PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Boelganin - in wankele positie - zwaait Kroesjtsjew lof toe Zwart en rood doen het nu best in Zeelands fruitteelt de BILT NEDERLAND BRENGT AFFAIRE MARIA B0LL VOOR HET HOF AMERIKA WENST RUST AAN ISRAËLISCH-SYRISCHE GRENS 200e jaargang - no 161 Dagbladuittfave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS *5 cent per mm. Mlntm. p. advertentie 4.—. tof. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max regels) 23 cent p. regel met een minimum van X.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3593O0 P.Z.C.. Middelhui*. Bureaus: viisslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuren, Brouwerijstraat 2; Zierlkrce; N. Bogcrdstraat 74. tel. HET VLAGVERTOON IN PRAAG Maarschalk Zjoekof reeds genoemd als komende Russische premier In het paleis van de Tsjechoslowaakse president heeft Nikolai Boel ganin, de Russische premier, woensdag in een toespraak tot een groep Russische en Tsjechische dignitarissen Kroesjtsjew, zijn reisgezel, lof toegezwaaid voor diens ontdekken van de Malenkow-samenzwe- ring. „In het bijzonder", zo verklaarde Boelganin, „moeten wij met nadruk wijzen op de grote verdienste van de eerste secretaris van het centraal comité van de Sowjet-Unie, kameraad Kroesjtsjew, die de tegen de partij gerichte oppositie ontdekt en vernietigd heeft". Hij verklaarde verder nog, dat de communistische partijen van de Sow- jet-Unie en Tsjecho-Slowakije het vol komen eens zijn over „alle fundamen tele vraagstukken betreffende de op bouw van het socialisme en de inter nationale arbeidersbeweging". De Tsjechoslowaakse premier SLro- ky zei in een toespraak onder meer: „De beslissing van het Sowjetrussi- sche centrale partijcomité is van gro te betekenis, niet slechts voor de Sowjet-Unie, doch ook voor het Tsje choslowaakse volk en voor de over winning van de zaak van het socialis me en het verzekeren van de wereld vrede". Hij voegde hieraan toe: „Dit be sluit betekent een nieuwe overwin ning voor de beginselen, zoals die door het Sowjetrussisdhe twintigste partijcongres zijn aanvaard. Het is een zege van het leninisme". Hoe Boelganin hierop reageerde, is niet bekend. De officiële verkla ringen, die over het bezoek en de gewisselde toespraken worden uit gegeven, bepalen zich krampach tig tot het letterlijk weergeven van wat gesproken werd. Herdenking Met felle woorden heeft de heer G. Ritmeester, voorzitter van het Nationaal De Ruyter-comité vo rige week het feil gehekeld, dat de stad Amsterdam zich niet geïnteres seerd heeft voor de De Ruyter-herden- king anno 1957, In 1907 is dat anders geweest, toen lag het zwaartepunt van de herdenking in Amsterdam of schoon ook te Vlissingen belangrijke plechtigheden en feestelijkheden wa ren georganiseerd. Het verwijt van de heer Ritmeester is stellig juist, maar wij leven nu in een andere tijd. Wanneer men oogge tuigen laat vertellen over de herden king te Vlissingen in 1907, dan krijgt men de indruk, dat de feestelijkheden in die dagen heel wat indrukwekken der waren. Zij kunnen dat ook gemakkelijk ge weest zijn. Het was in die dagen heel wat eenvoudiger dan thans om nage noeg de gehele Nederlandse vloot voor Vlissingen te concentreren. Ook was het aantal andere feesten In die dagen zeer beperkt, zodat men veel meer aandacht aan die weinige nationale feesten schonk. Thans wordt Nederland in de zo> mer overspoeld door een golf van zomerfeesten, stedelijke her denkingen. festivals, tentoonstellin gen, grootscheepse vakantiefeesten