HOFNAR Eventjes aanwippen in Zierikzee Vlottere luchtverkeersrègeling door elektronische apparatuur LUXE SOEKARNO WIL NA 12 JAAR OP NIEUWE BASIS BEGINNEN VLIEGTUIG HAALDE ZIEKE VAK SCHIP IN VOLLE ZEE DONDERDAG 11 JULI 19157 PROVINCIALE ZEEWSB COURANT 11 ZEELAND VAKANTIELAND (/efjfndte vawntie-jipaaJi Prachtige blikverpakking voorkomt breuk. Ideaal op reis. Uitsluitend per 10 stuks. De beste sigaar van Hofnar - nooit fijner gerookt! Omarmd door de stompe en grauwe Monstertoren en de wat slankere en helderwitte silo lig gen daar de knusse huiskes van Zierikzee aan de oever van de Oosterschelde. Langs de ver weerde geveltjes uit vroeger eeuwen razen nu de moderne automobielen en scooters van toeristen, die een vluchtige blik in het verleden komen werpen. De vakantiegangers blijven nooit lang in Zierikzee. Het stadje is altijd een doorgangs plaats maar vrijwel nooit een verblijfplaats. Waarom niet? Vraag de stadsarchivaris Van Beveren, die men altijd wel er gens in het raadhuis kan vinden hoeveel uren en dagen men zich dwalend door de straatjes kan verdiepen in de historie van het oude plaatsje. Maar welke twintigste-eeuwse hazewind hond heeft daar geduld voor Toch kan niemand de aantrek kingskracht van het charman te Zierikzee weerstaan. Al is het dikwijls maar even, de toerist komt! Palingbroodjes Vier Rotterdammers, twee bevrien de echtparen, komen al heel wat jaar tjes met hun tenten naar Haamstede. En geen enkele keer vergeten ze even in Zierikzee aan te wippen. Want de heren C. A. Maltha en G. van Burink, die elkaar al vanaf de korte broek kennen, en hun respectieve echtgeno ten zijn dol op palingbroodjes. „Zie rikzee trekt altijd", zegt mevrouw Maltha, „mijn schoonmoeder komt er ook vandaan, moet U weten". Eén jaar hebben de Rotterdammers het buiten de grenzen gezocht. Het echtpaar Van Burink toog naar Noor wegen voor een bezoek aan de familie van de vrouwelijke wederhelft en het echtpaar Maltha tufte op de motor naar Oostenrijk. „Toen is m'n vrouw voorgoed van het buitenland genezen" zegt de heer Maltha. „Ja hoor, geef mq maar Haamstede", zingt mevrouw haar man na. ,,'s Ochtends om vijf uur kan je me al aan het strand vinden", ver klaart de heer Van Burink, die controleur bij een grote onderne ming is. „Dan neem ik een duik in het zilte nat of ga ik een eindje wandelen in de duinen. Het liefst ben ik dan alleen. Het is alleen zo jammer, dat de konijntjes zo ont zaglijk zijn gedund. Als je er nu één per dag ziet, dan is het veel". De heren zijn echte visliefhebbers. Met de werphengel hebben ze al meni ge schol, tong of paling aan de haak geslagen. De vissen bakken ze zelf op nun primussen. En de vrouwen smul len er even hard van mee. Ons viertal is vol lof over de be volking van de streek. „De mensen zyn zo vriendelijk en behulpzaam". We twijfelen er niet aan, waar de beide echtparen het volgend jaar hun vakantie zullen doorbrengen. Haam stede! Antiekwinkeltjes De mannen achter het wandelwa gentje en de vrouwen er naast. Zo lie pen het echtpaar Van Vlies met het tweejarig zoontje uit Rotterdam en 't echtpaar Kriek met de een- en vier jarige spruiten uit Vlaardingen door Zierikzee op zoek naar antiekwinkel- tjes en het hotel van keeper Piet Kraak. Ook zij staken hun neus maar voor een dag binnen de poorten van het stadje. Gedurende hun vakantie wo nen zij op gemeubileerde kamers in Renesse. De heer Van Vlies, die ver- HAMBURGER W. REX .....auto krijgt een goede beurt.... DE ECHTPAREN VAN VLIES EN KRIEK ....rije, rije, in m'n wagentje.... tegenwoordiger in optiek is. vindt Schouwen-Duivel and „grandioos, fan tastisch". Vriend Kriek, eveneens ver tegenwoordiger maar dan in woning textiel, beaamt dat volledig. Zij bren