Nederlands bedrijfsleven bezint - zich op kernenergie TYFUS-EPIDEMIE IN IRAN NA SERIE AARDBEVINGEN KLAHKBüRV Edam in afwachting van de feestvreugde DONDERDAG 11 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „INDUSTRIëLE TOEPASSING Grootverbruikers van energie zouden centrale kunnen bouwen De eerste van drie voorlichtingsconferenties over de toepassing van kern energie voor industriële doeleinden is woensdag te Aalsmeer begonnen. Cir ca 350 leidende figuren uit het gehele Nederlandse bedrijfsleven waren daar toe naar het wereldbloemencentrum, nabij „Het Atoom" gekomen. De con ferentie-voorzitter, prof. dr. J. M. W. Mi lat z, richtte zich ln zyn begroetings woord speciaal tot de minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra. HU wenste hem geluk met zijn aan de vooravond van deze conferentie ver schenen nota over de kernenergie. Deze voorlichtingsconferenties voor het bedrijfsleven worden georgani seerd door de Stichting Reactor Cen trum Nederland, de energiecommissie van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakverenigingen, het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland en de Stich ting internationale tentoonstelling „Het Atoom". Prof. Milatz zei o.m.: „Men kan zeg gen dat de wetenscnap van de atoom kern, gecombineerd met de zusterwe- tenschappen. in haar vreedzame toe passingen het thans mogelijk maakt, dat iedereen op deze planeet een meer dar voldoende materiële levensstand aard krijgt. Moge de Nederlandse be volking en de industrie hiervan haar paosenae bijdrage ontvangen". In de middag meld prof. >r. L. H. de Langen, directeur van de A.K.U. een voordracht over de visie van de indu strie uit op de atoomenergie waarin hij een aantal gedachten besprak die bij hem als industrieel waren ODgekomen. Hij wees o.m. op het verband tussen welvaart en energievoorziening. In Nederland staan wij bijvoorbeeld met het elektriciteitsverbruik per hoofd van de bevolking nu op hetzelfde peil als dat reeds in de Verenigde Staten voor de oorlog was. Er kan een grote re produktie welvaart komen, als wij over meer erorgie beschikken. Volgens prof. De Langen ziet het er niet naar uit, dat de Industrie de eerste jaren een eigen atoom- centrale gaat bouwen, omdat een kleine centrale te duur is. Wel zag spreker de mogelijkheid van de bouw van een centrale door een combinatie van groot-verbruikers van energie. Het energieprobleem is volgens de volgens hoogleraar een primair pro bleem der industrie. Vervolgens be handelde spreker de leveringsmoge lijkheden van de Nederlandse industrie bij de bouw van atoomcentra!e°. „Wjj zullen geld voor de bouw in Neder land moeten besteden, dit is een dwin gende eis van onze economische posi tie, want anders komt er om, een ver storing in de betalingsbalans". De research arbeid is nu gemakke lijker geworden door de collectieve sa menwerking in het Reactor Centrum Nederland. Er ls, zo voegde spreker hier aan toe, een actie in voorberei ding, om alle bedrijven, die nog niet bijdroegen in de exploitatie van het R.C.N., te bewegen daaraan een sub sidie te geven. Pleidooi voor arbitrage in tandartsenconflict „Verleen restitutie voor gedane betalingen" De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt ons het volgende mede: „Verschil van mening tussen de ziekenfondsorganisaties dreigt de be ëindiging van de stagnatie in de tandheelkundige behandeling van ziekenfondsverzekerden nog verder op de lange baan te schuiven. De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen heeft de Ne- deriandsche Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde laten we ten, dat zij zich niet kan scharen achter een voorstel, dat de andere ziekenfondsorganisaties tijdens de laatste bespreking onder leiding van de minister van sociale zaken en volksgezondheid had geopperd als ernstige poging om uit de impasse te geraken. Overigens doorkruiste dit tussentijdse voorstel de besprekingen over arbitrage, waaromtrent partij en juist nader tot elkaar schenen te zijn gekomen. Door deze verdeeldheid worden verzekerden dus opnieuw gedupeerd, zij zullen voorlopig nog moeten voortgaan premie te betalen, zonder dat