Felle en sportieve strijd kenmerkt eerste Ronde van Zeeland voor amateurs Joan Trapman en Paul Hermsen wonnen jeugd-tennistitels ANQUETIL NAM GELE TRUI OVER VAN JEAN FORESTIER MAANDAG 8 JULI 1957 PROVINCIALE Z E E W 8 E CORANT t PLOEGEN VAN THEO MIDDELKAMP" OP DE EREPLAATSEN Wuyts won eerste étappe., v. d. Zande de tweede rit., S. Verhoef leider DE RONDE VAN ZEELAND IS GESTART! Zaterdag klonk in Terneuzen het startschot en meteen ontbrandde do strijd in deze eerste étappewed- stryd in Zeeland. Zondag stond de tweede étappe op het pro gramma en wederom werd er fel gestreden. Reeds nu staat vast, dat sportief gezien de Ronde van Zeeland een groot succes is. Niet in het minst is dat te danken aan het schitterende rijden van de beide ploegen .van „Theo Middelkamp die na twee dagen de eerste twee plaatsen in het al gemeen ploegenklassement innemen. Ondanks het feit, dat „Theo Middel kamp A" in de eerste étappe twee van zijn beste mannen verloor, De Roo en Van Wychen. De Roo werd slachtoffer van de warmte. Hij liep een lichte zonne steek op, waardoor hij de strijd moest staken. Van Wijchen trof de pech, dat een wel wat al te welwillende toe schouwer een emmer water boven zijn hoofd uitkeerde en de emmer los liet. De sterke Goese renner kwam daardoor te vallen, werd tijdelijk door het water verblind en liep verschillen de wonden op Ook voor hem nam de ze belangrijke wedstrijd een vroegtij dig einde. De overgebleven vier ren ners van Theo Middelkamp A ver saagden echter niet en nadat zij zater dag tweede werden in liet ploegen klassement, veroverden zij zondag de eerste plaats, ook in het algemeen ploegenklassement. Wuyts legde in de eerste étappe be slag op de eerste plaats en in de twee de étappe toonde Cees van de Zande (Middelkamp B) zich de sterkste. Schalk Verhoef kwam op de eerste plaats in het. algemeen klassement, mede dank zy zijn prestatie (tweede) in de étappe van zondag. Het zal zeer moeilik z(jn deze soepele en sterk rij dende renner van de ereolaats te ver dringen. Zoals de zaken er echter thans voor staan, kan Theo Middel kamp de eerste plaats in het ploegen klassement echter niet ontgaan. Actie Ondanks de waarlijk tropische hitte die er heerste, werd in de eerste rit fel strijd geleverd en 't feit, dat de 165 Twaalf lopers tippelden prestatiemars „Achilles" De tropische hitte van zaterdag nas er de oorzaak van, dat van de 19 deelnemers (sters) aan de presta tiemars over 55 km op Walcheren, georganiseerd door „Achilles" uit Middelburg, zeven onder wie vier dames niet aan de start versche nen, terwijl er ook geen nagekomen inschrijvingen genoteerd werden. Maar de 12 wel gestarte lopers en loopster hebben de lange tocht allen volbracht! Om 9 uur 's morgens vertrokken de twaalf dus onder wie een dame, namelijk mej. J. Lako uit Middel burg voor het zware parcours, via Middelburg- Arnemuiden-Nieuwland- Ouddedorp-Ritthem-Souburg-Koude- kerke-Biggekerke-Meliskerke- Grijpskerke-Serooskerke-Gapinge- Veere weer terug naar Middelburg, waar de lopers en loopster in het Ne derlands Koffiehuis werden verwel komd door de heer C. J. Nieuwen- burg, bestuurslid van Achilles, die de deelnemers en de secretaris J. A. Bal dankte. Mej. Lako kreeg bloemen aangeboden, hetgeen ook geschiedde aan enkele andere medewerksters. Alle deelnemers waren vol lof voor de uitstekende organisatie en verzor ging en spraken de hoop uit, dat Achilles volgend jaar ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan een mars van Breda of Bergen op Zoom naar Middelburg zal "organiseren. Aan ieder werd bij aankomst een herin neringsmedaille uitgereikt. De tocht werd gelopen door mej. Lako en de heren G. Budde, J. Adam. H. van Eennennaam, M. Hoogesteger, P. Si- monse. A. de Does. te Middelburg. J. Arnoldus en G. van der Mark, Achil les. C. Karreman, Souburg, N Gelok te Goes en J. Leendertse te Kapelle. Enkele seconden voordat deze opna me werd gemaakt, gaf burgemeester Tellegen van Terneuzen 't startschot voor de eerste étappe van de Ronde van Zeelandeen driedaagse étappe- wedstrijd voor amateurs. Foto P.Z.C.) km door de winnaar A. Wuvts van de W.C. „Helpt Elkander" te Oud Gastel met een gemiddelde van meer dan 40 km. per uur werden afgelegd, zegt voldoende. Onmiddellijk na het door burge meester Tellegen die de eerste étappe in de wagen van de kamprech ter meereed gegeven startsein aan 81 renners werd er een hoog tempo ingezet en nadat via Hoek de Braak manpolder was bereikt, werd daar de eerste ontsnappingspoging gedaan door Rinnaert (B.), Wuyts, Van Sluijs en Van Wijchen. Zij brachten het tot een voorsprong van enkele honderden meters, doch werden bij Biervliet door een ander groepje, waaronder Heeren, Roks en Suijker- buijk ingelopen en later werd deze voorsprong weer teniet gedaan. Een „prae-historisch" weggedeelte tussen Biervliet en Hoofdplaat bracht vele lekke banden en de groep werd liier uiteengerokken. Vele uitlooppo- glngen werden vervolgens gedaan, waarbij vooral Schalk Verhoef zich onderscheidde, doch toen via Sclioon- dyke, Groede, Nieuwvliet, Sluis en Draaibrug, Oostburg was bereikt kwam daarna weer alles bijeen. De grote slag viel tussen IJzondyke en Philippine, nadat eerst Verst raete er alleen was tussenuit getrokken. Hij kreeg later gezelschap van Rentmees ter, Van Steenselen, Heere», Schalk Verhoef, Liebrechts, Doom (B.) en M. Roks. Te Philippine lag deze groep byna 3 minuten vbor op een groot pe loton. Na de doortocht door Terneuzen sloten zich nog Wuyts en Van der Horst aan bij ae tweede doorkomst in die gemeente ook Verstraete. Toen Axel voor de tweede en laatste maal werd doorgetrokken ontsnapte Wuijts en deze renner finishte uiteindelijk als eerste, met anderhalve minuut voorsprong op Verstraete en Doom, die de achtervolging hadden ingezet. Rentmeester in vorm De tweede étappe kan men de rit van Rentmeester noemen. Meer dan twee uur snelde de man uit Yerseke alleen voort, jagend achter een kop groep van vier, bestaande uit Verhoef V. d. Zande. Huijssoon en Bravenboer. Hoog joeg hij het tempo op. soms meer dan 50 km per uur, maar zijn prestatie werd niet naar evenredig heid beloond, want hij slaagde er niet in de kop te bereiken. In de laatste fase van de str\jd voegde zich Bravenboer bij hem, die was teruggevallen en enkele renners, die uit het peloton waren ontsnapt, haalden Rentmeester in. De kopgroep had inmiddels een flinke voorsprong verworven en Verhoef reed toen theo retisch reeds In de leiderstrui. In de sprint gunde deze sympathieke ren ner de eer aan V. d. Zande, die hem fel sprintend voorbij flitste. NENC1NI WINNAAR BERGETAPPE Nederlanders kwamen in uiteenliggend e posities over de streep Het was de rit door de steen- en modderwoesteny. Het was de rit van de lekke banden. Het was ook, voor het eerst in deze toer, dc rit, waarin de beslissende ontvluchting niet al kort na de