gen de dagen door met „ontzettend veel luieren, slapen en vissen". Geen zakenzorgen De transportondernemer W. Rix uit Hamburg is een vaste klant van Zie rikzee. Dat komt omdat zijn zuster er woont. In 1939 bezocht hij het stad je voor het eerst. De rest van Neder land heeft hij ook nauwkeurig beke ken. „Je moet toch alles gezien heb ben". Iedere keer als hij met zijn auto over de grens de lage landen bin nenrijdt, wordt hij een ander mens. Alle zakenzorgen vallen dan van hem af. Steeds weer komt hij on der de indruk van de schoonheid van ons land. Wat hem ook opvalt is de rust. „In Duitsland heeft men altijd haast, het lijkt daar wel een gekkenhuis". Zierikzee is voor hem een tweede geboorteplaats geworden. Daarom keert hg er steeds weer terug. VIER ROTTERDAMMERS ..de palingbroodjes worden verdeeld.. Recordmaand voor woningbouw In mei 1957 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 8.122 woningen gereed geko men. Nimmer tevoren werden in een maand zoveel woningen opgeleverd. Het hoogste mei-cijfer voor de oorlog bedroeg in 1930-5190, na de oorlog 1954 6.057. Het hoogste maandcijfer na de oorlog was in december 1954, toen 7.891 wo ningen gereed kwamen. In Zeeland kwamen in mei van dit jaar 155 wo ningen gereed. Sjolem Asch overleden De jiddische schryver Sjolem Asch is woensdag op 77-jarige leeftüd te Londen overleden. Hij was uit Israël naar de Britse hoofdstad gekomen voor een bezoek aan zijn dochter. Sjolem Asch werd op één januari 1880 in de Poolse stad Kutno geboren. Op veertigjarige leeftyd werd hij Amerikaans staatsburger. In 1953 verhuisde hij naar Londen, omdat, naar hg zei, de onverdraagzaamheid van de joden in de V.S. hem het wer ken onmogelijk maakte. In februari van het vorige jaar vestigde Asch, die Zionist was, zich in Israël. In 1900 werd het eerste verhaal van Sjolem Asch. getiteld „Mojsjele" ge publiceerd. Vier jaar later verscheen zijn roman „A Sjtetl" (Het Stadje), waardoor hg een belangrijke plaats in de nieuwe joodse letteren kreeg. Daar na verwierf hij zich door een groot aantal romans, novellen en toneel stukken, zowel over hedendaagse als over historische onderwerpen Detref- fende het leven van de joden, een grote populariteit, die ook buiten de joodse kring reikte. Zijn werken zijn vertaald in vele talen, waaronder in het Nederlands „De Nazarener", „Motke de dief" en „Een pogram". ®De hulp die de Unesco krachtens het technische hulpprogramma van de V.N. In 1957 aan de bij haar aangesloten lan den zal verstrekken, zal in totaal 4.168.000 dollar bedragen. VINDING VAN N.V. HOLLANDSE SIGNAALAPPA RATEN Gebruik van vergiften in de landbouw De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zich ge wend tot minister Mansholt met ver zoek het zoveel mogelijk daarheen te leiden, dat de vergiften die in de land bouw worden gebruikt, voor het be spuiten van groenten en bossen zo danig worden samengesteld, dat deze zo min mogelijk gevaar opleveren voor de mens, alsmede voor de dieren, op wier verdelging die vergiften niet gericht zijn. Het is bekend, aldus de vereniging, dat o.a. in Zeeland vogels ln, ernstige mate worden uitgeroeid, doordat deze dieren Vergiftige gewas sen nuttigen. „ALLES WAS VERKEERD" Democratie wordt verkeerd uitgelegd In een woensdag in Wodionegoro, Jost-Java, gehouden redevoering heeft president Soekarno verklaard, dat de twaalf jaren van Indonesia's onafhankelijkheid hebben bewezen, „dat wat achter ons ligt, volkomen verkeerd is geweest." De president zeide, dat dc jonge republiek zich ziet geplaatst voor een aantal crises, waaronder een morele crisis, een politieke crisis, een ge zagscrisis, en een crisis onder de ge zagsorganen zelf. Hij kondigde aan op 17 augustus