hier de gegarandeerde tandheel kundige behandeling tegenover kan staan. Onder deze omstandigheden blijft naar de mening van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde arbitrage nog slechts als mogelijl ■heid over als uitweg voor de bi staande moeilijkheden. Deze mening heeft het hoofdbestuur dan ook aan de minister van sociale zaken volksgezondheid bericht. Tevens heeft het hoofdbestuur de minister verzocht te willen be vorderen, dat aan de verzekerden restitutie wordt verleend voor ge dane betalingen ter zake van tand heelkundige hulp, omdat niet is te beoordelen hoeveel tijd de bespre kingen nog in beslag zullen ne men en de tandheelkundige belan gen der ziekenfondsverzekerden op de ernstigste wijze worden ge schaad. Intussen doen zich meer en meer gevallen voor waaruit blijkt, dat Poging tot vergiftiging in een bejaardentehuis Boterhammen met rattenkruit De rijkspolitie van de groep Mant- gum (Fr.) heeft de "3-jarige W. K. van der M. uit Welduni aangehou den, omdat hij ervan wordt verdacht te hebben gepoogd de minder valide medebewoner Sterkenburg van het bejaardentehuis te Weidum door mid del van rattenkruit te vergiftigen. De aangehoudene, die is overgebracht naar Mantgum, ontkent hardnekkig. De heer S-, die te Leeuwarden werkzaam is bij de „Leeuwarder ge meenschap voor minder validen", werd de laatste dagen steeds onpas selijk. Men besloot de boterhammen te onderzoeken die de heer S. elke dag van het tehuis meekrijgt. Het bleek dat zij rattenkruit bevatten. De politie werd in de zaak gemengd en de verdenking viel op de 73-jari- ge K. van der M. De groepscommandant van de rijks politie te Mantgum besloot de gang van zaken in het tehuis eens van na bij te laten volgen. Men zat er op een nacht op wacht in de nabijheid van het voor de heer S. bestemde trom meltje brood, maar er gebeurde niets. Maar aan het einde van de tweede nacht, 's morgens vroeg, zag men dat K. van der M„ zich naar de plaats begaf waar het trommeltje stond. Hij nam het op en ging er mee naar zijn kamer, maar men zag hem even later ook, omdat hij blijk baar onraad vermoedde, het trom meltje terug brengen. De politie heeft eens een kijkje genomen op de kamer van de 73-jarige en daar een hoeveelheid rattenkruit gevonden. Daarna heeft zij de bewoner van de kamer aangehouden. INTERNATIONALE HULPACTIE OP GANG Bovendien vijfduizend griep-patiënten Zeven aardbevingen hebben in de afgelopen 24 uur de kus van de Kaspische zee van Iran geteisterd. Officieel is verder bekendgemaakt dat in het gebied, waar de vorige week bij de aardbeving rond 2000 doden vielen, een tyfus-epidemie is uitgebroken. Prins terug in ons land Z.K.H. de Prins der Nederlanden is woensdagmiddag oer vliegtuig in ons land teruggekeerd uit Parijs, waar hij een vergadering van het „Stearing Committee" van de Bilderberg-confe- rentie heeft geleid. Het vliegtuig waarmee de prins reisde, landde om streeks kwart over vijf op het vlieg veld Soesterberg. WAT ZE ZEGGEN. Halldor Laxness, Fins dichter: „Het belangrijkste van de deugd is niet de theorie, maar de praktijk". Katherine Hepburn: „Men moet de eeuwige liefde volstrekt meermalen beleven om te kunnen vergelijken". Albert Schweitzer: „Hoe meer de mensen aan de ster ren geloven, hoe minder zij geloven aan dat, wat boven de sterren is". BLAUWE BRUILOFT. Leslie Ander son kreeg in Muncie (V.S.) een boete van veertien dollar. Hij was namelijk op de verjaardag van zijn trouwerij naar zijn vrouw getogen, die van hem weggelopen was. Zonder een woord van felicitatie sloeg hij haar een blauw oog. Brutale juwelendiefstal in Soesterberg Inbraak op klaarlichte dag (Van onze correspondent) Op klaarlichte dag heeft in Soester berg een uiterst brutale inbraak plaats gehad in het huis van oud-no taris H. C. Labberton aan de Amers- foortsestraat 78, waarbij de dief of dieven juwelen ter waarde van niet minder dan 20.000 hebben meegeno men. Een geldkist met ongeveer 650, die bewerkt was en waarvan de sleu tels op de grond lagen, hebben de onverlaten blijkbaar niet mee kun nen nemen, want deze was nog aan wezig. Notaris Labberton, die enige tijd in een ziekenhuis verpleegd wordt, had