PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT o£ BILT Nederland zal in Euromarkt op de bres staan voor open handel Frankrijk bekrachtigt Europese verdragen Alarm aan Zeeuwse kust om twee vermiste straaljagers O NEHR0E ENTHOUSIAST OVER COÖPERATIES IN NEDERLAND 200e jaargang - no 160 Dagbladuitgav* van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 2J cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adrea bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 319300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. «3, tel. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel, 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee; N. Boi VERDRAGEN AAN PARLEMENT VOORGELEGD Met Euratom in voorste gelid van kernenergie-gebruikers De regering heeft thans het verdrag voor de Europese Economi sche Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie ter ratificatie aan de Tweede Kamer voorgelegd. In de zeer lijvige memorie van toelichting, waarin uitvoerig wordt ingegaan op de be zwaren die van sommige zijden tegen de verdragen zijn geuit, stelt de regering voor, de goedkeuring bij gewone en niet bij rijkswet te doen geschieden. Wat het verdrag voor de Europese Economische Gemeen schap betreft acht zij geen rijkswet nodig aangezien dit verdrag geen betrekking heeft op Suriname en de Antillen. Aangaande het ver drag voor de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie wil de rege ring gebruik maken van de mogelijkheid, Suriname en de Antillen eerst op een later tijdstip bij dit verdrag te betrekken. De regering verklaart in deze memorie van toelichting te vertrou wen dat ook ons land naar behoren zal kunnen meeprofiteren in het geheel van de gemeenschappelijke markt. Nederland zal op de bres blijven staan voor een zo open en liberaal mogelijke handelspolitiek en verwacht mag worden dat wij daarbij niet alleen zullen staan, zo heet het verder. De regering ziet in dat de vor ming van deze gemeenschap met zich kan brengen dat een sterke drang zal worden uitgeoefend de lonen, arbeidsvoorwaarden en so ciale voorzieningen op te trekken naar bet hoogste peil dat binnen de gemeenschap bestaat. Gezien het beleid der werknemersorgani saties en het overleg tussen werk- Vuil ok op zondag rijden in Parijs de vuilniswagens, want die stad produceert zoveel vuil, dat men de zondagse opruiming niet kan overslaan. Nu is het begrip „vuil" erg wijd, maar hier gaat net slechts om huis- en marktvuil. Grote steden produceren veel vuil, kleinei'e steden en dorpen produceren heel wat min der. Bij het toenemen van de wel vaart pleegt de produktie van vuil te stijgen en misschien ook wel bij het toenemen van de beschaving. Dat laatste is uiteraard een teer punt, want men zou ertoe kunnen komen de hoogte van de beschaving af te meten naar de produktie van het huisvuil en dat zou toch maar een onwelriekende maatstaf voor de beschaving zijn. Ook zou men de beschaving be dreigd kunnen zien door een toene mende vervuiling en dus de lof moe ten zingen van minder-beschaafde gemeenschappen, waar de natuurlij ke reinheid beter bewaard blijft. zijn er diepzinnige en kwasi- opmerkingen te rna- 3 vuilproduktie en het zou wel wonderlijk geweest zijn, wanneer in onze Nederlandse hoofd stad niemand had gepoogd nieuwe wijsheid te puren uit het oude vuil. Dat is dan ook gebeurd. Enige heren hebben een mooie grafiek ge maakt van de huisvuilophalerij in de gemeente Amsterdam sedert het jaar 1910 en de redactie van „Economisch Statistische Berichten" heeft rond die grafiek een verhaal geweven, dat tot titel kreeg „Historie uit huisvuil". Dat verhaal is wel aardig om te le zen ook al heeft het iets met huis vuil gemeen namelijk, dat het in be paalde opzichten zo nutteloos is. Het zal niemand verwonderen, dat tijdens de Eerste en de Tweede Wereldoorlog de produktie van huisvuil terugliep. In de Tweede We reldoorlog wierp de Amsterdammer minder dan een derde deel weg van de hoeveelheid, die hij in 1939 be schikbaar stelde voor vernietiging. De goederenschaarste noopte hem tot zuinigheid. Minder begrijpelijk is de plotselinge daling van de huisvuil- produktie tijdens het Korea-conflict. Als verklaring wordt gewezen op de neiging tot zuinigheid uit vrees voor een derde wereldoorlog en de stijgende prijs van afvalstoffen. Opkopers toonden plotseling be langstelling voor grote hoeveelheden afvalstoffen. waarbij opgemerkt moet worden, dat het Amsterdamse huisvuil voor ongeveer tweederde deel