aanstaande, de twaalfde verjaardag van de Indonesische onafhankelijk heid, een „nieuw leven"-beweging te zullen entameren. De president be doelde daarmee een nieuwe geeste lijke revolutie onder het volk, die een nieuw ras zou moeten scheppen, „niet gelijk aan dat uit het verleden, dat conservatief is en orthodox, en over alles twist". De koloniale ma nier van denken moet worden uitge bannen en worden vervangen door een nieuwe geest. De president betoogde, dat in In donesië op het ogenblik aan de be tekenis van democratie een verkeer de uitleg wordt gegeven. Democratie is het middel tot het verkrijgen van een vrije, onafhankelijke rechtvaar- Een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst heeft woensdagmiddag een zieke van boord van een Nederlands schip gehaald en naar de wal gebracht, waar de patiënt naar een ziekenhuis is overge bracht. Het Nederlandse schip „Prins Willem 3H" van de Oranjelijn seinde dat het een man aan boord had, die 'n sehe- delbasïsfractuur had opgelopen. Het schip voer tussen „Noordhin- der" en „Goeree". Van Valkenburg steeg een helikopter op, on der bevel van luitenant ter zee van vakdienst tweede klasse oudste categorie, H. J. Poesi- koke, die met een zie kenverpleger aan boord op zoek ging naar het schip. Het was de be doeling, dat de heli kopter zou landen op het achterschip van de „Prins Willem Hl" dat inmiddels ontruimd zou worden. De helikopter kon ech ter 't schip niet direct vinden. Daarom steeg van Valkenburg een tweede toestel van de Marineluchtvaartdienst op, een Martin Mariner amfibietoestel, onder commando van luite nant ter zee- vlieger tweede klasse T. M. A. Hoebink. Daar dit toe stel langer in de lucht kon blijven dan een he likopter en dus meer tijd had om te zoeken, achtte men het raad zaam, juist dit toestel uit te zenden. Het plan de campagne werd gewijzigd. Als de Mariner het schip vond en de zee was kalm ge noeg. dan zou 't naast het schip „landen" om de patiënt zelf over te nemen. Dit zou voor de patiënt zelf beter zijn. gezien de beschikbare ruimte. Was een „lan ding" onmogelijk, dan zou de Mariner de he likopter naar het schip loodsen. De Mariner vond het schip en bevond, dat de zee inderdaad kalm ge noeg was. Het vlieg tuig „landde" naast de „Prins Willem HT' en nam de patiënt over. dige en welvarende natie. „Wij ge bruiken dit middel niet, doch worden erdoor gebruikt", aldus Soekarno, die verder zeide, dat er tientallen par tijen als paddestoelen uit de grond zijn verrezen, die elkaar bestrijden en met elkander ruzie maken en zich zelf het recht toekennen naar wille keur kritiek uit te oefenen. „Dat is geen democratie", zo ver volgde de president. Sprekende over het jongste optre den van verschillende legerofficieren in de buitengewesten, dat een uitda ging van de centrale regering be- J- Soekarno zien tekende, vroej .Hoe bestaat iet, dat leden van de weermacht zich met politiek be- Freezingbij verkeersleiders zal niet meer voorkomen De „N.V. Hollandse Signaalapparaten" te Hengelo (O.) heeft in korte tyd een elektronische apparatuur ontworpen, ontwikkeld en, voor een deel, in proefmodel gereed voor de verkeersleiding in de burgerluchtvaart. Een zelfde soort apparatuur kan worden gebruikt ten behoeve van de luchtverdediging. In haar uiteindelijke vorm zal zij, onder het toeziend oog van luchtver keersleiders, vol-automisch werken. Zy bestaat uit een elektronische rekenmachine die gecombineerd gedacht is met radar- en met communi catieapparatuur. De volledige apparatuur zal in staat zyn een prognose te geven van de vliegroutes. De naderhand eventueel aan het licht komende veranderde vluchtomstandigheden (b.v. door andere windrichting dan was voorspeld) worden