In 1962 beschikt Nederland over „Theo Middelkamp" oppermachtig in eerste Ronde van Zeeland zijn eerste'kernenergiecentrale KLANKBORD NEHROE BRENGT NEDERLAND EEN BELEEFDHEIDSBEZOEK DINSDAG 9 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ATOOMNOTA AAN TWEEDE KAMER Het Wereldgebeuren „B. en K." op weg naar Praag Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft bericht, dat Boelganin en Kroesjtsjew, in gezelschap van gene raal Serov, per vliegtuig naar Praag zijn vertrokken. Maar in Praag ver nam United Press van officiële woordvoerders, dat de beide Russi sche staatslieden per trein naar Praag zullen komen. De enige conclusie, die hieruit ge trokken kan worden is dat de reis van Boelganin en Kroesjtsjew door een geheimzinnig net van veiligheids maatregelen omgeven is. De spoorlijn van Moskou naar Praag loopt voor een deel door de Oekraïne, en er zijn in Wenen be richten geweest over Oekrainse na tionalisten, die een Russische muni- tietrein zouden hebben gesaboteerd. Maar enig feitelijk bewijs voor de vele veronderstellingen, die het ge volg zijn van de beide officiële ver klaringen, is niet te verkrijgen. Miljoenen mijten dreven gezin uit hofstede Dezer dagen bemerkte de landbou wer H. van der Heijden, die de kapita le boerderij „Vernhout" onder St. Oe- denrode bewoont, dat miljoenen huU- myten, die zich blijkbaar tussen het hooi hebben ontwikkeld, zijn gehele bedrgf van onder tot boven bezet had den. Ten einde raad heeft het gezin moeten besluiten de wyk te nemen. Het heeft nu onderdak gevonden in de schuur van buurman Van Hooft. TERUGGEGEVEN. De 48-jarige John Schubert bekende te Milwau kee (Wisconsin) dat hij binnen een tijdsbestek van twee maanden twee maal had ingebroken in hetzelfde café. De eigenaar hoeft zich daar over niet zo op te winden, zei Schu bert, want ik heb al het geld weer aan zijn bar uitgegeven, iedereen trakterende die ik er aantrof. STOET. Toen de 73-jarige miss Ma- bel Lambie naar het ziekenhuis van Liverpool werd gebracht, reden ze ven auto's achter haar eigen zieken wagen. De Engelse Vereniging voor Diei'enbescherming kon het idee, dat miss Lambies dertig honden onver zorgd zouden achterblijven, niet ver dragen. Alle dieren werden naar een asyl gebracht. De kinderen van de kleuter- H school van Oudélande bieden H aan de Transvaler C. A. Herbst M bloemen aan. Hij is oud-bur- n s gemeester van het Zuidafri- kaanse stadje Vanderbijlpark, dat de bouw van deze school door een gift financieel moge- j| §f lijk heeft gemaakt. Op de ach- n H tergrond de burgemeester van Oudelande, de heer W. N. van Liere. §E (Voor verslag zie pag. 2). (Foto P.Z.C.) J SUCCESVOL WIELEREVENEMENT TEN EINDE Hannibal Economische ontwikkeling dwingt tot tijdige overschakeling (Van onze Haagse redactie) Over ongeveer vijf jaar zal ons land de beschikking kunnen heb ben over de eerste kernenergiecentrale. Geleidelijk aan zullen er dan meer aangeschaft of gebouwd moeten worden om in de stijgende behoefte aan energie te kunnen voorzien. Dit is de grondgedachte van de nota over de kernenergie, welke de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, thans aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het is een zeer uitgebreide nota met vele technische en econo mische kanten. Economisch ook, omdat de aanschaffing van een reeks kernenergiecentrales zó kostbaar is, dat er gegronde redenen moeten zijn, wil de uitgave van duizenden miljoenen guldens in de loop der jaren (het plan is opgesteld voor 19621975) verantwoord zijn. Die redenen zijn er echter inderdaad: Onze levensstandaard staat of valt met het beschikbaar zijn van voldoende energie. wone elektriciteitscentrales moeten gemoderniseerd en uitgebreid wor den en dit kost ook 3600 miljoen gul den; terwijl tenslotte het transport en het distributienet aangevuld moe ten worden, wat plus minus 3000 tot 3500 miljoen gulden zal vragen. Er zullen dus, om in 1975 in ons sterk gestegen energieverbruik te