enz. Temidden van deze feest- en her- denkingsroes bleek het niet meer mo gelijk de aandacht van het gehele Ne derlandse volk even sterk als in 1907 te concentreren op De Ruyter~en op de machtige taak dJe hij voor ons volk verricht heeft. Men zal dat feit moeten aanvaarden en daarnaast toch mogen constateren, dat de De Ruyter- herdenking in Vlissineren een indruk- wekkende manifestatie is geweest. Dat zij zo goed slaagde was te dan ken aan het grote enthousiasme van de Vlissineer burgerij onder leiding van het dagelijks bestuur de zer gemeente en aan de krachtige me dewerking van de marine. Gedurende één week is Vlissineren weer de marine-stad geweest, welke zij in het verleden was en nu helaas in zovpel mindere mate is. Men werd zich weer bewust van de oude bandenEens had Zeeland een eigen admiraliteit en leverde het een grote bijdrage tot de gezamenlijke vloot van de zeven DrovinC'ën. Een was de invloed van Zee'and op de marinezaken aanwüsbaar. Thans is zij dat niet of nauwelijks meer. 7 ajineer mon nu zou willen na- t/y' gaan, welke betekenis de Zeeu wen en de Vlissingers hebben voor de marine dan zou men een mi nutieus sociologisch onderzoek moe ten instellen. Bij dat onderzoek zouden onge twijfeld nog wel aardige gegevens uit de bus komen, maar alles bijeen zou het toch een schaduw zijn van wat het in het verleden is geweest. Dat feit aanvaardende, mag men toch verheugd zijn over het nog altijd bestaande contact tussen Vlissingen en de marine. Het is door de jongste vlootweek en door de De Ruyterfees- ten krachtig gestimuleerd. De marine toonde belangstelling voor Zeeland en Vlissingen. Èn omgekeerd toonden Zeeland en Vlissingen belangstelling voor de marine, Daaruit kan alleen maar goeds geboren worden en dat is dan een belangrijke winst van deze De Ruyterfeesten, Er zijn geruchten over Boelganin, en zij worden voortdurend talrijker. Er is sprake van Boelganins aftreden, en zelfs kan men in Praag horen ver tellen, dat Boelganin tegen Kroesj tsjew is geweest toen de grote uit barsting tegen de vier eerste gezui- verden losbrak. Door wat Boelganin woensdag heeft gezegd, is wel duide lijk geworden, dat Kroesjtsjew in derdaad de zuivering zelf ter hand heeft genomen. Tegen deze achter grond krijgen de geruchten over Boel ganin een moeilijk te miskennen be langrijkheid. Volgens in New Vork ontvangen diplomatieke berichten, zal premier Boelganin van de Sowjct-Unie moge lijk vervangen worden door de Rus sische minister van defensie, maar schalk Zjoekof, De voormalige correspondent van de „New York Times" in Moskou, Sa lisbury, schrijft in dit blad, dat Boel ganin en president Worojsjilof in de kritieke uren van de omwenteling in Moskou partijsecretaris Kroesjtsjew in de steek zouden hebben gelaten. Als gevolg hiervan, zal maarschalk Boelganin hiervoor moeten betalen met het verlies van zijn functie van premier". Het ontslag van Boelganin zou dan de weg kunnen openen voor de benoeming van maarschalk Zjoe kof, aldus de „New York Times". Bij Nieuw Foundland zijn bijzonder veel ijsbergen waargenomen. Zes sche pen hebben bij elkaar 250 ijsbergen ge signaleerd. STRIJD OM NATIONALITEIT Klacht tegen de Zweedse regering De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, heeft blijkens een mededeling van het Internationale Gerechtshof te Den Haag, bij dit hof een klacht van de Nederlandse rege ring aanhangig gemaakt tegen de re gering van Zweden over de.twaalf jari ge Nederlandse Marie Elisabeth Boll. Baan voor Malenkow Georgi Malenkow, de Russische leider, die