door de rekenmachine bewerkt in een nieuwe prognose die weer aan de vlieger bekend wordt gemaakt. De apparatuur biedt door de com binatie met radar en een blok6ysteem een overzicht van de positie der vliegtuigen, zowel in de hoogte als in breedte en in de lengte. De fabriek heeft deze apparatuur ontworpen met het doel, een oplos sing aan te geven voor het vraagstuk van een vlottere verkeersregeling in de luchtwegen en in de gebieden om vliegvelden. Het geheel, genoemd „Signaal Air Traffic Control System" (Satto), is op eigen initiatief en tot dusverre geheel op eigen kosten ont- machine aan te geven g van de heeft men Deze toto laat zien hoe Hans Furler, afgevaardigde van de Westduitse Christelijke Demo cratische Partijin Bonn een toespraak hield in de Bonds dag als de eerste spreker in het debat, dat voorafging aan de ratificatie door het West duitse parlement van de Euro pese Verdragen (gemeenschap pelijke markt en eurotom), op de achtergrond links ziet men in de regeringsbank bonds kanselier dr. Konrad Ade nauer. een gedeelte van het Nederlandse luchtwegenstelsel (nameiyk de luchtweg die van Winterswijk over Harderwijk naar Schiphol leidt) als voorbeeld genomen. Een vliegtuig dat in deze luchtweg ons land binnenkomt meldt het tijd stip van het passeren van het ba ken Winterswijk aan de verkeers leider op Schiphol, geeft daarbij de snelheid op die de luchtsnel- heidsmeter op het instrumenten- boi-d aanwijst en tevens ds hoogte waarop wordt gevlogen. Het meldt vervolgens de aankomst bij Har derwijk, enz. De verkeersleider die weten wil hoe laat dit vliegtuig boven HarderwMk is, hoe laat het hoven het baken Spij kerboor bij Schiphol zal zijn en wan neer het toestel beginnen moet niet dalen, slaat op de met de rekenma chine verhonden telexmachine eerst de roepletters van het vliegtuig aan, vervolgens het vliegtype. tijdstip van melding boven Winterswijk, de lueht- snelheid en de hoogte van het vlieg tuig en slaat vervolgens een vraag teken op de telex aan, ten teken dat de rekenmachine de antwoorden nu maar moet geven. Die rollen er zo uit en worden zichtbaar op de paplerrol van de telexmachine. In een onderdeel van een seconde zijn alle vragen be antwoord. Het is zo. dat wanneer men bij het opgeven van de vragen aan de reken machine een fout maakt, 't antwoord wordt geweigerd. Zou bijvoorbeeld voor de kruissnelheid van een „Dako ta" de geluidsnelheld worden opgege ven. dan geeft de machine geen ant woord. Zij geeft aan. wanneer men al eerder gegevens over een vliegtuig heeft ontvangen en verwerkt correc ties. Zy doet echter niet meer dan In een paar tellen verscheidene tot haar gekomen gegevens verwerken. Zij zal niet alle niet te voorspellen omstan digheden kunnen interpreteren als ze zich voordoen en daarom blijft de ver keersleider nodig. Wel zal haar ma nier van werken de thans veeLal on der stapels napier nagenoeg bedolven verkeersleiders van veel arbeid ont lasten en ze daardoor meer fit hou den voor dit inspannende en verant woordelijke werk. Gevallen van ..free zing", waarbij de betrokkenen on machtig zijn op een gegeven ogenblik om hun werk te doe» en als vastge vroren op hun stoel blijven zitten, zul len dan niet meer voorkomen. Aziatische griep nu ook in deel van Australië De Australische regering heeft per vliegtuig vaccin naar acht steden in de staat Noord-Queensland gezonden, die worden geteistera ''oor c.e Aziati sche griep. In het plaatsje Innisfail zijn 1700 personen, meer dan een kwart van de bevolking, aangetast Het aantal ziek tegevallen stiiet met dertig per dag. Andere steden waar Aziatische griep is geconstateerd zijn Cairn3 en Cooktown. De ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7