kunnen voorzien, bijna 10.000 miljoen gulden op tafel moeten komen, waarvan plus minus 40 ?rocent voor de kernenergie, er jaar van 1962 tot 1975 is dat ruwweg 700 miljoen gulden, waarvan 200 miljoen .voor de Om energie op te wekken gebrui ken wij thans kolen, terwijl daar naast aardgas en aardolie een be langrijke rol spelen. Het zijn pro- dukten, die wij echter maar in ma tige hoeveelheid hebben. In 1929 konden wij ons toen nog berekkelijk lage energieverbruik voor 80 procent dekken door het aanboren van eigen bronnen (kolen). In 1955 was dit nog voor 53 procent, hoewel toen de aardolie en het aard gas al te hulp waren gekomen. In 1975 is het energieverbruik naar schatting zó groot, dat onze eigen kolen, aardgas en -olie nog slechts voor eenderde in dat verbruik kun nen voorzien. Deviezenpost Er moet dus steeds meer worden ingevoerd, hetgeen niet alleen een enorme zuigkracht op de deviezen pot uitoefent maar ons ook zeer af hankelijk van het buitenland maakt. Er is namelijk geen zekerheid dat wij kolen en olie kunnen blijven in voeren (denk aan het Suez-conflict) en er is ook geen zekerheid over de prijs. Dit brengt voor onze welvaart te veel risico's. Deze feiten dwingen er dus toe om bijtijds over te schakelen op kernenergie als bron van elektrici teit, te meer nu zulks tegen een prijs mogelijk is, die even hoog is als de prijs van de thans opgewekte ener gie. De nota ontwikkelt nu een plan (dat echter door de provinciale en gemeentelijke elektriciteitsproducen ten verwezenlijkt moet worden), waardoor de kernenergie in 1975 voor bijna 1.5 procent in de totale energiebehoefte kan voorzien. Aan gezien eigen kolen, aardgas en -olie voor 33 nrocent zorgen, volgt hieruit dat wij dan toch nog voor 52 pro cent van de energiebehoefte aan ko len en olie moeten aanvoeren. Dat is zelfs 10 miljoen ton kolen meer dan nu. Dus zó groot is in 1975 onze energiebehoefte, dat wij, ondanks geweldige uitgaven voor kernener giecentrales, toch nog meer kolen moeten importeren dan wij thans al doen. De nota geeft een zeer duidelijk inzicht in die uitgaven. Als wij de bouwkosten voor een gewone elek trische centrale van 100.000 kW op 60 miljoen gulden stellen, dan zal een kernenergiecenrale van dezelfde capaciteit 180 miljoen vergen. Hier bij komt dan nog aan kernbrand stoffen 35 tot 40 miljoen gulden. De investeringen liggen dus aan zienlijk hoger. Doch hier staat te genover, dat de brandstofkosten van een kernenergiecentrale ruwweg een derde zijn van die van een gewone centrale. Uit een kostprijsvergelijking blijkt desondanks dat dc totale kostprijs (bouwen, brandstof, onderhoud) per kWh voor beide soorten centrales gelijk is, namelijk plus minus 4,5 cent. De minister schrijft echter, dat geleidelijk aan de kostprijs van kernelektriciteit gunstiger zal wor den en daarom moet er niet met de toepassing van de nieuwe energie bron geaarzeld worden. In elk geval gaan de gedachten er al naar uit, dat de eerste kern energiecentrale in 1962 bedrijfsklaar is. Zijn wij goed georiënteerd, dan zal Brabant de primeur hebben. Dit kost 180 miljoen gulden. Maar voor de bouw van een reeks van znlke centrales denkt men tot 1975 2600 miljoen nodig te hebben. Wij zijn er echter nog niet: de bestaande, ge- kernenergie (zonder transport enz.). Ons volk zal deze bedragen moeten weten te sparen, naast de grote bedragen die nodig zijn voor de woningbouw en voor de uitbreiding van ons industriële apparaat. Het zal niet meeval len, maar het zal moeten om ons levenspeil op zijn minst te kunnen handhaven. Meer sparen is echter meer produceren of minder consumeren. Ziekenfondsenbond tegen voorstel van tandartsen Het bestuur van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfond sen heeft medegedeeld, zich niet te kunnen verenigen met het aanbod van een aantal ziekenfondsorganisa ties om .de tandheelkundige werk zaamheden te honoreren met een be drag van 26,5 cent per minuut. Het bestuur van de bond herinnert