start werd ingezet. Gastone Nen- cini, de Giro-wiiuiaar, die tot nu toe heel weinig had laten zien en die met een achterstand van 25 minuten en 41 sec. als 25ste stond geklasseerd, ging na deze barre etappe van Thonin-les-Bains naar Briancon over 249 ver schrikkelijke kilometers als eerste over de eindstreep, na een felle spurt met Marcel Janssens, die bij hem was gebleven. De gele trui-drager Forestier verloor in deze etappe negen minuten, maar de Franse nationalen maakten dit weer goed door een vyfde plaats van Jacques Anquetil, op ruim 2 minuten achter Nencini. Dit betekende dat Anquetil opnieuw de leiderstrui over de schouders mocht trékken en met de zevende plaats van Bauvin verstevigden de tricolores als winnaars van het ploegenklassement hun positie aan de kop aanmerkelyk. De gehele Nederlandse ploeg kwam in uiteenliggende posities over de streep. Wim van Est plaatste zich 19e met een achterstand van bijna 9 mi nuten. Michel Stolker werd 24ste op ruim liy2 en Piet de Jongh en Piet van Est volgden kort daarop. Gerrit Voor ting werd 40 e op 15 V2 min. en Kersten werd als 43e de laatste Ne derlander op 16 minuten. Deze tiende etappe van Thonon-les- Bains naar Briancon heeft geen felle strijd te zien gegeven. Geen wonder: de renners moesten immers vier cols beklimmen. Geruime tijd reden de ren ners bijeen. De top van de eerste col, de 920 meter hoge Tamie werd het eerst bereikt door de Fransman Ber- gaud. De Belg Janssens demarreerde in de afdaling en bij Frontenex (113 km.) had hij 1 min. 15 sec. voorsprong op Bergaud, Huot en Barone en 1 mi nuut 35 sec. op het peloton. Achter Janssens vormde zich later een groep van 20 renners. De koploper werd bij Sante-Hele-Sur-Isere echter inge haald en 6 km. verder lagen de ren ners allen weer bijeen. Queheille ontsnapte daarna bij St.-Jean-De-Maurienne (165,5 kilo meter). Hij werd evenwel tijdens de beklimming van de tweede col, de 1570 meter hoge Telegraphe, door Nencini, Bauvin en Janssens gepasseerd. Nencini ging met twee lengten voorsprong op Bauvin en Janssens als eerste over de top. In de afdaling liep Bauvin een lek ke band op en hij slaagde er niet in zich bij het tweetal te voegen. Zo ge beurde het, dat Nencini en Janssens ook het hoogste punt van de Galibier (2556 meter hoogte) het eerst pas seerden met 2 min. 10 sec. op Bauvin en 4 min. 5 sec. op de hoofdmacht. De positie veranderde slechts weinig in de 35 km. lange afdaling. Elinkwijk versloeg S.V.V. in Zierikzee (2—1) Te Zierikzee Is zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen ElInkwUk en SVV ter gelegen heid van de Zeeuwse Landbouw Ten toonstelling. Elinkwijk won met 2-1. Deze wedstrijd is voor Schouwen- Dulveland de gelegenheid geweest, kennis te maken met het stiel peil uit de topregionen van het Nederlandse voetbal en gezien de belangstelling heeft men van deze gelegenheid wel gebruik gemaakt. Het was een aan trekkelijke match waarin te ver door gevoerd aanvalsspel van SW tot de nederlaag van deze ploeg leidde. Het was in de 22e minuut rechtshalf Hil- legers van Elinkwijk die de score opende. Met een verrassend schot van verre afstand, dat in de uiterste rech terhoek van het doel belandde, gaf hij de Utrechters de leiding (1-0). Links binnen J. Maltha van SW zorgde kort voor rust voor de gelijkmaker, toen hij erin slaagde na een scrimma ge te doelpunten (1-1). Na rust schoot linksbuiten G. van Beek Elink- wyk naar 2-1 