de vorige week uit het presidium van de opperste Sowjet is ontslagen, heeft een benoeming ontvangen tot di recteur van een waterkrachtcentrale in Oost-Kazakhstan, aldus een bericht van radio-Moskou. Het krachtstation waar Malenkow tewerk gesteld wordt heet Ust-Ka menogorsk, en ligt 3200 km van Mos kou verwijderd. Zijn aanstelling tot di recteur daar komt neer op een verban ning, zo wordt door diplomatieke waarnemers te Londen verklaard. Verwacht wordt dat ook Kaganowitsj een dergelijke functie zal krijgen. Sje- {>ilow en Molotow zullen waarschijn- ijk in „theoretische" functies worden benoemd. Een beeld van de opbouw van de we reldtentoonstelling de ,JExpo '58" in Brussel: op de foto ziet men 't stalen geraamte voor de koepel die op het Nederlandse paviljoen komt. In de klacht van Nederland wordt aangevoerd, dat het meisje, dat min derjarig is, in 1945 geboren in Zweden als kind van een Nederlandse vader en moeder die voor haar huwelijk de Zweedse nationaliteit bezat, de Neder landse nationaliteit bezit. Nadat de moeder in 1953 was overleden, namen de Zweedse autoriteiten maatregelen ten opzichte van het kind met betrek king tot haar voogdij, bekend als „Skyddsupfostran", terwijl de Neder landse autoriteiten eveneens voorzie ningen troffen aangaande haar voog dij volgens de Nederlandse wetgeving. In weerwil van protesten tegen de door Zweden genomen maatregelen van de Nederlandse voogden en verto gen van de Nederlandse regering, werden deze maatregelen niet onge- da,an gemaakt. De Nederlandse regering besloot, daarbij overwegende dat de Zweedse autoriteiten in strijd hadden gehan deld met de uit 1902 stammende con ventie die de voogdij over de minder jarigen regelt, deze zaak aan het oor deel van het Internationale Gerechts hof te onderwerpen. Het aanhangig maken van de klacht is gebaseerd op de door beide partijen aanvaardde bindende jurisdictie van 't Hof door de verklaringen, die zij heb ben uitgegeven ingevolge artikel 36 van het statuut (de Zweedse verkla ring dateert van 5 april 1947. de Ne derlandse van 1 augustus 1956). Drie ton voor een Van Gog/i opbrengst van de veiling, ruim miljoen gulden, is bestemd voor adige doelen. Er waren meer dan Een schilderij van Vincent van Gogh, „Dc fabrieken te Cllchy", heeft woensdag op een grote kunst veiling in Londen 310.000 gulden op gebracht. Het schilderij werd samen met an dere stukken van de collectie van da overleden Amerikaan Wilhelm Wein- ber geveild. drie rnfl. liefdadige c duizend kunsthandelaars, museum directeuren en particuliere verzame laars uit Engeland en het buitenland naar Londen gekomen en de veiling meesters moesten huis-televisie ge bruiken om de menigte bieders in twee volle zalen te kunnen overzien. Andere belangrijke stukken die ge veild werden waren: „Het blauwe huis te Zaandam" van Monct, 220.000 gulden, een bloemstuk van Redon. 120.000 gulden, Gauguins „Jonge Bretonse baders", 170.000 gulden, en een ongetekende miniatuur van Ce zanne, 140.000 gulden. Prof. dr. H. Kraemer terug uit Verenigde Staten Prof. dr. H. Kraemer. oud-hoogle raar aan de Rijksunlverstiteit te Lei van kerken te Bossey bij Genéve, is uit Amerika, waar hij gastcolleges heeft gegeven, in Nederland terugge keerd. Hij zal volgende maand nog een reis maken naar Singapore, waar hij eveneens voordrachten zal houden. Prof. Kraemer zal op zijn verzoek worden ingeschakeld bij de opleiding van de hervormde kerk „Kerk en Wereld" te Driebergen en zich daar met ingang van 1 oktober a.s. met terwoon vestigen. Karei