eraan, dat de ziekenfondsorganisaties zich dit voorjaar na uitvoerige besprekin gen en onderzoekingen bereid hebben verklaard een honorarium te aan vaarden, dat was gebaseerd op 25 cent per minuut. De C.B.O.Z. staat op het standpunt dat met dit bedrag een redelijke ho norering by behandeling van uit sluitend ziekenfondsverzekerden neer komende op een bruto-beloning van ongeveer 30.000 per jaar aan de tandartsen werd aangeboden. De bond acht het. gezien de consequen ties, welke dit ten aanzien van de door de verzekerden op te brengen premies met zich meebrengt, in geen enkel geval verantwoord de mede werkers van de ziekenfondsen een ho ger honorarium te bieden dan in fei te verantwoord wordt geacht. De eerste minister van India, Pan dit Nehroe is maandagmorgen om 10.45 uur op het marinevliegveld Valkenburg geland voor een twee daags officieel bezoek aan Neder land. Zijn verblijf in Nederland draagt, naar van Indiase zijde wordt verklaard, het karakter van een be leefdheidsbezoek. Pandit Nehroe was bij zijn aan komst op Valkenburg o.a. vergezeld door zijn zuster Shrimati Vijayalaka- mi Pandit. Pandit Nehroe verklaarde, dat hij naar Nederland is gekomen om de goodwill en het begrip voor India bij het Nederlandse volk zo mogelijk nog te versterken. De ontvangst op het vliegveld was een bijzonder kleurrijk schouwspel, daar de vele vrouwelijke leden van de ambassades van India en Paleis- tan allen in nationale klederdracht, de fraaie met goud bestikte saris, waren verschenen om de minister van India te verwelkomen. Nehroe, werd 's middags om twaalf uur in het kabinet van de minister president in Den Haag ontvangen. Het bezoek duurde tien minuten. Onmiddellijk na afloop van het be zoek begaf de Indiase premier zich naar het ministerie van buitenlandse zaken, waar hij werd ontvangen door de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Tegen half een vertrok de Indiase premier in gezelschap van minister Luns en staatssecretaris v. d. Beu gel per auto naar Rotterdam. Het gemeentebestuur bood een haven- rondvaart aan. Komende van Rotterdam heeft mi nister-president Nehroe van India Delft bezocht. Het gezelschap werd bij het water- Honderd meter voor de finish in Heinkenszand van de derde en laat ste etappe van de Ronde van Zee land! Nóg ligt de plaatselijk favo riet Huissoon op kop, maar de fel sprintende Schalk Verhoef (in twee de positie) flitste als eerste over de eindstreep. Bram van Sluis (zwarte trui en witte mutsen Rentmeester nemen in de bocht nog de derde en vierde positie in. (Foto P.Z.C.) loopkundig laboratorium ontvangen en verwelkomd door prof. ir. J. Th. Thijsse. Aan de hand van kaarten gaf prof. ir. Thijsse de hoge gasten 'n uiteenzetting van de situatie in het westen van ons land en de in dat ge bied reeds eeuwenlang gevoerde strijd tegen het water. De Nederlandse regering bood haar gast tenslotte een diner aan in de historische Trèveszaal aan het Bin nenhof te 's-Gravenliage. Tijdens dit diner heeft minister-president dr. XV. Drees zich tot de heer Nehroe ge richt in een rede, waarin hij deed uit komen wat Nederland en India ge meen hebben. Roofoverval op pompstation Twee gemaskerde en met pistolen bewapende jongemannen hebben maandagmorgen omstreeks tien voor vier een roofoverval gepleegd op het benzinepompstation aan de Rijksweg No. 2, Amsterdam-Utrecht, even voor bij de Utrechtse Brug over de Amstel. Uit de geldlade namen de rovers de opbrengst van dit weekende, circa 8000 gulden, weg. De 30-jarige pomp bediende en een 53-jarige bromfietser, die kwam tanken, konden de politie een vrij duidelijk signalement van de jongemannen geven. Een der overvallers hield de pomp bediende en de bromfietser, die juist kwam aanrijden om te tanken met zijn pistool in bedwang, terwijl de an der de geldlade lichtte. De jongelieden gingen zeer deskundig en grondig te werk, want zij vernielden de telefoon en dreigden de pompbediende en de bromfietser, dat zy 20 minuten