van Marokko naar Tunesië te vervoeren. Frankrijk zal nog duizend ton beschikbaar stel len aan de voormalige kolonie. Saoedi-Arabië heeft om onmiddel lijke hulp verzocht. Het gaat er vooral om, de broed plaatsen van do zwermen sprinkha nen in onbewoonde gebieden van de woestyn te vinden en de larven met insectenpoeder te vernietigen. Als zy niet gevonden worden zullen de vol wassen geworden sprinkhanen neer strijken op de gecultiveerde gebieden en alles wat zjj op hun weg vinden verslinden. (United Press). Geslaagde contactdag Beatrix-school De ouders en belangstellenden, die woensdag gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging om de contactdag en tentoonstelling aan de Prinses Bea trixschool (hervormde school voor l.o. en v.g.l.ó.) in Goes bezoeken, h« ben daar Kunnen kennismaken met tal van nieuwe onderwijssnufjes, die het hoofd, de neer M. Allewijn. met personeel het laatste jaar op schooi heeft Ingevoerd. Evenals dat op de ulo-scholen beurt, kregen de leerlingen van v.g.l.o. dit jaar voor het eerst les in telefoneren. Onderwijzeres voor dit onderdeel is de telefoniste, die via de lijn een en ander aan de jongens en meisjes vertelt en dan verschillende opdrachten laat uitvoeren. De hele klas kan dit door middel van een luid spreker volgen. Het wekelijkse muziekuurtje heeft men ook op moderne leest geschoeid. Langzaam maar zeker legt de school een grammofoonplatenverzameling aan. Onlangs is er een nieuwe pick-up aangeschaft en zo kunnen de kleintjes bij de muziekles bijvoorbeeld naar de zang van het koor „Jacob Hamel" luisteren. Voor de hogere klassen wordt o.a. muziek van Peer Gynt ge draaid. Het onderwijs voor de meisjes van het v.g.1.0. is uitgebreid met huishou delijke lessen. De school is daartoe verrijkt met enkele oventjes. Er is een speciale keuken ingericht, zodat er thans volop gelegenheid tot kokkerel len s. Wat de meisjes op dit gebied reeds presteren, hebben de ouders woensdagavond kunnen zien en. proeven De hoofdmoot van de handenarbeid vormt dit jaar een grote verkeersma- quette. Drie maanden lang heeft de iongenseroep ondi~ leiding van de heer J. Boogaard aan dit bijna 3 vier kante meter grote verkeerssituatie- bord gewerkt. Het was een heel kar wei om alles tot in de kleinste onder delen toe. op deze maquette onder te brengen. Maar het resultaat mag ge zien wordenVoor het verkeersonder- richt, dat ook hier een grote plaats in neemt, is dit werkstuk van veel be lang. Het overige van deze tentoonstel ling bestaat voor het grootste deel uit de werkstukken, die de leerlingen van 3 Secretaris-generaal Jo- licb hield een korte pauze, om de spanning nog wat te doen toenemen. „Het kabinet heeft als zijn wens uitgesproken", sprak hij daarna met nadruk, ..dat wij de voltooiing van ons Witboek zouden vieren ln een gezellig samenzijn, tijdens hetwelk de ochtend koffie gemeenschappelijk zal tvorden genoten". Er kwam een schalks lichtje in de ogen van de hoge functionares. „En bij deze bijzondere gelegenheid be hoeven zij, die een tweede kopje zouden believen, niet te aarzelen daarom te vra gen," besloot hij een tik keltje ondeugend. Het gedempte hoeraatje dat op deze mededeling volgde werd onderbroken door de binnenkomst van een drietal departements bedienden, die de bladen met dampende koffie voor zich uitdroegen. Spoedig vermengde het geklik van lepeltjes op porcelein zich met het stemmige gemurmel van de feestvie renden. De secretaris-generaal nam zijn secretaris-kolo nel, drs. Floeblatt, terzijde. élangrilHHIHHVHHHHHPB we tot publicatie van het Wit- boek kunen overgaan moet het eerst worden ge parafeerd door de regering van het land, waarmee wij destijds die oorlogen voerden. Tot zolang moet het witboek angstvallig worden geheimgehouden. Het moet wat men tegenwoordig noemt een „topse- creet" blijven". De heer Jolich knikte deskundig. Het wat voor de gemoedsrust van de Secretaris generaal maar goed dat hij niet wist wie er ln zijn werkkamer al zo koffie ronddeelden. Regelmatige lezers van deze verhalen zullen onder de bedienden die zo nijver de koffie aandroegen, de gestalte hebben ontdekt van de geheimzinnige heer Justus Iks! AARDAPPELVF.ILINO SINT-ANNALAND 11 JulL Doré. gewone I 21.19, gew. II 19.29—20.71. drielingen 1450, knel 5.01. Eigenheimers, gewone I 2055— 20.80, idem gewone II 1851—1955, drielingen 13.39—1359. Aanvoer 40 ton. AARDAPPELVEILING SCHERPENISSE U Juli. Doré, bonken 19. gewone l 21.46—21.68, gewone U 15—20.99. drielingen 14.05—14.66, kriel 5.20. Ei genheimers, gewone I 19.37, ;dem ge wone II 19.16, dnellngen 1355. Aan voer 35 ton. VEILING „WALCHEREN" GA.. MIDDELBURG Zwarte bessen: aanvoer 18 ton, pr. 452 tot 5 per kg. AARDAPPELVEILING ST. MAARTENSDIJK 11 Juli. Doré I 22.10—22.34, idem II 21, bonken 20, drielingen 13.30, kriel 4.80. Eigenheimers I 20.10. Bintjes 1 15.20. Climax 15. Bonken 21. Aan voer 850 kisten. GRAANMARKT ST. MAARTENSDIJK 11 juli. Tarwe 25—26. Haver 2122. Gerst 21—23. KI. erwten 30-38. Schok kers 4055. Bruine bonen 3040. Koolzaad 46. Maanzaad 180. Karwij* zaad 69. Buchenwald-commandant binnenkort voor rechter De waarnemend kampcommandant van Buchenwald. Martin Sommer, zal binnenkort terecht staan voor meer dan 100 moorden, ruim 400 gevallen van ernstige mishandeling en andere misdaden. ZUn berechting Is sinds 1945"steeds uitgesteld, ornaat hjj toen Jewond raakte bU een tankontplof- ing en leed aan beentuberculose. H(J Is echter wel getrouwd ln deze periode. Een college van doktoren heeft nu echter verklaard, dat hij ln staat is te recht te staan, mits de zittingen ver kort worden. Ze mogen niet langer duren dan vier uur per dag en de ge hele behandeling moet binnen vier we ken afglopen zyn. Om deze redenen zullen nu alleen maar de belangrijkste beschuldigin gen tegen hem worden behandeld: meer dan 100 gevallen van moord, meer dan 400 van ernstige lichamelij ke mishandeling, martelingen tijdens verhoren in 32 gevallen. Hij wordt ervan beschuldigd gevan genen gedood te hebben door schieten, ophangen, vergiftiging en hen gesla gen of geworgd te nebben. Verder ge bruikte hy „speciale methodes", zoals inspuitingen met lucht of verdovende middelen in de aderen. Sommer heeft de twaalf jaar sinds de oorlog bestaan van de liefdadig heid. Het vorig jaar vestigde hy In eens weer de aandacht op zich door om 10.000 mark achterstallig pensioen te vragen. Drogen van tabak van invloed op longkanker Op de jaarlHkse conferentie van de Britse kankerbestrijding Is donderdag een rapport ingediend, waarin wordt gezegd, dat longkanker meer wordt veroorzaakt door de methoden van het drogen van de tabak dan door de ta bak zelf. Geleerden van het ziekenhuis St.- Bartholomew hebben kankerveroor- zakende stoffen uit tabak, waaronder benzopyreen, ingespoten in de longen van ratten. Van de 32 dieren, die op deze wijze werden behandeld zyn er 23 binnen 250 dagen gestorven. Daar na zijn acht ratten ingespoten met teer uit filters van honderd sigaret ten, die door mensen waren gerookt. Van deze acht zyn er twee bezweken, aldus het rapport. Benzopyreen is één van de vjjf stof fen in door rokers gebruikte tabak met een kankerveroorzakende wer king. zo wordt in het rapport gezegd. De bron van deze stoffen is waar schijnlijk de behandeling van de ta baksbladen, bijvoorbeeld het drogen van de bladen door steenkool of vloei bare brandstof. Hetzelfde kan zich, al dus het rapport, voordoen bij het ro ken van vlees of vis. Verse tabaksbla den uit Rhodesië, die in de zon zyn ge droogd, vertonen geen spoor van ben zopyreen. de laagste tot de hoogste klas bij de handenarbeid hebben gefabriceerd. Metenige trots hebben de onderwy- zers en leerlingen ook nog u- pryzen uitgestald, die het afeelonen jaar door de schooi op verschillend terrein zyn behaald. Zo Konden de ouders in de hal van de school de fraaie wisselbeker en medaille van het schoolkorfbaltoer- nooi zien, terwyl zy in een van de an dere lokalen de spoorwegtekeningen, die voor een nrijs in aanmerking zyn gekomen by de elektrificatie van de Zeeuwse lijn, konden bewonderen. Gymnastiekdemonstratie voor Gasthuis De patiënten van het ziekenhuis Oostwal te Goes werden woensdag avond aangenaam verrast door de chr. sportvereniging O.K K. Al vroeg in de avond hadden vele leden van de kleuters tot de oudere groepen zich opgesteld by het gymnastieklokaal, om vandaar in vlot tempo naar de bin nenplaats van het Gasthuis te mar cheren. Met de bedoeling zoals dat nu al langzamerhand een traditie is geworden hier de zieken een mas sale gymnastiekdemonstratie aan te bieden. En het bleef niet alleen by de patiënten, want een enthousiast pu bliek omzoomde het terrein waar de demonstratie werd gegeven. De vele belangstellenden zijn dan ook niet in hun verwachtingen teleurgesteld. Zy kregen een keurig verzorgd program ma van allerlei verschillende oefenin gen en kunststukjes te zien. Zowel aan de ringen, op de bruggen, over de apringkast als in het zogenaamde „vrije" genre. Het begon met de klein tjes en eindigde met de oudste groe pen. Een aantrekkelijk en fleurig ge heel. waarmee Q.K.K. eer heeft inge legd en de Gasthuispatiënten een avond van gezonde ontspanning heb ben gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3