de Grote-prijs voor ds. J. Wit De jaarlijkse cultuurprijs der stad Nijmegen (Karei de Grote-prijs) is dit jaar voor literatuur, toegekend aan ds. J. Wit, predikant der Waalse ge meente te Nijmegen. De officiële uit reiking zal in september plaatsvinden. Deze recente foto van de jon- s ge Spaanse prins Juan Carlos', de 19-jarige zoon van de Spaanse troonpretendent Don =i Juan, laat zien hoe hij tijdens H een plechtigheid in een thea- §1 ter te Madrid de Spaanse film- H actrice Aurora Batista een H vuurtje gaf. Een bespreking tussen het staatshoofd Franco en prins Juan Carlos, welke kortgeleden werd gehouden heeft weer voedsel gegeven n 'Min de speculaties in Spanje omtrent de terugkeer van de monarchie. Uit vreemdelingenbelasting Volgens een woensdag bekend ge maakte raming, wordt uit de nieuwe belasting op in Indonesië wonende buitenlanders een verhoging van de staatsinkomten met ongeveer 900 miljoen roepiah per jaar verwacht. Het aantal in Indonesië wonende buitenlanders werd per 31 december jongstleden geschat op 1.225.000 per sonen, voor het overgrootste deel Chinezen. Het totale aantal Neder landse inwoners wordt geraamd op 60.000. Ter vereenvoudiging van de hef fing, is een belastingtermijn inge voerd van drie jaar. In een toelichting op de betreffen- noodwet, verklaart de regering, dat het een gunst is voor buitenlan ders om zich in Indonesië te mogen vestigen. REACTIE OP INCIDENTEN Rapport aan Ver. Naties Na een kalme nacht hebben de Sv- riërs woensdagochtend schoten ge lost op de nederzetting „Dan" in het uiterste noorden van Israël, aldus 'n mededeling van een Israëlische mili taire woordvoerder. Een boer werd gewond. Eenzelfde incident deed zich voor in het dorp Lehavot Habasjan, dat niet ver van de bronnen van de Jor- daan ligt. Zoals bekend is dinsdag bij een vuurgevecht aan de Syrisch-Israë- lisehe grens een Israëliër gedood. Ze ven Israëliërs werden gewond. Israël heeft bij het hoofd van de V.N.-waarnemers, kolonel Leary, ge protesteerd tegen een uitzending van radio-Caïro, waarin werd meege deeld, dat Egypte Syrië te hulp zou komen, indien het conflict zich zou uitbreiden. De Amerikaanse zaakgelastigde, William Baxter, heeft aan de direc teur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken van Israël mee gedeeld, dat het de wens is van Ame rika, dat er rust heerst aan de grens met Syrië. Naar aanleiding van het bombarde ment van tien uren op een plek aan de grens ver van de nederzetting Gonnen. wees Baxter er alleen maar duidelijk op, dat de Ver. Staten een OVER BESSEN EN FRAMBOZEN Opmerkelijk seizoen voor zacht fruit ENKELE JAREN geleden was er mi sère onder de Zeeuwse kwekers van zwarte bessen: de minimumprijzen konden niet worden gehaald en er moesten grote hoeveelheden worden doorgedraaid. Men was daarover toen in een niet al te beste stemming en men zag de toekomst van de teelt bepaald niet rooskleurig in. Maar thans denkt men er héél anders over: er norden prijzen gehaald voor dit produkt, die variëren rond f 5.de kilo! Vorig jaar lag de prijs dan nog rond f 2.25 per kilo. Dit jaar, nu er sprake was van een matige tot slech te oogst, was men algemeen wel be rekend op een vlotter prijsniveau, maar toch niet op een markt, die de f 5.zou passeren. Dat de oogst niet groot is, blijkt uit het aanbod op de veilingen. De kwantums belo pen slechts enkele duizenden kilo's per dag. De eerste verkopingen wer den ingezet met goed f 3.maar de prijzen gingen per dag met spron gen omhoog tot boven f 5.Dezer dagen noteerde de prijs