in het kantoor moesten blijven „anders zou den zij worden neergeschoten". Vanuit de achter het pompstation liggende struiken hebben de overval lers het gebouwtje beslopen en een hunner is daarbij in de daar logende sloot terecht gekomen, want hij was drijfnat. Er zijn ook sporen van kroos gevonden. Het tweetal is vermoedelijk per auto in de richting van de Dom stad verdwenen. DE STRIJD IN DE EERSTE ronde van Zeeland is gestreden! Een strijd, die tot het laatste ogenblik byzonder enerverend en spannend was. Schalk Ver hoef, de twee meter lange renner uit Rotterdam werd de verdiende winnaar en de belde ploegen vffh Theo Middelkamp legden beslag op de eerste twee plaatsen in het algemeen ploegenklassement. Ziedaar de belangrykste prestaties. Het valt dus op, dat de Zeeuwen in hun „eigen" Ronde voortreffe lijk hebben gereden, hoewel zy het slechts tot één étappezege wisten te bren gen. De laatste rit van Hoedekenskerke naar Heinkenszand via Zuid-Beveland en Walcheren is een ware slijtage slag geworden. Des morgens was er eerst een tijdrit voor ploegen verreden, waarin de nog enige volledige ploeg van Zwevezele België eerste werd, voor de Hoekse Renners en Theo Mid delkamp A. Dat rechtvaardigde de menmg. dat de Belgen, die individueel en in het ploegenklassement slechts geringe verschillen moesten overbrug gen, tot een grootscheepse aanval zou den overgaan en zouden proberen de Zeeuwen murw te beuken. Het is ech ter geheel anders uitgelopen. 9 De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland bestaat dit Ja3r zestig jaar. Dit jubileum zal worden ge vierd op de Nederlandse imkersdag. die op zaterdag 7 september in Rotterdam zal worden gehouden. Wanneer Gcorgi Konstantino- witsj Zjockow in zijn studeer kamer zit, dan duikt hy niet zelden in een bock, dat een onderwerp behandelt op het gebied van de mili taire geschiedenis. Historie van krijgsverrichtingen is namelijk zijn hobby en dat is geen wonder. ZJoekow is immers een militair In hart en nie ren. In de Tweede Wereldoorlog was hij een belangrijk bevelhebber van het Rode Leger. Hy werd telkens naar de plaatsen gestuurd, waar de toestand kritiek was. Zo was hij het. die in ok tober 1941 Moskou moest verdedigen: in de winter 1942-1943 organiseerde hij de zege van Stalingrad. Boven dien liet hy de Russische troepen in het voorjaar van 1945 onstuimig door stoten naar Berlhn. Hij was dictator Stalin op die manier wel bijzonder van dienst, maar dankbnarheid moest hy van de despoot niet verwachten. Dlo was óf boos omdat ZJoekow goed kon opschieten met de geallieerde opper bevelhebber, generaal Elsenhower, óf bang dat de succesvolle veldheer een concurrent voor hem zou worden. Zjockow kreeg althans na de oorlog functies van minder belang, totdal Stalins tydperk voorbij was en pre mier Malenkow de oorlogsheld in het nieuwe kabinet opnam als plaatsver vangend minister van oorlog. En hef is nu alweer een hele tijd geleden, dat het woordje „plaatsvervangend" ge schrapt kon worden. Men zegt, dat de geschiedvorser ZJoekow 'n eigen „held" heeft uitgekozen en wel de Car- thaagse veldheer en staatsman Han nibal (246 tot 182 v. Chr.), van wie vooral bekend is dat hy met infante rie, ruiterU en olifanten over de Alpen trok om de Romeinen te bestrijden. Ook Hannibal kon onstuimig doen, net als Zioekow tijdens de opmars naar Berlijn. Maar die onstuimigheid en impulsiviteit was maar schijn: in feite werden Hannlbals veldtochten nauwkeurig voorbereid. Ook als staatsman moest Hannibal niet on derschat worden. Het heeft er allo schijn van, dat de vergelijking tussen Zjoekow en Hannibal ook wat deze laatstgenoemde aspecten betreft, een heel eind opgaat. By de verstoting van Molotow. Malenkow, Kaganowitsj en Sjepilow is hij, met het Rode Leger achter zich. ongetwijfeld een mede speler van grote betekenis geweest. Hier kwam het minder op militaire, dan op politieke eigenschappen aan. Partijsecretaris Nikïta Kroesjtsjew heeft Zjoekows