voorsprong. Een derde doelpunt voor de Utrechtenaren werd wegens ongeoorloofd aanvallen van de doelman afgekeurd. In de stand kwam geen wijziging meer. Zaterdagmiddag werden op de sportterreinen aan de Bas- kenburgweg te Vlissingen at- m letiekwedstrjjden gehouden tussen ploegen van dc N.V. Koninklijke Maatschappij ,JDe Schelde'' tc Vlissingen en S. C. Coclcerill te Antwerpen. De wisselbekcr is ditmaal na een felle en sportieve strijd gewon nen door de mensen van „De Schelde". De heer J. W. Hup- kes, voorzitter van de directie, feliciteerde hier mejuffrouw Bea van der Weyde, de aan voerster van het damesteam van ,JDe Schelde" met de over winning. (Foto P.Z.C.) n Xa de finale van het heren- ill-* I dubbelspel in de tenniskam- Twee doden bij motorraces j§ Engeland de prijzen uit aan dc H winnaars Garner Mulloy c>t M Budde Patty, waarna Zij zich lot de Australiër Lew Hood wendde, die samen met Neil Frascr raw Mulloy en Patty verloor, om, die te feliciteren j s met zijn overwinning in het m heren-enkelspel. Do foto geeft hiervan een i M beela. VJ.v.r.: Neil Frascr, Lew H Hoad, die wordt gefeliciteerd jj| door dc koningin, en Garner Mulloy met Budge Patty, die H hun trofeën vasthouden. De Italiaanse motorrenner Roberto Colombo, die tijdens de training voor de Grote Prijs van België, op het cir cuit van Francorechamps ten val kwam en de wervelkolom blesseerde, is enige uren daarna in het ziekenhuis van Vervier» aan de opgelopen ver wondingen bezweken. De Australische motorrenner Roger Barker is zondag bij internationale wedstrijden te Schleiz (Oost Did) ver ongelukt. Hij viel in de zevende ronde van een race in de halve literklasse, waarschijnlijk nadat hij een hartver lamming of een zonnesteek had gekre gen. De wedstrijden werden hierna af gelast. Voor de aanvang van de autorace om de Grote Prijs van Frankrijk te Rou en stortte de trap van de brug over het circuit neer-waardoor 6 toeschou wers werden gewond. Twee van hen liepen ernstige blessures op. Zij wer den naar een ziekenhuis vervoerd. Spelpeil in stijgende lijn Niet de lange gevaarlijke, laag over het net scherende slag van Ria van der Hage uit Goes, maar het tactische lang-kort, sterk vertragen de spel van dc Aardenburgse Joan Trapman heeft gezegevierd in de fi nale van de jeugdtenniskampioen- schappen meisjes, die dit weekeinde ia Middelburg afgewerkt werden. In de eerste set van deze uitermate spannende finale heeft het er echter naar uitgezien, dat de constant spe lende Ria gemakkelijk zou zegevie ren. Via 41 wou zij met 64, nam in de 2e set de leiding, liep uit tot 42 en zag de titel reeds binnen haar bereik. Toen echter kwam Joan Trapman opzetten en met kort en lang afwisselend spel haalde zij op tot 55 om de set te winnen met 97. In de 3e set hetzelfde spelbeeld. De tactisch spelende Joan behield het overwicht en via 30 en 42 won zij de set met 63 en de titel voor 1957 bij de meisjes! Even spannend was de jongensfi nale, die tussen Paul Hermsen uit Vlissingen en Willem Sandberg uit Middelburg ging. Hermsen won de le set vrij vlot (62). maar in de 2e kwam ook hier de ommekeer. Paul Hermsen kreeg nog een 21 voorsprong, maar toen kreeg Willem Sandberg vat op het spel van zijn tegenstander. Met harde slagen sloeg hij door Hermsens verdediging om de set onbedreigd met 62 le win nen. In de 3e set was Hermsen weer de sterkste. Hij kwam met 41 voor en won de set met 62 om daarmee voor 1957 