bestaat uit oud papier. En nu een trieste kant van de diepzinnige beschouwing in „Economisch Statistische Be richten". Indien het waar is, dat bij stijgende welvaart de huisvuilpro- duktie omhoos-gaat. dan zit er ergens een kink in de" huisvuilkabel. In het iaar 1956 toen de welvaart bere kend in waardevaste verhoudingscij- fors 25 procent hoger was dan in 2939 werd in Amsterdam nog altijd minder huisvuil opgehaald dan in 1939! De schrijver in „Economisch Sta tistische Berichten" zoekt de verkla ring van dit „pijnlijke" achterblij ven in grotere activiteit van schillen- ophalers en veelvuldige liefdadig heidsinzamelingen van oud papier. Laten we de wens uitspreken, dat hij gelijk heeft en dat er dus alleen maar sprake is van een betere ver werking der afvalstoffen en niet van een verminderde huisvuilproduktie Want waar zou het heen gaan met de welvaart, wanneer men naar niet meer gemanifesteerd zag op onze vuilnisbelten nemers- en werkgeversorganisaties in de afgelopen tien jaar, vindt de regering geen aanleiding juist op dit punt bijzonder pessimistisch te zijn. Wat het verdrag voor de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie be treft, wijst de regering er in de me morie nog eens op dat de doelstellin gen van de Euratom uitsluitend ge richt zijn op de vreedzame toepassing van de kernenergie. Gezien de geografische ligging van Nederland aan de mond van de grote rivieren wordt van Nederlandse zijde ote waarde gehecht aan regelingen itreffende de bescherming der ge zondheid. Op dit gebied is aan de Ne derlandse wensen verregaand tege moet gekomen en men hééft voorzien in een internationale controle op de radioactiviteit van lucht, land en wa ter. Het verdrag laat de landen vrij zelf een nationaal researchprogramma op te stellen en uit te voeren en op par ticuliere ondernemingen wordt geen enkele dwang uitgeoefend. Wil Nederland zicH handhaven dan zal het in de voorste gelederen moeten staan van de landen, die in de komen de jaren een zo ruim mogelijk gebruik zullen maken van de kernenergie, zo zegt de regering verder nog in de me morie van toelichting. De betekenis van de E.E.G., zo heet het verder, ligt vooral in de bij drage. die zij kan leveren voor de verdere versterking van de Euro pese eenheid. Deze eenheid acht de regering van wezenlijk politiek be lang. Volgens de regering is er ook economisch gezien alle aanleiding het verdrag te beschouwen als een positieve bijdrage aan de Europese en zeker aan de Nederlandse wel vaart. Het meest sprekende voor deel, dat Nederland kan verwach ten. is de grotere afzetmogelijk heid. welke ons bedrijfsleven ge leidelijk zal krijgen als gevolg van de afbraak der vele handels barrières. Deze afbraak der econo mische grenzen, waar nodig aan gevuld door een positief beleid van de gemeenschap, zal geleide lijk in Europa een betere specia lisatie van de produktie realise ren waarvan ook Nederland zal kunnen profiteren en welke ook (Vervolg op pag. 11) Monarchie in Spanje? Volgens bepaalde persberichten zou generaal Franco van plan zijn op de nationale feestdag van 18 juli, de wederinstelling van de monarchie af te kondigen. ïn gewoonlijk welin gelichte kringen van Spaanse monar chisten neemt men dit niet zonder meer aan, maar oordeelt men het wel waarschijnlijk dat Franco op die dag iets zal zeggen over de rol, die Don Juan Carlos, de kleinzoon van ex-koning Alfons de Dertiende, in de toekomst in Spanje zou moeten spe len. „VAN BELANG VOOR INDIA Ontwijkend over Nieuw'Guinea (Van een speciale verslaggever) In de Rolzaal te Den Haag heeft premier Nehroe van India dinsdag middag de Nederlandse pers toege sproken. Hij kwam met zijn gezel schap o.m. uit Borculo en wat hij daar gezien had aan Nederlandse coöperatieve activiteit had hem zeer geïmponeerd. Zijn eerste woorden waren dan ook gewijd aan de landbouwcoöpera ties en wat zij voor India kunnen be tekenen. „Het is de enige weg om in India voor onze landbouw wat te be reiken" zo zei hij. Vooral omdat men in Nederland niet te doen heeft met coöperaties, die door de staat gedre ven en georganiseerd worden, doch met particuliere instellingen. Na deze ontboezeming, die ove rigens op zeer kalme toon werd geuit, liep het gesprek over aller lei vragen, die thans de geesten bezig houden. Het viel nauwelijks te verwachten, dat de Indiase pre mier er diep op zou ingaan. fllllllllllllllllllllllillll!llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!illllllllllll| Zomer wordt minder bestendig M (Van onze weerkundige medewerker) 1 De zomer en daarmee ver- staan wij temperaturen van 2d graden Celsius en hoger heeft I zich de laatste 24 uur verder 1 naar Oost-Europa terugge- trokken. Kwam maandag m I Limburg nog 27 graden Celsius H voor, gisteren kwam het kwik M in ons land nergens hoger dan 22 graden Celsius. 