bezoek van zijn vrouw. De huishoud ster, mejuffrouw C. G. van Es, die dag en nacht in het huis verblijft, was omstreeks 4 uur de deur uitgegaan om enige boodschappen in het dorp Soesterberg te doen. Toen zij om streeks 5 uur terug kwam ontdekte zij een man bij de geopende voordeur. Mejuffrouw Van Es schrok hevig en vroeg hoe de deur open kwam. De man, een agent van een stomerij, wist dat niet, maar verklaarde dat alles open was voorzover hij kon zien. Me juffrouw Van Es snelde naar binnen en vond daar alles in disorde. Hooimijten verdelgd te St Oedenrode De directeur van een Rotterdamse des-infectiecentrale, is er met een medewerker in geslaagd een einde te maken aan de hooimijtenplaag in de boerderij van de familie Van der Heyden'te St. Oedenrode. De heer Muurlink bestreed de insekten ter frootte van een speldekop, met een oor hem samengesteld verdelgings middel, dat onder hogé druk in alle hoeken en gaten van het huis werd gespoten en waarmee de kleren wer den bestoven. De firma heeft het werk kosteloos verricht en heeft tevens op zich ge nomen de insektenhaard in de schuur te vernietigen en het huis veilig heidshalve nogmaals een „beurt" met het bestrijdingsmiddel te geven. Het werk is door de directeur van de dienst geementewerken te St. Oeden rode na afloop geïnspecteerd en in de I orde bevonden. ,Men Honderden hutten zijn bij de laat ste aarbevingen in elkaar gezakt, maar tot nog toe zijn geen persoon lijke ongelukken of doden gemeld. Men vreest dat in Saugchal, waar honderden doden dagenlang in de open lucht hebben gelegen, de ty fus vele doden zal eisen. Bovendien is Teheran door een griep-epidemie getroffen. Volgens officiële opgave zijn reeds 5001) pa tiënten gemeld. Uit vele landen wordt op het ogen blik een hulp-actie georganiseerd voor het getroffen Iraans gebied. De Russische ambassadeur heeft een bedrag van ongeveer 13.000 dollar toegezegd; Engeland stuurt twee vooraanstaande autoriteiten van de gezondheidsdienst, die over een vol ledige staf van medisch personeel, en complete uitrustingen beschikken, terwijl de Engelse regering boven dien 28.000 dollar heeft geschonken. Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft bericht, dat de geld-in- zameling zeer §:oed loopt, en dat gro te sommen zijn toegezegd uit ver schillende landen. Britse helikopter met straalaandrijving De eerste Britse helikopter met straalaandrijving, de Westland „Wessex", heeft dinsdag zijn eerste vlucht gemaakt. De Britse marine wil de „Wessex" gebruiken voor on- derzeebootbestrijding. De toestand van de Nieuwe Kerk te Amsterdam Vragen van Tweede Kamerlid Ritmeester Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk vragen gesteld over de toestand van de Nieuwe Kerk te Am sterdam. De heer Ritmeester vraagt o.m. of het de minister bekend is. dat enoemde kerk krachtens besluit van en W. van Amsterdam wegens ge hele of gedeeltelijke bouwvalligheid of vermeende bouwvalligheid is gesloten, waardoor ook de herdenking van de Vierdaagse Zeeslag, welke op 15 juni van dit jaar ln dat gebouw zou wor den gehouden, niet is kunnen door gaan. Voorts vraagt de heer Ritmeester of de minister reeds thans in de mo- gelnkheid is te verklaren of en, zo ja, welke afdoende maatregelen zullen worden genomen om ondergang van dit historisch gebouw waarin niet alleen de graftomben van de luite nant-admiraal-generaal van Holland en West-Friesland en van enigen zij ner onderbevelhebbers aanwezig zijn, maar dat mede voor het Nederlandse volk van de grootste betekenis is, om dat 't de plaats ls waar de koningen van Nederland worden beëdigd en ge huldigd niet alleen op dit ogenblik, maar ook voor de toekomst te voorko men. Congres voor weduwen en weduwnaars te Enschede Wegens organisatorische moeilijk heden heeft ae heer G. Greyn, initia tiefnemer tot het houden van een we reldcongres voor weduwen en weduw naars, besloten dit congres niet in Nijmegen te houden, zoals oorspron kelijk was bepaald, maar in Enschede, 'op 27» 28 en 29-september'1957. prei dor Heuss heeft een bezoek van enige uren gebracht aan de grote internationale bouw- tentoonstelling in het Hansa- District van West-B