het jeugdkampioenschap op te eisen. Deze wedstrijden, die op de in voortreffelijke conditie verkerende banen van „De Veste" en onder dito leiding van de MLTC gespeeld werden, kenmerkten zich door een massale deelname. Er hadden na melijk niet minder dan 23 meisjes en 44 jongens ingeschreven, die 97 wedstrijden moesten afwerken. Daarom was men reeds vrijdag be gonnen. Wat wellicht nog belang rijker was: Er was uitstekend ten nis te zien in Middelburg en het bleek wel, dat het spelpeil zich in stijgende lijn beweegt, terwijl de deelname reeds aantoonde, dat de animo voor deze sport geweldig is toegenomen. HOE ZE ER KWAMEN Bij de meisjes hadden zich in ae kwartfinale geplaatst behalve de bei de finalisten (Rina van der Hage door een 60. 61 zege op Martha Raap uit Zierikzee en Joan Trapman door een 63 60 zege op Heieen Henderikx uit Goes) Tineke Denie uit Terneuzen (36 60 62 op Marian de Greeuw uit Vlissingen) en de kampioene van vorig jaar Betsy van Fraayenhove uit Axel (door een zege op Mieke Wolthers 6—1 60), Ria van der Hage won van Tineke Denie (63 63) en Joan Trapman was voor Betsv van Fraayenhove te sterk (86 6-^2). De uitslagen van de kwart-eind- l!llllllllllll!JJII!IIIIIIIlllllllllllllllliilll!!lllll!llllll Althéa Gibson won dames- enkelspel Wimbledon De uitslagen van de tenniskampioen schappen van Wimbledon luiden als volgt: Heren-enkel: Lew Hoad, Australië versloeg in de finale Ahsley Cooper. Australië met 6-2, 6-1 en 6-2; heren- dubbel: Gavdnar Mulloy en Budge Patty, Amerika versloegen in de fi nale Neale Fraser en Lew Hoad. Australië, met 8-10, 6-4, 6-1 en 6-4. Dames-enkel: Althéa Gibson Ameri ka versloeg haar landgenote Darlene Hard met 6-3 en 6-2; dames-dubbel: Althéa Gibson en Darlcnc Hard, Ame rika versloegen in de finale Marv Hawton en Thelma Long, Australië, met 6-1, 6-2. Gemengd dubbel: Mervyn Rose, Australië en Darlene Hard] Amerika versloegen in de finale Neale Fraser. Australië en Althéa Gibson. U.S.A.. Nieuw wereldrecord van Ishimoto op vlinderslag De Japanse zwemmer Takashl Ishimoto heeft het wereldrecord voor de 100 meter vinderslag dat met 1 min. 1.5 sec. op zijn naam stond sinds 16 juni jl. en nog niet officieel erkend was, verbeterd tot 1 min. 1.3 sec strijden bij de jongens waren: Paul HermsenJacob Verburg (Mid delburg) 63 62, Piet de Haas (Goes)Han Hermsen (Vlissingen) 63 61, Willem SandbergLeen. dert Parent (Middelburg) 86 63. Gerrit Jan Colenbrander (Goes)— Wouter Scheltens (Middelburg) 6—3 62. In de halve eindstrijd won Paul Hermsen na goede tegenstand van Piet de Haas met 75 62, terwijl Willem Sandberg en Gerrit Jan Co lenbrander een ..heroische" strijd voerden, die de Middelburgse tennis ser met 6—3 810 (op 54 stond Sandberg wedstrijdpoint) en 64 won. Ir. G. Kranen, de voorzitter van «le MLTC, reikte na afloop namens het districtsbestuur de prijzen uit, er daarbij op wijzend, dat dit toernooi in een behoefte voorzien heeft en dat er eventueel in dit seizoen nog een tweede jeugdtoernooi zou moeten worden gehouden. Rest tenslotte nog te vermelden, dat het troosttoemooi een zege opleevrde voor Mieke Wol thers uit Middelburg bij de meisje* en voor Eric Timmerman uit Vlissin gen bij de jongens. Joan Trapman uit Aardenburg won zondag de tennistitcl meisjes tijdens dc Zeeuwse jeugdkampioenschappen, die op de tennisbanen ,fic Veste" tc Middelburg gehouden werden. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5