trouw beloond door deze minister van defensie één van do leeggekomen zetels in het partypre sidium toe te wyzen. Dit is de eerste keer. dat een beroepsmilitair zitting neemt in het hoogste college in do Sowjet-Ünie. Op een partijbijeenkomst heeft Zjockow felle kritiek op do groep-Molotow laten horen. Hij zei, dat de strydkrachten verenigd staan om het partybestuur en gereed zijn om gehoor te geven aan een eer ste oproep van de partij en de rege ring om de belangen van de Sowjct- Unïe te verdedigen. Uit. deze woorden, blijkt, dat partijleider Kroesjtsjew 'n machtige vriend heeft en stevig recht op zit in het zadel waaruit de vier thans afgezette leiders hem ruim tweo weken geleden hadden willen verwij deren (als men de Moskouse corres pondent van het Italiaanse commu nistische blad „Unita" mug geloven). Het heeft er alle schyn van. dut Kroesjtsjew in de decembervergade- ring van het presidium, na de Hon- taarse opstand, slechts door een min- erheid werd gesteund, en dat Molo tow, Malenkow en Kaganowitsj toen in staat zouden zyn geweest hem te wippen. Dat zij toen niet daartoe over gingen, wordt door Ruslandkenner Harrison E. Salisbury van de New- York Times toegeschreven aan twee omstandigheden. Ten eerste aan het feit, dat Mao tse-Toeng, de Chinese premier, naar Moskou kwam en Kroesjtsjew de hand boven het hoofd hield. En ten tweede aan het feit, dat maarschalk Zjoekow. die nog geen stemrecht in het presidium had, maar wel de macht van het leger kon uit spelen. eveneens aan Kroesjtsjew zij de stond. Overigens weten ook de meest des kundigen niet precies, wat cr allemaal aan de yitbarsting van het conflict is voorafgegaan. Maar het is voor ieder duidelyk, dat ..Hannibal" Zjoekow van de gelegenheid gebruik heeft ge maakt om wat machtspositie be treftRuslafnds tweede man (na Kroesjtsjew) te worden. Hjj heeft het gepresteerd zonder infanteristen, rui ters en olifanten (of moderne tanks t in actie te laten komen. MAARSCHALK ZJOEKOW ...tweede man... Leider Schalk Verhoef behaalde felle sprintzege in laatste etappe In Hoedekenskerke startten 53 renners, waarvan er slechts 26 de finish haalden. De Belgen waren er blijkbaar zo van onderste boven, dat zy op goede wegen moesten ry- den, dat zy ver werden teruggesla gen. Voor Domburg hadden reeds vier Belgen de stryd gestaakt en in Veere nam de ploegleider de over gebleven twee Zuiderburen uit de koers. De renners van Theo Middelkamp, zo wel van de A. als van de B.-ploeg had den toen de aanval reeds lang ingezet. Na 15 kilometer, in de buurt van zyn woonplaats Heinkenszand, demarreer de Huissoon en met hem gingen Rent meester, Van Sluis, Verhoef en enkele anderen. Zo ontstond er een kopgroep van 12 man, waar Liebregts, Wuyts en v. d. Steen nog afvielen. De overgebleven negen renners bouw den langzaam maar zeker aan een I voorsprong, die in Vlissingen twee mi nuten bedroeg op 't duo v. d. Horst en i Van Glerum en 7 minuten op de grote groep, waarin 15 renners zaten. In Vlissingen demarreerde Van Slhis, die voor eigen publiek binnen weinige kilometers een voorsprong van byna 1 minuut veroverde, maar hij liet zich spoedig weer door de kopgroep op- slokken. Via de Waicherse kust, waar I de renners veel belangstelling trokken van de badgasten en waar Klebach door een lekke band naar achter werd geworpen, snelden de renners naar Heinkenszand. Verhoef won de eind sprint vóór Huissoon, die in de laatste fase van de stryd .tezamen met Rent meester, talrijke malen had gepro beerd om weg te komen. Na twee dagen is de eerste Ronde van Zeeland ten einde. En, het moet gezegd worden, de organisatoren heb ben er alle eer mee ingelegd. Het klop te over alle Unies en niemand had klachten. Uit een sportief oogpunt ge zien is deze Ronde een groot succes geworden, hetgeen goede propaganda betekent voor de steeds In betekenis j toenemende wielersport in Zeeland. Moge het 't volgend jaar weer zo zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5