erlijn. De foto laat zien hoe de pre sident (vijfde van rechts) bij zijn bezoek aan de Nederland se inzending van de Neder landse minister voor bouwnij verheid en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte met donke re bril) uitleg kreeg bij een maquette van waterbouwkun dige werken. !lllllllllllllillllllil!llllll!Hlillll[lllil!l!l!!itlllllllillll!lill!!llii!lliininil Demilitarisering aan grens van China en Birma Premier Tsjoe en Lai van commu nistisch Cnina heeft dinsdag ver klaard, dat zijn land en Birma het eens zijn geworden over de totale demilitarisering van de drie omstre den gebieden aan de grens tussen Birma en Communistisch China. De onderhandelingen ter bepaling van de juiste grens tussen beide lan den zullen worden voortgezet, aldus Tsjoe en Lai. Jongeman gaf meisje vergiftigde bonbons Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft de 18-jarige P. A. H. V. uit Eindhoven conform de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf, door te brengen in een speciale gevangenis voor jeugdige deliquenten. De verdachte had op 1 Augustus 1956 gepoogd het meisje M. van de Meer uit Eindhoven van het leven te beroven, door haar vergiftigde bon bons te geven. Het gerechtshof heeft hem vrijgesproken van poging tot moord, doch wegens poging tot zwa re' mishandeling. Hittegolf (nu ten einde) eiste in Europa honderden slachtoffers Koele winden uit het noorden van de Atlantische Oceaan hebben het dóór warmte geteisterde Europa eindelijk verlichting gebracht. Meer dan 400 personen zyn in de afgelopen tien da gen tengevolge van het buitengewoon warme weer om het leven gekomen. In Italië, dat nu nog zucht onder een temperatuur van 32 graden, kwamen bijna 200 personen om het leven. In Oostenrijk, waar miljoenen gul dens schade werd geleden aan de ge wassen die door de brandende zon werden vernietigd, daalden de tempe raturen in Wenen van 40 tot 21 gra den. Volgens de Weense politie stier ven in totaal 46 Oostenrijkers aan zon nesteek of de verdrinkingsdood gedu rende de afgelopen week. Voor de komende dagen worden koe le winden en veelvuldige regens ver wacht. Ook in Zwitserland daalden de tem peraturen, vooral in de Alpengebieden. Meer dan 35 personen verdronken tij dens het afgelopen weekeinde. Noord- en Midden-Frankrijk en En geland hadden temperaturen van on geveer 15 graden, met hier en daar re- gen. In de Pyreneëen kwamen on weersbuien voor. Een werkman die aan een dam werkte, werd door de bliksem getroffen. Vrijdag begint in Edam, een feest- week ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van de stadsrechten van Edam. Dinsdagmiddag vond reeds een voorproefje plaats, toen de ingezetenen zich in hun feestkled: :n de straten van de stad vertoon den. Voorafgegaan door Edams bur gemeester C. G. M. van Baar met echtgenote en kinderen, bewoog de stoet zich door de straten in mid deleeuws kostuum. Op de achter grond ziet men de speeltoren van Edam. Het Wereldgebeuren Voorzichtig gen in de Sowjet-leidiog een be langrijke rol kunnen spelen, be- l Nikolai MikhaltowiUj Sjwer- die vorige maand zijn 69-ste ver lag en dezer dagen het 250-jarig ■an van zijn geboortestad Lenin- vierde. Daar ;n Leningrad liep hij vijfenvijftig jaar geleden rond als een eenvoudige leerling van een fabriek, waar elektrische apparaten werden vervaardigd. SJwernik kwam ige week terug als volledig presidiumlid van het communistische partij-apparaat. Hij was zojuist in dat presidium beland, nadat met een soort elektrische schok de collega's partijmensen Molotow, Malenkow, Kaganowitsj en Sjepilow eruit ver dwenen waren. En Sjwemik vergast te zijn oud-stadgenoten niet alleen op zijn hoge aanwezigheid. Hij hield een toespraak, die zo belangrijk was, da'. iten de stad grote aandacht er aan werd besteed. Het kwam daarbij vooral aan op deze verklaring: „Bij het corrigeren van de overtredingen der revolutionaire wetten, die wer den toegestaan door Malenkow, Kaga nowitsj en Molotow in de periode der e onderdrukking, heeft de con trolecommissie van de partij in 1957 een groot aantal gevallen van vroe gere partijgenoten onderzocht, die door de rechtbanken gerehabiliteerd