zelfs f 5.34. Niet alleen met ae zwarte bessen worden goede prijzen gemaakt, ook de rode mogen er zijn. Begonnen werd met ruim 90 cent, thans is men al tot rond f 1.20 per kilo. Het grootste gedeelte vindt zijn weg naar de binnenlandse industrie, terwijl voor zwarte bessen ook ge kocht wordt voor West-Duitsland. Al met al is 1957 een opmerke lijk jaar voor de kweker van zacht fruit. Het is een seizoen met lage kilo-opbrengsten, maar met uitzonderlijk hoge prijzen. Want niet alleen rode en zwarte bessen doen mee aan het „steeds-hoger" spelletje, ook de frambozen gaan in deze richting. Hoewel de droogte de vruchten wel niet volledig heeft doen uitgroeien, valt de kwaliteit niet tegen eh voor al in het produktiegebied rond Ka- pelle zijn er grote aanvoeren. Die aanvoer gebeurt in kratten met do zen van 2 ons en daarvoor heeft de binnenlandse industrie grote inte resse getoond tot dusver. De prijs ging met de dag omhoog en de drie gulden (per kilo) is reeds ver gepas seerd! Het zijn dus geen ongunstige berichten, die thans uit de fruit- wereld worden gemeld. Alleen in tie sector-aardbeien git het min der goed. De oogst is hier tegen gevallen en de prijzen waren ma tig. Bovendien waren deze vruch ten tengevolge van het warme zo merweer zo snel rijp, dat de kwe kers, die toch al kampten met ge brek aan arbeidskrachten, met de pluk achter raakten. Deze teelt. vergelding8-riverval niet met gunsti ge ogen zouden zien. De premier van Israël, Davld ben Goerion, bracht, tezamen met de op perbevelhebber van het leger, gene raal Moshe Dayan, een bezoek aan het grensgebied bij Syrië. Tezelfdertijd is er een volledig rapport over de gebeurtenissen ge zonden aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammers- kjöld. De opperbevelhebber van de poli tiemacht der Ver. Naties, generaal Burns, bracht een bezoek aan kólo- nel Leary in het regeringsgebouw in Jerusalem, voor wat officieel ge noemd, wordt „besprekingen over on geveer 400 Bulgaarse officieren en manschappen, die in het Syrische le ger als technische waarnemers dienst aoen". liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1 „Van Gend Loos-paarden" 1 hebben alle aandacht M De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren H heeft reeds geruime tijd gele- den contact opgenomen met de firma Van Gend en Loos te M Utrecht inzake het feit, dat H genoemde firma haar paarden zal vervangen door motortrac- tie. Van beide zijden wordt al het mogelijke gedaan, om een op- §f lossing te vinden, waardoor dierenbescherming zoveel mo- gelijk wordt bevorderd. ÏÏÏlilillitlliilllllllllllUUMTh'iiiilllllllllllli.OiUiniIillilllllllHiiMUttmnilll die door zijn arbeidsintensiviteit een goede prijs vraagt, zit de kwekers dit jaar bepaald niet mee. De aardbeiencampagne is deze week vrijwel afgelopen, doch de oogst van bessen zal nog even du ren. Ook de frambozenoogst mindert nu hard, omdat ook bij deze teelt het zomerse weer voor een snelle ont wikkeling heeft gezorgd. Over ruim veertien dagen zal de eerste fase van het oogstjaar weer voorbij zijn en met een tamelijke nieuwsgierigheid wordt er weer ge wacht op de pruimen-, peren- en appeloogst. Wat dit zal worden valt moeilijk nog te voorspellen, hoewel er niompnteel al voor hoge prijzen op het hout is verkocht. VERWACHT... PLAATSELIJKE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit westelij ke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 juli Zon op 4.36 onder 20.59 Maan op 20.49 onder 5.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1