1 Dit laatste is een gevolg van H een westelijke luchtstroming waarmee oceaanlucht wordt aangevoerd. De warme lucht is inmiddels tot Polen en de Bal- li kan teruggedreven. Het is te M verwachten dat het weer in de tweede helft van deze week wat minder bestendig zal wor- den. De temperatuur zal niet s veel verandering te zien geven, maar ten westen van Ierland komt een kleine depressie voor die langzaam naar West-Euro- pa blijft bewegen. Het is mo- gelijk dat in de komende da- gen hierdoor de regenkansen wat groter worden. Ten noord- oosten van de Azoren ligt een -iterk hogedrukgebied, met en uitloper tot boven België, .vaaraan wij af en toe nog op- klaringen te danken hebben. llillllllllllllUllllllllllllllllllll Voor ons was wel van betekenis wat hij over Nieuw-Guinea zei. Tot tweemaal toe kwam dit onderwerp ter sprake en beide keren gaf de heer Nehroe er hetzelfde antwoord op. „India staat natuurlijk achter de volkeren, die het kolonialisme willen bestrijden", zo zei hij. Dat systeem behoort namelijk tot het verleden. Principieel dient Nieuw-Guinea dus een vrij land te worden, doch de wij ze waarop dat moet geschieden is een zaak, die thans de Nederlandse en Indonesische regeringen in de eerste plaats aangaat. En als ik een suggestie doe, dan zou ik zeggen, al dus de heer Nehroe: „laten beide re geringen het gesprek daarover weer opnemen". Een soortgelijk antwoord gaf hij op vragen over Algerië en Egypte. Pandit Nehroe, is voorts dinsdagmid dag door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Foto boven: Wat er van de Gloster Meteor van de serge- ani overbleef. Foto links: De M 21-jarige Angèle Cherlet in de schietstoel, die luitenant Van Sprundel het leven redde. Fo- to rechts: De luitenant (links) en de sergeant op het moment, dat zij in de ambulance-auto stappen, die hen naar de vlieg- basis Woensdrecht terug- bracht. (Foto P.Z.C.) m Israëlisch dorp onder vuur De Israëlische nederzetting Gonen ligt onder mortiervuur, dat van Sy- risch gebied komt, zo is te Jeruza lem door een woordvoerder van het Israëlische leger verklaard. Het Israëlische kabinet, dat reeds in spoedzitting bijeen was om kwes ties van buitenlandse zaken te be spreken, begon zich onmiddellijk met deze nieuwe ontwikkeling bezig te houden. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft medegedeeld, dat tenminste vijf Israëlische soldaten zijn gewond. Verwacht wordt, dat dit getal nog zal stijgen, naarmate er meer berichten over het gevecht, dat nu reeds meer dan vier uur duurt en nog niet afgelopen is, wor den ontvangen. Doordat de Syriërs later het dorp Gonen gingen beschieten, wérd een burger gedood en werden zeven po litiemannen gewond, aldus 'n woord voerder van net Israëlische leger. Behalve met mortieren werd er ook met machinegeweren en andere lichte wapens geschoten. Zowel Israël als Syrië heeft een klacht bij de V.N. ingediend. „Een daad van politieke moed" De Franse Nationale Vergade ring heeft dinsdag met 341 tegen 235 stemmen het verdrag inzake de instelling van een gemeen schappelijke markt ïn Europa be krachtigd. Het verdrag inzake de Europe se organisatie voor vreedzaam ge bruik van kernenergie, Euratom, werd met 337 tegen 243 stemmen geratificeerd. Het wetsontwerp tot bekrachti ging van de verdragen inzake de Euromarkt en Euratom en de in stelling van de gemeenschappelij ke assemblee, werd vervolgens als geheel met 346 tegen 240 stem men aanvaard. Tevoren hadden premier Bourges- Manoury en drie van zijn voorgan gers de radicaalgezinde René Ple ven, de conservatieve Paul Reynaud en de volksrepublïkein Robert Schu- man gepleit voor aanvaarding van de verdragen. Bourges-Manoury had verklaard, VLIEGERS BEHOUDEN DOOR SCHIETSTOEL Toestellen echter ten noordoosten van Brugge neergestort De wachters langs de Zeeuwse kust, die direct in actie komen als er men senlevens in gevaar zijn, werden gisterochtend gealarmeerd door de tijding, dat twee Gloster Meteor straaljagers van de vliegbasis Woensdrecht met elkaar in botsing waren gekomen en tussen Knocke en Vlisslngen in zee zouden zyn gestort. Uit Breskens voer de reddingboot „President Wiersma" uit. Ook het betonningsvaartuig „Frans Naerebout", dat zich op de Wester- schelde bevond, begaf zich op zee. Het Belgisch loodswezen te Oostende zond eveneens schepen uit. Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", die op de Noordzee op oefentocht w as, kreeg het verzoek een onderzoek in te stellen. Van de vliegbasis Valkenburg steeg een patrouillevliegtuig op. Men kon de nasporingen echter staken, toen bleek dat de straalvliegtuigen boven het Belgische plaatsje Male, ten noordoosten van Brugge, waren neergestort en dat de beide vliegers, de 29-jarige gehuwde luitenant F. van Sprundel uit Woensdrecht en de 21-jarige ongehuwde sergeant M. van Ingen Schenau uit Haarlem, hun eenpersoons toestellen tijdig hadden verlaten door middel van de schietstoel. Alleen de luitenant liep enkele verwondingen aan 't hoofd en het linkerbeen op. 's Morgens was vanaf de vliegbasis Woensdrecht een formatie van vier Meteor straaljagers onder leiding van kapitein-vlieger H Materman van de jachtvliegschool Woensdrecht opge stegen voor een normale oefenvlucht. Op een hoogte van 7000 meter boven Male nam luitenant Van Sprundel het commando over en ging voorvliegen. In een bocht kwamen twee van de toestellen met elkaar in aanraking. „Ik hoorde een klap", vertelde de 52-jarige landbouwer A. Cherlet uit Sysele, „waarop lk de stal uit rende. Ik zag één vliegtuig als een duif naar beneden schieten, terwijl een ander rokend omlaag dwarrel de". Ook mevrouw Cherlet kreeg (Vervolg op pag. 3) dat de afgevaardigden door aanvaar ding van de verdragen de continui- teit van de Franse buitenlandse po litiek zouden waarborgen. Deelne ming aan de twee projecten beteken de niet, dat Frankrijk zijn lot geheel toevertrouwde aan internationale or ganen. Men moest integendeel uit gaan van een voortdurende verster king van de nationale inspanningen op alle gebieden. Degenen, die vrezen voor <le macht van Duitsland nanst Frankrijk binnen de voorgestelde gemeenschappen, gaf dc premier de raad, te overwegen welk een macht Duitsland eventueel zou hebben buiten <le organisaties of tegen Frankrijk. „De Franse re gering vraagt van U een daad van politieke moed, een daad van vertrouwen in de bestemming van het land", aldus Bourges-Manou- Pleven verklaarde, dat de gemeen schappelijke markt de beste manier vormae om Engeland uit zijn eiland- positie te halen. Reynaud was van oordeel, dat de gemeenschappelijke markt o.m. tot voordeel zal hebben, dat de economische fouten, die Frankrijk de laatste tijd heeft ge maakt door zijn deficit op de han delsbalans te laten vergroten, voort aan kunnen worden vermeden. De Nationale Vergadering aan vaardde tenslotte met 342 tegen 239 stemmen aanbevelingen voor de re gering om jaarlijks een rapport in te dienen over de voortgang bij het opnemen van Frankrijk in de ge meenschappelijke markt en tevens om voor het einde van het jaar een wetsvoorstel In te dienen, waarin wordt uiteengezet welke maatrege len de regering denkt te nemen om te verzekeren, dat Frankrijk op bil lijke voorwaarden tot de markt toe treedt. Op achttien juli gaat het ratifica- tievoorstel naar de Raad van de Re publiek. waar de regering geen moei lijkheden verwacht. Men verwacht, dat op 24 juli het voorstel In de Na tionale Vergadering in tweede lezing zal worden behandeld. Tweede Kamer nam pachtwet aan (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag middag het ontwerp pachtwet, waar over de vorige week langdurig is be raadslaagd, met 105 tegen 7 stemmen aangenomen. Er tegen verklaarden zich de C.P.N, en S.G.P. Tevoren had de heer Van Rijckevor- sel (kvp) een door hem ingediend amendement, waarover nog geen be slissing was genomen, ingetrokken. Bovendien waren er nog verscheidene schoonheidsfoutjes, die gedurende de soms verwarde behandeling van de ve le amendementen in het wetsontwerp geslopen waren, weggenomen. De heer Biesheuvel (ar) verklaarde, dat zijn fractie ernstige bezwaren had tegen de opneming van de landbouw kundige toetsing in het wetsontwerp, maar dat zij aan de andere kant het ontwerp zo waardevol achtte, dat sy er haar stem niet aan wilde onthou den. De communistische heer Borst had zulke overwegende bezwaren, onder andere tegen de landbouwkundige toetsing, dat hij en zijn politieke vrien den hun stem niet aan het ontwerp konden geven. VERWACHT... KOEL Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 11 juli Zon op 4.35 onder 20.59 Maan op 20.17 onder 4.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1