waren. Het merendeel van hen werd door de controlecommissie van de par tij in hun vroegere partijfuncties her steld". Sjwerntk is in zijn partijcarriête altijd aan de voorzichtige kant geweest. Hij heeft nooit op kan sen geaasd; misschien heeft hij het daaraan wel te danken dat hij nu door de grote baas Kroesjtsjew in het presidium is gestopt. Men schrijft het in elk geval daaraan toe, dat hij in de dertiger jaren als enige lid van het secretariaat der Sow jet-vakorganisatie de zuiveringen overleefde, die Stalin in de jaren 1937 en 1938 liet uitvoeren. Stalin zag kennelijk in hem geen ri vaal: ongestoord kon de altijd keu rig in donkere pakken geklede Sjwcr- nik van 1946 tot 1953 voorzitter zijn van het presidium der Opperste Sow- jet, een baan die men gelijk kan stel len met het tegenwoordige president schap. Klaarblijkelijk heeft de voor zichtige Sjwemik het volste vertrou wen in het welslagen ook op lan gere termijn van de zuivering die partijsecretaris Nikita Kroesjtsjew nu heeft ondernomen. Hij rekende al thans niet met de mogelijkheid van wraak, toen hij zich te Leningrad aan- sloot bij de felle beschuldigingen, die Kroesjtsjew aan het adres van de ver stoten mede-leiders had laten horen. Zou het Russische volk werkelijk kunnen geloven, dat alleen Mo lotow, Malenkow en Kagano witsj een rol hebben gespeeld in hel foutieve beleid van de dertiger jaren en van na de Tweede Wereldoorlog.' Men moet tooh haast wel aannemen, dat velen van Kroesjtsjews en van Sjwerniks toehoorders begrepen dat de drijfveren^ tot de laatste zuiverin gen niets met morele aangelegenhe den te maken hadden, maar slechts een uitvloeisel warren van de machts strijd in het Kremlin. Trad Kroesjts jew zelf niet tot het politieke par tijcomité toe op een ogenblik, dat Stalins wreedheden op een hoogte punt waren? En moet hij dientenge volge niet tenminste worden be schouwd als iemand, die van deze gerechtelijke moorden heeft geprofi teerd? Van Sjwemik is bekend, dat hij in Leningrad Stalin grote diensten bewees door de oppositie-organisatie van Grigor: Zinoview uit te schake len. In Moskou wordt ontkend, dat Kroesjtsjew zoals verschillende com mentators verwachtten, de uitstoting van zijn vroegere vrienden door zuive ringsprocessen zal laten volgen. Toch handelt hij in zijn willekeur volgens een schema, dat hij moet heb ben afgekeken van Stalin, ae dicta tor, die hij zeventien maanden gele den in een lange rede van alle post hu- me luister ontdeed. Zouden welden kende Russen langzamerhand niet tot de conclusie komen, dat het hoog tijd wordt om dit onderling intrige rende schelmenbewind te vervangen door iets dat representatief is voor dit rijkbegaafde miljoenenvolk? Pandit Nehroe vertrokken De eerste minister van India, Pan dit Nehroe. is woensdag aan boord van een Vickers Viscount van de In dische luchtmacht van liet militaire vliegkamp Valkenburg vertrokken. De premier van India begeeft zicii met een tussenlanding in Brlndisi naar Cairo, waar hij een bezoek brengt aan president Nasser en waar hij twee dagen zal verblijven. Nehroe I zal eveneens een bezoek aan de Soe dan brengen. Federatie Geestelijke Volksgezondheid in eigen huis Minister J. G. Suurhoff van sociale zaken en volksgezondheid heeft woensdag het nieuwe eigen huis in de Viottastraat te Amsterdam van de Nationale Federatie voor de Gees telijke Volksgezondheid officieel geo pend. In ziln openingswoord liet minister Suurhoff enige waarschuwingen ho ren tegen gevaren, die z.i. opduiken en meer dreigen naarmate de zorg voor de geestelijke volksgezondheid voortschrijdt, namelijk het gevaar van perfectionisme en dat der over drijving. „Iedere Nederlander zijn eigen psychiatrische werkster" vond de minister geen aantrekkelijk desi deratum en hij vroeg medewerking van zijn gehoor om met hem tenden ties in deze richting tegen te gaan. De gemeenteraad van fort Lauder dale in de Amerikaanse staat Flori da heeft, nadat een rechter had be- I volen negers toegang te verlenen tot I de gemeentelijke golfbaan, er de voorkeur aan gegeven de baan voor de helft van de waarde te verkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3